Garage Nijssebv Alfa presenteert speciale 2.O-liter 164 Twin Spark Meer Nederlanders naar Zeeland dan omgekeerd Boeren in Zuidwest Nederland ontevreden over Landbouwschap streeknieuws Succesnummer technisch en uiterlijk verbeterd - OUDE TONGE Acties komen op gang vanuit Bruinisse Onderzoek CBS naar dagtochten Geld verdienen aan uw financiering? 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De 164 Twin Spark heeft een tweelitermotor in het vooronder. ZIERIKZEE - Alfa Romeo heeft thans een modellijn die bij een breed publiek in de smaak valt. Zowel privé-rijders als zakelijke rijders voelen zich thuis in de modellen van het roemruchte merk uit Milaan. Tijdens de Auto-RAI speelde de Italiaanse auto fabrikant hierop in door een speciaal ontwikkelde, nieuwe versie van de 164 2.0 Twin Spark te presente ren. Naast een soepele tweeliter motor krijgt deze auto alle technische en uiterlijke verbeteringen van de nieuwe 164-generatie mee plus een rijke uit rusting en een verrassend scherpe prijs". De glorieuze come-back van Alfa Romeo begon midden ja ren '80 met de lancering van de nieuwe Alfa-modellen. Zowel de 33 als de 164 bleek een waar succesnummer. Vooral het nieuwe vlaggeschip, de 164, be zorgde Alfa Romeo een sterke positie binnen het prestigieuze segment. Beide hoofdrolspe lers blijken in de dagelijkse praktijk uitstekend te vol doen. Bovendien behouden ze een goede restwaarde, wat be wijst dat het vertrouwen in Al fa Romeo de laatste jaren sterk is -gestegen. Nieuwe generatie De laatste tijd staan vooral de nieuwe Alfa 155 - opvolger van de legendarische Alfa 75 - en de nieuwe 164-generatie met on der meer de 'Supér' en 'Qua- drifoglio' in de schijnwerpers. Zonder overdrijven mag je stel len dat de Alfa 33 de afgelopen jaren de locomotief was die het succes van Alfa Romeo in ons land aan het rollen bracht. Me dio 1992 werd een nieuw, fiks verbeterde versie van de Alfa 33 gelanceerd. Deze jongste editie combineert de ijzersterke basiseigenschap pen van dit succesnummer met een nog moderner uiterlijk, verbeterde rij eigenschappen en meer comfort. Dat is in de verkoopcijfers inmiddels te merken. In 1992 scoorde de Al fa 33 nog beter dan in het re cordjaar daarvoor. De,, veelzij digheid van de Alfa-midden klasser blijkt ook uit zijn grote aanhang in diverse kopersgroe- pen. Particuliere rijders vallen op zijn dynamiek en comfort; zakelijke rijders maken even eens graag gebruik van de diensten van de 33. Veel belangstelling gaat mo menteel uit naar de jongste uit voering, de Alfa 33 Imola. Met zijn elektronisch geregelde in spuiting levert hij veel soeples- se en dynamiek. In koele cij fers: een top van 178 km/u en een sprint naar 100 km/u in ruim 11 sec. Zijn uitrusting is verzorgd en compleet. Je bent eerder klaar met het noemen van wat er niet Inzit, dan met het opsommen van de hele waslijst aan standaard voorzie ningen. Zo zijn de bumpers, spiegels en achterspoiler uitge voerd in de wagenkleur, naar keus. Alfa rood of zwart metal lic. Voorts heeft de Imola warmtewerend glas, mistlam pen voorop en een wiswas op de achterruit. Sportstoelen met exclusieve bekleding en hoofdsteunen, met leer be kleed sportstuur en versnel lingspookknop, elektrisch be diende ramen vóór, uurwerk en toerenteller, radiovoorberei ding, een in twee delen kantel bare achterbank en van bin nenuit verstelbare buitenspie gels zijn inbegrepen in de mes scherpe prijs van 28.350,-. Voor een paar centen meer, maar nog steeds onder de 30 mille, krijgt u er centrale deur vergrendeling en stuurbe krachtiging bij. Advertentie Maak een proefrit bij: RFLAKKEE EN S DEALER VOOR GOEREE-QVERFLAKKEE EN SCHOUWEN-DUIVELAND U vindt ons in Oude Tonge aan de Oostdijk 15-17 Telefoon 01874-1144 BRUINISSE - Boze boeren zijn een actie gestart te gen het betalen van de heffing aan het Landbouw schap. Onder aanvoering van Bart Kik uit Bruinisse, is inmiddels een twaalftal ontevreden agrariërs in het geweer gekomen. Alle Nederlandse boeren wor den benaderd om de acties te ondersteunen. In plaats van de belangen goed te behartigen denkt het schap volgens de landbouwers teveel aan de tuinbouw en veeteelt. ,,De verschillende sectoren ko men niet aan de juiste belan genbehartiging toe. Daarom is ons inkomen daadwerkelijk naar de knoppen", aldus een van de grieven van de gebelgde boer Kik. Maar er zijn er meer: „door de huidige benadering lopen fundamentele discussies dood. De heffing die we moe ten betalen staat niet in ver houding tot de belangenbehar tiging en het te behalen inko men". De boeren eisen verder naast een sectorale belangenbeharti ging meer mogelijkheden voor de fundamentele discussie over de toekomst van de landbou wers en het landbouwbeleid. ,,Er moet meer overleg komen over onze toekomst en het te DEN HAAG - Op bijna drie kwart van alle scholen in Ne derland komt wel eens discri minatie voor. Dat bleek don derdag in Den Haag, waar mi nister D'Ancona de vorig jaar aangekondigde jongerencam pagne tegen racisme opende Een door de politieke jonge renorganisaties gehouden on derzoek toont aan dat op 64 procent van de scholen voor voortgezet onderwijs wel eens gediscrimineerd wordt. DEN HAAG - De meeste basis scholen zouden dolgraag de be schikking hebben over meer computers. Op bijna alle basis scholen (85 procent) is wel min stens een computer aanwezig, maar nu moeten gemiddeld 70 leerlingen daaraan werken. De leraren vinden één computer voor 26 leerlingen toch wel het minste. Bijna een kwart van de basisscholen gebruikt haar computer (nog) bijna nooit voor het onderwijs. voeren beleid. De meeste boe ren betalen nu duizend tot vier duizend gulden per jaar aan het schap. Geen enkele boer komt daar onderuit", zegt Kik en vervolgt: ,,de wettelijke ba sis voor deze aanslag luidt: het Landbouwschap is een publie krechtelijk bedrijfslichaam voor de Nederlandse land bouw, ingesteld bij het konink lijk besluit van 16 februari 1954 op grond van de wet op de Bedrijfsorganisatie. Het omvat de ondernemingen waarin de landbouw wordt uitgeoefend. Elke landbouwonderneming valt dus van rechtswege onder het Landbouwschap en daar door is iedereen verplicht de aanslag te betalen". Kik onderstreept tenslotte dat het begrip landbouw in de meest ruime zin moet worden opgevat. Daarbij gaat het dus niet alleen om bijvoorbeeld akker- of weidebouw maar ook om tuinbouw-, vee- en pluim veehouderijen en agrarisch loonwerk. De heffing wordt op gelegd aan zowel de grondge bruikers als de eigenaars van allerlei veesoorten. Voor Kik staat als een paal boven water, dat er snel wat moet gebeuren. ,,Wij kunnen zo niet door blij ven gaan. Daarom zullen we in heel Nederland van ons laten horen!" ZIERIKZEE Geslaagd Na een onderbreking van twee jaar, waarvan .eerst het vervul len van de militaire dienst plicht, gevolgd door deelname aan het Nederlands Detache ment MFO (Multi National Force and Observers), een on derdeel van de vredeskrachten in de Sinaï, is aan de Land bouwuniversiteit Wageningen geslaagd voor de vakgroep Bosbouw oud-Zierikzeeënaar Wietze Hoekstra, thans woon achtig te Wageningen. BURGH-HAAMSTEDE Feestavond DFS met toneel De sportvereniging DFS uit Burgh-Haamstede houdt op vrijdag 26 februari haar jaar lijkse feestavond voor de leden van donateurs. Het evenement is in Dorpshuis ,De Schutse .in Haamstede en begint om 19.30 uur. Op het programma staat de opvoering van de klucht in drie bedrijven Doe toch niet zo dwaas door Hutspot, de toneel vereniging van de sportvereni ging. Men presenteert daarbij het verhaal van opa Vonk die volgens zijn kinderen een huis houdster nodig heeft. Op de ad vertentie die ze plaatsen ko men de meest uiteenlopende sollicitanten af. In de pauze van de toneelvoorstelling wordt een verloting gehouden en na afloop kan men dansen op muziek van het muziekge zelschap Dubbel en Dwars. Hondencursussen Op dinsdag 2 maart start de Werkhonden Vereniging Schouwen-Duiveland weer met een tweetal cursussen: dè Ele mentaire gehoorzaamheidcur sus voor pups vanaf acht we ken en de Gedrag en Gehoorzaamheid-cursus voor de iets gevorderde honden (en begeleiders). Elke cursus be staat uit vijftien lessen en wordt afgesloten door een exa men. De cursussen zijn be stemd voor iedere hond met of zonder stamboom en worden gegeven door deskundigè in structeurs. De wekelijkse cur sussen op dinsdag beginnen om 19.00 uur en worden gege ven op het grasveld achter de oude veiling aan de Hogezoom in Burgh-Haamstede. Voor ver dere inlichtingen en opgave: Bas Visser, 01110-16458 of Sjaak Faasse, 01116-2024. HAAMSTEDE Regiobezoek depothouders Dorkashulp Dinsdag 16 februari wordt in Haamstede een ontmoetings middag gehouden voor alle de pothouders van Dorkas Hulp Internationaal in Zeeland. In Zeeland zijn zo'n zeven verza- meldepots waar kleding verza meld wordt. Het depot Burgh- Haamstede is het enige sor teer-verzameldepot. Ruim 60 personen zijn betrokken bij het Dorkaswerk in Burgh-Haam stede. Sinds 1985 wordt in een schuur in Haamstede kleding uitgesorteerd en opgestapeld tot het moment dat Dorkas hulp met een vrachtauto van uit Andijk om de twee maan den alle Dorkasdepots langs komt om de goederen op te ha len. De Doskasgroep Burgh- Haamstede is nu genoodzaakt om uit te zien naar een andere sorteer- opslagruimte en doet een oproep aan de bewoners van de Schouwse Westhoek om mee te helpen een goede oplos sing te vinden. Tijdens de ont moetingsmiddag 16 februari komt Johan Gankema, lande lijk coördinator van deze tak van het Dorkaswerk, op be zoek. De ontmoetingsdag wordt gehouden in de Her vormde kerk in Haamstede en begint om 13.15 uur. Belang stellenden zijn van harte wel kom. SCHARENDIJKE Bijeenkomst NBvP afdeling Noordwelle e.o. in dorpshuis De Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordwelle en omstreken houdt maandag 15 februari een bijeenkomst in het dorpshuis in Scharendijke. Deze avond begint om 20.00 uur. Tijdens deze avond vertelt de heer Katsman uit Wolphaartsdijk iets over Jacob Cats, als dichter en als staatsman. Bij de ver bindende teksten wordt zoveel mogelijk gebruik gemaakt van de door Cats zelf geschreven le vensbeschrijving. Deze schreef hij op 81-jarige leeftijd. Daar naast komen ook gedichten uit Alle de wercken van Jacob Cats aan bod. MIDDELBURG - Het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft nieuwe gegevens kenbaar gemaakt van een onderzoek naar dagtochten dat in de periode septem ber 1990 tot en met augustus 1991 is gehouden. Uit deze gegevens is gebleken dat Zeeland kampt met een overschot aan dagrecreanten. Meer Nederlanders bezoe ken Zeeland dan dat er Zeeuwen een dagtocht maken naar de overige provincies in Nederland. Voor een dagtocht heeft het CBS de volgende definitie ge bruikt: 'een recreatieve activi teit waarvoor men minstens twee uur van huis is zonder dat daarbij een overnachting plaatsvindt. Niet meegeteld worden bezoekjes aan familie of kennissen en uitstapjes van uit het vakantie-adres'. Overschot In de periode september 1990 tot en met augustus 1991 zijn er met bestemming Zeeland 21,3 miljoen dagtochten gemaakt door Nederlanders. Van die 21,3 miljoen dagtochten von den er 17,6 miljoen plaats door Zeeuwen die een dagje uit wa ren in de eigen provincie. Van uit Zeeland zelf werden er 20,7 miljoen dagtochten gemaakt. 17,6 miljoen dus door Zeeuwen in Zeeland, 1,9 miljoen door Zeeuwen die een andere pro vincie bezochten en 1,2 miljoen dagtochten van Zeeuwen die een dagtocht naar het buiten land maakten. Vergeleken met de rest van Nederland beteke nen deze cijfers een positief dagrecreantenoverschot van 1,8 miljoen; met andere woorden: er komen jaarlijks 1,8 miljoen meer dagrecreanten vanuit Ne derland Zeeland in dan er uit gaan. Per saldo is dat het groot ste overschot in van de Neder landse provincies. De belangrijkste activiteit voor de dagtochten is sport en sportieve recreatie, te weten ruim 7 miljoen dagtochten. Op de tweede plaats komt het uit gaan, derde is het recreatief winkelen. In vergelijking met overig Nederland neemt het strandbezoek, het toeren met de auto en de watersport een belangrijke plaats in als activi teit. Strandbezoek komt verge leken met Nederland relatief het meest voor, gemiddeld cir ca vijf keer meer dan lande lijk. De totale uitgaven tijdens dagtochten met bestemming Zeeland worden geraamd' op 284,1 miljoen gulden. Hiervan wordt naar schatting 106,4 mil joen gulden uitgegeven aan uit gaan, 50,4 miljoen gulden aan sport en sportieve recreatie en 34,4 miljoen aan attracties, eve nementen en dergelijke. Lande lijk bedragen de uitgaven 11,6 miljard gulden. Het strandbezoek is een belangrijke activiteit in Zeeland van de dagtochten. (Archieffoto). NOORDGOUWE Vergadering Oranjevereniging Op woensdag 17 februari houdt de Oranjevereniging Noord- gouwe/Schuddebeurs een ver gadering waarbij het ontwerp programma voor Koninginne dag 1993 centraal staat. Het be stuur van de Oranjevereniging wil dit jaar een zeskamp orga niseren. Daarom nodigt men de bevolking uit hierover hun mening te geven of met ideeën te komen. Om een zeskamp te kunnen realiseren zegt de Oranjevereniging veel hulp van vrijwilligers nodig te heb ben. Men rekent er op dat dat mogelijk moet zijn op Noord- gouwe en Schuddebeurs en no digt iedereen uit om zich als helper aan te melden en woens dag naar de vergadering in het dorpshuis te komen. Aanvang 20.00 uur. MIDDELBURG Rozenkruisers Bevrijding van karma. Dat is de titel van de lezing die op ini tiatief van het team Middel burg van het Rozenkruisers Genootschap op maandag 22 februari wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek te Middelburg. Tijdens de bijeenkomst gaat men in op het karma, ofwel het lot, van de mens dat het produkt is van zijn levensgang en die van zijn voorouders. Zit men daaraan vast of kan men daarvan losko men? De bijeenkomst is gratis toegankelijk voor iedere be langstellende en begint om 20.00 uur. COC-feest Op zaterdag 27 februari houdt het COC Midden-Zeeland het jaarlijkse Tropisch Midwinter feest. Dit feest wordt gehouden in het COC-gebouw aan de Ei- genhaardstraat 2 in Middel burg. Tropische temperaturen en swingende muziek staan centraal tijdens dit feest. Net zoals andere jaren kunnen de bezoekers het feest bijwonen in een tropische outfit zoals bij voorbeeld een safaripak, een short of badpak. De leukste kleding wordt beloond met een prijs. Als extra attractie is er tijdens het feest een modeshow van fitness- en vrijetijdskle- ding. Het Midwinterfeest be gint om 21.00 uur. Op vrijdag 12 februari houdt de vrouwenwerkgroep COCOV van het COC Midden-Zeeland een bingo voor vrouwen. Er zijn leuke prijzen te winnen in totaal drie rondes. Voor de pre sentatie van de bingo zijn twee speciale gasten uitgenodigd. Dé avond begint om 21.00 uur in het COC-gebouw aan de Eigenhaardstraat 2 in Middel burg. VLISSINGEN Hardrockweekend In De Piek in Vlissingen wordt op vrijdag 19 en zaterdag 20 fe bruari een hardrockweekend gehouden ter nagedachtenis van de in 1980 overleden AC/ DC-zanger Bon Scott. AC/DC is een hardrockband die sinds 1974 bestaat en vele LP's en CD's op de markt bracht, waar onder een live-CD in 1992. Tij dens het hardrockweekend worden video's van AC/DC vertoond en speelt de band Ac tion nummers van de hard rockband. Beide avonden be ginnen om 21.00 uur. Advertentie Bent u op zoek naar een financiering? Kijkt u eens kritisch naar de rente die u moet gaan betalen. Veel postorder- of garagebedrijven rekenen erg hoge rentes. Vergelijk ze eens met de percentages die wij u kunnen bieden. Doorlopend krediet Persoonlijke lening krediet theoretische maandterm. effect, rente looptijd maandterm. effect, rente limiet looptijd per jaar v.a. in mnd per jaar v.a. 5.000 86 mnd 100,— 14,5% 36 mnd 178,69 16,5% 10.000,— 81 mnd 200,— 13,5% 48 mnd 281,05 14,5% 15.000,— 77 mnd 300,— 13,5% 60 mnd 354,96 14,5% 20.000,— 74 mnd 400,— 13,5% 72 mnd 404,23 14,5% 25.000,— 73 mnd 500,— 13,3% 84 mnd 458,34 13,0% Uw bestaande lening kunnen wij kosteloos oversluiten. Andere looptijden en tussenliggende bedragen zijn mogelijk. Tarieven per 1 januari. Minimum leeftijd 18 jaar. Rente is fiscaal aftrekbaar. van Dijke/Kostenbroek Uw geldlening in vertrouwde handen makelaardij - assurantiën - financiële dienstverlening Poststraat 44 - 4301 AD Zierikzee - Telefoon 01110-12605

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6