Nog geen duidelijkheid over toeristentax in Zierikzee 'In Rotterdam rijd ik ook altijd om opstoppingen heen' RAAR GELUIDJE? Middenweg Inbraak in cafetaria Teveel gedronken Veiligheid kernenergie Nader onderzoek cijfers gewenst Zitting kantongerecht Zierikzee GEWOON EVEN NAAR DE OPEL DEALER. DEOPEL DEALER. BETAALIAAK lETEK^ VRIJDAG 12 FEBRUARI 1993 NR 25307 3 Zoals gebruikelijk bij elk plan zijn er mensen die voor en te gen stemmen. Vaak hangt deze beslissing samen met het be lang dat zij zelf hebben bij het plan. Het ontwerp-uitwer- kingsplan Scharendijke West vormt geen uitzondering op deze regelzo bleek ook weer gisteravond in De Putmeet in Scharendijke. Een meerder heid van de aanwezigen, voor namelijk inwoners van Scha rendijke, vond de grootschali ge uitbreiding van de recreatie te ver gaan. Men vreesde over spoeld te worden door te veel toeristen en daarmee een aan tasting van het woon- en leef klimaat van het dorp Scharen dijke. Anderen, de recreatie- ondernemers, toonden zich voorstander. Meer toeristen betekent immers meer geld in het laatje en meer werkgele genheid. Zoals zo vaak lijkt de oplossing ook in dit geval in het midden te liggen. Dat er iets moet gebeuren om de enor me recreatieve druk van re creatie op het grondgebied van Scharendijke te verminderen, is duidelijk. Deze druk van re creanten uit zich in illegaal kamperen en teveel kampeer ders op boerencampings. Te gen een kwaliteitsverbetering van campings kan ook nie mand zijn, evenmin als tegen de aanleg van een rondweg om Scharendijke om daarmee het centrum van verkeer te ont lasten. Wat echter wel ter dis cussie staat is de mate waarin de gemeente Middenschouwen uitbreiding van kampeerter reinen voorstaat. Zoals de plannen er in dit vroege stadi um bijliggen betekent het dat in het hoogseizoen 6000 re creanten een plek kunnen vin den in en om Scharendijke. Op een bevolking van zo'n 900 in woners lijkt dat een te groot aantal. Een constatering die, gezien de reacties, ook onder een groot gedeelte van de be volking lijkt te leven. De an dere kant van de medaille is dat de uitbreiding van kam peerterreinen moet zorgen voor het geld dat nodig is voor de aanleg van de rondweg, een plan waarop wel zeer positief werd gereageerd. Het college gaat zich opnieuw over de plannen buigen en bekijken hoe een en ander met elkaar te combineren valt. Een moeilij ke taak, want naar de zin van iedereen zal een plan nooit zijn. Maar met wat geven en nemen moet men een heel eind komen. De gulden middenweg wordt zoiets treffend ge noemd. P.S. ZIERIKZEE - Bij de politie deed D. uit Zierikzee aangifte van inbraak in een cafetaria in de Zierikzeese wijk Poortam- bacht. De inbraak is gepleegd in de nacht van woensdag op donder dag. Divers snoepgoed werd ontvreemd. Ook werd de gok kast opengebroken, maar deze bevatte geen geld. RENESSE - Tijdens een rijden de controle werd personenau tobestuurder De R. uit Mid denschouwen door de politie aangehouden. Bij controle bleek dat De R. te veel alcoholhoudende drank genuttigd had. De blaastest viel dusdanig uit dat aan De R. een dagvaarding werd uitge reikt. alsmede een rijverbod van vijf uur. BORSELE - De Centrale Orga nisatie voor Radioactief Afval (Covra) in Borsele gaat, samen met organisaties uit enkele an dere Westeuropese landen, Oost-Europa helpen bij de vei ligheidsproblemen rond kern energie en radioactief afval. Covra en soortgelijke bedrij ven uit Frankrijk, Duitsland, Spanje, België en Engeland hebben daartoe deze week in Brussel een samenwerkingso vereenkomst ondertekend. Een woordvoerder van Covra heeft dat donderdag bevestigd. De groep, met de naam Cassio- pee (Consortium d'assistance operationelle aux pays de l'Eu- rope de l'est), hoopt binnen twee maanden financiële steun te krijgen van de EG. Daarna bezoeken de bedrijven landen in Oost-Europa om de proble men te inventariseren. Dat zou dit jaar nog moeten resulteren in een plan voor verbeteringen. Volgens een ambtelijke notitie leent de haven van Zierikzee zich gezien de huidige personele bezetting helemaal niet voor het heffen van watertoeristenbelasting. (Archieffoto). ZIERIKZEE - U twijfelt aan de cijfers. Nee, u luistert niet, ik zeg dat een nader onderzoek op zijn plaats is. Dus dan twijfelt u toch aan de cijfers. Don derdagavond tijdens de commissievergadering fi nanciën dreigde er even een communicatiestoornis tussen commissie en wethouder L. J. van Gastel toen het punt wel of geen toeristenbelasting in Zierikzee ter sprake kwam. De discussie rond het al dan 'niet invoeren van een toeristen belasting in Zierikzee is ont staan nadat dlè PvdA in haar algemene beschouwingen met deze suggestie kwam. Met een gedeelte van zo'n toeristenbe lasting zou bij voorbeeld het werk van de VW beter gesub sidieerd kunnen worden, ter wijl de opbrengsten verder ge bruikt zouden kunnen worden voor het dekken van kosten die rechtstreeks uit toerisme en re creatie voortvloeien. Om te zien of het invoeren van zo'n toeristenbelasting een haalbare kaart is, is onder zocht wat de kosten en op brengsten van het invoeren van deze belasting zouden zijn en welke organisatorische proble men zich daarbij voor kunnen doen. Dat blijken er volgens de ambtelijke n'otitie nogal wat te zijn. Met name het op de juiste manier heffen yan de watertoe ristenbelasting blijkt een moeilijke zaak, omdat de bo ten (onderkómens) niet voort durend op dezelfde plaats blij ven, iets dat ook van toepas sing is voor vaartuigen met een vaste ligplaats. Volgens de no titie leent de haven van Zierik zee zich bij de huidige persone le bezetting absoluut niet voor een watertoeristenbelasting. Maar ook voor de landrot- toerist lijkt het heffen van een toeristenbelasting een moei lijk iets. Het heffen van belas ting aan de poorten kan anno 1992 echt niet meer. Bovendien zitten er nogal wat onkosten vast aan de irining van deze be lasting. Die bedragen volgens de notitie zo'n zeventig mille. Uitgaande van een belastingta rief van een gulden zou de toe ristenbelasting in dertig we ken een bedrag van 16.002,- op kunnen leveren. Dit bedrag is gebaseerd op 762 slaapplaat sen in hotels, campings, pensi ons/kamers en appartementen. Lasten/baten Gezien die tegenvallende lasten:batenverhoudirig voelde het college er in eerste instan tie weinig voor om zo'n toe ristenbelasting in te voeren. Afgelopen dinsdag echter acht te het college het wenselijk om toch nog eens wat nader onder zoek te doen naar de kos ten/baten. Die mededeling van wethouder Van Gastel leverde donderdagavond verwarring op. Dat kwam volgens de VVD- wethouder omdat zijn partijge noot J. J. Geleijnse maar ook mevrouw M. A. Bij de Vaate- Rozendaal niet goed naar zijn woorden luisterden. De commissie vatte de opmer king van de wethouder in eer ste instantie op als een teken dat hij aan de cijfers twijfelde. Na enig heen en weer gepraat bleek dat hij wel wat twijfels had over de kosten van zeven tig mille. Een opvatting die ook PvdA-commissielid drs G. Brand had. Van Gastel wilde echter graag van de commissie dat die het college groen licht zou geven voor een nader on derzoek van de lasten en baten verbonden aan de toeristenbe lasting. Verrast Hoewel de commissie zich daardoor nogal verrast toonde, vond deze dat wel gewenst, zo dat donderdagavond geen uit spraak werd gedaan over het wel of niet invoeren van deze in de toeristenbranche niet erg populaire verblijfsbelasting. BBI Wat meer duidelijkheid was er over invoeren van een Beleids- en Beheersinstrumentarium. Dit project, waarmee op dit moment zo'n vijftig gemeenten (onder meer Kapelle) ervaring opdoen maakt een beter in zicht in en controle op het be leid en de resultaten daarvan mogelijk. Om met dit Beleids- en Beheersinstrumentarium te kunnen werken moet er sprake zijn van een adequate (geauto matiseerde) informatievoorzie ning. Bovendien moet er spra ke zijn van een mentaliteits verandering binnen het ge meentelijk apparaat, dat meer bedrijfsmatig moet gaan wer ken. Andere voorwaarden voor het BBI-systeem zijn een meer de-, centralistische manier .van lei dinggeven, een stappenplan en een organisatie die zich meer richt op de produktie. Daar voor zouden de afdelingen bin nen de secretarie moeten wor den onderverdeeld in produk- tie-afdelingen en middelen afdelingen. Alles goed en wel vond de com missie, maar het is wel oppas sen om niet in één keer te veel hooi op de vork te nemen. Stapje voor stapje en met de nodige voorzichtigheid hieraan gaan werken adviseerde de commissie, want voordat BBI zijn entree maakt in het stad huis moet er wel eerst sprake zijn van een goede automatise ring. taat was een boete van 320 gul den of zeven dagen. De heer A. ZIERIZKEE - „Ik dacht dat die auto's met panne stonden. Ze stonden stil voor het verkeerslicht, terwijl dat al lang op groen was gesprongen". De heer R. van E. uit Barendreeht gaf er tijdens de zitting blijk van meer rijervaring te hebben in een grote stad, dan op het platteland dan op het platteland. Hij kreeg een boe te van tweehonderd gulden of vier dagen omdat hij bij de verkeerslichten op de Rijksweg N59 bij Nieuwerkerk een rijtje auto's dat stond te wachten wilde inha len via de uitvoegstrook. Dat gebeurde op 6 maart 1992 toen R. van E. met zijn snelle sportauto over de Rijksweg N- 59 in de richting Zierikzee reed. Tben hij voor de verkeers lichten bij Nieuwerkerk een vrachtauto met daarachter twee personenauto's stil zag staan voor een groen licht, ging hij uit van een 'opstopping'. „Dat heb je in Rotterdam ook regelmatig. Dan ga je niet staan wachten, maar je rijdt er langs". Via voorsorteerstrook Dat deed de Barendrechter ook in Nieuwerkerk. Naar zijn zeg gen heel voorzichtig reed hij via de voorsorteerstrook (voor het verkeer dat bij de verkeers lichten linksaf wil) de rij wach tende auto's voorbij. Op dat moment zette de rij zich in be weging. „Tben ik dat zag, ben ik keurig blijven staan tot ik achter ze aan kon sluiten". De politie beoordeelde het ge drag van de Barendrechter heel anders dan 'keurig'. Hij werd ter plaatse bekeurd en kreeg een flinke boete opgelegd. Dat vond R. van E. niet eerlijk. „Het kwam waarschijnlijk om dat ik in een sportauto reed. Dan heeft men al snel vooroor delen over je gedrag op de weg". Te gemakkelijk Kantonrechter mr A. L. R. Me- lens dacht daar anders over. „U heeft wel heel snel aangeno men dat er sprake was van een bijzondere situatie. Ik vind dat u er veel te gemakkelijk voor heeft gekozen om van de voor sorteerstrook gebruik te ma ken, terwijl u toch rechtdoor reed". Hij vonniste conform de eis van officier van justitie mr J. C. F. van Gelder: 200 gulden boete of vier dagen hechtenis.. Jarig „Ik weet dat het geen excuus is, maar ik wilde naar huis. Ik was jarig en daar zat de visite te wachten". De verjaardag van de heer L. G. op 9 april 1992 verliep piet helemaal vlekke loos. iben hij op zijn spikslin- ternieuwe motorfiets over de Rijksweg N59 reed, zette de po litie de achtervolging in. Men stelde daarbij vast dat de Nieu- werkerker 140 kilometer per uur reed, terwijl de maximum snelheid op de Rijksweg 100 ki lometer is. „Ik zag ze aankomen. Toen heb ik vaart geminderd. Maar het was al te laat", aldus L. G. die overigens van mening was dat hij niet harder reed dan 130. De kantonrechter hield het op de waarneming van de politie en legde de Nieuwerkerker een boete op van 320 gulden of ze ven dagen hechtenis. De snelheidscontroles die de politie in het voorjaar van 1992 hield langs de Rijksweg N59 tussen Zierikzee en Haamstede lieten ook tijdens deze zitting van het kantongerecht hun spo ren na. Vijf mensen moesten zich verantwoorden omdat ze de maximum snelheid van tachtig kilometer per uur met meer dan dertig kilometer overschreden, De boetes die werden opgelegd varieerden (afhankelijk '/an de mate waar in men te hard reed) van 250 tot 480 gulden. Hoogste boete Die hoogste boete was voor me vrouw R. L. de B. uit Noord- welle. Hij werd opgelegd om dat ze 40 kilometer te hard reed en in 1989 ook al een^ door justitie werd aangepakt omdat ze toen 45 kilometer te hard reed. „U moet goed begrijpen dat u hiermee moet stoppen, anders raakt u uw rijbewijs kwijt", waarschuwde de offi- cier van justitie de verbaasde vrouw. „Ik ben niet iemand die met de regelmaat van de klok van de weg wordt gehaald", reageerde die. Maar de boete bleef ongewijzigd. „Ik vind het heel eng om voor te komen", bekende mevrouw A. D. B. uit Burgh-Haamstede die,met de Mercedes van haar vader 32 kilometer te hard reed. „Daar zal hij niet blij mee zijn", reageerde de kanton rechter. Maar mevrouw B. maakte hem duidelijk dat de boete geheel voor haar verant woording is. Het betrof een be drag van 260 gulden of zes da gen hechtenis. 'Een vlotte bui' De heer J. A. de H. uit Rotter dam legde uit in 'een vlotte bui' veertig kiloipeter te hard te hebben gereden. Het resul- G. N. van B. uit Burgh-Haam stede probeerde de kantonrech ter er van te overtuigen dat hij ondanks zijn overschrijding van de maximum snelheid met 34 kilometer een voorzichtige chauffeur is. „Ik rijd in een diesel op leeftijd en ik houd hem graag heel. Maar die mid dag was er geen verkeer op de weg en ik wilde naar huis". Kantonrechter Melens luister de aandachtig, maar vonniste 275 gulden of zes dagen. „Ik zal er voortaan erg in hou den want het is zonde van het geld", was de reactie van de heer R V. uit Ridderkerk die 250 gulden aan zijn broek kreeg omdat hij 31 kilometer te hard reed. DEN HAAG - De Spaanse vliegtuigfabrikant CASA is er van overtuigd dat haar vracht vliegtuigen uitermate geschikt zijn voor de Koninklijke Lucht macht. Voor de vliegtuigfabri- kant is het dan ook onbegrijpe lijk dat zij op het laatste mo ment niet is gevraagd een of ferte uit te brengen. De Span jaarden eisten donderdag in een kort geding bij de recht bank in Den Haag dat zij net zoals Fokker een offerte mogen uitbrengen. Advertentie U kunt maar beter het zekere liet onzekere nemen door direct naar de Opel dealer te gaan. Daar vindt u de beste vakmensen, perfecte service, origine le Opcl-onderdclen, vaste en betaalbare tarieven en één jaar garantie op nieuwe onderdelen en drie maan den werkplaatsgarantic. Dus ook bij rare geluidjes. Verwachting t/m dinsdag 16 februari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 4 graden Windkracht zuidoost 3 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 30% Min.temp. -2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht zuid 4 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht noordw. 4 ZON- EN MAANSTANDEN 13 febr.Zon op 07.57, onder 17.46 Maan op 01.51, onder 10.24 14 febr.Zon op 07.56, onder 17.48 Maan op 03.02, onder 11.04 15 febr.Zon op 07.54, onder 17.49 Maan op 04.03, onder 11.53 Laatste Kwartier: 13 februari (15.59). HET WEEROVERZICHT DE BILT - Langzaam maar zeker wordt de vochtige lucht, waarin op uitgebreide schaal mist en laaghan gende bewolking voorkomt, verder uit ons land verdreven. Vandaag kwam de zon er al op veel meer plaatsen door dan de afgelopen we ken, het komende weekeinde krijgt de zon nog meer de ruimte. Bij wei nig wind en flinke opklaringen daalt het kwik vannacht tot 3 A 4 graden onder nul en plaatselijk ontstaan en kele mistbanken. Bruggen en via ducten kunnen hier en daar glad worden. Op die plaatsen waar nog bewolking voorkomt, wordt het min der koud. Dat zal vooral het geval zijn in het noorden en noordwesten van het land. De zuidoosten wind die voorlopig zwak blijft, voert gelei delijk drogere lucht uit Midden- Europa aan. Na het optrekken van de ochtendnevels laat de zon zich morgen volop zien. In de middag loopt de temperatuur op naar onge veer 4 graden. Het hogedrukgebied dat zich lange tijd boven Centraai- Europa wist te handhaven, verliest de komende dagen zijn greep op het weer bij ons. In de loop van maandag zoekt de wind de noord westhoek op en daarmee krijgt het weer een heel ander, helderder en frisser karakter. AMSTERDAM - De Jeanne Oosting Prijs 1992 is toegekend aan Hillebrand van Kampen uit Amsterdam en Marjolin Ju- ray uit Broek in Waterland. Zij ontvangen ieder 5.000 gulden. Van Kampen krijgt de prijs voor de figuratieve schilder kunst en Juray voor de aqua relleerkunst. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video Ook voor een bijzondere CD St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEH NIEUWSBODESÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3