de ÖVZ) POLIS Financieringstekort zaait nieuwe onrust in coalitie wf Bezuinigingen stations en trein met weinig reizigers Vogels slachtoffer van paraffinelozing Ook zo geschrokken van uw nieuwe autopremie? 4?lage premie, verantwoorde dekking ^maximaal 20% startkorting* boven uw schadevrije korting Zeker weten! Bel 01100-33399 Bezwaren tegen uitbreiding 'Van hele gebeuren kan ik me niets herinneren' Na de bijna-crisis rond WAO Studie van de Nederlandse Spoorwegen Korpschef aarzelt met aangifte diefstal Kaping eindigt in New York &ee&. joem.' "SI uee e eeet -veM Uocg uiAf ip earee <*A uxstzp&u e pccP f TieM VooP 2jv$oK>nec>ité> K i y '<UU<ZU[P ij iP lü&p 1 urfee D1URL00 B.V. 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Advertentie bij acceptatie 2 treden. Vervolq van paq. 1 worden gedaan naar de druk van de recreatie op de huidige bewoning. ,,Ik kan het plan pas goed beoordelen als er een sociaal-maatschappelijke ef fectrapportage op de omgeving op tafel ligt", aldus Boot. De heer J. L. F. Bolleman (SGP/GPV/RPF) vond klein schalige uitbreiding van de re creatie bespreekbaar. Maar ik ben tegen het grootschalig kamperen". De Recreatieweg, de rondweg ten zuiden van Scharendijke van de Rijksweg richting de rotonde bij de El- kerzeeseweg kon wel ieders goedkeuring wegdragen, even als de aanleg van fiets- en wan delpaden. Burgemeester W. den Boer gaf in zijn antwoord nog eens dui delijk aan dat het hier een glo baal plan betreft, dat nog vol ledig uitgewerkt moet worden. Aanpassingen kunnen dus nog worden aangebracht. Belang rijkste onderdeel van het plan noemde hij de aanleg van de rondweg. „Daar staat of valt alles mee, maar de weg moet wel gefinancierd kunnen wor den". Hij doelde daarbij op de verkoop van gronden langs de weg aan de vier alhier gelegen campinghouders die nodig is om de aanleg van de rondweg te bekostigen. Uit de reacties van de commissieleden was hem in ieder geval duidelijk geworden dat de grootschalige uitbreiding van recreatie door de commissie niet gewenst was. Met deze voornaamste conclusie gaat het college weer aan het werk. De aanwezigen werd beloofd dat wanneer er nieuwe plannen op tafel lig gen, er wederom een bijeen komst wordt belegd. Vervolq van paq. 1 mee eens. Zij voerde aan dat de heer Groen negentig reed en slechts heel even wat harder om in te halen. Zij eiste een boete van duizend gulden plus een voorwaardelijke ontzeg ging van de rijbevoegdheid van drie maanden met een proef- ti-jd-van twee jaar. De kanton rechter willigde die laatste eis in, maar hield het bij een geld boete van 500 gulden. Mevrouw F. H. K. uit Brou wershaven kwam naar de zit ting van het kantongerecht om dat ze naar haar mening onte recht een bekeuring had gekre gen voor haar auto die op 30 september 1991 onverzekerd voor haar woning stond. „Het ging om een auto die total loss was en stond te wachten op een expert van de verzekering die de schade moest opnemen. De verzekering was precies twee dagen daarvoor overge schreven op een andere auto. Die hadden we gekocht omdat we met deze een ongeluk had den gehad". Omdat ze haar ver haal kon staven met verzeke ringspapieren waaruit dat bleek eiste de officier schuldig zonder toepassing van straf en de kantonrechter vonniste con form. „Ik beweer dat ik een nieuwe auto heb ingevoerd". Dat zei de heer C. J. D. keer op keer. Als vennoot van de firma D. uit Zierikzee kwam hij uitleggen waarom de auto van de fiima niet APK-gekeurd was. „Ik heb die auto ingevoerd vanuit Amerika terwijl hij zestien mijl had gereden. Bij alle tarie ven die in de haven van Rotter dam moesten worden betaald werd de auto als een nieuw voertuig aangeslagen. Maar de Rijksdienst voor het Wegver keer gaat er vanuit dat het om een gebruikte auto gaat en eist dat hij gelijk APK-gekeurd moet worden". Kantonrechter Melens besloot de zaak aan te houden om de heer D. in de ge legenheid te stellen zijn ver haal met bewijsstukken te on dersteunen. v Niet minder dan 135 zaken op de rol van het kantongerecht hadden betrekking op illegaal kamperen in de omgeving van Renesse en Scharendijke in het pinksterweekend van 1992. Zes overtreders kwamen vanuit Duitsland, België en Noord- Brabant naar de zitting van het kantonrecht om uit te leggen waarom de boete van 150* gul den in hun geval niet terecht was. Het bleek tevergeefs. Kan tonrechter Melens was niet ge voelig voor argumenten als: „We hadden meer dan twaalf uur gereden en alle campings waren vol". Of „We waren, we zen stappen in Renesse en we hadden zoveel gedronken dat het niet verantwoord meer was om nog terug te rijden naar Etten-Leur". En ook de Belgi sche windsurfer maakte geen indruk met zijn opmerking dat hij ervan was 'verschoten' zo lang op het water te zijn ge weest. „Het was te laat om nog naar huis te rijden". Alle ille gale kampeerders kregen een boete van 150 gulden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 13 februari 07.55 162 01.35 - 132 20.25 146 14.10 - 159 14 februari 08.45 151 02.20 - 131 21.15 129 14.55 - 146 15 februari 09.45 135 03.20 - 127 22.30 114 16.05 - 131 13 februari 06.20 170 00.15 - 133 18.55 148 12.50 - 158 14 februari 07.30 150 01.10 - 129 20.05 125 13.50 - 141 15 februari 08.40 129 02.15 - 121 21.30 106 15.00 - 124 13 februari 08.15 170 01.35 1 142 20.45 158 14.05 168 14 februari 08.55 161 02.20 - 142 21.30 141 14.55 - 155 15 februari 09.55 146 03.20 - 136* 22.35 124 15.55 - 139 13 februari 08.05 169 01.35 - 138 20.35 154 14.10 - 165 14 februari 08.50 159 02.20 - 138 21.25 137 15.00 - 152 15 februari 09.50 143 03.15 - 132 22.35 120 16.00 - 136 Doodtij: 15 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - De CDA-fractie houdt minister Kok (financiën) aan de afspraak uit het regeerakkoord over het verlagen van het financieringstekort. Koks sug gestie het tekort in '94 wat minder te laten dalen is volgens de CDA-fractie geen oplossing om het hoofd te bieden aan de oplopende werkloosheid, zoals Kok be weert. Het Cabinet overlegt vrijdag over <lit meningsverschil, dat de kop opsteekt nadat de bijna- crisis rond de wao nog maar en kele weken tot het verleden be hoort. De ministerraad moet voor het weekeind op aandrin gen van de WD in een brief aan de Kamer aangeven of Koks standpunt door de overi ge ministers wordt gedeeld. Uit de houding van het kabinet zal blijken of de CDA-fractie binnen de coalitie alleen staat in de eis voor een strikte nale ving van de afspraken over de tekort-verlaging. Voorzichtig Premier Lubbers heeft vorig jaar al eens voorzichtig geop perd het wat minder nauw te nemen op dit punt. Ook de CDA-ministere De Vries (socia le zaken) en Andriessen (econo mische zaken) hebben eerder gezegd dat er nauwelijks nog ruimte is voor verdere bezuini gingen. De CDA-ministers heb ben het voorstel van Kok don derdagavond tijdens hun weke lijks beraad in het Catshuis nauwelijks bespi'oken, aldus een ingewijde. Kok ziet in de oplopende werkloosheid aan leiding volgend jaar af te wij ken van de voorgenomen da ling van het tekort van 3,75 naar 3,25 procent van het natio naal inkomen. Verlaging van het tekort in deze omvang vergt een bezuiniging van acht miljard gulden. Kok vreest dat zo'n draconische ingreep tot een nog grotere groei van de werkloosheid zal leiden dan de 60.000 die het Ceiitraal Planbu reau voor volgend jaar voor spelt. De PvdA-fractie gaf Kok donderdag onmiddellijk rug dekking. Dat versterkt de in druk dat aan de zet van Kok een geregisseerde actie ten grondslag ligt. PvdA-minister Ritzen (onder wijs) luidde die dinsdag al in met de uitspraak dat verder be zuinigingen niet mogelijk zijn. PvdA-prominent Marcel van Dam sprak zich donderdag in zijn krantecolumn ook uit voor een minder strenge aanpak van het financieringstekort. Verslechterd Financieel specialist Melkert van de PvdA-fractie vindt dat van het regeerakkoord mag worden afgeweken, omdat ook de vooruitzichten voor de eco nomische groei drastisch zijn verslechterd. Melkert verwijst daarbij naar de probleen in Duitsland. Volgens Melkert is een soepeler houding tegen over het tekort mogelijk, door dat Kok de afgelopen jaren een zeer solide financieel beleid heeft gevoerd. Voor het PvdA- kamerlid staat vast dat je niet verder kunt bezuinigen zonder de overheidsinvesteringen, die belangrijk zijn als fundament voor de economie, aan te tas ten. CDA-kamerlid Tferpstra ziet nog wel voldoende moge lijkheden om in de overheidsfi- naciën te snoeien, met name bij de subsidies. Volgens Terpstra leggen Kok en de PvdA-fractie ten onrechte een verband tus sen de problemen bij het be drijfsleven (DAF, Fokker) en de uitgaven van de overheid. „Je kunt best meer bezuinigen op de consumptieve uitgaven, dat tast de werkgelegenheid en de structuur van de economie niet aan", aldus Terpstra. Terpstra denkt aan bezuinigingen op het openbaar vervoer, de stu diefinanciering, de volkshuis vesting en de sociale zeker heid. De VVD eiste donderdag een brief van de regering, waarin tot uitdrukking moet komen of Koks opmerkingen doot het hele kabinet worden gedeeld. Volgens de VVD'er De Korte probeert Kok als PvdA- partijleider de bezuinï- gingsmoeheid van zijn collega ministers Ritzen (onderwijs) en Ter Beek (defensie) te ver bloemen. UTRECHT - De spoorwegen bestuderen of het moge lijk is stations en stoptreinen die zeer weinig reizi gers trekken op te heffen. NS neemt momenteel het bestaansrecht onder de loeps van 40 (van de in totaal 365) stations en enkele honderden stoptreinen. De kans bestaat dat daar een aantal van zal verdwijnen. Hoeveel en waar is nog niet niet te zeggen, aldus de NS-woordvoerder. Hij voegde er aan toe dat het hele spoorwegnet wordt bekeken, geen enkele regio uit gezonderd. In principe komen voor ophef- fing treinen in aanmerking waar dagelijks minder dan 15 mensen gebruik van maken en stations die minder dan 250 rei zigers per dag trekken maar of daadwerkelijk ook alle sta tions en treinen worden opge heven die niet aan die criteria voldoen is nog een punt van studie. „Willen we straks als zelfstandig bedrijf op eigen be nen kunnen staan dan zullen we moeten bekijken waar we eventueel straks kunnen bezui nigen," aldus een NS-woord voerder. Nominatie En of er straks ook daadwerke lijk het mes gaat in slecht be zette stations en treinen hangt vooral ook af van de vraag in hoeverre de overheid bereid is om terwille van het maat schappelijk belang geld te blij ven stoppen in slecht renderen de onderdelen yan het NS-net. Dezer dagen moet duidelijk worden hoe de kaarten in „Den Haag" liggen. Met name in Limburg staat al enige tijd een aantal slecht bezette station netjes op de nominatie voor sluiting. Daar zou de bus het van de trein moeten overne men, tot woede van de Limbur ger overigens.; Maar ook el ders houdt NS het spoornet te gen het licht. Met name in de zeer vroege ochtenduren en de late avond zijn veel stoptreinen (zeer) slecht bezet. Dat ver schijnsel doet zich volgens NS op het hele net voor. Kaartjes stille uren goedkoper Om de bezettingsgraad in de stille daluren op te krikken overweegt NS ook de kaartjes in de stille uren goedkoper te maken. Verder wil NS de stop treinen minder onrendabel te maken door inde* ^eersteklas coupé's vier stoelen op een rij tje te zetten in plaats van drie. In het nieuwe stoptreinmate- rieel dat de komende jaren in gebruik wordt genomen ko men in de tweede klas vijf stoe len naast elkaar in plaats van vier. Om de ruimte in de stop treinen zo efficiënt mogelijk te benutten wordt bovendien het aantal toiletten vermindei-d: van één wc per rijtuig naar één wc per twee rijtuigen. In de sneltreinen voor de lange af stand blijft wel NS wel scheu tig met we's want het bedrijf heeft becijferd dat de reizigers op de korte afstand minder „behoefte" hebben aan toilet ten dan op de lange afstand. ZEIST - De Vogelbescherming in Zeist schat dat cir ca 30.000 vogels op de Noordzee het slachtoffer zijn geworden van de lozing van paraffine-olie. Langs de kust zijn inmiddels 3.000 dode vogels gevonden. In de meeste gevallen betreft het zeekoeten. Volgens Vogelbescherming spoelt bij soortgelijke olielo zingen slechts tien procent van d$ vogels aan op de kust. De rest zinkt voor die tijd. Op ba sis van die berekening wordt het totaal aantal slachtoffers geschat op 30.000. Besmeurd Bij de diverse vogelasielen langs de kust zijn inmiddels 300 nog levende vogels binnen gebracht die zijn besmeurd met de paraffine. Omdat de dieren de paraffine in de meeste ge vallen ook hebben binnenge kregen, is de kans op overle ving gering. Rijkswaterstaat zegt nog geen idee te hebben wie de vervuiling heeft veroor zaakt. Waarschijnlijk gaat het om een restlading dat door een schip is geloosd bij het schoon maken van de tanks. Het is niet verboden om paraffine op zee te lozen. Een woordvoerder van Rijkswaterstaat zegt dat Nederland binnen de Interna tionale Maritieme Organisatie van de VN heeft aangedrongen op een verbod op lozingen van stoffen die het verenkleed van vogels aantasten. „Het klinkt misschien wat luguber, maar dit soort gevallen helpt om an dere landen te overtuigen van de noodzaak van een dergelijk verbod", aldus de woordvoer der. Rijkswaterstaat zet het on derzoek naar de herkomst van de 'paraffine voort, maar vol gens de woordvoerder is het zoeken naar een speld in een hooiberg. De woordvoerder wijt het grote aantal slachtof fers onder de vogels mede aan de slechte conditie waarin de dieren momenteel verkeren. Aan het eind van de winter zijn veel dieren ondervoed, hetgeen ze extra kwetsbaar maakt. Vo gelbescherming wijst er op dat de oliesterfte door de paraffine-lozing geen incident is, maar dat dergelijke veron treinigingen structureel zijn. Jaarlijks sterven er circa 60.000 vogels aan de gevolgen van chronische verontreini ging, aldus Vogelbescherming. ROTTERDAM - Aarzelend heeft de Rotterdamse korps chef Rob Hessing donderdag alsnog aangifte gedaan van de vijfde diefstal in zijn auto. Eerder op de dag hield hij de gemeentelijke commissie poli tiezaken voor dat „het toch geen zin heeft". „U zult het wel vreemd vinden, dat uit de mond van de politie commissaris te horen", voegde hij eraan toe. De verbazing was inderdaad te lezen op de ge zichten van *êe raadsleden. NEW YORK - De kaping van een Airbus van de Duitse maatschappij Lufthansa is donderdagavond vreedzaam geëindigd in New York. Na de landing op Kennedy Airport gaf de kaper zijn pistool af aan de piloot en ging hij mee met de Amerikaanse autoriteiten die intussen aan boord waren gekomen. Naar de piloot mee deelde had de man onderweg beloofd zich na de landing te zullen overgeven. De kaper was, naar het Duitse ministerie van binnenlandse zaken bekendmaakte, een 31- jarige Somaliër die met vrouw en kind in Noorwegen woont. Hij was in he bezit van een tic ket naar Addis Abeba. Zijn mo tief voor de kaping, zo werd aangenomen, was geweest dat hij een verblijf in de Verenigde Staten wilde afdwingen. De eerste passagiers verlieten het vliegtuig dertig minuten nadat de kaper zich had overgegeven. Niemand raakte gewond. De man had het toestel donder dagmorgen gekaapt toen het met 94 - meest Egyptische - pas sagiers en tien bemanningsle den op weg was van Frankfurt naar Cairo en Addis Abeba. In het luchtruim boven Oosten rijk drong hij gewapend met een pistool de cockpit binnen en dwong hij de piloot om te rug te keren naar Duitsland. In Hannover nam het toestel nieu we brandstof in en aan het be gin van de middag vertrok het naar New York. door Mare Legendre ziv&oemepi/ob /AT UC££-T W/AJ5oKTfieneP 1 Vrijdag 12 februari Kerkwerve t Zang- en orgelavónd. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Inschrijven strao-feest. Hotel Bom. Vanaf 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaaruitvoering muziekvereni ging Oefening en Uitspanning in het dorpshuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Uitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Muziekuitvoering van Ooster- lands Fanfare in De Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 13 februari Burgh-Haamstede Toneeluitvoering voor oude ren. Dorpshuis De Schutse. 14.00 uur. Renesse Strao-feest. Vanaf manege Grol. 10.30 uur. Verkoping Welfare-handwer ken. Seepaardje. Van 13.15 tot 16.00 uur. Dreischor Oud papier ophalen. Vanaf 09.00 uur. Zondag 14 februari Zierikzee Motorruilbeurs MC Zierikzee. Brogum. 10.00 uur. Themamiddag Vrouw-Geloof- Samenleving. Hervormd Kerk- centx*um, Havenplein. Van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 februari Zierikzee Vergadering adviescommissie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Commissievergadering alge mene en bestuurlijke zaken in stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Scharendijke Bijeenkomst 1 Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, afdeling Noordwelle e.o. 20.00 uur. Dinsdag 16 februari Zierikzee Lezing Kees Slager over Wa tersnoodramp in RSG Profes sor Zeeman. 19.30 uur. Jaarvergadering CPB. Gerefor meerde kerk. 19.45 uur. Komedie We hebben samen een paard. In de Concertzaal. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Rie Cramer. De Schutse. 14.00 uur. Vergadering commissie alge mene en bestuurlijke zaken. Gemeentehuis. 15.00 uur. Vergadering commissie wel zijn. Gemeentehuis. 19.30 uur. Renesse Vergadering algemeen bestuur Stichting Renesse. Jan van Re- nesseweg 25. 16.00 uur. Bruinisse Afsluiting leesprogramma Slimme Streken. Bibliotheek De Zaete. 15.30 uur. Woensdag 17 februari Zierikzee Algemene vergadering bestuur Waterschap Schouwen-Duive- land. 's Landskamer. 09.00 uur. Krea-club voor kinderen van zes tot en met tien jaar. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Open dag. Scholengemeen schap Schouwen-Duiveland. Van 13.00 tot 16.00 uur en van 19.00 tot 21.15 uur. Burgh-Haamstede Afsluiting leesprogramma Slimme Streken. Bibliotheek De Schutse. 13.30-15.15 uur. Noordgouwe Vergadering Oranjevereniging. Dorpshuis. 20.00 uur. Donderdag 18 februari Zierikzee Themamiddag PCOB over bloemen. De Driehoek. 14.15 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUUlfcBBJHS. Ta_ OTIBATEBSS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2