Monique Slootmaker favoriet voor overwinning- Elite-strijd Delta Sport turntoernooi met internationale bezetting Zaterdag 13 februari in sporthal Onderdak in Zierikzee Negen Delta Sport turnsters actief Nieuwe Code de Point age Dag programma Deelnemende verenigingen Winnaars -toernooi 1992 Nationale kampioenen 1992 Olympische toestellen DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 NR 25306 ZIERIKZEE - Gymnastiekvereniging Delta Sport uit Zierikzee is er in geslaagd om opnieuw een internatio naal turntoernooi te organiseren. Zaterdag 13 februari staat sporthal Onderdak in Zierikzee bol van de acti viteiten wanneer 150 turnsters afkomstig uit 23 verenigingen en zes Europese landen strijden om de Delta Sport Cup 1993. Turnsters uit heel Nederland, Slowakije, Duitsland, Rusland, België en Roemenië zetten het toernooi luister bij dat de traditionele opening van het nationale wedstrijdseizoen is geworden. ganiseerde wedstrijd in Neder land deelnam. Dynamo Mos kou stuurde tezamen met trai ner Boris Orlov drie turnsters naar Zierikzee. Natalia Gorelo- va werd toen winnares van de A-wedstrijd. Vorig jaar kwa men ook turnsters uit Duits land waarmee nogeens beves tigd werd dat het Delta Sport turntoernooi internationale er kenning kreeg. Kwalificatie voor WK en EK De Russische trainer Boris Or lov begeleidt zaterdag Moni que Slootmaker in sporthal Onderdak. (Foto: Joop van Houdt). komen uit het Turnsport Leis- tungs Zentrum in Amel. de af vaardiging telt maar liefst ne gen turnsters. Onder hen de 13- jarige Monique Cohen, de Bel gische juniorenkampioene van 1991 en tweede bij de titelstrijd in 1992. De 14-jarige Bianca Müller werd het afgelopen jaar vijfde bij de Belgische kam pioenschappen. Het trio van de Belgische topturnsters wordt gecompleteerd met de 16-jarige Nadine Sarlette die in 1991 voor België deelnam aan de wereldkampioenschappen in Indianapolis en 1992 in Parijs. De Belgische turnsters, die al len kandidaat zijn voor deelna me aan het komende WK en EK junioren worden begeleid door Marek Robak en Mie- cyslaw Piekut. Dynamo Moskou is voor de derde keer te gast in Zierikzee. De Russische delegatie, die on der leiding staat van oud Olympische, wereld- en Euro pees kampioen Mikhail Voro- nin, brengt met de 14-jarige Oksana Fabrichnova een Euro pese topper van allure mee. Fabrichnova maakt deel uit van het Russische team en is de juniorenkampioene van 1992. Bij de Europese kampioen schappen voor juniorenteams, die onlangs in het Italiaanse Arezzo werden gehouden, maakte-zij deel" uit v&n' de Rus sische ploeg die achter Roeme- menie een tweede plaats be haalde. De 15-jarige Natalia Gorelova is de kampioene van Moskou en de reserve-turnster van het Russische team. Gore lova was in 1991 voor het eerst in Zierikzee en werd toen win nares van het A-toernooi. De 13-jarige Eugenia Roschina is de jongste van het Russische trio. Zij is lid van het jeugd- team en was tweede bij de laat ste titelstrijd. Trainers Natalia Tbkoreva en Andrei Zoukin zullen de Russische turnsters in Zierikzee technisch bij staan. De turnster Ruscha Kouril komt uit het Duitse Rohrbach en traint dagelijks op het Bun des Leistungs Zentrum in Stuttgart. Zij maakt deel uit van de nationale dames-selec tie en werd vierde bij de ti telstrijd van 1992. Ook Kouril is kandidaat vopr deelname aan de WK in Birmingham. De deelneemsters uit Slowakije zijn afkomstig uit Trnava en Kosice. de beide verenigingen, die elk met vijf turnsters afrei zen naar Zierikzee, zijn al meerdere keren te gast geweest op het Delta Sport toernooi. Zowel VSZ Kosice als GK Sla- via Trnava hebben van oudsher al een grote inbreng in de na tionale turnteams van Slowa kije. Hoewel het er aanvanke lijk naar uit zag dat ook Engel se turnsters zouden deelne men, moesten deze op het laat ste moment afzeggen wegen andere verplichtingen. Nederlandse turnsters Met uitzondering van Vanessa Heitinga (Pro Patria Zoeter- meer) die inmiddels met het turnen is gestopt, verschijnen alle overige winnaars van het toernooi van vorig jaar. Onder hen ook drie nationale kam pioenen in de individuele meerkamp: Ilana Kamphorst (cat. 4A) uit Zoetermeer, Miri am Hamawandi (cat. 3B) uit Amsterdam en Pascal Noorda- nus (cat. 2B) uit Opmeer. Ilana Kamphorst turnt dit seizoen in de categorie 4B en Hamawandi neemt in de middagwedstrijd deel aan 1B. Pascale Noorda- nus komt uit in de A-wedstrijd. Marleen Deuning uit Nijmegen en Anouk Jong uit Opmeer gaan dit jaar in respectievelijk 5A en 5B turnen. Deuning won vorig jaar in Zierikzee in de* jongste categorie 6A en Jong werd winnares in 6B. Nathaly Hooft won vorig jaar in de ca tegorie 5Aj Dé talent volle*turn-' ster van Sparta Dordrecht komt nu uit in de A-wedstrijd. Clubgenote Christa van de Wie- Ie, vorig jaar winnares in 5B, komt uit in categorie 4B. Bian ca van de -Heide uit Haarlem was vorig jaar winnares in ca tegorie 4B maar wil nu haar ge luk beproeven in categorie 1B. Emani de Boer en Veronique Blom (rechts) zijn zaterdag actief in de B/2-lijn. (Foto: Joop van Houdt). Het Delta Sport turntoernooi werd in 1986 voor de eerste keer georganiseerd. Het was aanvankelijk opgezet met de bedoeling de turnsters van Del ta Sport op hun eigen toernooi zo optimaal mogelijk voor te bereiden voor deelname aan Grand-Prix wedstrijden in Ne derland. Het eerste toernooi in Zierikzee trok meer dan hon derd turnsters. De formule die bij deze eerste editie werd gehanteerd, bleek bij de deelnemers aan te slaan. Het was in een reeks van wed strijden, naar het Nederlands kampioenschap, het enige turntoernooi waar de concur renten in de verschillende cate gorieën met elkaar de krachten konden meten. Het toernooi kreeg al snel bekendheid in Nederland. In 1988 trok het toernooi maar liefst 191 turn sters aan. Invitatie-wedstrijd Dat was voor de organiserende vereniging Delta Sport aanlei-' ding om de vrije inschrijving voor het turntoernooi te verla ten en over te gaan tot het uit nodigen van verenigingen. Maar voorop stond zowel voor deelnemers als publiek de wed strijd zo aantrekkelijk moge lijk te houden. Hierdoor werd de norm voor deelnemen ver scherpt en konden alleen turn sters deelnemen die het jaar daarvoor aan Nederlandse kampioenschappen hadden deelgenomen. Die formule leek een schot in de roos en het Zie- rikzeese turntoernooi bouwde zelfs een reputatie op in het buitenland. Naast de deelname van Engelse verenigingen trok het turntoernooi dat jaar ook belangstellingvan- -• SlaVia 1 Trnava. r In 1991 werd internationaal succes en erkenning geboekt toen voor het eerst in de ge schiedenis van het Nederland se turnen een vereniging uit de toenmalige Sovjet-Unie aan een door een vereniging geor- De organiserende vereniging Delta Sport staat zaterdag voor de zevende keer een grote klus te wachten. Niet alleen de grote internationale deelname vraagt om extra inspanning maar daarnaast heeft Delta Sport het verzoek gekregen van de Koninklijke Nederland se Gymnastiek Bond (KNGB) om het evenement te mogen aanmeren als kwalificatie toernooi. In april worden in Birmingham de Wereldkam pioenschappen turnen gehou den. Een maand later vinden in de Zwitserse stad Genève de Europese kampioenschappen voor junioren plaats. De KNGB heeft voor beide evene menten kandidaten die zich via een kwalificatie-procedure moeten plaatsen. Voor het WK zijn Monique Slootmaker uit Nieuwerkerk en Wyke Karten uit Opmeer kandidaat, voor het EK komen Simone Heitin ga uit Zoetermeer en Marit Jonker uit Ermelo in, aanmer king voor deelname. De Delta Sport Cup, die dit jaar voor het eerst wordt uitge reikt aan de winnares van de Elite-wedstrijd, heeft door haar internationale erkenning sterke buitenlandse deelneem sters aangetrokken. Dit jaar nemen voor het eerst Roemeen se en Belgische turnsters deel in Zierikzee. De Roemeense turnsters zijn afkomstig uit het nationale turncentrum Deva. Met de 11-jarige'Ilona Gura en de 12-jarige Raluca Suciu- Poescü heeft train'ef loan Car- pinisan (44) twee jeugdige turnsters die een grote belofte zijn voor de toekomst. Internationale deelname De Belgische deelneemsters NIEUWERKERK - Gymnastiekvereniging Delta Sport heeft zaterdag 13 februa ri ook haar eigen favoriet voor de Elite-wedstrijd om de Delta Sport Cup: de 15- jarige Monique Slootmaker uit Nieuwerkerk, die in 1991 deelnam aan de we reldkampioenschappen in Indianapolis en uitstekend presteerde vorig jaar bij de Europese kampioenschappen in het Franse Nantes. Slootmaker is wederom kandidate voor deelname aan de komende wereldkampioenschappen in Bir mingham en de Europese juniorenkampioenschappen in het Zwitserse Genève. De Nieuwerkerkse turnster, lid van Gymnastiekvereniging Delta Sport zal het Delta Sport turntoernooi gebruiken om De 15-jarige Monique Slootmaker uit Nieuwerkerk probeert za terdag kwalificatie af te dwingen voor de WK in Birmingham. (Foto: Joop van Houdt). kwalificatie af te dwingen voor de WK en EK. De Konink lijke Nederlandse Gymnastiek Bond is bij het vaststellen van de normen uitgegaan dat het bereiken van een plaats in de meerkampfinale en/of het be reiken van een plaats in een of meer toestelfinales mogelijk moet zijn. De kwalificatie normen die de KNGB vastge legd heeft zijn voor de WK: In dividuele meerkamp: 37.300 punten. Toestellen: Sprong 9.500, brug 9.600, balk 9.500 en vloer 9.500. Voor de EK- kwalificatie geldt: Individuele meerkamp: 37.500. Toestellen: Sprong 9.500, brug 9.500, balk 9.500 en vloer 9.500. Internationaal debuut De plaatselijke favoriet heeft ondanks haar uitstekende prestaties ook een roerig jaar achter de rug. In Indianapolis werd zij de tweede Nederland se turnster in de eindrang schikking. Slootmaker klas seerde zich toen als nummer 120. Eerder dat jaar had zij ove rigens haar internationale de buut gemaakt bij de EK voor junioren in de Griekse hoofd stad Athene. Daar eindigde zij als nummer drieëndertig van de negenenzestig deelneem sters. Kort na het WK van 1991 keer de de jeugdige turnster het Na tionaal Turninstituut op Pa pendal de rug toe. Slootmaker zocht haar heil bij de Russische trainer Boris Orlov, die enkele maanden daarvoor in het trai ningscentrum in Oude-Pekela was neergestreken. Ondanks de onrust die het afgelopen jaar kenmerkend was voor de Nederlandse turnwereld, kwa lificeerde Slootmaker zich toch voor de EK in de Franse stad Nantes. Zij maakte toen haar uitzending zeker waar met een 27e plaats van de 74 deelneem sters. Daarnaast was zij de beste Nederlandse turnster en liet Elvira Becks achter zich. Korte tijd later werd Slootma ker, achter Becks, tweede bij de Nederlandse kampioen- chappen in de meerkamp en behaalde de nationale titel bij het paardspringen en op de evenwichtsbalk. Door de verhuizing van Boris Orlov vanuit Oude-Pekela naar het KNGB Steunpunt Pa pendal keerde ook Monique Slootmaker terug naar haar vertrouwde omgeving. Sinds september vorig jaar is zij daar bezig om zich voor te bereiden op grote toernooien. Het we reldkampioenschap, dat in april wordt gehouden in het Engelse Birmingham, is daar bij het eerste doel. Delta Sport turnsters Negen turnsters van Gymnas tiekvereniging Delta Sport zijn op het eigen toernooi ac tief. In de categorie 6A komen Charlotte Giljamse en Maartje Bongers uit op de meerkamp in groep 2. In de categorie 2B staan Annemarie Grootenboer en Rozan Schraver op de deel nemerslijst. Veronique den Broeder start om 12.20 uur in de categorie B/1 en in de B/2- lijrr komen de drie senioren van Delta Sport in actie. Ema ni de Boer, Veronique Blom en Vera van den Beemt starten om 13.50 uur in sporthal Onderdak op de meerkamp. ZIERIKZEE - Vanaf 1 januari van dit jaar heeft de FIG, de Internationale Turnbond, de nieuwe waar deringsvoorschriften voor het turnen bij de dames geïntroduceerd. Deze zogenaamde Code Pointage be vat alle eisen waaraan de oefeningen op de verschil lende onderdelen moeten voldoen alsmede de 'straf- punten' die in mindering gebracht worden op de ideale score indien de oefeningen tekortkomingen vertonen. Internationaal zullen deze nieuwe reglementen op de eerstkomende wereldkam pioenschappen, in april in Bir mingham, voor het eerst wor den gebruikt. Nationaal zal in dit jaar het reglement alleen nog maar gehanteerd worden in de hoogste categorieën. De Delta Sport Cup 1993 is het eerste evenement waar - in de elite wedstrijd - de nieuwe re glementen zullen worden ge hanteerd. Een en ander houdt verband met het feit dat de wedstrijd voor een aantal turn sters een test is op weg naar de komende grote internationale toernooien. Voor de juryleden bij de Delta Sport Cup is deze wedstrijd dan ook de eerste praktische kennismaking met het nieuwe reglement. In het laatste week einde van januari is in Beek bergen de jurycursus gehouden w,aar de 'theorie' uitgebreid aan bod is gekomen. Het af sluitende examen vindt eind februari plaats. Het korps van juryleden bij de Delta Sport Cup staat als altijd onder leiding van de dames Rie Mazure en Marijke van der Tuin. Rie Mazure was ook bij de laatste Olympische Spelen aanwezig als internationaal ju rylid. Marijke van der Tuin fungeerde daar, op uitnodiging van de internatiole turnbond, als wetenschappelijk technisch medewerkster. De nieuwe Code de Pointage was noodzakelijk geworden in verband met de snelle techni sche ontwikkeling van de laat ste jaren binnen het damestur- nen. Het gevolg daarvan is on der meer dat een aantal ele menten in waarde is gedaald of gestegen en dat vele nieuwe elementen aan het reglement zijn toegevoegd. Nieuw is ook de toevoeging van zogenaamde E-elementen, technische onder delen met een bijzondere moei lijkheidsgraad en waarde. Enkele veranderingen Bij het paardspringen zijn en kele veel uitgevoerde sprongen van de 10.00 punten terugge bracht naar 9.80 of 9.90. Tbt die groep behoren onder meer de overslagen gevolgd door een salto voorover gehurkt of ge hoekt met eventueel een halve draai. Ook de gestrekte Tsuka- hara met hele draai en de Yurt- chenko met hele draai leveren vanaf dit jaar niet meer de zo begeerde tien punten op. Oefeningen aan de brug moe ten uit tenminste tien elemen ten bestaan. Er moet tenminste drie keer een 'liggerwisseling' plaatsvinden en tenminste één 'richtingwissel'. Ook moet de oefening minimaal twee vluchtelementen bevatten die minimaal een B-waarde heb ben. Op de evenwichtsbalk moeten de turnsters onder meer een acrobatische serie tonen van twee of meer elementen met vluchtfase en een gymnasti sche serie van twee of meer ele menten. Voorts dient de oefe ning een zogenaamde mix-se rie (acrobatisch-gymnastisch of gymnastisch-acrobatisch) van twee of meer elementen te bevatten. Op de vloer is een gymnasti sche serie van drie elementen vereist, waarvan minimaal één B-element. Ook een mix-serie van drie elementen (gymnas- tisch-acrobatisch-gymnastisch of acrobatisch-gymnastisch- acrobatisch) dient te worden getoond. Een acrobatische se rie bestaat uit tenminste drie elementen, waarvan één salto. 07.30-09.00 uur: Zaal open voor extra training buitenlandse deelnemers Wedstrijd 1 09.00-09.10 uur: Algemene Warming-up catego rie 6a/5a/4a en 6b/5b/4b 09.15 uur: Opmars deelneemsters/ope ning 09.20-12.20 uur: Wedstrijd 12.30-12.45 uur: Prijsuitreiking Wedstrijd 2 12.20-12.30 uur: Algemene warming-up groep B/1 en B/2 12.45-13.45 uur: Inturnen 13.50-15.30 uur: Wedstrijd Wedstrijd 3 15.30-15.40 uur: Algemene warming-up groep A en Elite 15.40-16.40 uur: Inturnen 16.45-18.25 uur: Wedstrijd 18.30-18.45 uur: prijsuitreiking wedstrijd 2 en 3 Sluiting. Nederland: BATO, Haarlem; Delta Sport, Zierikzee; DOO, Utrecht; DOS, Dronrijp; De Hazenkamp, Nijmegen; Kracht en Vriendschap, Opmeer; Lighttown TT, Eindhoven; MTV'69, Middelburg; Olym- pia, Groningen; Olympia, Pa- pendrecht; Pax, Hoofddorp; Pro Patria, Zoetermeer; Spar ta, Dordrecht; Sparta, Ermelo; Swentibold, Sittard; Turning Spirit, Amsterdam; Turntop, Heemskerk; WIK FTC, Heeren veen. Slowakije: Gymnasticky Klub Slévia VSZ Kosice. Duitsland: TB Rohrbach. Rusland: Dynamo Moskou. België: Turnsport Leistungs- zentrum Amel. Roemenië: Cetate Deva. Categorie 6A: Marleen Deu ning, De Hazenkamp, Nijme gen. Categorie 6B: Anouk Jong, K en V, Opmeer. Categorie 5A: Nathaly Aluy, Sparta, Dordrecht. Categorie 5B: Christa van de Wiele, Sparta, Dordrecht. Categorie 4A: Ilana Kamp horst, Pro Patria, Zoetermeer. Categorie 4B: Bianca van de Heide, Bato, Haarlem. A-wedstrijd: Vanessa Heitinga, Pro Patria, Zoetermeer. B-wedstrijd: Mariam Hama wandi, Turning Spirit, Amster dam. Elite wedstrijd: Wyke Karten, K en V, Opmeer. Categorie 6A: Anja Campfenbs, Tbnido, Am sterdam. Categorie 6B: Reghina Noija, SC Patrick, Echt Categorie 5A: Jacqueline Willemsen, AAC, 1899, Arnhem Categorie 5B: Sigrid Florusse, Sparta, Dordrecht Categorie 4A: Ilana Kamphorst, Pro Patria, Zoetermeer Categorie 4B: Marjolein de Vooght, Wils kracht, Voerendaal Categorie 3A: Sabrina van Loy, Tbnido, Am sterdam Categorie 3B: Miriam Hamawandi, Turning Spirit, Amsterdam Categorie 2A: Stasja Kohier, Turning Spirit, Amsterdam Categorie 2B: Suzanne van Wanrooy, PSV, Eindhoven. Pascale Noorda- nus, K en V, Opmeer Categorie IA: Elvira Becks, De Hazenkamp, Nijmegen Categorie 1B: Morena Visje, TC WAD, Den Helder. ZIERIKZEE - Bij de laatste Olympische Spelen vorig jaar in Barcolona werd geturnd op toestellen die afkomstig wa ren uit Helmond. Een deel van het daar gebruikte materiaal wordt nu gebruikt voor evene menten in Nederland, waaron der dus ook de Delta Sport Cup.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 9