Architectuur en menselijke figuren op schilderijen J. C. van Buiten HET HUIS MET GOUDEN MUREN Film Synopsis met Clint Eastwood Expositie tot en met 20 maart in 't Lange Uus in Zierikzee Ruilbeurs Motorclub Zierikzee in jongerencentrum Brogum 4 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Architectuur en menselijke figuren spelen een grote rol in het werk van de kunstenaar Jan C. van Buiten. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - De verstilde en dromerige sfeer van hoge oude gebouwen waarin beelden en menselijke figuren zijn geplaatst. Dat is de uitstraling van de schil derijen die tot en met zaterdag 20 maart zijn te zien op een expositie in 't Lange Uus aan het Havenpark te Zierikzee. Het betreft werk van de kun stenaar Jan C. van Buiten uit Brielle. De expositie omvat twaalf schilderijen van de 55- jarige schilder, die in Rotter dam werd geboren en een op leiding volgde aan de Acade mie voor Beeldende Kunst. Hij vervaardigt jaarlijks onge veer zes a zeven olieverfschil derijen in een stijl die is beïn vloed door de schilder Ingres, het classicisme en pittura me tafysica. Belvedere, Vrouw in interieur, Fuga, Vrouwen en gebouwen, zo luiden enkele titels van het werk dat is te zien in 't Lange Uus. De kunstenaar maakt veelvuldig gebruik van aqua- en grijstinten en schildert zijn doeken in dunne, schrale lagen olieverf. De diverse kleurvlak ken worden gescheiden door strakke, gesloten contourlij nen, die typerend zijn voor de stijl van Van Buiten. Dat geldt ook voor de eenvoudige en evenwichtige composities. De kunstenaar toont in zijn werk een grote voorliefde voor architectuur. De gebouwen die hij vorm geeft ademen een sfeer van mystieke afstande lijkheid, van een droomwereld. Zijn schilderijen roepen associ aties op met het werk van Del- veaux en Willink. In opdracht maakt Van Buiten voorname lijk vrouwen- en meisjes-por tretten. De schilderijen van de Brielse kunstenaar zijn regelmatig te zien op exposities in heel Ne derland. Ongeveer vier jaar ge leden exposeerde hij voor het eerst in 't Lange Uus in Zierik zee. Evenals nu, gebeurde dat op uitnodiging van de heer J. de Boer. ,,Ik kende het werk van Van Buiten en vond het perfect passen bij de stijl van de meubelen die in de zaak staan. Het is heel goed geschil derd en het genre spreekt me aan". De expositie in 't Lange Uus is gratis toegankelijk voor iedere belangstellende. Tot en met 20 maart van dinsdag tot en met zaterdag dagelijks van 09.00 tot 12.30 uur en van 13.15 tot 17.30 uur. ZIERIKZEE - Olie- en benzine lucht, uitlaatgassen, motoron derdelen, drank, eten, muziek, maar vooral motoren, motor liefhebbers en gezelligheid. Dit zijn de voornaamste ingre- - diënten van de motorruilbeurs die de Motorclub Zierikzee houdt op zondag 14 februari in jongerencentrum Brogum. De ruilbeurs begint om 10.00 uur. Op de ruilbeurs kunnen de be zoekers tweedehands onderde len ruilen/kopen, maar ook kleding en andere accessoires gaan van hand tot hand. Naar verwachting staan er in Bro gum zo'n dertig stands opge steld met handelaren die hun waren aanprijzen. De motor- ruilbeurs in Zierikzee heeft al een goede nationale en interna tionale naam opgebouwd in de motorwereld. Zo worden ook dit jaar naast de Nederlandse bezoekers weer de vaste gasten uit België, Engeland en Duits land verwacht. In totaal rekent de organisatie op maar liefst zo'n duizend belangstellenden. Hoogtepunt van de jaarlijkse ruilbeurs is de verkoop per op bod van de Harley Davidson. Vorig jaar bracht de geveilde Harley van het type Super Glide 'Fat Bob' 15.000 gulden op. Deze veiling van de klassie- ker onder de motoren vindt plaats om 16.00 uur. Een half uurtje later treedt de Limburg se band ACtion in DC op. Zoals de naam van deze groep al aan geeft spelen zij voornamelijk nummers in de trant van de Australische hardrockgroep AC/DC. Naar verwachting zal het 'motorfeest' tot in de kleine uurtjes doorgaan. Om alvast warm te lopen voor het spektakel, vieren de leden van de Motorclub Zierikzee aanstaande zaterdagavond een feest in het clubhuis aan de Deltastraat. Muzikale bijdra gen worden hier verzorgd door de bands Rodi Dean en The Breeze. Door CATALIJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 66 Zelf betaalt hij iedere week bij wat er tekort in kas is om de twintig mede werkers hun loon te betalen,'maar dat zal hij niet lang kunnen volhouden. De orderportefeuille moet dikker worden; anders gaat het nieuwe bedrijf dezelf de kant uit als het oude. Daarstraks heeft ze nog met Sartorius de zaken besproken. Nöch Sartorius, noch vader is geschikt om de fabriek te vertegenwoordigen. Sartorius is te ver legen, te veel kamergeleerde, vader be seft niet dat hij grossiers en directeu ren van grote winkels anders moet aan pakken dan boeren op de veemarkt. Mistroostig kijkt Rieneke rond. Ze doet een groot-déél van de administra tie zelf. Op de administratie zit alleen De Vries nog, de boekhouder, een braaf, werkzaam man maar zonder ei gen initiatief en enthousiasme. Riene ke is behalve president-commissaris nog jongste bediende ook. De Vries voelt zich nogal en denkt er niet over de brieven op te bergen of een bood schap te doen. 'Allemaal onzin', denkt Rieneke, 'ik ben president van mezelf, er zijn geen andere aandeelhouders en eigenlijk geen aandelen ook meer, het is hier ge woon een rommel, een reuzerommel, maar hoe kom ik eruit?' Over het beheer van het landgoed en het kapitaal van Hasse heeft ze geen zorg. Er is al jaren een rentmeester, op wie mr. Breed toezicht houdt. Het geld is veilig belegd en de rente waarover Rieneke kan beschikken, is zo groot dat ze in weelde zou kunnen leven. Dat doet ze niet. Ze heeft een flat kunnen huren en die gemeubileerd en ze heeft de kleine auto uit de garage van de Warrenborch laten halen. Met die auto heeft ze Geertje naar een verzorgings huis gebracht; haar te bewegen daar haar intrek te nemen kostte meer moeite dan haar wat Hasse betreft aan haar zijde te krijgen. De post heeft vanmorgen een paar flin ke orders opgeleverd, maar het is niet genoeg. De folders die naar alle daar voor in aanmerking komende zaken zijn gezonden, hebben wel wat maar niet voldoende resultaat gehad. Maar waar vindt ze een goede betrouwbare vertegenwoordiger, die hard wil wer ken en geen overdreven eisen stelt? Timide hervat ze haar werk. Straks komt vader, ze kan zijn stemming nu al peilen. Hij zal weinig of niets hebben verkocht. Als hij in vredesnaam maar niet heeft gedronken en lelijk heeft ge daan tegen de klanten. Op zijn bezoek- lijstje stond voor vandaag de Coöp. Handelsvereniging, die aan bijna alle boeren in dit district levert Het kan een belangrijke relatie worden, als va der het. tenminste niet verknoeit. Er wordt geklopt. Direct daarop komt De Vries binnen. Er ligt enig ontzag in zijn stem als hij zegt; 'Bezoek voor u, mevrouw. Meneer Van Artendael, jon ker Van Artendael'. Frederijk, de neef van Hasse 'Die kan ik er nèt nog bij hebben', denkt Rieneke. 'Ik heb nogal veel tijd voor een kletspraatje met een prent als die Frederik. Maar omdat ze hem wel dient te ont vangen, zegt ze tegen de boekhouder: 'Laat meneer maar verder komen, me neer De Vries'. 'Dat antieke stuk had je moeten bijzet ten in de porseleinkast op de Warren borch', is het eerste wat Frederik zegt. 'Die loopt vijftig jaar achter, zeg 'Er is hier meer dat vijftig jaar achter loopt, Frederik', antwoordt Rieneke wat gemelijk, want van Frederik met zijn in haar ogen bedenkelijke stijl van leven duldt ze geen aanmerkingen op het leven van and^ïen. En De Vries is een goede kracht, al kon hij vlotter in zijn optreden zijn. 'Sorry. Erg druk?' 'Zo druk dat ik geen tijd heb voor kletspraatjes', zegt Rieneke vinnig. (wordt vervolgd) Vrijdag 12 februari NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 16.00 uur Journaal. 16.09 uur Heb ik iets gemist? Terugblik. 16.53 uur Young riders, Ameri kaanse serie. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat, geva rieerd kindermagazine. 18.30 uur Jeugdjournaal. 18.40 uur Het klokhuis. 18.58 uur Vrijdagavond vroeg Van Willigenburg, talkshow. 19.27 uur Perfect strangers, Amerikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal. 20.26 uur De uitdaging, pro gramma waarin Angela Groot huizen een schijnbaar onmoge lijke opdracht probeert te realiseren. 21.22 uur Katharsis, gasten praten over de achterkant van het actuele nieuws. 21.57 uur Codewoord: Manda rijn, 3-delige politieserie. Deel 3. 22.50 uur Op de valreep, 4- delige documentaire serie over verlaat ouderschap. 23.43 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal. 16.08 uur Reprise Theater: I Claudius, 13-delige serie. 16.59 uur De bal is rond, voet balmagazine. 17.32 uur Power play, magazi ne rond computerspelletjes. 18.00 uur Journaal. 18.20 uur Dingbats, crypto- gramspel. 18.47 uur De energieflits. 18.51 uur Candid camera, pro gramma met de verborgen ca mera. 19.15 uur O, zit dat zo, pro gramma waarin wiskundige puzzles en raadsels worden op gelost. 19.48 uur Karaoke, nietsver moedende mensen worden uit genodigd een bekend liedje mee te zingen. 20.17 uur Medisch Centrum West, Nederlandse ziekenhuis serie. 21.08 uur TROS TV-show, ge varieerde talkshow. 22.02 uur Schone schijn, Engel se comedyserie. 22.31 uur Dat willen we even kwijt, wekelijkse column. 22.40 uur In the heat of the night, Amerikaanse politiese rie. 23.26 uur TV-dokter 23.31 uur Weekendspeelfilm: Call me, Amerikaanse thriller. 01.06 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 09.00 uur Koekeloere, afl. 13. 09.30 uur Jodendom, afl. 4. 10.00 uur Nieuws uit de na tuur, afl. 19. 11.00 uur Schooltv- weekjournaal, afl. 20. 17.30 uur Studio sport, met WK skiën in Morioka (Japan). 18.00 uur Journaal 18.15 uur Thuiszorg, laatste afl. van de Werken aan Werken films over de zorgsector. 18.45 uur Zendtijd politieke partijen: CDA. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Tom en Herrie, mu ziekprogramma. 19.59 uur Op en top Engels, film van Diairmuid Lawrence. 21.21 uur Driftwood, korte film. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio Sport jour naal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Gesprek met de mi nister-president. 23.15 uur Schönberg cyclus (6), strijkkwartet nr. 3 uitgevoerd door het Schönberg Kwartet. 23.47 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. RTL 4 06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur The Flinstones 07.26 uur RTL 4 nieuws 07.35 uur Yogi Bear 07.55 uur RTL 4 nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh 08.30 uur RLT 4 nieuws 08.35 uur Santa Barbara, Ame rikaanse soapserie. 09.00 uur Cartoon 09.10 uur Rad van fortuin, spelprogramma. Herh. 09.35 uur Goede tijden slechte tijden, Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Son's and daughters, soapserie. 11.15 uur RTL shop 11.25 uur America's funniest people, de leukste home vi deo's. 11.50 uur RTL radio studio live 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.15 uur Barend en Van Dorp, sportprogramma. Herh. 14.10 uur Showtime, herh. 14.40 uur RTL Shop 14.40 uur RTL Shop 14.50 uur Get a life, Ameri kaanse serie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro gramma. 15.45 uur Santa Barbara. Ame rikaanse soap. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show. Afleve ring van dit gevarieerde maga zine waarin aandacht voor de actualiteit, de showbizz, ar tiesten en een hoofdgast. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL Club 18.35 uur The bold and the beautiful. Amerikaanse soap rond twee families. 19.00 uur Rad van fortuin, spelprogramma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden, slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Columbo, Ameri kaanse speelfilm. 22.10 uur You bet your life, Amerikaans quizprogramma. 22.35 uur Hunter, Amerikaan se politieserie. 23.25 uur Music city, geva rieerd muziekprogramma. 00.15 uur RTL 4 laatste nieuws 00.30 uur Blood money, Ameri kaanse speelfilm. 02.05 uur Amsterdam kill, Amerikaanse speelfilm. 03.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie 15.00 uur Earth girls are easy, Amerikaanse satirische speel film. 17.00 uur Grensstad, Ameri kaanse serie. 17.25 uur Duupje. Kinderserie. 17.30 uur De Freggels. Engelse poppenserie. 17.55 uur Tik tak, serie. Afl. 43. 18.00 uur Journaal. 18.10 uur Mooi en meedogen loos, Amerikaanse serie. Afl. 600. 18.35 uur Top score. Spelpro gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Mededelingen en programma-overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur Het park, soapserie. 20.30 uur De droomfabriek, 8e aflevering van een 12-delige se rie rechtstreeks uitgezonden familieprogramma. 21.45 uur Slissen en Cesar. 12- delige Vlaamse serie. Aansl. Paardenkoersen 22.30 uur Vandaag en sport. 22.55 uur Dangerous curves, 13-delige Amerikaanse avon- turenserie. 23.45 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het Capitooi, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill 20.00 uur Vlaanderen vakan tieland, toeristische portretten uit het binnen- en buiten land. 20.40 uur Herover de aarde: We houden het net. Reportage waarin een wetenschappelijke analyse wordt gemaakt van moderne reinigingstechnie ken, waarbij aandacht wordt besteed aan het doel ervan, de neveneffecten en de nieuwste ontwikelingen. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Affiche, kunstmaga zine. 22.20 uur Abdijen in West- Europa, 13-delige serie over abdijnen en hun bewoners. Afl. 6. 22.50 uur Oog in oog. Serie van 13 monologen. In bioscoop Concertzaal te Zierikzee ZIERIKZEE - Op zaterdag 13 en zondag 14 februari wordt in bioscoop De Concertzaal te Zierikzee de film Unforgiven Synopsis vertoond. De film wordt geregisseerd door Clint Eastwood, die tevens de hoofdrol in de film speelt. Synopsis gaat over William Munny (Clint Eastwood), een misdadiger die zich verbergt voor zijn eigen verleden. Elf jaar geleden stopte hij met zijn misdadige praktijken, daarbij een reputatie achterlatend van meedogenloze treinrover en koelbloedige moordenaar. Nu leidt hij met zijn zoon en doch ter een betrekkelijk rustig le ven als varkensfokker. Zijn vrouw, die een grote invloed had op deze ommekeer, is pas overleden. Op dit dieptepunt in zijn leven wordt William bezocht door The Schofield Kid. Die zoekt een partner voor een moord- klus waarop een flinke belo ning staat. Het gaat om wraak op twee cowboys die een prosti- tuée hebben mishandeld en daar, dankzij een sheriff (Gene Hackman), met een betrekke lijk lichte straf zijn afgeko men. William Munny besluit zich bij Schofield Kid aan te sluiten op voorwaarde dat zijn vroegere partner Ned Logan (Morgnan Freeman) ook mee doet. Logan is eigenlijk behoorlijk geset teld, maar zijn loyaliteit jegens Munny én het uitzicht op de be loning doen hem besluiten mee te doen. In Big Whiskey is inmiddels ook huurmoordenaar English Bob (Richard Harris) en zijn bi ograaf W. W. Beauchamp (Saul Rubinek) aangekomen. Eng- lisch Bob wordt door sheriff Dagget hardhandig de stad uit gewerkt. De biograaf blijft achter en staat op het punt te ontdekken hoe het echte Wilde westen te keer kan gaan, wan neer William Munny zijn oude waarden weer oppikt. De film duurt 131 minuten. Hij wordt zowel zaterdag als zon dag om 20.00 uur vertoond. DEN HAAG - De acteur en re gisseur Ger Thijs (44) gaat zijn collega Hans Croiset in augus tus volgend jaar opvolgen als artistiek leider van het Natio nale Tbneel in Den Haag. Dat heeft Croiset woensdag meege deeld. ASSEN - Een psychiater uit Haarlem moet binnenkort voor de rechtbank in Assen verschijnen omdat hij een 50- jarige vrouw uit Drenthe hulp heeft verleend bij zelfdoding. De vrouw is in september 1991 overleden. DEN HAAG - In het Letterkun dig Museum in Den Haag is van 13 februari tot 31 mei een expositie over het werk van de auteur Albert Helman. Hij maakte zich ook verdienstelijk als journalist, taalkundige, musicus en diplomaat. Advertentie De Concertzaal te Zierikzee l'/.iitcnlng 13 fclir. 20.00 11111' izomlng I I (Vlir. 20.00 uur

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4