na Schouwen-Duiveland gespaard bij bezuinigingen van ZWN GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND Mét gemeenteraadsverkiezing in maart 1994 ook verkiezing waterschapsbestuur I f— ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Alle inwoners van Schouwen-Duiveland worden dan vertegenwoordigd Politie houdt controles Inbraak Valentijnsdag - doosje bonbons, harttaartjes weekend taartjes dé krant van schouwen-duiveland! j Regiotaxi ook in Zierikzee, Kerkwerve en Bruinisse ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 11 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25306 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Vanwege bezuinigingen gaat de ZWN-bus op een aantal trajecten wat minder rijden. Op Schouwen-Duiveland zullen c L gevolgen van deze bezuinigingen nauwelijks merkbaar zijn. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Met ingang van 23 mei komen de eerste rit van lijn 10 naar Goes en de eerste rit van Burgh naar Zierikzee te vervallen. Lijn 134, die via de dorpen tussen Zierikzee en Burgh rijdt blijft ongewijzigd. Nieuw op Schouwen-Duiveland is de komst van een regiotaxi die reizigers uit Kerkwerve, Zierikzee en Bruinisse naar de halte voor lijn 130, de sneldienst tussen Rotterdam en Zierikzee brengt. Dit zijn de be langrijkste veranderingen in de nieuwe dienstregeling die 23 mei ingaat. Een regeling waarmee de nv Streekvervoer Zuidwest-Nederland door middel van het schrappen van enkele onrendabele ritten en lijnen of gedeelten daarvan dit jaar 2,6 miljoen wil besparen. Die besparingen hebben te ma- ken met de Tussenbalans die het kabinet in 1991 presenteer de. Daaruit bleek dat het mi nisterie van verkeer en water staat in de lopende kabinetspe riode 435 miljoen moet bezuini gen. Het streekvervoer is in die bezuinigingsronde niet ge spaard. Dit moet in de jaren '93 en '94 45 miljoen bezuinigen. Ook bij het streekvervoer in Zuidwest-Nederland moet daarom de broekriem worden aangehaald. Dit jaar moet er zo'n 2,6 miljoen woeden bezui nigd. Gezien de totale omzet van zo'n negentig miljoen komt dat neer op een bezuiniging van bijna drie procent. De genoemde besparing van 2,6 miljoen wil de ZWN, die sinds eind '91 een personeels stop kent realiseren door het schrappen van onrendabele rit ten, lijnen of gedeelten daar van en door het inkrimpen van het personeelsbestand met zo'n 25 chauffeurs. Volgens direc teur drs G. J. M. Koelemij zijn hiervoor geen gedwongen ont slagen nodig maar kan deze in krimping door een natuurlijk verloop en door het overplaat sen van 'n enkele medewerker naar een andere vestiging wor den gerealiseerd. Onrendabel Hoewel het uitgangspunt, was om de bezuinigingen zo te rea liseren dat dit zo min mogelijk gevolgen zouden hebben voor de reizigers ontkwam de ZWN er niet aan om enkele onrenda bele lijnen of gedeelten daar van of enkele ritten in de dalu ren te schrappen. Met name op de Bevelanden en op Walcheren is dat het geval geweest. Schouwen-Duiveland en ook Flakkee komen er in de nieuwe dienstregeling daaren tegen goed vanaf. Het enige verschil met de hui dige regeling is dat de eerste rit vervolg pagina 2 NIEUWERKERK - „Ik mis teveel ingelanden. Het zijn vooral hoofdingelanden die hier zijn". Deze op merking van de voorzitter van het dagelijks bestuur van het Waterschap Schouwen-Duiveland, A. Doele- man, gemaakt tijdens de districtsvergadering in het dorpshuis te Nieuwerkerk, maakte opnieuw duide lijk dat nog het nodige verbeterd kan worden aan de publieke belangstelling voor het werk van het wa terschap. De vergadering, die was bedoeld voor alle inwoners in het oostelijk gedeelte van Schouwen- Duiveland, werd bezocht door ongeveer twintig be langstellenden. Uit een toelichting van dijkgraaf mevrouw A. P. de Haan bleek dat het waterschap zich in de komende tijd nog intensiever gaat richten op voorlichting naar het publiek toe. Onder meer omdat in maart 1994 verkiezingen worden gehouden voor een nieuw waterschapsbestuur, waarin voor het eerst alle inwoners (ingelanden) vertegenwoor digd zijn. naren/pachters, voor dertien procent door gebouwd en voor zestien procent door gebrui kers/bedrijfsgebouwen. De verdeling van de zetels is zoda nig aangepast dat iedere groep er minstens twee heeft en elk lid heeft enkelvoudig stem recht. De zittingsperiode van een bestuur wordt terugge bracht van zes naar vier jaar, waarna het bestuur in zijn ge heel aftreedt. Via voorlichting naar het pu bliek toe wil het waterschap bij de inwoners van Schouwen- Duiveland interesse wekken Een en ander houdt verband met de nieuwe Waterschapswet die op 1 januari 1992 in het hele land werd ingevoerd en die, na een overgangsperiode van drie jaar, 1 januari 1995 helemaal moet zijn toegepast. In het ka der van de nieuwe wet worden de. kosten die het waterschap jaarlijks moet maken, voor de waterkering, de waterbeheer sing en de wegenzorg, op een andere manier verdeeld over de inwoners van Schouwen- Duiveland. Tot nu werden al leen eigenaren van gebouwen en /of land rechtstreeks aan geslagen voor een vorm van waterschapsbelasting en be taalden huurders van wonin gen daar indirect aan mee via de huur. Vanaf dit jaar krijgt ieder ge zin rechtstreeks een acceptgiro in de bus. De hoogte van het be drag dat daarop staat is afhan kelijk van de categorie waarin men is ingedeeld. In het kader van de nieuwe wet maakt het waterschap daarbij verschil tussen vier groepen: de eigena ren/pachters van grond, de ei genaren van gebouwen, de ge bruikers van bedrijfsgebou wen en de ingezetenen (mensen die geen grond of gebouwen be zitten). Behalve dat ingezete nen voortaan direct meebeta len aan de kosten die het wa terschap moet maken, mogen ze vanaf 1994 ook deel uitma ken van het Algemeen Water schapsbestuur. Uit de toelichting van de dijk graaf bleek dat dat (nieuwe) bestuur voor 42 procent wordt gevormd door ingezetenen, voor dertig procent door eige- Het waterschap brengt regelmatig nieuwe steenbestortingen aan bij de teen van de dijken. (Archieffoto). voor de werkzaamheden van het waterschap en de nieuwe bestuursvorm. Als gevolg daar op worden de mensen in het na jaar van 1993 opgeroepen om zich kandidaat te stellen voor het algemeen bestuur. Het is de bedoeling dat tijdens de ge meenteraadsverkiezingen in maart 1994 in dertig stembu reaus ook een afdeling wordt ingericht waar men een verte genwoordiger voor het water schapsbestuur kan kiezen. Het gaat daarbij om één kandidaat met een vervanger. Binnen het waterschap wordt er over gesproken om de vier districten waarin Schouwen- Duiveland momenteel is ver deeld om praktische redenen terug te brengen tot één. Tij dens de vergadering gaf de heer L. Meerman, als hoofd van de districten die het oostelijk- en middengedeelte van Schouwen-Duiveland om vatten, een toelichting op de werkzaamheden die daar in het afgelopen jaar werden ver richt. Zo houdt het waterschap via peilingen de diepte van het Oosterscheldewater langs de zeeweringen in de gaten. Men brengt zonodig nieuwe steen bestortingen aan bij de teen van de dijken, verricht kleine reparaties en wast de glooiin gen van de dijken in met beton. De heer Meerman wees er op dat het waterschap steeds meer werk heeft om het zwerfvuil op te ruimen dat langs de zeedij ken achterblijft. ,,De hoeveel heid daarvan neemt ontzettend toe". In het kader van het we- genbeheer nam het waterschap vorig jaar een proef met door- groeistenen. Kleine, vierkante stenen waartussen gras kan groeien. Ze worden in de weg berm naast polderwegen ge legd om te voorkomen dat daar kuilen ontstaan. De proef langs de Hoge Maireweg viel zo goed uit dat het Waterschap in de komende jaren de door- groeistenen langs meer polder wegen wil aanbrengen. Vanuit het publiek werd positief ge reageerd op dit initiatief. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Bij een snel heidscontrole woensdagmor gen aan de Scheldestraat en Haringvlietstraat te Zierikzee heeft de politie een weggebrui ker bekeurd. Het betrof een automobilist die 63 kilometer reed in plaats van de maximum snelheid van vijftig kilometer die is toe gestaan binnen de bebouwde kom. Volgens de politie betrof het een controle waarbij men voor iedereen zichtbaar aan het werk was. Men was in Poortambacht actief van 07.15 tot 09.00 uur. Van 10.00 tot 11.30 uur hield de politie langs de Serooskerkseweg nabij Haam stede een controle op het ge bruik van autogordels. Daarbij werden elf bestuurders be keurd. In de komende tijd wor den meer controles gehouden. ZIERIKZEE - De heer H. uit Zierikzee deed aangifte van diefstal van ongeveer driehon derd gulden aan contant geld uit een winkel aan de Mol te Zierikzee. De diefstal vond plaats nadat onbekenden in de nacht van woensdag op donderdag de winkel binnendrongen door middel van braak. Zij namen twee afgesloten kassaladen mee waarin het geld zat. Advertentie Zondag 14 februari Leuk om te geven... ook in hartvorm diverse soorten Het telefoonnummer 12644 van het hoekje Mol 1, is komen te vervallen en is nu 12224 Dagelijks vers brood en banket HARINGVLIETPLEIN 6 4301 XG ZIERIKZEE TEL 01110-12224 MOL 1 4301 JC ZIERIKZEE Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autóm. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. HET WEER Wolkenvelden en droog. Vannacht hier en daar mist en minimumtem peratuur rond het vriespunt. Mid- dagtemperatuur ongeveer 5 gra den. Weinig wind, kracht 3 of minder. Plaatselijk vorst Wie een ding beter wil maken dan het zijn moet, maakt het slechter. Spreekwoord OUDERENBELEID In In 't Opper te Bruinisse werd voorlichting gegeven over de Bruse Nota Ouderenbeleid. EXPOSITIE In 't Lange Uus is een expositie van schilderijen van Jan C. van Buiten. 5 BRANDWEERDIPLOMA'S Burgemeester Vogelaar reikte diploma's uit aan Bruse brandweerlieden. TURNTOERNOOI In Onderdak wordt dit weekend een turntoernooi ge houden met sporters uit zes Europese landen. Dit dichtdraaien van de geld kraan heeft geleid tot een kriti sche blik op het lijnennet bin nen het vervoersgebied van de ZWN. Hierbij werd niet alleen gekeken naar rendabele en niet rendabele lijnen maar ook naar de mate waarin de reizi ger bijdraagt in de totale kos ten. Hoewel de reiziger vorig jaar en dit jaar te maken heeft gekregen met (landelijk vast gestelde) tariefsverhogingen van respectievelijk 9 en 6%, draagt deze gemiddeld veertig procent bij in de totale kosten. Dit percentage zou volgens het ministerie van verkeer en wa terstaat vijftig procent moeten zijn. Geen ontslagen

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1