Gemeente Zierikzee komt met watersnood-wandelroute DAGTRIPS Mono-prints Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink voor het eerst te zien 49,00 9n De Parel deurloo mode Kuren Cursus Vrouw en Werk Carribean Star Evening in de Zeeuwse Stromen Zomercursus schilderen in Diekhuus Middelharnis NIEUWSBODE EXTRA 7M w Ter gelegenheid herdenking watersnood Tot en met 27 februari tijdens expositie in de Bewaerschole ANBO- thema- middag CPB Expositie De Stolpe MELKA OVERHEMDEN 7^ WWEST FRIESE FLORA SCHAATSEN IN DE UITHOF WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 9 "J Op het plein voor de Nieuwe Kerk werd het vee dat de storm vloed overleefd had verzameld. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van de herdenking van de watersnood van 1953 heeft de gemeente Zie rikzee een folder uitgegeven met een wandeling door Zierikzee. Deze route voert langs alle punten in de stad die aan de ramp doen herinneren zoals stenen met de waterhoogte, vloedplanken en monumenten. De route is samengesteld door Lydia Mol-Sipman, lid van het comité 40 jaar Watersnoodramp. Vertrekpunt van de wandeling is het stadhuis in de Meel- straat. Ten tijde van de Waters noodramp was dat het be stuurscentrum van Zierikzee. Naast het stadhuis was het po litiebureau en dat was de plaats van waaruit werd opge roepen voor eerste hulp, voor zover men in de chaos hulp kon bieden. Vanuit het politiebu reau probeerde men zo lang mogelijk contact te houden met de andere plaatsen op Schouwen-Duiveland en daar buiten. Gedenksteen In de hal achter de Vierschaar is een gedenksteen ingemet seld die herinnert aan de zend amateurs die na enkele dagen van verwarring een deel van de communicatie met de buiten wereld op zich namen. Vanuit het stadhuis voert de wande ling naar het hoogste gedeelte van Zierikzee: de Dam. Vanaf de Dam is ook het pand te zien waar de zendamateurs destijds een zender in elkaar knutsel den. Nu is in het pand een boekhandel gevestigd. De wandeling voert vervolgens naar het kantoor van Zeelan- dia aan de Poststraat. Dit be drijf verleende hulp door het inzetten van mensen en mate rialen voor de opvang van vluchtelingen. De fabrieks- ruimte werd gebruikt voor op slag van goederen. Ook aan de Poststraat staat clubhuis De Lichtboei, ook toen in gebruik bij het Leger des Heils. Een an dere herinnering aan de ramp is te zien in het postkantoor. Op een wandschildering wor den medewerkers van de PTT tijdens de ramp afgebeeld. Verderop in de Poststraat staat de Grote Kerk. Rond die kerk werden in de rampdagen veel geredde dieren verzameld. Bij de kerk was, evenals in sommi ge welputten in het hoogst ge legen deel van de stad, nog zoet water. Vanaf het Kerkplein worden de wandelaars via de Wevershoek naar het Gat van West Noord Westen gevoerd. In de gevel van de consistorie van de Lutherse kerk is een steen ingemetseld waarop is aange geven hoe hoog het water stond tijdens de Watersnoodramp. Vloedplanken Van het Gat van West Noord Westen voert de wandeling' naar de Hoofdpoortstraat waar de wandelaar gewezen wordt op de steunberen voor de vloedplanken. Bij hoog water werden vloedplanken ge plaatst om te voorkomen dat het water de lager gelegen stra ten in zou stromen. Tegen het, natuurgeweld in 1953 bleken de vloedplanken niet opgewas sen. Vanaf 't Luitje gaat de wandeling verder naar één van de smalle straatjes die vanaf de Nieuwe Haven naar het cen trum voeren: de Venkelstraat. Na een kijkje op de Vismarkt, waar ook weer een gedenk steen te zien is, gaat de wande ling via de Nieuwe Haven naai de Zuidhavenpoort waar het door de Zierikzeese kunste naar Ad Braat gemaakte bron zen beeld aan de Watersnood ramp herinnert. Na een wande ling over de Oude Haven wordt de wandelaars gewezen op het muurtje aan de haven met de herdenkingszuil waarop in twee talen te lezen staat dat Zierikzee en het Franse Saint Hilaire du Harcouët zusterste den werden na de ramp. Langs het gebouw van het kan tongerecht, met in de deurstij len nog ogen om de vloedplan ken op te hangen, voert de wandeling naar het pand De Witte Swaen aan het Haven park. Dat pand én het naastge legen Vrijpoortje bezweken in de rampnacht onder de water druk. Later werden De Witte Swaen en het Vrijpoortje her bouwd. Een gevelsteen herin nert daaraan. De wandeling gaat verder via Vrijpoortje, parkeerterrein en Basterstraat naar het Slingerbos. Vandaar zijn de houten woningen zicht baar die Zierikzee ten geschen ke kreeg van Noorwegen. De wandelaars wordt verder nog gewezen op het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis. De wande ling eindigt waar hij ook be gonnen is: in de Meelstraat. De wandelroute is beschreven in een folder. Deze is te krijgen in het stadhuis in Zierikzee waar nog tot 12 februari in de Vier schaar een tentoonstelling over Zierikzee tijdens de Waters noodramp te zien is. ZIERIKZEE - Van 8 maart tot en met 7 mei houdt Vrouw en Werk Zeeland in Zierikzee een 12-weekse cursus Banen- en Beroepenoriëntatie. De cursus is bestemd voor vrouwen, die erover denken via een deeltijdbaan of full-time (weer) de arbeidsmarkt op te gaan. Veel vrouwen voelen zich daarin niet zeker, hoe ziet die arbeidsmarkt eruit en welke kansen heb je nog gezien leeftijd en werkervaring? Of gezien de opleiding? En maak je als deeltijder een kans? Bij Vrouw en Werk kunnen vrouwen terecht die zich willen oriënteren op de arbeidsmarkt of hun kansen op betaald werk willen vergroten. Door de hele cursus heen loopt de vraag hoe een baan buitens huis te combineren is met de zorg voor huishouding en/of kinderen. Verder zoekt de deel neemster uit welke soort werk of opleiding bij haar past, wat haalbaar is en hoe zij een en ander moet aanpakken. Informatie Daarbij wordt informatie ge geven over beroepen, arbeids marktmogelijkheden en oplei dingen. Er wordt geoefend in solliciteren en hoe op adverten ties te reageren. Door middel van video's, rond leidingen op scholingsinstel lingen, excursies en gastdocen ten kunnen de deelneemsters zich een beeld vormen van op leidingen in verschillende vak richtingen. De cursus wordt weliswaar in groepsverband gegeven, maar iedere deel neemster maakt haar eigen in dividuele stappenplan, dat zij bijstelt naarmate zij meer in formatie heeft gekregen. Belangstellenden kunnen zich aanmelden voor de informatie morgen die aan de cursus voor afgaat op maandag 1 maart, van 9.30 tot 11.30 uur. De cursus wordt gegeven in het Arbeids bureau, Oude Haven 15, Zierik zee. De lestijden zijn iedere maandag van 9.30 tot 14.00 uur (in de schoolvakanties niet). Er zijn geen kosten aan verbon den en er is een regeling moge lijk voor kinderopvangkosten. Aanmeldingsadres: Vrouw en Werk Zeeland, telefoon 01100- 20329. RENESSE - Zaterdag 6 maart vindt er in Hotel Con grescentrum De Zeeuwse Stromen een Carribean Star Evening plaats. Voor ogen staat een volledig verzorgde avond voor mensen, die eens op een andere manier uit willen gaan. De pas ver nieuwde grote zaal en het zwembad worden voor dit eve nement omgetoverd in exoti sche sferen. De gasten worden verrast met een grand buffet, terwijl in de grote zaal het negenmans or kest Nada speelt. Op het po dium bij het zwembad kan men genieten van de band Night wa ve. Voor deze Carribean Star Evening heeft men de'keus uit verschillende arrangementen. De ligging van de Zeeuwse Stromen biedt een ideale gele- genheid om na een aansluiten de overnachting een fijne strandwandeling te houden. Ook wordt de mogelijkheid ge boden er een echt lang week end van te maken. Voor een ex tra voor-of na-overnachting met ontbijt en diner (demi pension) wordt een meerprijs in rekening gebracht. Bel voor nadere info en reser veringen: Zeeuwse -Stromen 01116-2040 en/of Opus Sound Goes. 01100-13313. BURGH-HAAMSTEDE - Mono-prints, zo noemt de Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink de schilderijen die zij maakt via een op etsen lijkende techniek, waarbij glasplaten worden ingerold met ets-inkt en de afbeelding op de achter zijde daarvan wordt getekend. ,,Heel vrij, direct werk, dat een vrolijk effect geeft doordat gebruik wordt gemaakt van de drie primaire kleuren rood, geel en blauw", aldus de kunstenares. Tot en met 27 februari is in de Bewaerschole te Haamstede een expositie van haar werk. Sashia Eggink maakt sinds anderhalf jaar mono-prints. (Foto: Joop van Houdt). Daarbij worden de mono prints van de kunstenares voor het eerst aan het publiek op Schouwen-Duiveland getoond. „In tegenstelling tot etsen gaat het om een eenmalige druk. Van elke afbeelding bestaat maar één exemplaar". De af beelding en de kleuren op een mono-print komen tot stand doordat de kunstenares vier keer een met (telkens een ande re kleur) etsinkt ingerolde glasplaat ervoor gebruikt. Het eindresultaat is pas na voltooi ing van het hele proces zicht baar. „Dat is heel verrassend, maar het houdt ook in dat de helft van wat ik maak mislukt". Op de mono-prints staan afbeeldingen van dieren zoals een strandvlo, een slak, een kat, maar ook stillevens van stoelen en gevels van hui zen. Behalve mono-prints is op de expositie ook een boeiende col lectie etsen te zien. Etsen die vaak onderling een combinatie vormen doordat ze zijn ge maakt vanuit hetzelfde thema. Zo werden 26 kleine etsen sa mengevoegd tot een alternatief alfabet. 'C is een Centen kwestie. D is een Dijk. F is een Flinke beer. I is een Ingedrukte kers en J zijn Japanse zangers'. „Ik had nog een aantal etsen die in het alfabet pasten en de rest heb ik erbij gemaakt om het volledig te maken", aldus de kunstenares, die haar etsen op koper- en zinkplaten maakt. Nieuw zijn ook de afbeeldin gen van Japanse geisha's, die worden gecombineerd met de ragfijne lijnen van batikstof. Op twee bij elkaar passende et sen worden de geisha's en de batiklap beurtelings bena drukt in subtiele aquatinten. „Ik val voor dat soort dingen. Ik vind de vormen zo mooi en waarschijnlijk komt het ook door mijn opleiding die van origine grafisch is". Op de expositie is ook te zien hoe Saskia Eggink diverse technieken door elkaar heen gebruikt. Zo is op een van de etsen van de 'zee-serie' om een met druktechniek gecreëerde vis met pen en inkt een aantal slingers aangebracht. Het om zetten van taalkundige uit drukkingen in beelden, waar van al eerder voorbeelden wa ren te zien tijdens exposities van Saskia Eggink, wordt ook in de Bewaerschole getoond. Een kikker met 'nadruk' en een kreeft in huis zijn voor beelden daarvan. In veel etsen is de kleur mid night blue verwerkt. „Mijn lie velingskleur. Ik vind het een frisse kleur om te drukken en ze past bij de zee, bij de sfeer van Schouwen-Duiveland", al dus de kunstenares, die via de expositie ook haar beesten boel-boekjes laat zien. Mapjes met daarin vier kleine etsen waarop dieren zijn afgebeeld die bij een bepaalde omgeving horen. Zo is er beestenboel thuis met vier huisdieren en beestenboel aan zee met een haas, een garnaal, een krab en een vis. Saskia Eggink heeft het plan om in de toekomst ook echte boekjes te maken waarin zij haar etsen combineert met poëzie-regels. „Ik heb ideeën genoeg, maar ik kom soms tijd tekort", aldus de in Rotterdam geboren kunste nares die reeds vele jaren op Schouwen-Duiveland woont. Zij doorliep de HTS te Dor drecht afdeling chemische techniek en volgde een oplei ding tot lerares tekenen en tex tiele werkvormen. Momenteel volgt zij op de Vrije Academie te Rotterdam nog steeds lessen grafische technieken en gra fisch illustratief vormgeven. Zij is lid van de Zeeuwse Kunstkring en werkt sinds vo rig jaar in een eigen atelier aan de Beddeweeg te Zierikzee, De expositie in de Bewaerschole is tot ,en met 27 februari van maandag tot en met zaterdag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur. ZIERIKZEE - Donderdag 11 fe bruari houdt de afdeling Zie rikzee van de Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) een thema-middag in de Pater noster aan de Paternoster straat in Zierikzee. Deze keer staat centraal het on derwerp Brandwond-preventie en senioren. J. Spaeter, consu lent van de Nederlandse Brandwondenstichting, ver zorgt een lezing. Deze wordt ondersteund met film en dia's. De thema-middag begint om 14.00 uur. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ff* ELECTRONICS fchJ St. Domusstraat 79 Zierikzee. 01110-13348 ZIERIKZEE - De Christelijke Plattelandsvrouwenbond (CPB) houdt op dinsdag 16 fe bruari haar jaarvergadering. De avond wordt gehouden in de zaal van de Gereformeerde kerk in Zierikzee en begint om 19.45 uur. Naast de bestuursverkiezing wordt er een foto- en rollenspel gespeeld. Ook kan op deze avond de contributie voor het nieuwer seizoen worden be taald, ZIERIKZEE - Tot 18 februari is in bibliotheek De Stolpe in Zierikzee een privé-verzame- ling te zien van romans en kin derboeken die allemaal over de Watersnoodramp van 1953 gaan. Het gaat om ongeveer 40 boeken, waarvan er zo'n 25 voor kinderen zijn geschreven. De meeste boeken zijn in de ja ren vijftig verschenen, enkele na 1960. Heel Nederland was toen in de ban van de ramp en er bestond blijkbaar een groot lezerspu bliek voor zulke lectuur. Zowel de omslag als de inhoud van de boeken ademen de sfeer van de jaren vijftig. De leesboekjes voor de jeugd waren toen zwaar en belerend; ze gaan over 'flinke jongens' en 'grote dochters' en lopen altijd goed af. Deze speciale collectie is ei gendom van Frans Beekman, docent aan de Regionale Scho len Gemeenschap, voor wie het verzamelen van boeken over de ramp een hobby is. Hij koopt ze meestal; op rommelmarkten of bij antiquariaten. Tbvens is tot 18 februari in de biblio theek een drietal panelen te be zichtigen met foto's over de ramp. De foto's zijn afkomstig van het Zeeuws Documentatie centrum in Middelburg. ZIERIKZEE/MIDDELHARNIS - Serviceburo Mid delharnis organiseert ook dit jaar weer zomercur sussen schilderen onder leiding van Harald-Jean Jassoy. De vijfdaagse cursus wordt aangeboden in de weken van 28 juni, 5 juli en 12 juli. Met Cultureel Centrum het Diekhuus als uitvalsbasis wordt elke dag een ander deel van het prachtige Flakkeese landschap verkend. Een keuze wordt gemaakt uit een stadsgezicht, strandland- schap, haven, de polders of de Flakkeese Slikken. Wanneer de weersomstandigheden het niet toelaten buiten te werken, wordt in het Diekhuus gewerkt aan vrije opdrachten, of wordt een „snelle" buitenschets bin nen verder uitgewerkt-. De zomercursus is bedoeld voor gevorderde en enigszins gevorderde tekenaars en schil ders, techniek- en materiaal keuze zijn vrij. De cursus loopt van maandag tot en met vrij dag, voor een gezellige lunch wordt gezorgd. De cursus- kosten bedragen 250,- (inclu sief lunch). Deelnemers moeten zelf voor hun verblijf zorgen. Docent Jassoy is beeldend kun stenaar in Goedereede, hij vei zorgt onder meer de jaarlijkse teken-/schildercursussen in het Diekhuus. Het Diekhuus is vestigd in de karakteri-,;ie]..- voormalige lagere schooi, on deraan D'n Diek van Middel harnis. Informatie en inschrijving hij Serviceburo Middelharnis, B neden Zandpad 7, Middelhar nis 01870-82400. Advertentie E C I E 0 ^er-.^c-osr- NU MOL 5-7 - ZIERIKZEE - TELEFOON 01110-12890 Advertentie IN SAMENWERKING MET BUSBEDRIJF REISBURO VAN OEVEREN VAN OEVEREN Watermolen (5-19 Dam 3 tel. Oil 10-12319/14348 cel. 01110-15036/12319 f Vertrek per bus zaterdag 27 februari 1993 om 8.00 uur vanuit Zierikzee. Ontdek 4000 m2 overdekte voorjaarstuinen in hartje winter. Een dagtrip die u niet mag missen. Inbegre pen zijn de reis, entree en een wintermaaltijd met erwtensoep, boerenkool met worst en bavaroise met slagroom, en om 20.00 uur bent u na een gezellige dag weer in Zierikzee. Dit alles voor slechts f 60,- per persoon. Vertrek per bus zaterdag 27 februari 1993 om 9.00 uur. Speciaal voor de kinderen tot 13 jaar gaat Geert v. d. Wielen mee zodat deze onder deskundige be- geleiding een dagje kunnen schaatsen. Om 17.30 uur zijn we weer terug in Zierikzee. De prijs voor kinderen tot 13 jaar f 29,- p.p. inclusief entree en voor volwassenen f 37,- p.p. inclusief en tree. Aanmelden voor deze leuke dagtrips uitsluitend onder telefoonnummer 01110-12319. Advertentie ,DE, PAREL, Ba be lw eg 2.4357 BT Domburg, telefoon 01188-3230 OC PAREL IS EEHHtE' Dagkaart kuurcentrum; sauna, fitness en kuurbaden 35,- Gezichtsbehandeling vanaf 37,50 Modder- of algenpakking, incl. crème en drankje 70,- Beauty-dagen vanaf 99,- Bel voor meer informatie en/of reserveringen Kuur- en beautycentrum 'De Parel': 01188 - 3092/3230 U. THEATER. CAFÉ S EN RES1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3