Kevers verjagen André van Gilst reeds twee keer uit behuizing UW KRANT mwmwtim Bru helpt Polen zoekt opslagruimte Open dag RSG Professor Zeeman in het teken van basisvorming ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen - duivelend! j l Doe toch niet zo dwaas in De Schutse Wanneer je besmet bent met het Kever-virus, kom je hier zomaar TAPIJT- EN MEUBELCENTRUM BIJ DE LEUKSTE WONING INRICHTERS VAN ZEELAND Dat maakt het samenstellen van uw interieur dus een stuk eenvoudiger. Stuur daarom aan op ons meubel centrum te Kruiningcn of op écn van onze tapijt- en gordijnspeciaal zaken. Met unieke adviezen en aan trekkelijke prijzen wijzen wij u graag de weg. NIEUWSBODE WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND U SLAAGT ALTIJD Couwervcsrra.it 51 UI l/\J 1 Tel OIIOO-13525 122J LA Korendijk 34 CTl [7U 1 Tel. 01J 80-23632 L£lB_J Advertentie fotografie'Video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON OU 10-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wi) een kwartaalabonnement f 48,50 O kwartaalabonnement met autom. afschr. k f 46,— jaarabonnement k f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. k f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode:plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CC) Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. opmerkelijke van dit type is, dat ze vroeger de spijltjes uit de achterruit haalden en er een nieuwe ovale ruit inzetten. Dan leek de auto jonger", vertelt Van Gilst. Vooral jonge mensen laten te genwoordig een oude Kever op knappen of er een op bestelling maken. .Wanneer je besmet bent met het Kever-virus, kom je hier zomaar niet vanaf", zegt Van Gilst. „En een nieuwe Golf kost ook al 30.000 gulden en dan heb je nog niets. Een Kever behoudt zijn waarde en bij een goede restauratie gaat hij nog twintig tot dertig jaar mee en is hij nog meer waard". Custom De mensen die een oude Kever laten restaureren gebruiken deze niet om er dagelijks mee te rijden. Behalve dan mis schien 's zomers wanneer het mooi weer is. „Tegenwoordig zijn er ook steeds meer vrou wen, die een Kever willen om er de boodschappen mee te doen", aldus Van Gilst. „Het zijn makkelijke auto's, die nooit problemen geven. Ze heb ben alleen als nadeel dat ze best wel een slokje lusten, zo'n tien liter op honderd kilome ter. Maar daar staat weer te genover, dat je niet te maken hebt met afschrijving van de auto (deze wordt alleen maar meer waard) en de onkosten zijn te verwaarlozen". Op dit moment legt Van Gilst de laatste hand aan een zoge naamde custom, dat wil zeggen een opgekalefaterde Kever. In dit geval een Kever 1303 S uit 1973. Deze is van binnen be kleed met een fluweelachtige rode stof en voorzien van een gefineerd notehouten dash board. Maar het mooiste zit on der de motorkap verborgen. Een schitterende verchroomde 1600 cc motor, die door Van Giljgt jetuned is van 50. pk>naar ongeveer tachtig pk. Wanneer Van Gilst gevraagd wordt naar het aantal uren dat hij aan deze auto besteed heeft, roept hij slechts uit: Uren,... dit is niet in uren uit te drukken"! AMSTERDAM - De antieke zwaan die sinds 1822 prijkte op het torentje van de koepel van de Lutherse kerk in Amster dam, en sinds de brand van vo rige week werd vermist, is te recht. De politie vond de vogel terug in een woning aan de Nieuwezijds Voorburgwal. De bewoner van het pand ver klaarde tegenover de politie de 50 kilo zware zwaan „bij wijze van grap" te hebben meegeno men. de RSG zijn meegekomen. Vol gens mevrouw E. Messing, coördinator van de brugklas sen, is dit heel belangrijk, om dat je zodoende ervaringen kan delen. De rondleidingen door het gebouw worden verzorgd door de leerlingen van de twee de tot en met de zesde klassen. Deze nemen steeds een groepje leerlingen met ouders onder hun hoede, waarmee ze dan een uitgestippelde route door de school volgen. „Omdat het be ginpunt van elke groep ver schilt, zijn deze mooi over het hele gebouw verspreid, zodat er geen sprake is van opstop pingen, zoals vorig jaar het ge val was", aldus mevrouw Mes sing. Bij handvaardigheid wordt door enkele HAVO-leerlingen gedemonstreerd wat de moge lijkheden zijn van dit vak. Ze zijn een kroonluchter aan het solderen, die in de hal van een herenhuis, niet zou misstaan. Anderen laten enkele vormen van houtbewerking zien. Bij het vak tekenen is een ex positie ingericht van het werk van de verschillende klassen, waaronder de eindexamen opdrachten van de MAVO- leerlingen. Volgens de heer H. de Looff, tekenleraar, ligt in de eerste drie jaren de aandacht bij de technische kant van het tekenen. „De leerlingen moe ten eerst weten waarmee ze werken en pas daarna komt het werken zelf aan de orde. De leerlingen kiezen zelf het mate riaal waarmee ze willen wer ken, met als gevolg, dat ze van uit dit eigen materiaal veel ge concentreerder werken", aldus De Looff. Talen Bij de talen ligt in verband met de invoering van de basisvor ming in het volgend schooljaar, het accent meer op het gebruik ervan in het dagelijks leven en op spreken en luisteren. Voor het cognitieve aspect, spelling, grammatica en woordenschat bestaat minder aandacht. Bij het vak Nederlands heeft de in voering van de basisvorming op de RSG niet zoveel gevol gen. De methode die reeds en kele jaren gebruikt wordt is ook goed voor de basisvor ming. Deze methode is gericht op zelfwerkzaamheid, waarbij de leerlingen zelf een keuze kunnen maken uit een groot aantal onderwerpen. Dit alles is bedoeld als voorbe reidend werk op het gericht schrijven in de bovenbouw. Bij dit gericht schrijven maken de leerlingen een werkstuk, waar voor ze zelf een onderzoek heb ben verricht. Zowel bij Engels, Frans als Duits wordt er gewerkt met een leer- en werkboek. Bij het vak Duits zijn de Ieraren nog op zoek naar een goede metho de, waarin de kerndoelen van de basisvorming goed aangege ven zijn. Tijdens de open dag wordt er een aantal mogelijk heden getoond. Volgens de heer drs. J. C. Erbrink, conrector VWO en leraar Duits, is het veel beter om uit de eigen praktijk van de kinderen les te geven, zoals in de basisvor ming de bedoeling is. Bij het vak Duits blijft de grammatica echter een belangrijk onder deel. „In het Duits maakt een verschil van één letter soms een essentieel verschil, bij voorbeeld bij de vraag wie iets doet of wie iets aangedaan wordt", aldus Erbrink. Op de RSG wordt ook in het nieuwe systeem pas met ingang van het tweede schooljaar onder wezen in het Duits. Bij het vak Geschiedenis en Staatsinrichting kunnen de leerlingen uit groep acht tij dens de open dag hun naam in hiërogliefen schrijven, waar voor veel belangstelling be staat. Ook worden er enkele modellen getoond van Griekse bouwwerken, zoals een stadion en een theater, die de leerlin gen in de brugklas maken. Staatsinrichting is een nieuw onderdeel in de onderbouw van het onderwijs. Veel aan dacht zal er zijn voor de gevol gen van beleid en politiek voor mensen en groepen in ons land. Bij de vakken Natuur- en Scheikunde kunnen de belang stellenden proefjes zien en ook enkele proefjes zelf uitvoeren. Deze twee Vakken worden vol gend schooljaar tot één vak sa mengevoegd, waarbij meer aandacht besteed wordt aan de dagelijkse omgeving van de leerlingen. Zoals ook het geval is bij (realistische) wiskunde. Bij Aardrijkskunde wordt de aandacht ook meer gericht op de dagelijkse eigen omgeving van de leerlingen en op het werken met de computer. Bij het vak Biologie is de belang rijkste verandering: meer zorg*, voor natuur en milieu en meer aandacht voor gezondheid. Nieuwe Twee totaal nieuwe vakken zijn Verzorging en Tfechniek. Het onderwijs in verzorging is erop gericht leerlingen te leren zichzelf en anderen te verzor gen. Hierbij is er veel aandacht voor de eerste levensbehoeften van de mensen. Bij het vak Tbchniek gaat het om een inlei ding in de wereld van techniek. Voornaamste reden hiervoor is het feit, dat techniek zo belang rijk is in onze samenleving. Ttenslotte konden de toekomsti ge leerlingen kennis maken met de mogelijkheden van li chamelijke opvoeding. Er wer den demonstraties gegeven van turnen en volleybal, twee vak ken die onderdeel uitmaken van een vast programma. In verband met enkele praktische problemen konden de bezoe kers helaas niet zelf aan deze sporten deelnemen. 4 BURGH - Zaterdag 13 februari wordt door de toneelvereni ging van SV DFS, de Hutspot, in het dorpshuis De Schutse in Haamstede, voor alle ouderen uit de omgeving de klucht Doe toch niet zo dwaas, opgevoerd. In deze komedie in drie bedrij ven wordt opa Vonk, wanneer hij weigert naar een verzor gingshuis te gaan, geconfron teerd met een groot aantal sol licitanten voor de functie van huishoudster. De keuze ont aardt in een machtsstrijd tus sen opa Vonk en Irma, een van de sollicitanten, die haast on merkbaar uitgroeit tot een on gewone liefdesgeschiedenis. Samen nemen ze hun leven nog een keer in eigen hand en be wijzen nog lang niet rijp te zijn voor het verzorgingshuis. Aanvang 14.00 uur, toegang gratis niet Vanaf" overigens nog steeds niet klaar. BRUINISSE - André van Gilst, onder andere bekend als organisator van de jaarlijkse Keverdagen in Bruinisse, runt zijn bedrijf nu al weer bijna twee jaar in de voormalige garage van Zuidgeest in de Nieuwstraat van eerder genoemde plaats. Kevers in allerlei soorten en maten; het moet wel zeer bijzon der zijn, wanneer het niet in zijn zaak te vinden is. Direct na het binnentreden van de garage valt het oog van de bezoeker op een klassieker. Op de brug staat een beige Kever uit 1966 met de bekende liggen de koplampen in de spatbor den. Volgens Van Gilst is dit exemplaar nog helemaal origi neel „en dat is ook het mooiste", zegt hij. Een groot gedeelte van de gara ge is in gebruik als opslag plaats van oude Kevers. Hier onder bevinden zich auto's, die rijp zijn voor de sloop, maar waar nog wel goede onderdelen aan zitten. Ook staan er enkele Kevers, die nog opgeknapt kunnen worden, wanneer een klant er om vraagt. De meeste zijn van het eind van de jaren zestig en het begin van de jaren zeventig. Maar er staat er ook nog een van 1960. Van Gilst laat de sloopauto's voor lopig waar ze zijn. „Ze maken het sinds 1978 niet meer, behal ve de Mexico-Kever die nu nog in Brazilië geproduceerd wordt, en daarom wordt het zeldzaam". De verkoopsuccessen van de Kever liggen in de jaren zestig. In 1975 is de laatste 1303 ge bouwd, de Kever met de bolle panorama voorruit. Hiervan kwamen er slechts negentien naar Nederland. „Met de pro- duktie van deze auto is Volks wagen in 1972 begonnen", ver telt Van Gilst. „Maar in het be gin van de zeventiger jaren ging het al slecht met Volkswa gen en ze zijn toen net op tijd overgestapt op Golf". Zelf kocht hij zijn eerste Kever omstreeks het jaar 1980. Dit was een Kever met een Mercedes-neus. Hij heeft deze nog steeds. „Het was een auto uit 1965 die nadat ik er enkele jaren in gereden had, slechter begon te worden. Met veel re gen kon ik bijvoorbeeld mijn voeten amper droog houden", zegt Van Gilst. „Tben kwam het idee bij me op deze Kever te restaureren, maar ik had geen andere auto en heb toen een 1303 gekocht. En op deze ma- Materiaal Volgens Van Gilst is het steeds moeilijker om aan materiaal te komen. „Via de contacten met de Keverclub lukt het op dit moment nog redelijk, maar straks breekt de tijd aan, dat ik zelf onderdelen moet maken en verchromen", aldus Van Gilst. „Tegenwoordig is dit laatste reeds het geval met bumpers. En dat maakt het er natuurlijk wel een stuk duur der op. Vooral de onderdelen voor de zogenaamde brilletjes zijn schreeuwend duur". Bril letjes zijn de Kevers met een spijltje in de achterruit. „Het BRUINISSE - De hulpactie voor Polen gaat in Brui nisse onverminderd door. Van alle kanten worden materialen en levensmiddelen aangedragen om de nood voor de Poolse inwoners zoveel mogelijk te le nigen. De hulpverleners in Bruinisse kampen momenteel echter met een tekort aan opslagruimte. Daarom is de familie Bal op zoek gegaan naar een geschikte lokatie waar de goederen tijde lijk kunnen worden opgesla gen. Wie een oplossing weet voor dit probleem kan contact opnemen met Rens Bal, tele foon 1831. duizend gulden door de brie venbus. De familie Bal wil de anonie me gever of geefster hiervoor hartelijk bedanken. Hij of zij kan er op rekenen dat het geld op een verantwoorde manier wordt besteed! Advertentie Naast alle goederen die bij het echtpaar Bal aan de Stein- straat worden verzameld ont vangt men soms een onver wachte meevaller. Bij 'Elsje Po len' rolde recentelijk voor de tweede keer een enveloppe met een bankbiljet van maar liefst Ruimte In het begin beschikte Van Gilst over een kleine garage, waar slechts twee auto's in konden. In 1986 heeft hij op het industrieterrein van Bruinisse een stuk bouwterr.ein gekocht, waarop hij een loods van twin tig bij acht meter heeft laten bouwen. „In vergelijking met de eerste garage beschikte ik toen over een enorme ruimte", aldus Van Gilst. „Maar al snel stond ook de loods vol met ou de Kevers, omdat veel mensen in verband met de ingestelde APK-keuring hun auto opruimden. Ik heb deze toen heel goedkoop kunnen kopen". Vanaf maart 1991 is zijn bedrijf in de Nieuwstraat in Bruinisse gevestigd. Vanaf toen is het al lemaal professioneler gewor den. André van Gilst en de motor van een Kever 1303 S-custom. (Foto: Joop van Houdt). Van Gilst is niet technisch op geleid en heeft ook nooit enige scholing gehad als automon teur. Dit is voor hem nooit een handicap geweest. „Met twee rechterhanden kom je een heel eind en met veel doen leer je ook veel", legt hij zijn werk zaamheden uit. Zijn vriendin helpt op vrijdag en zaterdag met de winkel, waar vele accessoires en miniatuur-Kevers te koop zijn. Verder is het een eenmans bedrijf. „Voor personeel moet je het echt druk hebben, dat kost een vermogen", vertelt Van Gilst. „Je kan wel groter willen, maar vaak is dit toch niet de goede weg. Je moet soms veel harder werken, dan dat je alleen bent en dan blijft er op het einde van het jaar, toch nog hetzelfde over". Toch heeft Van Gilst een trouwe Werknemer in dienst in de vorm van een Rottweiler met, hoe kan het- ook anders, de naam'Kever, die is belast met de bewaking van het bedrijf. ZIERIKZEE - Woensdag '6 februari hield de Regiona le Scholengemeenschap Professor Zeeman een open dag voor leerlingen van groep acht van de basisscho len, toekomstige leerlingen van hogere leerjaren en hun ouders/verzorgers. Vanaf 14.30 uur stonden de deu ren van de RSG aan het Hat- fieldpark voor iedereen open. Er werden demonstraties van lesactiviteiten gegeven, men kon deelnemen aan lessen, in formatie verkrijgen over vak ken en werkwijze en over de basisvorming en het gebouw bezichtigen. Direct bij binnenkomst komen vanuit de aula de klanken van de schoolband, onder leiding van Bram de Wolf, de bezoe kers tegemoet, die zeer toepas selijk, het nummer Hello Dolly van Louis Armstrong ten geho re brengt. Dit is tevens de de monstratie van het vak Mu ziek, dat op de HAVO als eind examenvak gekozen kan wor den. In de aula presenteert zich ook de schoolvereniging Con tact. Opvallend is, dat er vele ou ders/verzorgers en leraren met de toekomstige leerlingen van Zowel jong als oud bekijkt tot in details hetgeen tijdens de open dag getoond werd. (Foto: Joop van Houdt). Meevaller

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1