Vakantieweken van STIVA in juni Nieuw tijdschrift Genealogie en familiegeschiedenis Nationaal Centrum Sportvorming start haar activiteiten dit jaar Met NS op ontdekkingsreis naar het museum van uw keuze! Nieuw initiatief van revalidatie-arts A. Klapwijk "Pompeii, terug naar de bedolven stad" Boeiende tocht langs Delftse musea Hoogtepunten uit Dordtse schilderkunst van de Gouden Eeuw Stef Bos In Rotterdam met nieuw theaterprogramma Gerrit Rietveld in het Centraal Museum Utrecht Spoorwegmuseum: een paradijs voor treinliefhebbers! WOENSDAG 10 FEBRUARI 1993 11 ZIERIKZEE - De Stichting Vakanties voor licht- gehandicapten en ouderen (STIVA), woonachtig in Zeeland - voorheen Commissie Vakantieweken PO- SO - nodigt iedereen, die niet zonder hegeleiding op vakantie kan, uit deel te nemen aan de Zeeuwse Va kantieweken 1993. Deze worden georganiseerd in het Vakantiecentrum Bos en Duin te Oostkapelle. Er kan een keuze gemaakt wor den uit twee weken: 11-18 juni en 18-25 juni. In beide weken zijn verpleegkundigen en bege leidsters aanwezig. De vakantie is op basis van vol pension en er wordt een aan trekkelijk programma samen gesteld. De kosten bedragen 500,- per persoon per week, inclusief premie anuleringsverzekering. Aanmelden liefst zo spoedig mogelijk bij het Vakantiecen trum Bos en Duin, Duinweg 82, 4356 GD Oostkapelle, telefoon 01188-3110. Ons Erfgoed DELFT - Onlangs is hij de uitgeverij Alvo het eerste exemplaar van het nieuwe genealogisch tijdschrift Ons Erfgoed verschenen. De belangstelling voor de fa miliegeschiedenis, het uitzoe ken dus van de stamboom, is voor velen een boeiende invul ling van de vrije tijd geworden. Steeds meer mensen gaan op zoek naar hun voorouders, maar dikwijls is alle begin moeilijk. Stappen Wegwijs worden in de genealo gie is voor diegenen, die de eer ste stappen zetten op dit ter rein, niet altijd even gemakke lijk. Het is voor deze mensen verheugend, dat er nu een tijd schrift is verschenen om de be ginnende genealoog te begelei den. Ons Erfgoed, dat zes keer per jaar verschijnt, rij kt de ama teur de helpende hand. Dit wordt gedaan door middel van artikelen over de diverse on derwerpen op genealogisch ge bied. De burgerlijke stand als bron van informatie, de doop-, trouw- en begraafboeken en hoe daarmee om te gaan, fami liewapens, oude beroepen, de computer als registratiemiddel enzovoorts. Bij genealogie moet men syste matisch te werk gaan. Maar ook moet men met die gege vens iets doen, bijvoorbeeld verwerken in een familieboek. „Want dat is uiteindelijk de be doeling", volgens de redactie van het tijdschrift. „Het bij- eenschrijven van een stuk privé-geschiedenis. Een genea loog mag best een goede (ama- teur)historicus worden". Ons Erfgoed is een tweemaan delijks tijdschrift, uitgegeven door Uitgeverij Alvo, Buiten- watersloot 142, 2613 SV Delft. Een jaarabonnement op het tijdschrift kost 25 gulden. U'veel boeiends, cn bovendien hcbi u met deze NS-Dagtocht ook nog recht opeen lunch in dc koffieshop van het Legermuseum cn een kopje koffie ol glas limonade met gebak in restaurant "Het Station". De eerste CD van deze in Ant werpen wonende Nederlander, Is dit nu later kwam uit in no vember 1990 en is in België in middels goed voor een dubbele platina plaat. Dit debuutal bum werd in 1991 in Nederland onderscheiden met een Edison en tevens ontving hij in dat zelfde jaar een zilveren harp. Weg In zijn tweede theaterprogram ma, dat voornamelijk uit nieu we nummers zal bestaan, zingt en vertelt Stef Bos over water en vuur, over rivieren en figu ranten, over de liefde en de leegte. Kortom, hij gaat verder op de ingeslagen weg. Zijn nieuwe CD, Tussen de liefde en de leegte, ligt sinds oktober 1992 in de platen zaken. Stef Bos werd geboren in 1961 in Veenendaal. Tbt eind 1984 woonde en studeerde hij in Ne derland. Op zijn achttiende be gon hij teksten te schrijven, geïnspireerd door het Duitse cabaret uit de jaren dertig. In 1988 voltooide hij zijn klein kunstopleiding aan de Studio Herman Tfeirlinck te Antwer pen, waar hij heeft kunnen werken met mensen als Ray mond van het Groenewoud, Jo- han Verminnen en Jean Blaute. In dat jaar won hij ook de twee de prijs in het Wim Sonneveld Cabaretfestival met het caba retduo Idioten blozen niet. Sindsdien speelde hij in een aantal toneelprodukties en was hij één van de makers van het licht-satirische BRT radio programma De Ochtendploeg. En passant schreef hij ook nog het nummer Verlangen voor Clouseau en vertaalde hij voor het Koninklijk Ballet van Vlaanderen de liedteksten van de musical Anatevka. Aanvang voorstelling: 20.15 uur. Ibegang 25 gulden. VOORBURG - Het afgelopen jaar zijn ermeer woningen ge bouwd dan in 1991. Dat blijkt uit cijfers die het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) heeft gepresenteerd. In 1992 werden 86.164 woningen vol tooid, in 1991 waren dat er 82.888. Vooral het aantal wo ningen in de ongesubsidieerde sector nam met 15 procent toe. Ook de sociale huursector pro fiteerde, met een groei van 11 procent ten opzichte van 1991. AMSTERDAM - Het wetsvoor stel Ketenaansprakelijkheid Confectie biedt onvoldoende mogelijkheden om de illegale confectie-ateliers doelmatig aan te pakken. Dat schrijft de Vakraad voor de Confectie- Industrie in een brief aan de vaste commissie voor Sociale Zaken en Werkgelegenheid van de Tweede Kamer. De Vakraad wordt bestuurd door de werkgevers- en werknemersve renigingen in deze bedrijfstak. ASSEN - Bij het bedrijf Furi- gas - producent van gasbran ders - in Assen worden zeventig werknemers ontslagen. Dat heeft de directeur van het be drijf aan de werknemers en de vakbonden meegedeeld. Het is de tweede keer in korte tijd dat Furigas moet inkrimpen. In november vorig jaar kregen al 55 personeelsleden ontslag aangezegd. Reden voor het ont slag is een halvering van de verwachte jaaromzet. ken hebben. Hel thema van dit muse um is de ontwikkeling van dc trein vanaf dc allereerste lokomoticf tot de .supersnelle TGV. Vele oude lokomo- 26) is ook nog een bezoek opgeno men aan het museum over automa tisch spelende muziekinstrumenten "Van Speelklok tot Pierement". In de mooie oude stad Delft is veel t e vinden dat te maken heeft met liet ver leden. Met NS-Dagtocht 61 kunt u daar van dichtbij kennis mee maken, want daarmee hebt u namelijk recht op toegang tot het Legermuseum en drie gemeentemusea: Het Prinsenhof Volkenkundig Museum Nusanlaracn Museum Lambert van Meertcn. In het Prinsenhof leefde Willem van Oranje met zijn familie en hofhou ding. Hij werd er op 10 juli 1584 op brute wijze vermoord. Aan deze Vader des Vaderlands is momenteel een groots opgezette tentoonstelling gewijd in Het Prinsenhof, cn dat al leen al is de moeite van een treinreis naar Delft beslist waard. U krijgt een goed beeld van het leven aan het hof van Willem van Oranje. Onder meer door portrettep van zijn echtgenotes, familie cn belangrijkste hovelingen, een kijkje in de prinselijke keuken en een presentatie van persoonlijke ei gendommen. Dc nagebootste maal- tijdscènc die vooraf ging aan dc moord maakt het geheel compleet. Ook de andere musea in Delft bieden Wie geïntcreseerd is in schepen, zee vaart en alles wat daarmee te maken heeft, moet beslist eens een kjkje ne men in het Maritiem Museum in Rotterdam. NS maakt u dat heel ge makkelijk, want met NS-Dagtocht 60 reist u voordelig naar Rotterdam en hebt u toegang tot dit boeiende muse um. Bovendien is in de/e NS- Dagtocht nog meer begerepen: een. voorstelling in het unieke Imax theater, een rondvaart door de groot ste haven ter wereld en een dagkaart voor het Rotterdams openbaar ver voer. Boeiende collectie Het Maritiem Museum heeft een ri jke collectie scheepsmodellen, prenten, tekeningen, navigatie-instrumenten en nog veel meer. Bovendien kunt u het uit 1868 daterende Marineschip "Buffel" van binnen bekijken. Naast de semi-permanente tcntoonstcllin gen is hier t/m 21 maart een thema tentoonstelling te zien over Colum bus: "Veertienhonderd negen twee Columbus zeilde over zee Deze speciale tentoonstelling voor kindc ren van 10 t/m 14 jaar laat de twee kanten van dc ontdekking van Amerika zien: vanuit het gezichtspunt van het West-Europa van toen. en vanuit dc bewoners van Latijns Amerika. Deze boeiende presentatie is niet alleen voor kinderen, maar ook voor volwassenen zeer de moeite waard! Stef Bos. De initiatiefnemer van het Nationaal Centrum Sportvorming, de heer A. Klapwijk. ARNEMUIDEN - In Arnemuiden, aan de oever van het Veerse Meer, wordt in de nabije toekomst een centrum gerealiseerd, waar mensen met een handi cap of een chronische ziekte in de praktijk kennis kunnen maken met een veelheid van sport- en spel vormen. Het Nationaal Centrum Sport vorming Het Zilveren Schor is een initiatief van de revalida tie-arts A. Klapwijk, die natio nale bekendheid verwierf met de actie Open het Dorp. Het centrum beoogt de hindernis sen, die actieve sportbeoefe ning door gehandicapten en chronisch zieken vaak in de weg staan, weg te nemen. Juist voor mensen met een han dicap of een chronische aan doening betekent sport in veel gevallen een verrijking van het leven. Sport maakt het moge lijk de grenzen van het eigen kunnen te verkennen en te ver leggen, Met als resultaat, min der afhankelijke mensen'met een betere fysieke en mentale conditie. Bijna overal in Nederland zijn er voor mensen met een handi cap of een chronische ziekte verschillende sportmogelijk heden beschikbaar. Maar'nog minder dan drie procent van deze groep mensen houdt zich actief met sport bezig. De drempel is hierbij veelal onbe kendheid. Daarbij komt de on zekerheid over wat zij wel of niet kunnen en over de risico's die zij met sportbeoefening lo pen. Er is maar één manier om uit te vinden of een bepaalde tak van sport of spel wel geschikt is; zelf uitproberen en zelf erva ren. Voor veel gehandicapten en chronisch zieken betekent dit een sprong in het onbeken de, die vaak zo groot is, dat men hem niet durft te wa^en. Met als gevolg, dat de keuze voor sport en bewegen heel vaak uitgesteld en ontweken wordt. Nederland beschikt over veel; sportvoorzieningen. Waaf- echter aan ontbreekt is eèn.- sportcentrum waar ménsen! met een handicap of een ohro-f nische aandoening kunnen: kennismaken met een groot: aantal uiteenlopende sporten.j Met het Nationaal Centrum' Sportvorming Het Zilveren. Schor wordt een dergelijk een-- trum nu gerealiseerd. De' lig ging midden in de natuur en! aan de oever van het Veerse^ Meer scheppen de mogelijkhe den voor kennismakingen met! de meeste zaal-, veld- en wa-; tersporten en geven, het .cen trum bovendien een stinjule-! rend karakter Dit laatste vormt een wezen lijk element. Het centrum is. bedoeld om mensen te stimule-; ren en hen over de opgeworpen- drempel heen te helpen. Ej{sen-! tieel is daarom, dat de bezoe-; kers op een enthousiasmerende; en aanstekelijke manier in con-! tact worden gebracht met 'sport en bewegen. Liefhebbers van de schilderkunst uit de Gouden Eeuw hebben tot en met 28 februari 1993 de kans een unieke expositie van zo'n 80 schilderijen van vooraanstaande Dordtse meesters te bewonderen. Het Dordrechts muse um bestaat namelijk 150 jaar en heeft ter gelegenheid daarvan onder de ti tel "De Zichtbacre Werelt" een unie ke collectie bijeengebracht van Dordtse schilders uit dc 17e eeuw. Veel van deze kunstwerken van o.a. Aelbert.Cuyp en Ferdinand Bol ko men uit buitenlandse collecties en zijn voor het eerst in lange tijd weer in Nederland te zien. U kunt deze mooie tentoonstelling bezoeken met een gemakkelijk en voordelig Trein plus Tocgangbiljct van NS. In de tentoonstelling "Pompeii, terug naar de bedolven stad" in de Nieuwe Kerk te Amsterdam, maakt u op bijzondere wi jze kennis met de Romeinse cultuur. Op 24 augustus van het jaar 79 verdween van de ene dag op de andere de welvarende Romeinse plaats Pompeii onder de as en lava van de vulkaan de Vesuvius. Nu, bijna 2000 jaar later, kunnen wij daardoor een uniek beeld krijgen van het dagelijks leven van de bewoners. Deze fascinerende expositie kunt u tot en met 12 april 1993 bezoeken in de Nieuwe Kerk te Amsterdam met een voordelig T+T biljet. Het Maritiem Museum: ontdek kingstocht door een waterrijk verleden ROTTERDAM - Woensdag 24 februari geeft Stef Bos een voorstelling in Theater Zuidplein in Rotterdam. De veelzijdige Stef Bos (componist, tekstschrijver, toneelspeler, cabaretier) is het afgelopen jaar defini tief doorgebroken als zanger met prachtige Neder landstalige nummers als Is dit nu later, Gek zijn is gezond en de hit Papa. In korte tijd werd hij één van de meest gespeelde artiesten op de Nederlandse ra dio. Wie geïnteresseerd is in het werk van de bekende architect en meu- De tentoonstelling laat u Pompeii zien zoals het enkele dagen voor de ramp was. Honderden objecten, zoals schit terende frescowanden. beelden en sieraden geven een indruk van het da gelijks leven in deze antieke stad. Bovendien is er aandacht voor dc re volutionaire ontwikkelingen in de ar cheologische onderzoeksmethoden. "De Zichtbaere Werelt": belontwerper Gerrit Rietveld kan zijn hart ophalen in het Centraal Museum in Utrecht. Hier wordt tot en met 21 februari 1993 de ten toonstelling 'Gerrit Rietveld 1888 - 1964' gehouden en voor het eerst, sinds zijn dood in 1964, zal er een compleet overzicht te zien zijn van zijn oeuvre. Aan de hand van meu bels, tekeningen, foto's, maquettes en een interieur krijgt u een duide lijk beeld van de belangrijke rol die Rietveld heeft gespeeld in de ont wikkeling van meubeldesign en ar chitectuur. Compleet overzicht Bijna iedereen kent wel de vermaarde rood-blauwe stoel en het wereldbe roemde huis dat Rietveld in Utrecht bouwde voor mevrouw Schroder. Deze expositie laat u echter veel meer werk van hem zien. Allereerst natuur lijk de ontwerpen uit de jaren twintig waarmee hij vooral bekendheid heeft verworven. Maar u zult ook zijn min der bekende werk kunnen bewonde ren. Er zijn meubel- en architectuur- ontwerpen uit een tijdsbestek van meer dan 50 jaar te zien. Deze ten toonstelling (waarvan NS één van de' hoofdsponsors is) is te bezoeken met een voordelig T+T biljet. In het Nederlands Spoorwegmuseum (gevestigd in het voormalige station Maliebaan) ziet u een prachtige col lectie oude treinen, lokomotieven. modellen en nog veel meer zaken die met de historie van "het spoor" te ma- tieven en rijtuigen staan langs perrons opgesteld en kunnen van dichtbij be keken worden. U mag zelf seinen en wissels omzetten en u kunt een ritje maken in een gerestaureerde diesello- komoticf. In deze NS-Dagtocht (nr. Aan de hand van interactieve compu terterminals krijgt u dc gelegenheid om stap voor stap dc villa's, badhui zen en theaters van Pompeii zelf te ontdekken. In Nederland hebben we vele honderden musea waar het - ook bij slecht weer - goed toeven is. Veel van deze musea zijn ware "schatkamers" van historisch materiaal, van oude of hedendaagse kunst of van andere boei ende zaken die onze eigen cultuur en die van andere landen heeft voort gebracht. Doordat in de musea van tegenwoordig dat alles op een boeien de manier belicht wordt, zijn musea steeds meer in trek. Veel van deze musea kunt u bezoeken met een NS-Dagtocht of met de bekende Trein plus Toegangregeling. Zo wordt het heel aantrekkelijk om op een ontspannen manier met de trein een dagje op verkenning te gaan in het museum van uw keuze. Op deze pagina geven we u een aantal ideeën voor zo'n muse um-dag met NS. Er zijn twee manieren om per trein te gen een extra voordelig tarief een mu seum te bezoeken: met een NS- Dagtocht (die korting geeft op alle onderdelen) öf met een Trein plus Toegangbiljel. In het eerste geval kijkt u in de bekende NS-pocket "Er- op-Uit!" welke NS-Dagtochten naar een museum gaan (en dat zijn er nog al wat!), koopt het betreffende NS- Dagtochtkaartje en betaalt daarmee voor de reis naar en de toegang tot het museum van uw keuze. In de pocket "Er-op-Uit!" leest u wanneer het mu seum geopend is. Dat is vaak het hele jaar door! Voordelig T+T biljet De T+T biljetten werken anders: deze zijn meestal bedoeld voor de duur van één bepaalde tentoonstellingen geven recht op een treinretour, eventueel aanvullend vervoer en de toegang tot het museum. Vooral op de langere af standen zijn ze vaak niet veel duur der dan een gewoon retourtje.Over iedere hier genoemde T+T regeling kunt u op de NS-stations een gratis folder krijgen met uitgebreide gege vens. Pocket met 1001 uitjes De NS-pocket "Er-op-Uit!" is een kleurrijk boekje van 256 pagina's dat boordevol staat met uitjes van één dag U vindt in "Er-op-Uit!" ruim 70 NS-Dagtochten, 53 fietsroutes, 36 wandelingen door de vrije natuur, 41 wandelingen door mooie steden en zo'n 50 beschrijvingen van botani sche tuinen. Bovendien bevat "Er- op-Uit!" de data van alle belangrijke landelijke of regionale evenementen in ons land met veel informatie over plaats, prijs en bereikbaarheid. "Er- op-Uit!" is bij NS-stations te koop voor het bescheiden bedrag van 4,50. Derail van een wandschildering die in 1979 werd aangetroffen in een stads- i ilia in Pompeii.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11