Russische spraakverwarring Middenschouwen door rechter op de vingers getikt Mono-prints Zierikzeese kunstenares Saskia Eggink voor het eerst te zien Visio-Zeeland start posteractie in Burgh- Haamstede en Zierikzee streeknieuws Tot en met 27 februari tijdens expositie in de Bewaerschole MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 NR 25304 Voorlichting voor blinden en slechtzienden ZIERIKZEE/BURGH-HAAMSTEDE - De depen dance Zeeland van Visio start vandaag, vrijdag 5 fe bruari, een posteractie in Zierikzee en Burgh- Haamstede. Dat meldt Visio in een persbericht. Visio biedt slechtziende en blinde kinderen en volwasse nen voorlichting, advies, con sultatie, onderzoek en revali datie. Ttevens kan iedereen die vragen heeft met betrekking tot slechtzienden en blinden voor voorlichting en advies bij Visio terecht. Regionale functie Visio heeft een regionale func tie. Dat wil zeggen dat slecht zienden en blinden in Burgh- Haamstede en Zierikzee zijn aangewezen op de diensten van Visio, dependance Zeeland. De ze dependance wordt door de Algemene Wet Bijzondere Ziektekosten (AWBZ) gefinan cierd. Aan de diensten van Vi sio zijn derhalve geen kosten verbonden. De dependance is 's ochtends geopend. Op dinsdagmorgen kan men tussen 9.00 en 12.00 uur langs komen op het adres Lijnbaan 34 in Goes. Omdat Visio bij veel mensen onvol doende bekend is heeft BTC- sponsoring in samenwerking met Visio een posteractie mo gelijk gemaakt. De posters worden verspreid in Burgh- Haamstede en Zierikzee. Ontslag basisschool-directeur nietig verklaard SCHARENDIJKE - De gemeente Middenschou wen is door de rechter op de vingers getikt. Het eerder verleende eervol ontslag aan H. A. Schipper als directeur van de openbare basis school Prinses Irene in Kerkwerve werd door de arrondissementsrechtbank in Rotterdam nietig verklaard De kwestie komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergadering van don derdag 18 februari. De vergadering wordt ge houden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Na een zeer bewogen perio de werd in 1991 door de ge meente Middenschouwen eervol ontslag verleend aan de heer Schipper. Namens hem werd door de Algeme ne Bond van Onderwijs Per soneel beroep aangetekend tegen dit ontslag. Dat be roep is door de Rotterdamse rechtbank gegrond ver klaard. Het ontslag werd nietig verklaard en als de school nog bestaan zou heb ben zou dat inhouden dat Schipper weer in dienst ge nomen zou moeten worden. Door de rechtbank wordt aangevoerd dat Schipper een groot aantal jaren goed heeft gefunctioneerd en dat het derhalve niet gerecht vaardigd is de financiële ge volgen van de perikelen op en om de school uitsluitend bij Schipper te leggen. De rechtbank heeft daarbij de schuldvraag in het midden gelaten en stelt vast dat min of meer noodgedwongen voor ontslag is gekozen. Desalniettemin vindt de rechtbank dat het ontslag onterecht is geweest. Het college heeft zich bera den over de consequenties van de uitspraak en is met de raadsman van de heer Schipper om tafel gaan zit ten. Dat overleg heeft geleid tot de afspraak dat aan Schipper, in verband met de verdwijning van de school, alsnog eervol ontslag wordt verleend en dat aan hem een schadevergoeding van 20.000,- wordt verleend. Ook moet de gemeente over de periode van 11 maart tot augustus 1991 salaris nabe talen. Het college vraagt de raad in te stemmen met de ze afwikkeling van de kwestie. 1932) behoort tot de belangrijk ste auteurs van zijn generatie. In 1885 stichtte hij het tijd schrift De Nieuwe Gids. Naast vele studies en essays schreef hij drie werken die tot zijn be langrijkste zijn gaan behoren. De Broeders, Lioba en Van de koele meren des doods. Na de pauze gaat Fontein dieper in op de biografie van Van Eeden. De avond wordt gehouden in de aula van de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en begint om 20.00 uur. Onderwijs voor ouderen Op verzoek van de stichting Zeeuwse Senioren Academie verzorgt de Hogeschool Zee land in maart en april drie se ries lezingen voor ouderen. De lezingen waarbinnen ruimte is voor discussie of het uitwerken van een opdracht duren twee keer drie kwartier. Op woens dag 17, 24 en 31 maart en 7 april wordt steeds van 14.30 tot 16.15 uur aandacht geschonken aan het onderwerp kijken naar mu- ziek/Brahms in Hamburg. Op woensdag 3, 10 en 17 maart wordt van 15.00 tot 16.45 uur aandacht besteed aan de econo mie van het genoeg en op don derdag 25 maart, 1 april en 8 april van 15.00 tot 16.45 uur aan hedendaagse wijsbegeerte. De eerste serie lezingen wordt ge houden in de Hogeschool Zee land te Middelburg, de tweede en de derde serie in het gebouw van de Hogeschool Zeeland aan de Edisonweg 4 te Vlissingen. VLISSINGEN Open dag Zeeland College Woensdag 10 februari houdt de sector MTS van het Zeeland College in Vlissingen de jaar lijkse open dag. Een ieder die belangstelling heeft kan tij dens deze open dag zien wat er in de verschillende vakrichtin gen van de MTS aan de orde komt. Speciale aandacht krij gen de laatste technologische ontwikkelingen in de techniek. Zo maakt de afdeling elektro techniek, studierichting tele matica, de integratie van tele communicatie en informatica visueel zichtbaar in het Tfelematica-Iaboratorium. Sa menwerking tussen de afdelin gen werktuigbouwkunde en technische informatica op het gebied van industriële automa tisering komt tot uitdrukking in de cel voor flexibele produk- tie automatisering. De afde ling weg- en waterbouwkunde vestigt de aandacht op de af- studeermogelijkheid Milieu techniek. Tijdens de open dag werken leerlingen van de afde ling bouwkunde aan landelij ke prijsvraagprojecten op het gebied van milieuvriendelijk bouwen. In verschillende stands van bedrijfsleven en overheidsinstellingen zal ver der te merken zijn waartoe af gestudeerde MTS'ers in de praktijk in staat zijn. De ge bouwen van de MTS aan de Marconiweg in Vlissingen zijn tijdens de open dag open van 15.00 uur tot 21.00 uur. DEN HAAG - Prinses Margriet opent op 24 maart in Florence de tentoonstelling van onge veer 100 tekeningen van Fra Bartolommeo. Met de expositie heropent het Nederlands Inte runiversitair Kunsthistorisch Instituut zijn poorten na een grondige verbouwing. DELFT - Van Morrison komt voor een aantal concerten naar Nederland. De Ierse zanger treedt in maart op in Vreden- burg Utrecht (4 maart), Paradi- so Amsterdam (5), MECC Maastricht (6), Noorderligt Til burg (7) en De Doelen Rotter dam (8). ZIERIKZEE ANBO-themamiddag in Paternoster Op donderdag 11 februari houdt de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond van Ouderen (ANBO) een thema middag in het gebouw Pater noster aan de Paternoster- straat te Zierikzee. Het onder werp brandwondpreventie en senioren staat daarbij cen traal. Het onderwerp wordt toegelicht door consulent van de Nederlandse Brandwon denstichting, J. Spaeter. Hij doet dat onder meer met be hulp van film en dia's. De thema-middag begint om 14.00 uur. v Kringvergadering ZLM Maandag 22 februari houdt de kring Schouwen-Duiveland van de Zuidelijke Landbouw Maatschappij (ZLM) haar alge mene ledenvergadering. De vergadering wordt gehouden in het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierikzee en begint om 19.30 uur. Op de agenda onder meer de reke ning en verantwoording over 1992. Na de pauze verzorgt J. G. van Leeuwen, voorzitter van de Gelderse Maatschappij van Landbouw en levens voorzitter van de werkmaatschappij ZMO een inleiding over belan genbehartiging, nu en in de toekomst. CPB De Christelijke Plattelands vrouwenbond (CPB) houdt op dinsdag 16 februari haar jaar vergadering. De avond wordt gehouden in de zaal van de Ge reformeerde kerk in Zierikzee en begint om 19.45 uur. Naast de bestuursverkiezing wordt er een foto- en rollenspel ge speeld. Ook kan op deze avond de contributie voor het nieu wer seizoen worden betaald. BRUINISSE Help Elkander De dames van de Hervormde vrouwengroep Helpt Elkander in Bruinisse komen morgen (dinsdag 9 februari) weer bij een. Na de pauze zal fysiothe rapeute mevrouw N. L. M. Ste- vense-Leirman iets over haar werkzaamheden vertellen. Gasten zijn hartelijk welkom. De aanvang is 19.30 uur in het Verenigingsgebouw aan de Deestraat. GOES Kunstmanifestatie Op zaterdag 13 februari en zon dag 14 februari wordt in de Zeelandhallen bij Goes een Zeeuwse Kunstmanifestatie gehouden. Vijfenvijftig beel dend kunstenaars presenteren en verkopen hun werk. Onder hen twee kunstenaars van Schouwse bodem: Willem van Anraad en Rijnhard Schregar- dus, beiden uit Zierikzee. De kunstmanifestatie wordt zater dag 13 februari om 12.00 uur of ficieel geopend door de wet houder van cultuur van de ge meente Goes. De Zeeuwse Kunstmanifestatie is zaterdag 13 februari toegankelijk van 12.00 tot 22.00 uur en zondag 14 februari van 10.30 tot 17.30 uur. MIDDELBURG Kinderopvang Op initiatief van het district Zeeland van de FNV wordt donderdag 11 februari een the mabijeenkomst gehouden over kinderopvang. Daarbij wordt aandacht besteed aan een werkwijze die het ook voor werknemers in het midden- en kleinbedrijf mogelijk maakt gebruik te maken van kinder opvang. De FNV is van mening dat het kopen van kindplaat sen door het midden- en klein bedrijf fors achterblijft bij de grotere bedrijven in Zeeland. De vakbeweging is van mening dat ook voor werkgevers in het midden- en kleinbedrijf moge lijkheden denkbaar zijn om kinderopvang betaalbaar te houden. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Arneville vanaf 20.00 uur en is voor iede re belangstellende toeganke lijk. De biografie De Stichting Literaire Activi teiten Zeeland houdt op dins dag 16 februari haar derde avond rond het seizoenthema De biografie. Tijdens deze avond spreekt Jan Fontein, we tenschappelijk medewerker bij de vakgroep Moderne Neder landse Letterkunde en Tekstin terpretatie van de Universiteit van Amsterdam, over Frederik van Eeden. Van Eeden (1860- KERKWERVE - Het bezoek van tante Betsie en haar Russische echtgenoot Boris Nikolajev bracht heel wat verwikkelingen teweeg in het gezin van Bas Valentijn en bij zijn buurvrouw Agnes Stolk. Dat was zaterdagavond te zien op het toneel van dorpshuis 't Zuu- dènde. De toneelgroep van de sportvereniging WIK voerde daar onder regie van K. Berrevoets het toneelstuk Zeg mag ik je man even lenen op. Zoals gewoonlijk waren de 175 plaatsen in de zaal tot de laatste stoel U>e bezet door leden en donateurs van de sportvereni ging en andere belangstellenden uit Kerkwerve. De avond werd geopend door de voorzitter van WIK, K. Manni. Hij omschreef 1992 als een heel goed jaar waarin het eerste elftal van de vereniging promoveerde naar de KNVB en het 35-jarig bestaan van WIK werd herdacht. De heer Manni sprak de verwachting uit dat in het seizoen 1993/1994 een vijfde seniorenelftal zal worden opgericht. Het aantal jeugdleden van de sportvereniging loopt daarentegen terug. De toneeluitvoering werd gevolgd door een verloting en een bal. (Foto: Joop van Houdt). mengevoegd tot een alternatief alfabet. 'C is een Centen kwestie. D is een Dijk. F is een Flinke beer. I is een Ingedrukte kers en J zijn Japanse zangers'. „Ik had nog een aantal etsen die in het alfabet pasten en de rest heb ik erbij gemaakt om het volledig te maken", aldus de kunstenares, die haar etsen op koper- en zinkplaten maakt. Nieuw zijn ook de afbeeldin gen van Japanse geisha's, die worden gecombineerd met de ragfijne lijnen van batikstof. Op twee bij elkaar passende et sen worden de geisha's en de batiklap beurtelings bena drukt in subtiele aquatinten. „Ik val voor dat soort dingen. Ik vind de vormen zo mooi en waarschijnlijk komt het ook door mijn opleiding die van origine grafisch is". Op de expositie is ook te zien hoe Saskia Eggink diverse technieken door elkaar heen gebruikt. Zo is op een van de etsen van de 'zee-serie' om een met druktechniek gecreëerde vis met pen en inkt een aantal slingers aangebracht. Het om zetten van taalkundige uit drukkingen in beelden, waar van al eerder voorbeelden wa ren te zien tijdens exposities van Saskia Eggink, wordt ook in de Bewaerschole getoond. Een kikker met 'nadruk' en een kreeft in huis zijn voor beelden daarvan. Saskia Eggink: Anderhalf jaar geleden begonnen met het maken van mono-prints". (Foto: Joop van Houdt). BURGH-jHAAMSTEDE t Mono-prints,r,zo noemt de Zierikzeese kunstenares, Saskia Eggink de schilderijen die zij maakt via een op etsen lijkende techniek, waarbij glasplaten worden ingerold met ets-inkt en de afbeelding op de achter zijde daarvan wordt getekend. ,,Heel vrij, direct werk, dat een vrolijk effect geeft doordat gebruik wordt gemaakt van de drie primaire kleuren rood, geel en blauw", aldus de kunstenares. Tot en met 27 februari is in de Bewaerschole te Haamstede een expositie van haar werk. Daarbij worden de mono prints van de kunstenares voor het eerst aan het publiek op Schouwen-Duiveland getoond. „In tegenstelling tot etsen gaat het om een eenmalige druk. Van elke afbeelding bestaat maar één exemplaar". De af beelding en de kleuren op een mono-print komen tot stand doordat de kunstenares vier keer een met (telkens een ande re kleur) etsinkt ingerolde glasplaat ervoor gebruikt. Het eindresultaat is pas na voltooi ing van het hele proces zicht baar. „Dat is heel verrassend, maar het houdt ook in dat de helft van wat ik maak mislukt". Op de mono-prints staan afbeeldingen van dieren zoals een Strandvlo, een slak, een kat, maar ook stillevens van stoelen en gevels van hui zen. Behalve mono-prints is op de expositie ook een boeiende col lectie etsen te zien. Etsen die vaak onderling een combinatie vormen doordat ze zijn ge maakt vanuit hetzelfde thema. Zo werden 26 kleine etsen sa- In veel etsen is de kleur mid night blue verwerkt. „Mijn-lie velingskleur. Ik vind het een frisse kleur om te drukken en ze past bij de zee, bij de sfeer van Schouwen-Duiveland", al dus de kunstenares, die via de expositie ook haar beesten boel-boekjes laat zien. Mapjes .met daarin vier kleine etsen waarop dieren zijn afgebeeld die bij een bepaalde omgeving horen. Zo is er beestenboel thuis met vier huisdieren en beestenboel aan zee met een haas, een garnaal, een krab en een vis. Saskia Eggink heeft het plan om in de toekomst ook echte boekjes te maken waarin zij haar etsen combineert met poëzie-regels. „Ik heb ideeën genoeg, maar ik kom soms .tijd tekort aldus de in Rotterdam geboren,kunste nares die reeds/vele jaren op Schouwen-Duiveland woont. Zij doorliep de HTS te Dor drecht afdeling chemische techniek en volgde een oplei ding tot lerares tekenen en tex tiele werkvormen. Momenteel volgt zij op de Vrije Academie te Rotterdam nog steeds lessen grafische technieken en gra fisch illustratief vormgeven. Zij is lid van de Zeeuwse Kunstkring en werkt sinds vo rig jaar in een eigen atelier aan de Beddeweeg te Zierikzee. De expositie in de Bewaerschole is tot en met 27 februari van maandag tot en met zaterdag te bezichtigen van 13.30 tot 16.30 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5