College ziet geen noodzaak voor verkeersmaatregelen Kapelleweg Inbraak schoolgebouw HET HUIS MET GOUDEN MUREN College wil ton uittrekken voor aanpassing van Hogeweg Naar aanleiding van klachten omwonenden Verkeersintensiteit niet of nauwelijks toegenomen Anti- racisme- week op radio Nederlands fregat naar Joegoslavië Camorra- leider gepakt Arthur Ashe overled'en 4 ZIERIK2EESCHE NIEUWSBODE BURGH-HAAMSTEDE - Het college van b w van de gemeente Westerschouwen wil 100.000,- uittrek ken voor aanpassing van de Hogeweg, nabij de aan sluiting met de 3. M. Beijelaan. Het college stelt de raad voor daar akkoord mee te gaan. Dat voorstel komt aan de orde tijdens de gemeenteraadsvergade ring van maandag 15 februari. De vergadering wordt gehouden in het gemeentehuis en begint om 19.30 uur. Een belangrijk verkeerspro bleem vormen volgens het col lege de hoge rijsnelheden van het gemotoriseerd verkeer op doorgaande wegen binnen be bouwde kommen. ,,Als gevolg van dit verschijnsel wordt de verkeersveiligheid in gevaar gebracht, wordt afbreuk ge daan aan het leefklimaat ter plaatse en ontstaat mogelijk schade aan wegverharding en nabijstaande woningen", aldus het college. Met name als gevolg van het zeer frequente busverkeer is de Hogeweg, nabij de aansluiting met de J. M. Beijelaan, volgens het college een 'black spot'. De 'vele en herhaalde' klachten van bewoners van nabijgelegen woningen en eigen waarnemin gen zijn voor het college aanlei ding om actie te ondernemen. Plan is om het tracé van de Ho geweg iets te veranderen en om een snelheidsremmende voor ziening aan te brengen. Een en ander is reeds besproken bin nen commissies openbare wer ken en financiën. Beide com missies schaarden zich achter de plannen van het college. Verder op de agenda van de ge meenteraadsvergadering het voorstel van het college om aan ENS Troost Holding Renesse BV een kavel bouwgrond aan de Jan Delstlaan in Noordwel- le te verkopeij. Genoemde hol ding wil er een twee-onder-één- kap-woning (laten) bouwen. Een andere kavel aan dezelfde laan kan de gemeente verko pen aan de heer en mevrouw Van Damme uit Diemen. Ook hier is sprake van de bouw van een twee-onder-één-kapwo- ning. Toekomstig- gebruik voormalig politiebureau Ook aan de orde komt het toe komstig gebruik van het voor malig politiebureau aan de Weststraat. De twee bij het bu reau horende dienstwoningen zijn inmiddels in gebruik als burgerwoningen. Het voorma-, lig politiebureau is inmiddels ook verkocht en bij de gemeen te is een plan voor de realise ring van twee woningen in het voormalig politiebureau bin nengekomen. Stedebouwkun dig gezien vinden wij dat een aanvaardbare oplossing", al dus het college. Woningen Het college stelt de raad verder voor het college te machtigen tot het voeren van een artikel negentien-procedure ten be hoeve van het plan van de Stichting Renesse voor het bouwen van vier woningen op een terrein gelegen aan Kloos- terweg/Westerenbanweg. Ook vraagt het college de raad zich te scharen achter de vaststel ling van het regionaal milieu- werkplan. Het werkplan geeft aan welke gemeente als 'trek ker' van bepaalde taken kan gaan fungeren. De overige ge meenten kunnen dan gebruik maken van de opgedane erva ringen. SCH AREN DUKE - Als het aan het college van b en w van de gemeente Middenschouwen ligt worden er geen wegversmallingen aangebracht aan de Kapelle weg en wordt er ook geen 30-kilometer-zone inge steld. „Dat vinden wij veel te ver gaan", aldus het college. „Bovendien kunnen de kosten daarvan flink oplopen waardoor de maatregelen niet meer in ver houding staan tot de werkelijke verkeersmaatrege len. Een en ander komt aan de orde tijdens de ge meenteraadsvergadering van donderdag 18 februari. De vergadering wordt gehouden in het gemeente huis en begint om 19.30 uur. Omtrent de verkeerssituatie op de Kapelleweg bij Looperska- - pelle is in de loop der tijd bij de gemeente Middenschouwen een dik dossier gevormd. In dat dossier klachten van aanwo- nenden over overlast van ver keer. De weg zou volgens de be woners veel drukker zijn ge worden en ook zou men er veel te hard rijden. Het college heeft in reactie op de klachten van meet af aan laten weten dat het eventueel treffen van verkeersmaatregelen afhanke lijk wordt gesteld van de uit komsten van een onderzoek naar de verkeerssituatie. Geen aanleiding Dat onderzoek is inmiddels verricht en volgens het college geven de uitkomsten ervan geen aanleiding om over te gaan tot het treffen van ingrij pende verkeersmaatregelen. ,,In ieder geval kan er niet of nauwelijks gesproken worden van. een toegenomen verkeers intensiteit, hetgeen door som- BROUWERSHAVEN - In de nacht van vrijdag op zaterdag is ingebroken in het gebouw van OBS De Schoener en de christelijke basisschool De Schouw in BrouwershavenTevens werd op diverse plaatsen brand gesticht. Ten nadele van de christelijke basisschool werd een klein geldbedrag ont vreemd. Door de brandstichtingen is schade ontstaan aan schoolmeubilair en kleding. De techni sche recherche heeft een sporenonderzoek verricht. De politie Schouwen-Duiveland heeft de zaak in onderzoek. Eventuele getuigen wordt verzocht zich te melden bij de politie (01110-14055). (Foto: Joop van Houdt). mige inwoners van Looperska- pelle wel werd beweerd", aldus het college. Het feit dat het ver keersaanbod in 1991 een piek vertoonde is volgens het colle ge te verklaren door het feit dat in die periode gewerkt werd aan de reconstructie van de Elkerzeeseweg. Waardoor veel automobilisten via Loo- perskapelle zijn gereden". Afgezien van genoemde piek in 1991 vertoont het verkeersaan bod op Ringdijk en Kapelleweg volgens het college een relatief rustig verkeersbeeld. „Voor wat betreft de rijsnelheden hebben we te maken met tegen strijdige waarnemingen van de politie", aldus het college. „Enerzijds wordt bij observa ties geconstateerd dat er te hard gereden wordt, terwijl bij officiële snelheidsmetingen het afgelopen jaar geen over tredingen werden geconsta teerd en bovendien van de zijde van de politie werd vernomen dat er nauwelijks aanbod van verkeer was". Het college tekent daar meteen bij aan dat het niet zijn bedoe ling is om de gevoelens van" on veiligheid en het daarmee sa menhangende woongenot van de bewoners te bagatelliseren. Wel houdt men de conclusie overeind dat er geen aanlei ding is om ingrijpende ver keersmaatregelen te treffen. „Het bochtige tracé van de Ka pelleweg, de relatief geringe lengte en breedte daarvan ver sterken onze mening", aldus het college. Klachten over de staat waarin het wegdek van de Kapelleweg verkeert wijst het college van de hand. „Aan het wegdek is in het recente verleden de nodige zorg be steed". Accentueren Het college stelt de raad voor om 'met het oog op de subjec tieve gevoelens van onveilig heid en het daarmee samen hangende woongenot van de bewoners' in te stemmen met het plan om de bebouwde kom- grens bij Looperskapelle beter te accentueren. Dat zou volgens het college kunnen door het aanbrengen van horizontaal rood-wit geschilderde planken en vooraanduidingsborden 'na dering woonkern' te plaatsen 'Is zijn indruk gunstig, dan kunnen we verder gaan, acht hij een verder onder zoek naar de geestesvermogens van uw man nodig, dan moet ik de zaak wel uit handen geven. Laat u het voorlopig maar aan mij over'. 'En de familie, de oom en de tantes kunnen erbuiten blijven?' 'Voor mijn part graag', zegt mr. Breed met een spotlachje. 'Ik ken meneer Herbert zakelijk vrij goed, hij zit hier en daar in. Met de wet achter zich en die kent hij evengoed als ik kan hij als bewindvoerder meer doen dan no dig is en ook veel meer kosten maken dan nodig is, U kunt zelf uw boontjes wel doppen, mevrouw, en met uw va der en meneer Sartorius naast u 'Met plezier', zegt Gerrit ten Have. 'Graag', bevestigt Sartorius, 'en ik wil er geen cent van hebben. Ik ben de jonker heel veel verplicht'. 'Dank je', zegt Rieneke. Ze ziet tegen het gesprek met Geertje op als tegen een berg. maar als het lukt, dis Hasse zich laat bepraten, hoopt ze wel met de hulp van vader en Sartorius het schip drijvende te houden. 'Hoelang denkt u dat Hasse eventueel in het rusthuis moet blijven?' vraagt ze. 'Minstens een half jaar, reken op een jaar', is het korte antwoord. 'Als hij ge nezen kan, moet hij ook helemaal gene zen Rieneke zit achter haar imposante bu reau in het directiekantoor van de voormalige haardenfabriek De Volhar ding. Dat bureau is het enige imposan te in dit bedrijf, dat hopeloos verval len, verouderd en rommelig was toen zij het beheer overnam. Wat er tevoren allemaal gebeurd is, is als een roes aan haar voorbijgegaan. Eerst het gesprek met Geertje, haar voorzichtig polsend, haar woorden wikkend en wegend, wat eigenlijk helemaal niet nodig was, om dat Geertje met haar gezonde boeren verstand en de wonderlijke intuïtie van een blinde meteen begreep waar het om ging. 'Op één voorwaarde', zei ze, 'als die ba ronessent roep erbuiten blijft. Als u het doet, want u vertrouw ik'. Ze keek Rie neke met haar lichtloze ogen aan. 'Ik heb al lang gemerkt dat het met me neer niet goed gaat. Dries ook. Hij is niet blij meer. Het kan u toch niet sche len hoe zijn gezicht is geworden? Wat maakt het uit hoe een mens er uitziet als je van binnen maar goed bent# En dat is meneer. Maar ze zijn allemaal le lijk voor hem. Juist degenen die zo lief in zich gezicht doen, zijn de ergsten. Door CATALiJN CLAES/EWOUT SPEELMAN 64 Dat weet Dries ook wel. Ik praat vaak met Dries over meneer. Het is of hij ons kind is. Gek, hè? Maar meneer heeft zijn verstand wel, hoor, o heden ja. Mijn Mientje niet, dat is een stakker, maar tóch is ze blij, want ze weet het niet. Onze-Lieve-Heer weet het wel, mag ik dan klagen? Maar meneer heeft rust nodig, die moet z'n eigen een hele tijd nergens mee bemoeien. Praat u ook met Dries? Dan zullen ik en Dries met meneer praten'. Zo was de eerste winst geboekt; ze had Geertje zonder al te veel moeite aan haar zij gekregen. Met Dries ging het minder gemakke lijk; zijn gebetenheid op de familie van Hasse, op hun ongenaakbare trots te genover minderen in stand gaf tenslot te de doorslag. 'Die gaan met meneer aan de loop, mevrouw. Ekskezeer, maar ik heb zelf gezien dat hij verle den week aan barones Melanie een briefje van duizend gaf, jaja, een heel briefje van duizöhd. Ik was in de dui- ventoren om schoon te maken en ik zag het met mijn eigen ogen. Ze gaf hem een zoen, dat kreng, een judaskas zeg ik maar'. Rieneke deed geen poging Dries tot re de te brengen. (wordt vervolgd) aan weerszijden van de be bouwde. Met deze maatregelen is volgens het college een be drag van 1000,- gemoeid. Verder op de agenda van de vergadering het voorstel van het college tot het, samen met de andere gemeenten van Schouwen-Duiveland, voeren van een rechtsgeding tegen het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). Het col lege vindt het heel belangrijk dat Zierikzee als eindexamen plaats gehandhaafd blijft en verzet zich dan ook tegen het besluit van het CBR om Zierik zee als eindexamenplaats te schrappen. „Indien deze slui ting inderdaad geëffectueerd wordt, zal Schouwen- Duiveland wederom een be langrijke voorziening moeten missen". De gezamenlijke rij schoolhouders hebben besloten een civiele procedure tegen het CBR aan te spannen. De geza menlijke gemeenten van Schouwen-Duiveland willen een kort geding aanspannen te gen het CBR én een bodem procedure voeren. HILVERSUM - Vierduizend luisteraars hebben tijden» de anti-racismeweek op Radio 3 het speciale telefoonnummer gebeld om te reageren. Dat heeft de stichting Korrelatie, waar de „anti-racismelijn" was ondergebracht, zondag be kendgemaakt. Gedurende de actieweek onder het motto „racisme, voor je het weet ben jij aan de beurt' werden spot jes uitgezonden tegen racisme en werden de luisteraars opge roepen te reageren. Volgens de stichting Korrelatie had één op de acht telefoontjes een racistisch karakter. Deze bellers deden uitspraken als „Nederland voor de Nederlan ders" of „buitenlanders pak ken onze huizen en banen in". Korrelatie noemt het opval lend dat vooral oudere bellers intolerante uitspraken deed. Een grote groep bellers (onge veer 20 procent) meldde zich onzeker te voelen door negatie ve publiciteit over buitenlan ders. Het overgrote deel van de bellers was ingenomen met de actie, aldus Korrelatie. Naar aanleiding van de actieweek werden 1700 informatiepakket ten verstuurd die kunnen wor den gebruikt voor werkstuk ken of spreekbeurten. Het aan tal van 4000 telefoontjes is vol gens Korrelatie „overstel pend". Een zelfde actie in En geland riep niet meer dan 1000 reacties op. Zestig procent van de bellers was jonger dan 30 jaar. Ruim 70 vrijwilligers heb ben de afgelopen week de bel lers te woord gestaan. Aan de actie, die zondagavond afloopt, deden discjockeys van alle om roepen mee. DEN HAAG - Het fregat „Abraham Crijnssen" van de Nederlandse marine gaat naar de Adriatische Zee. Het schip wordt toegevoegd aan dc Brit se taakgroep „Ark Royal" die voor de Joegoslavische kust ligt om UNPROFOR-eenhe- den te beschermen bij een eventuele terugtrekking uit het voormalige Joegoslavië. Volgens het ministerie van de fensie beklemtoont de Neder landse deelname aan de Britse marine-eenheid „de waarde die de regering hecht aan de veilig heid van de Nederlandse een heden" in het voormalige Joe goslavië. Het is de bedoeling dat Hr. Ms. Abraham Crijnssen 15 februari richting Adriatische Zee ver trekt. Dinsdag 9 februari NEDERLAND 1 15.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden 16.00 uur Journaal 16.09 uur AVRO Service Salon, gevarieerd middagmagazine. 17.17 uur Hoogste versnelling, automagazine. 17.45 uur Boggle, woordspel. 18.15 uur Sesamstraat 18.30 uur Jeugdjournaal 18.40 uur Het klokhuis 19.00 uur Alle dieren tellen mee, dierenmagazine. 19.29 uur Growing pains, Ame rikaanse comedyserie. 20.00 uur Journaal 20.26 uur Pleidooi, 11-delige dramaseie. Deel 6. 21.21 uur Televizier. 22.00 uur Birds of a feather, Engelse comedyserie. 22.34 uur De stoel, programma waarin mensen met een opval lende levensstijl aan het woord komen. 23.02 uur Cheers, Amerikaanse comedyserie. 23.28 uur Een droom van een tuin, tuincursus. 23.50 uur Journaal NEDERLAND 2 13.00 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 15.35 uur Blinde hartstocht, Australische soapserie. 16.00 uur Journaal 16.10 uur Samson, Belgisch kindermagazine. 16.45 uur Club Veronica, jonge renmagazine. 17.15 uur Countdown, muziek programma. 17.45 uur Van Inkel's choice, pop journaal. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Nederland dieren land, dierenmagazine. 18.50 uur Newlyweds, Austra lische comedyserie. 19.20 uur Veronica reisgids, va kantiemagazine. 19.50 uur Married with child ren, Amerikaanse comedyse rie. 20.20 uur All you need is love, dating-programma. 21.30 uur In de Vlaamsche pot, comedyserie. 22.00 uur Nieuwslijn, actuali teitenmagazine. 22.35 uur Berg, talkshow. 23.25 uur Schoner produceren, les 4. 23.55 uur Effectief besturen, voorlichtingsprogramma. 00.00 uur Journaal NEDERLAND 3 08.53 uur Nieuws voor doven en slechthorenden. 10.00 uur Warreltaal, afl. 7. 10.30 uur Tales of the unexpec ted, afl. 3. 11.00 uur Nieuws uit de natuur, afl. 18. 11.30 uur De Beer van Bern, afl. 5. 14.00 uur De bisteboat: Gry- gra-gryp, hatsjü. 17.30 uur Wereldkampioen schappen skiën, samenvatting vanuit Morioka. 18.00 uur Journaal 18.20 uur Binnenland, weke lijks actueel minderheidsma gazine. 18.55 uur Lingo, woordspel. 19.25 uur Van gewest tot ge west, regionaal magazine. 19.57 uur De connaisseur, cul tuurquiz. 20.33 uur Europolis, 7-delige serie over Europese steden. 21.26 uur Sessies, 6-delige ko medie-serie. Afl. 6. 22.00 uur Journaal 22.15 uur Studio sportjournaal 22.30 uur Nova, actualiteiten programma. 23.00 uur Den Haag vandaag, parlementair nieuws 23.15 uur Nieuws voor doven en slechthorenden RTL 4 •06.00 uur Hei elei kuck elei, Luxemburgs programma. 06.30 uur RTL Classique. 07.00 uur RTL 4 Nieuws 07.05 uur The Flintstones 07.26 uur RTL 4 Nieuws 07.35 uur Yogi Bear 07.55 uur RTL 4 Nieuws 08.06 uur The Bold the Beau tiful, Amerikaanse serie. Herh. 08.30 uur RTL 4 Nieuws 08.35 uur Santa Barbara, serie. 09.00 uur RTL 4 Nieuws 09.10 uur Rad van fortuin 09.35 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 10.05 uur As the world turns. Amerikaanse serie. 10.50 uur Sons Daughters, serie. 11.15 uur RTL Shop 11.25 uur Gezondheid, magazi ne over uiteenlopende onder werpen die met gezondheid te maken hebben. 11.55 uur Clip van de dag 12.00 uur Telekids 13.00 uur Onopgeloste myste ries, Amerikaans programma. Herh. 13.50 uur Beverly Hills 90210, Amerikaanse seria Herh. 14.40 uur RTL Club Shop 14.50 uur Get a life, Ameri kaanse serie. 15.15 uur Prijzenslag, spelpro- gramma. 15.45 uur Santa Barbara, Ame rikaanse serie. 16.15 uur The Oprah Winfrey show 17.00 uur 5 uur show, geva rieerd magazine. 18.00 uur RTL 4 zes uur nieuws 18.20 uur RTL 4 club 18.35 uur The bold the beau tiful, Amerikaanse serie. 19.00 uur Rad van fortuin, spel- programma. 19.30 uur RTL 4 avondnieuws 19.50 uur RTL 4 weer 20.00 uur Goede tijden slechte tijden. Nederlandse dramase rie. 20.30 uur Hitbingo, showpro gramma waarin met kandida ten en de mensen thuis het spel bingo wordt gespeeld. 22.00 uur Ursul de Geer, talk show. 22.55 uur Till we meet again, Amerikaanse miniserie Afl. 3. 23.45 uur RTL 4 nieuws 00.00 uur The Oprah Winfrey show. Amerikaanse talkshow. 00.45 uur As the world turns, Amerikaanse soapserie. 01.35 uur Nachtprogramma. BRT 1 14.00 uur Schooltelevisie. 15.00 uur Kitty Foyle, Ameri kaanse speelfilm. 17.00 uur Grensstad, serie. Afl. 30. 17.25 uur Duupje, animatiese rie. 17.30 uur Beestenbos is boos, Europese tekenfilmserie. 17.55 uur Tik tak, afl. 40. 18.00 uur Journaal 18.10 uur Mooi en meedogen loos, serie. 18.35 uur Top score, spelpro- gramma. 19.03 uur Buren, Australische serie. 19.25 uur Lotto-winnaars, me dedelingen en programma- overzicht. 19.30 uur Journaal en Sport. 20.00 uur De drie wijzen, quiz. 20.35 uur Zeker weten? Recht streeks praatprogramma. 21.30 uur N.V. de Wereld, repor tage magazine. 22.00 uur I.Q., kwis. 22.30 uur Vandaag en Sport 22.55 uur Programma van de Nationalistische Omroep Stichting. 23.15 uur Coda. BRT 2 18.50 uur Journaal. 19.00 uur Schooltelevisie. 19.30 uur Het capitool, Ameri kaanse soapserie. 19.53 uur Benny Hill, humor. 20.00 uur Look, lifestyle maga zine. 20.30 uur Kijk uit! 20.35 uur National Geogra phic, Amerikaanse documen taireserie. 21.30 uur Journaal en sport. 22.00 uur Pied Piper, Engelse tv-film. HILVERSUM - Het dagelijks bestuur van de Veronica Om roep Vereniging is per 1 februa ri afgetreden, met uitzonde ring van voorzitter J. van der Reijden. Ook H. Mondt van het algemeen bestuur is vertrok ken. NAPELS - Dc politic van Na pels heeft in de nacht van zon dag op maandag Rosetta Cuto- lo, een van de vermoedelijk© leiders van de Napolitaanse mafia, gearresteerd. Dc 57- jarigc Rosetta Cutolo stond op dc lijst van de mccstgezochte mafia-leden. Cutolo stond aan het hoofd van de „Nuova Camorra Organiz- zata". Zij is de zuster van mafi- aleider Raffaele Cutolo die al in de gevangenis zit. NEW YORK - Dc oud-tennis kampioen Arthur Ashe is za terdag in New York overleden aan pneumonie als gevolg van aids, zo deelde een woord voerster van het ziekenhuis mee. Ashe is 49 jaar geworden. Ashe behaalde zijn successen op de banen van Wimbledon en de US Open, en was de eerste zwarte die meespeelde in een Amerikaanse ploeg voor de Davis Cup. Na een hartaanval in 1979 moest hij zich uit de professionele sport terugtrek ken. Hij kwam op tegen ra cism e in de sport, maar moest in april 1992 bekendmaken dat hij aan aids leed. Hoogstwaar schijnlijk werd hij besmet door een bloedtransfusie na een tweede hartoperatie in 1983.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 4