Zichtbaar maken wat je doet en dat je er bent" A. van Geesbergen maakt regie debuut met boeiend toneelstuk Kunst van verstandelijk gehandicapten geveild Studenten bieden excuses aan Tentoon stelling Watersnood ramp Bijeenkomst ouderen beleid Verbouwd Arbeidsbureau Zierikzee voldoet aan landelijke eis Duel met tekst, jezelf en tegenspeler MAANDAG 8 FEBRUARI 1993 NR 25304 WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht variabel 3 Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht variabel 3 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht variabel 3 ZON- EN MAANSTANDEN 9 febr. Zon op 08.05, onder 17.38 Maan op 21.41, onder 08.38 Laatste Kwartier: 13 febr. (15.57) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Heel langzaam verandert er iets in de weerkaarten. De kern van een hogedrukgebied ligt dins dag ten oosten van Nederland. Dat betekent dat er bij ons een zwakke oostelijke stroming op gang komt. De lucht wordt dan aangevoerd uit Duitsland waar, net zoals bij ons, mist en bewolking overheersen. Pas later in de week zou wat drogere lucht aangevoerd kunnen worden. Vanavond, vannacht en dinsdag- overdag dus bewolkt weer, af en toe is er wat motregen mogelijk en er kan plaatselijk een mistbank voor komen. De minimumtemperatuur is ongeveer 4 graden, het maximum ligt rond de 6 graden. Er is weinig wind, kracht 3 of minder. AMSTERDAM - Een veiling van kunstwerken die zijn ge maakt door verstandelijk ge handicapten, heeft zaterdag een bedrag opgebracht van 18.900 gulden. Dat heeft een medewerker van het veiling huis Sotheby's bekendge maakt. De veiling was als afstudeer project georganiseerd door stu denten van de sectie „Small Business" van de Hogeschool Haarlem. De opbrengst komt ten goede aan instellingen die zich inzet ten voor de promotie van kunst gemaakt door verstandelijk gehandicapten. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCH E NIEUWSBODE 181 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 14300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld ta worden. (nlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13,00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 1130 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W. Hij pleitte er derhalve voor dit bestand nog eens goed door te lichten om te bezien welke langdurig werkloze daadwer kelijk terug te brengen is op de arbeidsmarkt. Een deel hoort naar zijn mening namelijk niet thuis bij de Arbeidsvoorzie ning maar op de welzijnsagen- da van gemeenten. Als voor beelden haalde hij aan mensen die psychiatrische zorg nodig hebben, alcohol en drugs verslaafden, klanten van de so ciale werkvoorziening en zij die niet willen werken. Met het in kaart brengen van deze cate gorieën bleven de mensen over die wel kunnen worden gehol pen door de Arbeidsvoorzie ning. „Deze werkzoekenden kunnen met behulp van een doelgericht traject en intensie ve begeleiding terug in een baan komen". Onderdeel van zijn aanpak is het onderbren gen van het arbeidsbureau en de sociale dienst onder één dak. In Zierikzee is men al ver in deze ontwikkeling. Zo zijn het arbeidsbureau, het Be- drijfscontact Zeeland Noord en per 1 februari ook het GAK on der één dak gehuisvest. Aange zien de sociale dienst ook in de buurt is, zijn kortere lijnen ontstaan waardoor er effectie ver en efficiënter gewerkt kan worden. Na de speeches begaf het gezel schap zich naar het arbeidsbu reau. Op symbolische wijze, door middel van een levensgro te sleutel, werd de deur ge opend. Deze handeling werd verricht door mevrouw M. Bakx, een vrouw die via het ar beidsbureau een opleiding volgde tot elektrotechnicus en nu geplaatst is bij het telecom municatiebedrijf Ditronics in Goes en de verkoopleider van dit bedrijf, de heer A. Nijsse. Voor hen was gekozen omdat ze als werkgever en werknemer de twee cliëntgroepen verte genwoordigen van het arbeids bureau. Na deze officiële ope ningshandeling werd een rond leiding gegeven door het ge bouw, waarna de feestelijke middag werd afgesloten met een receptie. GRONINGEN - Het bestuur van de Groninger Studenten- bond (GSB) biedt zijn veront schuldigingen aan voor het ar tikel 'Anne Frank is niet dood' in het laatste nummer van het studentenblad Nait Soez'n. De studentenbond zal een bedrag overmaken op de rekening van de Anne Frank-stichting. Het bestuur heeft de redactie van Nait Soez'n met onmiddel lijke ingang geschorst en stelt de ledenvergadering voor de redactieleden te royeren. Het noemt de verklaring van de hoofdredacteur dat de publika- tie niet serieus genomen moet worden een 'schandelijke, on smakelijke verklaring, die op geen enkele manier een ver- goeilijking van het artikel kan zijn'. KERKWERVE - Aan het orga niseren van een tentoonstel ling over de Watersnoodramp van 1953 heeft het plaatselijke Oranjecomité veel eer inge legd. Vlak na de zomer van 1992 kwam het verzoek van de gemeente en genoemd comité ging vrijwel direct aan het werk. Na maanden van voor bereiding wat vooral het ver zamelen van foto's en kran teartikelen inhield, kon vorige week maandag de expositie worden geopend door de bur gemeester van Middenschou- wen, de heer W. den Boer. Er was veel materiaal te zien. Honderden foto's, veertig jaar oude kranten, een drietal films waarvan er één veertig jaar on gebruikt op de zolder had gele gen in Blaricum en dat was voor de Kerkwervenaren ei genlijk de mooiste. De film was niet best meer, slechts zes minuten film breek bruikbaar. Mooie beelden over de herop bouw van Kerkwerve en diver se dorpsgenoten waarvan de meesten reeds zijn overleden. Bezoekers Meer dan achthonderd perso nen bezochten de tentoonstel ling, velen kwamen meer dan één keer, want om alles goed te kunnen zien en te lezen was aardig wat tijd nodig. Boven dien kon je zoveel bekenden ontmoeten dat er ook nog wel eens wat tijd nodig was om ou de herinneringen op te halen. Want tientallen Kerkwervena ren die elders vertoeven waren vorige week weer even terug in Kerkwerve. Voor zover was na te gaan kwamen ze zelfs uit Ens (in de Noordoostpolder) en Woudenberg. Lovende reacties waren er iedere avond voor de leden van het organiserende comité, na het bekijken van al le rampfoto's en artikelen. Op de laatste avond werd er nog een uurtje aangeknoopt omdat de belangstelling toen zeer groot was. Zoals bekend was de deur van de Hervormde kerk aan de Ring, waar de expositie werd gehouden, iedere avond open van zeven tot negen uur. Aardig nog te vermelden is dat enkele oud-Kerkwervenaren zó nieuwsgierig waren dat ze 's morgens om acht uur al aan de kerkdeur stonden te' ramme len. Die bleef wel op slot.„ DEN HAAG - Ouders die hun pasgeboren dochter de afgelo pen vier jaar Anna hebben ge noemd of hun zoon Stefan, heb ben hun kind de minst origine le naam gegeven. Dat blijkt uit een Nipo-enquête naar de po pulariteit van kindernamen. RIJSWIJK - Minister D'Anco- na van Cultuur moet de Stich ting Vrienden der Geldersche Kastelen blijvend subsidiëren. Dat vindt de Raad voor het Cultuurbeheer. De door de stichting beheerde kastelen be horen tot de mooiste van ons land. versie na versie verwerpt, dringt de huisknecht hem zijn versie van het verhaal op. Hij stelt voor dat te gaan spelen zo dat het slot vanzelf zal komen. Tijdens het spel probeert Was serman de schrijver/pandjes baas een ander beeld te laten zien dan deze van zichzelf en de wereld heeft. De manier waar op hij dat doet zegt echter net zoveel over de huisknecht zelf. Terwijl vier van de straat ge plukte voorbijgangers voor een fles wijn de dodenwake bij zijn overleden vrouw waarnemen, houdt de vrekkige pandjes baas zijn zaak open. Hij wordt daarbij geconfronteerd met zijn verleden door de mensen die voor hem verschijnen (allen gespeeld door Jan van Seters). De vrouw Pasjenka Petrovna, die een medaillon wil belenen om een dokter voor haar zieke kind te kunnen betalen, maar de hardvochtige pandjesbaas wil slechts vier roebel voor het kleinood geven. De huisknecht van de pandjes baas Ilja Iljitsch bekritiseert die houding scherp. De veraf goding voor de vroomheid van tsaar waarvan de pandjesbaas blijk geeft wordt gerelativeerd door de volgende bezoeker, de Jood Mendel Hirschel. „God vraagt alleen dat we de wereld bewoonbaar maken. Barmhar; tigheid en rechtvaardigheid^ dat is wat hij van ons vraagt". Tijdens het bezoek van de vrouw Netotska Prokovna wordt duidelijk dat de pand jesbaas zijn overleden echtge note Masja vooral uit machts wellust trouwde. „U gaf haar niets, geen liefde, niets. Ook in de liefde was u een vrek". Tij dens het gesprek wordt duide lijk dat de pandjesbaas in het verleden een gewonde kame raad op het slagveld achter liet en een Joodse jongen die aan zijn deur klopte, om te ontko men aan een razzia, liet staan. Tijdens de ontknoping van het stuk blijkt dat Wasserman de broer van die Joodse jongen is. Hij reageerde op de adverten tie voor een huisknecht omdat hij wilde weten waarom ie mand zo was als de pandjes baas. „Niet om hem te wreken. Hij was mijn broer, hij was een van de zes-miljoen Joden die zijn omgebracht. Hoe moet je zes miljoen mensen wreken". De schrijver/regisseur liet na afloop van de voorstelling we ten dat hij absoluut tevreden was met de manier waarop het stuk werd gespeeld. „De kleine opmerkingen die ik heb zeg ik liever tegen de spelers zelf". Ad van Geesbergen speelt sinds vijf jaar toneel en houdt zich sinds drie jaar ook met regisse ren en schrijven bezig. Het was de eerste produktie die hele maal van zijn hand kwam. BRU1NISSE - Morgen, dins dag 9 februari, om 14.30 uur wordt in het verzorgingshuis In 't Opper een bijeenkomst gehouden waarin wordt ge sproken over het ouderenbe leid. Alle ouderen van de gemeente Bruinisse zijn van harte wel kom deze bijeenkomst bij te wonen. Burgemeester A. Voge laar geeft een korte bespiege ling met betrekking tot de door de gemeenteraad vastgestelde notitie ouderenbeleid Bruinis se. De heer Van der Weide geeft een toelichting op de activitei ten van de Stichting Welzijn Ouderen. Naast de bespreking van bovenstaande punten is er voldoende ruimte tot het stel len van vragen. Mevrouw M. Bakx met de sleutel waarmee zij het verbouwde arbeidsbureau heropende. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op officiële wijze werd afgelopen vrijdag het verbouwde en uitge- breide arbeidsbureau aan de Oude Haven in Zierikzee heropend. Het interieur heeft een volledige gedaanteverwisseling ondergaan, waarbij met name is gelet op openheid, overzichtelijkheid, klantvriendelijkheid en bedrijfsmatigheid. Daarbij is het kantoor in Zierikzee het eerste in Zeeland dat aan de nieuwe lan delijke norm voldoet. „Zichtbaar maken wat je doet en dat je er bent", zo luidt de gedachte. Maar niet alleen de huisvesting is veranderd, ook wat betreft het beleid is een nieuwe koers ingeslagen. Daarbij staat een intensieve en zakelijke samenwerking tussen overheden, werkgevers en werknemers centraal. Dit alles met tot doel meer werkzoekenden te plaatsen op de arbeidsmarkt en het wer kloosheidpercentage te verlagen. Alvorens tot de heropening werd overgegaan, werden de genodigden, waaronder verte genwoordigers van de gemeen ten op Schouwen-Duiveland, de Intergemeentelijke Sociale Dienst, de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland, een aan tal werkgevers van het eiland en enkele bestuursleden van het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening, ontvangen in hotel Mondragon. Trots Hier ging de heer G. C. van der Wielen, directeur van het Ar beidsbureau Zierikzee, in op de geschiedenis van de verbouw van het Arbeidsbureau. Trots kon hij constateren dat vijf jaar na de eerste plannen de verbouwing was gerealiseerd. Ook 'zijn team' kreeg een com pliment. In die tussentijd was het het personeel ondanks de moeilijke omstandigheden waaronder gewerkt moest wor den, gelukt om een aantal ge stelde doelen te realiseren. Zo werden er in 1992 bijvoorbeeld 374 werkloze werkzoekenden aan een baan geholpen waarbij in eerste instantie was uitge gaan van 240 plaatsingen. De heer drs J. Janssens, directeur van het arbeidsbureau Goes, ging in zijn speech in op de sa menwerkingsvormen die de laatste jaren door de komst van het Regionaal Bestuur Ar beidsvoorziening tot stand zijn gekomen. Samenwerking met de Interge meentelijke Sociale Dienst, waarin het arbeidsbureau sa menwerkt met de zes gemeen ten, en de Ondernemerskring Schouwen-Duiveland die moet leiden tot een doelmatige in passing van werkzoekenden in de arbeidsmarkt. Verder gaf hij aandacht aan het sectorbe- leid dat gericht is op het oplos sen van knelpunten in de ar beidsmarkt door middel van het afstemmen van informatie uit de sector en het maken van afspraken met de verschillende sectoren. De sectoren waarmee op dit moment wordt overlegd waarmee scholings- en bemid delingsprojecten mee worden opgestart, betreffen de land bouw, bouw, metaal, horeca, gezondheidszorg, detailhandel en transport. Welzijnsagenda Regionaal directeur Arbeids voorziening Zeeland, de heer drs M. J. Tbs behandelde met name de problematiek van het terugbrengen van het aantal langdurig werklozen in het ar beidsproces. Hij constateerde dat de speciale projecten waar mee werd getracht deze men sen aan een baan te helpen nog niet veel vruchten hadden af geworpen. „Het bestand aan langdurig werklozen bestaat nog altijd uit 3500 mensen en wat er feitelijk gebeurt is een heen en weer schuiven met cliënten". Voor de Ouwerkerker vormde de uitvoering de afronding van de middenkader opleiding tot regisseur die hij de afgelopen drie jaar volgde. De beide do centen van de regie-opleiding en de gecommiteerde van het ministerie van WVC, die de voorstelling zaterdagavond bij woonden, waren namelijk van mening dat het resultaat ruim voldoende was. Het was dan ook in vele opzich ten een boeiend stuk dat de heer Van Geesbergen voort bracht. Het begon er al mee dat de toneelvoorstelling zich gro tendeels afspeelde in de zaal van de Concertzaal waar in carré-vorm een paar rijen stoe len voor het publiek waren op gesteld. De overige belangstel lenden zaten op de achterste verhoging in de zaal en op het balkon. De hoofdrolspelers Eu- gène "Ibtté en Jan van Seters stapten heel vanzelfsprekend in diverse dubbelrollen door zich tijdens het toneelspelen op toneel te verkleden. Mede door de belichting en de rekwisieten waarvoor werd gekozen, wer den fictie en werkelijkheid op een boeiende wijze verweven. Het verhaal speelt zich af in Rusland. Centraal in het stuk staan de schrijver (Eugène Tbtté), die een verhaal schrijft over een vrekkige pandjesbaas, en de huisknecht Wasserman (Jan van Seters) die bij de schrijver in dienst is gekomen na de tra gische zelfmoord van diens vrouw. Wanneer het verhaal niet wil lopen en de schrijver ZIERIKZEE - ,,Het schrijven en regisseren van dit toneelstuk was voor mij on derdeel van het verwerkingsproces van mijn studie Joodse wijsbegeerte. De Joodse wijsbegeerte kent een omgekeerde vraagstelling. Niet de vraag: wat heeft het leven mij te bieden telt, maar het uitgangspunt: wat heb ik het leven te bieden. De opdracht van de humaniteit, de verantwoordelijkheid van de mens zelf is van belang". Dat zei Ad van Geesbergen uit Ouwerkerk in een toelichting op het door hem geschreven en geregisseerde toneelstuk Het Duel, dat het afge lopen weekend werd opgevoerd in De Concertzaal te Zierikzee. Eugène Totté als 'de schrijver'. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3