iïeeóL. Meer signalen afslanking Daf op kernactiviteiten 'BV Nederland mag niet in uitverkoop' Airbag fiscaal aantrekkelijk maken" Nog geen vredesplan Interrailkaart duurder Motief vernieler Auschwitz- monument nog steeds onbekend Landmacht stopt met open dagen Gasvoorraad Waddenzee fortuin waard Slechts ontwikkeling en produktie van zware vrachtwagens Demonstratie tegen racisme Protest van moslims Politie-onderzoek wordt voortgezet 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Topman Nationale Investeringsbank HILVERSUM - Topman M. Jonkhart van de Nationale In vesteringsbank (NIB) vindt dat de Nederlandse overheid te karig is als financier van het bedrijfsleven. Dat zei hij zon dag voor de NOS-televisie. Vol gens hem blijft ons land als ge volg van het ,,RSV-syndroom" in de steun aan de eigen indu strie achter bij andere EG- landen. De industriële bedrijven in ons land zijn over het algemeen kleiner in omvang dan die in andere EG-landen. Daardoor kunnen overnames of andere vormen van samenwerking on vermijdelijk zijn. Jonkhart is niet tegen grensoverschrijden de samenwerking, maar wil toch voorkomen dat ,,het ene na het andere bedrijf" in bui tenlandse handen komt. Dreiging Ons land heeft het hoge peil van de welvaart vooral te dan ken aan technologische ver nieuwing. Als Nederlandse be drijven ,,in te grote mate on derdeel worden van buiten landse concerns" dreigt aller lei ontwikkelingswerk ver plaatst te worden naar het buitenland. ,,Het zou jammer zijn als veel mooie bedrijven alleen maar in het buitenland hun heil kunnen zoeken." Lan den als Duitsland en Frankrijk maken zich meer zorg om de ei gen industrie en volgens Jonk hart is het onvermijdelijk" om van tijd tot tijd geld voor bedrijven beschikbaar te stel len uit overheidsbudgetten. Hij bepleit om binnen de doel stelling van het kabinet om het financieringstekort terug te dringen meer aandacht te ge ven aan de industrie. Dat hoeft niet strijdig te zijn met EG- regels over steun van de over heid aan bedrijven en kan in goed overleg met Brussel, al dus Jonkhart. Advies van de ANWB AMSTERDAM - Om de veiligheid van automobi listen te vergroten zou de aankoop van een auto met airbag fiscaal aantrekkelijk kunnen worden ge maakt. Dat zei hoofddirecteur P. Nouwen van de ANWB vandaag tijdens het symposium „Hoe veilig is een veilige auto", georganiseerd door autofabri kant Volkswagen. Nouwen denkt aan een regeling zoals die ook voor de katalysator gold. De airbag is een luchtzak die in het stuur of in het dashboard zit en die bij een botsing bin nen een seconde wordt opge blazen. De luchtzak moet het risico op (dodelijke) verwon dingen verminderen. Een groot aantal middenklas auto's be schikt inmiddels over een of meerdere airbags. Hindernissen Volgens directeur U. Seiffert van onderzoek en ontwikke ling van Volkswagen is één van de belangrijkste hindernissen voor „verspreiding van het sy steem de relatief hoge prijs. Volgens hem komt dat omdat de airbag in principe is ont wikkeld voor de inzittende die geen gebruik maakt van de vei ligheidsgordel. Dat is het ge volg van wetgeving in de Ver enigde Staten waar de wet het dragen van veiligheidsgordels niet voorschrijft. Daarom zijn de airbags groot uitgevoerd. Wordt de airbag in combinatie met de veiligheidsgordel ge bruikt, dan kan de zak veel kleiner zijn. Daardoor kan de luchtzak goedkoper worden ge leverd en zullen meer automo bilisten overgaan tot de aan schaf ervan, aldus Seiffert op het veiligheidssymposium. De Volkswagen-directeur wees er op dat het airbag-systeem uit veiligheidsoverwegingen al leen maar gebruikt kan wor den als aanvulling op de gor del. NEW YORK - De beide voorzit ters van de Joegoslavië-confe- rentie, Lord Owen en Cyrus Vance, zijn er niet in geslaagd de strijdende partijen in Bosnië-Hercegovina te winnen voor hun vredesplan. De co- voorzitters wilden met de drie in het conflict betrokken par tijen een globaal akkoord be reiken voordat maandag/van daag een zitting van de VN- Veiligheidsraad begint. Vance en Owen, die namens de VN en de EG het vredesoverleg voeren, probeerden het afgelo pen weekeinde van de Kroaten en de Serviërs concessies los te krijgen inzake de opdeling van Bosnië in tien autonome pro vincies. De door de Moslims ge leide Bosnische regering eist een herziening van de kaart zo als die door Vance en Owen is voorgelegd omdat deze volgens haar de veroveringspolitiek van de Bosnische Serviërs be loont. De Servische leider Ra dovan Karadzic kwam zater dag eveneens met bezwaren te gen de opdeling. Hij legde een nieuwe kaart voor waarop de grenzen van de door Owen en Vance voorgestelde opdeling waren gewijzigd. De vodrzit- ters van de Joegoslavië- conferentie brengen vandaag, maandag, eerst verslag uit aan Boutros Boutros Ghali, de secretaris-generaal van de VN, over de stand van zaken bij het vredesoverleg. Later op de dag spreken Vance en Owen achter gesliten deuren de Veiligheids raad toe. UTRECHT - Jongeren die met de interrailkaart door Europa willen reizen, betalen daar dit jaar 695 gulden voor. Vorig jaar kostte de treinkaart 570 gulden. De NS heeft de prijs moeten verhogen onder druk van de spoorwegmaatschappij en van een aantal Zuideurope- se landen. Vorig jaar zag het er zelfs naar uit dat de Interrailkaart in de huidige vorm zou verdwijnen. De Zuideuropese spoorweg maatschappijen zagen geen heil meer in de kaart. Ze ver voerden wel veel jongeren, maar deelden proportioneel niet mee in de opbrengst. Tijden en standen volgens gctijdetafel Hydro-metcocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 9 februari 05.10 168 11.10 - 166 17.40 184 23.20 -126 ROOMPOT BUITEN 9 februari 03.10 193 09.40 -177 15.30 215 21.50 -135 BRUINISSE 9 februari 05.45 181 11.05 -176 18.10 200 23.25 -135 WEMELDINGE 9 februari 05.30 173 11.05 -172 17.50 192 23.20 -132 Springtij 9 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 HILVERSUM - De voorraad aardgas die zich vermoedelijk onder de Waddenzee bevindt is mogelijk wel tientallen mil jarden guldens waard. Dat ver moeden uitte minister An- driessen van economische za ken. Volgens de minister bedraagt de gasvoorraad onder de Wad denzee mogelijk tegen de 200 miljard kubieke meter. De gas bel in het Groningse Slochte- ren bevat 2700 miljard kubieke meter. Andriessen houdt er re kening mee dat de oliemaat schappijen schadeclaims tegen de Staat zullen indienen, als het kabinet mocht besluiten het verbod op gaswinning on der de Waddenzee na 1 januari volgend jaar voort te zetten. De minister wilde zich niet uit laten over de vraag of hij voor stander is van gaswinning in de Waddenzeé. Het kabinet zal kort na de zomer zijn stand punt hierover bepalen. Volgens Andriessen gaat het om een af weging van milieu, financiële belangen en bestaande rechten van oliemaatschappijen. Hij wees er daarbij op dat er in middels zeer milieuvriendelij ke boortechnieken zijn ontwik keld. EINDHOVEN - Steeds meer signalen wijzen erop dat de bewindvoerders van Daf aansturen op het onderbrengen van de ontwikkeling en produktie van zwa re vrachtwagens, de zogenaamde kernactiviteiten, in een nieuwe, sterk af geslankte vennootschap. In dat scenario past het liqui deren van alle andere activitei ten van Daf. Dat kan inhouden dat er geen geld is voor een so ciaal plan, dat Daf van de beurs verdwijnt en dat er geen slotdividend wordt uitge keerd. Een woordvoerder van de be windvoerders mr. F. Meeter en mr. A. Deterink wilde hier za terdag geen commentaar op ge ven. De bewindvoerders zullen binnen ,,nu en drie weken" uit sluitsel geven, aldus de zegs man. Minister Andriessen van eco nomische zaken verklaarde in het NOS Journaal dat een der gelijk scenario op zijn haal baarheid moet worden ge toetst. Volgens de minister blijft er vooralsnog 225 miljoen gulden beschikbaar om het voortbestaan van een af geslankt bedrijf mogelijk te maken. ,,Wat goed is moeten we behouden, evenals de afdelin gen die mogelijk winstgevend kunnen worden", aldus de mi nister. Vrijdag al had een woordvoerder van de Vlaamse premier L. van den Brande be vestigd dat de bewindvoerders een plan ontwikkelen om de kernactiviteiten van Daf te be houden. Ook bestuurder A. Verhoeven van de Unie BLHP liet zich in die zin uit. Wanneer het nieuwe Daf zich in de toe komst alleen gaat bezighouden met de ontwikkeling en pro duktie van zware vrachtwa gens betekent dat in Eindho ven, waar nu nog 5.000 mensen bij Daf werken, voor enkele duizenden werknemers ont slag. Volgens een woordvoer der van de Industriebond FNV is dit ,,het meest rampzalige scenario". Maandag vindt in Eindhoven een ledenvergadering van de FNV plaats. Bewindvoerder Meeter heeft toegezegd daarbij aanwezig te zullen zijn. ,,Hij moet dan maar uitleggen wat het betekent voor de mensen die eruit moeten. Wij zuller. in ieder geval keihard onderhan delen om zoveel mogelijk men- Sen aan het werk te houden", aldus de woordvoerder van de Industriebond FNV. Een zegs man van de bewindvoerders bestempelt de opmerkingen van minister Andriessen als „bijzonder constructief". Vol gens hem werken de bewind voerders voortvarend aan een oplossing. „In het belang van alle partijen is het noodzake lijk dat er snel duidelijkheid komt. De bewindvoerders ver wachten binnen nu en drie we ken uitsluitsel te kunnen ge- ,.ven". UTRECHT - In Utrecht is za terdag gedemonstreerd tegen de opkomende vreemdelingen haat in Nederland. De Utrechtse politie schatte de opkomst op ruim 1.000 beto gers. Volgens een woordvoer der van de politie is de de monstratieve optocht pro bleemloos verlopen. De organisatie van de demon stratie was in handen van het Komitee Utrecht tegen Ra cisme en Fascisme. Naast het protest tegen het opkomende rascisme en de extreem rechtse partijen zoals de Centrum De mocraten, werd ook gedemon streerd tegen de „laakbare" houding van enkele politieke partijen in het recent gevoerde illegalendebat. AMSTERDAM - Tegen de tien duizend moslims hebben zater dagmiddag in het centrum van Amsterdam geprotesteerd te gen de gruweldaden die Servi sche strijdgroepen plegen in Bosnië-Hercegovina. De menigte, die rond twee uur vanaf de Dam vertrok, is op de been gebracht door het comité Stop de Moorden in Bosnië. Met de mars vroegen de moslims uit Bosnië- Hercegovina aandacht voor de massamoorden, verkrachtin gen en martelpraktijken die gepaard gaan met de zoge noemde „etnische zuivering" door Serviërs van gebieden waar moslims wonen. De mas sale betoging is volgens de Am sterdamse politie zonder inci denten verlopen. Volgens het comité zijn in Bosnië-Hercegovina tot nu toe 200.000 mensen omgekomen en zijn twee miljoen mensen op de vlucht geslagen. Het comité he kelt het internationale wape nembargo tegen de landen in het voormalig Joegoslavië die door Servië worden veroverd. Door het embargo kunnen de moslims in Bosnië- Hercegovina zich niet verdedi gen tegen de zwaar bewapende Serviërs. Volgens het comité moeten de Verenigde Naties militair ingrijpen op de Bal kan. Op spandoeken stonden leuzen zoals „Bosnische vrou wen zijn geen honden maar mensen". Er liepen ook veel kinderen mee met borden waarop onder meer stond: „Wij willen niet zonder onze ouders leven". De optocht eindigde op het Museumplein. AMSTERDAM - De Amsterdamse politie onderzoekt nog hoe aannemelijk het motief is van de man die heeft bekend het Auschwitz-monument te hebben ver nield. De 38-jarige glazenier R. S. zegt tot zijn daad te zijn omgekomen om een constructiefout te verdoezelen. Er zou condens onder een aantal glazenplaten hebben gezeten. De man stelt dat de directeur van het bedrijf hem tot de ver nieling had aangezet. De Am sterdamse commissaris B. de Koning heeft dat vrijdag op een persconferentie meege deeld. Beschuldiging Volgens de glazenier wilde hij zijn werkgever, glashandel Van Tetterode, met de vernieling voor schande behoeden. De di recteur zou hem duizend gul den per vernielde glasplaat, het monument telde er zes, hebben geboden. De directeur heeft elke betrokkenheid ont kend. De politie beschouwt hem vooralsnog niet als ver dachte. S. is na zijn bekentenis op vrije voeten gesteld. Hem wordt vernieling ten laste ge legd en daarvoor worden, al dus een politie-woordvoerder, geen mensen vastgehouden. De politie heeft het pikhouweel waarmee de vernieling is aan gericht samen met de koopbon teruggevonden. S. zegt zich te hebben aangegeven omdat de vernieling zoveel commotie heeft veroorzaakt. De direc teur van de glashandel wist al vóór de arrestatie van S., don derdagavond, dat zijn werkne mer de platen had stukgesla gen met een pikhouweel. Bei den hadden al eerder met el kaar gesproken over de constructiefout. De directeur heeft overwogen S. bij de poli tie aan te geven, maar heeft dat uiteindelijk niet gedaan. De politie was woensdag door een broer van S. al de hoogte gebracht van de identiteit van de verdachte, een drugs verslaafde. De glazenier zocht vervolgens zelf de publiciteit via het Algemeen Dagblad en het televisieprogramma Crime Time van de Tros. Kunstenaar Jan Wolkers, de ontwerper van het monument, toonde zich vrijdag opgelucht dat er kenne lijk geen vreemdelingenhaat aan de vernieling ten grond slag heeft gelegen. Hij noemde de reactie van de bevolking „hoopgevend in deze tijd". Of de brief waarin een „rechts ex tremistische organisatie" de vernieling opeiste, door de ver nieler is geschreven, is in het verhoor van de verdachte „nog niet aan de orde geweest", al dus een politie-woordvoerder. Wél zei hij dat alles wijst op vernieling zonder racistisch motief. De politie stelt in elk geval tevens een verder onder zoek in naar de tot nu toe onbe kende organisatie die de aan slag heeft opgeëist. De vernie ling deed de gemoederen hoog oplaaien deze week. Thl van or ganisaties spraken hun af schuw uit. Veel mensen, onder wie minister van justitie Hirsch Ballin, burgemeester Van Thijn en rabbijn Soeten- dorp, kwamen naar het ver nielde monument om daar bloemen te leggen. Volgens ini- tiatiefnemef J. Ruiter van Het Mozeshuis om zo „de schande te bedekken van de vernie ling". DEN HAAG - De Koninklijke Landmacht stopt met de orga nisatie van de traditionele open dagen. Dat heeft een woordvoerder van het ministe rie van defensie maandag be vestigd. Op deze open dagen, die jaarlijks werden georgani seerd, kwamen gemiddeld zo'n 50.000 bezoekers. Volgens de woordvoerder houdt het beëindigen van de open dagen verband met de veranderingen die volgens de Prioriteitennota bij de Land macht worden voorzien. Met name de afschaffing van de op komstplicht leidt er toe dat de Landmacht een veel actievere rol op de arbeidsmarkt moet gaan spelen. Over een aantal jaren zal de Landmacht jaar lijks tenminste enkele duizen den vrijwilligers moeten wer ven. De open dagen hadden vooral een op het algemene pu bliek gericht informatief ka rakter waar de Landmacht on der meer het materieel aan een groot publiek toonde. De Land macht zal zich in de toekomst meer richten op bepaalde groe pen. Gedacht wordt aan een aantal kleinere zuiver op wer ving gerichte bijeenkomsten. Nadere details kon de woord voerder nog niet geven. Daar naast wil de Landmacht op korte termijn verspreid over het hele land elf wervingswin kels openen die volgens de woordvoerder qua uiterlijk vergelijkbaar zijn met uitzend bureaus. AMSTERDAM - De Internatio nale Nederlanden Groep (ING), de private partner die samen met de gemeente Amsterdam het prestigieuze IJ-oeverpro- ject ontwikkelt, dreigt af te ha ken. De voornaamste reden is dat uit het ondernemingsplan zou blijken dat het project in deze omvang stedebouwkun dig en financieel onhaalbaar AMSTERDAM - Voorrang aan de hemelpoort voor mijnheer De Lange, in het gelukkige be zit van een Ohra- levensverzekering, is niet in strijd met de regels van goede smaak en fatsoen. De Reclame Code Commissie heeft donder dag de bezwaren van een groot aantal christenen tegen een tv- spotje uit de serie „Met Ohra ben je iemand" afgewezen. DEN HAAG - De Zweedse mi nister van buitenlandse zaken M. Af Ugglas brengt woensdag een bezoek aan haar Neder landse ambtgenoot Kooijmans. DEN HAAG - Het kabinet heeft vrijdag ingestemd met de privatisering van 's Rijks Munt in Utrecht, waar de Nederland se munten worden geslagen. De privatisering zal op 1 janua ri volgend jaar van kracht wor den. door Mare Legendre l/AVAüouP ise&oP ctfiB scgooc. £&J itieirje. CUC€#AUofJp f yS eeu Cüve£A<Jo0P" y /-? S, i Maandag 8 februari Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 19.30 uur. Noordwelle Districtsvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 19.30 uur. Noordgouwe Thema-avond Agrarisch Jonge ren Kontakt over tuin- en erf- beplanting in café-restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Niouwerkerk Districtsvergadering Water schap Schouwen-Duiveland. Dorpshuis. 14.00 uur. Dinsdag 9 februari Brouwershaven Lezing ziekte van Alzheimer. Poortershof. 19.00 uur. Zonnemaire Bijeenkomst afdeling Noord- gouwe NBvP in het dorpshuis. 20.00 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Vergadering adviescommissie openbare werken en welzijn. Stadhuis. 18.30 uur. Jaarvergadering NCVB. Zaal Christelijke Gereformeerde kerk. 19.45 uur. Mini-instuif voor kinderen van vijf tot en met zeven jaar. CJV- gebouw de Driehoek, van 14.00 tot 16.00 uur. Informatie-avond over borst voeding op adres Schouwen- bank 111. 20.00 uur. Brouwershaven Bingo-middag. Recreatiezaal woongzorgcentrum Poorster- hof, 14.00 uur. Donderdag 11 februari Zierikzee Thema-middag ANBO in ge bouw Paternoster over preven tie van brandwonden. 14.00 uur. Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Sirjansland Bijeenkomst Reformatorisch Contact. Kerk. 19.45 uur. Vrijdag 12 februari Zierikzee Jaarvergadering Helpt Elkan der in Huis van Nassau. 14.00 uur. Algemene ledenvergadering vereniging van Beroepsaalvis- sers Zuid-West Nederland in café-restaurant Huis van Nas sau. 10.30 uur. Kerkwerve Zang- en orgelavond. Christe lijke Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede 1 Inschrijven strao-feest. Hotel Bom. Vanaf 20.00 uur. Nieuwerkerk Jaaruitvoering muziekvereni ging Oefening en Uitspanning in het dorpshuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Uitvoering Nieuw Leven. Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Muziekuitvoering van Ooster- lands Fanfare in De Oosterhof. 19.30 uur. Zondag 14 februari Zierikzee Themamiddag Vrouw-Geloof- Samenleving. Hervormd Kerk centrum, Havenplein. Van 14.00 tot 16.00 uur. Maandag 15 februari Zierikzee Vergadering adviescommissie welzijn. Stadhuis. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 16 februari Zierikzee Lezing Kees Slager over Wa tersnoodramp in RSG Profes sor Zeeman. 19.30 uur. Jaarvergadering CPB. Gerefor meerde kerk. 10.45 uur. Komedie We hebben samen een paard. In de Concertzaal. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH met lezing over Rie Cramer. De Schutse. 14.00 uur. Woensdag 17 februari Zierikzee Algemene vergadering bestuur Waterschap Schouwen- Duiveland. 's Landskamer. 09.00 uur.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2