Gemeente Zierikzee komt met watersnood-wandelroute Renault Twingo: een Franse blikvanger Ter gelegenheid herdenking watersnood Klein wagentje met grote persoonlijkheid Zierikzeese schakers in Praag Racistische spelletjes in beslag genomen 't Was toen wat (I) 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Op het plein voor de Nieuwe Kerk werd het vee dat de storm vloed overleefd had verzameld. ZIERIKZEE - Ter gelegenheid van de herdenking van de watersnood van 1953 heeft de gemeente Zie rikzee een folder uitgegeven met een wandeling door Zierikzee. Deze route voert langs alle punten in de stad die aan de ramp doen herinneren zoals stenen met de waterhoogte, vloedplanken en monumenten. De route is samengesteld door Lydia Mol-Sipman, lid van het comité 40 jaar Watersnoodramp. Vertrekpunt van de wandeling is het stadhuis in de Meel- straat. Ten tijde van de Waters noodramp was dat het be stuurscentrum van Zierikzee. Naast het stadhuis was het po litiebureau en dat was de plaats van waaruit werd opge roepen voor eerste hulp, voor zover men in de chaos hulp kon bieden. Vanuit het politiebu reau probeerde men zo lang mogelijk contact te houden met de andere plaatsen op Schouwen-Duiveland en daar buiten. In de hal achter de Vierschaar is een gedenksteen ingemet seld die herinnert aan de zend amateurs die na enkele dagen van verwarring een deel van de communicatie met de buiten wereld op zich namen. Vanuit het stadhuis voert de wande ling naar het hoogste gedeelte van Zierikzee: de Dam. Vanaf de Dam is ook het pand te zien waar de zendamateurs destijds een zender in elkaar knutsel den. Nu is in het pand een boekhandel gevestigd. De wandeling voert vervolgens naar het kantoor van Zeelan- dia aan de Poststraat. Dit be drijf verleende hulp door het inzetten van mensen en mate rialen voor de opvang van vluchtelingen. De fabrieks- ruimte werd gebruikt voor op slag van goederen. Ook aan de Poststraat staat clubhuis De Lichtboei, ook toen in gebruik bij het Leger des Heils. Een an dere herinnering aan de ramp is te zien in het postkantoor. Op een wandschildering wor den medewerkers van de PTT tijdens de ramp afgebeeld. Verderop in de Poststraat staat de Grote Kerk. Rond die kerk werden in de rampdagen veel geredde dieren verzameld. Bij de kerk was, evenals in sommi ge welputten in het hoogst ge legen deel van de stad, nog zoet water. Vanaf het Kerkplein worden de wandelaars via de Wevershoek naar het Gat van West Noord Westen gevoerd. In de gevel van de consistorie van de Lutherse kerk is een steen ingemetseld waarop is aange geven hoe hoog het water stond tijdens de Watersnoodramp. Vloedplanken Van het Gat van West Noord Westen voert de wandeling naar de Hoofdpoortstraat waar de wandelaar gewezen wordt op de steunberen voor de vloedplanken. Bij hoog water werden vloedplanken ge plaatst om te voorkomen dat het water de laget gelegen stra ten in zou stromen. Tegen het natuurgeweld in lf)53 bleken de vloedplanken niet opgewas sen. Vanaf 't Iijitje gaat de wandeling verdernaar één van de smalle straatjes die vanaf de Nieuwe Haven naar het cen trum voeren: de Yenkelstraat. Na een kijkje op 3e Vismarkt, waar ook weer een gedenk steen te zien is, gaat de wande ling via de Nieuve Haven naar de Zuidhavenpccrt waar het door de Zierikceese kunste naar Ad Braat gmaakte bron zen beeld aan de Watersnood ramp herinnert. Ka een wande ling over de OudeHaven wordt de wandelaars gevezen op het muurtje aan de Haven met de herdenkingszuil j waarop in twee talen te leen staat dat Zierikzee en het franse Saint Hilaire du Harectët zusterste den werden na ds'ramp. Houten woninjen Langs het gebouwan het kan tongerecht, met ir de deurstij len nog ogen om i vloedplan ken op te hangen, voert de wandeling naar ket pand De Witte Swaen aai het Haven park. Dat pand éi'het naastge legen Vrijpoortje bezweken in de rampnacht onir de water druk. Later werl^n De Witte Swaen en het Vripoortje her bouwd. Een gevelsteen herin nert daaraan. E< gaat verder via parkeerterrein er wandeling Vrijpoortje, 3asterstraat naar het Slingeibbs. Vandaar zijn de houten wei baar die Zierikzee ingen zicht en geschen ke kreeg van Nccrwegen. De wandelaars wordt verder nog gewezen op het 2veedse Rode Kruis Ziekenhui:. De wande ling eindigt waa- hij ook be gonnen is: in de Meistraat. De wandelroute is fcschreven in een folder. Deze is'e krijgen in het stadhuis in Ziq-ikzee waar nog tot 12 'februarjin de Vier schaar een tentoontelling over Zierikzee tijdens 'de Waters noodramp te zien i. ZIERIKZEE Thema-middag PCOB Op initiatief van de Pro testants Christelijke Ouderen Bond (PCOB) wordt op donder dag 18 februari een themamid dag over bloemen gehouden. Het onderwerp wordt behan deld door de heer S. Boot uit Zierikzee die een lezing met dia's presenteert onder de titel Bloemen kleuren het leven. De bijeenkomst vindt plaats in De Driehoek aan het Kerkhof Noordzijde en begint om 14.15 uur. Iedere belangstellende is welkom. SEROOSKERKE Zangdienst In de Nederlandse Hervormde kerk in Serooskerke wordt zondag 7 februari een zang- dienst gehouden met medewer king van het Vrij Evangelisch Zangkoor uit Goes. Organist is Guiljam van der Schelde. De meditatie wordt verzorgd door J. E. van Es. Thema van de zangdienst is Wij zingen,van de rijkdom in God. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact In de kerk te Sirjansland houdt Nederlands Hervormd predikant te Oui-Tonge, ds Teeuw op donderds 11 februa ri een lezing overhet onder werp Bevinding il de predi king. Het betreft (en bijeen komst van del afdeling Schouwen-Duivelaii van het Reformatorisch Cèitact die voor iedere belangstellende ZIERIKZEE - Op de Auto-RAI 93 presenteert Re nault meer dan ooit een compleet en gevarieerd pro gramma. Bikvanger is de Twingo, die in juni op de Nederlandse markt komt, maar nu al in volle glorie op de Renault-stand te bewonderen valt. De modellijn loopt vanaf de compacte Clio via de Twingo, de Renaults 19 en 21 - vooral de Nevada, stationcar-versie van. de 21 geniet grote populariteit -. De Safrane voor de zaken- klasse en de volbloed sportwa gen Alpine tot de allround ruimte-auto Espace. Non-conformistisch Medio 1993 breidt Renault zijn gamma uit met de nonconfor- mistische Twingo. Deze auto herbergt opvallende kwalitei ten, zoals originaliteit, per soonlijkheid, expressiviteit, gebruiksvriendelijkheid en ruimte. Door zijn één-volume concept, zijn speelse ontwerp en zijn eenvoudige, maar com plete uitrusting is de Twingo een compacte auto met grote aantrekkingskracht. Zijn front lijkt op een vriende lijk lachend gezicht. Dat geeft de Twingo een sympathieke uitstraling. Als hij naar Neder land komt, is hij beschikbaar in vier levendige kleuren. Bij bescheiden buitenmaten biedt hij toch opvallend veel binnen ruimte. Vier volwassenen kun nen er probleemloos in reizen. Af fabriek is de uitrusting van de Twingo al zeer compleet. Airconditioning en een ruim bemeten schuifdak behoren tot de opties. Als aandrijfbron heeft de Twingo de weliswaar gemoder niseerde, maar toch al wat be legen 1,2 liter motor met een vermogen van 40 kW/55 pk. Volgens Renault heeft men voor deze motor gekozen van- Nieuw en olijk: de Renault Twingo. wege zijn degelijkhéd en be trouwbaarheid, terwjl er bo vendien onvoldoende produk- tiecapaciteit beschikbar is om de Twingo ook te voorden van de moderne 'Energy'-mtor. Na de introductie medio 19)3 ver wacht Renault Nederlald dit jaar nog zo'n 6000 Twinjo's af te leveren. Een deel van o? ver kooporders wordt ongetwijfeld al op de Auto-RAI genoeerd. De prijs van de Twingo komt uit op circa 20,5 duizenc gul den. Clio-serie uitgebreil Voor de Clio rekent Rcxault Nederland in 1993 op een marktaandeel van 8,3 praent in zijn marktsegment. Op bsis van een totaal van 96.000 aiio's in het segment van de comjac- te auto's komt dat neer op Ö00 Clio's. In 1992 bezette de Oio, pal achter de Suzuki Swiftjde tweede plaats in zijn segmot, met 9,8 procent marktaandèl. Om deze plaats te bereikp, verkocht Renault vorig j^r ruim 10.000 Clio's. Dat er <^t jaar minder Clio's aan fe man/vrouw worden verkoch, heeft te maken met de komt van de Twingo, die voor enj kannibalisme richting Clii zorgt. Nieuw type Tijdens de Auto-RAI verschijn! een nieuw type Clio, de RL 1.4, Deze auto komt naast de RL 1.2 als tweede 'instapmodel' van het Clio-gamma. Prijs van de RL 1.4: 22.995,-. Verder begint Renault in februari met het uitleveren van de eerste Clio's RSI. Deze sportieve Clio is ge-> baseerd op de Clio RT 1.8, zon-l der stuurbekrachtiging. Die, stuurbekrachtiging is wel le verbaar als optie, net als licht metalen wielen, ABS en elek trisch bedienbarc, verwarmde buitenspiegels. Standaard is de RSi voorzien van sportstoe len. een sportstuur, schijfrem men achter, zijskirts en een be scheiden spoiler boven de ach terruit. De Clio RSI is alleen als driedeurs leverbaar voor 32.500,-. toegankelijk is. Na de lezing wordt een discussie over het onderwerp gehouden. De bij eenkomst begint om 19.45 uur. BRUINISSE Woningbouwmarkt Tijdens de woningbouwmarkt die afgelopen zaterdag in Brui- nisse werd gehouden kwamen veel belangstellenden een kijk je nemen. Makelaars en aanne mers sloten de presentaties tot volle tevredenheid af. Een flink aantal potentiële kopers kwam zich op de hoogte stellen van de mogelijkheden die het nieuwe bouwplan Riekusweel II heeft te bieden. Ook burge meester A. Vogelaar is goed te spreken over de vraag van ko perszijde. Het Bruse college denkt dat het nieuwe uitbrei dingsplan binnen drie jaar ge realiseerd zal zijn. In maart wordt in Bru-Oost een begin gemaakt met het bouwrijp ma ken van het gebied. De Christe lijke Woningbouwvereniging wil nog dit jaar starten met de bouw van tien bejaardenwo ningen waarvan één voor een minder valide. Beter Wonen heeft plannen gesmeed om in 1995 zes woningen voor oude ren te bouwen. Het nieuwe uit breidingsplan biedt de moge lijkheid om 58 woningen te bouwen, waarvan elf kavels in de vrije sector. Oefening Koninklijke Landmacht In de periode van 8 februari tot en met 12 februari zal het 41-ste Verbindingsbataljon van de Koninklijke Landmacht uit" Harderwijk neerstrijken op het parkeerterrein aan de Groeneweg in Bruinisse. De oe feneenheid bestaat uit 360 man en verplaatst zich met onge veer 50 voertuigen. De doelstel ling van de oefening is om een verbindingsnetwerk tot stand te brengen. Hoewel de troepen gebruik maken van oefenmuni tie hoeven de inwoners van Bruinisse zich geen zorgen te maken. Het is echter niet on denkbaar dat de echo's van het wapengekletter boven de da ken van het vissersdorp door klinken. Kleuterbrandweermiddag Ruim twintig kleuters van de Pieter van Dijkeschool kwa men donderdag een middagje op bezoek in de brandweerka zerne. Nadat op school een werkproject over de brandweer was afgesloten mochten de leerlingen van juffrouw L. de Boer zelf bekijken met welke materialen de brandweer alle maal omgaat. De kleuters za gen met open mond aan hoe één van de Bruse vuurbestrij- ders de persluchtuitrusting de monstreerde. Na het bezichti gen van de brandweerattribu- ten vertrok het gezelschap in twee voertuigen naar het in dustrieterrein. Daar mochten de kleuters als klap op de vuurpijl zelf de straalpijpen hanteren. 'SHEER HENDRIKSKINDEREN Tentoonstelling Sistemare Op zaterdag 13 februari is in Mi Parti aan het Plein 30 te 's- Heer Hendrikskinderen een thema-expositie te zien die de titel gistemare meekreeg. De tentoonstelling geeft een beeld van diverse mogelijkheden en toepassingen van kasten, ka merschermen en wandafschei- dingen. De ontwerpen zijn van Bart Bacarne en Jackson Roodbol. De tentoonstelling is geopend van 15.00 tot 19.00 uur. Tot 29 maart worden in het ka der van Sistemare nog meer thema-exposities gehouden. MIDDELBURG Zeeuwse sieraden Op woensdag 17 februari wordt in huize 's-Hertogenbosch aan de Vlasmarkt 51 te Middelburg een lezing gehouden over siera den die bij de verschillende Zeeuwse streekdrachten horen. De lezing wordt gepresenteerd door goud- en zilversmid Min- derhoud uit Westkapelle. Hij geeft een overzicht van de Zeeuwse sieraden en vertelt iets over het materiaal en de fa bricage er van. De bijeenkomst wordt georganiseerd op initia tief van de werkgroep Kunst geschiedenis van het Konink lijk Zeeuwsch Genootschap der Wetenschappen en is voor iedereen toegankelijk. Aan vang 20.00 uur. AMSTERDAM - Voorrang aan de hemelpoort voor mijnheer De Lange, in het gelukkige be zit van een Ohra- levensverzekering. is niet in strijd met de regels van goede smaak en fatsoen. De Reclame Code Commissie heeft donder dag de bezwaren van een groot »antal christenen tegen een tv- potje uit de serie ,,Met Ohra en je iemand" afgewezen. Tot en met vrijdag 5 februari en maandag 8 t/m vrijdag 12 februari Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp, stadhuis, Vierschaar; 1 februari 14.00- 17.00 uur; overige dagen 9.00-17.00 uur. Zierikzee Kerkwerve Tot en met vrijdag 5 februari Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Nederlandse Hervormde kerk. 19.00- 21.00 uur. Tot en met zaterdag 6 februari Serooskerke (Seh.) Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp, Dorpshuis; 1-5 februari 14.00-16 en 19.30-21.00 uur; 6 februari 14.00-16.00 uur. Tot en met 31 december Neeltje Jans Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Topshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Tot en met maart op maandag en dinsdag gesloten, met uitzondering van 22 en 23 fe bruari (voorjaarsvakantie), en vanaf novem ber gesloten op maandag en dinsdag. Tot en met zaterdag 6 februarj Dreischor Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Nederlandse Hervormde kerk; 1 fe bruari vanaf circa 20.30 uur en 2-6 februari, 13.30-15.30. Na 6 februari wordt een deel yan de tentoonstelling opgesteld in het museum De Vergulde Garnaal, Markt 5, Brouwersha ven. Tot en met vrijdag 5 februari en maandag 8 t/m vrijdag 12 februari Bruinisse Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Onder werkuren in de hal van het ge meentehuis. 15-26 februari in de hal van het verzorgingshuis In 't Opper. Gedurende het seizoen 1993 wordt de tentoonstelling als wis selexpositie opgesteld in het Visserijmu- Tot en met 6 februari Ouwerkerk Expositie Watersnoodramp. Dorpshuis, Ring 42. 2-5 februari 9.00-21.00 uur, zaterdag 6 fe bruari 9.00 tot 17.00 uur. Van zaterdag 6 tot en met zaterdag 27 februari Burgh-Haamstede Expositie van etsen en monoprints van Sas- kia Eggink in De Bewaerschole. Maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Februari en maart Oosterland Expositie Bets Jacob-Hock. Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restaurant. ZIERIKZEE - Op uitnodiging van een Praags reisbureau zijn de schakers H. Aangeenbrug uit Zierikzee, M. Krijger uit Renesse en H. Baris uit Noord- gouwe afgereisd naar deze Tsjechische hoofdstad om deel te nemen aan een schaaktoer- Het betrof een rapidtoernooi waarbij de spelers een half uur bedenktijd per persoon krij gen. Tijdens de eerste dag moesten vier partijen worden afgewerkt, de overige dagen werd één partij gespeeld. Tus sendoor werden de Schouwse schakers door leerlingen van de Toeristische Academie rond geleid door Praag. Men bezocht ook het uitgaanscentrum en een schaakcafé en een voorstel ling van de operette Die Fle- dermaus. De Tsjechen bleken fanatieke en ervaren rapid- spelers, die vooral tijdens de tijdnoodfase bedreven waren in het winnen van een slechter- staande stelling. Het toernooi werd gewonnen door kandi- daatmeester Iletsko. H. Aaan- geenbrug eindigde als vijfde en H. Baris en M. Krijger deelden samen de achtste plaats. In de toekomst wordt naar verwach ting in Praag elke twee weken een dergelijk schaaktoernooi gehouden, waaraan ook scha kers van Schouwen-Duiveland kunnen deelnemen. KOERANGE - De politie heeft dinsdag bij een bedrijf in het Drentse plaatsje Koekange honderden racistische compu terspelletjes in beslag geno- Volgens een zegsman van het openbaar ministerie wordt het betreffende spelletje aange duid als „leuk spel met zeer snelle actie". Als he.t program ma wordt gestart, verschijnen op het scherm hakenkruizen met de tekst ..Raus Juden raus". De verschillende pop petjes waarop geschoten dient te worden, stellen zowel joden als negers voor. De distributeur wist volgens de woordvoerder niet van de inhoud van het spelletje. Er zouden aan de 2000 verkoop punten in totaal 8000 floppy's zijn geleverd. De resterende partij zou door de distributeur zijn teruggenomen. Kiek dae aomen Wullum aok d wee. Johen dae doe je hoed an. 'k Zei vlieweke nog tehen Ar- jaon, Wullum za wee wê hauw komme. 't Is raor om te zaen, mé dae zit je heweun op te wachten. M'n komme nie mee op durp, Arjaon doe nog wê is 'n bó- schap, mé ik ao van die uusjes in de Padjes nog niks zie. Waerom noeme ze dat noe plan Rikusweel? 't Lei hie de Padjes in de Plantaosje. Mé ja nieuwe eren nieuwe wetten zeide ze vroeher. In m'n jonhetied, ieuw ik aoles bie, mé noe lei vö mien eel d'aerde hoed. Arjaon ei vanochtend nae 't martje wist. in weet je wat ten mee hrocht eit? Hornet. Ja nie van ier want die binne te diere vö ons soort ménsen. Arjaon oe noeme ze die aok a wee? ja, Noorse. Jie weet dae toch aok nog wê van Wullum, da je hornet kon kööpe in de Leeuwbuurte bie de hornetvisser. Dan aode je vö 'n sent 'n kommetje. In dan waere d'r die zeide tehen dat meisje, je mót je duum d'r nie in doe ao. 't Is wat Pêle deek ze nooit. De kop d'r of, bie de staert vast auwe, in zö nae binne. Last van m'n maehe nooit. Ik kon wê keien ete. Mê noe eet ik mê vö 'n mosse mee. Za'k thee zette Wullum? Thee méns, Wullum ei liever koffie. Ja in jie aok. Vooruit dan mê, 't is eihenlijk nog te vroeg, mê jie je zin, nes aoltied. Ik ao 't licht dae Wullum. Mê lae hae, biete kan ze toch nie, want d 'r tanden lae meer vö de schouwe as in d'r mond. Auivjieje mond mae, jie bin zö hróös oore in j'n ouwen dag. Vrêêd, dat is nie te hloven. Vroeher ee Wullum haffen d'r nie om oe atten d'r bie liep. Opree was t'r nie bie, mê noe mot meneer 'n boezeroen ao mee strepen in 'n stropdasse atten nae durp haet. In Wul lum lieve, dan kiek t'n aok nog in de spiehei, die ouwe vint. Noe scheer t'n z'n eihe aelken dag, toen eens in de weke. Noe doelen aelke weke doeze, mê toen kwammer nie vee waeter an z'n lief. Z'n voeten dat leken wê koolbaelen. Zeide je d'r wat van, dan zeiten dat vuul vaol t'r van eihens of. Je was 'n proes. in êên woord zeit. In mee zóón vint zit je noe a meer dan zestig jaer op schutteld. In je oop nog op lan- her JA wat dat betreft ao men reden tot dankbaereid. A je dan nae 'n aore kiekt Ar jaon, bimmen nog helokkig. JA dat' bimmen. Mê noe eest koffie in dan za'k nog is over dienhen uut d'n oorlog praete. Zou je dat noe wé doe Arjaon, dat aok A zo dikkels öört JA jie wê, mê Wullum nie. WULLUM

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6