GRATIS ADVERTENTIE W KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD 'We zijn toen zo geschrokken dat we hier niet meer wilden wonen' Groen licht voor aanleg parkeerplaatsen Weststraat 0 r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE i! Familie Van Loon ontdekt na veertig jaar wie hen tijdens de Watersnoodramp van dak haalde Mits financieel haalbaar 3 WATERHUISHOUDING 4 THEATERSPORT 7 RECONSTRUCTIE 9 HANDBAL Auto in de sloot Vangst op schelpdiertjes bedreigt eidereend Aanrijding fietser en bestelauto I— dé krant van schouwen -duiveland! ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE M DONDERDAG 4 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25302 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Mevrouw A. van Loon-van Strien (midden) uit haar dankbaarheid ten aanzien van de heer W. Schot (Unks).sUg,in 1953 de^bog£&erijen in de Vierbannenpolder langs voer om mensen van de daken te halen. Rechts mevrouw E. van Loon-van Strien en achter de heer Z. van Loon. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - „We komen ieder jaar op vakantie op Sehouwen-Duiveland. Maar we zijn indertijd zo ge schrokken van de Watersnoodramp dat we hier niet meer wilden wonen. Dat we het er levend hebben afge bracht hebben we te dankep aan hem". Veertig jaar lang wist de familie Van Loon uit het Brabantse 's Gra venmoer niet wie de man was op maandagmiddag 2 februari 1953 met een roeiboot door het gehucht Kapelle bij Zierikzee voer en hen van het dak van hun woning haalde, waar zij reeds anderhalve dag en een nacht zaten Via de televisie-uitzendingen over de Watersnoodramp hoorden ze in de afgelopen weken dat het de Zierikzeese visser Wim Schot was. „We hoorden dat de heer Schot onze naam noemde toen hij vertelde over de mensen die hij had opgehaald. Toen hebben we gelijk besloten om hem te gaan bedanken en een bloeme tje te brengen. Dat is toch wel het minste wat je kunt doen". Afgelopen dinsdag stonden de heer Z. van Loon, zijn echtge note mevrouw A. van Loon-van Strien, hun dochter Lizette en zijn schoonzuster E. van Loon- van Strien met een grote bak met planten en bloemen aan de Nieuwe Haven te Zierikzee bij het echtpaar Schot op de stoep. Binnen kwam de ene na de an dere herinnering boven aan die eerste februaridagen, die in het geheugen staan gegrift. „Mijn ouders waren naar Zee land gegaan omdat mijn vader zich hier als landarbeider wil de verhuren bij de boeren. We woonden in een van de drie huisjes die tegen elkaar aange bouwd stonden in het gehucht Kapelle tussen Zierikzee en Nieuwerkerk", herinnert me vrouw Van Loon zich. Men kreeg pas op zondagmorgen 1 februari in de gaten dat er iets helemaal mis ging. „Mijn va der ging om 07.00 uur de koeien voeren bij boer Stols. Toen hij terug kwam vertelde hij dat de dijken waren doorgebroken. We begonnen gelijk spullen naar boven te brengen, maar toen we daar nog maar net mee bezig waren kwam het water al. We hebben toen van zondag morgen tot maandagmiddag op de zolder en het dak van het huis gezeten". Omdat de gevels van de twee buitenste huizen van het rijtje van drie onder het geweld van het water en de storm al snel wegsloegen zat men met 21 mensen, waaronder een zes we ken oude baby op het dak van het middelste huis. „Het waren de families Troost, Van Strien en Compagner", herinnert mosselvisser Wim Schot zich. Tben de omvang van de ramp tot hem doordrong voer hij sa men met zijn collega Jan Schot in een roeiboot de Vierbannen- polder ten oosten van Zierik zee in om mensen van de daken te halen. Met de boot werden ze naar de Steendijk nabij Zierik zee geroeid die nog boven het water uitstak. Vandaar werden de mensen met een vrachtwa gen overgebracht naar het voormalig schoolgebouw aan het Kerkhof Zuidzijde te Zie rikzee en verder geëvacueerd naar Ahoy in Rotterdam. „We zijn een hele week dag en nacht doorgegaan, we hebben niet geslapen. Maar daar had je geen last van, je was jong en de mensen moesten opgehaald worden. Ze werden soms bijna gek van ongerustheid. Ik her inner me een boer Koopman die met zijn vrouw en twee kin deren op bezoek was op boer derij De Viersprong van de fa milie Geluk. Omdat het zo hard stormde ging het echtpaar Koopman even terug naar huis om te kijken of alles in orde was. Hun kinderen lieten ze zo lang bij de familie Geluk want ze zouden zo terug komen. Dat is er niet meer van gekomen want op hun boerderij werden ze overvallen door het water. Zij waren een van de eersten die we van het dak hebben ge haald, maar ze waren ver schrikkelijk ongerust over hun kinderen die nog op die boer derij veel verder in de polder waren. Die man stond op de Steendijk en ging te keer tegen ons tel kens als we terug kwamen met andere mensen aan boord. 'Heb je ze nu nog niet opge haald' zei hij dan woedend. Maar het was voor iedereen, even erg. Daarom deden we boerderijtje voor boerderijtje, steeds verder de polder in. Die kinderen en de familie Geluk waar ze zaten hebben we ook opgehaald. Ik herinner me nog dat de toen acht-jarige Corrie Koopman tegen me vertelde dat ze haar schoolvriendinne tje Saartje op een dak voorbij had zien drijven. „En Saartje kan nog wel zo goed kousen breien, veel beter dan ik", zei ze. Tben we bij haar ouders op de Steendijk aankwamen wa ren die zo blij. Ik denk nog dik wijls terug aan al die gebeurte nissen. Als ik met de auto over de Rijksweg langs de Steen dijk en Kapelle rijdt ontroert me dat altijd nog". Ook de actie waarbij de fami lies Troost, Van Strien en Com pagner van het dak werden ge- vervolg pagina 2 BRUINISSE - Als het niet al teveel geld kost mag de gemeente Bruinisse voor wat betreft de commissie openbare werken een parkeerterrein aanleggen bij de Weststraat in Bruinisse. Dat was de uitkomst van een discussie dinsdagavond tijdens de vergadering van de commissie. De plannen voor aanleg van parkeer plaatsen moeten nog nader uitgewerkt worden. meente. Eerder al klaagden de bewoners over overlast door ge- Het was niet voor de eerste keer dat de parkeersituatie in de Weststraat onderwerp van discussie was binnen de ge- De bewoners van de Weststraat klagen over parkeeroverlast. (Foto: Joop van Houdt). parkeerd staande auto's. De technische dienst ging zelfs aan de slag door een plan te te kenen. Dat plan is echter nooit uitgevoerd. „Maar nu is de noodzaak groter geworden", stelde wethouder J. Huizer dinsdag tijdens de commissie vergadering in het gemeente huis. Ongebruikt AB-raadslid mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse stelde al lereerst vast dat er in Bruinis se op verschillende plaatsen parkeergelegenheid is die zel den of nooit efficiënt gebruikt wordt. „Neem nou bijvoor beeld het parkeerpleiritje aan de Wilhelminastraat. Dat wordt nauwelijks gebruikt, maar in de straat staan ze wel dubbel geparkeerd", aldus me vrouw Maaskant. Wethouder Huizer bracht daar tegenin dat er naast die slecht benutte parkeerplaatsen ook een heleboel parkeerplaatsen zijn waar wel goed gebruik van wordt gemaakt. Daarop ont stond een wat warrige discus sie over de vraag of het college eerst met een plan zou moeten komen of, zoals het geval was, allereerst het advies dient te vragen aan de commissie open bare werken. SGP/RPF/GPV- commissielid J. Boogert bracht de commissie weer terug in het juiste spoor. Hij stelde dat de situatie elders in Bruinisse met betrekking tot parkeerplaatsen niet verge lijkbaar is met de situatie in de Weststraat. „Het gaat hier dui delijk om een bedrijfspand waar verkeer op af komt en waardoor parkeerproblemen ontstaan". Wethouder Huizer liet vervolgens een proefbal lonnetje op met de opmerking dat naast aanleg van een aan tal parkeerplaatsen best iets meer gedaan zou kunnen wor den om het aanzicht van de straat te verbeteren. Frietwagen De wethouder vond geen bij val. Commissiebreed werd ge steld dat men nu eerst moet kijken hoe het parkeerpro bleem op te lossen is alvorens er ook maar gedacht wordt aan een face-lift voor de straat. Wel schaarde de commissie zich en bloc achter het plan tot aanleg van een aantal parkeerplaat sen in de Weststraat. „Mits het financieel aanvaardbaar is", luidde de kanttekening van mevrouw Maaskant. Sprekende over de parkeerpro blemen kwam ook de stalling van een frietwagen op de hoek van de Weststraat en Noord straat aan de orde. CDA- commissielid J. S. Wiebrens wilde van wethouder Huizer weten of het sowieso de eige naarvan de friet wagen wel toe gestaan is om de wagen op straat te stallen. De wethouder reageerde op de vraag van Wie brens met de opmerking dat het college de man inmiddels heeft benaderd en dat naar een passende oplossing voor stal ling van de friet wagen gezocht wordt. Wiebrens deed vervolgens de suggestie om te bekijken of het mogelijk is om als de parkeer plaatsen aan de Weststraat een maal gerealiseerd zijn voor de rest van de straat een parkeer verbod in te stellen. „Anders raak je er nooit vanar', aldus Wiebrens. Commissievoorzit ter wethouder Huizer zegde toe een en ander onder de aan dacht van de verkeerscommis- sie te zullen brengen. Niet elke ramp is een vloek, als men de les heeft begrepen welke er uit getrokken kan worden. Goethe Weinig verandering HET WEER Vannacht plaatselijk mist en een minimumtemperatuur van plus 4 graden in het noordwesten tot iets onder het vriespunt in het oosten en zuidoosten. Overdag in het al gemeen veel bewolking. 1 De Zuid-kust van Schouwen wordt aangepakt in het Waterhuishoudingsplan. Kiekieris en de Getemde Feeks vermaken het pu bliek. Na de Watersnoordamp volgde de wederopbouw van Sehouwen-Duiveland ZHV/Delta Sport verliest plichtmatig van Helioform/ Tachos. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - De heer D. uit Bruinisse kwam woensdag morgen met zijn personenauto terecht in een sloot naast de Juiianastraat te Zierikzee. Het ongeluk gebeurde om on geveer 11.15 uur toen de heer D. met zijn personenauto over de Juiianastraat reed in de rich ting Zierikzee. Tben hij rechts af sloeg om het Sas op te rijden kwam hij in een aan de linker zijde van de weg gelegen sloot terecht. De auto, die door een boer uit de sloot werd getrok ken, is zwaar beschadigd. De heer D. liep bij het ongeluk geen noemenswaardige ver wondingen op. DEN HAAG - De vangst op spi- sulas (een schelpdiertje) ten noorden van de Waddeneilan den bedreigt de daar aanwezi ge populaties zwarte zeeëen- den en eidereenden. Dat stellen de Waddenvereni ging en de Vogelbescherming woensdag. Volgens de organisaties vor men d? schelpdiertjes een be langrijke bron van voedsel voor de vogels. AMSTERDAM - Reclamema kers en autoverkopers moeten meer nog hebben voor de rol van de vrouw bij de aanschaf van een nieuwe auto. Dat zei F. Sevenstern, voorzitter van het uitvoerend comité van de Am sterdam Auto Rai 1993 van daag tijdens de opening van de autotentoonstelling. Volgens Sevenstern is uit recent onder zoek gebleken dat de rol van de. vrouw bij de keuze en aankoop van een auto zeer aanzienlijk BRUINISSE - Mevrouw Van de H. uit Bruinisse werd per am bulance overgebracht naar het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee vanwege ver wondingen die zij opliep bij een aanrijding woensdagmid dag op de Rijksweg N 59 nabij Bruinisse. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.00 uur toen mevrouw Van de H. met de fiets vanuit de richting Oosterland over de parallelweg naast de Rijksweg kwam aanrijden. Zij zou daar bij plotseling hebben omge keerd voor een bestelauto be stuurd door de heer S. uit Sint- Annaland die kwam aanrijden vanuit de richting Bruinisse Bij de aanrijding die volgde werd mevrouw Van de H. ge wond aan het gelaat en brak haar linkeronderbeen. Fiets en auto werden beschadigd. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Sehouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— D jaarabonnement 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. ~l adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN j

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1