Showroom van Van Geesbergen biedt ruime keuzemogelijkheden Nieuwe praktijk fysiotherapie vanaf 1 februari in Kerkwerve autoschade? de kortste weg naar herstel KORT AUTOSCHADE Kranslegging Ouwerkerk Tiroler br et in De Parel Herdenking in Nieuwerkerk Jazzmiddag in Brouw met klarinettist Wil van Gessel Unieke presentatie dansarrangementen Beroeps- aalvissers Nieuw onderkomen op Haringvlietplein geopend Tentoon stelling Watersnood ramp Dode zeehond spoelt aan bij Bruinisse In voormalig Groene-Kruisgebouw WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 3 Vervolg van pag. 1 Ouwerkerk en het gekrijs van de overvliegende meeuwen. In het laatste gedicht werden de redders van weleer nog een maal gehuldigd: 'Welke ge meenschap roept hen tot een hulde. Samen met hem, te'prij- zen nooit genoeg. Die hard, in storm en stroom de zandzak vulde, De grijper stuurde en de lieslaars droeg'. Na deze decla matie blies een hoornblazer van de Oosterlands Fanfare de Last Post, staande op het cais son met daarboven de grijze winterlucht en daarachter het kalme, vredige water. Kranslegging Na de minuut stilte volgde de kranslegging. Als eerste legde koningin Beatrix namens de regering een krans van witte bloemen gedrapeerd met een lint in de nationale kleuren rood, wit en blauw. Vervolgens legden de Commissarissen der Koningin van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant een krans, ge volgd door de burgemeester van de gemeente Duiveïand en de dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland, mevrouw A. P. de Haan. Na de St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 kranslegging speelde Ooster lands Fanfare twee coupletten van het Wilhelmus, dat zacht werd meegezongen door de aanwezigen. Na de plechtigheid vertrok het gezelschap in allerijl in de rich ting van het dorpshuis van Ouwerkerk. Aldaar werd de koningin voorgesteld aan de voorzitter van het dorpshuis, de heer M. K. Romeijn. Vervol gens ging het verder naar de Nederlandse Hervormde kerk van Ouwerkerk waar de ko ningin een gesprek had met de mensen uit de zwaarst getrof fen gemeenten en personen die tijdens de ramp hulp hebben verleend. Klokslag 16.15 uur vertrok koningin Beatrix huis waarts. De indrukwekkende plechtigheid was voorbij. ZIERIKZEE - Vrijdag 12 fe bruari houdt de Vereniging van Beroepsaalvissers Zuid- West Nederland haar algeme ne ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in hét Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee. De vergadering begint om 10.30 uur. Op de agenda van de vergade ring allereerst een bestuurs verkiezing. De heren P. Bout, A. A. K. van den Hoek, J. Schot en M. W. Koster treden af. J. Schot is niet herkiesbaar. Na het huishoudelijk gedeelte is het de beurt aan M. Meijer van Bureau Waardenburg. Hij ver zorgt een lezing over Visonder- zoek in het Deltagebied. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS Advertentie Een uitgebreid warm en koud buffet met overheerlijke gerechten, zoals Rostbraten 'Esterhazy', Saftgulyas, Wiener Kartoffelsuppe, Kaiser-schmarren en nog vele andere gerechten, staat voor u klaar op zaterdag 6,13,20 en 27 februari. Prijs: 37,50 p.p. incl. een glaasje Obstler. Kinderen tot 12 jaar halve prijs. Buffet in combinatie met een partijtje bowlen slechts 40,- P.P. .DEPAREL, h n r r Babeiweg2,4357bt Domburg, Reserveer tijdig, restaurant De Parel: 01188-3230. lelefoon 01188-3230 .DUS FITNESS, SAUNA, BOWUNO- EX SOUA*«^„ CAf S EN RESTAURANTS Advertentie Banninklaan 8 4301 NN Zierikzee Tel. 01110-13551 van het stadhuis in Brouwers haven, de uitgelezen ambiance voor een dergelijke voorstel- ling.kennis maken met de his torische dansen. Enkele stu denten van de RDA voerden on der begeleiding van Christo Le lie (klavecimbel) en Maria de Graaf (blokfluit) een aantal historische dansen uit de zestiende en zeventiende eeuw uit. De harlekijn (Arlecchino) speelt in deze dansen een be langrijke rol. Hij is zowel een storende als bindende factor, niet alleen voor de danseres sen, maar ook voor het pu bliek. Hij komt als eerste op en wanneer onder de klanken van Jan Pietersz. Sweelincks Ballo del Granduca de danseressen de hal betreden, formeert'hij deze tot een stilleven. Dit stilleven brengt hij ook weer tot leven, waarna de dan seressen hun dansen uitvoeren. Onder andere worden de Bizza- ria d'amore, een vrolijke en ta melijk snelle dans uit Italië, de Allemande, een rustige dans in een tweedelige maat uit Duits land en een vrolijke Branie uit de streek Bourgogne in Frank rijk uitgevoerd. De harlekijn kan zich uitleven in de Schiara- zula Marazula. Dit is een wilde stampdans, waarmee hij het publiek en de danseressen pro beert te imponeren. Attentie Onder de klanken van de oer oude melodie Greensleeves wordt het publiek verrast met een vorstelijke attentie in de vorm van een Kir-royale, het geen met algemene instem ming ontvangen wordt. Tot slot wordt de Guillarde ge danst. Een zeer geliefde en uit bundige dans in een driedelige maatsoort, die met name in Italië, Frankrijk en Engeland veel gedanst werd. Na de voorstelling en het slot woord van de heer H. A. Dijks hoorn van de WV Brouwers haven, bestond er voor de be langstellenden gelegenheid om onder het genot van een hapje en drankje vragen te stellen aan de danseressen en Vera Ba- ris. Er werd ook een videoband vertoond waarin nog eens uit gelegd werd, wat de histori sche dans inhoudt. Alles over ziend kunnen de VVV Brou wershaven en Vera Baris terug zien op een geslaagde avond. Voor verdere inlichtingen en informatie over de cursussen in Noorgouwe kan contact opge nomen worden met Vera Baris. Tel: 01112-1562 BROUWERSHAVEN - Vanaf woensdag 3 februari wordt in de School met de Bijbel De Schouw in Brouwershaven een tentoonstelling gehouden over de watersnood van 1953. Leer lingen van deze school hebben enkele weken aan dit thema gewerkt. In groep één en twee werd uit gegaan van een gezin dat leefde tijdens de rampdagen. De groe pen drie en vier werkten aan het onderwerp de ramp in Brouwershaven. De volgende twee groepen bekeken de situa tie op geheel Schouwen-Duive land tijdens de ramp en de groepen zeven en acht werkten over het hele rampgebied. Alle werkstukken worden tij dens de tentoonstelling geëx poseerd en wel van 18.30 tot 20.00 uur. Iedere belangstellen de is welkom de expositie bij te wonen. UTRECHT - De Horecabond FNV wil dat werknemers in de horeca niet meer 's nachts al leen werken. Enthousiast jazzpubliek in 't Swarte Schaep. BROUWERSHAVEN - Klarinettist Wil van Gessel treedt zondagmiddag 14 februari als gastsolist op bij de Centrum Jazzband, het huisorkest van Eetcafé 't Swarte Schaep in Brouwershaven. Van Gessel speel de drie jaren bij de befaamde Engelse New Orleans Jazzband van Ken Colyer, de trompettist die het gro te voorbeeld was van bijvoorbeeld Chris Barber en Max Collie. Het is duidelijk: Van Gessel is een veelgevraagd jazzmusicus. Een paar weken geleden speel de hij in Dordrecht met de Cen trum Jazzband en dat was zo'n fantastisch optreden, dat band leider Anton de Leuw deze unieke klarinettist/saxofonist ook graag aan 'zijn' Schouwse publiek wil voorstellen. Speelruimte Om Wil van Gessel zo veel mo gelijk 'speelruimte' te geven, zal het meespelen van binnen lopende Schouwse gastsolisten enigszins worden ingeperkt. De vorige jazzmiddag, die tot 'nieuwjaars-jazz-instuif' was verheven, verliep geweldig leuk. Zo bleken twee jonge le den van de Harmonie uit Zon- nemaire (op trombone en sax) al een goede jazzpartij te kun nen meeblazen. De complimen ten van Anton de Leuw en en thousiaste reacties van het tal rijke publiek vielen hun ton deel. Behalve Wil van Gessel treedt 14 februari trombonist Frank Nieuwenhuizen op met de Cen trum Jazzband, samen met Ben de Korbcr (banjo). Hiddc Klui ver (bas). Hidde Wcstra (drums) en Henk Ruijsch (pia no) en bandleider De Leuw op cornet. De jazzmiddag begint om drie uur en de toegang is gratis. De harlekijn speelt een belangrijke rol in de historische dansen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - Donderdagmor gen spoelde op de strekdam achter het restaurant op de Grevelingendam een dode zee hond aan. Het betrof een grote, naar schatting 150 kilo wegend dier. Het verkeerde in een desolate toestand en had behoorlijke verwondingen, kennelijk ver oorzaakt doordat het dier in een fuik heeft vastgezeten. De politie stelde het zeehonden centrum in Pieterburen op de hoogte en er werden foto's ge maakt voor verder onderzoek. KERKWERVE - Met ingang van 1 februari is Nellie Kesteloo in Kerkwerve een fysiotherapie-praktijk begonnen. In het voormalige Groene-Kruisgebouw in de Vloedstraat is na een verbouwing een praktijk ruimte ingericht, die tevens gebruikt wordt door huisarts M. W. Audier. Mevrouw Kesteloo vond het maar niets dat de mensen in Kerkwerve geen mogelijkheid meer hadden om in de eigen woonplaats naar de dokter te gaan. Het Groene-Kruisge bouw werd enkele jaren gele den door het Groene Kruis ver kocht, waardoor de inwoners van Kerkwerve voor medische hulp voornamelijk aangewe zen waren op Zierikzee. Verbouwing Vorig jaar hebben zij en haar man het pand gekocht met de bedoeling het als woonhuis in te richten. Voor dit doel was een grondige verbouwing noodzakelijk. Toen ook ont stond het idee om een ruimte van het huis in te richten als praktijkruimte voor de huis arts, wanneer deze tenminste terug wilde keren naar Kerk werve. De baby die toen op komst was veranderde dit idee. ,,Ik was in die tijd vervangster bij ver schillende fysiotherapeuten in Zeeland en had toen veel werk" vertelt Nellie Kesteloo. ,,In verband met de baby kon ik dit niet blijven doen. Of be ter gezegd: wilde ik dit niet blijven doen. En toen ontstond het idee om zelf een praktijk te beginnen". Service „Voor mij is dit een enorme uit komst", zegt ze. „Omdat ik zelf kan bepalen wanneer ik werk, kan ik gewoon voor ons zoontje zorgen". Voor de inwoners van Kerkwerve en dan met name voor de ouderen, die geen ver voer hebben, ziet ze het als een service, vooral omdat ook de huisarts wekelijks op maan dagmiddag vanaf 13.30 spreek uur houdt. Wat haar patiënten betreft moet ze zich noodgedwongen beperken tot de particulier ver zekerden. „Toen ik in 1984 de Zeeuwse Opleiding voor Fysio therapie verliet, was het reeds enkele jaren niet meer moge lijk om een contract met het ziekenfonds af te sluiten", legt mevrouw Kesteloo uit. „Maar de praktijk hoeft niet zo groot te worden. De service aan de dorpsbewoners staat voorop". Apparatuur Hoewel de praktijk vanaf 1 fe bruari geopend is, heeft Keste loo nog niet de beschikking over alle gebruikelijke appara tuur. „Die leen ik nog van een collega uit Nieuwerkerk, waar voor ik ook nog steeds ver vang", zegt ze. Maar binnen kort beschikt ook zij over alle vereiste apparatuur. „Ik ben trouwens niet alleen afhanke lijk van de apparatuur hoor", aldus mevrouw Kesteloo. „Met mijn handen alleen kan ik ook al veel verhelpen. En een goede houding aanleren, is in veel ge vallen al voldoende om van de klachten af te komen". Behan deling op afspraak. Tblefoon: 01110-12309. zal zich dit bewust moeten blij ven en zo goed mogelijk voor bereid moeten zijn. Ook als het gaat om andere rampen die ons kunnen overkomen". Dat benadrukte ook de minis ter van verkeer en waterstaat, J. R. H. Maij-Weggen. Zij keek terug op de ramp en de oorza ken daarvan, de noodlottige en zeer uitzonderlijke combinatie van springtij en storm. „Toch kwam de ramp voor een aantal mensen niet onverwacht/Inge nieurs van Rijkswaterstaat hadden al voor de Tweede We reldoorlog gewaarschuwd voor de slechte toestand van de dij ken. Al in 1939 werd door de toenmalige minister van ver keer en waterstaat een storm vloedcommissie ingesteld. In 1940, 1944 en 1946 volgden waarschuwende rapporten. Maar vlak na de oorlog waren er andere, op zich ook wel be grijpelijke prioriteiten. De grote woningnood vroeg om ex tra geld en de koude oorlog een extra inspanning voor defen sie". De minister omschreef de ramp als een keerpunt. „Toen de om vang van het menselijk leed en de economische schade duide lijk werd, overheerste nog maar één gedachte: Dit mag nooit meer gebeuren". Zij wees er op dat men, ondanks de rea lisatie van het Deltaplan, ook in de toekomst alert moet blij ven. „Ons land blijft kwets baar, niet alleen voor de zee, maar ook voor de menselijke verantwoordelijkheid". Professor Leydesdorff over handigde tijdens de herden kingsbijeenkomst het boek Het water en de herinnering aan Hare Majesteit. Een boek dat zij schreef op basis van ge sprekken met mensen die de ramp meemaakten. In haar toespraak benadrukte de hoog leraar het belang van deze her inneringen. „De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwenen uit het historische beeld. De verloren strijd werd achteraf alsnog, een overwin ning, met als uitkomst veilig heid". Mevrouw Leydesdorff wees op het paradoxale gevolg hiervan dat de ramp zelf als het ware onzichtbaar is gewor den voor de nationale geschie denis. „Dat wil zeggen dat de nationale geschiedschrijving er nauwelijks meer over spreekt. Het standaardbeeld van de na-oorlogse periode is dat van 'herstel en vernieu wing'. Wie bij de bewoners uit de ge troffen gebieden te raden gaat, ontdekt dat het niet alleen gaat om water, maar om een veel bredere herinnering aan iets waarvoor de grotere histori sche verbanden lijken te ont breken". De verschillende ma nieren waarop de gebeurtenis sen van 1953 in het geheugen van mensen zijn opgeslagen en alsnog verteld worden vorm den de basis voor wetenschap pelijk onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam en het boek. „In de verhalen van de mensen vonden wij het klei ne falen, de kleine moed, en het gewone overleven en op bouwen. Mensen zijn niet al leen maar slachtoffer, object van een ramp, maar ze hebben hun leven opnieuw opgepakt en er vorm aan gegeven". Volgens de hoogleraar bestaat de behoefte aan nationale er kenning van een geschiedenis die meer is dan de Deltawer ken. „Een van de mensen die we interviewden omschreef het als volgt: Ik hoop dat, wanneer al die herinneringen van al die mensen eens bij elkaar worden gezet, er bij de generatie van na die tijd een lichtje gaat branden. Dat zij zich zullen af vragen hoe het mogelijk was dat mensen dat toen meemaak ten". De jeugdigen hebben slechts oog voor de camera en keren de mooie showroom de rug toe. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Woensdag 27 januari werd onder grote belangstelling Tegel- en Sanitair-speciaalzaak Van Geesbergen geopend. Vanaf deze datum kunnen klanten voor alle soorten sanitair en tegels terecht op Haringvlietplein 13 in Zierikzee. Toen de heer Van Geesbergen elf jaar geleden een metse- laarsbedrijf startte in de Hem, wist hij nog niet, dat zijn be drijf uit zou groeien tot wat het op dit moment is. „Op een dag belde mijn oude baas uit Rot terdam op met de vraag of ik ook tegels kon zetten", vertelt Van Geesbergen. „Ik heb dit toen ter hand genomen en mijn zoon, Co, die in 1983 bij de zaak gekomen is, vond dit werk zo leuk, dat hij er mee door is ge gaan. Eerst sporadisch, maar omdat ikzelf om gezondheids redenen met het metselen moest stoppen, richten we ons nu volledig op tegels, met daar bij alles wat met sanitair heeft te maken". Markt Van Geesbergen startte in de Hem in een schuurtje. Dit werd voornamelijk gebruikt voor de opslag van het metselaarsbe- drijf. In dit schuurtje is hij in 1984 ook begonnen met de te gels. Later in dit jaar verruilde hij het schuurtje voor de er naast gelegen winkel van Rom- bouts. „We hebben toen eerst gekeken of er wel een markt was vooreen tegelbedrijf", ver telt Van Geesbergen sr., „en toen dit het geval bleek te zijn hebben we de winkel in 1987/ 1988 verbouwd". Plaatje Na deze verbouwing voldeed de ruimte slechts enkele jaren. „Tegenwoordig kopen de men sen niet meer van een plaatje", aldus Van Geesbergen. „Ze gaan naar Rotterdam en elders, waar ze een keuze kunnen ma ken in grote showrooms. Dus om deze klanten te behou den zijn we bijna gedwongen om een grote zaak te bouwen. En toen Co en mijn andere^oon Paul, vertelden de zaak te zij ner tijd over te willen nemen, hebben we de knoop doorge hakt, met deze showroom als resultaat". Een andere oorzaak, die de Van Geesbergens deed besluiten een nieuwe zaak te bouwen, was de slechte bereikbaarheid van de zaak in de Hem. „Deze was ontzettend slecht, zowel voor de leveranciers als voor de klanten. Bovendien bezorgde het overlast aan de buren", ver telt Van Geesbergen jr. „Nu is de zaak uitstekend bereikbaar en hebben we ook voldoende parkeergelegenheid voor de deur". Whirlpools De showroom is in samenwer king met de leveranciers inge richt. „We hebben zoveel moge lijk rekening gehouden met de thuissituatie van de klanten", zegt Van Geesbergen. In de showroom zijn daarom ver schillende badkamers inge richt, die de klanten een goed inzicht geven in de vele moge lijkheden die er zijn. Centraal in de ruimte staan enkele whirlpools opgesteld. En ook de nieuwste ontwikkelingen op het gebied van sanitair, waaronder een Turkse stoom-/ doüchecabine zijn in de show room aanwezig. De achterwand is volledig be nut voor het tonen van wand en vloertegels. Onder de vloer tegels, die bij Van Geesbergen te koop zijn, bevindt zich ook de zogenaamde Iris-collectie. „Dit zijn tegels met een garan tie van dertig jaar, die met een certificaat geleverd worden", legt Van Geesbergen jr. uit. Ontwerpen Bij Van Geesbergen kunnen ook de doe-het-zelvers terecht. „Wij helpen deze graag bij het ontwerpen van de badkamer die zij voor zichzelf in gedach-' ten hebben en geven advies over de mogelijkheden die er zijn. Daarnaast gaan we ook wel naar de klanten thuis, wanneer ze moeilijkheden heb ben met bepaalde werkzaam heden", zegt Van Geesbergen sr. Veel van deze klanten waren woensdag 27 januari reeds aan wezig, toen de deuren van de zaak voor het eerst geopend werden. Onder het genot van een hapje en drankje kregen zij een eerste indruk van de grote collectie op sanitair gebied, die bij Van Geesbergen getoond wordt.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3