Indrukwekkende ceremonie op de plek waar het laatste gat werd gedicht 'De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwenen uit het historische beeld' r UW KRAMT VAM SCHOUWEN-DUIVELAND ZIERIKZEESCHE sP NIEUWSBODE H FOTO VERSCHOORE L 4* DEURLOO Unieke dans-arrangementen gepresenteerd door de VVV Brouwershaven VOOR VERHUUR VAN: Nationale herdenking van de Watersnoodramp in teken van herinneringen van slachtoffers Koningin Beatrix legt krans bij de caissons in Ouwerkerk dé krant van schouwen - duivelend! Klaar terwijl u winkelt' fotografie'Video foto's in 1 uur klaar ZlERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 3 FEBRUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND WINTERSPORT-SPECIALIST ZEUTMSPORT scwmumstiziEwauj JIL mo 12298 zoals het daarvooT was. Eerst waren er de grote verliezen aan mensenlevens en de enorme verwoestingen die het water aanrichtte. Daarna kwamen de wederopbouw en de invloeden van het Deltaplan". Ondanks die veranderingen en de tijd die is verstreken is het voor de mensen die tijdens de ramp dierbaren verloren nog steeds moeilijk dat gemis te aanvaarden. „Voor velen is het nog altijd moeilijk daarover te praten. Het is als een ver schrikkelijke nachtmerrie die telkens opnieuw wordt be leefd". Hij wees er op dat de herdenking ook in het teken staat van degenen die met ge vaar voor eigen leven spontaan hulp boden in de eerste, moei lijke uren van de Watersnood ramp toen de professionele hulpverlening van buiten het rampgebied nog op gang moest komen. „De gesprekken over de ramp van 1 februari 1953 en het uiten van de gevoelens zijn nog steeds niet verstomd. Het lijkt er sterk op dat velen van de ge neratie die het meemaakten nu pas in staat zijn het échte ver haal te vertellen. Wat toen ge beurd is, is niet uit te wissen in de herinneririg van de mensen die het hebben meegemaakt. Niet uit te wissen in stad en land. Het kleine blijft er aan herinneren: een bordje aan een huis 'tot hier stond het water op 1 februari 1953'. En het grote herinnert eraan: de Storm vloedkering in de Oosterschel- de". Dat zei de Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder in zijn toe spraak. Hij wees er op dat iemand die zegt: ik heb de ramp meege maakt veel meer zegt dan op pervlakkig in deze woorden besloten ligt. „Bij het verwer ken van dit soort gevoelens en herinneringen wordt de mens op zichzelf terug geworpen. De een zal zich zoveel mogelijk uiten, de ander kan zich niet uiten of wil er niet over praten. Zeker is dat velen troost von den binnen hun geloofsge meenschap". De commissaris wees er op dat de ramp een te ken moet blijven van het feit dat we in een land wonen dat altijd beschermd moet worden tegen de zee. „Wat nu, menselij kerwijs veilig is kan in de toe komst veranderen. De overheid vervolg pagina 3 Eerste cursusweekend reeds volgeboekt BROUWERSHAVEN - Vrijdagavond 29 januari pre senteerde de VVV Brouwershaven één van haar nieuwe toeristische activiteiten. Het betreft arran gementen voor korte vakanties rondom het thema historische hof- en theaterdansen. Volgens de voorzitter van de VW Brouwershaven, de heer H. B. Zuiderent, wil de toerist van tegenwoordig meer bekij ken dan alleen zee, strand en water. Bovendien gaan de Ne derlanders steeds vaker op va kantie. „Voor ons is dit een re den om het aanbod goed in de gaten te houden", aldus Zuide rent. „In Brouwershaven slui ten steeds meer winkels de deuren. Dit is een negatieve ontwikkeling, zowel voor de lokale bevolking als voor de toeristen. De WV moet deze ontwikkeling zien te doorbre ken, door steun te bieden. Ze moet een actieve rol spelen door te komen met initiatie ven. Ook al komen er veel toe risten, we moeten zelf ook iets doen, het gaat allemaal niet vanzelf". Geschenk Het idee van Vera Baris om in Noordgouwe danscursussen te geven, kwam dan ook als een geschenk uit de hemel. Baris is docent historische dans en dansnotatie aan de Rotterdam se Dans Accademie (RDA) en daarnaast artistiek leider van het Historische Dansensemble Volta uit Rotterdam. Ze geeft jaarlijks doorlopende cursus sen overal in het land. Deze cursussen hebben echter als na deel, dat de deelnemers en Ba ris zelf veel reistijd en -geld kwijt zijn. „Tben kwam het idee bij me op, de cursussen geconcentreerd in Noordgouwe, waar ik woon, te geven", zegt Baris. „De deelne mers moeten dan slechts een maal reizen en zijn bovendien tegelijkertijd op vakantie. Ze hoeven zich niet te haasten om weer op tijd thuis te zijn en kunnen genieten van de mooie omgeving van Noordgouwe". Baris maakte haar idee in 1992 kenbaar aan de VVV Brou wershaven. Deze vond het een aantrekkelijk idee en heeft het voorgelegd aan een speciaal voor dit doel ingeroepen com missie. Deze commissie is aan het werk gegaan met als resul taat een gevarieerd cursuspro gramma en verschillende soor ten verblijfsmogelijkheden, die in de vorm van arrange menten voor een midweek of weekend aangeboden worden. Hoven Baris geeft op een populaire wijze les, zodat zowel gevorder den als beginners in de dans, er met plezier aan deel kunnen nemen, met kostuums en mu ziek uit vroeger tijd. Dans was aan de hoven zo belangrijk, dat elk hof van enig aanzien be schikte over een dansmeester. Wie van adel was, of wie het zich kon permitteren, liet zich scholen in de dans. Dans weerspiegelde immers het in nerlijke van de mens en was soms zelfs een criterium voor de keuze van een huwe lijkspartner. Baris bestudeerde de notities van diverse dansmeesters, waardoor meer bekend werd over de verfijnde en rijk ver- sierde dansen uit die tijd. Deze dansen vormen de bakermat van de huidige ballroomdans en die van het klassieke ballet. In haar lessen worden deze dansen zo authentiek mogelijk geleerd.' „Maar het gebeurd ook vaak, dat ik op een mooi muziekstuk zelf een choreogra fie maak volgens de kennis die ik over de oude dansen heb", vertelt Baris. Vrijdagavond 29 januari kon den belangstellenden, in de hal vervolg pagina 3 reserveer nu voor de krokusvakantie SKI'S en SCHOENEN SIMSJBURTON, SNOWBOARD SNOWBOARD SCHOENEN der hen de ministers Maij- Weggen, Dales en Ter Beek, een aantal ambassadeurs van bui tenlandse naties, enkele bevel hebbers van het Nederlandse leger en de genodigden uit de vijftig zwaarst getroffen ge meenten. „De koningin komt eraan", gonsde het door het pu bliek. In de verte viel inder daad over de dijk de gepantser de, blauwe Koninklijke bus te Advertentie OUWERKERK - De vlaggen van de gemeente Duiveland, het Waterschap Schouwen-Duiveland, de getrof fen provincies Zeeland, Noord-Brabant, Zuid- en Noord-Holland en de nationale driekleur wapperden halfstok op de achtergrond. In tegenstelling tot veertig jaar geleden toen het water tegen de dijken opbeuk- ten, was het vrijwel windstil. In een grauwe mist en een ijzige kou werden bij de caissons van Ouwerkerk de 1835 slachtoffers herdacht die veertig jaar geleden bij de Watersnoodramp zijn gevallen. Bij de herden kingsplaquette die herinnert aan de sluiting van het laatste stroomgat op 6 november 1953 legde Hare Ma jesteit Koningin Beatrix als eerste een krans. Op de plaquette staan de woorden te lezen: „In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen, zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd", woorden die haar moeder, prinses Juliana, uitsprak tijdens de troonrede van 1953. Reeds een uur voordat de ko ningin bij de caissons zou arri veren, hadden zich reeds toe schouwers genesteld op de tri bune, die speciaal voor deze ge legenheid was opgesteld. Niet alleen mensen uit Schouwen- Duiveland en de provincie Zee land waren aanwezig. Van heinde en ver waren de mensen naar Ouwerkerk gekomen om een glimp van de koningin op te vangen en de nationale her denking bij te wonen. Met en onder elkaar werden herinne ringen opgehaald van veertig jaar geleden. Herinneringen Zo ook door de heer C. M. van Staalen uit Dreischor die al vroeg een plekje op de tribune had opgezocht. Bij een dag als vandaag gingen de herinnerin gen weer terug naar veertig jaar geleden. „Niet één keer, maar meerdere keren heb ik vandaag aan februari 1953 te ruggedacht". Drie dagen en nachten heeft hij met zijn gezin op de zolder van zijn woning moeten bivakkeren totdat er hulp op kwam dagen. Buurt- schipper De Rijke uit Zonne- maire heeft het gezin uiteinde lijk uit de benarde positie be vrijd. De heer G. J. van Veen was helemaal uit Assen overge komen om de plechtigheid van nabij mee te maken. Hoewel hij dus niet uit het rampgebied afkomstig is kan hij zich de eerste dagen van februari goed voor de geest halen. „Via de ra dio volgde je hoe het de mensen in het Zuiden van het land af ging en leefde je met ze mee". Zo had een ieder zijn eigen re den bij de herdenking aanwe zig te zijn. NIEUWERKERK - „Vijf jaar na de Watersnoodramp was de strijd tegen het water, het uitvoeren van het Deltaplan al belangrijker dan de herdenking van de tragische gebeurtenissen. De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwenen uit het historische beeld. De verloren strijd werd achteraf alsnog een overwin ning, met als uitkomst.' veiligheid. Het paradoxale gevolg hiervan is dat de ramp zelf als het ware onzicht baar is geworden in de nationale geschiedenis. De geschiedschrijving spreekt er nauwelijks meer over. Het beeld van de na-oorlogse periode is dat van herstel en vernieuwing. Maar wie goed luistert naar de mensen die de ramp hebben meegemaakt leert al snel dat het gaat om de angst, de onzekerheid, de kou, de storm, de stank en verrotting, de verzilting, de modder en het modderen; het opruimen van de modder en de rom mel na de ramp". De emoties van de slachtoffers; het gevoel van verlaten te zijn en er alleen voor te staan, speelde een belangrijke rol in de toespraken die werden ge houden tijdens de Nationale Herdenkingsbijeenkomst, maandagmiddag in de Neder landse Hervormde kerk op de Ring te Nieuwerkerk. De her denking werd bijgewoond door Hare Majesteit Koningin Bea trix, de ministers Dales, Ter Beek, Maij-Weggen, de Com missarissen van de Koningin in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, vele andere hoog waardigheidsbekleders en ruim 170 mensen die de ramp als slachtoffer en/of hulpverle ners meemaakten. De koningin arriveerde om 13.40 uur op de Ring in Nieu werkerk waar een brede rij be langstellenden al bijna een uur stond te wachten en een ere haag vormde waarlangs Hare Majesteit de kerk binnenliep. Zij werd begroet door burge meester A. Bergshoeff en kreeg bloemen van mevrouw M. J. Grootenboer-van Dijke die op 2 februari 1953 werd geboren te Nieuwerkerk. In de consistorie van de kerk werd de koningin voorgesteld aan een aantal ge nodigden waaronder de beide wethouders van Duiveland, W. P. Stouten en C. W. Flik weert en president-kerkvoogd A. R. I. van den Hoek. In zijn welkomstwoord zei burj gemeester Bergshoeff dat Dui veland de aanwezigheid van de koningin als een grote eer be schouwt en als blijk van mede leven en betrokkenheid bij de ramp die zich veertig jaar gele den voltrok. Hij herinnerde er aan dat de voormalige gemeen ten Nieuwerkerk en Ouwer kerk relatief het zwaarste wer den getroffen door de ramp. „Een van elke zes inwoners verloor er het leven. De ramp werd een markering in de tijd. Na de ramp is het leven in de dorpen nooit meer geworden Oosterlands Fanfare onder leiding van Jaap Knuist zorgde voor de muzikale begeleiding. (Foto: Joop van Houdt). Aan de linkerkant van het klei ne houten bordes hadden zich schoolkinderen uit Sirjans- Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. Mevrouw M. J. Grootenboer-van Dijke uit Nieuwerkerk biedt Hare Majesteit bloemen aan. Zij werd geboren op 2 februari 1952. (Fo to: Joop van Houdt). JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— C jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af naam Dhr./mevr adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. land, Oosterland, Nieuwer kerk en Ouwerkerk opgesteld. Bij de standaards waar de kransen aan opgehangen zou den moeten worden» oefenden kleine padvinders nog even de laatste stappen. Zij moesten namelijk de kransleggers de kransen aanreiken. De leden van Oosterlands Fanfare test ten nog eenmaal hun instru menten. De mensen van het NOB hadden plaatsgenomen achter de camera's die de bij eenkomst moesten registreren en de journalisten stonden klaar met schrijfblok en pen. Allen in grote afwachting van de aankomst van de koningin. Aankomst Voor het zover was arriveerden allereerst drie bussen met de genodigden bij de caissons. On- ontwaren. Precies volgens het schema arriveerd de koningin en haar gevolg om 15.00 uur bij de caissons van Ouwerkerk. Tussen de heer A. Bergshoeff, burgemeester van de gemeente Duiveland en tevens voorzitter van het herdenkingscomité en de Commissaris van de Ko ningin van de provincie Zee land, de heer drs W. T. van Gel der, in schreed Hare Majesteit Koningin Beatrix in de rich ting van het grijze, massieve caisson. Voordat werd overge gaan tot de kranslegging las mevrouw L. E. M. Veltman- Hack uit Ouwerkerk op gedra gen wijze twee gedichten voor; Watersnood van Gerrit Achter berg en Stormvloed van Hans Wispel. Met op de achtergrond de klokken van de kerk in vervolg pagina 3 Hare Majesteit Koningin Beatrixgeflankeerd door de Commis saris van de Koningin van de provincie Zeeland de heer drs. W. T. van Gelder en de burgemeester van Duiveland, de heer A. Bergshoeff. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1