DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 NR 25301 7 De vlag halfstok in de Noorsestraat te Ouwerkerk waar de houten woningen staan die na de ramp werden geschonken door Noorwegen. (Foto: Joop van Houdt). weg. Zo niet onze elfjarige. Hij dook onder. C. Nelisse vertelt het verhaal namens de zieke J. W. Roskam uit Noordgouwe. Veel vluchtelingen uit Dreischor en Kerkwerve vonden hier gastvrij ontliaal. En alhoewel met man en macht werd gewerkt deze polder droog te houden loopt hij later toch onder. Veel lof voor dominee Barendrecht, die alles coördineerde en later dan ook tot waarnemend burgemeester werd benoemd. Het duurde tot 31 maart voordat hier de Limburgse Jagers ingezet werden! Met het verhaal van Franke Roggeband uit Dreischor hebben zowel zijn toehoorders als hij zelf het moeilijk. Een aangrijpend verhaal van iemand die samen met het varken terecht komt op een betrekkelijk veilige zolder van een stevige schuur. Zijn zieke vader, die uit de bedstee in zijn woning naar'zolder was gebracht, drijft later voorbij. In zijn bed. Met het losgeslagen dak komen ook zijn moeder en broers voorbij. En alhoewel Franke verscheidene keren manmoedig zwemt door het ijskoude water kan hij ze niet allemaal redden. Vader blijkt later, zonder dat iemand van de familie er bij was, in Zierikzee te zijn begraven. Ook broer Adri, 21 jaar, redt het niet en wordt weken later pas gevonden. En dit was de waarschuwing van vader Roggeband: Jongens, de stoep van café Slager (nu het dorpshuis) is even hoog als de kruin van de Grevelingendijk". Vader had het goed gezien. Voor de muzikale omlijsting zorgden Crescendo en de organist Dirk Jansz. Zwart. De laatste bewees zijn vertrouwdheid met het Reisense orgel in onder meer een preludium van J. S. Bach. Vakman als hij is weet hij ook dit orgel naar zijn hand te zetten en meer uit te halen dan er ogenschijnlijk in zit. Crescendo stond deze avond onder de jeugdige leiding van Ronald Slager. Zowel als ensemble als in de solopartijen liet men een eigentijdse klankkleur horen. C. Nelisse declameerde enkele gedichten. In de kerk is een sobere en daardoor indrukwekkende tentoonstelling van foto's en ramp werd veroorzaakt, maar ook het gevoel van saamhorigheid, hulpvaardigheid en eensgezindheid in de periode er na. Om te voorkomen dat iemand zou worden vergeten noemde hij geen namen. Twee namen mochten volgens hem niet onvermeld blijven. Vogelaar: ,-,Als door een wonder werd ons dorp voor het ergst denkbare gespaard. Binnen tien jaar moesten de bewoners van Bruinisse voor de tweede keer evacueren. De Urker vissers hebben voor het gehele eiland een onschatbare rol vervuld in de rampdagen. Datzelfde geldt ook voor het gemeentebestuur van Gorssel, de gemeente die Bruinisse adopteerde en zoveel hulp en hartelijkheid heeft gegeven." Alvorens burgemeester Vogelaar een minuut stilte vroeg herdacht hij Iman Deurloo, die op 1 februari 1953 in Bruinisse tragisch om het leven kwam. Het oudste gemeenteraadslid de heer L. J. van den Bos noemde het een goede zaak om de gedenkdagen daadwerkelijk te herdenken. ,,Ook voor de jeugd is dat erg belangrijk", meende de nestor van de gemeenteraad. Van den Bos citeerde de woorden van voormalig minister van verkeer en waterstaat N. Smit-Kroes, uitgesproken tijdens de opening van de Stormvloedkering in 1986. Met het opsommen van een aantal ernstige calamiteiten die vorig jaar alleen al in ons land hebben plaatsgevonden lijkt deze uitspraak in de ogen van het Bruse gemeenteraadslid ietwat veel van het goede. ,,Is Zeeland wel veilig? We hebben kunnen zien dat God de grote Meester zijn hand altijd en overal kan Expositie over de ramp in het gemeentehuis te Bruinisse. (Foto: Joop van Houdt). Bruinisse In de Hervormde kerk van Bruinisse hield ds H. W. van den Brink een plechtige herdenkingsrede. De dominee herinnerde aan het angstaanjagende geluid van de storm, het bruisende water, het geloei van de brandweersirene en het onvergetelijke luiden van de kerkklok, die hij zelf in het nachtelijk duister in werking had gesteld. „Wie waren wij dat wij de ramp mochten overleven ten koste van anderen in de polders naast ons", zo stelde hij. Zijn aanwezigheid bij de begrafenissen van de 138 slachtoffers staat hem nog vers in het geheugen gegrift. Ook het vele improvisatiewerk dat op de burgers afkwam staat dominee Van den Brink voor de geest alsof, zoals hij zelf uitdrukte 'het gisteren allemaal plaats greep'. Het meest in het oog springend en onvergetelijk ook Was voor de vroegere Bruse herder de mentale veerkracht van de bevolking die direct van aanpakken wist. Zonder een georganiseerd rampenplan waren de handen uit de mouwen gestoken en slagvaardig allerlei initiatieven ontwikkeld. ,,De zorgen over de slachtoffers en de gesprekken die daarover volgden hebben diepe indruk achtergelaten. In het verbond tussen God en de mensen liggen er werkzaamheden voor ons te doen. Een ervan is dat een Deltaplan aan onze opdracht werd toevertrouwd", aldus de spreker. Dominee Van den Brink sloot af met een verwijzing naar de verwoestende cycloon in Bangladesh, nu twee jaar geleden. ,,In een keer 200.000 doden bij een ramp. De watersnood die wij hebben beleefd zou moeten uitlopen op een positief gebaar in die richting." Burgemeester A. Vogelaar memoreerde in zijn openingswoorden het menselijk leed dat door de uitstrekken. Echt veilig zijn we pas als we ons bij Hem geborgen weten", besloot de nestor in Bruinisse. Het orgelspel was in handen van mevrouw P. C. Schraver- Beekman. Declamatie werd opgevoerd door de heer L. S. Abrahamse en mevrouw H. Okkerse-Kik. De heer L. van den Bos bedankte tenslotte allen die op enigerlei wijze een bijdrage hadden geleverd aan de naar zijn zeggen gepaste inhoud van deze bijeenkomst. Na afloop was er voor de genodigden gelegenheid om in het verenigingsgebouw een kopje koffie te nuttigen. Herinneringen in de kerk te Kerkwerve. (Foto: Joop van Houdt). Gedenken wij die dagen, de doden en hun strijd. Hun naam mag niet vervagen door sporen van de tijd", zong men in de Hervormde kerk te Nieuwerkerk. Rechtshoven nog een camera van de televisie-uitzending 's middags. (Foto: Joop van Houdt). documenten over de ramp. Met onder meer het extra bulletin van de Zierikzeesche Nieuwsbode en een waarschuwing van Schuurbeque Boeije, destijds burgemeester van Zierikzee voor eventuele plunderaars. Er wordt gewapenderhand tegen hen opgetreden! Een historische dia-presentatie completeert het geheel. Kerkwerve Precies veertig jaar na de Watersnoodramp van 1953 werd in de Hervormde kerk te Kerkwerve een expositie over dit gebeuren geopend door burgemeester W. den Boer van de gemeente Middenschouwen. Hij merkte op dat in de rampdagen de kerk de plaats was waarop de bevolking zich concentreerde, mede omdat dit gebouw hoger gelegen was dan de woonhuizen. Het Oranjecomité had alles keurig voor elkaar. De burgemeester noemde de namen van de drie verdronken inwoners. Onder de tientallen aanwezigen die de opening van de tentoonstelling bijwoonden bevond zich ook oud-burgemeester S. Francke, thans wonend in Oostkapelle. Hij verhaalde over wat hij in de rampnacht en de dagen erna had meegemaakt. Hij noemde de hulp die van vele kanten kwam opdagen. Enkele hulpverleners waren aanwezig, de heer J. Schot, een Zierikzeese visser en de heer Sipkes. Hij zei het èen goede zaak te vinden dat na veertig jaar de ramp nog steeds wordt herdacht. Hij sprak verder de hoop uit dat mede door deze Kerkwerfse expositie het gebeuren levendig gehouden zal worden. De voorzitter van het Oranjecomité, de heer P. W. Bodbijl, nodigde hierna allen uit om het tentoongestelde te bekijken. Vele tientallen foto's, kranteknipsels zijn op overzichtelijke wijze neergelegd. Er staat een prachtige maquette van Kerkwerve ten tijde van de ramp opgesteld, vervaardigd door leerlingen van groep zeven/acht van de Christelijke basisschool Samuël. In de zaal van de kerk worden videofilms getoond. Een deel ervan gaat over de wederopbouw van Kerkwerve. De tentoonstelling is de hele week te bezoeken, tot en met vrijdagavond, van zeven tot negen uur. Op de eerste avond vonden meer dan honderd (oud)Kerkwervenaren de weg naar de Hervormde kerk. Tentoonstelling over de ramp in de Nederlandse Hervormde kerk te Kerkwerve. (Foto: Joop van Houdt). t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 7