'Vandaag denken wij terug aan de slachtoffers en de nabestaanden die verdriet, leed en pijn hebben' 6 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE SCHOUWEN-DUIVELAND - „Het land waarop we wonen, de stad waarin we leven zijn niet vanzelfsprekend. Veertig jaar geleden overkwam Zuidwest Nederland een ramp die ook Schouwen-Duiveland meedogenloos heeft getroffen. Vandaag denken we terug aan de slachtoffers en "ook aan de nabestaanden die op enigerlei wijze verdriet, leed en pijn hebben". De herdenking van de Watersnoodramp stond maandag 1 februari, precies veertig jaar na dato, centraal op Schouwen-Duiveland. Bij monumenten die herinneren aan de slachtoffers werden kransen gelegd. In vijf kerken werden herdenkingsbijeenkomsten gehouden en de acht exposities over de Watersnoodramp die inmiddels zijn geopend voor publiek stonden volop in de aandacht. Maandag 1 februari 1993. Het kwik is gedaald tot één graad onder nul. Een nevelige ochtendzon schijnt over de begraafplaats in Burgh waar tien slachtoffers van de Watersnoodramp in 1953 begraven liggen. Langzaam schuifelt een lange rij mensen, waaronder de kinderen van de hoogste groepen van de plaatselijke basisscholen, naar het monument. In de stilte klinkt alleen ver weg het geruis van verkeer als burgemeester H. Tees een krans legt bij het monument. Aansluitend volgt een herdenkingsdienst in de Hervormde kerk in Serooskerke. Na een radio fragment uit 1953 waarin gewaarschuwd wordt voor extreem hoge waterstanden neemt burgemeester Tees het woord. Hij stelt dat de Watersnoodramp van 1953 kwam als een dief in de bij het monument dat herinnert aan de Watersnoodramp en de inwoners van Serooskerke die daar het slachtoffer van werden. Zierikzee „Veertig jaar geleden overkwam Zuidwest Nederland een ramp, die ook Zierikzee meedogenloos heeft getroffen. In onze stad kwamen 25 mensen om het leven. Vandaag denken we terug aan die slachtoffers en aan de nabestaanden die op enigerlei wijze verdriet, leed en pijn hebben". Dat zei de burgemeester van Zierikzee mr J. J. P. M. Asselbergs tijdens een kranslegging bij het Watersnoodmonument bij de Zuidhavenpoort maandagmorgen. De plechtigheid werd bijgewoond daartoe waren vaak tevergeefs. De verliezen aan mensenlevens en materieel waren enorm en het zoeken vaak tevergeefs". Mevrouw Van de Zande herinnerde aan de hechte gemeenschap die in de maanden na de ramp ontstond aan 'het Baayersdiekje' waar een aantal mensen in provisorisch opgetrokken houten huisjes woonde. „Hoewel men overal goed en hartelijk werd ontvangen wilde men dolgraag terug naar het eigen dorp om dat weer leefbaar te maken. In die tijd Ontstond de uitdrukking: Liever in een gehucht in Baayersdiek dan in een kasteel in de Achterhoek". De spreekster herinnerde aan de vele materiële hulp die men kreeg. „Maar geestelijke hulp moest men ontberen. Hulpverleners zoals tegenwoordig waren er niet. Men moest alle verdriet zelf verwerken, een welhaast onmogelijke opgave voor mensen die dierbaren verloren". De angst voor een nieuwe ramp is bij vele inwoners van Duiveland diep geworteld. „Bij harde noordwestenwind denk je zouden ze die schuiven in de Stormvloedkering wel op tijd dichtdoen"? De herdenkingsbijeenkomst werd verder ingevuld met zang van het koor VZOS uit Oosterland en samenzang. Ds H. A. Klip hield een korte overdenkingsrede en mevrouw N. van de Bruinhorst droeg het gedicht Nederland van Mies Bouwhuis voor. Dreischor In de Hervormde kerk in Dreischor herdenkt de huidige gemeente Brouwershaven zijn slachtoffers. Onder andere 32 uit Dreischor en drie uit Brouwershaven. Burgemeester L. N. Labruyère opent de avond. Gemeenteraad en wethouders zijn bijna voltallig. De burgemeester vertelt hoe hij ervaren heeft dat men in zijn gemeente spreekt van 'voor of na de ramp'. Een verhaal van pijn en verdriet. Uit verschillende dorpskernen doen bewoners hun verslag. Vanuit eigen optiek en eigen gezichtsveld. Mevrouw M. Jansen-Glas uit Brouwershaven verhaalt van de manmoedige strijd om tenminste een deel van Brouwershaven droog te houden. „Dat wordt planken vanavond" werd zaterdagavond al gezegd. De planken bij de voordeur werden geplaatst. Die van de ramen nog niet. 's Nachts om drie uur wakker worden, om toch maar die planken voor het raam te plaatsen, was niet meer nodig. Halverwege.de trap dreef de zondagse hoed. Pogingen om over het havenplein een dam op te werpen mislukten. Op 4 februari gaf 'Middelburg' opdracht om alle personen die gemist konden worden te evacueren. Het verslag van J. Stoel uit Zonnemaire is het verhaal van een elfjarige, die bij een oom en tante logeerde omdat zijn ouders naar een zieke grootvader in Oosterland waren. Alhoewel Zonnemaire nagenoeg het enige stukje grond was dat droog bleef, ook hier verplichte evacuatie. Tbrwijl de stallen vol vee stonden moesten de boeren nacht, door niemand verwacht. „Er is de laatste tijd veel geschreven over hoe men toen had moeten handelen. Men mag niet vergeten dat Nederland toen in een fase van wederopbouw zat. Men was de verschrikkingen van de Tweede Wereldoorlog nog maar net te boven toen een nieuwe ramp zich voltrok", aldus Tees. Hij beschreef in het kort hoe het water Westerschouwen overviel en hoe veel mensen niet of te laat reageerden op waarschuwingen. „We herdenken vandaag een ramp die niemand voorzag". Namens de Dorpsgemeenschap Noordwelle vertelde J. C. Hendrikse zijn verhaal van de ramp. Hij woonde destijds in Noordwelle en herinnert zich nog goed de eerste onheilstijding. Het water was over de c'ijk gekomen bij Burghsluis. „Velen dachten terug aan de inundatie van het eiland door de Duitsers, maar dit was anders", aldus Hendrikse. Hij wist zichzelf en zijn gezin in veiligheid te brengen door te vluchten naar zijn schoonouders in Haamstede. „Pas maandag werd duidelijk dat er een nationale ramp was gebeurd", aldus Hendrikse. „En pas toen het water later werd weggepompt zagen we wat een onvoorstelbaar grote materiële schade de ramp had aangericht". Na de sfeervolle herdenkingsdienst werden voor de kerk kransen gelegd door vele tientallen belangstellenden, waaronder vele jongeren. Behalve de burgemeester, de drie wethouders en de gemeentesecretaris van Zierikzee, legde ook de burgemeester van Almelo, H. G. L. van Roekei een krans bij het monument. Almelo besloot na de Watersnoodramp om Zierikzee te adopteren. Dat deden ook de steden Saint Hilare-du- Harcouët uit Frankrijk en Hatfield uit Engeland. Namens hen werden kransen gelegd door de scholieren Monique Wijgerse en Ralf Brull. Burgemeester Asselbergs wees er op dat het door Ad Braat gemaakte beeld op indringende en treffende wijze uitbeeldt hoe de mensen zich voelden tijdens de Watersnoodramp en ook de bij het beeld staande tekst 'beproefd maar niet gebroken' is volgens de burgemeester zeer symbolisch. „Ondanks de Watersnoodramp hebben de mensen de moed niet opgegeven. Zij vonden de kracht om door te gaan, om de chaos op te ruimen en de stad weer te herstellen". Voorafgaand aan de plechtigheid bij de Zuidhavenpoort werden bloemen gelegd bij het monument op de algemene begraafplaats waarin de namen staan gebeiteld van de mensen uit Zierikzee die het leven verloren door de ramp. Het gezelschap bezocht de expositie ZierRczee Rampstad 1953 in de Vierschaar van het stadhuis en 's avonds werd in de Nieuwe Kerk te Zierikzee een herdenkingsbijeenkomst gehouden. door burgemeester A. Bergshoeff. „Na de nationale herdenking van hedenmiddag is het goed om als burgers van Duiveland een moment stil te staan bij de desolaat verlopen gebeurtenissen tijdens de Watersnoodramp. Stil te staan bij degenen die daarbij het leven verloren. Het leven na de ramp is nooit meer zo geworden als het daarvoor was. De ramp was een markering in de tijd. Door de uitvoering van het Deltaplan werd Schouwen- Duiveland ontsloten en groeide recreatie. De leefwijze op het platteland en in de dorpen is daardoor ingrijpend veranderd". De burgemeester herdacht ook de hulpverleners. „De mensen die spontaan kwamen helpen en met gevaar voor eigen leven velen hebben gered. De vissers, de radio-amateurs, laten we in dankbaarheid aan hen allen denken". „Het leven gaat verder, maar de tijd staat elk jaar op 1 februari even stil. Opdat wij dat wat ons overkwam niet meer vergeten", aldus mevrouw A. F. van de Zande- Vleugels Schutter uit Nieuwerkerk. Zij sprak namens de bevolking van Duiveland. „De ramp heeft diep ingegrepen bij de bewoners van Schouwen- Duiveland. Het is veertig jaar geleden dat alle vertrouwen in de Zeeuwse dijken en duinen verdween. Er werd wel getracht om mensen te redden, maar de pogingen Burgemeester H. Tees komt Joop van Houdt). Nieuwerkerk 'Gedenken \yij die dagen, de doden en hun strijd. Hun naam mag niet vervagen door sporen van de tijd.' Dat werd gezongen in de bomvolle Nederlandse Hervormde kerk in Nieuwerkerk. In het gebouw waar 's middags Hare Majesteit Koningin Beatrix werd ontvangen voor een bijeenkomst met uitsluitend genodigden, kwamen 's avonds ruim 230 Duivelanders spontaan bijeen voor de plaatselijke herdenking van de Watersnoodramp. De bijeenkomst werd geopend Er was veel publieke belangstelling voor de kranslegging bij het Watersnoodmonument bij de Zuidhavenpoort te Zierikzee. (Foto: Joop van Houdt). met zijn echtgenote en de overige leden van het college van b en w de begraafplaats in Btirgh op. (Foto: In de Hervormde kerk te Dreischor was behalve een herdenkingsbijeenkomst ook een tentoonstelling. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6