dichters Expositie van Saskia Eggink AJK werkt aan oprichting agrarische Vrouwengroep a> GGD Zeeland onderzoekt effect van voorlichting „Een divers programma zorgt voor aandaeht en enthousiasme" In aansluiting op succesvolle ledenwerfactie Uitvoering 120-jarige Harmonievereniging Nut en Uitspanning Vergadering van Beroeps- aalvissers Telefonische enquête onder 400 ouderen DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 NR 25301 ZIERIKZEE - Na de onlangs gehouden succesvolle ledenwervingsactie van het Agrarisch Jongeren Kontakt op Schouwen-Duiveland is nu begonnen aan de oprichting van een Vrouwengroep. Dat meldt het AJK in een persbericht. Uit de praktijk is volgens het AJK gebleken dat de belang stelling voor vrouwen voor ac tiviteiten van het AJK gering is. De reden hiervan is volgens het AJK dat er vaak specifieke praktijkgerichte onderwerpen aan de orde komen. Ook is er volgens het AJK sprake van drempelvrees. Men is bang om als enige vrouw een vergade ring of activiteit bij te wonen. Om die drempelvrees te probe- Voor de jaaruitvoering in het dorpshuis in Zonnemaire, die min of meer beschouwd kan worden als een generale repeti tie, waren de bejaarden uit de kernen van de gemeente Brou wershaven en uit Kerkwerve uitgenodigd. Met zo'n zeventig bezoekers was het gezellig druk in het verbouwde dorps huis. Voor het podium prijkte trots het vaandel van de har monievereniging met daarop het oprichtingsjaar 1873. 120 jaar reeds is Nut en Uitspan ning een begrip in Zonnemaire en omstreken. Variatie Dat het niet voor niets was dat de harmonievereniging vorig jaar november tijdens een KNF-concours in Veldhoven de eerste prijs in de eerste afde ling had behaald, bleek ook af- In De Bewaerschole BURGH-HAAMSTEDE - Saskia Eggink werd in 1944 ge boren in Rotterdam. Na de HBS doorliep zij de HTS in Dordrecht, afdeling chemische techniek. Na verhuizing van de Randstad naar het Zeeuwse volgde zij een opleiding tot le rares tekenen en textiele werk vormen. Het was geen wonder dat de grafische vakken haar tijdens die opleiding aanspra- Dit plan - dat eveneens in fe bruari start - is onderdeel van het project Voorlichting aan Ouderen op Schouwen- Duiveland en beslaat een pe riode van ruim een jaar. De an dere thema's die aan de orde zullen komen zijn: huisvesting, gezondheid en zorgvoorzienin gen. Ook over deze thema's zal in de loop van het jaar een tele fonische enquête gehouden worden. ren weg te nemen wordt nu ge werkt aan de oprichting van een regiogroep die activiteiten voor agrarisch 'geïnteresseerde vrouwen gaat organiseren. Het bestuur van de regiogroep i.o. bestaat uit Jeanette Capelle, Anja op 't Hof, Joleen Re- meeus en Mariët Hanse. Dit be stuur zal samen met Marina de Groot, stagiaire bij het Zeeuws Agrarisch Jongeren Kontakt, een aantal activiteiten gaan or ganiseren. gelopen zaterdag. Van operette tot filmmuziek, van marsen tot populaire werken, alles bleken de muzikanten van de heer Gerrit Voogt aan te kunnen. Geopend werd er met een mars in symfonische stijl van W. La- seroms. Het nummer met veel tempowisselingen, toeters en bellen zorgde direct voor een gezellige sfeer. Vervolgens werd overgegaan op het meer klassieke werk. Na de ouvertu re Morgen, Mittag und Abend in Wien van Franz von Suppé werd het stuk For unto us van de componist Handel ten geho re gebracht. Zonder problemen kon het gezelschap even later overstappen op de filmmuziek van de film Dances with wol ves om direct daarna het num mer One moment in time, voor al bekend geworden door de vertolking van Whitney Hous ton, te spelen. In De Bewaerschole in ken. Vooral de diepdruk en het ambachtelijk werken genoten haar voorkeur. Nog steeds volgt zij op de Vrije Akademie in Rotterdam lessen in de gra fische technieken en in het gra fisch illustratief vormgeven. Het werk van Saskia Eggink is te definiëren als lichtvoetig, met een glimlach en herken baar. Woordspelingen worden Volgens het plan staat elk the ma drie maanden lang centraal in de voorlichting. Aan het be gin en het einde van elke the maperiode zal aan een grote groep ouderen telefonisch ge vraagd worden naar hun be kendheid met het thema en hun waardering van de voor lichting, die over dit thema wordt gegeven. In totaal ge beurt dit vijf keer. Het Intra- en Extramuraal De eerste thema-avond staat gepland voor maandag 8 fe bruari en wordt gehouden in café-restaurant Van der Weijde in Noordgouwe. Gekozen is voor het onderwerp tuin- en erfbeplanting. Reden hiervan is dat de zorg over en inrichting van de tuin veelal aan de vrou wen wordt overgelaten. Men hoopt ook op belangstelling van niet-agrarische vrouwen. Ook voor hen is het volgens de initiatiefnemers een interes sant onderwerp. Vele mensen hebben immers een tuin. H. Zandstra van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is uitgenodigd om op deze avond dat onderwerp te komen bespreken. Na zijn ,,Een programma voor elk-wat- wils" was dan ook de terechte opmerking van dirigent Voogt, die een groot voorstander is van het ieder jaar opnieuw ver nieuwen van het repertoire. „Voor de muzikanten wel eens lastig, want dan hebben ze een nummer onder de knie en dan moeten ze weer overstappen". Met de harmonievereniging gaat het wat betreft het aantal leden goed. Voorzitster me vrouw L. M. A. Goemans: ,,Het ledental van de vereniging is nog steeds stijgende. In totaal hebben we 65 leden waarvan 49 spelende leden. Alleen wordt het steeds moeilijker om nieu we leerlingen aan te trekken. Op dit moment beschikken we over zes leerlingen. Het ko mende jaar gaan we actief de basisscholen in de gemeente benaderen voor een nieuwe aanwas". Zorgoverleg Schouwen-Duive land - de initiatiefnemer van het project - heeft de GGD Zee land gevraagd het telefonisch onderzoek uit te voeren om zo doende te weten of de voorlich ting ouderen bereikt heeft en effect heeft gehad. Steekproef Voor de eerste telefonische en quête hebben 400 oudere inwo ners van Schouwen-Duiveland inmiddels een brief in de bus gehad, waarin om hun mede werking wordt gevraagd. Om dat het niet mogelijk is om alle ouderen op Schouwen-Duive land te enquêteren, is gekozen voor een steekproef. Uit de be volkingsregisters van de ge inleiding worden groepjes ge vormd en krijgt men de op dracht een ontwerp voor tuin en erf te maken. Naderhand worden deze ontwerpen be sproken. Zelfstandig Alle vrouwelijke leden van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) en de Christelijke Platte lands Jongeren worden voor deze thema-avond uitgeno digd. Als er voldoende belang stelling blijkt te bestaan voor dergelijke activiteiten wordt een tweede activiteit op poten gezet en wordt tevens een defi nitief bestuur gevormd. De re giogroep wordt dan een com missie van het Agrarisch Jon geren Kontakt. Het is wel de bedoeling dat de regio-groep zelfstandig gaat functioneren. Wie meer wil weten over de nieuwe regio-groep of zich aan wil melden voor de thema avond kan bellen met Mariët Hanse (01119-2319) of Jeanette Capelle (01114-1513) Na de uitvoering van het har moniegezelschap was het de beurt aan de drumband. Hier bij maakte het publiek kennis met een nieuw gezicht. Sinds enige maanden heeft namelijk Cora Knuijt-Dellebeke de lei ding van de drumband op zich genomen. Cora heeft aan het conservatorium in Den Haag gestudeerd. Vanaf november was zij hard met de vijftien muzikanten aan de slag gegaan om zo goed mogelijk voor de dag te komen. De uitvoering gaf aan dat het wat dat betreft wel snor zit. Ook nu viel de va riatie in werken op. Begonnen werd er met Handie- hand, waarin de oorsprong van de slagwerkmuziek, het klap pen met de handen, naar voren werd gebracht. Via een mars en een shownummer werd beëin digd met Eviva Espana, een nummer dat de bezoekers reeds nu weer in vakantiestem ming bracht. Opvoering toneelstuk Na deze optredens en de verlo ting in de pauze was het tijd voor het toneelstuk Geen geld en toch geen zorgen. Het pu bliek genoot van de perikelen van Dan Carson (door Jaap van Sas), een man die te lui is om te werken eii zijn vrouw Diana die via een> smoes haar man weer-'aan het wenk probëèrt te krijgen. Degenen die het eerste optreden hebben gemist kun nen zaterdag 5 februari weer terecht in het dorpshuis in Zon nemaire voor de grote uitvoe ring. Deze begint om 19.30 uur. De zaal is vanaf 19.00 uur open. meenten zijn willekeurig 400 namen getrokken van inwo ners boven de 55 jaar. De uitkomsten van de enquête geven zodoende een betrouw baar beeld van de mening van alle ouderen op Schouwen- Duiveland. Tijdens de enquête zal ge vraagd worden naar de erva ringen met voorlichting over fi nanciën en de belangstelling hiervoor. Ook kunnen ouderen aangeven, of zij denken vol doende te weten over financië le regelingen, die voor hen van belang zijn. In de maanden februari, maart en april zal op verschillende wijzen aandacht besteed wor den aan het thema 'financiële voorzieningen'. Zo zal de Zie- rikzeesche Nieuwsbode vanaf 5 februari elke 14 dagen op vrij dag een speciale pagina aan het onderwerp wijden, terwijl Om roep Zeeland op maandag 8 fe bruari aandacht zal besteden aan de financiële positie van ouderen. Tfenslotte verschijnt eind maart een brochure met informatie over financiële re gelingen, die voor ouderen van belang zijn. ZIERIKZEE Expositie De Stolpe Tot 18 februari is in biblio theek De Stolpe in Zierikzee een privé-verzameling te zien van romans en kinderboeken die allemaal over de Waters noodramp van 1953 gaan. Het gaat om ongeveer 40 boeken, waarvan er zo'n 25 voor kinde ren zijn geschreven. De meeste boeken zijn in de jaren vijftig verschenen, enkele na 1960. Heel Nederland was toen in de ban van de ramp en er bestond blijkbaar een groot lezerspu bliek voor zulke lectuur. Zowel de omslag als de inhoud van de boeken ademen de sfeer van de jaren vijftig. De leesboekjes voor de jeugd waren toen zwaar en belerend; ze gaan over 'flinke jongens' en 'grote dochters' en lopen altijd goed af. Deze speciale collectie is ei gendom van Frans Beekman, docent aan de Regionale Scho len Gemeenschap, voor wie het verzamelen van boeken over de ramp een hobby is. Hij koopt ze meestal; op rommelmarkten of bij antiquariaten. Tevens is tot 18 februari in de biblio theek een drietal panelen te be zichtigen met foto's over de ramp. De foto's zijn afkomstig van het Zeeuws Documentatie centrum in Middelburg. ANBO-themamiddag Donderdag 11 februari houdt de afdeling Zierikzee van de Nederlandse Bond van Oude ren (ANBO) een thema-middag in de Paternoster aan de Pater- no§terstraat in Zierikzee. Deze keer staat centraal het onder werp Brandwond-preventie en senioren. J. Spaeter, consulent van de Nederlandse Brand wondenstichting, verzorgt een lezing. Deze wordt onder steund met film en dia's. De thema-middag begint om 14.00 uur. Oecumenische dienst De Interkerkelijke Werkgroep Zierikzee verzorgt op 14 fe bruari om 17.00 uur een oecu menische dienst in de Rooms- Katholieke kerk aan de Hoge Molenstraat in Zierikzee. Het thema van deze dienst is De dubbele bodem van de Ark van Noach. Voorgangers in deze dienst zijn pastoor A. Vérdaas- donk en dominee A. Jobsen. Verder werkt aan de dienst mee het Rooms-Katholiek kerkkoor onder leiding van de heer Faber. De dienst is via de kerktelefoon van de Hervorm de, de Gereformeerde en RK- kerk te beluisteren. BURGH-HAAMSTEDE Lezing over Rie Cramer De bijeenkomst van de afde ling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen op dinsdag 16 fe bruari staat in het téken van de schrijfster en tekenares Rie Cramer. Het onderwerp wordt door mevrouw A. de Vries be licht tijdens een lezing. De bij eenkomst is in dorpshuis De ^Schutse en begint om 14.00 uur. Op dinsdag 9 februari kunnen leden van de afdeling deelne men aan een excursie naar het Norbertinessen klooster Sint Catharinadal te Oosterhout. KERKWERVE WIK Sportvereniging WIK houdt za terdag 6 februari de jaarlijkse feestavond. Deze avond wordt gehouden in dorpshuis 't Zuud- ènde in Kerkwerve en begint om 19.30 uur. De toneelgroep van WIK voert dan het toneel stuk Zeg kan ik je man even le nen van Hans van Wijngaarden op. In de pauze is er een verlo ting en na afloop van het to neelspel is er gelegenheid tot het maken van een dansje. Het Delta Combo zorgt hierbij voor de muziek, terwijl tussendoor het rad van avontuur draait. OUWERKERK Jaarvergadering NBvP Onlangs werd in het dorpshuis van Ouwerkerk de jaarverga dering gehouden van de Neder landse Bond van Plattelands vrouwen, afdeling Duiveland. De presidente mevrouw L. E. de Jonge-van 't Hoff opende de avond, waarna de verslagen werden voorgelezen. Mevrouw S. A. Dasberg vertelde het een en ander over het adoptiekind Juan. Vervolgens vond er een bestuursverkiezing plaats waarbij enige dames aftraden en enkele nieuwe dames wer den benoemd. Na de pauze ver toonde mevrouw E. Blikman- Ruiterkamp een boeiende dia serie over Duiveland. Vooral de duidelijke uitleg en de muzika le omlijsting maakte het tot een indrukwekkend geheel. Hierna werd in de vorm van een sketchje, afscheid genomen van de presidenten en de secre taresse, mevrouw W. de Ruiter- Valk. Het koor verleende onder leiding van mevrouw L. E. M. Veltman-Hack hierbij haar me dewerking. Mevrouw De Rui ter bedankte de aanwezigen en droeg een zelfgemaakt gedicht voor. De presidente memoreer de de afgelopen periode en wenste de afdeling en het be stuur alle goeds toe. Voor de laatste keer sloeg zij met de voorzittershamer op tafel en beëindigde de vergadering. OOSTERLAND Oosterlands Fanfare Oosterlands Fanfare geeft in februari samen met het Bruse Visserskoor twee uitvoeringen. De eerste jaaruitvoering is vrijdag 12 februari in Ooster- land, waar het muziekgezel schap vanaf 19.30 uur in dorps huis De Oosterhof optreedt. Een week later, vrijdag 19 fe bruari is Oosterlands Fanfare te horen in het Verenigingsge bouw in Sirjansland. Ook daar begint het optreden om 19.30 uur. De muzikale leiding van deze avonden is in handen van Jaap Knuist. Het programma voor deze avond bevat werken als Scheldegalm (Adr. J. Maas), Dances with the Wolves van John Barry, Variazzoni in Blue van Jacob de Haan en de mars Alte Kameraden van Carl Tei- ke. Ook de leerlingen van Oosterlands Fanfare laten on der leiding van Ferdinand Ver hoef zien wat ze in hun mars hebben. Na de pauze met verlo ting richt de schijnwerper zich op het Bruse Visserskoor dat een programma met bekende liedjes brengt. Op het pro gramma staan liedjes als De Klok van Arnemuiden, Ketel binkie, 't Kleine café aan de haven en My Bonnie is over the ocean. De blokfluitgroep ten slotte zal ook enkele liedjes ten gehore brengen. De avond wordt be sloten met een tweede optre den van Oosterlands Fanfare. Dit tweede optreden bevat wer ken als Jübelklange van Ue- bel, Swing Selection van R. Beck en the Golden star van R. Beek. De jaarlijkse uitvoering wordt besloten met een bal, waarbij Window voor de dansmuziek zorgt. Oud papier Ten bate van de zending van de Gereformeerde Gemeenten wordt zaterdag 6 februari oud papier opgehaald. Er kunnen geen vodden meer worden in geleverd. Men gaat om 9.30 uur van start. Verzocht wordt het papier gebundeld gereed te zet ten. BRUINISSE Ruilavond G. J. Peelen Donderdag 4 februari houdt postzegelvereniging G. J. Pee len uit Bruinisse haar ruil avond. Deze ruilavond wordt gehouden in het verenigingsge bouw aan de Deestraat. De jeugd is welkom vanaf 19.00 uur. Voor de ouderen start de ruil-avond om 20.00 uur. GOES Vrijbuiterfestival Op zaterdag 12 juni wordt in Goes voor de negende keer het Vsijbuiterfestival gehouden. Tijdens het evenement worden bands in de gelegenheid ge steld zich ten overstaan van een groot publiek te presenteren. Alle muziekstijlen zijn wel kom. Belangstellende bands dienen zich voor 15 maart aan te melden voor deelname aan het festival. Dat kan door de mo's en biografie te zenden naar het adres Sint Jacobstraat 46, 4461 BB Goes. 0) De watersnoodramp Op I februari wordt de watersnoodramp herdacht, die 40 jaar geleden zoveel leed heeft gebracht. In grote delen van Zuid-West Nederland, hielden de dijken op veel plaatsen geen stand. 's Avonds stond het water al hoog tegen de kust, men ging slapen, nog van geen gevaar bewust. Het was ook nog springtij in die rampnacht, het zeewater werd opgestuwd met orkaankracht. Het water dat met geweld in de polders kwam en bijna het gehele eiland in zijn greep nam. Veel mensen, die vluchtten werden verzwolgen, door een muur van metershoge golven. Op zolders en daken zaten mensen in doodsnood, soms dagen te wachten op hulp van de reddingsboot. Ook gebeurde het dat het huis het begaf, voor deze mensen werd het water hun graf. Er waren er die op stukken daken wegdreven, enkele drenkelingen zouden het maar overleven. Zij hadden al zo lang tegen de elementen gestreden, stijf van angst en koude zijn ze er vanaf gegleden. Hele gezinnen werden door de vloed overvallen, zij verdronken jammerlijk met zijn allen. De redders vonden tussen het wrakhout de andere dag. geen mensen meer, alleen nog maar een witte vlag. Het wachten duurde voor velen te lang, slechts moeizaam kwam de redding op gang. De volgende dagen werd alles op alles gezet, helikopters en boten hebben nog veel mensen gered. De geredden werden over het hele land verspreid, eer alles hersteld was duurde een hele tijd. De beschadigde dijken werden versterkt en opgespoten, de Schelphoek en Ouwerkerk met caisons gesloten. Het droogmaken van de polders kan beginnen, om het kostbare land weer terug te winnen. Met man en macht wordt opgeruimd en herbouwd, men wil terug naar de eigen streek zo vertrouwd. De meeste mensen, die waren geëvacueerd, zijn weer naar het eiland teruggekeerd. In de volgende jaren is het Deltaplan gereed gekomen, zodat we nu veilig door dijken beschermd kunnen wonen. Door dammen en bruggen met het vaste land verbonden, zijn grote veranderingen, die hebben plaats gevonden. Als het hard stormt komt de angst weer bovendrijven. bij hen die het meemaakten, zal dat wel altijd blijven. De rampdag staat in het geheugen gebrand, van de stormvloed, die kwam over ons eiland. Op de begraafplaatsen herinneren de rijen namen, aan hen, die bij de watersnood om het leven kwamen. Voor de mensen, die geliefden verloren, wordt het leven nooit meer als tevoren. De getroffenen zochten een nieuw bestaan, gebroken gezinnen begonnen van voren af aan. Maar ook dan geldt, al is het bijna niet te geloven, de Zeeuwse wapenspreuk, Ik worstel en kom boven. We herdenken, opdat ook weet" het komende geslacht, wat deze verschrikkelijke ramp teweeg heeft gebracht C. J. Hoekman-de Vrieze Brouwershaven Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. ZONNEMAIRE - Dirigent G. Voogt uit Middelharnis, die inmiddels reeds zeven jaar is verbonden aan de harmonievereniging Nut en Uitspanning uit Zonne maire, had wederom gezorgd voor een gevarieerd programma. Afgelopen zater dag gaf de harmonievereniging Nut en Uitspanning haar eerste uitvoering van het nieuwe jaar in het dorpshuis van Zonnemaire. Een jaar waarin de vereniging haar 120-jarig bestaan viert. De dirigent vindt het voor zowel het publiek als de muzikanten belangrijk om elk jaar weer met wat nieuws te komen. „De variatie zorgt voor aandacht van het publiek en enthousiasme onder de leden van de ver eniging. Het is een gouden formule om te overleven". Burgh-Haamstede exposeert van 6 tot en met 27 fe bruari Saskia Eggink haar grafisch werk. Naast et sen zijn er ook monoprints te zien. Deze zijn groot en fleurig met een onvoorspelbaar resultaat. Zij vor men een tegenhanger van het fijne werk op de etsplaat. in beeldtaal omgezet. Nog steeds wordt met de plaat ge speeld door boren of verzagen., Veel van haar werk is in privé- collecties opgenomen in Neder land en het buitenland. Saskia Eggink is lid van de Zeeuwse Kunstkring en houdt regelma tig exposities. Voor bedrijven en particulieren maakt zij werk in opdracht. Momenteel is zij in het bezit van een ate lier aan de Beddeweeg 1 in de binnenstad van Zierikzee, waar men haar aan het werk kan zien tijdens de openings uren, donderdag, vrijdag en za terdag van 13.00 tot 17.00 uur en donderdagavond van 19.00 tot 21.00 uur. Ook op afspraak kan men een kijkje komen ne men. De expositie in De Be waerschole is geopend van maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.3Q uur. DEN HAAG - De Zweedse mi nister van buitenlandse zaken M. Af Ugglas brengt woensdag een bezoek aan haar Neder landse ambtgenoot Kooijmans. ZIERIKZEE - Vrijdag 12 fe bruari houdt de Vereniging van Beroepsaalvissers Zuid- West Nederland haar algeme ne ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in het Huis van Nassau aan de Lange Nobelstraat in Zierik zee. De vergadering begint om 10.30 uur. Op de agenda van de vergade-' ring allereerst een bestuurs verkiezing. De heren P. Bout, A. A. K. van den Hoek, J. Schot en M. W. Koster treden af. J. Schot is niet herkiesbaar. Na het huis houdelijk gedeelte is het de beurt aan M. Meijer van Bu reau Waardenburg. Hij ver zorgt een lezing over Visonder- zoek in het Deltagebied. ZIERIKZEE - In de eerste week van februari gaat de GGD Zeeland een telefonische enquête houden on der 400 inwoners vanaf 55 jaar op Schouwen- Duiveland. Onderwerp van de enquête is de voor lichting over 'financiële voorzieningen', het eerste van de vier thema's uit het voorlichtingsplan voor ouderen op Schouwen-Duiveland.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5