Indrukwekkende ceremonie op de plek waar het laatste gat werd gedicht Brouwershaven probeert bijdrage te krijgen voor aanleg van fietspaden Koningin Beatrix legt krans bij de caissons in Ouwerkerk Herdenking Tentoon stelling Watersnood ramp Eerste steen voor tweede vakantie woning kanker patiëntjes Leden vergadering Vereniging van Beroeps vissers Routes via zeedijkkruin van Brouwershaven naar Den Osse en over Borrenbroodsedijk de meeste kans I DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 NR 25301 Hare Majesteit Koningin Beatrix legde als eerste een krans. (Foto: Joop van Houdt). OUWERKERK - De vlaggen van de gemeente Duiveland, het Waterschap Schouwen-Duiveland, de getrof fen provincies Zeeland, Noord-Brabant, Zuid- en Noord-Holland en de nationale driekleur wapperden halfstok op de achtergrond. In tegenstelling tot veertig jaar geleden toen het water tegen de dijken opbeuk- ten, was het vrijwel windstil. In een grauwe mist en een ijzige kou werden bij de caissons van Ouwerkerk de 1835 slachtoffers herdacht die veertig jaar geleden bij de Watersnoodramp zijn gevallen. Bij de herden kingsplaquette die herinnert aan de sluiting van het laatste stroomgat op 6 november 1953 legde Hare Ma jesteit Koningin Beatrix als eerste een krans. Op de plaquette staan de woorden te lezen: ,,In de worsteling om een snel herstel van de waterkeringen, zijn de beste tradities van ons volk gehandhaafd", woorden die haar moeder, prinses Juliana, uitsprak tijdens de troonrede van 1953. De laatste weken leek het als of heel Nederland in het teken stond van de herdenking van de Watersnoodramp. Ieder zichzelf respecterend actuali teitenprogramma kwam met een terugblik op de ramp, in terviews met getuigen en de authentieke beelden uit 1953. Ook de landelijke kranten en weekbladen besteedden veel aandacht aan de ramp. Veertig jaar later was de Watersnood ramp van 1953 het gesprek van de dag. Sommige mensen von den deze aandacht wat over dreven. Anderen waren blij dat er eindelijk eens op officië le wijze werd stilgestaan bij de grootste natuurcatastrofe die Nederland sinds vier eeuwen had getroffen. Weer anderen, met name diegenen die nauw betrokken zijn geweest bij de ramp, raakten te geëmotio neerd bij de overvloed aan in formatie die de Nederlandse media over hen uitstortten. In hun herinnering beleefden zij als een nachtmerrie de Waters noodramp opnieuw. Na het be zoek van koningin Beatrix aan Ouwerkerk en Nieuwerkerk lijkt de grootste aandacht weg te èbben. Het dagelijkse leven krijgt weer zijn beloop. Toch is het goed dat we met zijn allen hebben stilgestaan bij hetgeen er veertig jaar geleden gebeur de. We zijn namelijk snel ge neigd te zeggen dat een derge lijke ramp ons niet meer kan overkomen. Maar de jonge ge neratie kan leren van wat er de laatste maanden is geschreven en gezegd over de Watersnood ramp, met name van de zaken die fout zijn gegaan. Zoals mi nister Maij-Weggen in haar toespraak in Nieuwerkerk zei: „We moeten waakzaam blij ven, de veiligheid gaat boven alles". Maar niet alleen om de ze reden is het goed dat er een nationale herdenking is ge houden. Zeker ook voor al die genen die tijdens de ramp het leven hebben gelaten en zij die hun leven hebben gewaagd om andere mensen te redden van de verdrinkingsdood. Deze slachtoffers en helden verdie nen het om geëerd te worden. Hoewel het een schrale troost is, is hun dood niet voor niets geweest. P.S. BROUWERSHAVEN - Op woensdag 3 februari wordt in de School met de Bijbel De Schouw in Brouwershaven een tentoonstelling gehouden over de watersnood van 1953. Leer lingen van deze school hebben enkele weken aan dit thema gewerkt. In groep één en twee werd uit gegaan van een gezin dat leefde tijdens de rampdagen. De groe pen drie en vier werkten aan het onderwerp de ramp in Brouwershaven. De volgende twee groepen bekeken de situa tie op geheel Schouwen-Duive land tijdens de ramp en de groepen zeven en acht werkten over het hele rampgebied. Alle werkstukken worden tij dens de tentoonstelling geëx poseerd en wel van 18.30 tot 20.00 uur. Iedere belangstellen de is welkom de expositie bij te wonen. RENESSE - Zaterdag 6 februa ri wordt aan de Rampweg bij Renesse de eerste steen gelegd voor de tweede vakantiewo ning voor kankerpatiëntjes. Dankzij initiatieven van de Li- onsclub Thuredriht uit Dor drecht is de realisering van de tweede woning mogelijk. Na de eerste steenlegging bieden leden van de jeugdclub van de Gereformeerde Kerk in Haam stede en leden van Brogum uit Zierikzee het bestuur van de Stichting Vakantiehuis Thure driht een gift aan. OOSTERBEEK - Het Airborne Museum in Oosterbeek wordt in de loop van dit jaar voor 360.000 gulden ingrijpend ver bouwd en gemoderniseerd. Om dat bedrag bij elkaar te krijgen is het bestuur van het museum maandag een sponsoractie ge start. Dat heeft bestuursvoor zitter drs. J. W. A. M. Verlinden maandag bekendgemaakt. Reeds een uur voordat de ko ningin bij de caissons zou arri veren, hadden zich reeds toe schouwers genesteld op de tri bune, die speciaal voor deze ge legenheid was opgesteld. Niet alleen mensen uit Schouwen- Het dagelijks bestuur van de gemeente heeft de mogelijkhe den voor aanleg van meer fiets routes in de gemeente onder zocht op verzoek van de ge meenteraad. Daarbij bleek dat geen van de fietspaden die men in de gemeente zou willen rea liseren voldoet aan de eisen die de rijksoverheid stelt. Zo wordt geëist dat de route zo in tensief door fietsers wordt ge bruikt als op Schouwen-Duive land alleen langs de hoofdwe gen voorkomt. Verder moet de veiligheid van fietsers door de Duiveland en de provincie Zee land waren aanwezig. Van heinde en ver waren de mensen naar Ouwerkerk gekomen om een glimp van de koningin op te vangen en de nationale her denking bij te wonen. Met en aanleg van de route zodanig worden vergroot dat het onge- vallencijfer er duidelijk van zal dalen. Omdat veel gemeenten niet aan deze criteria kunnen vol doen, blijkt in de praktijk dat niet voldoende aanvragen wor den ingediend. Dat houdt in dat een deel van het bijdrage- fonds besteed mag worden aan minder urgente projecten waarbij de gebruikelijke crite ria ook minder zwaar gewogen worden. Dit maakt een aanleg- onder elkaar werden herinne ringen opgehaald van veertig jaar geleden. Zo ook door de heer C. M. van Staalen uit Dreischor die al vroeg een plekje op de tribune ,ha|d. opgezocht .Bij een. dag ,als bijdrage van meer toeristisch getinte fietspaden in bepaalde gevallen mogelijk. In samenwerking met een ver tegenwoordiger van Rijkswa terstaat heeft Brouwershaven bekeken wat de mogelijkheden zijn voor de zes lokaties in de gemeente waar men fietsroutes zou willen realiseren. Daarbij bleek dat vier routes weinig kans maken. De Blooisedijk- route tussen Zonnemaire en Brouwershaven omdat die niet intensief wordt gebruikt door vandaag gingen de herinnerin gen weer terug naar veertig jaar geleden. „Niet één keer, maar meerdere keren heb ik vandaag aan februari 1953 te ruggedacht". Drie dagen en nachten heeft hij met zijn gezin op' de zolder van zijn woning moeten bivakkeren totdat er hulp op kwam dagen. Büurt- schipper De Rijke uit Zonne maire heeft het gezin uiteinde lijk uit de benarde positie be vrijd. De heer G. J. van Veen was helemaal uit Assen overge komen om de plechtigheid van nabij mee te maken. Hoewel hij dus niet uit het rampgebied afkomstig is kan hij zich de eerste dagen van februari goed voor de geest halen. „Via de ra dio volgde je hoe het de mensen in het Zuiden van het land af ging en leefde je met ze mee". Zo had een ieder zijn eigen re den bij de herdenking aanwe zig te zijn. Aan de linkerkant van het klei ne houten bordes hadden zich schoolkinderen uit Sirjans- land, Oosterland, Nieuwer kerk en Ouwerkerk opgesteld. Bij de standaards waar de kransen aan opgehangen zou den moeten worden, oefenden kleine padvinders nog even de laatste stappen. Zij moesten namelijk de kransleggers de kransen aanreiken. De leden van Oosterlands Fanfare test ten nog eenmaal hun instru menten. De mensen van het NOB hadden plaatsgenomen fietsers, de ongevallensta tistiek zeer laag is en de route ook niet toeristisch is. Een fietsroute over de Heernis- weg en Schouwsedijk tussen Brouwershaven en Zonnemaire maakt geen kans omdat die wegen reeds goed verhard zijn. Een fietsroute over de Roterijdijk-Zuiddijk tussen Dreischor en Schuddebeurs zou weinig kans maken omdat de ongevallenscore ter plaatse laag is en een forse financiële investering nodig zou vergen. Tbnslotte wijst het provinciaal bestuur de aanleg van een fietspad langs de Zuidweg tus sen Noordgouwe en Zonnemai re af omdat dat te duur zou zijn. Wel kans maakt de aanleg van een fietspad over de zeedijk kruin tussen de Loswal te Brouwershaven en de jachtha ven Den Osse. Hier is sprake van een aanmerkelijk toeris tisch belang, een goede aan- achter de camera's die de bij eenkomst moesten registreren en de journalisten stonden klaar met schrijfblok en pen. Allen in grote afwachting van de aankomst van de koningin. Voor het zover was arriveerden allereerst drie bussen met de genodigden bij de caissons. On der hen de ministers Maij- Weggen, Dales en Ter Beek, een aantal ambassadeurs van bui tenlandse naties, enkele bevel hebbers van het Nederlandse leger en de genodigden uit de vijftig zwaarst getroffen ge meenten. „De koningin komt eraan", gonsde het door het pu bliek. In de verte viel inder daad over de dijk de gepantser de, blauwe Koninklijke bus te ontwaren. Precies volgens het schema arriveerd de koningin en haar gevolg om 15.00 uur bij de caissons van Ouwerkerk. Tussen de heer A. Bergshoeff, burgemeester van de gemeente Duiveland en tevens voorzitter van het herdenkingscomité en de Commissaris van de Ko ningin van de provincie Zee land, de heer drs W. T. van Gel der, in schreed Hare Majesteit Koningin Beatrix in de rich ting van het grijze, massieve caisson. Voordat werd overge gaan tot de kranslegging las mevrouw L. E. M. Veltman- Hack uit Ouwerkerk op gedra gen wijze twee gedichten voor; Watersnood van Gerrit Achter berg en Stormvloed van Hans Wispel. Met op de achtergrond de klokken van de kerk in Ouwerkerk en het gekrijs van de overvliegende meeuwen. In het laatste gedicht werden de redders van weleer nog een maal gehuldigd: 'Welke ge meenschap roept hen tot een hulde. Samen met hem, te prij zen nooit genoeg. Die hard, in storm en stroom de zandzak vulde, De grijper stuurde en de lieslaars droeg'. Na deze decla matie blies een hoornblazer van de Oosterlands Fanfare de Last Post, staande op het cais son met daarboven de grijze winterlucht en daarachter het kalme, vredige water. Na de minuut stilte volgde de kranslegging. Als eerste legde koningin Beatrix namens- de regering een krans van witte bloemen gedrapeerd mét een lint in de nationale kleuren rood, wit en blauw. Vervolgens legden de Commissarissen der Koningin van de provincies Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Brabant een krans, ge volgd door de burgemeester van de gemeente Duiveland en de dijkgraaf van het Water schap Schouwen-Duiveland, mevrouw A. P. de Haan. Na de kranslegging speelde Ooster lands Fanfare twee coupletten van het Wilhelmus, dat zacht werd meegezongen door de aanwezigen. Na de plechtigheid vertrok het gezelschap in allerijl in de rich ting van het dorpshuis van Ouwerkerk. Aldaar werd de koningin voorgesteld aan de voorzitter van het dorpshuis, de heer M. K. Romeijn. Vervol gens ging het verder naar de Nederlandse Hervormde kerk van Ouwerkerk waar de ko ningin een gesprek had met de mensen uit de zwaarst getrof fen gemeenten en personen die tijdens de ramp hulp hebben verleend. Klokslag 16.15 uur vertrok koningin Beatrix huis waarts. De indrukwekkende plechtigheid was voorbij. sluiting en een vrij druk re creatief gebruik. Ook de aan leg van een fietsroute over de Borrenbroodsedijk vanaf het punt waar deze dijk aansluit op de Kijkuitse Dijk bij Zonne maire, langs de zuidkant van camping De Bulke en de noor delijke stadswal van Brou wershaven naar de havendijk tegenover jachtwerf Kesteloo. Het toeristisch karakter van deze route zou ruim voldoende zijn en goed aansluiten op de ANWB-route. De leden van de adviescommis sie zullen zich tijdens de verga dering over de verschillende routes buigen en adviseren met welke men door moet gaan. De agenda van de openbare com missievergadering omvat ver der het nieuwe bestemmings plan Dreischor dat gemaakt moet worden, het verplaatsen van het bedrijf van de gebroe ders J. en L. Dalebout. Het te voeren beleid in ver band met leegkomende agrari sche bebouwing en de vaststel ling van het groenstructuur- plan van de gemeente Brou wershaven. Iedere belangstel lende kan de commissieverga dering vanaf de publieke tribune volgen en heeft voor aanvang van elk agendapunt spreekrecht. De vergadering begint om 19.30 uur in het stad huis te Brouwershaven. Verwachting t/m zaterdag 7 februari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidwest 3 Vrijdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht west 3 Zaterdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 5 graden Windkracht west 2 ZON- EN MAANSTANDEN 3 febr. Zon op 08.16, onder 17.27 Maan op 13.20, onder 05.26 4 febr. Zon op 08.14, onder 17.29 Maan op 14.32, onder 06.15 Volle Maan: 7 febr. (00.55) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Een krachtig hogedrukge- bied boven centraal Europa bepaalt nog steeds het weer in Nederland. Het hogedrukgebied vormt een uitlo per naar België, waardoor de wind uit zuidwest tot west gaat waaien Met deze stroming wordt wat zachte re lucht aangevoerd, waarin vooral eerst nog veel bewolking voorkomt. Vannacht komt de temperatuur op veel plaatsen dan ook niet meer on der het vriespunt. Op enkele plaat sen vormt zich weer mist, die mor genochtend maar langzaam dunner wordt. Verder zijn er morgen overdag wolkenvelden, maar vooral in de zui delijke helft van het land komt de zon daar toch nu en dan doorheen. Het blijft overal droog. De west- tot zuid westenwind voert lucht aan die een middagtemperatuur toelaat van on geveer 6 graden. Ook na morgen blijft het hogedrukgebied haar stem pel op het weer bij ons drukken. Zon en bewolking wisselen elkaar af ter wijl de temperaturen variëren van iets boven het vriespunt 's nachts tot ongeveer 6 graden in de middag. Het blijft erg rustig weer; de westelijke wind is overwegend zwak. ZIERIKZEE - Zaterdag 6 fe bruari houdt de Vereniging van Beroepsvissers op de Schelde haar zevende algeme ne ledenvergadering. De ver gadering wordt gehouden in Het Schotse Wapen aan de En gelse Kade in Zierikzee en be gint om 10.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer een bestuurs verkiezing. Verder wordt de le den de gelegenheid geboden vragen te stellen.aan medewer kers van de directie Visserijen van Rijkswaterstaat. Gedacht wordt aan vragen over het ver gunningenstelsel. De vragen dienen uiterlijk 2 februari in het bezit te zijn van de secreta ris van de vereniging. Z1ERIKZEESCHEÜ* NIEUWSBODEIÜ Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 171/2% B.T.W. In de ijzige kou keken de ministers Maij-Weggen, Ter Beek en Dales naar dë kransleggingen. (Foto: Joop van Houdt). BROUWERSHAVEN - Het bestuur van de gemeente Brouwershaven zet zich in om overheidssubsidie te krijgen voor de aanleg van een aantal fietspaden in de gemeente. Tijdens een openbare vergadering van de Brouwse adviescommissie ruimtelijk beheer op maandag 8 februari een aantal routes gepresenteerd die mogelijk voor een bijdrage in aanmerking komen. De meeste kans maakt de aanleg van een fietsroute over de kruin van de zeedijk tussen de Loswal te Brou wershaven en jachthaven Den Osse. Ook een fietspad over de Borrenbroodsedijk langs de zuidkant van camping De Bulke te Brouwershaven zou in aanmerking kunnen komen voor een bijdtage.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3