EG houdt haar kruit droog EG wil tijdelijk onderdak bieden aan verkrachte moslim-vrouwen Woonbond wil niet meer dan 4,75 procent huurverhoging Dasa niet bereid tot tekenen contract Slachtoffers centraal bij nationale herdenking Vogels vervuild met olie Nederlandse bevolking wil ingrijpen in Joegoslavië Auschwitz- monument bedolven onder bloemen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE- Nog geen besluit over sancties tegen Klein-Joegoslavië BRUSSEL - De ministers van buitenlandse zaken van de EG hebben maandag in Brussel nog geen be sluiten genomen over het aanscherpen van sancties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro). De ministers wilden met het oog op de bespreking van het vredesplan van EG-bemiddelaar Lord Owen en VN-gezant Cyrus Vance in de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties op dit moment geen concrete maat regelen treffen. Er lag wel een rapport op tafel over het nemen van nieuwe strafmaatregelen en het aan scherpen van bestaande. Maar de ministers beperkten zich er toe om hun ondubbelzinnige steun uit te spreken voor het plan Owen/Vance, dat voorziet in de opdeling van Bosnie- Hercegovina in tien min of meer autonome provincies. Belangen Volgens de EG houdt het vre desplan rekening met de legi tieme belangen van alle be trokken partijen. In een geza menlijke verklaring riepen de EG-ministers alle partijen op het plan te accepteren en mee te helpen bij de uitvoering er van. Lord Owen hield de minis ters voor dat de Moslims en Serviërs het plan weliswaar nog niet hebben geaccepteerd, maar dat ze dit hebben gedaan in afwachting van de VN- bijeenkomst in New York. Deze optimistische verklaring van Owen viel niet bij alle EG- ministers in goede aarde. De Nederlandse minister Peter Kooij mans zei dat er wel wat sceptische reacties op waren, ook van hemzelf. Binnen de EG wordt met name gestu deerd op de mogelijkheid om de olietoevoer naar Servië over de Donau te stoppen. EasBBEöESl extra inspanning voor defen sie". De minister omschreef de ramp als een keerpunt. „Tben de om vang van het menselijk leed en de economische schade duide lijk werd, overheerste nog maar één gedachte: Dit mag nooit meer gebeuren". Zij wees er op dat men, ondanks de rea lisatie van het Deltaplan, ook in de toekomst alert moet blij ven. ,,Ons land blijft kwets baar, niet alleen voor de zee, maar ook voor de menselijke verantwoordelijkheid". Professor Leydesdorff over handigde tijdens de herden kingsbijeenkomst het boek Het water en de herinnering aan Hare Majesteit.'Een boek dat zij schreef op basis van ge sprekken met mensen die de ramp meemaakten. In haar toespraak benadrukte de hoog leraar het belang van deze her inneringen. ,,De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwenen uit het historische beeld. De verloren strijd werd achteraf alsnog een overwin ning, met als uitkomst veilig heid". Mevrouw Leydesdorff wees op het paradoxale gevolg hiervan dat de ramp zelf als het ware onzichtbaar is gewor den voor de nationale geschie denis. ,,Dat wil zeggen dat de nationale geschiedschrijving er nauwelijks meer over spreekt. Het standaardbeeld van de na-oorlogse periode is dat van 'herstel en vernieu wing'. Wie bij de bewoners uit de ge troffen gebieden te raden gaat, ontdekt dat het niet alleen gaat om water, maar om een veel bredere herinnering aan iets waarvoor de grotere histori sche verbanden lijken te ont breken". De verschillende ma nieren waarop de gebeurtenis sen van 1953 in het geheugen van mensen zijn opgeslagen en alsnog verteld worden vorm den de basis voor wetenschap pelijk onderzoek van de Uni versiteit van Amsterdam en het boek. ,,In de verhalen van de mensen vonden wij het klei ne falen, de kleine moed, en het gewone overleven en op bouwen. Mensen zijn niet al leen maar slachtoffer, object van een ramp, maar ze hebben hun leven opnieuw opgepakt en er vorm aan gegeven". Volgens de hoogleraar bestaat de behoefte aan nationale er kenning van een geschiedenis die meer is dan de Deltawer ken. ,,Een van de mensen die we interviewden omschreef het als volgt: Ik hoop dat, wanneer al die herinneringen van al die mensen eens bij elkaar worden gezet, er bij de generatie van na die tijd een lichtje gaat branden. Dat zij zich zullen af vragen hoe het mogelijk was dat mensen dat toen meemaak ten". ANJUM - In het vogelopvang centrum ,,De Fügelpits" in het Friese Anjum zijn het afgelo pen weekend enkele tientallen vogels binnengebracht die ver vuild zijn met olie. De vogels, voornamelijk zwarte zeeëen- den, zijn afkomstig van Ter schelling. Dat heeft de be heerster G. Wiersma van De Fügelpits maandag bekendge maakt. Wiersma verwacht in de loop van de dag meer olieslachtof fers. Contactpersonen op Schiermonnikoog en Ameland hebben ook vervuilde vogels voor deze eilanden waargeno men. Deze dieren konden ech ter nog niet worden gevangen. Rijkswaterstaat heeft nog geen olievlek of vervuiling gesigna leerd. Een vliegtuig van het kustwachtcentrum onderzoekt maandag het gebied rond de Waddeneilanden naar eventue le vervuiling. Het is volgens een woordvoerder echter ook mogelijk dat de vogels de ver vuiling ergens anders hebben opgepikt". Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 3 februari 11.55 126 05.30 -113 18.10 -123 4 februari 00.40 127 06.45 -125 13.15 143 19.25 -127 ROOMPOT BUITEN 3 februari 10.55 121 04.55 -105 23.25 121 17.20 -115 4 februari 11.55 142 05.50 -118 18.10 -122 BRUINISSE 3 februari 12.00 138 05.35 -117 18.20 -129 4 februari 00.35 137 06.50 -132 13.05 154 19.20 -135 WEMELDINGE 3 februari 11.55 133 05.35 -116 4 februari 18.15 -127 00.40 134 06.50 -130 13.10 151 19.25 -132 Springtij 9 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 Onderzoek wijst op 20.000 slachtojfers BRUSSEL - De Europese Gemeenschap is bereid tijdelijk onderdak te bieden aan verkrachte Moslim-vrouwen uit Bosnië-Hercegovina. Er moet ook snel mas sale medische hulp worden geboden aan de vrouwen, die volgens de Gemeen schap duidelijk het slachtoffer zijn van systematische verkrachtingen. Daarmee schaarden de EG- ministers van buitenlandse za ken zich maandag in Brussel achter de aanbevelingen van de Britse Dame Anne Warburton. Zij leidde een EG-missie die eerst in december in Kroatië en daarna vorige maand in Kroa tië en Bosnië zelf onderzoek heeft gedaan naar berichten over massale verkrachtingen van met name Moslimvrouwen door Serviërs. Schatting De Britse houdt vast aan haar oorspronkelijke schatting van zo'n 20.000 slachtoffers. Zij noemt dat getal in haar eind rapport „het meest aanneme lijke". Uitgaande van dat getal komt zij ook tot een mogelijk aantal van 1.000 veelal onge wenste zwangerschappen. Am nesty en de Poolse ex-premier Thdeusz Mazowiecki als VN- rapporteur twijfelen van hun kant sterk aan dat al eerder ge noemde aantal slachtoffers en het systematische karakter van de verkrachtingen. De delegatie-Warburton heeft ech ter duidelijk het idee dat Ser viërs wel degelijk gebruik ma ken van verkrachting als „oor logswapen", vaak in het open baar, of te dreigen met ver krachting om de Bosnische be volking te dwingen huis en- haard te verlaten. Volgens me vrouw Warburton bleek uit verklaringen en documenten van Servische herkomst dat zulke acties onderdeel vormen van een „expansionistische strategie". „Verkrachting is on derdeel van een patroon van misbruik, meestal met opzet begaan om gemeenschappen te demoraliseren en te terrorise ren, en uit hun woongebied te verdrijven en als machtsver toon van de binnenvallende troepen". De Deense raads voorzitter, Niels Helveg Peter sen, betitelde de verkrachtin gen als „oorlogsmisdaden die moeten en zullen worden ge straft". De Britse is er duidelijk voor stander van om de slachtoffers, die vaak in benauwde en trau matische omstandigheden heb ben geleefd, in hun eigen omge ving op te vangen, al bepleit zij tijdelijke opvang in het buiten land voor vrouwen die medi sche hulp behoeven. Nederland heeft al eerder verklaard vrou wen te willen opnemen die er het ergste aan toe zijn. Trauma Volgens mevrouw Warburton is er vooral behoefte aan ruimte voor vrouwen die vaak met 200 mensen opeengepakt hebben geleefd, met alleen een bed en een matras om op te liggen. „Herstel van een trauma is daar onmogelijk", zo schrijft de Britse. In die onderkomens zou dan medische en psychia trische hulp worden geboden. De slachtoffers hebben ook ge richte psychologische therapie nodig. Mevrouw Warburton pleit ervoor in Bosnische vluchtelingenkampen voorzie ningen te treffen en ook mobie le eenheden te installeren voor hulp aan verkrachte vrouwen. Er moeten ambulancediensten komen, en mobiele medische teams bestaande uit speciaal opgeleid (para)medisch perso neel. Deze mobiele eenheden zouden vanuit de ziekenhuizen in Sarajevo, Zenica, Travnik en Tuzla moeten opereren. Er zou ook in vluchtelingenkampen, scholen, ziekenhuizen informa tie moeten worden verstrekt over traumatische effecten en hoe hulp te verkrijgen. De meest traumatische vrouwen zouden goede en aanvaardbare huisvesting moeten krijgen. Mevrouw Warburton wil ook dat er een soort informatiecen trum onder VN-beheer komt ten behoeve van organisaties die hulp bieden. De Commissie zou daar een coördinerende rol moeten spelen voor de EG. DEN HAAG - Nederland moet meedoen aan een eventueel mi litair ingrijpen in het voorma lig Joegoslavië, ook wanneer het vrijwel vaststaat dat er on der de Nederlandse militairen slachtoffers zullen vallen. Dat vindt volgens een NIPO- onderzoek een meerderheid (66 procent) van de Nederlandse bevolking. Het onderzoek is gehouden in opdracht van de Stichting Maatschappij en Krijgsmacht. De kans dat het in het voorma lig Joegoslavië tot een oplos sing komt via onderhandelin gen en door toezicht van de Ver enigde Naties wordt door twee derde van de Nederlandse be volking onwaarschijnlijk ge acht. Lukt dat inderdaad niet, dan moet er militair worden ingegrepen, zo vindt 64 procent van de ondervraagden. Dat is precies twee keer zoveel als eind 1991, toen een zelfde on derzoek is gedaan, aldus de stichting. Uit het NIPO- onderzoek is volgens de stich ting ook naar voren gekomen dat een grote meerderheid vindt dat dienstplichtigen niet kunnen worden verplicht aan zo'n militaire interventie- deel te nemen, maar beroepsmili tairen wel (82 procent). AMSTERDAM - Honderden mensen hebben maandagmid dag bloemen gelegd op het ver nielde Auschwitz-monument in het Amsterdamse Wert- heimpark. Het monument werd afgelopen weekeinde ernstig beschadigd door tot dusver onbekend gebleven per sonen. Nadat tientallen mensen hem eerder op de dag al waren voor gegaan, legde burgemeester Van Thijn als eerste een boeket op het monument. Hij werd op de voet gevolgd door minister van justitie Hirsch Ballin, VVD-fractieleider Bolkestein en rabbijn A. Soetendorp. Het leggen van de bloemen was bedoeld om „de schande te be dekken", zoals initiatiefnemer J. Ruiter van het Mozeshuis het formuleerde. Naast een kwaliteitsverbetering DEN HAAG - De Woonbond, een organisatie voor huurders, vindt dat de huur verhoging per 1 juli niet meer mag bedragen dan 4,75 procent. Bovendien is een dergelijk percentage alleen aanvaardbaar als er een verbetering van de kwali teit tegenover staat. De Woonbond heeft huurdersorganisaties opgeroepen met de verhuurders, zowel corporaties en verenigingen als particulieren, te overleg gen over de huuraanpassing. Vanaf 1 juli geldt een nieuw huurbeleid. Voortaan mogen verhuurders binnen bepaalde grenzen zelf het percentage van de verhoging vaststellen. De maximale verhoging is vastge steld op zes procent. Staatsse cretaris Heerma van volks huisvesting wilde aanvanke lijk 7,5 proceüt, maar kreeg hiervoor geen steun in het Par lement. Verbeteringen Voor sociale verhuurders geldt dat de gemiddelde huurverho ging over hun gehele bezit ge meten tenminste 4,75 procent moet zijn. Gelet op de kosten stijgingen acht de Woonbond een stijging van de huur met drie procent aanvaardbaar. Een verhoging die daarboven uitstijgt, vindt directeur Chiel Rottier van de Woonbond al leen aanvaardbaar als er dui delijk sprake is van kwaliteits verbetering. „De verhuurders moeten de marge benutten voor het verbeteren van de kwaliteit, omzetten in extra verbeteringen." De Woonbond is er niet gerust op dat ver huurders bereid zijn met hun huurders in overleg te treden. Voorzitter Adri Duivesteijn: „Ik voorzie dat woningcorpo raties en particuliere verhuur ders niet willen onderhande len." Hij vreest dat de verhuur ders een maand voordat de ver hoging ingaat „een kort briefje zullen sturen met hoeveel pro cent zij de huur verhogen". Onderhandelen Chiel Rottier vindt dan ook dat huurdersorganisaties de komende maanden moeten in zetten op het verkrijgen van een onderhandelingspositie. „Wij dagen de verhuurders uit in hoeverre zij tot onderhande len bereid zijn." De Woonbond is van plan verhuurders te hou den aan hun toezegging dat zij ook zonder wettelijke verplich ting bereid zijn met hun huur ders te overleggen. De Woonbond verwacht dat vooral particuliere verhuur ders zullen proberen de huur met het toegestane maximum van zes procent te verhogen. Wellicht zal de particuliere ver huurder de verhoging beper ken tot 5,5 procent, omdat deze dan niet gedetailleerd hoeft aan te geven waarom de huur omhoog gaat. Bij een verho ging boven 5,5 procent moet de verhuurder een puntenspecifi- catie van de woonwaardering geven. Ook in deze sector acht de Woonbond een verhoging met ongeveer drie procent aan vaardbaar. Alles wat daar bo venop komt zonder verbetering van de kwaliteit is „pure winst die de verhuurder in zijn eigen zak steekt", aldus de bond. De Woonbond vindt dat huurder sorganisaties in overleg met hun verhuurder moeten probe ren te komen tot een huurbe- leidsplan dat zich over meerde re jaren uitstrekt. Zolang een dergelijk plan er niet is, voelt hij niets voor differentiatie van huurverhoging. In dat ge val, zo verwacht hij, worden huurders tegen elkaar uit gespeeld. Nog geen akkoord over overname Fokker DEN HAAG - Het Duitse lucht- en ruimtevaartcon cern DASA lijkt nog steeds niet bereid het akkoord over de overname van Fokker, van 29 oktober vorig jaar, om te zetten in een definitief contract. Een de legatie van Dasa sprak maandag in Den Haag met de ambtelijke top van het ministerie van Economi sche Zaken. In luchtvaartkringen bestond enig optimisme over een snelle afronding van de overname van Fokker, maar politieke kringen dempten dat enthou siasme na afloop van het amb telijk beraad. Dasa oefent druk uit op minis ter Andriessen van Economi sche Zaken om nog eens 200 miljoen gulden aan vermogen in de vliegtuigfabriek te ste ken. Ondertussen laat het on dertekenen van het contract nog op zich wachten door het boekenonderzoek dat Dasa nog bij Fokker mocht verrichten om te controleren of alle ver strekte financiële gegevens juist waren. Dasa-onderhandelaar M. Bi- schoff sprak maandag met plaatsvervangend secretaris generaal drs. A. Verberk van het ministerie van Economi sche Zaken en met drs. M. van der Harst die als directeur ge neraal voor het industrie- en regionaal beleid steeds nauw bij de onderhandelingen be trokken is geweest. Minister Andriessen was niet aanwezig bij de besprekingen. Voorzitter Henk Vos van de vaste Kamercommissie van Economische Zaken stelt zich óp het standpunt dat eerst het contract getekend moet worden alvorens de Nederlandse over heid met Dasa gaat overleggen over een gezamenlijke kapitaa linjectie van 400 miljoen gul den die Dasa inmiddels heeft voorgesteld. &ee(L door Mare Legendre Aurijp fifio Zofio op es teee pcsjc £ju ió P£ Dinsdag 2 februari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur werkvoorzieningsschap De Zuidhoek in bestuurskamer. 15.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Renesse Voorlichting mobiliteitsscena rio. Dorpshuis. 19.30 uur. Oosterland Lingerieverkoping consistorie Oud Gereformeerde Gemeente. 19.30-21.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie open bare werken in het gemeente huis. 19.30 uur. Woensdag 3 februari Zierikzee FNV-spreekuur voor ouderen. Paternosterstraat 1. Van 10.00 tot 11.30 uur. Lezing over pelgrimstocht Leen Koper naar Santiago de Com- postella. Vismarkt, Sint Do- musstraat 55. 19.30 uur. Theater-sminkcursus voor jon gens en meisjes. Leeftijd van 12 tot 15 jaar. Informatie telefoon 16625/15199. CJV-gebouw De Driehoek. Burgh-Haamstede Voorlichting mobiliteitsscena rio. Dorpshuis De Schutse. 19.30 uur. Brouwershaven Expositie Watersnoodramp door leerlingen van School met de Bijbel De Schouw. Van 18.30 tot 20.00 uur. Bruinisse Vergadering commissie finan ciën in het gemeentehuis. 20.00 uur. Donderdag 4 februari Zierikzee FNV-thema-avond over kwali teit van de arbeid in Paternos ter. 19.30 uur. Jules Deelder met Deelder denkt in Concertzaal. 20.00 uur. s Zonnemaire Presentatie speeltuinplan. Dorpshuis. 19.30 uur. Nieuwerkerk Vergadering adviescommissie az. Gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 5 februari Zierikzee Heropening Arbeidsbureau Zierikzee. 15.00 uur. Culturele avond Schouws.Spel in Mondragon. 20.00 uur. Tbneelstuk Het Duel. Concert zaal. 20.30 uur. Zonnemaire Muziekuitvoering Nut en Uit spanning in dorpshuis. 19.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging. Sint Joostdijk 11. 19.45 uur. Zaterdag 6 februari Zierikzee Algemene ledenvergadering Vereniging van Beroepsvissers op de Schelde in Het Schotse Wapen. 10.00 uur. Tbneelstuk Het Duel. Concert zaal. 20.30 uur. Kerkwerve Feestavond WIK in dorpshuis 't Zuudènde. 19.30 uur. Renesse Eerste steenlegging tweede va kantiewoning kankerpatiënt jes aan Rampweg. 11.00 uur. Muziekuitvoering van Luctor et Emergo in dorpshuis. 19.30 uur. Maandag 8 februari Brouwershaven Vergadering adviescommissie ruimtelijke ordening. Stad huis. 19.30 uur. Noordgouwe Thema-avond Agrarisch Jonge ren Kontakt over tuin- en erf- beplanting in café-restaurant Van der Weijde. 20.00 uur. Dinsdag 9 februari Brouwershaven Lezing ziekte van Alzheimer. Poortershof. 19.00 uur. Woensdag 10 februari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 11 februari Brouwershaven Vergadering adviescommissie financiën. Stadhuis. 19.30 uur. Vrijdag 12 februari Zierikzee Jaarvergadering Helpt Elkan der in Huis van Nassau.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2