GRATIS ADVERTENTIE IIW KRANT VAN Renesse opent ook dit jaar traditionele Strao-vieringen O r anj ever eniging wil een zeskamp r n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 'De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwenen uit het historische beeld' 0 32^$ Nationale herdenking van de Watersnoodramp in teken van herinneringen van slachtoffers Zaterdag 13 februari 3 KONINGIN BEATRIX 3 FIÊTSPADEN 6/7 HERDENKING WATERSNOODRAMP Motor in de sloot dé krant van schouwen-duiveland! IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 2 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25301 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Hare Majesteit loopt in gezelschap van burgemeester Bergshoeff (rechts) en de Commissarissen van de Koningin uit Zuid-Holland en Noord-Brabant naar de ingang van de Nederigdse Hervormde kerk te Nieuwerkerk. (Foto: Joop van Houdt). NIEUWERKERK - „Vijf jaar na de Watersnoodramp was de strijd tegen het wa ter, het uitvoeren van het Deltaplan al belangrijker dan de herdenking van de tragische gebeurtenissen. De slachtoffers, hun verlies, verdriet en angst verdwe nen uit het historische beeld. De verloren strijd werd achteraf alsnog een over winning, met als uitkomst: veiligheid. Het paradoxale gevolg hiervan is dat de ramp zelf als het ware onzichtbaar is geworden in de nationale geschiedenis. De geschiedschrijving spreekt er nauwelijks meer over. Het beeld van de na oorlogse periode is dat van herstel en vernieuwing. Maar wie goed luistert naar de mensen die de ramp hebben meegemaakt leert al snel dat het gaat om de angst, de onzekerheid, de kou, de storm, de stank en verrotting, de verzilting, de modder en het modderen; het opruimen van de modder en de rommel na de ramp". voor de mensen die tijdens de ramp dierbaren verloren nog steeds moeilijk dat gemis te aanvaarden. ,,Voor velen is het nog altijd moeilijk daarover te praten. Het is als een ver schrikkelijke nachtmerrie die telkens opnieuw wordt be leefd". Hij wees er op dat de herdenking ook in het teken staat van degenen die met ge vaar voor eigen leven spontaan hulp boden in de eerste, moei lijke uren van de Watersnood ramp toen de professionele hulpverlening van buiten het rampgebied nog op gang moest komen. ,,De gesprekken over de ramp van 1 februari 1953 en het uiten van de gevoelens zijn nog steeds niet verstomd. Het lijkt er sterk op dat velen van de ge neratie die het meemaakten nu pas in staat zijn het échte ver haal te vertellen. Wat toen ge beurd is, is niet uit te wissen in de herinnering van de mensen die het hebben meegemaakt. Niet uit te wissen in stad en land. Het kleine blijft er aan herinneren: een bordje aan een huis 'tot hier stond het water op 1 februari 1953'. En het grote herinnert eraan: de Storm vloedkering in de Oosterschel- de". Dat zei de Commissaris van de Koningin in Zeeland drs W. T. van Gelder in zijn toe spraak. Hij wees er op dat iemand die zegt: ik heb de ramp meege maakt veel meer zegt dan op pervlakkig in deze woorden besloten ligt. ,,Bij het verwer ken van dit soort gevoelens en herinneringen wordt de mens op zichzelf terug geworpen. De een zal zich zoveel mogelijk uiten, de ander kan zich «niet uiten of wil er niet over praten. Zeker is dat velen troost von den binnen hun geloofsge meenschap". De commissaris wees er op dat de ramp een te ken moet blijven van het feit dat we in een land wonen dat altijd beschermd moet worden tegen de zee. ,,Wat nu, menselij kerwijs veilig is kan in de toe komst veranderen. De overheid zal zich dit bewust moeten blij ven en zo goed mogelijk voor bereid moeten zijn. Ook als het gaat om andere rampen die ons kunnen overkomen". Dat benadrukte ook de minis ter van verkeer en waterstaat, J. R. H. Maij-Weggen. Zij keek terug op de ramp en de oorza ken daarvan, de noodlottige en zeer uitzonderlijke combinatie van springtij en storm. „Toch kwam de rampyoor. een aantal mensen niet onverwacht. Inge nieurs van Rijkswaterstaat hadden al voor de Tweede We reldoorlog gewaarschuwd voor de slechte toestand van de dij ken. Al in 1939 werd door de toenmalige minister van ver keer en waterstaat een storm vloedcommissie ingesteld. In 1940, 1944 en 1946 volgden waarschuwende rapporten. Maar vlak na de oorlog waren er andere, op zich ook wel be grijpelijke prioriteiten. De grote woningnood vroeg om ex tra geld en de koude oorlog een vervolg pagina 2 De emoties van de slachtoffers; het gevoel van verlaten te zijn en er alleen voor te staan, speelde een belangrijke rol in de toespraken die werden ge houden tijdens de Nationale Herdenkingsbijeenkomst, maandagmiddag in de Neder landse Hervormde kerk op de Ring te Nieuwerkerk. De her denking werd bijgewoond door Hare Majesteit Koningin Bea trix, de ministers Dales, Ter Beek, Maij-Weggen, de Com missarissen van de Koningin in Zuid-Holland, Noord-Brabant en Zeeland, vele andere hoog waardigheidsbekleders en ruim 170 mensen die de ramp als slachtoffer en/of hulpverle ners meemaakten. De koningin arriveerde om 13.40 uur op de Ring in Nieu werkerk waar een brede rij be langstellenden al bijna een uur stond te wachten en een ere haag vormde waarlangs Hare Majesteit de kerk binnenliep. Zij werd begroet door burge meester A. Bergshoeff en kreeg bloemen van mevrouw M. J. Grootenboer-van Dijke die op 2 februari 1953 werd geboren te Nieuwerkerk. In de consistorie van de kerk werd de koningin voorgesteld aan een aantal ge nodigden waaronder de beide wethouders van Duiveland, W. P. Stouten en C. W. Flikweert en president-kerkvoogd A. R. I. van den Hoek. In zijn welkomstwoord zei bur gemeester Bergshoeff dat Dui veland de aanwezigheid van de koningin als een grote eer be schouwt en als blijk van mede leven en betrokkenheid bij de ramp die zich veertig jaar gele den voltrok. Hij herinnerde er aan dat de voormalige gemeen ten Nieuwerkerk en Ouwer- kerk relatief het zwaarste wer den getroffen door de ramp. „Een van elke zes inwoners verloor er het leven. De ramp werd een markering in de tijd. Na de ramp is het leven in de dorpen nooit meer geworden zoals het daarvoor was. Eerst waren er de grote verliezen aan mensenlevens en de enorme verwoestingen die het water aanrichtte. Daarna kwamen de wederopbouw en de invloeden van het Deltaplan". Ondanks die veranderingen en de tijd die is verstreken is het Mevrouw M. J. Grootenboer-van Dijke uit Nieuwerkerk biedt Hare Majesteit bloemen aan. Zij werd geboren op 2 februari 1953. (Foto: Joop van Houdt). RENESSE - Zoals gebruikelijk opent Renesse ook dit jaar weer de reeks traditi onele Straofeesten, die elk voorjaar in de Westhoek van Schouwen worden ge houden. Het feestelijk gebeuren vindt dit jaar plaats op zaterdag 13 februari. De Straocommissie heeft weer een aantrekkelijk programma voorbereid, waarin een ruime plaats is ingeruimd voor de jeugd. Zo~is er weer een flessenpost- wedstrijd. Vorig jaar werd deze wedstrijd voor het eerst geor ganiseerd. Van de 55 flessen die toen door een vissersschip zijn uitgezet zijn er maar liefst 22 berichten terug ontvangen. Voor de winnaars zijn drie prij zen beschikbaar. Tijdens de verschillende prijs uitreikingen 's middags zullen de winnaars van de flessen postwedstrijd 1992 worden be kendgemaakt. Programma Het programma van de dag be gint een half uurtje later dan gebruikelijk was, namelijk om 10.30 uur. De deelnemende ver sierde paarden en pony's verza melen zich dan bij manege Grol, waar ook de keuring plaats vindt. Het ziet er nu al naar uit dat er zeker zo'n 50 Straorijders aan het evene ment zullen deelnemen. Om 11.00 uur vertrekken de amazones en ruiters naar strand waar rond 11.30 uur het voetenwassen der paarden zal plaatsvinden, gevolgd door een strandrit naar Haamstede. Om 12.15 uur verzamelen zich op het dorp dan al weer de verkle de kinderen, eventueel met een versierde fiets, bij de podium wagen aan de Lange Reke. Zij zullen daar door een jury wor den beoordeeld. Aansluitend volgt om 12.30 uur een ringsteekwedstrijd per fiets of per pony. Hiervoor is voor manege Grol een pony ter beschikking gesteld. Om 14.00 uur meldt het fanfa rekorps Luctor et Emergo zich om samen met de kinderen en andere belangstellenden de Strao-rijders en -rijdsters op te halen bij Bar The Pub. Voor de kleintjes is er een drietal boe renkarren waarop zij de tocht door het dorp mee kunnen ma ken. Na de rondgang door het dorp presenteert de stoet zich om 14.00 uur voor de burgemees ter, de heer H. Tfees. Dit gebeurt op de Lange Reke. Om 15.00 uur volgt de wed strijd ringsteken voor de deel nemers aan de Straorit. De deelnemers aan het ringsteken op fiets of pony kunnen om 15.30 uur terecht in Het wapen van Renesse voor een gratis kindermenu met een consump tie. Om 17.00 uur volgt in Het wa pen van Renesse dan nog een mini-play-backshow, gevolgd door de prijsuitreiking in de verschillende wedstrijdcatego rieën. Om de feestelijke sfeer nog te verhogen is er vanaf 16.00 uur livemuziek in Het Wapen van Renesse, die verzorgd zal wor den door John Prins. De grootste deugd van een vorst is: de zijnen te kennen. Martialis Rustig weer HET WEER Wolkenvelden en droog. Voorat in het zuiden ook af en toe zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Min. temp. om het vriespunt, middagtemp. ongeveer 6 graden. Zwakke tot matige wind, rond kracht 3, uit west tot zuidwest. 1 Koningin Beatrix was in Ouwerkerk voor een kransleg- ging bij de caissons. Brouwershaven probeert een bijdrage te krijgen voor de aanleg van fietspaden. In alle zes de gemeenten op Schouwen-Duiveland werd de Watersnoodramp herdacht. BASKETBAL Het heren basketbalteam MEVO'80 verloor in de eind fase van Scheldesport uit Terneuzen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's Adviescommissie welzijn buigt zich over subsidieverzoek ZIERIKZEE - De Zierikzeese Oranjevereniging: wil met ingang van Koninginnedag 1993 een jaarlijks te rugkerende zeskamp organiseren. Voor de aanvangs- kostëiï dié hiervoor moeten worden gemaakt wordt aan de gemeente Zierikzee een eenmalige subsidie gevraagd van duizend gulden. Op maandag 15 februari komt dit verzoek aan de orde tijdens de openbare vergadering van de gemeentelijke adviescom missie welzijn. Uit de stukken voor de vergadering blijkt dat het Zierikzeese college van burgemeester en wethouders het gevraagde' bedrag wat aan de hoge kant vindt. Men stelt vooralsnog voor een eenmalige garantiesubsidie van maxi maal 500 gulden beschikbaar te stellen. De commissie wordt gevraagd advies uit te bren gen. De commissie spreekt zich tij dens de vergadering ook uit over een verzoek van de Werk groep Toegankelijkheidsbevor dering op Schouwen-Duive land die een subsidie van 1250 gulden vraagt. En het alge meen maatschappelijk werk dat haar subsidie verhoogd wil zien tot dertig cent per inwo ner. Dit vanwege de verhoogde kosten voor immateriële hulp verlening aan woonwagenbe woners. Tenslotte beraadt de commissie zich over het be staande beleid van de gemeen te. De commissievergadering begint om 19.30 uur en kan door iedere belangstellende vanaf de publieke tribune wor den gevolgd. KERKWERVE - Zondag, aan het eind van de morgen, kwam een inwoner van Brouwersha ven als gevolg van een schrik reactie met zijn motor in de sloot terecht. Het ongeluk gebeurde langs de Weelweg nabij Kerkwerve. Een behulpzame landbouwer zette het voertuig, dat de Brouwe- naar even had geleend, weer op het droge. De bestuurder kwam met de schrik vrij, doch wel nat en modderig. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres plaats: postcode: telefoon handtekening. Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ag Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar «O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GD Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. i- ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1