Geslaagde muzikale reis door Luctor et Emergo „Het water is aantrekkelijk, maar tegelijkertijd gevaarlijk" Ongeluk Laan van Saint Hilaire Auto inbraak Lantaarn diefstal Diefstal uit auto Vergadering commissie Openbare Werken Bruinisse Vergadering Bruse commissie financiën Première theaterstuk ''Water'' door Het hondje van de Ruyter In het kielzog van Columbus MAANDAG 1 FEBRUARI 1993 NR 25300 3 Verwachting t/m vrijdag 5 februari KLEINGELD ELECTRONICS ZIERIKZEE - Zaterdag om on geveer 16.15 uur vond een onge val plaats op de Laan van Saint Hilaire te Zierikzee. De heer L. uit Zierikzee kwam door onbekende oorzaak met zijn personenauto in de berm van de weg terecht, raakte daardoor in een slip en kwam tegen een boon tot stilstand. Het voertuig werd daardoor zo zwaar beschadigd dat het moest worden weggesleept. De inzittende werd niet gewond. WESTERSCHOUWEN - De heer V. uit Bergen op Zoom be merkte afgelopen zaterdag bij terugkomst bij zijn auto die stond geparkeerd op het par keerterrein aan de Kampweg dat deze was opengebroken. Uit de auto werd een radio- cassettespeler en een porte monnee ontvreemd. De in braak werd vermoedelijk ge pleegd op zaterdag tussen 12.00 en 15.00 uur. HAAMSTEDE - De heer V. uit Den Haag deed afgelopen za terdag aangifte bij de politie van twee smeedijzeren lan taarns die bij hem voor zijn tweede woning aan de Kloos- terweg in Haamstede stonden. De diefstal van de beide lan taarns heeft vermoedelijk de vorige week plaatsgevonden. De schade wordt geschat op on geveer 1700 gulden. NOORDWELLE - De heer S. uit het Duitse Pulheim deed aangifte van diefstal uit zijn personenauto. De auto stond geparkeerd aan de Rampweg te Noordwelle. Zondag om ongeveer 13.09 uur werd het portierraampje van het voertuig ingeslagen,. Van de achterbank werden tassen met papieren, kleding een fotoca mera en ongeveer duizend DM gestolen. BRUINISSE - Dinsdag 2 fe bruari vergadert de commissie openbare werken van de ge meente Bruinisse. De vergade ring wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sie onder meer het Regionaal milieuwerkplan en de parkeer situatie in de Weststraat. Het laatste punt werd al eerder in commissieverband aan de orde gesteld. Voor wat betreft het milieuwerkplan hebben de ge meenten Brouwershaven, Brui nisse, Duiveland, Westerschou- wen en Zierikzee door middel van een convenant reeds een belangrijke stap gezet. In de loop van 1992 hebben de ge meenten besloten gezamenlijk een regionaal milieuwerkplan op te stellen. Daartoe is een werkgroep geformeerd. Het plan gaat uitgebreid in op de samen uit te voeren activitei ten en de manier waarop men denkt deze te gaan uitvoeren. BRUINISSE - Woensdag 3 fe bruari vergadert de commissie financiën van de gemeente Bruinisse. De vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om 19.30 uur. Op de agenda van de commis sievergadering het verzoek van de Christelijke Woningbouw vereniging Schouwert-Duive- land tot toepassing van de 2000,- regeling voor de te bou wen sociale huurwoningen in Riekusweel II. Verder komt aan de orde het regionaal mi lieuplan en de bijdrage voorbe reiding uitvoering wet voorzie ningen gehandicapten. De com missie wordt advies gevraagd over het verzoek een bijdrage van 0,42 per inwoner te ver strekken. WEERSVOORUITZICHTEN Woensdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 10% Min.temp. 0 graden Mid.temp. 6 graden Windkracht zuidw. 3 Donderdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 3 Vrijdag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 2 febr. Zon op 08.17, onder 17.25 Maan op 12.21, onder 04.28 Volle Maan: 7 febr. (00.55) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Er ligt een krachtig hoge- drukgebied van 1040 hPa boven Duitsland. Dinsdag later op de dag zoekt het verbinding met een hoge- drukgebied op de Oceaan en dat zorgt ervoor dat de wind bij ons naar het zuidwesten gaat. Vannacht nog niet, het is dan helder en koud met minimumtemperaturen die uiteenlo pen van net onder nul aan de kust tot min 6 graden in het binnenland. Dinsdag overdag is het zonnig. La ter op de dag gaat de wind aan de kust om naar het zuidwesten en dan is de kans groot dat er wolkenvelden van zee binnendrijven. De middag- temperatuur wordt ongeveer 5 gra den. De wind is matig, kracht 3 a 4. De komende dagen blijft de wind in de westhoek en is er tamelijk veel bewolking, bovendien is de kans op mist groot. Neerslag valt er niet. DEN HAAG - Het voormalig concentratiekamp Auschwitz krijgt twee miljoen gulden in de bijdrage van de kosten van restauratie. Het Poolse staatsmuseum moet volgens het kabinet blijven voortbe staan als signaal tegen de ver schrikkingen van fascisme en rassenhaat. Ook andere landen dragen bij aan de restauratie van het voormalige concentra tiekamp. AMSTERDAM - De Kroon heeft het bestemmingsplan dat de tweede Coentunnel moge lijk had moeten maken vernie tigd. Dit blijkt uit een besluit dat het ministerie van vrom vrijdag naar instanties en or ganisaties heeft gestuurd, die bezwaar tegen de aanleg van een tweede tunnel hadden ge maakt. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video band meer kan zijn dan alleen trommelen. In Centraal Ameri ka werd Jamaica aangedaan via het stuk Holiday on Jamai ca van Hans Fillinger. Het pu bliek liet zich hierbij met en thousiasme betrekken door rit misch mee te klappen. Het pro gramma voor de pauze werd af gesloten met Tempo Latino, een 'arrangement wederom van di rigent Henk Blom. Huldiging Na de pauze, waarin een ge slaagde verloting werd gehou den, werd muzikant Wim Hoo- gerhuis in het zonnetje gezet ter gelegenheid van zijn 40- jarig lidmaatschap. Hij werd hiervoor gehuldigd met de zil veren KNF-speld met briljant- je. Deze werd hem opgespeld door de voorzitter, die hem ook een oorkonde overhandigde. Voor mevrouw Hoogerhuis wa ren er bloemen. Het programma na de pauze kreeg zoals gebruikelijk de ti tel Showtime mee. Showtime staat voor een reeks moderne eigentijdse muziekstukken die het publiek veelal bekend in de oren zullen klinken. Bijvoor beeld Dances with Wolves, Everything I Do, Watermelon- man en Edelweiss met zang van Elvira Vos en Bert Klap wijk. In Smutna Trumpeta speelde Rini de Looze perfect een zeer moeilijke solo op cor net. De lang aangehouden zeer hoge slotnoot wist hij uitste kend te treffen. Een staande ovatie aan het slot was de belo ning van een zeer enthousiast publiek dat duidelijk had ge noten. Voor solisten en muzika le leiders waren er .bloemen. En nadat als toegift het overbe kende Ice cream was gespeeld werd de geslaagde uitvoering afgesloten met een gezellig bal op muziek van Ad Hagesteijn. Volgende week zaterdagavond wordt het gehele programma nog een keer herhaald. Op deze avond zijn ook niet-donateurs van harte welkom. De dansmu ziek zal dan worden verzorgd door Trio Lou Nilsen. ROTTERDAM - Het bestuur van de Stichting Migranten Omroep Mozaïek heeft zondag besloten de Rotterdamse mi- grantenomroep op te heffen. De contracten van de zeven re dacteuren zijn niet verlengd. St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHEO NI EU WSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur R M, M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314 Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48.50 Bij autom. afschr. 1 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. I 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V?% BTW. nuari op 1 februari genood zaakt om de zolder van hun huis op te zoeken. Het kolken de water is onder invloed van storm en springtij door de dij ken heengebroken en het land loopt onder water. In het begin vinden de kinderen het nog spannend en sensationeel. Even later als ze zelfs op het dak van hun woning moeten klimmen worden ze bang. De geluids- en beeldeffecten van het moment van de Waters noodramp zijn aangrijpend. Het geloei van de storm, de noodklokken en sirenes en op de achtergrond zijn beelden te zien van donkere luchten. Hier bij is gebruik gemaakt van his torische foto's van mensen op de vlucht, reddingswerkers en zovoorts. Tussen de scenes door geven de spelers via korte mel dingen aan wat er gebeurt en welke plaatsen er op welke tijdstippen overstroomd. Steeds meer meldingen komen door elkaar binnen, daarmee de chaos van deze dagen aange vend. Gijs springt van het dak en blijkt even later verdronken te zijn. Het slot van het verhaal is dat Gijs, Rosa en Jet elkaar veertig jaar later weer tegen komen bij Wisse Braakman. Hier blikken ze terug op de mooie tijd die zij bij het water hebben gehad. Maar ze kunnen niet terug. De mens heeft de oorlog verklaard aan het water en de dijken ge sloten. Zij zitten 'aan de andere kant van het water', de poorten zijn gesloten en de terugweg is afgesloten. Het water heeft een grote aantrekkingskracht op de kinderen. (Foto: Marijke Folkertsma). NEELTJE JANS - In Delta Expo op Neeltje Jans ging gisteren, zondag, het thea terstuk Water van de Zeeuwse toneelgroep Het hondje van de Ruyter in premiè re. Zoals de titel van het stuk staat water in het algemeen en de Watersnood ramp in het bijzonder centraal in deze produktie die bedoeld is voor de jeugd van acht tot en met twaalf jaar. De aantrekkingskracht van water op mensen en kinderen in het bijzonder, de grenzen die je met water kunt verleggen, het ple zier dat je aan water kunt beleven en de gevaren van water zijn allen thema's van het stuk. Op de datum dat veertig jaar geleden de dijken doorbraken in Zuidwest-Nederland ging Water in première. Op de meest toepasselijke plaats. In Delta Expo bij de Stormvloedkering. Vier jonge actrices en acteurs, te weten Marianne Haans, Jo- sien de Graaf, Peter Adriaanse en Eric Holm, laatstgenoemde komt uit Zierikzee, maken deel uit van theatergroep Het hond je van de Ruyter. Voor een uit verkochte zaal voerden zij gis teren voor het eerst Water op. Na maanden van voorbereidin gen en repeteren, vaak drie da gen per week, was het einde lijk zo ver. Veerman Het podium toont een tanksta tion en een steiger met wat riethalmen. Het is de lokatie waar alle fragmenten van het stuk zich afspelen. Het tank station is de plaats waar WisSe" Braakman leeft. Braakman is niet zo jmaar een pomphouder. Hij symboliseert de veerman uit de oude Griekse mythen. Bij hem, 'aan de andere kant van het water' komen de dode mensen aan. Even later maakt het publiek kennis met Rosa en Gijs, twee kinderen die veel bij het water spelen. Ze gooien met stenen, kijken naar kik kervisjes en in de winter schaatsen ze op het bevroren water. Soms nemen ze risico's en gaan naar het verboden ei land. Het water en zeker ook de gevaren van het water heb ben een grote aantrekkings kracht op de beide kinderen. In een ander figment vangen stoere vissers een zeemeermin, daarmee uitbeelding gevend aan de legende van Westen- "schouwen. Keer op^keer- wordt---' overgeschakeld en terugge keerd naar.jjiqt:pompstation waar'Gijs,'Jet en Rosa verblij ven. Hoe ze daar gekomen zijn wordt even later duidelijk. Sa men met hun ouders zijn Rosa en Gijs in de nacht van 31 ja- „Heel mooi, een leuk verhaal, maar ook heel moeilijk". Kin deren geven na afloop van de première van het stuk Water door toneelgroep Het hondje van de Ruyter aan wat ze ervan vonden. Ze hebben wel genoten van de mooie aankleding van het podium en konden ook de fragmenten van de Waters noodramp goed volgen, maar met name de Griekse mythe van de veerman was voor hen te hoog gegrepen. De Belgische regisseur Koen Schyvens geeft toe dat de structuur voor jonge kinderen nog wat te moeilijk is en dat er bij voorstellingen op scholen eerst wat uitleg vooraf wordt gegeven over met name de Griekse mythe. Toch is in het stuk voor een ieder wel dui delijk geworden wat voor ver schillende kanten het water heeft. Over de première is hij dan ook erg tevreden. „We heb ben er erg hard aan gewerkt en het zag er goed uit", zegt hij. Dat velen het met hem eens zijn blijkt uit de lovende reac ties die Schyvens na afloop -vanoit het publiek "ontvangt. Water is op dit moment voor het kopiende seizoen verkocht 'aan zö'n dertig scholen, buur thuizen en schouwburgen. De regisseur sluit echter niet uit dat het stuk ook nog volgend seizoen zal draaien. kan gebruiken. Op dit moment zijn verschillende leerlingen in opleiding. Hij prees Gerard Goed.egebuure, die zich inten sief bezig houdt met de oplei ding en inspiratie van een groepje jeugdige leden. Jam mer vond hij het dat de vereni ging tijdens de zomermaanden stil ligt. „Maar, dat is inherent aan een recreatiegemeente als Renesse", aldus de voorzitter. Voordat de voorzitter zijn wel komstwoord uitsprak werd het programma muzikaal geopend onder leiding van tweede diri gent Jaap Moerland met de mars Hands across the sea van J. F. Sousa. Na de woorden van de voorzit ter werd onder leiding van Henk Blom de muzikale rond reis door Amerika gestart met de ouverture Harlem Shadows. Hoofdthema in deze ouverture was de bekende negro spiritu al, Joshu fit the battle of Jeri cho. Een muziekstuk in mi neur, maar eindigend in een uitbundig majeur slotakkoord. De verschillende stukken wer den door dirigent Henk Blom ingeleid. Met een kwinkslag er tussen door wist hij de stem ming er goed in te brengen. Bij de musicalselectie uit Oklahoma van Rodgers/Ham- merstein, in een arrangement van Cor Mellema, werd de zang verzorgd door een in cowboy outfit gestoken Elvira Vos en Bert Klapwijk. Onder de titel Marching to the Western had Henk Blom een arrangement gemaakt van melodieën uit verschillende westernfilms zo als bijvoorbeeld High Noon. De drumband van Luctor et Emergo onder leiding van Ro nald de Roo. bijgestaan door een melodische slaggroep van Witte van Haemstede, was on der meer te beluisteren in Da kota van Bobby Christian en North and South van Bill Con té in een arrangement van Henk Smit. Het optreden toon de overduidelijk dat een drum- RENESSE - In een bijna geheel gevuld dorpshuis van Renesse verzorgde mu ziekvereniging Luctor et Emergo zaterdagavond met veel succes haar jaarlijkse donateursuitvoering. Voor een kleine 300 mensen bracht het korps een zeer geva rieerd programma. Van buiten de vereniging werd aan dit programma meege werkt door Elvira Vos en Bert Klapwijk (zang) en een melodische slagwerk groep van het korps Witte van Haemstede. Voor de pauze stond het pro gramma geheel in het teken van het motto In het kielzog van Columbus. In het kader van dit thema was voor de rand van het podium een decor ge bouwd met daarop de scheep jes van de bekende 15de eeuw- se ontdekkingsreiziger. In mu ziek vertaald betekende het thema een muzikale rondreis door Amerika, te beginnen in Noord-Amerika en vervolgens via Centraal- naar Zuid- Amerika. Voorzitter A. J. Padmos ver welkomde alle aanwezigen, in het bijzonder burgemeester H. Tees. Hij vestigde de aandacht op de moeite die gedaan was om een, fraai decor te bouwen en dankte hiervoor Hans Can ters als ontwerper en inspira tor hiervan. Woorden van dank ook sprak hij tot dé donateurs voor hun belangstelling en hun financiële bijdrage. Een bijdra ge zonder welke een kapitaal intensieve vereniging als Luc tor et Emergo niet in staat zou zijn, zijn niveau te handhaven. Ook de gemeente dankte hij voor de onmisbare jaarlijkse subsidie. Verder wees hij erop dat de ver eniging er door omstandighe den toe gedwongen is geweest het ophalen van oud papier te staken. Wel wordt er nog steeds oud papier ingezameld in een container gestationeerd op De Dreef. Hij riep ieder op zijn oud papier daar heen te bren gen. Hij legde uit dat de vereni ging altijd nog nieuwe leden Ook Zuid-Amerika werd tijdens de muzikale rondreis aangedaan. (Foto: Marijke Folkertsma).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3