1 'Vroeger leefde je voor elkaar, nu leeft ieder voor zichzelf' GRATIS ADVERTENTIE 9 r UW KRANT VAN SCHOUWENMELAN 'Hoge water lag niet aan springtij en ook was het geen superstorm' ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 PREMIÈRE O 5 MUZIEKUITVOERING 0 9 PAARDESPORT dé krant van schouwen-duiveland! j Borreltje teveel gedronken Brommer niet deugdelijk Mevrouw K. Roose-van de Panne 100 jaar: Geluids overlast Eenzijdig ongeval MAANDAG 1 FEBRUARI 1993 149e JAARGANG NR 25300 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 ^ODFL ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. H drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Waar de belangstelling verdwijnt, verdwijnt ook de herinnering. Goethe HET WEER Vannacht helder en minimumtemp. van rond het vriespunt direct aan zee, tot min 6 in het binnenland. Overdag flinke perioden met zon en droog. Middagtemp. ongeveer 5 graden. Wind zuid tot zuidwest, zwak tot matig, rond kracht 3. In Delta Expo op Neeltje Jans ging de produktie Water in première. De Koninklijke muziekvereniging Witte van Haemste- de gaf haar jaaruitvoering in De Schutse. 8 VOETBAL Danny Magito leidt Zierikzee naar tweede-periodetitel in de vierde klas. In manege Grol in Renesse werden indoordressuur- wedstrijden gehouden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's I Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een I kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, I jaarabonnement met autom. afschr. 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. I Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres I I postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw I bank-/gironummer vermelden: aE Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. SL] van de lucht en het opruimen van oude takken. „Het weer en de natuur houden de aarde leefbaar. Rampen komen in de natuur niet voor. Rampen over komen alleen mensen. En wij proberen met de natuur om te gaan door rampen in te calcule ren. In een kosten/voordeel/ veiligheidsplaatje proberen we de juiste beslissing te nemen". De meteoroloog wees er in dat verband op dat de deltahoogte in Zeeland dusdanig is dat Zee land één keer in de vierduizend jaar kan overstromen, „dat kan dus in 2065, of in 3044 of vol gend jaar of morgen. Zo gaat de natuur door met wat ze doen moet: de aarde leefbaar hou den. En wij, op de grens van land en water, zullen proberen ons land te beschermen tegen de woeste wijze waarop de na tuur haar taken soms ver richt". Algemeen manager van Delta Expo, F. van Spaandonk dank te iedereen die materiaal be schikbaar stelde voor de ten toonstelling De ramp 1953. Hij benadrukte dat bij de expositie niet de overstromingsramp op zich centraal staat maat- de be levenissen van de mensen die de ramp meemaakten. „Op bij na al het gebruikte materiaal komt men mensen tegen. Op de foto's, in het filmmateriaal, op de geluidsbanden. We hebben niet geprobeerd om via de ten toonstelling een journalistieke documentaire te maken, maar een sfeerbeeld te creëren. De verbeelding van de bezoe ker moet de rest doen. Alle ac tiviteiten die wij hebben on dernomen hebben als doel de bestaande beelden bij te stel len en aan te vullen". De expo sitie De Ramp 1953 is tot en 30 maart te zien op woensdag tot en met zondag van 10.00 tot 17.00 uur en daarna dagelijks op die zelfde tijden. KERKWERVE - In de nacht van zaterdag op zondag om 05.00 uur werd tijdens een rij dende controle op de Zandweg in Kerkwerve de heer H. uit Noordgouwe aangehouden. De bestuurder van de personenau to bleek teveel alcohol genut tigd te. hebben om nog achter het stuur plaats te mogen ne men. Na de blaastest op het politie bureau werd de heer H. een transactie van vierhonderd gulden aangeboden. BRUINISSE - De heer S. uit Bruinisse raakte afgelopen vrijdag 29 januari zijn brom fiets kwijt. Tijdens een rijden de controle bemerkte de poli tie dat de bromfiets niet verze kerd was en daarnaast rijtech- nisch niet in orde. Tegen S. werd proces£verbaal opge maakt. In Zonnemaire werd de heer B. uit Zierikzee aangehouden. B. bleek niet in het bezit van een geldig rijbewijs en kon de poli tie eveneens geen verzeke ringspapieren overleggen. De auto werd in beslag genomen en B. kreeg een proces-verbaal. NOORDGOUWE - Afgelopen vrijdag 29 januari omstreek^ 18.15 uur vond op de Donkere- weg in Noordgouwe een eenzij dig ongeval plaats. De bestuurder van een perso nenauto, de heer B. uit Zierik zee, reed met zijn voertuig over de Donkereweg vanuit Schud- debeurs in de richting van Noordgouwe. In een bocht naar rechts geraakte hij op de lin- kerwéghelft en verloor de macht over het stuur. De wagen ramde een boom en sloeg een aantal keren over de kop. Een jongeman, de heer Z. uit Zierikzee die als passagier in de auto mee reed raakte bij dit ongeval gewond. Per ambulan ce werd hij naar het Zweedse Rode Kruis Ziekenhuis in Zie rikzee overgebracht waar de artsen een hersenschudding constateerden. Het voertuig van de heer B. werd bij dit on geval totaal vernield. tekracht, zo oefenen zon en maan ook zwaartekracht uit op de aarde. De grond reageert hier nauwelijks op maar het water wel. Het wordt omhoog getrokken zoals men kan zien aan de vloed. Wanneer de zon en de maan aan dezelfde kant staan en dus gelijk aan de aar de trekken is de vloed extra hoog; springtij. Die hoogte is ook afhankelijk van de onder linge afstand tussen maan en aarde. Wanneer deze heel groot is dan is het springtij lager dan anders. Dat was veertig jaar geleden het geval", aldus de heer Kroll. Hij betoogde dat de hoge wa terstand tijdens de Waters noodramp dus niet in de eerste plaats werd veroorzaakt door het springtij. „Ook was het geen superstorm. Op zee wind kracht 11 en op de kust wind kracht 10 komt vaker voor. Het bijzondere was dat de storm dusdanig over de Noordzee trok dat de lucht urenlang van af de Noorse Zee over Neder land trok. Die lucht duwde het water voor zich uit en stuwde het tegen onze kust omhoog. Omdat dit zo lang aanhield kwam het water ruim drie me ter hoger dan normaal". De weerman legde uit hoe stor men de warmte over de aarde verdelen. Daarbij ontstaan vaak wervelingen die extra warme en koude lucht ver plaatsen. Het zijn de zoge naamde depressies die soms gepaard gaan met stormsnel- heden. De heer Kroll belichtte ook de positieve aspecten van stormen zoals het verfrissen ZIERIKZEE - De politie heeft in de nacht' van zaterdag op zondag om 01.00 uur de stereo installatie van de heer I. uit Zierikzee in beslag genomen. De afgelopen maanden werd door omwonenden regelmatig geklaagd over geluidsoverlast. Tfegen I. wordt proces-verbaal SCHARENDIJKE - Ze heeft twee wereldoorlog-en én een Watersnoodramp meegemaakt, begon op latere leeftijd samen met haar man een manufacturenwinkel in Scharendijke die ze later wéér noodgedwongen moest verkopen, maar ze heeft de moed er altijd ingehouden. Mevrouw K. Roose-van de Panne uit Scharen dijke vierde zaterdag in gemeenschapsruimte De Putmeet in Scharendijke haar honderdste verjaardag. Katrien van de Panne werd in een huisje bij de haven van Scharendijke geboren en groei de op bij pleegouders. Haar moeder stierf negen dagen na de bevalling van Katrien en haar tweelingzusje. Haarvader deed afstand van zijn dochter toen zij vier jaar oud was. „Ik ben opgegroeid als enig kind", aldus de honderdjarige. Zij kwam terecht bij een kinder loos echtpaar dat het vier jarige meisje opvoedde als was het hun eigen kind. „Ze hebben altijd heel goed voor me ge zorgd, en als ik het over vader en moeder heb praat ik over hen en niet over mijn echte va der", aldus mevrouw Roose. Geen weelde Zij groeide op in een tijd vol ar moede. Landarbeiders verdien den teveel om van dood te gaan maar te weinig om van te le ven. „Als je die tijd vergelijkt met vandaag de dag dan leven we nu allemaal in weelde", stelt de honderdjarige. Haar pleegvader had zich opgewerkt tot een kleine aannemer met twaalf mensen in dienst. „Maar hij is altijd werkman onder de werkmannen ge weest. In de winter hield hij zijn mensen aan het werk door voor boeren weiland om te spitten tot bouwland. Ploegen? Nee, dat kon niet want daar was het weiland veel te onge lijk voor. Dat moest echtjnet de hand omgespit worden". Mevrouw Roose ging in haar kinderjaren naar school in Looperskapelle. „Ik moest lo pend naar school want fietsen waren er toen nog praktisch niet. Ik weet nog dat het een half uur lopen was". Zij was een goede leerling en in tegen stelling tot veel van haar leef tijdsgenoten kreeg zij de kans om verder te leren. „De meeste meisjes werden in die tijd dienstbode. Dat was zo'n beetje het enige dat je kon. Ik ging naar de Normaalschool om te leren voor onderwijzeres", al dus mevrouw Roose. Zij zette alles op alles om te slagen voor het examen, maar ze zakte. „Achteraf denk ik dat ik veel te gespannen was". Desondanks ging de 19-jarige op zoek naar een werkkring. „Ik wilde niet afhankelijk zijn van thuis en op gegeven mo ment zag ik een advertentie waarin gevraagd werd om een onderwijzeres zonder papie ren. Zonder dat mijn vader het wist heb ik op die advertentie geschreven". In eerste instantie bleef bericht uit De Peel uit. „Ik dacht eerst dat het niets zou worden, maar na een week of wat kreeg ik toch een brief van ene meneer Schaap. Hij wilde een onderwijzeres voor de kinderen van één van zijn pachters. Of ik kennis wilde komen maken". Lange reis Mevrouw Roose-van de Panne (rechts op de voorgrond) werd toegezongen door leden van de bejaardensoos. (Foto: Marijke Fol- kertsma). Welgemoed aanvaardde de in middels 20-jarige de reis naar het verre Peelgebied dat toen net ontgonnen was en waar boeren probeerden een nieuw bestaan op te bouwen. Om zes uur in de ochtend ging zij op pad; met de tram naar het Zij- pe, met de boot naar Roosen daal en via Boxmeer naar Nij megen. Zij zou opgehaald wor den. „Ik kwam daar-env toen stond meneer Sixma me met paard en wagen op te wachten. Ik geloof dat we een uur gere den hebben. Ik zag die armoe dige kleine huisjes en ik had echt zoiets van 'wat moet dat hier nu worden'. Om zes uur 's avonds, dus na twaalf uur reizen, arriveerde mevrouw Roose in De Peel. „Ik kwam daar op een heel mooie boerenhoeve terecht, maar kin deren zag ik daar niet. Ik snap te er niets van". Met haar hoofd vol indrukken en allerlei vra gen bracht zij de nacht door in de boerenhoeve. De volgende dag werd alles duidelijk. Per fiets ging het naar een andere hoeve in de buurt en daar trof ze drie kinderen. „Drie meis jes; Anne, Baukje en Pietertje. Ik mocht van de grote kamer vervolg pagina 2 NEELTJE JANS - ,,Het hoge water tijdens de Watersnoodramp in 1953 werd niet veroorzaakt door het springtij en ook was het geen superstorm die woedde". Dat zei meteoroloog E. Kroll vrijdagmiddag bij de opening van de expositie De Ramp 1953 in Delta Expo op Neeltje Jans. De belevenissen van de mensen die de ramp meemaakten staan centraal bij de expositie die te zien is tot het eind van dit jaar. Meteoroloog Kroll kwam naar Neeltje Jans om de expositie officieel te openen. Hij hield daarbij een inleiding over de meteorologische omstandighe den die van invloed waren op de Watersnoodramp van 1953. „Zoals wij aan de aarde vast zitten door middel van zwaar- Weerman Erwin Krolt tijdens de opening van de expositie. (Foto: Joop van Houdt).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1