Ook gemeentebesturen spannen rechtszaak aan tegen het CBR Stichting Jeugdkomedie treedt op in Concertzaal Sluitregime Stormvloedkering blijft Bruenaars hoog zitten Om Zierikzee als oproepplaats voor rijexamens te behouden Zierikzee doet mee aan proces tegen CBR Zeehond aan de Brouwers- dam Bru's college in brief: kunnen worden Overlast had voorkomen Inbrekers op heterdaad betrapt Gestolen auto op Brouwers haven Dode zeehond spoelt aan bij Bruinisse Nieuw onderzoek Humana? VRIJDAG 29 JANUARI 1993 NR 25299 5 NIEUWERKERK - Het ziet er naar uit dat behalve de rijschoolhouders op Schouiven-Duiveland, ook de zes gemeenten in de regio een rechtszaak gaan aanspannen tegen het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Daar mee hoopt men te bewerkstelligen dat het CBR moet terugkomen op haar beslis sing om Zierikzee met ingang van 1 maart 1993 af te stoten als plaats waar rij examen kan worden gedaan. De gemeenteraad van Duiveland stelde zich don derdagavond als eerste gemeente unaniem achter dit plan. Uit de toelichting bij het agendapunt bleek dat de colleges van burgemeesters en wethouders van alle zes de gemeenten op Schouwen-Duiveland zich in principe akkoord hebben ver klaard met het voeren van een gezamenlijke procedure. De rechtszaak die de gemeen- ten tegen het CBR aanspannen staat los van die van de rij schoolhouders, hoewel uiter aard hetzelfde doel wordt na gestreefd. Het CBR krijgt dus twee rechtszaken aan zijn broek. De belangrijkste moti vatie voor de gemeenten om een dergelijke stap te onderne men is het maatschappelijk be lang dat in het geding komt bij het afstoten van Zierikzee als rijexamenplaats. ,.We moeten proberen te voor komen dat de burgers van Schouwen-Duiveland die rijles nemen te maken krijgen met kostenverhogingen. Dat zal al tijd het geval zijn wanneer men in Goes of Middelharnis moet gaan rijden. Zelfs wanneer men met rijschoolhouders van Schouwen-Duiveland naar Góes rijdt tijdens de rijlessen verliest men een stuk lestijd in stedelijk gebied", aldus burge meester A. Bergshoeff. Hij was van mening dat het de moeite waard is om via de rechter te proberen het CBR op haar beslissing terug te laten komen. ,,Ik weet niet of het zal lukken. Maar we moeten het proberen". De kosten voor een proces bedragen volgens opga ve van advokatenkantoor Boo gaard uit Zierikzee maximaal 15.461 gulden, ofwel ongeveer vijftig cent per inwoner van Schouwen-Duiveland. Wan neer het proces verloren zou worden kan daar nog een claim bijkomen die volgens Bergs hoeff maximaal 5000 gulden zou bedragen. Inherent aan een rechtszaak is verder dat aan het CBR ver zocht kan worden om, in af wachting van het eindvonnis, de sluitingdatum van Zierik zee als rijexamenplaats uit te stellen. Wanneer het CBR daar aan niet zou willen meewerken kan zonodig in een kort geding procedure aan de President van de rechtbank te 's-Graven- hage worden verzocht om te be palen dat de datum in elk geval moet worden uitgesteld tot vonnis is gewezen in de bodem procedure. De rijschoolhouders hebben inmiddels aan het CBR al een dergelijk verzoek ge richt. De Duivelandse raadsleden, die het voorstel als toegevoegd agendapunt kregen vooi-ge- legd, reageerden in eerste in stantie wat voorzichtig. CDA- raadslid M. Klaassen-Meijer wilde weten wat het de ge meente precies zou kunnen gaan kosten. L. Meerman (SGP/RPF) vroeg zich af of er helemaal niet meer gepraat kan worden met het CBR om een proces alsnog te voorko men en A. J. C. Melieste (PvdA) hikte wat aan tegen het belang dat de gemeente zou hebben bij het handhaven van Zierikzee als rijexamenplaats. G. van den Ouden-Zwart (WD) zag het voorstel wel direct zitten. ,,Het zou een streep door de werkgelegenheid op het eiland zijn wanneer het besluit van het CBR doorgaat. Het is van eilandelijk belang dat Zierik zee behouden blijft als rijexa menplaats". Nadat burgemeester Bergs hoeff een toelichting had gege ven over de mogelijke kosten en het belang van een dergelijk proces voor de gemeente gin gen ook de overige raadsfrac ties akkoord met het voorstel. BRUINISSE Open dag Met ruim dertig zwemmers in het bad en met wat voorzichti ge toeschouwers op de kant, werd afgelopen woensdag in zwembad Aquarium in Brui- nisse een open dag vrij zwem men en watergymnastiek ge houden voor ouderen. Met veel overgave gaf zwemonderwijzer Van der Scheer van Meer Bewe gen voor Ouderen een lesje wa tergymnastiek weg waaraan bijna iedereen mee deed. Uit de reacties bleek dat het expe riment omgezet kan worden in een definitieve regeling. Het tijdstip blijft gehandhaafd op woensdagmorgen van 10.30 tot 12.00 uur. Niemand is echter verplicht om aan beide onder delen mee te doen. Er kan dus vrij gezwommen worden en vrijwillig aan het watergym nastiek worden meegedaan. Uiteraard blijft het 'gewone' Meer Bewegen voor Ouderen ongewijzigd gehandhaafd, we kelijks op dinsdagmiddag van 13.30 tot 14.30 uur in het jeugd- gebouw aan de Deestraat. CJV 16-plussers In Bruinisse wordt de interker kelijke CJV groep 16-plus weer nieuw leven ingeblazen. Na vier jaar op een laag pitje te hebben gedraaid neemt Johan Dorrestein nu het voortouw. De eerste zeven leden hebben zich inmiddels aangemeld. Nieuwe leden zijn welkom. Aanstaande zondagavond is er een kennismakingsbijeen komst in het CJV-gebouw aan de Dreef, met als hoofdthema traditie en geloof. Na de pauze is er ruimte voor ontspanning. Aanvang 19.30 uur. Vrouwenverenigingen bijeen Dc Hervormde en de Gerefor meerde vrouwenvereniging in Bruinisse hebben deze week een gezamenlijke bijeenkomst gehouden. De presidente, me vrouw J. Stouten-Bevelander opende de avond met het laten zingen van twee verzen uit Psalm 62 en ging voor in gebed. Mevrouw N. H. de Korte-Pad- mos hield een inleiding naar aanleiding van Mattheus 8: De storm op het meer. Dit onder werp bleek met het oog op de herdenking van de stormramp nu 40 jaar geleden heel toepas selijk. Tussen het zingen van gezang 178 vers 7 en het Zeeuw se volkslied'kregen de dames- gelegenheid om vragen te stel len. Rens en Els Bal vertelden na de pauze over hun reizen naar Polen. Ook toonden zij een videofilm waarin was te zien hoe het lossen van hulp goederen in Polen verloopt. Het aanbieden van de kerst pakketten en de overhandiging van rolstoelen was ontroerend om te zien. Voor het mooie werk wat dit echtpaar alle maal op vrijwillige basis voor Polen onderneemt, werd na de filmvertoning een collecte ge houden die 225 gulden op bracht. De opbrengst wordt be steed aan de inkoop van zeep en wasmiddelen omdat deze produkten in Polen nauwelijks verkrijgbaar zijn. Mevrouw A. Smit deed tenslot te enkele mededelingen naar aanleiding van de vorige bij eenkomst toen het onderwerp kindermishandeling werd be handeld. Omdat dit onderwerp veel reacties en vragen heeft losgewoeld heeft het bestuur besloten dit punt nogmaals aan de orde te stellen. Mevrouw Smit eindigde met een gedicht en een dankgebed, waarin zij in het bijzonder het werk van de familie Bal aan haalde. Mevrouw Verton bedankte na mens de Gereformeerde vrou wen het bestuur van de Her vormde zustervereniging voor de uitnodiging. Met het geza menlijk zingen van gezang 208 vers 1 werd de avond afgeslo ten. MIDDELBURG Lezing over omgaan met dromen Het Centrum voor Zelfbezinn- ning houdt vrijdag 29 januari een lezing- over zelfbezinnend omgaan met dromen. Deze le zing die om 20.00 uur begint wordt gehouden in het gebouw van de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Als spreekster is Ina Scheffer uitgenodigd. VLISSINGEN Jongeren Milieu Actief bieden petitie aan In het kader van de actie Groe ne Loper bieden leden van het Jongeren Milieu Aktief (JMA) dinsdag 2 februari in het ge meentehuis te Vlissingen een petitie aan om te laten onderte kenen door de milieuwethou ders van Vlissingen en Middel burg. Door dat te doen roept de landelijke politiek de jongeren in Nederland op om meer in vloed uit te oefenen op het ge bied van milieu en milieube leid. De bijeenkomst op het ge meentehuis begint om 14.00 uur. ZIERIKZEE - Uit overleg, dat donderdagavond na afloop van de raadsvergadering te Zierik zee werd gevoerd, bleek dat ook de Zierikzeese raadsleden willen meewerken aan een pro ces tegen het Centraal Bureau Rijvaardigheidsbewijzen (CBR). Op die manier wil men voorko men dat het besluit om Zierik zee af te voeren als plaats waar rijexamen kan worden gedaan, inderdaad doorgaat. Donder dagavond besloot de raad Dui veland al om aan zo'n proces te willen deelnenjgn. Alle colle ges van burgemeester en wet houders iv&n de ^gemeenten in de regio hebbemal.laten weten positief te-staan tegenover het plan om een proces te gaan voe ren. SCHARENDIJKE - Donder dagmorgen kwam bij de poli tie een melding binnen van een kleine zeehond die aan de bin nenzijde van de Brouwersdam zou liggen, nabij Port Zélande. Het dier werd opgemerkt door bouwvakkers die daar in de omgeving aan het werk waren. Zij konden het dier tot op een meter naderen. Toen de Veldpo litie later ter plekke kwam was het dier verdwenen, er wordt uitgekeken naar het dier. BRUINISSE - Het zit de inwoners van Bruinisse hoog dat het nog steeds kan voorkomen dat de Los- wal bij hoog water blank komt te staan. Dat bleek gisteren, donderdag, tijdens de vergadering van de gemeenteraad van Bruinisse. Het college heeft in middels in een brief aan Rijkswaterstaat haar onge noegen geuit over wateroverlast deze week. In de brief wordt gepleit voor het sluiten van de schuiven in de Stormvloedkering bij een binnenpeil van 1,00 meter boven NAP. Het was Lijst van de Velde- raadslid C. van den Berge die tijdens de rondvraag aandacht vroeg voor het probleem waar Bruinisse al jaren mee worstelt. Van den Berge trok een vergelijking met een bank directeur die steeds de cijferco de van de kluis vergeet en daarom de kluis maar niet meer op slot doet. ,,In Neder land zijn miljarden besteed aan beveiliging en dan is het te gek als die beveiliging niet ge bruikt wordt", stelde Van den Berge. Onnodig Burgemeester A. Vogelaar van Bruinisse reageerde op het be toog van Van den Berge met de opmerking dat het sluitregime van de Stormvloedkering het gemeentebestuur al jaren een doorn in het oog is. ,,De grens ligt nu bij 3,00 meter boven NAP. Wat ons betreft zouden de schuiven van de Stormvloedke ring al bij 2,75 meter boven NAP dicht moeten, maar dat is een onhaalbare zaak geble ken", aldus Vogelaar. Hij voeg de daar meteen aan toe dat de wateroverlast afgelopen week in de visie van het college voor komen had kunnen worden. De burgemeester legde vervol gens uit dat de beslissing of de schuiven al dan niet gesloten worden gebaseerd wordt op voorspellingen. „Voor 25 janua ri werd eerst een verhoging van de waterstand met 3,15 meter boven NAP voorspeld. Later voorspelden ze 2,91 boven NAP". Het gevolg: de schuiven wer den niet gesloten, maar de Los- wal kwam wel blank te staan. „Het water bleek op 25 januari toch meer te stijgen dan voor speld", aldus Vogelaar. „Wij hebben ons ongenoegen over deze kwestie inmiddels in een brief aan Rijkswaterstaat ken baar gemaakt". In de brief voert het college aan dat op 25 januari duidelijk werd dat de waterstand tot meer dan 3,00 meter boven NAP zou gaan stijgen en dat alsnog besloten werd de schui ven in de Sstormvloedkering te sluiten. „Gelet op enerzijds het op dat moment reeds aanwezi ge binnenpeil en anderzijds het feit dat de sluiting circa één uur in beslag neemt zal het u duidelijk zijn dat de sluiting voor de buitendijkse bedrijven in Bruinisse te laat kwam. De buitendijkse bedrijven werden geconfronteerd met waterover last. Deze bedrijven waren evenals de loswal en de repara tiekade niet meer bereikbaar. De werkzaamheden konden niet meer worden uitgevoerd, hetgeen voor die bedrijven de nodige schade met zich heeft meegebracht". Vraagtekens Volgens het college toont een en ander eens te meer de nood zaak van nauwkeurige voor spellingen aan en roept de gang van zaken zoals die zich deze week heeft voorgedaan de nodige vraagtekens op. „Naar onze mening is er dan ook sprake geweest van een overlastsituatie die voorko men had kunnen worden. Wij vinden dat in dit soort situa ties het zekere voor het onzeke re moet worden genomen en dat de kering tijdig, dat wil zeggen bij een binnenpeil van 1,00 meter boven NAP gesloten moet worden. Wij vragen u dan ook uitdrukkelijk uit deze si tuatie lering te trekken". Zonder discussie of hoofdelijke stemming ging de raad verder akkoord met het voorstel van het college in te stemmen met het plan voor het bouwrijp ma ken van de tweede fase van plan Riekusweel. De kosten van bouw- en woonrijp maken van het gebied in kwestie wor den geraamd op bijna 1,2 mil joen gulden. De kwestie werd eerder besproken in de com missies openbare werken en fi nanciën van de gemeente. Bei de commissie brachten een po sitief advies uit. ZIERIKZEE - De Stichting Jeugdkomedie Amsterdam treedt zaterdag 30 januari in de Zierikzeese Concertzaal op met de jeugdmusical Bekijk het maar. Deze musical-uitvoering die om 15.00 uur be gint maakt deel uit van de theatervoorstellingen van Vit op Schouwen-Duiveland. Bekijk het maar, geschreven door Rients Gratema en René Stellis-van Hensbergen en op muziek van Joop Stokkermans, is een musical speciaal geschreven voor jongeren van 7 tot 12 jaar. In Bekijk het maar loopt Jacoba na een ruzie weg van huis. Maar ook maken de jeugdige toeschouwers kennis met de deftige Desireetje die zo graag eens zou willen kibbelen met haar moeder, een chique gravin die er echter nooit is. Ook Desireetje denkt bekijk het maar en gaat haar eigen gang. Hoewel de wees Pepito dol is op zijn oma bij wie hij opgroeit en die als waarzegster de kost verdient, denkt ook hij weieens bekijk het maar en vertrekt hij voor een tijdje. Jacoba, Desireetje en Peito komen elkaar dan toevalig tegen, waarna ze met hun drietjes van alles beleven. Maar ook zij vliegen el kaar zo nu en dan in de haren en wat roepen ze dan Bekijk het maar. Maar doordat ze door die spannende belevenissen elkaar steeds beter gaan begrijpen, komen ze tot de ontdekking dat bekijk het maar ook kan betekenen dat je de dingen op verschillende manieren kan zien, als je maar pro beert om ook eens te kijken door de ogen van een ander. SCHARENDIJKE - In de nacht van donderdag op vrij dag betrapte de politie twee 24-jarige mannen uit Zierikzee die' aan het inbreken waren in een restaurant bij de jachtha ven te Scharendijke. Het waren de heren B. en B., beiden uit Zierikzee. Terwijl zij druk doende waren met hun nachtelijke activiteiten in het restaurant aan de Boutlaan werden zij om ongeveer 00.30 uur op heterdaad betrapt door de politie die daar in de omge ving surveilleerde. Beide ver dachten zijn ingesloten. Er wordt verder onderzoek ge daan naar hun activiteiten. De heer P. uit de gemeente Mid- denschouwen deed aangifte van de inbraak. SCHARENDIJKE - Donder dagmorgen vroeg werd aan de buitenzijde van de Brouwers- dam in het gebied van de ge meente Middenschouwen een in Zwijndreeht gestolen auto aangetroffen* Het ging om een grijze Opel Omega met het kenteken XL- 59-HX. De autodief bleek na diefstal van de auto door poli tieauto's achtervolgd te zijn in de omgeving Dordrecht en Rot terdam maar kon ontkomen. Die was behoorlijk bescha digd. De politie verzoekt ieder een die de auto in de afgelopen dagen heeft gezien contact op te nemen via telefoonnummer 01110-14055. BRUINISSE - Donderdagmor gen spoelde op de strekdam achter het restaurant op de Grevelingendam een dode zee hond aan. Het betrof een grote, naar schatting 150 kilo wegend dier. Het verkeerde in een desolate toestand en had behoorlijke verwondingen, kennelijk ver oorzaakt doordat het dier in een fuik heeft vastgezeten. De politie stelde het zeehonden centrum in Pieterburen op de hoogte en er werden foto's ge maakt voor verder onderzoek. De zeehond werd afgevoerd voor destructie. DEN HAAG - De Haagse to neelgroep De Appel opent het nieuwe seizoen op 15 oktober met een toneelstuk dat werd geschreven door acteur en re gisseur Eric Schneider. DEN HAAG - Minister D'Anco- na (Welzijn, Volksgezondheid en Cultuur) gaat het Centraal Bureau Fondsenwerving (CBF) vragen opnieuw na te gaan wat de Vereniging Huma na met haar opbrengsten doet. De minister doet dit naar aan leiding van vragen van het GPV dat zich afvraagt of de opbrengsten van de stichting wel worden aangewend vgor de Derde Wereld. Het toezicht van het CBF op de Verening Humana wordt vol gens D'Ancona bemoeilijkt omdat de verening onderdeel is van een internationale moede rinstelling, waarnaar fondsen worden overgeboekt. Naar de ze instelling doet het CBF geen onderzoek. Volgens de minis ter zou het CBF zijn beoorde lingscriteria moeten uitbrei den zodat ook buitenlandse moederinstanties verplicht worden verantwoording af te leggen over de bestemming van giften. De minister vindt dat de overheid niet verantwoorde.-, lijk 'is ta>ór dé controle" op fondswervende organisaties. Meer dan een verzoek aan het CBF om de handelwijze van Humana nogmaals na te gaan, kan de overheid volgens haar niet doen. Maand januari Oosterland Expositie werk Piet van Liessum. Wegrestau rant Blauwe Keet. Tot zaterdag 30 januari Burgh-Haamstede Expositie foto's van Jan Midavaine, in Be- waerschole, maandag tot en met zaterdag van 13.30 tot 16.30 uur. Van maandag 1 t/m vrijdag 5 februari en maandag 8 t/m vrijdag 12 februari Zierikzee Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp, stadhuis, Vierschaar; 1 februari 14.00- 17.00 uur; overige dagen 9.00-17.00 uur. Van maandag 1 t/m vrijdag 5 februari Kerkwerve Herdenkingstentoohstelling Watersnood ramp. Nederlandse Hervormde kerk. 19.00- 21.00 uur. Van maandag t/m zaterdag 6 februari Serooskerke (Sch.) Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp, Dorpshuis; 1-5 februari 14.00-16 en 19.30-21.00 uur; 6 februari 14.00-16.00 uur. Van 29 januari t/m 31 december Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Ir. Tbpshuis, Delta Expo, 10.00-17.00 uur. Tbt en met maart op maandag en dinsdag gesloten, met uitzondering van 22 en 23 fe bruari (voorjaarsvakantie), en vanaf novem ber gesloten op maandag en dinsdag. Van maandag 1 t/m zaterdag 6 februari Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Nederlandse Hervormde kerk; 1 fe bruari vanaf circa 20.30 uur en 2-6 februari, 13.30-15.30. Na 6 februari wordt een deel van de tentoonstelling opgesteld in het museum De Vergulde Garnaal, Markt 5, Brouwersha ven. Van maandag 1 t/m vrijdag 5 februari en maandag 8 t/m vrijdag 12 februari Herdenkingstentoonstelling Watersnood ramp. Onder werkuren in de hal van het ge meentehuis. 15-26 februari in de hal van het verzorgingshuis In 't Opper. Gedurende het seizoen 1993 wordt de tentoonstelling als wis selexpositie opgesteld in het Visserijmu seum. Van dinsdag 2 t/m 6 februari Expositie Watersnoodramp. Dorpshuis, Ring 42. 2-5 februari 9.00-21.00 uur, zaterdag 6 fe bruari 9.00 tot 17.00 uur. Neeltje Jans Dreischor Bruinisse Ouwerkcrk Oosterland Februari en maart Expositie Bets Jacob-Hock. Blauwe Keet. Tijdens openingstijden restaurant.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5