Uf Verhoogd kruispunt moet verkeer dwingen snelheid te minderen 'Wanneer de school niet bestond was niemand hier geweest' Herdenking Vlaggen halfstok EfeÊp® ivansa Instemming over voorziening kruispunt Slabberswerf/dAillystraat- P. D. de Vosstraat Vertaald Meeuwen boekje voor kinderen asielzoekers Feest vanwege tien-jarig bestaan gebouw Jan Wouter van den Doelschool Gemeenten die Zierikzee adopteerden herdenken Watersnood Voor lichtings avonden over mobiliteits scenario Vergadering1 algemeen bestuur De Zuidhoek zierikzeeschebl nieuwsbode!! 4 VRIJDAG 29 JANUARI 1993 NR 25299 3 Aanstaande maandag 1 fe bruari brengt koningin Bea trix een bezoek aan Nieuwer- kerk en Ouwerkerk ter gele genheid van de Nationale Her denking van de Watersnood ramp 1953. Zij wordt daarbij vergezeld door een aantal hoogwaardigheidsbekleders, waaronder de ministers Dales, Ter Beek en Maij-Weggen, een aantal ambassadeurs en enke le bevelhebbers van het leger. In de kleine Hervormde kerk in Nieuwerkerk wordt het gro te gezelschap van genodigden in het begin van de middag ontvangen, waarna de herden kingsbijeenkomst een aan vang neemt. Hoewel iedereen het er over eens is dat een der gelijke herdenking op zijn plaats is, zijn er toch mensen die kritiek hebben op de wijze van organisatie. Dit zijn met name de ouderen die de ramp bewust hebben meegemaakt en in veel gevallen kunnen worden gerekend tot de red ders, maar in ieder geval tot de getuigen, van het eerste uur. Door het verlies van bezittin gen, of erger, familieleden en vrienden heeft de Watersnood ramp een onuitwisbare indruk op hen gemaakt. Veel van dit soort mensen vraagt zich af waarom juist aan hen de moge lijkheid niet wordt geboden om deze belangrijke gebeurte nis bij te wonen. Natuurlijk is het zo dat de herdenkingsbij eenkomst rechtstreeks op tele visie wordt uitgezonden. Ook kan de herdenkingsbijeen komst buiten de kerk via luid sprekers worden gevolgd. En ook kan een ieder getuige zijn van de kranslegging bij de caissons van Ouwerkerk. Maar juist de nationale her denkingsbijeenkomst zelf is voor deze mensen onbegaan baar terrein. Uiteraard is het niet haalbaar een herdenking te houden waar een ieder die iets met de Watersnoodramp te maken had bij aanwezig kan zijn. Gezien de gevoeligheid en de emoties die de herdenking bij velen teweeg brengt was het misschien wel verstandi ger geweest om de herdenking op een lokatie te houden waar meerdere hulpverleners en ge tuigen van de ramp bij aanwe zig hadden kunnen zijn. Maar desalniettemin kan ook een woord van waardering worden uitgesproken voor het comité dat zich al maandenlang heeft beziggehouden met de inge wikkelde organisatie van de herdenking. Belangrijkste blijft toch dat de Watersnood ramp die zoveel invloed heeft gehad op het leven van velen, op passende wijze, en hopelijk onder goede weersomstandig heden, wordt herdacht. P. S. ZIERIKZEE - Aangezien de koningin dit jaar haar verjaardag op een zondag viert en er deze dag op grond van de vlaginstructie geen vlaggen mogen worden uitgestoken, is besloten dit jaar te vlaggen op maandag 1 februari. Diezelfde dag wordt ech ter herdacht dat Zuid west Nederland veertig jaar geleden werd over stroomd door het water. Vandaar dat in de gebie den waar de Waters noodramp wordt her dacht de vlag halfstok wordt gehangen. De Commissaris van de Koningin van de provin cie Zeeland, de heer drs W. T. van Gelder, heeft dan ook aan de burge meesters van de Zeeuwse gemeenten gevraagd te bevorderen dat de bevol king zich aan deze regels zal houden. Niet vlaggen op zondag, vlaggen half stok op maandag. HAARLEM - Het heeft meer dan een kwart eeuw geduurd, maar donderdag was het zover. Het kunstwerk ,,De Zonne- vechter" van de Limburgse kunstenaar Arthur Spronken, dat al in 1967 op de Grote Markt in Haarlem had moeten worden geplaatst, werd einde lijk officieel ingebruik geno- Advertentie TECHNISCH INSTALLATIE BURO 01114-1368 01119-1634 In de Museumhaven in Zierikzee komen nog voor het toeristenseizoen nieuwe boten te liggen. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Glunderend hoorden de twee aanwezige actievoersters die in de zomer van 1992 een handtekeningenactie hadden gehouden onder bewoners van hun buurt gisteren, donderdag, het standpunt van de gemeenteraad van Zierik zee aan. De raadsleden stemden namelijk unaniem in met het voorstel om 11.300 gulden beschikbaar te stellen voor de realisering van een verhoogd plateau op het kruispunt Slabberswerf/d'Aillystraat/P. D. de Vosstraat. Daarmee moet er een eind komen aan de gevaarlijke situatie op dit onoverzichtelijke kruispunt, waar zich in het verleden al enige ongelukken hebben voorgedaan. Dat de uitslag positief zou uit vallen, dat hadden de beide jeugdige actievoersters die hadden plaatsgenomen op de publieke tribune wel ver wacht. Immers in de december- vergadering van de commissie verkeer was al door de meer derheid een positief advies uit gebracht. Eigenlijk zaten de beide actievoersters meer in spanning of het onderwerp voor 21.00 uur behandeld zou worden. ,,We mogen tot die tijd blijven zitten, daarna moeten we naar huis, want we moeten morgen, wgervroeg naar. school'.aldqsde .plichtsge- trouwe meisjes. Plateau Ruimschoots voor die tijd kwam het onderwerp aan bod. Het* advies van vorige maand van de commissie verkeer bleek overeen te komen met de uitslag van een onderzoek door het bureau Goudappel Coffeng uit Deventer naar de problema tiek van het kruispunt. Ook de onderzoekers hadden aangege ven dat een verhoging van het kruispunt door middel van een plateau de opvallendheid van het kruispunt zou vergroten. Daardoor worden de automo bilisten gedwongen hun snel heid aan te passen wat tot ge volg heeft dat de. veiligheid wordt vergroot. Om te voorko men dat de verhoging voor tril lingen en alle nare gevolgen vandien zou zorgen werd beslo ten de hellingshoek van het plateau niet te groot 'té maken.1 Aangezien er op het kruispunt de laatste drie jaren niet zes ongevallen met letsel zijn ge beurd, komt de investering niet in aanmerking voor een subsidie van het Rijk. Wel heeft Rijkswaterstaat in middels een subsidie van 3500 gulden overgemaakt. Burge meester mr J. J. P. M. Assel- bergs hoopte dat zeer binnen kort met de werkzaamheden een aanvang kon worden geno men en dat het aantal ongeval len na aanleg van het plateau zou verminderen'. - Museumhaven - j.ifi „Waar blijven 'de boten?". De heer W. F. Sprengelpieijer, frac tievoorzitter van ^'evSGP/GPV/ RPF vroeg zich h&iraop af hoe het nu stond met de inrichting van de museumhaven waar op dit moment nóg maar één schip ligt aangemèerÜ: '-^Worden ér'1 nög' pogihgèh'ondefhornéh'óm vooT het toeris^tensëiz'den meef boten in de haven-,te krijgen of horen we niets méér? In dat ge val schaam ik mïj 'diep voor de 150.000 gulden dievwij erin heb ben gestoken",.aldus Sprengel- meijer. Burgemeester Assèl- bergs liet weten' dat hét raads lid zich niet hoefde te schamen. Integendeel, hij zou veel waar dering moeten hebben voor het werk van de Stichting Mu seumhaven Zierikzee. Pas gele den is deze stichting namelijk op eigen kracht de trotse eige naar geworden van de meest unieke hoogaars in Nederland, de Vrouwe Alize. Daarnaast heeft zij nog een klipper in bruikleen van het Zuiderzee museum wat met behulp van bijeen vergaarde sponsorgel den kan worden gerestaureerd. Ook is er een overeenkomst af gesloten over de huur van een ander schip, een hengst. ,,Er komen dus drie schepen in de museumhaven en er blijft dan nog slechts ruimte over voor twee passantenschepen. Dan is de haven vol", aldus de burgemeester. Eerst zien en dan geloven leek het motto dat de heer Sprengelmeijer in zijn achterhoofd had. „We zijn ijse- lijk nieuwsgierig", zo liet hij weten. BURGH-HAAMSTEDE - In de basisschool voor asielzoekers kinderen; de Beatrixschool te Burgh-Haamstede bood de Bosnische Ermina Alic vrij dagmiddag vijftien exempla ren aan van het Meeuwenboek je geschreven door mevrouw E. Midavaine uit Burgh-Haam- stede. Om het boekje ook toeganke lijk te maken voor de asielzoe kerskinderen die in Haamste de op school zitten, vertaalde mevrouw Alic het boekje in het Servokroatisch. Vervolgens werden in het AZC (Asielzoe kers Centrum) te Burgh vijf tien exemplaren van de ver staalde versie van het boekje ge drukt. Viajd^g om,, 12.00. .uur :roverhandfgdë mevfouw Alic die in de klas van meester A. Heijnen aan de leerlingen die uit een van de landen van het vroegere Joegoslavië komen. Het is de bedoeling dat zij ook een aantal vertaalde boekjes meeneemt naar het Asielzoe kers Centrum in Amsterdam om ook daar aan de kinderen uit te reiken. ZIERIKZEE - „Tien kaarsen op de taart. Van jou hebben we veel geleerd; je bent ons heel wat waard". Dat zongen de leerlingen van de Christelijke Basis school Jan Wouter van den Doel donderdagmorgen op hun schoolplein. Het speciaal gecomponeerde lustrumlied werd ten gehore gebracht omdat het precies tien jaar was geleden dat het schoolgebouw aan de Kabbelaarsbank in Zierikzee in gebruik werd genomen. De school verhuisde in 1983 vanuit de Raamstraat in de binnenstad van Zierikzee naar een splinternieuw gebouw in de nieuwe wijk Poortambacht. Het christelijk lager onderwijs in Zierikzee ging ruim een eeuw geleden van start in één schoolgebouw aan 't Vrije. In 1968 werd de school gesplitst in twee vestigingen; de Johan Louis de Jongeschool, die aan 't Vrije bleef, en de Jan Wouter van den Doelschool, die aan de Raamstraat een onderkomen kreeg. Vijftien jaar later ver huisde de Jan Wouter van den Doelschool naar een nieuw ge bouw in 'plan West'. De Open bare Basisschool Binnen de Veste nam toen zijn intrek in het schoolgebouw in de Raamstraat. Voor de leerlingen van de Jan Wouter van den Doelschool was donderdag het belangrijk ste dat het feest was in hun school. Een feest dat 's mor gens officieel begon met het hijsen van de schoolvlag door Maskers maken vormde onderdeel van de feestelijkheden op de Jan Wouter van den Doelschool. (Foto: Joop van Houdt). de tien-jarige Rose Mary Jop- pe. Zij mocht dat doen omdat ze werd geboren op de dag dat het schoolgebouw aan de Kab belaarsbank werd geopend. De bijna 290 leerlingen, die de ba sisschool momenteel heeft, zongen daarna het lustrumlied dat vijf jaar geleden werd ge componeerd door de heer M. van der Veer en door het schoolteam werd aangepast aan het tien-jarig jubileum. In de schoollokalen werd ver volgens geen les gegeven, maar allerlei spelletjes gedaan. Elke twintig minuten werd met een belsignaal aangegeven dat de diverse groepjes leerlingen naar een ander lokaal mochten gaan voor weer een ander spel. Er werd gesjoeld, met ringen gegooid, stoelendans gedaan, een volksdans ingestudeerd en er werden maskers gemaakt en tegeltjes beschilderd. Tussen de middag bleef ieder een op school voor een panne- koekenmaaltijd die werd be reid door leden van de ouder raad en het schoolteam. Het middagprogramma werd inge vuld met het draaien van enke le videofilms en een demon stratie volksdansen op het schoolplein. Ook werd de uit slag bekend gemaakt van een kleurwedstrijd die werd geor ganiseerd in verband met de viering van het tweede lustrum. In plaats van 'verjaardagsca deautjes' kreeg de jubilerende school van de leerlingen en an dere betrokkenen financiële giftfen ten bate van de actie Reikt elkaar de hand. Een pro ject waarmee in de stad Bargu- na in het door overstromingen geteisterde Bangladesh een school wordt gebouwd. In to taal kreeg men 1406 gulden om aan de actie bij te dragen. ZIERIKZEE - Op maandag 1 februari legt niet alleen het ge meentebestuur van Zierikzee een krans bij het Watersnood monument bij de Zuidhaven poort, maar ook de burgemees ter van Almelo, de Nederland se gemeente die Zierikzee in februari 1953 heeft geadop teerd. Namens het Franse Saint Hilaire-du-Harcouët en de En gelse plaats Hatfield, die in het rampjaar 1953 eveneens Zierik zee adopteerden, worden kran sen gelegd door scholieren die in oktober 1992 deelnamen aan de internationale studie-uit wisseling van de drie steden. De kranslegging bij het monu ment aan de Zuidhavenpoort begint om 10.30 uur. Eerst legt het gemeentebestuur van Zie rikzee een krans om de slacht offers van de Watersnoodramp te herdenken. Vervolgens her denkt de burgemeester van Al melo, H. G. J. van Roekei de slachtoffers met het leggen van een krans. Daarna komen de scholieren Monique Wijgerse en Ralf Brull naar voren om kransen te leggen namens de steden Saint Hilalre-du- Harcouët en Hatfield, die in middels een jumelage hebben aangegaan met Zierikzee. Maandagmorgen worden ook bloemen gelegd bij het monu ment op de algemene begraaf plaats in Zierikzee waarop de namen staan van de 25 mensen die in Zierikzee het leven verlo ren tijdens de Watersnood ramp. Na afloop van de krans legging gaat het gezelschap naar het stadhuis om de ten toonstelling Zierikzee Ramp stad 1953 te bezoeken. RENESSE/BURGH-HAAM- STEDE - Op initiatief van het gemeentebestuur van Wester- schouwen worden op dinsdag 2 en woensdag 3 februari voor lichtingsavonden gehouden over het mobiliteitsscenario. Daarbij wordt aandacht be steed aan deelplan 1; de ver- keerscirculatie. Gedurende de eerste anderhalf uur van de bij eenkomsten worden de plan nen uitgelegd die betrekking hebben op de verkeerscircula- ties, routes, alternatieven en husroutes door de hele gemeen te Westerschouwen. Tijdens en na de pauze bestaat gelegen heid tot het stellen van vragen, uiten van meningen en sug gesties. De voorlichtingsavond op dinsdag 2 februari wordt ge houden in het dorpshuis in Re- nesse en die op woensdag 3 fe bruari in het dorpshuis te Burgh-Haamstede. Beide bij eenkomsten beginnen om 19.30 uur en zijn vrij toegankelijk voor iedere belangstellende. ZIERIKZEE - Dinsdag 2 fe bruari vergadert het algemeen bestuur van Werkvoorzie ningsschap De Zuidhoek. De vergadering wordt gehouden in de bestuurskamer van het schap aan de Havenstraat en begint om 15.00 uur. Op de agenda van de vergade ring onder meer de benoeming van een bedrijfsleider voor het industrieel toeleveringsbe drijf. Verder komt aan de orde het directieverslag over het vierde kwartaal van 1992. Advertentie WARffNHUIS Bcnm» - Tel. 01116-1343 1 leKties 8" |e hebbe" ao% KORTING 1 1 SSTEBOK. LOTTO dingsteK. WARtNHUtS Verwachting t/m dinsdag 26 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 2 Maandag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 2 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 10% Min.temp. -3 graden Mid.temp. 2 graden Windkracht variabel 2 ZON- EN MAANSTANDEN 30 jan. Zon op 08.22, onder 17.20 Maan op 10.32, onder 01.05 31 jan.Zon op 08.20, onder 17.21 Maan op 10.59, onder 02.14 1 febr.Zon op 08.19, onder 17.23 Maan op 11.34, onder 03.23 HET WEEROVERZICHT DE BILT - De storing die al enige da gen boven ons land ligt en de koude lucht in het noorden gescheiden houdt van de zachte lucht in het zui den beweegt langzaam zuidwaarts. In het noorden is het al droog en ook in de rest van het land wordt het droog en valt in het weekeinde geen neerslag meer. Geleidelijk wordt het ook kouder. De minimumtempera tuur varieert de komende nacht van min 2 graden in het noordoosten tot iets boven nul in het zuiden van het land. De zon is zaterdag regelmatig te zien maar in Brabant en Limburg zijn eerst nog wolkenvelden moge lijk. De middagtemperatuur is onge veer plus 2 graden. De wind is zwak tot matig, kracht 2 3, uit het zuid oosten. UTRECHT - Ruim 90.000 vrachtwagenchauffeurs heb ben op 1 januari van dit jaar een prijscompensatie gekregen die 1,25 procent hoger ligt dan de prijsstijging die het Cen traal Plan Bureau (CPB) voor spelt. In plaats van 2,5 procent krijgen zij 3,75 procent. Daar boven komt nog een loonsver hoging van 1 procent. In totaal dus 4,75 procent meer loon. ARNHEM - Hotel Bosch in Arnhem, één van de laatste grote kraakcomplexen in Ne derland, mag worden ont ruimd zodra de gemeente Arn hem een bouwvergunning af geeft aan exploitatiemaat schappij 't Meenink BV, eige naresse van het voormalige ho tel. Dat heeft de vice-president van de rechtbank in Arnhem J. A. Hooft Graafland bepaald. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnenjents-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur - Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vz% B.T.W.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3