„Deze maatregel past precies in het mobiliteitsscenario" 1 GRATIS ADVERTENTIE SCHOUWEN-DUIVELAND Herdenkingsbijeenkomst buiten de kerk te volgen via luidsprekers 0 r ~1 GRANDIOZE VERKOOP SHOWROOM-MODELLEN met kortingen tot 40% deurloo intermeubel m mm ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE TSZbf) Commissie financiën stemt in met krediet voorzieningen Hogeweg Koningin Beatrix arriveert om 13.40 uur in Nieuwerkerk 2 3 5 7 Wegen afgesloten tijdens herdenking Watersnoodramp dé krant van schouwen-duiveland! j 2>2tö RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel 01110-16551 DONDERDAG 28 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25298 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het kruispunt Hogeweg/Beijelaan waar de bocht moet worden aangelegd. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - Zoals verwachi gaf de commissie financiën van de gemeente WéstërsêLouwen gis teravond, woensdag, tijdens haar vergadering haar fiat voor een krediet van ongeveer 100.000 gulden voor de aanleg van een bocht in de Hogeweg in Burgh ter hoogte van het kruispunt met de Beijelaan. Twijfel die er bij enkele commissieleden heerste of de investering niet te voorbarig is omdat er dadelijk bij de uit voering van de plannen genoemd in het mobiliteitsscenario ook al aan de Hogeweg gesleuteld gaat worden, werd snel weggenomen. Ook na de inrichting van de Hogeweg behoudt de bocht zijn functie, namelijk het afremmen van de snelheid van het auto- en busverkeer. Eerder al in november was er in de commissie openbare wer ken en de commissie financiën gesproken over de snelheids- remmende maatregel aan de Hogeweg. Toen werd er ge wacht met een oordeel tot de prioriteiten van de gemeente in de begroting 1993 tot uiting zouden zijn gebracht. Inmid dels is dat gebeurd en kwam dit onderwerp wederom boven tafel. Klachten Het plan tot de aanleg van een haakse bocht in de Hogeweg ter hoogte van de Beijelaan was ontstaan naar aanleiding van klachten van buurtbewo ners over met name de hoge snelheden waarmee het zware vervoer hun woningen passeer den. De hoge snelheid veroor zaakte trillingen en daarmee een hoop ongemak voor de om wonenden. Het college kwam vervolgens met het plan van de knik in de weg waarmee de snelheid van het verkeer dat zowel Burgh nadert als verlaat, moet verminderen. De heer C. Verton (PvdA) kon instemmen met het plan, al vroeg hij zich wel af hoe dit plan zich verhield met de ge noemde plannen in het mobili teitsscenario. Hij wilde graag weten of de situatie ook opge lost zou zijn als de plannen van het mobiliteitsscenario zouden zijn uitgevoerd en de investe ring van 100.000 gulden min of meer als weggegooid geld bestempeld zou kunnen wor den. In het verkeerscirculatie plan wordt namelijk gerept over het instellen van eenrich tingsverkeer langs de Hogeweg waardoor er minder verkeers druk op deze weg komt te lig gen. Wethouder G. J. W. van der Salm gaf aan dat juist ook in dit geval de bocht zijn functie zou behouden. „Waar je geen tegemoetkomend verkeer meer hebt, in of uit Burgh, neemt de kans op een verhoging van de snelheid toe. Door de aanleg van de bocht wordt deze in ie der geval getemperd. De maat regel past dus precies binnen het mobiliteitsscenario". Het argument dat erin de toekomst na voltooiing van het mobili teitsscenario minder verkeer over de Hogeweg passeert, deed niet ter zake, volgens de wethouder. ,,De verkeersdruk neemt af, maar daarmee werk je eventueel in de hand dat de snelheid toeneemt. Het gaat in dit geval niet alleen om terug dringing van het verkeer, maar meer om de terugdringing van de snelheid". Ook de instelling van een 3p-kilometer-zone langs de Hogeweg, één van de onderdelen van het mobili teitsscenario doet geen af breuk aan de functie van de bocht. ,,Het invoeren van een maximum snelheid van 30 ki lometer per uur dwing je niet af door bebording alleen, maar ook door fysieke maatregelen", aldus Van der Salm in ant woord op een vraag van de heer Klatter. Prioriteit Daarnaast had de wethouder een duidelijke verklaring waarom dit plan binnen de ge meente prioriteit verdient bo ven het oplossen van andere knelpunten. Die eerste priori teit had volgens hem niet te maken met het aantal ongeluk ken dat binnen de gemeente Westerschouwen plaatsvindt, want dat zijn er maar weinig. Meer het had te maken met de gevoeligheid van de gemeente bestuurders voor die personen die het hardst schreeuwen om aandacht voor hun problemen, was zijn conclusie. Na deze uit leg konden de commissieleden unaniem instemmen met het beschikbaar stellen van het krediet. NIEUWERKERK - Uit gegevens van het bureau voorlichting van de provincie Zeeland en de Rijks voorlichtingsdienst blijkt dat de Nationale Herden kingsbijeenkomst van de Watersnoodramp op maan dag 1 februari in de Hervormde kerk te Nieuwer kerk buiten de kerk te volgen is via luidsprekers. Hare Majesteit Koningin Beatrix arriveert om 13.40 uur bij de kerk. Ze wordt vergezeld door kamerheer mr J. J. van der Weel, hofdame en luitenant-kolonel der Infanterie mr J. Jeekel-Thate en adjudant T. G. J. Damen. De koningin wordt daar be groet door de Commissarissen van de Koningin in Zeeland, Zuid-Holland en Noord-Bra bant, drs W. T, van Gelder, mr. S. Patijn en mr F. J. M. Hou- ben. De heer A. Bergshoeff be groet hare majesteit als voor zitter van het comité Herden king Watersnoodramp en als burgemeester van de gemeente Duiveland. Mevrouw M. J. Grootenboer-van Dijke uit Nieuwerkerk biedt de koning in bloemen aan. Vervolgens loopt koningin Beatrix naar de hal en con sistoriekamer van de kerk waar twintig mensen hun op wachting maken. Het zijn de minister van verkeer en water staat J. R. H. Maij-Weggen, de minister van defensie A. L. ter Beek en de minister van bin nenlandse zaken drs. C. L Da- les. Verder zijn aanwezig de ambassadeurs van Noorwegen, Frankrijk, Zwitserland en De nemarken, een zaakgelastigde van de Verenigde Staten, een vertegenwoordiger van Cana da, een gezant van Zweden, de waarnemend Commissaris van de Koningin in Noord-Holland en bevelhebbers van de zee- strijdkrachten, landstrijd krachten en luchtstrijdkrach ten. Uit de gemeente Duiveland zijn de beide wethouders W. P. Stouten en C. W. Flikweert aanwezig, president-kerk voogd A. R. I. van Hoek en me vrouw L. E. M. Veltman-Hack uit Ouwerkerk. Tenslotte ma ken de Amsterdamse hoogle raar professor dr. S. Leydes- dorff en adjudant in buitenge wone dienst van Hare Ma jesteit W. Kasteleijn hun op wachting. In de kerk zitten inmiddels al de overige 220 genodigden die de herdenkingsbijeenkomst mogen bijwonen, Onder hen bevinden zich 180 nabestaan den van slachtoffers van de ramp en vertegenwoordigers van hulpverleningsinstanties. Zij zijn afkomstig uit de vijftig gemeenten die destijds zijn ge troffen door de Watersnood ramp. De herdenkingsbijeenkomst in de kerk begint om 13.45 uur met een kort welkomstwoord door burgemeester Bergshoeff. Vervolgens houdt de Zeeuwse Commissaris van de Koningin Van Gelder een toespraak die acht minuten mag duren. Ook minister Maij-Weggen heeft die tijd toegemeten gekregen voor haar toespraak. Na een kort in termezzo met orgelspel door de heer B. Beekman uit Middel burg voert mevrouw Leydes- dorff het woord. Deze Amsterdamse hoogleraar is schrijfster van het 'boek 'Het water en de herinnering' dat op 1 februari verschijnt. Het boek is geschreven op basis van ge sprekken met mensen die de ramp hebben meegemaakt. Zij heeft bijna twintig minuten spreektijd. Daarna wordt de herdenkingsbijeenkomst be sloten met orgelspel door de heer Beekman. Het hele gebeu ren in de kerk is buiten via luidsprekers te volgen. Om 14.30 uur maakt de koning in met haar gevolg een korte wandeling vanaf de kerk naar het Duivelandse gemeentehuis, waar een ontvangst is. In de raadszaal worden de leden van het comité Herdenking Waters noodramp aan Hare Majesteit voorgesteld. Het zijn de oud- wethouders en ereburgers van de gemeente Duiveland A. L. Bakker en J. op 't Hof, oud- wethouder A. van Klinken, oud-raadslid ds E. P. Kuin, de gemeentesecretaris van de ge meente F. C. Dieleman, dijk graaf van het Waterschap Schouwen-Duiveland A. P. de Haan en adjunct-archivaris streekarchief Schouwen- Duiveland G. C. Groenleer. Het gezelschap vertrekt om 14.50 uur per bus naar de cais sons bij Ouwerkerk waar men volgens planning om 15.00 uur arriveert. In verband met die rit wordt de weg tussen Nieu werkerk en Ouwerkerk tijde lijk afgesloten voor alle ver keer. De ceremonie in Ouwer kerk is toegankelijk voor pu bliek. Tegenover de caissons wordt een tribune geplaatst voor de belangstellenden. In de omgeving van Ouwerkerk vangt de politie het publiek dat per auto komt op en ver wijst hen naar speciale par keerplaatsen. Vandaar rijden pendelbusjes naar de caissons. Ceremonie bij caissons Aangekomen in Ouwerkerk be geeft de koningin zich te voet naar de caissons. Op één daar van is een herdenkingsplaquet te aangebracht die herinnert aan de sluiting van het laatste stroomgat in de nacht van 6 op 7 november 1953. Tbrwijl Oos- terlands Fanfare onder leiding van de heer J. Knuist musi ceert neemt het hoge gezel schap plaats bij de plaquette. De ceremonie begint met een declamatie door mevrouw L. E. M. Veltman-Hack uit Ouwerkerk. Daarna wordt de Last Post ten gehore gebracht en een minuut stilte in acht ge nomen ter herdenking van de slachtoffers van de Waters noodramp. Hierna legt Hare Majesteit een krans bij de pla quette. Dat wordt vervolgens ook gedaan door de Commissa rissen van de Koningin in Zuid- Holland, Noord-Brabant en Zeeland, burgemeester en wet houders van Duiveland en ver tegenwoordigers van het Wa terschap Schouwen-Duiveland. De plechtigheid wordt om on geveer 15.20 uur besloten met ttvee coupletten van het Wilhel mus. Om 15.25 uur vertrekt het ge zelschap per bus vanaf de cais sons naar het dorpshuis in Ouwerkerk. Daar wordt de ko ningin voorgesteld aan de heer M. K. Romeijn en bekijkt zij de tentoonstelling over de Waters noodramp die in het dorpshuis is opgesteld. Vervolgens gaat Hare Majesteit te voet naar de Nederlandse Hervormde kerk op de Ring tegenover het dorpshuis. Bij de ingang van de kerk wordt zij voorgesteld aan pre sident-kerkvoogd ing. P. Tien pont. In de kerkzaal volgt een bijeenkomst waarbij de ko ningin in informele sfeer men sen ontmoet uit de gebieden die het zwaarste zijn getroffen door de Watersnoodramp. Het gaat om mensen uit de gemeen ten Duiveland, Tholen en Rei- merswaal uit Zeeland. Oost- flakkee, Middelharnis en Goe dereede uit Zuid-Holland. Fij naart, Heijningen, Halsteren en Nieuw-Vossemeer uit Noord-Brabant en Tfexel. De bijeenkomst wordt ook bij gewoond door een aantal per sonen dat tijdens de ramp daadwerkelijk hulp heeft ver leend. Het zijn de oud-direc teur van het Nederlandse Rode Kruis A. van Emden en de an dere Rode Kruismedewerkers de arts C. M. van Hoorn, L. de Goede en H. J. P. Raes. Verder de medewerkers van de Rijks politie D. E. Mooy, J. A. van der Velden en J. M. van Zaal. Ook de zendamateur G. de Bruin wordt aan de koningin voorge steld. Volgens planning ver trekt koningin Beatrix om 16.15 uur weer van Schouwen- Duiveland. Waar de belangstelling verdwijnt verdwijnt ook de herinnering. Goethe Weinig zon HET WEER Wolkenvelden, vrijwel overal droog. Minimumtemperatuur rond het vriespunt, temperatuur in de middag ongeveer 2 graden. Zwak ke tot matige oostenwind, rond kracht 3. WAO Premier Lubbers haalt uit naar de PvdA in de WAO- affaire. STRAO Het Strao-comité Haamstede wil het Strao-feest zo puur mogelijk houden. TRAM De Watersnoodramp van 1953 was de doodsteek voor de tram op Schouwen-Duiveland. BADMINTON De toekomst van het succesvolle badminton-team Zie rikzee is onzeker. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's SCHOUWEN-DUIVELAND - In verband met de Nationale Herdenking van de Waters noodramp die op maandag 1 februari, in aanwezigheid van Hare Koninklijke Hoogheid Koningin Beatrix, wordt ge houden in Nieuwerkerk en Ouwerkerk worden enkele we gen tijdelijk voor verkeer af gesloten. De Rijksweg N59 wordt vanaf ongeveer 14.30 uur gedurende enkele minuten afgesloten wanneer de koningin en de an dere genodigden per bus vanaf Nieuwerkerk naar Ouwerkerk worden vervoerd. Dat geldt ook voor de polderwegen waar de bussen overheen rijden op weg naar de caissons. De Weg van de Buitenlandse Pers die langs de caissons bij Ouwer kerk ligt is gedurende de hele plechtigheid van de kransleg- ging door de koningin bij de herdenkingsplaquette afgeslo ten. Volgens het programma van de Rijksvoorlichtings dienst duurt die bijeenkomst van 15.00 tot 15.30 uur. De poli tie verzoekt het publiek dat de kranslegging wil bijwonen om hun voertuigen te parkeren bij het strandje van Ouwerkerk, dat is te bereiken via de Gou- weveersedijk. Vandaar uit wor den ze met pendelbussen ver voerd naar de caissons waar voor de belangstellenden een tribune wordt opgesteld. Advertentie NOG ENKELE SHOWMODELLEN ALLEEN DONDERDAG, VRIJDAG, ZATERDAG A.S. Haringvlietplein 4, Zierikzee Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode: plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. "1 f— ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1