BoerenBond+ Bouwmarkt huis, tum, dier en hobby Midden- en Noord- Zeeland in cijfers S P E C l GRATIS J*ebitleü9 BABYNETTE - BEBINELLA Mensen in Nood bouwt mee aan schuilplaatsen in Bangladesh A L E Geven om cultuur die je lief is. OPRUIMINGS AANBIEDINGEN GOEDKOOPSTE VAN NEDERLAND DRUKKERIJ LAKENMAN OCHTMAN Natuurgeweld noopt tot actie Expositie Zierikzee Rampstad in Vierschaar Museum voor Volkenkunde houdt een vertelmarathon Opnieuw onderscheiding Hartman Tuinmeubelen VOOR AL UW REKLAMEDRUKWERK WOENSDAG 27 JANUARI 1993 9 ZlERIKZEE/MIDDELHARNIS - Iedereen die de ramp van 1953 heeft meegemaakt denkt bij iedere zware storm wel even aan die nacht van 31 januari op 1 februari 1953. Nu in 1993 zijn er de Deltawerken. Zeeland is veilig tegen storm en water. In 1953 hielp de Stichting Mensen in Nood, als lid van het Natio naal Rampenfonds, Zeeland. Nu is dat niet meer no dig. Elders wel. In Bangladesh bijvoorbeeld. Ieder voor- en najaar bedreigen de tropische stormen dit land. Het water heeft daar al honderdduizenden slachtoffers geëist. Nu Zeeland veilig is vraagt Mensen in Nood steun voor het veiligheidsplan in Bangladesh: de bouw van 'cyclone-shelters', grote stevige gebouwen waar twee-en-eenhalf duizend men sen zich kunnen beschermen tegen stormen en overstromin gen. Iedere watersnoodramp in Bangladesh doet denken aan de Zeeuwse ramp in 1953. De zelfde beelden: ondergelopen land, opgezwollen kadavers van vee, om hulp smekende mensen op toppen van daken. De rampen in Bangladesh heb ben zich opgevolgd in een tries te reeks. In 1970 vielen meer dan honderdduizend doden. In 1987 en 1988 geraakte bijna driekwart van het land onder water. In 1991 trof de ergste ramp Bangladesh: 138.000 do den, 1,7 miljoen daklozen en meer dan een miljoen stuks vee verdronken. Cijfers die zo ont zaglijk zijn dat ze bijna niet te bevatten zijn. Cijfers die de koele vertaling vormen van menselijk leed. Leed dat door mensen die zelf zoiets meege maakt hebben bijzonder in te voelen is. Kustlijn Het Deltaplan beschermt Zee land tegen de zee. Ruim vijfen dertig jaar na de ramp in 1953 kon het sein 'Zeeland veilig' worden gegeven. Nederland kon de enorme kosten van de Deltawerken betalen. En de veiligheid van de burgers is dat ook waard. Bangladesh, vier keer zo groot als Nederland, is een van de armste landen ter wereld. Hon derdtwintig miljoen mensen leven samengeklonterd op een delta waar de grote rivieren de Ganges en de Barmaputra sa menkomen. Een gebied dat re gelmatig wordt getroffen door cyclonen. De armsten wonen op de meest onveilige stukjes land aan de kust: vissers, land arbeiders, boertjes die hun rijst verbouwen. Bangladesh is niet veilig zoals Zeeland veilig is. Een kustlijn van meer dan duizend kilometer is niet te be schermen met een deltaplan; En los daarvan: het is absoluut niet te betalen. Al is een deltaplan niet haal baar in Bangladesh, er is wel een alternatief om de bewoners van de kuststreek veiligheid te garanderen: Cyclone-shelters, grote stevig gebouwde schuil plaatsen waar twee-en-eenhalf duizend mensen veilig zijn te gen de stormen en het water. De partnerorganisatie van Mensen in Nood in Bangladesh had midden in de jaren tachtig twaalf van deze kolossale be tonnen schuilplaatsen ge bouwd. In de nacht van 29 op 30 april 1991 doorstonden ze hun zwaarste test. Vijf uren lang wakkerde de orkaan aan tot 242 kilometer per uur en tij dens hoog water spoelde een muur van tien meter hoge gol ven het land over. Die nacht waren de 30.000 mensen in de cyclone-shelters veilig tegen het natuurgeweld. Ambitieus Voor te veel mensen was er geen plaats. Er waren te weinig van deze schuilplaatsen. Hoe veel mensen hadden gered kun nen worden als er meer cyclone-shelters waren ge weest? Daarom besloten de hulporganisaties en de rege ring van Bangladesh na de ramp van 1991 om samen te werken aan een ambitieus vei ligheidsprogramma: de bouw van 3000 schuilplaatsen. De zusterorganisatie van Mensen in Nood neemt er 150 van voor haar rekening. Kosten per stuk: tweehonderdduizend gul den. Mensen in Nood bouwt mee. Het is niet toevallig dat Men sen iri Nood juist nu, 40 jaar na de Zeeuwse Watersnoodramp actie voert. Iedereen die herin neringen heeft aan de nacht van 31 januari 1953 kan zich in denken hoe belangrijk het is dat mensen zich kunnen be schermen tegen storm en wa ter. Dat geldt in Zeeland. Dat geldt in Bangladesh. Bouw mee aan veiligheid. Bied de inwoners van Bangladesh een vluchtplaats. Steun de ac tie. Giro 1111.222 Mensen in Nood Den Bosch. ZIERIKZEE - In de Vierschaar is van maandag 1 fe bruari tot en met vrijdag 12 februari de expositie Zierikzee Rampstad 1953 te zien. Deze tentoonstel ling is gebaseerd op de verslaggeving van de toen malige journalist G. J. Vorstheuvel-Labrand. Het werk van deze Zierikzeese journalist, dat nooit echt is uit gegeven, is een verzameling van indrukken van burgers van Zierikzee. Deze heeft Vorstheu vel-Labrand kort na de ramp verzameld. De tentoonstelling behandelt de gevolgen van de ramp voor de verschillende de len van de stad. Speciale aan dacht is er voor de vloedplan ken die met name door de in woners van de Nieuwe en de Oude Haven voor de ramen en deuren werden gezet om het water te weren. Verder bevat de expositie een aantal schetsen die Jan van Anrooy vanaf een boot in het rampgebied heeft gemaakt. Deze schetsen maar ook tegel tjes en ander herdenkingsma teriaal is door derden in bruik leen gegeven. Bij de tentoon stelling hoort ook een video band van ongeveer twintig mi nuten met daarin archiefbeel den uit het Polygoon-journaal. Hierop is te zien hoe de evacua tie uit Zierikzee verliep en hoe Zierikzee cq Schouwen-Duive- land er na de ramp uitzag. Ook de sluiting van de gaten bij de Schelphoek en Ouwerkerk, de bezoeken door het koninklijk huis aan het getroffen gebied en de bouw en opening van het Rode Kruis Ziekenhuis zijn op de videoband te zien. De expositie Zierikzee Ramp stad '53 is van maandag 1 fe bruari tot en met vrijdag 12 fe bruari in de Vierschaar te zien en wel op werkdagen tussen 09.00 en 17.00 uur. Na de twaalfde verhuist de ex positie naar het Stadhuismu seum dat van mei tot en met oktober voor het publiek ge opend is. Reizen langs inheemse volken ROTTERDAM - Het Museum voor Volkenkunde Rot terdam houdt op zondag 18 april voor de zesde keer een vertelmarathon. Het thema van dit jaar is Rei zen langs inheemse volken. Non-stop vertellen reizi gers hun interessante, spannende, grappige, ontroe rende en soms verbazingwekkende belevenissen bij inheemse volken. Het publiek wordt door de verha len van twaalf reizigers de hele wereld rondgeleid. De vertelmarathon vindt plaats in museumtehater de Evenaar en duurt van 12.00 tot 16.30 uur. Luisteraars moeten verplicht reserveren: Museum voor Volkenkunde Rotterdam, telefoon 010-4111055, afdeling Mediatheek. Band De Verenigde Naties hebben 1993 uitgeroepen tot het Jaar van de inheemse volken. Deze volken kenmerken zich door een bijzondere band met het gebied waar ze in veel gevallen al duizenden jaren wonen. Naar schatting leven er vijfdui zend inheemse volken" op de wereld. Het gaat om 250 tot 500 miljoen mensen. Dat is vijf tot tien procent van de wereldbe volking. Inheemse volken hebben hun eigen talen en eigen gemeen schappelijke culturele eigen schappen. Toch/bekleden ze al tijd een ondergeschikte plaats in de moderne nationale sa menlevingen en worden ze vaak genegeerd en gediscrimi neerd. Voorbeelden van in heemse volken zijn: eskimo's, pygmeeën, papoea's, indianen en aboriginals. Produkt des Jahres 1993 APELDOORN - Het nieuwe ligbed Admiral Lounger uit de Hartman tuinmeubelcollectie 1993 is door het Duitse FVKK in de categorie Freizeit onderscheiden als Produkt des Jahres. Dit eervolle predikaat wordt jaarlijks door het Fachverbandes Kunststoff- Konsumwaren in Duitsland verleend. Op vrijdag 22 januari 1993 is in het Kunststofmuseum in Düs- seldorf de oorkonde uitge reikt. Ook vorig jaar ontving Hartman de hoge Duitse on derscheiding. Iben werd de Dy nasty Club tot Produkt des Jahres 1992 uitverkoren. De Admiral Lounger is licht hanteerbaar en moeiteloos van geheel vlak naar comfortabele zitpositie te verstellen. Dank zij een automatische blokke ring kan de rug in iedere ge wenste stand worden gesteld. Het zonnebed is geheel plat op vouwbaar en daardoor gemak kelijk op te bergen. Veel aandacht heeft Hartman besteed aan de vormgeving van de Admiral Lounger, hetgeen voor de FVKK-jury mede aan leiding was de onderscheiding toe te kennen. Opvallend zijn de gebogen armleuningen, de grote wielen en de lichte maar stabiele constructie waardoor het ligbed makkelijk ver plaatsbaar is. De Admiral Lounger is bij de Hartman-dealers verkrijgbaar in de kleuren wit, champagne, jade of platinum /graphite. Op het ligbed passen comfortabele kussens in diverse dessins en kleurstellingen uit de Hart man collectie 1993. Voor méér informatie over The colourful- world of Hartman kunt u bel len met de Consumentenlij n: telefoon 053-885546. Nieuwe folder Kamer van Koophandel ZIERIKZEE - Het bodemgebruik in hectares, het in wonertal van de diverse gemeenten en het aantal vestigingen en werkzame personen per gemeente op Schouwen-Duiveland en de andere gebieden in Midden- en Noord-Zeeland. Deze en nog veel meer informa tie staat in de nieuwe folder Midden- en Noord-Zeeland in cijfers. Het betreft een uitgave van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland. Ongeveer een jaar geleden kwam de Kamer van Koophandel voor het eerst met dit initiatief. Dat sloeg zo goed aan dat nu een vernieuw de uitgave van de folder op de markt is gebracht. Overzicht Uit de folder 1993 blijkt dat op Schouwen-Duiveland 2017 be drijven zijn gevestigd waar in totaal 5971 mensen werken, de meeste in de industrie en de dienstverlenende sector. Uit een overzicht van de bedrij vigheid op de arbeidsmarkt blijkt dat metaalbedrijven de meeste produkten naar andere landen exporteren. Het aantal geregistreerde werklozen be draagt 6,5 procent van de be- roepsbevolking ofwel 7016 mensen (in heel Noord- en Mid den-Zeeland). Uit het overzicht van de hoe veelheid toeristische slaap plaatsen per regio blijkt dat Schouwen-Duiveland met 41 procent van het totaal de mees te accommodatie heeft: 71.623 slaapplaatsen. Delta Expo staat met 390.000 bezoekers per jaar onbetwist bovenaan het lijstje meest bezochte toeristi sche attracties in Noord- en Midden-Zeeland. Verdeling Verder geeft de folder cijfers over de verdeling van de detail handel in het gebied, de goede renoverslag ten behoeve van de zeevaart in Vlissingen, de hoe veelheid mensen die van de veerboten gebruik maakt en de omzet van de vismijnen. Men sen die in al deze cijfers geïnte- reseerd zijn kunnen de folder (gratis) aanvragen via telefoon nummer 01180-73532 van de Ka mer van Koophandel. VORSTBESCHERMER coo Watt, met thermostaat o a. voor garage's, wasruimtes, toilet etc. Van NU SIERPUBTERS. zeer groot Wij hebben n assortiment sier- eerste Fikp soort van pleisters. El dekoratiet. kwaliteit en uiterst u struktuurpleister. 2, 3 SCHOENENK.AST Witte uitvoering met 2 kantelschapp Van-99? NU of 4 mm. Emmer 15 kg van bonzo diner 10 kg Van °60paar0s°CROENEN bonzo MENUBROKKEN 10 kg Van 27^E WOK2Ö NU QSHMW UUWUMttS. 4 Ampere- Van 64.50 HU 18.00 uur; JE LEEST T IN DE ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE De Novib Catalogus bij u thuis. Vraag deze Catalogus van 76 pagina's met ruim 700 handgemaakte artikelen uit de Derde Wereld aan. Schrijf een kaartje naar: Novib, Antwoordnummer 1304, 2501 WB Den Haag of bel de Novib Bestellijn 05490-70770 (elke dag tussen 9 en 24 uur). *W3 Prins Bernhard Fonds I Anjer iltuurfondl voor j fondsen Profiteer NU van onze spectaculaire een voorbeeld van onze sterk verlaagde prijzen OUD GASTEL Openingstijden: ma. 13.00-17.30 uur. di. t/m do. 10.00-17.30 uur vr. 10.00-20.00 uur, za. 10.00-16.00 uur. Bedrijventerrein „Korenweide" STANDERDMOLEN 14 - OUD GASTEL - TEL. 01651-2856 A

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 9