Bijzondere tentoonstelling geschenkenhuis Nieuwerkerk KORTINGEN TOT 40% UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELAND r deurloo intermeubel Golfbaan bij Slot Moermond Renesse krijgt vaste vorm FPQI XI tFOTü nzTTTJBt UARgm jBr; r =1 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE j GRANDIOZE VERKOOP SHOWROOM-MODELLEN Winkel fungeert drie weken als museum Gs keuren bestemmingsplan goed vtF Straks studeren Expositie Watersnoodramp in dorpshuis Ouwerkerk Gemeente Bruinisse houdt bouwmarkt plan Riekusweel FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen -duiveland! j NIEUWSBODE EXTRA WOENSDAG 27 JANUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN-DUIVELAND NOG ÉÉN WEEK Kom snel kijken, het is de moeite waard. Haringvlietplein 4, Zierikzee NIEUWERKERK - In Nieuwerkerk is dinsdag 26 januari in het geschenkenhuis in dö Ooststraat een exposi tie over de Watersnoodramp voor het winkelende publiek opengesteld. Het bijzondere van deze expositie is, dat ze geheel op eigen initiatief tot stand gekomen is en slechts bestaat uit materiaal afkomstig van par ticulieren. De heren H. Kesteloo (links) en J. W. Stolk druk bezig met het inrichten van de expositie. (Foto: Joop van Houdt). Het oorspronkelijke idee van kei, was om foto's van Nieu- stellen. ,,De Watersnoodramp Nieuwerkerk wordt er niets de heer H. Kesteloo, initiatief- werkerkse straten van voor, tij- staat deze dagen natuurlijk in van getoond", verklaart hij na- nemer en eigenaar van de win- dens en na de ramp ten toon te de belangstelling, maar in der. ,,Ik ben naar Jan Stolk, een verwoed amateur fotograaf, gegaan, omdat ik wist dat deze veel fotomateri aal had. Hij wilde dit graag af staan voor deze gelegenheid en zegde bovendien alle medewer king toe bij de organisatie van de expositie". Bekendheid Reeds snel stapten beide heren van het oorspronkelijke idee af. ,,Het probleem was, hoe we de verschillende straten van het dorp bij elkaar moesten krijgen. En naarmate ons ini tiatief meer bekendheid kreeg in het dorp, brachten de inwo ners van Nieuwerkerk steeds meer materiaal", vertelt Keste loo. ,,Zo kwam kort geleden de dochter van dominee Wester hof, predikant in Nieuwerkerk tijdens de ramp, in de winkel. Ik vroeg haar of haar vader misschien nog oude foto's had en een paar dagen later kwam ze aanzetten met ongeveer hon derd dia's"! Voor het vertonen van deze dia's is een aparte ruimte in de winkel ingericht. Het foto-materiaal bestond voor het merendeel uit kleine acht-millimeter-foto's. Hieruit zijn er ruim honderd geselec teerd, die echter te klein waren om in de winkel op te hangen. De geselecteerde foto's zijn dan ook door Stolk wederom gefo tografeerd en daarna op groot formaat afgedrukt. Neutraal „Waar we bij de selectie vooral rekening mee hebben gehou den is, dat we geen schokkende beelden in de winkel ophan gen. We hebben het zo neutraal mogelijk gehouden", aldus Stolk. „Het gaat ons er alleen maar om de mensen een beeld te geven van de situatie in Nieuwerkerk tijdens, maar vooral, na de ramp", vult Keste loo hem aan. „Maar ondanks dat, hebben we toch al van ver schillende mensen gehoord, dat ze niet komen kijken. Die hebben teveel meegemaakt". Kranten Naast de foto's en dia's zijn in de winkel ook originele kran ten uit 1953, die verslag doen van de ramp in de Zeeuwse en Zuidhollandse delta, te zien. Deze kranten zijn op vier grote panelen bevestigd, die in de winkel opgesteld staan. Het merendeel van de kranten bestaat uit Zierikzeesche Nieuwsbodes, maar ook de Evacuatie Post, maakt deel uit van de collectie. Met deze krant konden de mensen achterhalen waar familieleden en/of ken nissen geëvacueerd waren. Ook Stolk, achttien jaar in 1953, is geëvacueerd geweest, hij heeft daar nog een leuke anekdote aan overgehouden. „Na zo'n drie maanden ging ik eens kijken in Nieuwerkerk hoe het met ons huis gesteld was", vertelt hij. „Ik heb toen onze stofzuiger gevonden. Deze was aan het snoer blijven han gen. Ik heb de stofzuiger mee genomen en deze heeft vreemd genoeg, nog een jaar goed ge werkt. Dit heeft toen nog in een weekblad gestaan. Maar het gevolg van dit artikel was wel, dat ze van het Rampen fonds kwamen vragen hoe dat zat met die stofzuiger. Deze was namelijk als verloren op gegeven. Ook Kesteloo heeft de Waters noodramp meegemaakt. Hij was dertien en woonde ook toen al in de Ooststraat. „Ik herinner me", zegt hij, „dat mijn vader boven uit het raam keek, waar hij verschillende mensen op vlotjes weg zag drij ven. Ik mocht niet kijken en eerlijk gezegd deed ik dat ook liever niet". Hoopvol Bij beide heren is de verwach ting omtrent de belangstelling voor de expositie hoopvol. „We hebben al zo veel positieve reacties gehad, dat we ons daar niet druk oyer maken", zegt Kesteloo. „De mensen zijn toch nieuwsgierig. Ze willen zien of ze zelf misschien op een van de foto's staan". Voorlopig hebben de belang stellenden hiervoor ruim schoots de tijd. Kesteloo denkt zijn winkel in totaal drie we ken als museum ingericht te houden. Gedurende de ope ningstijden van de winkel is ie dereen van harte welkom. RENESSE - Nadat zes jaar geleden de eerste plan nen voor de aanleg van een golfbaan in de gemeente Westerschouwen het daglicht zagen, krijgt deze nu vaste vorm. Gedeputeerde staten hehhen geen be zwaar tegen de aanleg van een golfbaan op het land goed van Slot Moermond en hebben het daartoe ge maakte bestemmingsplan goedgekeurd. De ver wachting is, dat de baan in het voorjaar van 1994 speelklaar is. De eerdere plannen voor de aanleg van een golfbaan in de Kop van Schouwen verdwenen door de vele bezwaren onder in een la. Hierop volgde een windstilte van ongeveer een De heer C. A. Hoorweg is hoopvol over de realisering van het golfterrein bij Slot Moermond. (Foto: Joop van Houdt). jaar, waarna de Stichting Moermond, eigenaar van het landgoed Moermond, bereid bleek tot samenwerking met de Stichting Golf Schouwen- Duiveland. Deze samenwer king resulteerde in een plan tot de aanleg van een negen-holes golfbaan op het terrein van Slot Moermond. Op dit plan, dat twee jaar geleden werd in gediend kwam slechts één be zwaarschrift bij de gemeente Westenschouwen ter tafel, waaraan de raad tegefnoet kon komen. Ontwerp Nu het plan door gedeputeerde staten is goedgekeurd geeft het bestuur van de Stichting Golf Schouwen-Duiveland de gol- farchitect Alan Rijks op korte termijn opdracht een definitief ontwerp te maken. In verband met de te maken kosten is hier mee gewacht tot de goedkeu ring van de plannen door GS. Het uiteindelijke resultaat wordt een negen-holes golf baan met als par 36. Een par is een standaard voor het aantal slagen, dat een gemiddelde speler nodig heeft voor een baan. In deze baan moet de ar chitect verschillende moeilijk heidsgraden aanbrengen, door middel van enkele waterpartij en, zandbakken (bunkers) en het aanbrengen van reliëf in het nu nog vlakke terrein. Bij de bouw van de baan wordt samengewerkt met de Neder landse Golf Federatie. Zowel de baan als de club zullen vol doen aan de daarvoor door de NGF vastgestelde voorschrif ten en richtlijnen. Enkele le den van het hoofdbestuur van de NGF zijn reeds op de lokatie bij Slot Moermond geweest. Volgens de voorzitter en tevens contactpersoon van de Stich ting Golf Schouwen-Duive land, C. A. Hoorweg, zijn zij zeer te spreken over de plaats waar de golfbaan wordt ge bouwd. Zij omschreven deze als uniek. Exploitatie De stichtingen participeren beide voor vijftig procent in een op te richten Exploitatie BV. De statuten hiervoor lig gen reeds bij de notaris. Met deze BV wordt onder meer de aanleg van de baan en een club accommodatie gefinancierd Het is niet de bedoeling om te komen tot een commerciële golfbaan. De kosten moten op gebracht worden door de le den, middels de te betalen con tributie. In beginsel zijn alleen leden toegestaan om op de baan te spelen. Wie lid wil wor den van de vereniging moet aandeelhoudër zijn. Om op een verantwoorde wijze te starten zijn er 300 leden no dig en het streven is om, in ver band met de continuïteit en de hoogte van de contributie, tot een club van 400 leden te ko men. In september 1992 is een ledenwerving gestart, die ech ter volgens de voorzitter nog niet het gewenste resultaat oplevert. 'Er is slechts een der tigtal nieuwe leden ingeschre ven'. In eerste instantie denkt het bestuur aan inwoners van Schouwen-Duiveland en aan de eigenaars van een tweede woning op dit eiland. Maar ook de omliggende eilanden wor den bij de ledenwerving be trokken. 'Een echte golflief- hebber heeft het er wel voor over om een half uur in de auto te zitten om te kunnen golven' aldus de heer Hoorweg. 'Hier bij komt, dat er zowel in Dom burg als in Brielle sprake is van een ledenstop bij de respectieve golfbanen. En ook in de Randstad bestaan er bij de diverse golfclubs lange wachtlijsten. De ledenwerving geschiedt sinds kort op een gerichte ma nier. 'Er liggen folders bij de VW-kantoren, hotels en ban ken en we zijn, met medeweten van de beheerders, gestart met een mailing in de brievenbus sen van tweede-woningparken. Want laten we eerlijk zijn, het is toch een bepaald publiek dat gaat golven'. Green fee Naast de aandeelhouders kun nen, wanneer er hiervoor ruim te is, ook personen met een golfvaardigheidsbewijs terecht op de golfbaan. Volgens de heer Hoorweg zal dit vooral door de week het geval zijn. 'De houder van zo'n bewijs is het golfspel voldoende machtig en weet ook hoe zich te gedra gen tijdens het golfen. Zij moe ten echter wel als tegemoetko ming in de kosten een zoge naamde green fee betalen'. Wanneer de eerste spa de grond is gaat is volgens de voorzitter van de Stichting op dit mo ment nog niet te zeggen. 'Alles staat en valt met het aantal le den'. Hij verwacht en hoopt, dat in de tweede helft van dit jaar begonnen wordt met de werkzaamheden en dat de baan in het voorjaar van 1994 speelklaar is. Haast is hier wel bij geboden, volgens de voor zitter, want belangstellenden zoeken elders een mogelijk heid om te gaan golfen. 'Eigenlijk zouden we nu moe ten beginnen met de aanleg om meer leden te krijgen. Dat is tenminste de ervaring elders. Mensen wachten toch af, totdat ze zien dat we vorderingen ma ken. Ik kan me dat ook wel voorstellen'. Tweede keus Als het moment van daadwer kelijke bouw daar is, zal alles binnen enkele maanden zijn voltooid. Het doel is om de ge hele baan in één keer aan te leggen. 'Maar als de groei van het ledental zo traag blijft ver lopen als nu het geval is, bou wen we misschien eerst een dri ving range en een paar holes en voltooien de golfbaan later', al dus de voorzitter. 'Dit is echter wel een tweede keus mede om dat dit duurder is'. In verband met de financiën, worden ook de kosten van een clubaccommodatie zo veel mo gelijk gedrukt. 'De aanleg van de baan vergt reeds een in vestering van ongeveer 1,6 mil joen gulden. Voor een clubac commodatie denken we in eer ste instantie aan een eenvou dig, semi-permanent, gebouw, waar natuurlijk wel de ver eiste voorzieningen in aanwe zig zijn, zoals kleedruimtes, toiletten en douches. En niet te vergeten een gezellige sfeer. Een definitieve accommodatie kan altijd later gebouwd wor den'. Advertentie 40 jaar na de ramp Maandag I februari van 07.00 tot 18.00 uur op alle Zeeuwse radio's: herinneringen aan de watersnoodramp van 1953, de nationale herdenking in Ouwerkerk en Nieuwerkerk en de ontwikkeling van onze provincie na de ramp. Reportages, achtergronden, meningen en commentaren. Op alle radio's in Zeeland Advertentie communicatie Dirksland, Nijverheidsweg 5 01877-3733 Advertentie Ja< maar waar... Kijk op pagina 10 Hogeschool Rotlcrdam Omstreken OUWERKERK - Naar aanleiding van de herdenking van de Watersnoodramp wordt begin februari in Ouwerkerk een expositie over de diverse aspecten van de Watersnoodramp gehouden. De tentoonstelling is te zien in en voor het dorpshuis aan de Ring. De presentatie is ver deeld in zeven thema's. Name lijk de situatie voor de ramp, de dijkdoorbraken, de directe maatregelen die werden geno men, hulp en medeleven, dijk herstel, slachtoffers en schade en de situatie na de ramp. Beeld Het beeld van de gebeurtenis sen in de periode van de Wa tersnoodramp werd geschetst via foto's, materialen als zend apparatuur, vloedplanken, mo del caissons, een maquette van een deltaveilige dijk, een mo del van een muraltmuurtje, kaarten en authentieke ele menten als doorlaatpassen en legpenningen. Grotere apparatuur als drag lines en andere werktuigen die bij het dichten van de dijkdoor braak bij Ouwerkerk werden gebruikt worden voor het dorpshuis en bij de caissons opgesteld. Nationale Herdenking De tentoonstelling wordt door Hare Majesteit Koningin Bea trix op maandag 1 februari be- zocht wanneer zij in het kader van de Nationale herdenking van de Watersnoodramp ook naar Ouwerkerk gaat. De expositie is voor publiek geopend van 2 tot en met 6 fe bruari, dagelijks van 09.00 tot 21.00 uur. Op zaterdag 6 februa ri tot 17.00 uur. BRUINISSE - Zaterdag 30 ja nuari houdt de gemeente Brui nisse een bouwmarkt in het dorpshuis aan de Molenstraat. De bouwmarkt is bedoeld voor de woningbouw in de tweede fase van het plan Riekusweel. De bouwmarkt is toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens de bouwmarkt start de verkoop van woningen en gron den in RiekusweeL Bij de ver koop hebben inwoners van Bruinisse en mensen die econo misch gebonden zijn voorrang. De kavels bouwgrond voor vrijstaande woningen worden door de gemeente aangeboden terwijl voor de twee-onder-een- kap woningen en rijtjeshuizen een aantal bouwbedrijven hun plannen presenteren. De kavels bouwgrond voor vrijstaande woningen worden via loting verkocht. Dit bete kent dat gegadigden tot een maand na 30 januari gelegen heid hebben een voorkeur uit te spreken. Formulieren hier voor zijn tijdens de bouw markt beschikbaar. Begin maart worden de kavels via lo ting toegewezen. De twee-on- der-een-kap-woningen en rijt jeshuizen worden door drie aannemers aangeboden. Op de bouwmarkt geven, naast de aannemers in kwestie, ook de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland en Woningbouwvereniging Be ter Wonen acte de présence. De Christelijke Woningbouw vereniging wil in Riekusweel tien bejaardengeschikte huur woningen bouwen. Beter Wo nen is voornemens zes huurwo ningen voor bejaarden te bou wen. Er wordt vanuit gegaan dat met de werkelijke bouw van de tweede fase van Riekus weel nog voor de zomervakan tie van 1993 begonnen kan wor den. De gemeente Bruinisse verwacht veel belangstelling voor de bouwmarkt. Advertentie —mW— finkelt! fotograf fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam ,Dhr./mevr. adres ~1 postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: ZZL Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. OQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I-:

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1