Sluiten Waddenzee voor vissers splijt fracties CDA en PvdA „Lege kazernes voor inbrekers" Jaar van de Ouderen Wao-afspraak kan niet door de beugel Zeeuws Documentatiecentrum op bezoek in bibliotheek Jonge socialisten ontevreden over wao-akkoord Operatie stop ziekenhuis voorbij CDA tegen plan Bukman, PvdA voor 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Minister d'Ancona geeft startsein DEN HAAG - Minister d'Ancona van wvc heeft maandag in Den Haag het Nederlandse startsein ge geven voor het Jaar van de Ouderen. De komende maanden vinden in het hele land allerlei activitei ten plaats waarbij de rol van ouderen centraal staat. Het gaat om congressen en lezingen, maar bij voor beeld ook om de uitgifte van Zomerpostzegels die aan ouderen gewijd zijn. De voorzitter van de Europese Commissie, Jacques Delors, opende donderdag in Brussel al in Europees verband het Jaar van de Ouderen en de soli dariteit tussen generaties, zo als de volledige werktitel luidt. Subsidies Het Nationaal Comité Euro pees Jaar van de Ouderen heeft van de ministeries van wvc en binnenlandse zaken subsidies van bijna twee miljoen gulden gekregen. Daarnaast denkt het comité via sponsors nog enkele tonnen binnen te krijgen. De EG subsidieert voorts nog en kele internationale evenemen ten in Nederland. Een niet al te ruim budget, aldus voorzitter J. Vellenga, maar meer dan in menig ander Europees land. Het comité heeft uit het land al voor 6,5 miljoen gulden subsi dieaanvragen binnengekregen, die dus bij lange na niet alle maal gehonoreerd kunnen wor den. ,,Maar bij een heleboel ac tiviteiten gaat het om de vrij willige inzet van mensen, niet zo zeer om geld", aldus oud- Shell-topman dr. G. Wagner, die zich binnen het comité met fondsenwerving bezighoudt. De onenigheid tussen het Na tionaal Comité en de algemene ouderenbond Anbo is volgens voorzitter Vellenga inmiddels uit de wereld. Maandag vond een gesprek plaats naar aanlei ding van( kritiek van de Anbo op de trage start van het Oude- renjaar, de bureaucratische gang van zaken en het gebrek aan geld. Volgens het Nationa le Comité moet er nu eenmaal zorgvuldig met het beschikba re budget moet worden omge sprongen. De ouderenbonden worden nauw bij de organisa tie van het ouderenjaar betrok ken, aldus Vellenga, die tevens adviseur van de Anbo is. PvdA-fractievoorzitter Wöltgens: ARNHEM - PvdA-fractievoorzitter Wöltgens heeft er begrip voor dat een coalitiepartij afspraken maakt met de oppositie maar in zijn ogen kan dat niet in zo'n cruciale situatie als in de wao-kwestie. Daarmee reageerde Wöltgens maandagavond tijdens een partijbijeenkomst in Arnhem op het principe akkoord dat zaterdag tussen CDA en VVD was ge sloten. Wöltgens meent dat de coalitie zich zo'n actie niet meer kan permitteren. Hij verwacht dat dit ook niet meer zal gebeuren. Overigens had de PvdA'er eer der op de dag gezegd dat het CDA en zijn partij hebben af gesproken op het cao-wetsvoor stel geen amendement te zullen indienen. Wöltgens deed een oproep aan de ongeveer één miljoen werk nemers die niet zijn georgani seerd om lid te worden van een vakbond. Hij zei namelijk te verwachten dat voor 80 procent van de werknemers binnen cao's aanvullende wao- afspraken zullen worden ge maakt. Vice-partijvoorzitter Vreeman zei dat de wao-discussie de af gelopen tijd tot zijn ergernis slechts over de hoogte van de uitkeringen is gegaan en niet over de oorzaken van de ar beidsongeschiktheid. Evenals partijvoorzitter Rottenberg vond hij het laatste kabinets voorstel verdedigbaar. Wölt gens liet zich duidelijk geïrri teerd uit over uitspraken van D66-leider Van Mierlo, die de wao-discussie binnen de coali tie beschadiging van de poli tiek noemde. Grote onzin. Voor Van Mierlo waren de drui ven zuur. Het was voor hem een barre tegenvaller om te mer ken dat de coalitie uit het vraagstuk is gekomen", aldus Wöltgens. DEN HAAG - De jongerenor ganisatie Jonge Socialisten van de PvdA heeft ernstige be zwaren tegen het wao-akkoord waarmee CDA en PvdA dit weekeinde een dreigende kabi netscrisis hebben afgewend. De JS valt maandag in een open brief aan PvdA- fractievoorzitter Wöltgens over het feit dat met name de jonge arbeidsongeschikten het slachtoffer zijn van het bereik te compromis. Het bevalt de jongerenorgani satie in het geheel niet dat doordat de uitkering niet al leen is gerelateerd aan het aan tal gewerkte jaren, maar ook aan de leeftijd van de arbeid songeschikte ,,een jonge wao'er direct terecht komt op bijstandsniveau". De JS vindt dat er sprake is van „leeftijdsdiscriminatie" en wil dat Wöltgens deze week in het kamerdebat over de wao deze week deze ernstige bezwa ren „met klem aan de kaak stelt". „Hartstikke fijn voor jullie dat jullie in het kabinet blijuven, maar daarvoor wil len we wel iets terugzien", be sluit de JS.de open brief aan Wöltgens. ARNHEM - De tentoonstelling „Art Nouveau en Art Deco Glas" in het Arnhemse Ge meentemuseum is (met inmid dels meer dan 10.000 bezoe kers) zo'n succes, dat ze met twee weken verlengd is tot en met 21 februari. Er zijn 180 glas-objecten te zien uit de col lectie van het Glasmuseum Hentrich in Düsseldorf. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 27 januari 06.05 164 12.20 -154 18.30 162 - 28 januari 06.40 159 00.20 -121 18.55 155 12.50 -152 ROOMPOT BUITEN 27 januari 04.35 170 10.55 -151 16.55 168 23.00 -118 28 januari 05.05 163 11.20 -147 17.25 159 23.30 - 117 BRUINISSE 27 januari 06.20 172 12.15 -163 18.40 173 28 januari 06.45 168 00.25 -130 19.10 166 12.45 -159 WEMELDINGE 27 januari 06.15 171 12.20 - 160 18.35 170 - 28 januari 06.40 166 00.20 -127 19.05 163 12.50 -157 Doodtij: 2 februari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 ZIERIKZEE - Het Zeeuws Documentatiecentrum presenteert zich donderdag 28 januari in de Zie- rikzeese bibliotheek. Tussen 09.30 en 12.00 uur, 14.00 en 17.00 uur en 's avonds van 18.30 tot 20.00 uur is het Zeeuws Documentatiecentrum te gast in De Stolpe. Dit centrum is een afdeling van de Zeeuwse Bibliotheek, het verzamelt boeken, kranten, knipsels en ander drukwerk en maakt dit voor het publiek toegankelijk. Ook collecties fqto's, prentbriefkaarten, affiches en landkaarten worden door het Zeeuws Documentatiecentrum, beheerd. Het meeste materiaal is via de geautoma tiseerde bibliotheekcatalogus te vinden in de openbare bibliotheken in de provincie. Donderdag zullen medewerkers van het Zeeuws Documentatiecentrum in Zierikzee tekst en uitleg geven over de Zeeland-catalogus, zodat het publiek in het vervolg via de eigen bibliotheek materiaal uit Mid delburg kan bestellen. In een stand zal ook materiaal over Zierikzee te zien zijn, terwijl op twee panelen foto's over de Watersnoodramp van '53 op Schouwen-Duiveland zijn verzameld. Deze klei ne tentoonstelling blijft na 28 januari nog drie weken te zien in de Stolpe. Voor verzamelaars be staat er gelegenheid om dubbele prentbriefkaarten uit de collectie te ruilen. OOSTERHOUT In het Pasteurziekenhuis in Ooster hout is maandag weer begon nen met het uitvoeren van ope raties. Vrijdag voerde het zie kenhuis een operatiestop in nadat bij een patiënt de moei lijk te bestrijden msra- bacterie was aangetroffen. Daardoor moesten ongeveer zestig operaties worden uitge steld. De betrokken patiënt, die ge wond was geraakt bij het vlieg tuigongeluk in Faro, had de bacterie waarschijnlijk opgelo pen in een Portugees zieken huis. Deze patiënt was vorige week al uit het Oosterhoutse ziekenhuis ontslagen. De medewerkers van het zie- kenhyis die met de patiënt in aanraking zijn geweest en de patiënten op de bewuste afde ling zijn de afgelopen dagen onderzocht op de aanwezigheid van de mrsa-bacterie. De bacte rie is bij geen van hen aange troffen, zo heeft de directie meegedeeld. DEN HAAG - De Raad van Sta te heeft maandag opnieuw een Hinderwetvergunning vernie tigd die was verleend aan een veehouderij. Dit keer gaat het om een bestaande mestvarken- sen schapenhouderij in Volkel, die zonder Hinderwetvergun ning werkte. De vereniging Mi lieudefensie had om vernieti ging gevraagd. DEN HAAG - De Tweede-Kamerfracties van het CDA en de PvdA verschillen van mening over het sluiten van delen van de Waddenzee en Oosterschelde voor de kokkel- en mosselvisserij. Het CDA is tegen het plan van minister Bukman, terwijl de PvdA juist voorstander is. Ook de VVD is tegen, zodat momenteel qën Kamermeer derheid het kabinetsvoorstel verwerpt. Hiermee lijkt Neder land niet te kunnen voldoen aan de afspraak met Denemar ken en Duitsland om aanzien lijke delen van de Waddenzee te sluiten voor de - uit Zeeland afkomstige - schelpdierenvis sers. Sluiting wordt noodzake lijk geacht om de vogels van voldoende voedsel te voorzien en de mosselbanken de kans te geven zich te herstellen. Nieuwe ramp CDA-woord voerder M. Smits noemt sluiting van een kwart van de Waddenzee en een ze vende deel van de Oosterschel de echter onnodig. Smits meent dat Zeeland, veertig jaar na de watersnoodramp, bedreigd wordt door een nieu we ramp, dit keer veroorzaakt door werkloosheid. Het toch al kwetsbare Zeeland moet daar tegen worden beschermd, vindt hijSmits beschouwt het beleid van Bukman niet alleen als een bedreiging voor de werkgelegenheid, maar vooral ook voor natuur en milieu. „In de jaren dertig en de jaren vijf tig werd in bepaalde delen van het Waddengebied niet gevist op mosselen. ï)e afwezigheid van de mens in de natuur heeft geleid tot de ontwikkeling van een parasiet die na een storm de gehele mosselcultuur ver nielde. Dat risico wil ik niet. Ik kan me niet''voorstellen dat natuur- en milieuorganisaties dat wel willenjV Smits geeft de voprkeur aanhet eigen plan van de vissers'. Die hebben te kennen gegevèri zichzelf beper kingen te willten opleggen, die overigens minder ver gaan dan het kabinetsvoorstel.. Het afge lopen jaar is dat eveneens ge beurd en dat heeft goed ge werkt, aldus Smits. „Dok minister Bukman heeft zich daar positief over uitgela ten. Ik zie niet in waarom die werkwijze niet kan worden voortgezet." Steun Coalitiegenoot PvdA staat wel achter het kabinetsvoorstel om delen van de Oosterschelde en Waddenzee te sluiten. Woord voerder Van Zijl zegt Bukman vooralsnog te steunen. „Het CDA zal met hele overtuigende argumenten moeten komen, willen wij onze steun intrek ken. Het is echter niet zo dat sluiten van de Waddenzee voor ons een doel op zichzelf is. Het voordeel voor de natuur moet evident zijn." De WD schaart zich in de discussie achter het CDA, waarmee een Kamer meerderheid tegen verplichte sluiting in zicht is. Woordvoer der Te Veldhuis zegt nog geen goede onderbouwing te hebben gezien van de noodzaak tot sluiting. Volgens hem zijn er meer vogels in de Waddenzee gekomen, omdat er zoveel kok kels en mosselen zijn. Dat is weer te wijten aan het hoge fos faatgehalte van het water. Door waterzuiveringsinstalla ties loopt dat fosfaatgehalte nu weer terug. „Ik zie niet in dat de vloot om die reden moet worden teruggebracht. Het plan is niet gebaseerd op we tenschappelijke argumenten, maar op handjeklap tussen Al ders en Bukman." De Tweede Kamer velt pas over enkele maanden een definitief oordeel over het kabinetsplan. Te Veld huis hoopt dan samen met het CDA het plan te blokkeren. Helemaal gerust over de opstelling van het CDA is hij niet. „Eerst zien, dan geloven", aldus de VVD'er. Hoofdofficier van justitie: ■4v ZWOLLE - Om voldoende ruimte te scheppen voor het insluiten van inbrekers"moeten de kazernes wor den benut die Defensie niet meer nodig heeft. Mr. H. Holthuis, hoofdofficier van justitie in het arrondis sement Zwolle, kwam maandag met dit plan terwijl hij en minister Hirsch Ballin (justitie) een conve nant ondertekenden om het aantal woninginbraken in de politieregio IJsselland drastisch te verminde ren. Op dit moment moet Justitie regelmatig inbrekers vrijlaten omdat er onvoldoende celllen beschikaar zijn. „Ik kan me voorstellen dat kazernes die niet meer voor militaire doel einden frorden gebruikt, ge schikt zijn te maken voor de huisvesting van met name deze groep criminelen. Daarmee wordt het risico dat ze snel weer op inbrekerspad gaan, aanzienlijk beperkt," zei mr. Holthuis. Minister Hirsch Ballin heeft volgens hem zijn suggestie voor deze hüisvestingsmoge- lijkheid van inbrekers maan dag „genoteerd." Het Openbaar Ministerie in de regio IJsselland heeft zich in het convenant ertoe verplicht genoeg celruimte beschikbaar stellen voor inbrekers. Het con venant is mede-ondertekend door burgemeester Hermans van Zwolle als beheerder van het politiekorps IJsselland. Het project duurt tot 1996 en heeft tot doel het aantal inbra ken in de regio IJsselland terug te brengen van 2500 naar 2000 per jaar, het niveau van 1988. Tévens moet in die periode het ophelderinsgpercentage met tien procent omhoog naar 30 procent. Het gaat vooral om woninginbraken. Die vormen in toenemende mate een in breuk op de privacy van de burger, zo stellen de,onderteke naars van het convenant. De politie in IJsselland wil de in- braakgolf projectmatig te lijf gaanj-Dit houdt in dat slachtof ferzorg, het terugbezorgen van de buit, het pakken van daders en inbraakpreventie in nauwe samenhang met elkaar worden bevorderd. Meer dan tot nu toe wordt de burger betrokken bij het opsporen van de inbrekers. Om die reden houdt de politie na elke inbraak een buurton derzoek. Het ministerie van justitie stelt vier ton beschik baar om na te gaan of de door IJsselland beoogde opzet lan delijk navolging verdient. door Mare Legendre mou PAU is? oeero-T e&J iaju neus/. MAA£ 1 txMiLOeeii fjier 1 - "c uéèe atAJ purzsMC a lOoogO&O Dinsdag 26 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvR Foyer Mondragon. 14.00 uur. Schrijf avond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Bruinisse Bijeenkomst van de Hervorm de en Gereformeerde vrouwen verenigingen. Verenigingsge bouw Deestraat. 19.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Kreaclub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar.*De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. Bruinisse Open dag zwemmen voor oude ren. Zwembad 't Aquarium. Van 10.30 tot 12.00 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Thema-avond interkerkelijke werkgroep Gewoon Anders over homosexualiteit in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Bruinisse Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 29 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Nehalennia. De Driehoek. 20.00 uur. Theatersport Kiekieres-Ge- temde Feeks. Concertzaal. 20.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool. Schoolgebouw. Grachtweg. 15.30 uur. Wedstrijd Kiekieres tegen Ge temde Feeks in Concertzaal, 20.00 uur. Neeltje Jans Officiële opening expositie Wa tersnoodramp. Delta Expo. 12.45 uur. Burgh-Haamstede Muziekuitvoering met verlo ting en bal na. Witte van Haemstede in De Schutse. Brouwershaven Presentatie toeristische activi teiten VVV Brouwershaven. Stadhuis. 20.00 uur. Familiesamenkomst CBTB, CPB, CPJ. Tbnnenmagazijn. Aanvang 18.00 uur. Avondpro gramma 20.00 uur. Dreischor Nutsavond met dia-serie Op reis door Indonesië. Dorpshuis. 20.00 uur. Zaterdag 30 januari Zierikzee Jeugdmusical Bekijk het maar in Concertzaal, 15.00 uur. Renesse Uitvoering Luctor et Emergo. Dorpshuis. 19.30 uur. Zondag 31 januari Neeltje Jans Jeugdtheaterproduktie Water. Delta Expo. 14.30 uur. Dinsdag 2 februari Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Donderdag 4 februari Zierikzee FNV-thema-avond over kwali teit van de arbeid in Pater noster. 19.30 uur. Zonnemaire Presentatie speeltuinplan. Dorpshuis. 19.30 uur. Vrijdag 5 februari Zierikzee Heropening Arbeidsbureau Zierikzee. 15.00 uur. Culturele avond Schouws.Spel in Mondragon. 20.00 uur. Oosterland Jaarvergadering Staatkundig Gereformeerde Studievereni ging. Sint Joostdijk 11.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2