'Mest, stank en vliegen op korte afstand van woningen' 1 GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT VAN Havenplateau Bru weer onder water r Gemeente Westerschouwen neemt voortouw in realisering Milieu Educatief Centrum n ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 324Q ■'b2-bcJ PvdA tegen bouw wagenhuis/paardenstal in woonkern Zonnemaire Aanrijding in Dreischor Auto tegen bloembak op de Stolpweg 2 WADDENZEE 0 3 WONINGEN 6 7 RECORD Verlichtings controle i- ~n dé krant van schouwen-duiveland! j RIKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 26 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25297 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 „Wij zijn de witte raaf op milieugebied Het jeugdkamphuis waar het Milieu Educatief Centrum in gevestigd moet worden. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - De gemeente Westerschouwen gaat door met de plannen tot de ontwikkeling van een Milieu Educatief Centrum in het jeugdkamphuis aan de Wilhelminaweg in Renesse. Het CDA had in haar algemene beschouwingen kritiek geuit op de gevolgde procedure. Volgens deze partij was het beter ge weest om eerst overleg te voeren met de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland over de realisering van een MEC. Nee, zo vond het college, de gemeente Westerschouwen neemt het voortouw. Eerst wordt een plan ontwikkeld dat nadat de verschillende fracties in de gemeente hun op- en aanmerkingen hebben gegeven pas wordt voorgelegd aan de overige gemeenten op het eiland. „Westerschouwen wil met betrekking tot de milieuproblematiek het voortouw nemen. Daarna is het aan de andere gemeente om op het plan te schie ten". Het college zag niets in het voorstel van het CDA om eerst met de andere gemeenten die ook hun bijdragen moeten le veren aan het MEC te gaan pra ten. „Er moet eerst een voor stel op tafel liggen, het is on zinnig om eerst met de anderen aan tafel te gaan zitten. Ik heb het idee dat er dan twee dingen kunnen gebeuren. Ten eerste: het lukt niet en lukt het wel dan hebben we allemaal een andere baan omdat er teveel tijd over heengaat. Deze wijze is de meest efficiënte om de doelstelling te bereiken", aldus wethouder ir C. W. Veerhoek. De bedoeling is dat in het jeugdkamphuis in Renesse zo wel een bezoekerscentrum als een infocentrum gevestigd worden. Veerhoek: ,,Dat bezoe kerscentrum is een Wester- schouwse attractie dat veel educatiefs in zich draagt. Het infogedeelte ga je wel met zijn zessen opstarten, maar Wester schouwen heeft meer belangen dan alleen een infocentrum". Om twee redenen was voor de lokatie in Renesse gekozen. De mobiliteitsbeheersing als wel de ligging tegen de kern speel den daarbij een rol. De wethou der vergeleek de gevolgde pro cedure met het mobiliteitssce nario. „Geen grabbelton, maar aangeven wat je zelf belangrijk vindt waarna de anderen daar hun mening over kunnen ge ven". Vol vertrouwen gaf de wethou der vervolgens aan dat wat hem betreft de realisering van het MEC in goede handen is. „Westerschouwen geeft een ho ge prioriteit aan milieuzaken en dat vind je terug in het be leid. Wij zijn wat dat betreft op het eiland een 'witte raaf' Richting CDA: ,,U zegt een wit te raaf zijn is prima, maar dan moet je het wel beter doen dan de rest. Ik durf de stelling aan dat we het zeker niet minder zullen doen, eerder beter", zo beantwoordde Veerhoek de kritiek van het CDA. Daar naast gaf hij ook aan hoe het project gefinancierd moet wor den en welke subsidiemoge lijkheden er bestaan'. Een startsubsidie van de provincie, de bijdragen van overige ge meenten en een subsidie van de provincie in het kader van voorlichting en educatie. Ook bij het ministerie van VROM bestaat voor dit soort projecten een potje, aldus de wethouder. Mobiliteitsscenario Wat betreft de ontwikkelingen van het mobiliteitsscenario had wethouder Veerhoek een nieuwtje. Gistermorgen had hij een delegatie van Rijkswa terstaat op bezoek gehad en de ze hadden een toezegging ge daan van 150.000 gulden subsi die voor gedeelten van het fietspadenplan. Om welke gedeelten het gaat, wilde Veerhoek niet kwijt. Met het voorstel om wanneer mocht blijken dat er niet genoeg geld vrij komt voor het uitwerken van de plannen eerst de knel punten op te lossen voelde de wethouder niets. Tbn eerste had hij er alle vertrouwen in dat het benodigde geld wel ver kregen kan worden. Ten twee de vond hij dat door het slechts mondjesmaat oplossen van knelpunten er een verschui ving plaats zou vinden van de problematiek. Het college wil echter de mobiliteit integraal aanpakken. Voor de recon structie van de Frisoweg is in middels vanuit Rijkswater staat 141.000 gulden toegezegd. Wanneer de werkzaamheden dit jaar worden uitgevoerd be tekent dat een besparing van 50 procent van de totale in vesteringen. Op vragen vanuit de fracties wanneer er een voorlichtingsbijeenkomst komt voor de bevolking over het mobiliteitsscenario kon de wethouder beantwoorden dat er op 2 en 3 februari bijeen komsten staan gepland met de bewoners van Renesse en Haamstede. Op 4 februari kun nen de ondernemers hun zegje doen. Als antwoord op een vraag van het CDA wanneer wordt aangevangen met 'de re constructie van het dorpsplein Renesse kon de wethouder ook vertellen dat hier nog dit jaar mee wordt aangevangen. De aanleg van de randweg Renes se moet voor het seizoen begint voltooid zijn, aldus Veerhoek. Belastingen Kritiek van de fractie van het SGP/GPV/RPF dat in deze tij den een belastingverhoging zo als de verhoging van de onroe rend goedbelasting (OGB) met 5 procent niet past, wees wet houder G. J. W. van der Salm van de hand. „De belastingver hoging is nodig om over te gaan tot een verbetering van het kwaliteitsniveau van voorzie ningen. Als voorbeelden noem de de wethouder het mobili teitsscenario, het MEC en de aankoop van de sporthal. „Als we uw voorstel overnemen kunnen we geen enkele in vestering doen. We zouden daarmee zelfs het huidige voor zieningenniveau aantasten. Dat willen we niet, we willen kwaliteitsverbetering". Daar bij vond hij dat het college met een verhoging van 5% van de OGB redelijk binnen de per ken was gebleven. BROUWERSHAVEN - „Wij vinden het vreemd dat dit soort voorstellen anno 1993 mogelijk is. Het veroorzaakt mest, stank en vliegen op korte afstand van woningen. Dat is een onacceptabele situatie waarbij het milieu geweld wordt aangedaan". Namens zijn fractie verzette het PvdA-raadslid A. de Vlieger zich fel tegen de aanvrage van de heer J. de Vlaming om aan de Tuinweg 5 te Zonne maire een wagenhuis/paardenstal te mogen bouwen. Hoewel ook de overige fracties daartegen bedenkingen uitten, was een meerderheid van de Brouwse gemeenteraad toch bereid het voorbereidings- besluit te nemen dat het begin vormt van de procedure waar mee toestemming voor de bouw kan worden verkregen. Als motivatie daarvoor werd aangevoerd dat in het kader van het voorbereidingsbesluit een inspraakprocedure moet worden gevolgd waarbij omwo nenden bezwaar kunnen ma ken tegen de voorgenomen bouw. Raadsvoorzitter burgmeester L. N. Labruyère voerde tijdens de raadsvergadering in het stadhuis te Brouwershaven aan dat het om het verbeteren van een al bestaande situatie gaat. Ook zou de situatie aan de Tuinweg 5 voldoen aan de nieu we wet Milieubeheer waarin wordt voorgeschreven dat niet meer dan 250 kilo mest mag worden geproduceerd. „250 ki lo is niets, dat zijn twee zak ken", aldus CDA-raadslid R. J. van der Wekken. Hij verbaasde zich over het voorstel omdat het gemeentebestuur juist het beleid voert om vervuilende bedrijven uit de kernen te ver plaatsen. „Straks zitten we met weer zo'n geval". Tbch was de PvdA de enige fractie die daadwerkelijk tegen het voor stel stemde. Dat hield in dat de gemeente raad met zeven stemmen voor en vier tegen een voorberei- dingsbésluit bestemmingsplan Zonnemaire Kom nam dat voor de bouw van het wagen huis/paardenstal nodig is. Het hangt nu van de omwonenden af of dat inderdaad doorgaat. De Brouwse raad reageerde ook verdeeld op het plan van mevrouw P. W. Evers om via een verbouwing van de voor malige drogisterij aan de Markt 10 te Brouwershaven een pizzeria te realiseren. Al leen de twee WD-raadsleden en de VVD-wethouder J. K. Goemans zagen wat in dat plan. Voor de overige raadsle den kwam het te kort na het vaststellen van het bestem mingsplan Brouwershaven Kom in november 1992. Daar bij besloot de raad dat verdere uitbreiding van de horeca in Brouwershaven maar op zeer beperkte schaal gewenst is. „Er is genoeg horeca aanwezig. Als we dit toestaan schept dat een precedent. Op die manier kan het evenwicht tussen de burgers en de recreatie worden verstoord", aldus PvdA- raadslid De Vlieger. Hoewel VVD-raadslid M.C.J. Mol naar voren bracht dat een pizzeria een rustige vorm van horeca is en WD-wethouder Goemans aanvoerde dat ver paupering dreigt vanwege twee leegstaande panden aan de Brouwse Markt bleven de ove rige raadsleden bij hun stand punt. Met acht stemmen voor schaarden ze zich achter het meerderheidsvoorstel van het Brouwse college om de aanvra ge van mevrouw Evers af te wijzen. De raadsleden stelden zich wel volledig achter het voorstel om twee gulden per inwoner (7.000 gulden) beschikbaar te stellen voo de organisatie Artsen zon der grenzen. De helft van het bedrag is bestemd voor de art sen die in Somalië werken en de andere helft voor de dokters die in het voormalige Joegosla vië actief zijn. Het bedrag haalt Brouwershaven -uit de post onvoorzien. Herdenkings bijeenkomst Dreischor Uit die zelfde pot moet ook het bedrag van 7000 gulden komen dat men uittrekt voor de her denking van de Watersnood ramp op 1 februari. Er wordt PvdA-raadslid A. de Vlieger: ,,Wij willen niet dat het milieu geweld wordt aangedaan een herdenkingsbijeenkomst gehouden in de kerk te Drei schor en er is een foto-expositie en dia-presentatie georgani seerd die eveneens in die kerk wordt gepresenteerd. Voor de twee hoogste groepen van de basisscholen in de gemeente wordt het jeugdtheaterstuk water opgevoerd. De CDA- fractie en de SGP/RPF/GPV- fractie waren wat ongerust over alle 'graaien' in de pot on voorzien en stelden voor het geld uit de pot representatie te halen. Burgemeester Labruyè re stelde hen gerust door de verwachting uit te spreken dat het bedrag waarschijnlijk la ger uitvalt dan voorzien. DREISCHOR - In de Slotstraat te Dreischor vond maandagmiddag een aanrij ding plaats waarbij twee per sonenauto's werden bescha digd. Het ongeluk gebeurde om on geveer 14.50 uur toen mevrouw Van de V. uit de gemeente Brouwershaven met een perso nenauto door de Slotstraat reed. Tbr hoogte van pand num mer 19 kwam zij in botsin met een personenauto bestuurd door mevrouw Van de M. uit de gemeente Brouwershaven die eveneens door de Slotstraat reed. Er ontstond materiële schade, maar persoonlijke on gelukken deden zich niet voor. NIEUWERKERK - Maandag avond is de heer F. uit Breda met zijn personenauto tegen een van de bloembakken gere den die als verkeersremmende maatregel op de Stolpweg in Nieuwerkerk zijn geplaatst. De aanrijding gebeurde om on geveer 20.00 uur toen de heer F. over de Stolpweg in de richting Dreischor reed. Doordat hij werd verblind door een tegen ligger zou hij de voor hem lig gende bloembak te laat hebben gezien. Hij reed er tegen en de onderzijde van de auto werd daarbij beschadigd en de bloembak werd vernield. AMSTERDAM - De architect Alexander Bodon is vrijdag in zijn woonplaats Amsterdam op 86-jarige leeftijd overleden. Frisse lucht verfrist ook de geest; waar weinig zuurstof is, is veel zeurstof. Mr. C. Bake Nu en dan zon HET WEER In de nacht eerst nog af en toe re gen. Overdag nu en dan zon. Mi nimumtemperatuur omstreeks 3 graden. Middagtemperatuur onge veer 5 graden. Wind west tot noordwest, matig, kracht 3 a 4, aan de kust nog krachtig, 6. Sluiting van Waddenzee voor visserij splijt fracties CDA en PvdA. Gemeente Westerschouwen opteert voor bouw van vijfentwintig nieuwe woningen. FNV Rond de kwaliteit van de arbeid heeft de FNV een aparte thema-bijeenkomst belegd. Jannie Schot van AV Delta Sport; nationaal record houdster indoor-kogelstoten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's BRUINISSE - In Bruinisse konden ze er maandag middag bij het overzien van de gemeentehaven met de pet niet bij. Volgens het getijdenboekje zou het na zes uur hoog water zijn. Om half vijf toen het haven plateau volledig onder water stond volgde een da ling van een halve meter terwijl het zeewater nog ruim anderhalf uur zou stijgen. Later werd duidelijk dat de Stormvloedkering in de Oosterscheldemonding vol gens het draaiboek om half vier werd gesloten. Naar de mening van de Bruse havenbe zoekers een tijdstip waaraan dringend gesleuteld zou moe ten worden. Omdat het geavan ceerde afsluitingssysteem in de Pijlerdam bij een verwachte hoogwaterstand van drie meter boven NAP in werking treedt wordt de omgeving van Brui nisse bij westerstorm met meer dan een halve meter extra wa ter opgezadeld, in vergelijking met het overige deel van de voormalige zeearm. De golfbe wegingen die de waterstand in de meest noordelijk tak van het Oosterscheldebekken met een halve meter opstuwen zijn daarvan de oorzaak. Tben de Stormvloedkering afgesloten was, daalde het zilte getij plot seling. Weer later volgde een stijging. De kaaimannen in Bruinisse uitten weinig waar dering voor de manier waarop het beslisteam van Rijkswater staat met de schuiven in de Oosterscheldedam omgaat. „Het heeft veel weg van „ar tiestenstreken", dat gesjoemel met die schuifjes in de Pijler- dam", oordeelde men in Bru. HILVERSUM - Het Europees kampioenschap schaatsen in Heervenveen was afgelopen zondag goed voor 3,6 miljoen kijkers. ZIERIKZEE - Maandagavond hield de Rijkspolitie Schou wen-Duiveland op diverse lo- katies een verlichtingscontro le. Daarbij werd extra aandacht bestead aan fietsers en brom fietsers die zonder licht reden. In totaal werd twaalf keer proces-verbaal opgemaakt. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, ttl Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. ZZN. i i A I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1