GRATIS ADVERTENTIE Ambulancechauffeur P. Duson krijgt bronzen plak opgespeld Verhaal Zierikzeese Arjaon opgenomen in nieuwe bundel 0 1 UW KRAKT VAK SCHOUWEK-DUIVELAKD r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE® j Einde voor Stichting Rode Kruis Ambulancedienst Schouwen-Westhoek Initiatief van Stichting Nederlandse Dialecten 2 3 4 9 ZWEMNIVEAU Op drift geraakte auto ramt Zierikzeeënaartjes i I— ~n dé krant van schouwen-duiveland! ZIÜlKZEESCHE NIEUWSBODE 1 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 MAANDAG 25 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25296 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Mevrouw Th. J. Balkenende-Sandee speldt Piet Duson de bronzen medaille van verdienste op. (Foto: Marijke Folkertsma). „ZIERIKZEE ,,De vreugde die zich irfengt met droefenis /V Dat éne regeltjeuft'dé smartlkp Dé Klok van Arnemuiden was wel bijzonder toepasselijk voor de laatste samenkomst van de medewerkers van de Stichting Rode Kruis Ambulancedienst Schouwen-Westhoek Tijdens deze bijeenkomst vrijdagavond in de brandweergarage in Haamstede werd deze dienst opgeheven. Tegenover dit voor de medewerkers moeilijke moment stond echter ook de bronzen medaille vair verdienste die ambulancechauffeur Piet Duson deze avond kreeg opgespeld voor zijn jarenlange inzet. De Stichting Rode Kruis Am bulancedienst Schouwen-West hoek, die in 1971 werd opge richt is niet meer. Begin dit jaar heeft de ambulancedienst in de Westhoek zijn werkzaam heden stopgezet en wordt het ambulancevervoer vanuit de Westhoek nu voortgezet door de Stichting Oosterschelde Zie kenhuizen. Deze, zo vermeldde de uitnodiging voor deze avond neemt de vergunning, de auto en de verzorgende verplichtin gen over", zodat er op Schouwen-Duiveland nu één ambulancedienst is. Waarom dit alles noodzakelijk was zet te voorzitter A. J. Linden van de opgeheven stichting uiteen. Wijziging organisatie In oktober '87 trok het Stich tingsbestuur bij de gemeente aan de bel dat een reorganisa tie van de ambulance-dienst noodzakelijk was ten eiriïle fi nanciële problemen te voorko men. Daarbij kwamen dan ook nog de steeds strengere eisen, die door de Nationale Raad voor de Volksgezondheid aan ambulance-personeel worden gesteld en die voor een kleine dienst als die van Schouwen- Westhoek niet te realiseren ble ken. Meer en meer worden slachtoffers immers ter plekke behandeld, hetgeen de nodig kwalificaties van het ambulan ce-personeel eist. Ook de steeds grotere geneeskundig-technische mo gelijkheden, waarvan kleine ambulancediensten niet opti maal gebruik kunnen maken heeft meegspeeld bij het be sluit om een punt te zetten ach ter de ambulancedienst Schou wen-Westhoek. Hoewel de Stichting Rode Kruis Ambulancedienst Schouwen-Westhoek vrijdag avond officieel werd opgehe ven betekent dit niet dat er in de zomermaanden als de West hoek volstroomt met toeristen geen ambulance meer paraat staat. Volgens Linden is met de Centrale Ambulance Dienst Schouwen-Duiveland overeen gekomen dat er van mei tot en met september in Haamstede een ambulance gereed staat, die 24 uur per dag bezet wordt door gediplomeerde ambulan ce-verpleegkundigen. Op voorhand Hoewel er dus op voorhand geen reden is om aan te nemen dat het opheffen van de ambu lancedienst in de Westhoek een verslechtering van de situatie betekent kon mevrouw Th. J. Balkenende-Sandee, kring- commissaris van het Neder landse Rode Kruis begrijpen dat een aantal aanwezigen vrij dagavond toch met gemengde gevoelens naar de brandweer garage was gekomen. Iets dat ook oud-penningmees- ter F. T. Laman-Trip aanstipte. Aan de ambulancedienst Schouwen-Westhoek zit im mers een hele geschiedenis vast. Goed geregeld De oprichting van deze dienst in 1971 werd mogelijk door fi nanciële bijdragen van de be volking en door de inzet van mensen als dr Simons, me vrouw Houtman, jonkheer F. T. Laman-Trip en al die ande ren. Ook nu deze dienst ge schiedenis is geworden blijft de ambulance rijden en hope lijk blijft dat vervoer goed ge regeld. ,,Ik hoop oprecht dat wanneer iemand een ambulan ce nodig heeft niet te horen krijgt dat er nog tien wachten den voor hem zijn" aldus me vrouw Balkenende. Van de bok De ambulance blijft dus ge woon rijden, maar ,,de koetsier is van de bok" Daarmee doelde zij op Piet Duson die sinds eind maart '72 lid is van het Rode Kruis en zeventien jaar lang als chauffeur met de ambulan ce reed. Sinds januari 1990 is Duson als chauffeur in vaste dienst bij de Stichting Rode Kruis Ambulancedienst Schouwen-Westhoek. In die ja ren heeft hij volgens mevrouw Balkenende als „chauffeur van mensenlevens" een belang rijke taak vervuld. Niemand komt graag in een ambulance terecht maar als het je toch een keer overkomt dan kun je maar het beste bij Piet Duson in de wagen komen. Zo vatte mevrouw Balkenende al le informatie over hem samen. Bij alle verdiensten van Duson voor de ambulancedienst be trok zij ook mevrouw Duson, die in die jaren regelmatig in de zaak de honneurs moest waarnemen als echtgenoot Piet weer achter het stuur van de ambulance kroop. Administratie Daarnaast was Duson ook ver antwoordelijk voor het onder houd van de wagen, de admi nistratie en het rooster van be- geleiders/sters. Duson had hierdoor een goed inzicht in het reilen en zeilen van de dienst. Soms kreeg Laman- Trip dan van Duson te horen „we hebben er nog drie tekort", hetgeen betekende dat Duson nog drie ritten nodig had om de rekening kloppend te maken. Bronzen medaille Dit alles was niet onopgemerkt gebleven bij het Nederlandse Rode Kruis. Namens het be stuur van deze vereniging speldde mevrouw Balkenende Duson een bronzen medaille van verdienste op. Linden, Balkenende-Sandee en Laman- Trip waren niet de enigen die de ambulancedienst en zijn medewerkers deze avond voor het laatst in het zonnetje zet ten. Want ook burgemeester H. Tfees, huisarts Van Beek en ver tegenwoordigers van de Stich ting Oosterschelde Ziekenhui- sen en Nedam Roermond de den deze avond hun zegje, even als Duson die aan het eind van de avond een kort dankwoord sprak. Daar bleef het overigens niet bij, want met het oog op de vrije tijd die de medewerkers van de vroegere Ambulance dienst Schouwen-Westhoek nu hebben gekregen, ontvingen zij uit handen van huisarts Van Beek een gezelschapsspelletje. ZIERIKZEE - Zoals een goed schrijver betaamt is Ad Leijdekkers uit Zierikzee, voor velen beter be kend als Arjaon zelden of nooit tevreden over zijn werk. Dat de Stichting Nederlandse Dialecten zijn Kampêêre êêne en twêêe selecteerde voor een nieu we bundel met verhalen in de streektaal, die zater dag 20 maart in 's-Hertogenbosch wordt gepresen teerd, heeft hem naar zijn zeggen dan ook blij ver baasd. Dinsdagmorgen kreeg hij per brief bericht dat zijn verhaal Kampêêre êêne en twêêe door de Stichting Nederlandse Dia lecten bekroond was en derhal ve een plaatsje krijgt in de nieuwe bundel met verhalen in de streektaal. Deze bundel die in maart in Den Bosch wordt gepresenteerd is het resultaat van een verhalenwedstrijd van deze landelijke stichting. Hier voor mochten per provincie drie schrijvers een bijdrage le veren, waarna de beste verha len werden geselecteerd. Kamperen Leijdekkers, die hiervoor door Rinus Willemse van de Zeeuw- sche Vereeniging voor Dialect onderzoek werd benaderd was één van de drie Zeeuwen die in het kader van deze wedstrijd hun gedachten en fantasieën op papier mochten zetten. Over het thema - kamperen oftewel in onvervalst dialect kampêêre - behoefde Leijdekkers niet lang na te denken. Zijn rijke herinneringsschat aan vroeger tijden toen hij als 't even kon met zijn tentje naar de West hoek trok leverde wat dat be treft stof genoeg. Maar over de precieze invulling van zijn ver haal moest ie toch wel even alle grijze cellen op scherp zetten. Het autobiografische verhaal dat zo ontstond bestaat uit twee gedeelten, Kampêêre ne en twêêe die echter niet los van elkaar gezien kunnen wor den, want dan komt de bood schap van Arjaon niet goed meer over. In het eerste gedeel te staat vooral het kamperen in de nog ongeschonden natuur centraal, zoals dat eind jaren veertig, begin jaren vijftig nog mogelijk was in de Westhoek. Hoe dat was en welke bekoring daarvan uitging beschrijft Ar jaon in zijn eigen en onnavolg bare stijl, bloemrijk en breed voerig met oog voor de kleinste details. Want met woorden gaat Arjaon royaal om, om zo een goed sfeerbeeld te kunnen scheppen. Chique hotel In het tweede gedeelte krijgt het kamperen een geheel ande re betekenis. In dit gedeelte be schrijft Leijdekkers hoe hij en een vriend eind 1953 een kamer huurden in een chique hotel bij Fontainebleau. Temidden van allerlei fraaie en sierlijke meu bels wilden ze daar op een pri mus een eenvoudige hap klaar maken, hetgeen uitmondde in een puinhoop, doordat de in houd van een blik witte bonen gelijk een IJslandse geyser tot aan het plafond spoot. Op zich niet meer dan een grap pig voorvallletje maar door de manier waarop Arjaon het be schrijft een hele gebeurtenis, waarmee hij de tegenstelling aan wil geven tussen het een voudige kamperen en het leven in een chique hotel, waarmee de beide knapen eingenlijk niet goed raad wisten. Behalve een stukje nostalgie refereert dat tweede gedeelte ook aan 1953, het jaar dat zeker deze weken haast uitsluitend geas socieerd wordt met de Waters noodramp. Strekking Dat „eerlijke" leven, zoals dat vooral in het eerste deel naar voren komt is men kwijt ge raakt. „De mens is zijn binding met de natuur kwijt en de lang zame tred van moedertje na tuur is verstoord" filosofeert Leijdekkers. Want zoals het vroeger was wordt het nooit meer. Deze gedachtengang komt regelmatig terug bij Leij dekkers. Maar niet alleen een nostalgi sche terugblik leent zich voor een verhaal in de streektaal, ook actuele thema's kunnen in de streektaal goed tot hun recht komen. Daarmee wil Leijdekkers aantonen dat het gebruik van de streektaal niet beperkt moet blijven tot on derwerpen op het niveau van de onderbroekenlol. Tweede lustrum Dat de streektaal zich voor meer dan dat leent bewijst niet alleen zijn door de Stichting Nederlandse Dialecten be kroonde verhaal maar ook de artikelen die hij als Arjaon in de Zierikzeesche Nieuwsbode schrijft. Dit jaar beleeft Leij dekkers zijn tweede lustrum als chroniqueur in de streek taal. Hoewel hij al die jaren met ple zier de pen ter hand heeft geno men en hij zeker verheugd is met zijn bekroonde verhaal, gaat zijn voorkeur toch eigen lijk meer uit naar zijn optre dens voor de Omroep Zeeland en voor gezelschappen, voor wie hij uit eigen werk voor draagt. „Op die momenten zie ik op de gezichten van ouderen het feest der herkenning" ver klaart hij op Arjaoniaanse wij ze. vervolg pagina 2 Haastige spoed is zelden goed. Spreekwoord Winterse buien HET WEER Half tot zwaar bewolkt en enkele winterse buien. Minimumtempera tuur ongeveer plus 1 graad, mid- dagtemperatuur omstreeks 6 gra den. Wind uit west tot noordwest, vrij krachtig 5, aan de kust hard, 7. RANGEN De politiebonden bepleiten het afschaffen van rangen en standen. HERINDELING Over de herindeling wordt rationeel nagedacht vindt Commissaris Van Gelder. PJZ De PJZ-avond in het dorpshuis van Nieuwerkerk trok 'n bomvolle zaal. Het zwemniveau nu ligt een stuk hoger dan een paar jaar geleden. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ZIERIKZEE - Men zegt weieens dat autorijden met een automaat aanmerkelijk eenvoudiger is dan het rijden met een schakelauto. Of dat zo is, valt na vrij dagmiddag te betwijfelen. Toen zorgde een op drift geslagen automaat op de hoek Havenplein/Appel markt in Zierikzee voor de nodige consternatie en schade. Het voorval deed zich voor rond 13.15 uur toen Mw. M. uit Bruinisse met haar automaat vanaf het Havenplein wilde wegrijden. Nadat ze haar auto in de D-stand (drive) had gezet schoot die als een speer voor uit. Daarbij raakte de op drift geraakte automaat de auto van P. uit Bergen op Zoom die daar eveneens geparkeerd stond. Bovendien bleken ook de Zie rikzeeënaartjes - de paaltjes die Zierikzee de allure van Am sterdam geven - niet veilig. Uiteindelijk schoot de wagen van M. de Appelmarkt, een van de loopstraten in Zierikzee, op. Daar kwam de auto uiteinde lijk tot schrik van een aantal voetgangers tot stilstand. Door deze ongelukkige manoeuvre ontstond aanzienlijke schade. Ongeveer een uurtje eerder liep het ook in Nieuwerkerk verkeerd af. Rond 12.10 uur botsten twee personenauto's in de Burgemeester Van Ee- tenstraat op elkaar. Het onge val ontstond toen R; uit Duive- land over de Van Eetenstraat richting sportveld reed en daarbij volgens het politierap port verzuimde om voorrang te verlenen aan de van rechts ko mende mevrouw B., eveneens uit Duiveland. In de nacht van zaterdag op zondag werd op de Grachtweg H. uit Zierikzee in de kraag ge vat omdat deze met een te hoog alcoholpromillage achter het stuur zat. Op het bureau werd hem een blaastest afgenomen. De uitkomst daarvan leverde H. een dagvaarding en een rij verbod van zeventien uur op. ALKMAAR - Een felle brand heeft in de nacht van vrijdag op zaterdag tenminste 35 bus sen in een busstation aan de Helderseweg in Alkmaar ver woest. De bussen waren eigen dom van de Noord- en Zuidhol landse vervoermaatschappij NZH. De schade loopt in de miljoenen guldens. Bijna een maand geleden brandden 's nachts door onopgehelderde oorzaak op dezelfde plaats vier bussen uit. Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr./mevr. plaats: adres postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2S Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar <3 Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ZZN,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1