Noordwelle zamelt geld in voor Bosnisch dorp Tweede Strao-feest van dit jaar 20 februari in Burgh-Haamstede Coöperatie haalt doelstelling streeknieuws Op zaterdag 23 januari Eerste Strao op zaterdag 13 februari in Renesse Jaarverslag Cebeco-Zuidwest opruiming bij baloe. de beer is los! VRIJDAG 22 JANUARI 1993 NR 25295 nig dienst doet. Wanneer men bij de Meeldijk in Burgh arri veert biedt de familie Kooman alle ruiters een oliebol aan. Vanaf de Meeldijk wordt de stoet Straoruiters begeleid door de plaatselijke fanfare Witte van Haemstede. Zo trekt men in optocht door de dorpen Burgh en Haamstede waar de burgemeester van Wester- schouwen, H. Tfees de stoet op de Ring opwacht en de ruiters én de belangstellenden op straat toespreekt. Tijdens de dorpentocht verkoopt Kees de Kraker schröösels; koeken be reid volgens een eeuwenoud re cept, die alleen tijdens Strao- feesten worden gebakken en aan de man gebracht. Na afloop van de toespraak van de burgemeester rijdt de Strao-stoet langs het verzor gingshuis Duinoord. Het Strao-feest wordt besloten in de Slotlaan voor Slot Haamste de waar de paarden en pony's om het hardst lopen. Het dorpsfeest wordt voortgezet in hotel Bom waar de prijzen voor de mooist versierde paarden worden uitgereikt en de boe- renkapel van de fanfare Witte van Haemstede tot 19.00 uur muziek maakt. Omdat het paard centraal staat tijdens het traditionele evene ment, is aan het korps der bere den politie te Wassenaar ver zocht de begeleiding van de ruiterstoet op zich te nemen. Deze politiemensen te paard zijn ook jaarlijks gedurende de zomermaanden actief in Haamstede, wanneer in de Westhoek veel toeristen zijn neergestreken. De politie te paard begeleidt de ruiterstoet in samenwerking met de groep Rijkspolitie Schouwen-Duive- land. ZIERIKZEE Oud-inwoner op televisie Oud-inwoner van Zierikzee, Joop van den Berg is dinsdag 26 januari te zien in het praat programma Ursul 'de 'Geer'op RTL-vier. De heer Van den Berg vertelt daarbij over zijn erva ringen tijdens de Watersnood ramp toen hij nog in Zierikzee woonde. Het programma be gint om 22.0Óu,uur. Krea-club Op woensdag 27 januari wordt in De Lichtboei een Krea-club voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar gehouden. De Krea-club start om 13.30 uur en is om 15.00 uur afgelopen.' BURGH-HAAMSTEDE Inschrijven Strao-feest Op vrijdag 12 februari is in ho tel Bom te Burgh-Haamstede een bijeenkomst waarbij rui ters zich kunnen lateh inschrij ven voor deelname aan het Strao-feest in Burgh-Haamste- de op 20 februari. De deelname is gratis. De inschrijving kan ook plaatsvinden via èen tele foontje naar de nummers (01115)-1302, 3114 of 1433. Rui ters wordt verzocht aan de feestelijkheden deel te nemen in een traditionele witte broek. Tijdens de bijeenkomst in hotel Bom wordt een aantal huishoudelijke dingen doorge sproken zoals het samenstellen van de paren voor de rui terstoet. RENESSE Musschengilde Het Musschengilde houdt za terdag 20 februari de jaarlijkse ledenvergadering. Deze verga dering wordt vanaf 20.00 uur in café het Wapen van Zeeland in Renesse gehouden. Nieuwe le den zijn die avond welkom. BROUWERSHAVEN Jaaruitvoering Smalstads Koor Op zaterdag 20 februari pre senteert het Smalstads Ge mengd Koor uit Brouwersha ven zijn jaaruitvoering in het Tbnnenmagazijn. Aan het eve nement wordt ook meegewerkt door het kinderkoor De Smal- stadtertjes en het jongeren koor the Small Town Singers. Het kinderkoor staat onder lei ding van mevrouw N. van Don gen, over de beide andere ko ren zwaait dirigent L. M. Geb- ben de scepter. De jaaruitvoe ring wordt geopend door voor zitter M. van Vulpen. Het muzi kale gedeelte begint met een optreden van het Smalstads Koor met vier liederen waaron der TbneBrae Factae Sunt van Haydn. Vervolgens zijn De Smalstadtertjes te horen met zes kinderliedjes waaronder Wat is het heerlijk om herrie te schoppen. Het gedeelte voor de pauze wordt vervolgd met een gezamenlijk optreden van de drie koren. Na de pauze zijn the Small Town Singers te ho ren met drie liederen waaron der Hey Jude. Vervolgens treedt het Smalstads Koor een tweede keer op met drie liede ren waaronder lm Weisse Rössl. De jaaruitvoering kan door iedere belangstellende worden bezocht en begint om 20.00 uur. GOES Profetische beleving Op initiatief van de interker kelijke werkgroep Bezit het land wordt op vrijdag 29 janua ri in de Prins van Oranje te Goes een profetische beleving gehouden. De bijeenkomst is voor iedere belangstellende vrij toegankelijk en begint om 20.00 uur. Expositie Kiek In het gebouw van het Regio naal Educatief Centrum" in Goes is tot 22 februari een ex positie van de fotogroep Kiek uit Tholen te zien. Het betreft ongeveer veertig zwart-wit fo to's met de thema's grafiek, portret, stilleven en landschap. Kiek omvat vier fotografen en kwam voort uit een fotografie- cursus van het REC. De exposi tie is van maandag tot en met donderdag geopend van 09.00 tot 22.00 uur en op vrijdag tot 16.00 uur. Toneelpremière De Goese toneelgroep Platogo brengt op zaterdag 30 januari in de Prins van Oranje de pre mière van het toneelstuk Hoogheid, uw kameel staat voor. Door ziekte van enkele spelers vindt de oorspronke lijk in oktober geplande pre mière nu plaats. Het stuk draait om een gecompliceerde situatie die ontstaat wanneer een Arabische prins zijn cor respondentievriendin komt op halen die hij ten huwelijk heeft gevraagd. Degene die hem brieven schreef is echter een andere vrouw dan degene die is afgebeeld op de foto die daarbij werd opgestuurd. De voorstelling begint om 20.00 uur. Avond voor alleenstaanden Op initiatief van de vrienden kring voor alleenstaanden tot ongeveer 45 jaar Kapasi wordt zaterdag 30 januari in Goes een dans- en ontmoetingsavond ge houden voor deze doelgroep. Het evenement is in wijkcen trum de Spinne en begint om 21.30 uur. Voor nadere informa tie kan men contact opnemen via telefoonnummer 01109-259. MIDDELBURG COC-bijeenkomsten Op initiatief van de Neder landse vereniging tot integra tie van homoseksualiteit COC worden in het COC-pand aan de Eigenhaardstraat 2 te Mid delburg twee bijeenkomsten gehouden. Op zaterdag 23 ja nuari kan iedere belangstellen de vanaf 21.00 uur de glamour night bezoeken. Het betreft een disco en talkshow met Anneke Palmen. Op zaterdag 30 janua ri houdt COC een mannena- vond die ook om 21.00 uur be gint. Daarbij wordt een disco gehouden terwijl ook vragen over homoseksualiteit kunnen worden gesteld en informatie materiaal over aids en veilig vrijen verkrijgbaar is. Lezingen over Gouden. Eeuw Vanaf 1 februari wordt in de Zeeuwse Bibliotheek te Mid delburg gedurende vijf achter eenvolgende maandagavonden aandacht besteed aan de Gou den Eeuw. Dat gebeurt via een aantal lezingen die worden ge presenteerd door medewerkers van de Vrije Universiteit. Het betreft een initiatief van het VUSA-centrum (VU en samen leving). Behandeld worden de sociale verhoudingen in de ze ventiende eeuw, het kerkelijk leven, kinderportretten, de po litieke functie van het toneel in de zeventiende-eeuwse letter kunde en de overzeese handel door de Verenigde Oostindi- sche en de Westindische Com pagnie (VOC.en WIC). Belang stellenden kunnen zich aan melden voor het bijwonen van de lezingen via telefoonnum mer 020-5482686. NOORDWELLE - De Jeugdsoos en de Dorpsgemeen schap van Noordwelle houden een inzamelingsactie voor het dorpje Kalesija in Bosnië. Op zaterdag 23 januari wordt overdag gecollecteerd en 's avonds is er een muziekoptreden van drie Bosnische jongeren uit het Asiel Zoekers Centrum (AZC) in Burgh- Haamstede. De opbrengsten van de collecte en de muziekavond zijn voor humanitaire hulp aan de bewo ners van het dorpje Kalesija bij Tuzla in het noorden van Bos nië. Dit is net als Noordwelle een klein dorp met 300 a 400 in woners. Tbt voor kort woonden hier nog zo'n 2000 mensen maar de meesten zijn gevlucht voor het oorlogsgeweld. De achter blijvers zijn voornamelijk ou deren die hun huizen niet wil len of niet kunnen verlaten. De hulpverlening loopt via de hu manitaire Stichting Bosnië- Hercegovina in Rotterdam die regelmatig transporten naar Bosnië verzorgt. De hulp is ge richt op primaire levensbe hoeften om de winter door te kunnen komen. De muzikanten uit het AZC spelen zowel populaire rock muziek als volksmuziek uit hun geboorteland. Het optre den is zaterdag vanaf 21.00 uur in jeugdsoos The Well bij het dorpshuis. Voor diegenen die dit initiatief van Noordwelle extra willen ondersteunen is er bij de Rabo bank in Renesse een speciale rekening Noordwelle helpt Bosnië onder nr. 357870549 ge opend. Verenigingen die een soortgelijke actie willen hou den kunnen contact opnemen met Henk Vrijdag, 01116-2478. door en gaven een betere sorte ring en opbrengst dan de Bint jes. Over het algemeen geno men zijn de omzetten van de verschillende pródukten geste gen. Opvallend daarbij was de toename van de graanomzet. Uitzondering op deze opti mistische cijfers vormt de peulvruchtenteëlt, die sterk is teruggelopen. Van de adviezen.van de buiten dienst van Cebeco-Zuidwest is het afgelopen jaar goed ge bruik gemaakt. De telers kon den zich onder meer laten voor lichten over nieuwe gewassen. Nadat eerst de, olievlas was geïntroduceerd in de akker bouw, werd vorig jaar gestart met crambe en cichorei. Ook vroegen veel telers advies over nieuwe rassen, veranderde toe passingen van gewasbescher mingsmiddelen en meststof fen. Met de voorgestelde winstver deling is 57 procent van de vas te activa van Cebeco-Zuidwest gefinancierd met eigen vermo gen. Een mijlpaal, want dit is meer dan ooit in de geschiede nis van Cebeco-Zuidwest is voorgekomen. Algemene vergadering Het jaarverslag zal nog uitge breid aan de orde komen tij dens de algemene vergadering van Cebeco-Zuidwest die wordt gehouden op 11 februari in de Concertzaal van restau rant Mondragon in Zierikzee. Deze vergadering begint om 14.00 uur. Naast een toespraak door de voorzitter van Cebeco- Zuidwest, de heer J. van Iwaar- den, zal de heer ir J. Prins, voorzitter van de hoofddirectie van Cebeco-Handelsraad, een inleiding verzorgen met de ti tel: De landbouw, ontreddering en ontwikkeling. Tijdens deze algemene vergadering zal even eens een voorstel worden ge daan voor een aantrekkelijke re voorwaarde voor het lid maatschap. Daarnaast wordt een voorstel gedaan tot verla ging van de aansprakelijkheid van de leden. Het voorstel houdt in dat de aansprakelijk heid van vijf procent over de omzet van de laatste vijf jaar wordt verminderd tot twee procent, een vermindering van zestig procent. De bank heeft zich inmiddels akkoord ver klaard met de verlaging. hoort. „Dat slaat aan en be hoeft geen aanpassingen om deelnemers te trekken". Uit de grote hoeveelheid reserverin gen van paarden voor 20 fe bruari bij de plaatselijke ma neges trekt het comité de con clusie dat er ook dit jaar grote belangstelling bestaat om aan het evenement deel te nemen. „De maneges zijn nagenoeg uitverkocht". Op vrijdag 12 fe bruari kan men zich vanaf 20.00 uur in hotel Bom te Haamstede gratis laten in schrijven voor deelname aan de ruiterstoet. Het Strao-feest in Burgh- Haamstede begint om 12.00 uur op de Achterweg te Burgh waar de deelnemende ruiters zich met hun versierde paarden ver zamelen. Daar is ook een juiy die de paarden en pony's keurt en bepaalt welke dieren het mooiste zijn versierd. Dat wordt later op de dag om 17.30 uur bekendgemaakt in hotel Bom te Haamstede, waarna de drie winnaars een prijs krijgen die beschikbaar is gesteld door de Ondernemersvereniging Burgh-Haamstede. Na de keuring vertrekt de rui terstoet om 12.30 uur voor een tocht door bos, duin en polder die de essentie van het Strao- fees't vormt. Het belangrijkste daarbij is de rit over het strand en door de zee waarbij de paar- debenen worden gewassen. Volgens de traditie is dat om de aankomende lente te vieren na een periode waarin de paarden lange tijd op stal. stonden. Ui teraard dateert het Strao- rijden uit de periode waarin de paarden vooral werden ge bruikt om het land te bewer ken. Het wassen van de paarde- benen zal dit jaar naar ver wachting om ongeveer 13.15 uur plaatsvinden tegenover de duinovergang bij de rotonde van Westenschouwen, aan het eind van de Krayensteinweg. Om ongeveer 15.00 uur wordt de ruiterstoet verwacht bij de Meeldijk te Burgh. Onderweg worden (ook- volgens traditie)' korte stops gemaakt, bij -de plaatselijke cafê's. In verband met de duur en de lengte van de rit heeft het Strao-comité be sloten jaarlijks een van de ca fê's te bezoekend In 1993 is café restaurant Zeélust aan de beurt. In BurghSluis wordt, bij gebrek aan een 'café, even halt gehouden bij het kantoor van de havenmeestér dat als zoda- Advertentie BURGH-HAAMSTEDE - Hoewel het voorjaar volgens de kalender nog even op zich laat wachten, komen de eerste berichten over Strao-feesten in de Westhoek van Schouwen-Duiveland al weer binnen. Traditiegetrouw wordt de eerste Straö-vieririg gehouden in Renesse. Volgens de formule zeven weken voor Pasen, volgt daarna op zaterdag 20 februari het Strao-feest in Burgh-Haamstède. In de periode daarna zijn de Strao-rijders wekelijks op zaterdag te zien in een van de overige kernen van de Westhoek en Middenschouwen: Ellemeet, Scharendijke, Noordwelle en Serooskerke. Het Strao-comité Burgh- Haamstede heeft de plannen voor het Strao-feest in Burgh- Haamstede al helemaal ge reed. Daarbij volgt men een traditie die in de Westhoek al eeuwenlang gebruikelijk is. Strao-rieën moet volgens het comité gebeuren zoals het ZIERIKZEE - De doelstelling van de coöperatie ver enigde land- en tuinbouwcoöperaties Cebeco-Zuid west BA is gehaald. Zo vermeldt de directie van de coöperatie in haar jaarverslag over het boekjaar 1991/1992. De winst- en verliesrekening laat een re sultaat zien van ruim 1,3 miljoen gulden na belastin gen. „Bevredigend", aldus de directie. In de inleiding van het jaar verslag van de directie van Cebeco-Zuidwest wordt aller eerst in zijn algemeenheid in gegaan op een aantal ontwik kelingen die zijn gevolgen zul len hebben voor landbouwon dernemingen. Veranderingen die zich in een hoog tempo vol trekken en die de ondernemers nopen tot aanpassingen. Ge noemd worden onder meer de GATT-overeenkomst, de libe ralisering van de handel, het wegvallen van de grenzen en een meer efficiënt grondge bruik in Oost-Europa. Een praktisch onoplosbaar probleem wordt in het jaar verslag de prijsdaling van ge garandeerde pródukten ge noemd. Door deze prijsdaling ontstaat een overproduktie van vrije pródukten. „Door pro ductiebeperkende maatrege len wordt de manoeuvreer ruimte voor de individuele on dernemer ten zeerste versmald. Er is niet meer onbeperkt ruimte voor meer eieren, meer vlees, meer groente, bloemen en heesters of meer pootaard- appelen". Richting overheid wordt gesteld dat zij onderne mers die door middel van in vesteringen het hoofd boven water proberen te houden, on dersteund moeten worden. Het risico dat ondernemers nemen is onvermijdelijk. Als het ze het dan toch onverhoopt niet lukt mag de overheid hen niet in de kou laten staan, aldus het jaarverslag. Vervolgens wordt ingegaan op de oogsten van 1991 en 1992. De oogst van gerst was landelijk gezien van redelijke kwaliteit. Ook de opbrengst per hectare was hoog, zo'n 8100 kilogram per hectare. Wat betreft de consumptie-aardappelen zorg de 1992 met zijn gemiddelde voldoende neerslag voor een goede opbrengst. Voor veel per celen Bintje duurde de droge periode in juli/augustus te lang. De Agria's, zo staat te le zen in het overzicht van oogsten, groeiden wel langer 1992 toonde een goede opbrengst van de consumptie-aardappelen. (Archieffoto). 50 korting op al het moois van o.a. cotton club, ann Christine, easy peaces en sandwich De stoet met Strao-ruiters trekt door bos, duin en polder. (Archieffoto). Sl. Adriaanslraat 8 - Goes Appelmarkt 7-9 - Zierikzee Lange Reke 17-18 Renesse 1 <1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5