Tiroler avond in De Banjaard ,,Meer eigen verantwoordelijkheid basis voor oplossen vissersproblemen,, Over the Edge in Brogum Monumenten Uitreiking Geuzen penning Te veel gedronken Vakbond wijst reorganisatie Philips af Nieuwjaarsrede voorzitter Produktschap voor Fis en Visprodukten Niet onaf hankelijk VRIJDAG 22 JANUARI 1993 NR 25295 Verwachting t/m dinsdag 26 januari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 8 graden Mid.temp. 9 graden Windkracht zuidwest 6 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 60% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht west 7 Dinsdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 1 graad Mid.temp. 5 graden Windkracht west 6 ZON- EN MAANSTANDEN 23 jan. Zon op 08.32, onder 17.07 Maan op 08.26, onder 18.19 24 jan .Zon op 08.30, onder 17.09 Maan op 08.46, onder 19.27 25 jan.Zon op 08.29, onder 17.10 Maan op 09.03, onder 20.34 HET WEEROVERZICHT DE BILT - Het weer blijft de komen de dagen uitermate wisselvallig. Een sterke westelijke stroming stuurt in snel tempo de ene storing na de andere West Europa in. Van avond passeert zo'n storing ons land. Er is veel bewolking en er zijn perioden met regen. De westelijke wind kan daarbij aan de kust tijdelijk stormachtig zijn. Nadat de storing is weggetrokken klaart het in de loop van de nacht op en de temperatuur daalt naar ongeveer 5 graden. Ook morgenochtend zijn er nog opklarin gen, er is tijdelijk minder wind en het blijft vrijwel overal droog. In de middag neemt de bewolking echter al weer snel toe, waarna het mor genavond opnieuw regent. De tem peratuur ligt in de middag rond 8 graden. Zondag geeft vrijwel een zelfde weerbeeld te zien als zater dag. Overdag is het overwegend droog, terwijl later op de dag de re genkansen weer sterk toenemen. Het blijft zacht met temperaturen die tussen 7 en 10 graden liggen. Ook na het weekeinde blijft het wis selvallig. Het is overwegend bewolkt en af en toe valt er regen of natte sneeuw. Het wordt kouder met mid- dagtemperaturen rond 5 graden; 's nachts kan het plaatselijk licht vrie- UTRECHT - Steeds meer vrou wen gebruiken de anticoncep tie-pil. In 1982 gebruikte 27 procent van alle vrouwen in de vruchtbare leeftijd de pil. Na een lichte terugval in 1990 steeg dat percentage vorig jaar tot 41. Dat blijkt uit de donderdag gepubliceerde Pezondheidsen-. quète van het Centraal' Bureau^ vöor de Statistiek (CBS)" óver de periode 1981-1992. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. "Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17V2% B.T.W, ..De bouwkunst is de uitdruk king van de beschaving van een volk". Deze uitspraak komt uit de mond van de Fran se romanschrijver Honoré de Balzac die leefde aan het begin van de 19e eeuw. Veel van de monumenten die Zierikzee rijk is, zijn van ver voor deze tijd. Ze geven Zierikzee een speciaal karakter en hoewel veel inwoners zelf eigenlijk al gewend zijn geraakt aan de schoonheid van de verschillen de monumentale panden, trek ken ze jaarlijks veel toeristen richting Zierikzee die de mo numenten komen bewonderen. Wat betreft het onderhoud van deze gebouwen is de gemeente Zierikzee voor een groot deel afhankelijk van wat het rijk aan financiële middelen be schikbaar stelt. Gisteren, don derdag, tijdens een werkbe zoek van de Commissaris van de Koningin in de provincie Zeeland, de heer drs. W. T. van Gelder, sprak het college van burgemeester en wethouders van Zierikzee zijn bezorgdheid uit over de bezuinigingen die het rijk op deze post doorvoert en van plan is door te voeren. Zierikzee kent bijna tweehon derd van deze als monumen taal bestempelde gebouwen. Het onderhoud en de restaura tie hiervan kost de gemeente een hoop geld. Geld wat het natuurlijk waard is om uitge geven te worden, immers zij zijn sfeer- en gezichtsbepalend voor een stad als Zierikzee. Bij de rijksoverheid blijkt men, gezien de geldkraan die steeds verder wordt dichtgedraaid voor stadsvernieuwing en mo numenten, minder van dit be lang doordrongen te zijn. An der opmerkelijk feit is dat zij ook aan gemeenten die geen of weinig monumenten kent, subsidie verleent. Vandaar dat het pleidooi dat burgemeester Asselbergs hield om als rijk de situatie per gemeente te be zien, begrijpelijk genoemd mag worden. Op deze manier zou het geld, dat begrijpelij kerwijs een aantal keren moet worden omgedraaid, terecht komen op de juiste bestem ming. Want niet alleen, om met de woorden van Balzac te spreken, de bouwkunst geeft iets weer over de beschaving van een volk, ook hetgeen we met de bouwkunst doen is daarbij een indicatie. P.S. ROTTERDAM - De Stichting Geuzenverzet '40-'45 heeft oud minister mr. Max van der Stoel de zevende Geuzenpenning toegekend. De voormalige ver zetsstrijders in de stichting willen Van der Stoel zo eren voor zijn „voortdurende strijd tegen mensonwaardige om standigheden" in de wereld. Van der Stoel, onlangs be noemd tot hoge commissaris van de CVSE voor minderhe den krijgt de penning op 13 maart uitgereikt tijdens de jaarlijkse geuzenherdenking in de Grote Kerk in Vlaardin- gen, aldus een woordvoerder van de gemeente Vlaardingen. De stichting Geuzenverzet houdt de herinnering levend aan het verzet van een groep jonge bewoners van Vlaardin gen, Schiedam en Maassluis tijdens de Tweede Wereldoor log. De meeste leden van deze Geuzen werden gevangen geno men en in 1941 geëxecuteerd op de Waalsdorpervlakte. De pen ning is bestemd voormensen of instellingen die zich in navol ging van de Geuzen verzetten tegen dictatuur, discriminatie en racisme. Eerder werd de penning onder meer toegekend aan de Anne Frankstichting, de Duitse bondspresident Von Weizsacker en de Roemeense bisschop Tökes. Koningin Wil- helmina kreeg postume erken ning. AMSTERDAM - De politie van Amsterdam heeft negen men sen gearresteerd wegens ille gaal vuurwapenbezit. Bij zes huiszoekingen in onder meer de Jordaan, de Pijp, Overtoom- se Veld, de Staatsliedenbuurt en de Indische Buurt, werden een riotgun, een pistoolmi trailleur, een revolver, een handgranaat en enkele doosjes munitie gevonden. Advertentie 01114-1368 01119-1634 ZIERIKZEE - Op zaterdag 23 januari houdt stichting Brogum een optreden van de hardrockband Over the Edge. Deze Goese rockformatie bestaat nog niet zo lang, zij is namelijk opgericht in 1991. Naast haar eigen werk speelt de band ook covers van erkende en gerenommeerde hardrock-bands als Ted Nugent, The Scorpions, Hawaii, Judas Priest, Thin Lizzy en Deep Purple. De eigen num mers van Over the Edge hebben zowel een bluesy als heavy metal achtergrond. Dit heeft voorname lijk te maken met de verschillende muzikale achtergronden van de vier bandleden. Reeds in no vember nam de band de eerste demo die op door de schrijvende pers positief werd ontvangen. In de loop van deze maand zal de tweede demo verschijnen. Over the Edge bestaat uit de volgende leden: Lex Hundersmarck op drums, Pé van Dorst, bas en zang. Hans Lochmans, gitaar en zang en René Meester, gitaar en zang. Het optreden van Over the Edge begint om 23.00 uur. Om 22.00 uur gaat de zaal open. Wegens succes geprolongeerd ZIERIKZEE - Het succes van de Tiroler avond van vorig jaar was er mede de oorzaak van dat er dit jaar opnieuw een Tiroler avond in De Banjaard wordt ge houden. De avond in winterse sferen wordt gehou den op zaterdag 23 januari en begint om 19.30 uur. Het einde wordt verwacht rond de klok van 01.00 uur. Om een ieder goed in de sfeer te laten komen is De Banjaard voor deze gelegenheid omge bouwd tot een Oostenrijkse ta verne Het personeel heeft zich verkleed in een Oostenrijkse klederdracht. Voor het muzikale behang draagt ook dit jaar weer zorg de Tirolerband Die Edelweiss Buben. Deze twintig man ster ke formatie speelt op haar ge heel eigen wijze Tirolermu- ziek. Ook de drankjes die ge schonken worden zijn aange past. Zo kan er glühwein en ja gerthee worden besteld. Voor de grote dorstigen worden er grote pullen bier getapt. De in wendige mens kan daarnaast worden versterkt met een broodje zuurkool met braad worst. De Tiroler avond is vrij toegankelijk. De visserijsector staat een gedenkwaardig jaar te wachten, zo verwachtte de voorzitter van het Produktschap Vis en Visprodukten in zijn Nieuwjaarsrede. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Afgelopen maandag hield de voorzitter van het Produktschap voor Vis en Visprodukten, de heer drs D. J. Langstraat, in de vergadering van het openbaar bestuur van het produktschap, zijn Nieuwjaarsrede. Aangezien het komend jaar de voorstellen van de Stuurgroep Biesheuvel voor de visserij sector vorm krijgen, sprak de voorzitter van een gedenkwaardig jaar dat de vis sers te wachten staat. Een jaar waarin de visserijsector moet doorgaan met het nemen van de eigen verantwoordelijkheid. „Dat legt de basis voor het herstel van het vertrouwen tussen vissers en de overheid en het oplossen van visserij problemen", aldus Langstraat. In zijn inleiding ging de heer Langstraat allereerst in op de zelfstandigheid van de visser zoals die vanuit het verleden is gegroeid. Het feit dat de visser zich moet aanpassen aan nor men, regels en sancties heeft met name de laatste jaren ge leid tot wat spanningen. Deze spanningen hebben plaatsge maakt voor wantrouwen tegen over de overheid. Uit overleg tussen de overheid en de visse rijsector was naar voren geko men dat een meer terugtreden de overheid en meer verant woordelijkheid voor de sector zelf de spanningen kan wegne men. De afgelopen maanden, zo bleek uit de woorden van de heer Langstraat, heeft de visse rijsector veel tijd vrijgemaakt om tot groepjes vorming over te gaan: Dit is gebeurd in nauwe samenwerking tussen overheid en bedrijfsleven. De groepjes- vorming werd nodig geacht om door middel van zelfregeling en sociale controle de vangst- hoeveelheid beter te beheersen. Met enige trots vertelde de voorzitter van het produkt schap over de resultaten.. „In middels hebben zich acht groe pen aangemeld verspreid langs, de kust. Deze groepen omvat ten het overgrote deel van alle schepen. De gedegen wijze waarop de voorbereidingen voor het vormen van groepen heeft plaatsgevonden, geeft aan dat het de sector ernst is. Er blijkt een breed draagvlak voor de voorstellen in de sector te zijn", aldus Langstraat. Tegenover deze inspanningen zou wat wisselgeld moeten be staan van de overheid, zo meende Langstraat. „Daaraan schort het nog wel eens. Zo had de minister een aantal verzoe ken zoals het verlengen van huurmogelijkheden tussen groepen kunnen honoreren. Dit zou alleen maar bevorder lijk zijn voor het inmiddels groeiende draagvlak voor zijn beleid", luidde .het kritische geluid richting Den Haag. „Want laten we niet vergeten dat juist het, ontbreken van dit draagvlak, vele problemen, ten aanzien van hetvisserijbeleid in Nederland heeft veroor zaakt". De plannen voor ver plichte sanering van de com missie Mok, wees de heer Langstraat van de hand. „De grote bereidheid van vissers om zich bij groepen aan te slui ten moet voor de minister een voldoende signaal zijn om de plannen voor verplichte sane ring in de ijskast te zetten". EG-richtlijnen De voorzitter noemde 1993 ook om een andere reden een histo risch jaar. Dit met name door het wegvallen van de controles aan de binnengrenzen per 1 ja nuari. Het feit dat de Neder landse visserijsector wat be treft de richtlijnen die zijn ge steld door de EG ver voorloopt op de overige lidstaten zal het vertrouwen in het produkt doen vergroten, zo verwachtte hij. „Dit draagt bij tot een verster king van onze positie op de Eu ropese markt". Hij was tevre den met de gestelde vangstquo ta voor 1993 en over het feit dat de vangstquota het afgelopen jaar niet zijn overschreden. „De hoogte van de quota be vestigt dat de stand van de meeste voor de Nederlandse visserij belangrijke vissoor ten, is verbeterd". Daarnaast vreesde hij echter dat de na tuurbeschermingsmaatregelen van de overheid het draagvlak van initiatieven vanuit die vis serij zou ondermijnen. „Waar om zal een visser meewerken aan een beleid dat uiteindelijk wel moet leiden tot de onder gang van zijn bedrijf", zo vroeg hij zich af. Trots voegde hij hieraan toe dat de visserij wel in korte tijd heeft ingehaakt op maatschappelijke ontwikke lingen. Zo noemde hij als voor beeld het eigenhandig bekosti gen van onderzoek naar na tuurvriendelijke vangstver werking en de voorstellen die de schelpdierensector heeft ge daan voor bescherming van bi otopen in de Waddenzee en de Oosterschelde. Zijn zorgen sprak de heer Langstraat uit over het feit dat meer en meer wordt geroepen om de visserijsector aan te pakken. „En dat terwijl het aantal schepen van de kotter- vloot met zo'n twintig procent is afgenomen en de kustvissers hun best doen om via een visplan zo zorgvuldig mogelijk te vissen". Ook de beperking van de visserij, een besluit dat de overheid heeft genomen naar aanleiding van bestuur lijk overleg over het ontwerp beleidsplan Voordelta, baarde de spreker zorgen. In zijn slotwoord wenste hij de leden van het openbaar be stuur veel tact en wijsheid toe voor het komende jaar. „De eerder geschetste problema tiek en nog vele andere zaken zullen namelijk het komende jaar ook van u een grote be stuurlijke inspanning vergen". BROUWERSHAVEN - In de nacht van donderdag op vrij dag werd de heer B. uit de gmeente Brouwershaven door de politie aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij teveel alcohol had gedron ken. Na een eerste blaastest werd de heer B. meegenomen naar het politiebureau te Zierikzee voor een ademanalysetest. Daaruit bleek dat de automobilist een alcoholgehalte van 380 UGL in zijn bloed had. Tegen hem werd proces-verbaal opgemaakt en hij kreeg een transactie aange boden bestaande uit een geld boete en een tijdelijk rijver bod. TERNEUZEN - De meerder heid van de vakbondsleden bij Philips Lighting in Terneuzen heeft donderdagavond een re organisatievoorstel van de di rectie afgewezen. De vakbon den leggen in de loop van vol gende week een voorstel voor aan de leden om actie te voe ren, met inbegrip van de moge lijkheid tot staken. Woord voerder J. Immerzeel van de Industrie- en Voedingsbond CNV deelde dit mee. Philips Lighting wilde in eer ste instantie de hele handmati ge assemblage van energiezui nige lampen naar het Poolse Pila overbrengen. Daarmee zouden 145 van de 800 banen verloren gaan. Deze week kwamen de vakbon den met de directie van Philips overeen dat twee produktielij- nen voor mei naar Polen ver huizen. Een evaluatie in mei moet daarna duidelijk maken of nog twee lijnen volgen. De vijfde produktielijn, goed voor twintig banen, zou tot medio 1994 in Tferneuzen kunnen blij ven. Daarnaast gaf de directie de garantie dat de ontwikke lingsafdeling, het zogenaamde kenniscentrum, niet overge plaatst zou worden. De leden van de Industriebond FNV, de Industrie- en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP, de bond van Hoger Personeel Philips en twee Belgische bonden wezen het voorstel donderdagavond van de hand. SCHARENDIJKE - Het Middenschouwse PvdA- raadslid G. A. M. Cobus- sen stapt uit de gemeen telijke adviescommissie bezwaar- en beroep schriften. Tijdens de gemeente raadsvergadering don derdagavond in het ge meentehuis te Scharen- dijke liet Cobussen we ten dat deze adviescom missie zich naar zijn me ning niet voldoende onafhankelijk kan op stellen. Volgens het PvdA-raadslid komt dat omdat uitsluitend raads leden in de commissie zitten. Hij pleitte er in het verleden verschillen de keren voor om de ad viescommissie uit te breiden met een aantal niet-raadsleden. Tben bleek dat daaraan geen gehoor zou worden gehe ven trok hij daaruit zijn conclusie en maakte die donderdagavond in het openbaar bekend.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3