Arbeidsongeschiktheidswet spant paard achter de kar Op zoek naar oplossing huisvesting asielzoekers ütfsa. Pleidooi voor ministelsel voor nieuwe intreders Commissaris brengt bezoek aan Zierikzee Provinciale staten voorstander splitsing MM Dreiging van PvdA-fractie met een kabinetsbreuk Bonus/malussysteem werkt averechts Operatie stop in ziekenhuis IRA doodt protestant Advies Van Dam sociaal verzekeringsstelsel Kabinet en gemeenten werken samen 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE onderwerp dat de heer Van Gelder gezien zijn achtergrond als vervoerseconoom uitermate boeit. Daarnaast kwam ook de ge meentelijke herindeling aan bod, een herindeling waar de gemeente Zierikzee duidelijk voorstander van is. Evenals overigens Brouwershaven, toe valligerwijs de andere gemeen te op Schouwen-Duiveiand waar de heer Van Gelder sinds zijn indiensttreding als Com missaris yan de Koningin een bezoek aan heeft gebracht. Vandaag, vrijdag, krijgt de heer Van Gelder de andere kant van de medaille te horen, bij zijn bezoek aan Bruinisse dat zich reeds heeft uitgespro ken tegen een herindeling. De gemeenten op Schouwen-Dui veiand hebben alle al te ken nen gegeven wat hun mening is over de gemeentelijke herinde ling en liggen daarmee voor op de overige regio's. De snelheid waarmee dit gepaard is ge gaan, en dat geldt zeker ook voor de gemeente Zierikzee, noemde de heer Van Gelder een goede zaak. ,,Als je het denk proces ingaat, moet je snel gaan en niet vertragen'. Eind februari, zo is de afspraak moeten de Zeeuwse gemeenten ieder hun stem hebben uitge bracht en is het de beurt aan de provincie om uit al deze gege vens een plan te distilleren. De Zuidhoek Na de bespreking maakte het gezelschap een rondje door Zie rikzee per taxibusje en werd een bezoek gebracht aan het Werkvoorzieningssch^p De Zuidhoek. Burgemeester van Zierikzee, de heer mr J. J. P. M. Asselbergs, legde uit waarom voor deze lokatie was gekozen. ,,Het is een prachtig voorbeeld van intergemeentelijke samen werking met een grote sociale functie". De heer Van Gelder was con tent met deze keuze en gaf aan onder de indruk te zijn geraakt van de (financiële) organisatie en de resultaten van de sociale werkplaats en hetgeen er ver vaardigd wordt. „Hooggekwa lificeerd materiaal, met name op het gebied van elektronica", aldus de commissaris. Een compliment gaf hij aan alle Zeeuwse bedrijven die door middel van opdrachten ge bruik maken van het werk voorzieningsschap. Overleg Orgaan Rijnmond kan zelfstandig worden DEN HAAG - Provinciale staten van Zuid-Holland hebben zich donderdagmiddag uitgesproken vóór splitsing van de provincie. Dit betekent dat het Overleg Orgaan Rijnmond (OOR) zelfstandig kan worden. Provinciale staten vinden dat het gebied zo wel gemeentelijke als provinciale taken moet krij gen. Voorwaarde is evenwel dat de „bovenregionale coördinatie" geregeld moet worden. De staten vinden het van essen tieel belang dat erover typisch provinciale taken als infra structuur, afvalverwerking en groengebieden besloten moet worden in „inter-regionale be sturen". „Voorkomen moet worden dat de regio's eilandjes worden zonder contact met het omringende gebied en het rijk uiteindelijk de beslissingen gaat nemen over plannen die meerdere gebieden betreffen", aldus Commissaris van de Ko ningin S. Patijn. Hoe zo'n bestuur er uit moet gaan zien, daar laten de staten zich nog niet over uit. „OOR kan een samenwerkingsver band aangaan met de provincie Zuid-Holland, kan zich aan sluiten bij dé Randstadprovin cies en kan zelfs bepaalde ta ken teruggeven aan de provin cie", aldus Patijn. De staten vinden ook dat OOR in één keer in werking moet treden. Alle taken, maar ook de ver kiezing van het bestuur, moe ten op het zelfde moment van kracht worden. Wanneer dat zal zijn zeggen de staten niet. DEN HAAG - De PvdA-fractie zal breken met het kabinet als het CDA een wao-akkoord sluit met de VVD dat slechter is dan het eindbod dat premier Lubbers maandag deed. Ook de PvdA-bewindslieden zien voortzetting van de coalitie dan waarschijnlijk niet meer zitten. Bronnen in de PvdA hebben dat donderdagavond bevestigd. De kans dat CDA en WD het eens worden over een regeling voor nieuwe gevallen in de wao is groot. In besprekingen die hierover donderdag zijn ge voerd, zijn volgens de WD goede vorderingen gemaakt. Het CDA bevestigt dit niet, maar sluit evenmin uit dat bei de partijen het dit weekend al eens worden. PvdA-leider ^Kok zei donder dagavond teg'enover verslagge vers te betwijfelen of er CDA- bewindslieden akkoord gaan met een aantasting van de rech ten van nieuwe wao-ers die ver der gaat dan het eindbod van premier Lubbers. Kok sluit niet uit dat het kabinet vrijdag een ontsnappingpoging doet om uit de wao-impasse te ko men. Dat staat haaks op uitla tingen van Lubbers eerder deze week. Overigens zit de PvdA- fractie niet helemaal op een lijn. Sommige fractieleden vin den dat het eindbod van Lub bers maandag aanvaard had moeten worden. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ROOMPOT BUITEN BRUINISSE WEMELDINGE Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 23 januari 04.05 159 10.05 - 148 16.25 171 22.05 - 115 24 januari 04.40 163 10.40 - 151 16.55 171 22.35 - 116 25 januari 05.05 165 11.15 - 154 17.30 170 23.10 - 119 23 januari 02.30 160 08.35 - 150 14.40 174 20.45 118 24 januari 03.00 165 09.10 - 154 15.15 178 21.15 - 119 25 januari 03.30 170 09.45 - 155 15.50 179 21.55 - 119 23 januari 04.30 174 10.00 - 157 16.50 186 22.05 - 124 24 januari 05.05 174 10.35 - 160 17.25 183 22.40 - 126 25 januari 05.35 173 11.10 - 164 17.50 180 23.15 - 129 23 januari 04.20 168 10.05 - 153 16.40 180 22.10 - 121 24 januari 04.55 169 10.40 - 157 17.10 179 22.40 122 25 januari 05.15 171 11.10 - 160 17 40 178 23.15 - 125 Springtij 24 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Het zogeheten bonus/malussysteem, een boete voor werkgevers die werknemers arbeids ongeschikt zien worden en een premie voor het in dienst nemen van een gedeeltelijk arbeidsonge schikte, werkt averechts. Dat stelt voorzitter Kamminga van het KNOV (Koninklijk Ne derlands Ondememersver- bond) donderdag naar aanlei ding van een enquete onder kleine en middelgrote bedrij ven. Van de ondernemingen zal 59 procent strenger selecteren bij het aannemen van nieuw personeel en 46 procent zullen aanstellingskeuringen gaan hanteren. Voorspelling Doel van de regeling, die op 1 maart vorig jaar van kracht werd, is het stimuleren van be drijven tot herplaatsen van ge deeltelijk arbeidsongeschik ten. Volgens Kamminga zal dat niet gebeuren omdat met name voor de kleinere bedrijven, die mihder mogelijkheden hebben tot herplaatsing, het nadeel van de malus niet opweegt te gen de voordelen van de bonus. Hij voorspelt dat bedrijven zullen zoeken naar mogelijkhe den om zich te verzekeren te gen de malus-boete en dat bete kent dan dat de financiële prikkel om binnen het bedrijf ziekteverzuim terug te dringen en mensen te herplaatsen voor een belangrijk deel wordt weg genomen. Ook denkt hij dat bedrijven meer gebruik zullen maken van uitzendkrachten, omdat die buiten de bonus/ma lus regeling vallen. Kamminga is te meer verontrust omdat staatssecretaris Tbr Veld over weegt de malus op te schroeven naar de wettelijk maximale hoogte van een heel jaarloon. Nu is de malus op grond van een ministeriële regeling, af hankelijk van het percentage arbeidsongeschikten in een be drijfstak, een derde of een kwart van een jaarsalaris. Het bedrag dat aan malus betaald moet worden kan echter niet hoger zijn dan 5 procent van de loonsom. Inmiddels hebben al meer dan vijftienduizend bedrijven een eerste aanschrijving ontvan gen. Volgens het donderdag door het KNOV gepresenteerd zwartboek doen zich daarbij „schrijnende" gevallen voor. Kleine ondernemingen, die een werknemer na een sportblessu re of een ongeluk tijdens de va kantie in de wao zien belan den, komen in grote financiële ihoeilijkheden. Bedrijven in de grensstreek zouden zelfs emi gratie overwegen om aan de malus te ontsnappen. Het KNOV stelt een alternatief voor: De malus zou alleen moe ten worden opgelegd bij ge deeltelijke arbeidsongeschikt heid en nooit bij volledige ar beidsongeschiktheid. De arbo- wet (arbeidsomstandigheden) biedt volgens Kamminga al voldoende mogelijkheden om werkgevers te bewegen om de arbeidsomstandigheden te ver beteren. Een boete bij volledi ge arbeidsongeschiktheid zou daaraan weinig toevoegen. Ook de ziektewetvoorstellen kennen bovendien financiële prikkels om de arbeidsomstan digheden te verbeteren. De ma lus zou bovendien alleen moe ten worden opgelegd aan een werkgever die niet bereid is mee te werken aan herplaat sing. Ook wil Kamminga dat bedrijven in beroep kunnen gaan tegen een beslissing van de bedrijfsvereniging rond ar beidsongeschiktheid Ook zegt de werkgeversvoor zitter geen principiële tegen stander te zijn van een malus. Wel vindt hij dat het maximum niet 5 procent moet zijn van de loonsom, maar 2 procent zoals ook de Sociale Verzekerings raad wilde. De bonus kan op het huidige niveau blijven. On derscheid tussen beroepsrisi co's en bij voorbeeld sportbles sures wil Kamminga in de bo nus/malus-regeling niet ma ken omdat dit in de praktijk grote (administratieve) proble men kan geven. OOSTERHOUT - Het Pasteur ziekenhuis in het Brabantse Oosterhout heeft een directe operatiestop ingevoerd. Deze maatregel is genomen omdat bij een onlangs geopereerde patiënt de mrsa-bacterie is aangetroffen. Ziekenhuisdirecteur A. Aarts vermoedt dat de patiënt de moeilijk te bestrijden bacterie heeft opgelopen in een zieken huis in Zuid-Europa. Hij was daar opgenomen in verband met een hardnekkige infectie. De mrsa-bacterie veroorzaakt bij zieken met een verminder de weerstand ontstekingen. Zij is niet echt levensbedreigend, maar moeilijk te béstrijden, omdat ze snel resistent is tegen geneesmiddelen. De bacterie voelt zich ook goed thuis in ste riele omgevingen zoals opera tiekamers. Op zijn vroegst maandagavond kan worden bekeken of de ope raties hervat kunnen worden. Dan zijn de resultaten bekend van onderzoeken bij patiënten die met de mrsa-drager in con tact zijn geweest. Door de maatregel zijn in totaal 61 ope raties uitgesteld. Spoedgeval len worden doorverwezen naar ziekenhuizen in de omgeving. BELFAST - Aanhangers van het Ierse Republikeinse Leger (IRA) hebben donderdag in Belfast een protestantse man gedood terwijl hij in zijn wo ning met zijn vriendin televi sie keek. De politie heeft dat meegedeeld. De IRA heeft de aanslag inmiddels al opgeëist. De man was het zesde slachtof fer dit jaar in het geweld in Noord-Ierland. De politie zei dat drie mannen de woning van het slachtoffer binnendrongen, hem voor de ogen van zijn vriendin doodschoten en er vervolgens met een auto van door gingen. Buren vertelden dat het slachtoffer geen contac ten onderhield met protestant se extremistische groepen en vermoedelijk per toeval is uit gekozen als doelwit. Meer dan 3000 mensen zijn de afgelopen twintig jaar gedood in gevech ten tussen de IRA en protes tantse militanten. De IRA streeft hereniging met Ierland na en strijdt al meer dan twin tig jaar tegen het Britse be stuur over Noord-Ierland. De extremistische protestanten ondersteunen de Britse aanwe zigheid in Noord-Ierland. DEN HAAG - VARA-voorzitter M. van Dam, door PvdA-voorzitter Rottenberg binnengehaald als lid van de commissie die het verkiezingsprogramma voor de PvdA gaat schrijven, vindt dat er een mi nistelsel voor nieuwe aantreders in het sociale verze keringsstelsel moet worden ingevoerd. „Voor de nieuwe aantreders kan een ministelsel worden geïntroduceerd, met de moge lijkheid voor ieder individu om zich bij te verzekeren. Men sen die zijn opgegroeid in het bestaande stelsel, moeten met rust worden gelaten. Want %zij zijn onvoldoende in staat om zich bij te verzekeren", aldus Van Dam. Pleidooi Het pleidooi van Van Dam is opmerkelijk omdat de PvdA zich tot nu toe afwijzend opstelt tegenover de introduc tie van een ministelsel. Van de grote partijen is alleen de VVD een uitgesproken voorstander van een dergelijk stelsel. Nog saillanter wordt zijn suggestie doordat Van Dam zijn pleidooi vooraf laat gaan door de op merking dat de PvdA verkeerd bezig is in de dezer dagen hoo goplopende discussie over de wao. Na te hebben betoogd dat de PvdA zich teveel bezighoudt met het verdedigen van de ver worvenheden van de verzor gingsstaat zonder oog te heb ben voor vernieuwing, merkt Van Dam op: „Ook nu nog le vert de PvdA strijd op het ver keerde front. De wao-kwestie is daar een voorbeeld van". Van Dam bestrijdt dat de introduc tie van een ministelsel gelijk staat aan het opgeven van soci aaldemocratische principes. „Maar bij het inrichten van zo'n stelsel zal het gevecht om rechten en plichten van verze kerden en verzekeraars weer volop langs de oude politieke scheidslijnen plaatsvinden", aldus Van Dam in dit verband. Van Dam, oud-staatssecretaris en -kamerlid vpor de PvdA, die in 1985 de landelijke politiek verliet om naar zijn zeggen niet meer terug te keren, liet zich door PvdA-voorzitter Rotten berg overhalen lid te worden van de PvdA-commissie die het verkiezingsprogramma gaat schrijven. Dat wekte ook ver bazing omdat Van Dam zich na zijn vertrek liet kennen als een zeer kritische beschouwer over de gang van zaken binnen de PvdA. De laatste tijd betoonde hij zich wat milder; hij liet zich in een van zijn Volkskrant- columns onder andere lovend uit over Rottenberg. De PvdA- verkiezingscommissie staat onder voorzitterschap van PvdA-fractieleider Wöltgens. DEN HAAG - Het kabinet en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten (VNG) hebben donderdag be sloten om gezamenlijk een oplossing te vinden voor de huisvesting van asielzoekers. De komende maand zullen beide partijen uitzoeken hoe groot het pro bleem precies is. Daarna komen ze met een plan van aanpak. Het kabinet en de gemeenten uitten de afgelopen maanden kritiek op elkaar. Zo vond staatssecretaris Heerma van volkshuisvesting dat de ge meenten asielzoekers bij huis vesting voorrang moesten ge ven boven bij voorbeeld jonge ren. De gemeenten op hun beurt klaagden over het uit blijven van voldoende geld voor de opvang en huisvesting van asielzoekers. Voorts vin den zij de grote hoeveelheid re gelingen ondoorzichtig en bu reaucratisch. Volgens het kabinet moeten de komende twee jaar voor 35.000 asielzoekers woonruimte wor den gezocht. Dat komt neer op 20.000 woningen. Daarbij zijn de 12.000 ontheemden meegere kend uit het voormalige Joe goslavië die waarschijnlijk vanaf september een verblijfs status krijgen. Jaarlijks komen er 228.000 wo ningen vrij. Volgens Heerma moet het daarom geen pro bleem zijn om de asielzoekers en vluchtelingen onder te bren gen. Volgens VNG-voorzitter A. Havermans ligt het pro bleem veel genuanceerder. Veel asielzoekers willen namelijk in een van de grote steden wo nen, omdat ze daar landgeno ten treffen en eventueel werk kunnen vinden. De woning markt daarentegen is in de gro te steden juist veel krapper. Onderzocht wordt nu in welke woningen de asielzoekers zul len worden ondergebracht. Overwogen wordt alleenstaan den tijdelijk samen onder te brengen. Andere mogelijkhe den zijn duurdere woningen en toepassing van individuele huursubsidie. Het kabinet gaat ook onderzoeken of opvangre- gelingen (zoals voor gedoog den, vluchtelingen, asielzoe kers en ontheemden) op elkaar kunnen worden afgestemd. Havermans toonde zich na af loop van het overleg met het kabinet verheugd dat Heerma de gemeenten niet langer „on willig" noemt. Beide partijen zien de huisvesting van asiel zoekers als een gezamenlijke taak, zo liet Havermans weten. „Het rijk bagatellisseert het probleem van de gemeenten om asielzoekers te huisvesten niet langer. We hebben dezelfde wil", aldus Havermans. door Mare Legendre Vrijdag 22 januari Zierikzee Dorkas samenzangavond voor Somalië. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 23 januari Zierikzee Tiroler avond. Café De Ban- jaard. 19.30 uur. Westenschouwen Excursie Boswachterij. Vanaf Hogeweg 112. 10.00 uur. Noord welle Concert ten bate van Bosnisch dorp. Jeugdsoos the Well. 21.00 uur. Nieuwerkerk Toneeluitvoering PJZ. Dorps huis. 19.30 uur. Maandag 25 januari Zierikzee Vergadering algemeen bestuur Stichting Jeugd. De Driehoek. 20.00 uur. Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Nederland se Hervormde kerk. 19.30 uur. Haamstede Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering gemeente Westerschouwen in het ge meentehuis. 14.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Familie Sies (Kon. Julianastraat 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 26 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Dr. Wortmanstraat 23. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Kreaclub voor kinderen van zes tot en met twaalf jaar. De Lichtboei. Van 13.30 tot 15.00 uur. Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Burgh-Haamstede Vergadering commissie finan ciën. Gemeentehuis. 19.30 uur. □onderdag 28 januari Zierikzee Thema-avond interkerkelijke werkgroep Gewoon Anders over homosexualiteit in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Nieuwerkerk Raadsvergadering in het ge meentehuis. 20.00 uur. Raadsvergadering in het ge meentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 29 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Nehalennia. De Driehoek. 20.00 uur. Theatersport Kiekieres-Ge- temde Feeks., Concertzaal. 20.00 uur. Vergadering algemeen bestuur Beatrixschool. Schoolgebouw. Grachtweg. 15.30 uur. Wedstrijd Kiekieres tegen Ge temde Feeks in Concertzaal, 20.00 uur. Neeltje Jans Officiële opening expositie Wa tersnoodramp. Delta Expo. 12.45 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHUDDEBBfflS TEL OinSlBSS

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2