Havenplateau Burghsluis lokatie voor Beach pop-festival op 3 juli Marzas' Musicolumns gebundeld in boekje Feestelijke opening van nieuw snookerpaleis De Graanbeurs Presentatie speeltuinplan voor Zonnemaire Nieuw tenue Nola Boys f Braber Renesse sponsort Fit 12 in Zierikzee Schrijfavonden Amnesty- International 'Met vriende lijke groet' Waterschap Schouwen-Duiveland geeft toestemming voor gebruik van haar terrein Opening expositie Ramp in Topshuis, Neeltje Jans 'Ik schreef de leukste vaak als ik geen inspiratie had' Pupillen VV Zierikzee gesponsord door slagerij Ornée Bolier WOENSDAG 20 JANUARI 1993 11 Vervolg van pag. 1 klachten hebben. „Als je van de fysiotherapeut de opdracht meekrijgt om bepaalde oefe ningen te doen houd je het al snel voor gezien. Thuis in je eentje is vaak al snel te veel, maar als je nu die oefeningen kunt doen in het fitness-cen trum; in overleg met je fysio therapeut of arts is het gezelli ger en met apperatuur is het ook vaak prettiger", vertelt Eric uit ervaring. Naast de fitness-afdeling heeft Fit 12 ook een zonnebank en sauna. Aan de laatste zijn Da na en Eric nog hard aan het werken, maar het uiteindelijke resultaat is volgens beide veel belovend. „De sauna is voor de open dag op 30 januari en de opening op 1 februari nog niet af. We zijn druk eraan bezig. De zonnekamer is,wel klaar. Hier hebben we een prachtige zonnebank staan met 26 lam pen en een aparte gezichtsbrui- ner. Deze zonnebank is voor zien van een speciale knop die eerst moet worden ingedrukt voordat de volgende klant op de bank kan. Dit is omdat wij hoge eisen stellen aan de hygië ne. Als de zonnebank niet werkt betekent dat dat we de zonnebank nog schoon moeten maken van de vorige klant. Op deze wijze voorkomen we dat mensen in het zweet van een ander moeten gaan liggen", vervolgt Eric. „We vragen de le den ook zelf een handdoek mee te brengen zodat ze daar op kunnen gaan liggen tijdens het 'zonnen' en ook als ze in het fit ness-centrum gaan oefenen moeten ze een handdoek mee brengen, zodat ze de bezwete delen van het lichaam waar mee ze het apparaat aanraken, hun rug bijvoorbeeld, kunnen bedekken met de handdoek". Sfeer „Veel draait in ons fitness-cen trum om de goede sfeer. We wil len dat onze leden met plezier hier naar toe komen zonder zich te schamen voor hun mis schien nog niet zo ver ontwik kelde spieren of hun pondje meer. We willen speciaal voor de laatste groep leden een mid dag reserveren waarbij geza menlijk wordt gewerkt aan verbetering van het figuur. Eén ding zeg ik wel, van fitness al leen val je niet af, -je moet er wel een dieet bij doen, maar dat gaat misschien ook beter als je het met meerdere mensen samen doet. Daarbij willen we ook een middag reserveren voor seniorengym; oefeningen voor mensen van 50-plus op een verantwoorde wijze". Wie, voordat er zelfs maar ge dacht wordt aan naar het fitness-centrum gaan om te trainen, eerst eens wil kijken bij Fit 12 kan op 30 januari de open dag bezoeken. Maandag 1 februari gaan Dana en Eric of ficieel van start. Fit 12 aan Melkmarkt 12 (vandaar Fit 12) te Zierikzee is geopend van maandag tot en met vrijdag van 09.00 tot 17.00 uur en van 18.30 tot 22.30 uur en op zater dag van 09.00 tot 17.00 uur. Voor meer informatie: 01110- 17555. ZIERIKZEE - Op maandag 25 en dinsdag 26 januari wordt op initiatief van de Amnesty- groep Schouwen-Duiveland weer een aantal schrijfbijeen- komsten gehouden. Aan de hand van voorbeeldbrieven kan geprotesteerd worden te gen het schenden van mensen rechten. Deze maand zijn drie gevallen geselecteerd. Allereerst verzoekt Amnesty aan de autoriteiten van Indo nesië te vragen om onmiddel lijke vrijlating van een 41- jarige ambtenaar uit Oost- Timor, die op grond van de veelomvattende Anti-Subver sie Wet is veroordeeld tot vijf tien jaar gevangenisstraf. Vol gens Amnesty zit hij alleen ge vangen wegens het op vreedza me wijze uitoefenen van poli tieke activiteiten. Het tweede geval betreft Saidi Safari uit Malawi. Hij stierf in november 1991 in een politiecel in Mangochi. De derde zaak be treft de verdwijning van de in Koeweit wonende Irakees Nuri Abdal-Karim Layedh en zijn twee zonen in maart 1991, kort na de terugtrekking van de Ira kese troepen uit Koeweit. De schrijfbijeenkomsten zijn op: maandag 25 januari in de Gere formeerde kerken in Brou wershaven en Haamstede en bij de familie Sies, Koningin Julianastraat 12 in Ouwer- kerk, van 19.00 tot 20.30 uur. Op dinsdag 26 januari kan tus sen 10.00 en 12.00 uur geschre ven worden bij de familie Murphy, Dr Wortmanstraat 23 in Noordgouwe en 's avonds tussen 19.00 en 20.30 uur in de Prinses Julianaschool in Zie rikzee en in de Gereformeerde kerken van Scharendijke en Nieuwerkerk. 1 _AMSTERDAM - De. Ameri kaanse pianovirtuoos Keith Jarrett geeft op 20 februari een concert in het Amsterdamse Concertgebouw. Zijn optreden zal een improvisatorisch ka rakter dragen. 'Afscheid nemen' is nooit mijn sterkste kant ge weest en ook nu valt het niet mee om iets op pa pier te krijgen. Waaruit kun je laten blijken met hoeveel plezier je je werk de afgelopen jaren heb gedaan. Ik kan een hele lofzang schrijven over mijn werk en over de mensen met wie ik als redacteur voor de Nieuwsbode Extra heb samengewerkt, maar ook dat is misschien weer net iets te veel van het goede. Het liefst zou ik iedereen met wie ik op de één of andere ma nier ooit contact hebt ge had persoonlijk bedan ken en 'gedag' zeggen, maar ik vraag me ten zeerste af of zij daarop zitten te wachten. Daar om gewoon deze 'per soonlijke' brief op een onpersoonlijke wijze bij u binnengebracht. Ik hoop dat mijn opvolger Ad met net zoveel plezier zijn werk zal doen als ik heb gedaan en net zulke goede en leuke contacten zal leggen met de bevol king van Goeree-Over- flakkee en Schouwen- Duiveland als ikzelf heb gedaan. Nieuwsgaring, in welke zin dan ook, is verslavend en het liefst zou je als red acteur/ jour nalist overal bij aanwe zig zijn. Maar jammerge- noeg kunnen ook wij onszelf niet in stukken delen. Contacten met le zers zijn daarom onmis baar; zij zien en horen dingen in hun gemeente en via hen komen wij weer aan tips. Zonder goede contacten is een krant nergens. De Nieuwsbode Extra gaat vooruit en dat moet dus betekenen dat de contac ten met het publiek be ter worden. Als er één wens is die ik heb voor de toekomst van de Nieuwsbode Extra is dat ik hoop dat die contacten zo goed blijven. Voor de toekomst van de lezers is mijn wens: Alle goeds en heel veel geluk! Met vriendelijke groet, Lianne Kooiman ZONNEMAIRE - Op donder dag 4 februari wordt in het dorpshuis te Zonnemaire het speeltuinplan gepresenteerd. De bijeenkomst kan door ie dereen worden bijgewoond en begint om 19.30 uur. Bij het ontwikkelen van de plannen om de speeltuin in Zonnemaire te vernieuwen heeft het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven ook de een aantal inwoners van Zonnemaire en leerlingen van de basisschool Zonnewijzer be trokken. Via de presentatie in het dorpshuis wil men de be volking informeren uit de plannen die op grond daarvan zijn gemaakt. Daarbij zijn ook de tekeningen te zien die basisschool-leerlingen maak ten om hun wensen ten aanzien van de speeltuin vorm te geven. De avond wordt geleid door consulente speelvoorzieningen van het provinciaal adviesor gaan Impuls Zeeland, me vrouw Blok. De bijeenkomst wordt ook bijgewoond door de beide wethouders van de ge meente Brouwershaven, S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en J. K. Goemans. Ook medewerker buitendienst Van der Stelt is aanwezig. Zaalvoetbalteam Nola Boys, uitkomend in de eerste klas van de zaalvoetbalcompetitie werd door zijn sponsor, Nola-klussen- bedrijfuit Zierikzee. van een nieuw tenue voorzien. (Foto; Marij ke Folkertsma). Braber Groenvoorziening uit Renesse heeft haar zaalvoetbt team van nieuwe shirts voorzien. BURGHSLUIS - Het Waterschap Schouwen-Duiveland heeft de stichting Beach- pop toestemming gegeven om haar terrein op het Havenplateau te Burghsluis te gebruiken voor een popfestival. Ook vanuit de gemeente Westerschouwen is de ze lokatie aangewezen voor het festival, de definitieve vergunning van de ge meente moet nog komen. Het evenement, dat de naam Beachpop-festival mee kreeg, is gepland op zaterdag 3 juli. Tijdens een tien uur durend programma tre den volgens planning groepen op als Golden Earring, De Dijk, Loïs Lane en Can dy Dulfer. Ook is tijdens het popfestival een aantal regionale bands te horen. Het evenement wordt gehouden ten bate van Aids-Fonds. De stichting Beachpop wordt gevormd door de heren Jan Ma- belis, Ab van Dongen, Kees de Feiter, Frans Kristalijn en Marco Verseput uit Kerkwerve die als voorzitter actief is. Sinds juli 1992 is dit groepje mannen bezig met het plaveien van de weg voor een Beachpop- festival in de Westhoek van Schouwen-Duiveland. Na een periode van brainstormen is de stichting op een heel zakelijke manier bezig met de voorberei dingen. Op basis van overleg met de gemeente Westerschou wen, de Rijkspolitie, het water schap, het Rode Kruis en het provinciaal bestuur zijn alle taken, die tijdens het festival moeten worden uitgevoerd, omschreven in een uitvoerig draaiboek. De opbrengst van het festival komt ten goede aan het Aids- Fonds. „Ondanks alle waar schuwingen op het gebied van safeseks neemt de aids- problematiek steeds verder toe. We hopen een breed pu bliek bewust te maken van de ze, nog steeds actuele zaken", aldus een persbericht van de stichting. Men werkt daar on der meer aan mee door het Aids-Fonds Zeeland en de GGD Zeeland in de gelegenheid te stellen op het festival-terrein een promotie-campagne te voe ren. Daarbij verzorgt de GGD via een theatergroep op ludie ke wijze safe-seks-acties tussen het publiek. In stands zijn al lerlei folders en brochures vrij verkrijgbaar. Tijdens het pop-festival wor den televisie-opnames ge maakt die later in het seizoen worden uitgezonden tijdens een programma dat in het te ken staat van de aids-proble- matiek. De deelname aan het pop-festival van de eerder ge noemde band is onder voorbe houd. Voor het geval een van de optredens zou vervallen heeft de stichting Beachpop voor el ke bands een schaduw-band achter de hand. Het festival wordt gesponsord door diverse Zeeuwse bedrij ven. Het evenement begint om 12.00 uur en duurt naar ver wachting ongeveer tien uur. De voorverkoop van kaarten be gint tien weken voor het evene ment, 24 april. Hoewel de meeste zaken voor het evene ment inmiddels concreet zijn geregeld, wacht de stichting Beachpop nog op een definitie ve vergunning voor het ge bruik van het Havenplateau. Volgens Voorzitter Verseput blijft de stichting er naar stre ven om ook de laatste hinder nissen te overwinnen. „Dit in samenspraak met alle betrok ken instanties om tot een ver antwoorde afstemming te ko men". Vele belangstellenden konden tijdens het open huis worden begroet. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Op zaterdag 16 januari werd tijdens een open huis op een feestelijke manier het Snooker paleis De Graanbeurs in de Hoge Molenstraat in Zie rikzee aan het publiek gepresenteerd. De voormali ge danszaal van hotel-restaurant Huis van Nassau werd destijds voor een periode van ongeveer ander half jaar aan de NMB-bank verhuurd. Daar de NMB-bank (thans ING-bank genaamd) in de toe komst een nieuwe lokatie zou betrekken, stond bij de uitba ters Irma en Mischa Schouwen- bueg al vast, dat deze vrijgeko men ruimte niet meer als dans zaal in gebruik zou worden ge nomen, doch als hedendaags biljartcentrum. Omdat het hotel-restaurant zelf de moge lijkheden heeft om bij feesten dansruimte te creëren, was er derhalve geen behoefte meer aan een danszaal. Demonstratie Toen de ING-bank op 12 decem ber 1992 de sleutels van deze ruimte overdroeg, kon terstond met een ingrijpende verbou wing worden begonnen. Tijdens het houden van deze open huis-presentatie, kon de trotse familie Schouwenburg vele belangstellenden begroe ten en werden zij zelf met di verse mooie bloemstukken ver rast. Door een Ierse leverancier werd een demonstratie keu maken op de oude ambachtelij ke manier getoond. Uiteraard werd dit uiterst secure karwei, onder het genot van een aange boden drankje en hapje, door vele geïnteresseerden gevolgd. Het Snookerpaleis bezit vijf snooker-, drie pool- en twee ca ramboletafels, zodat veel lief hebbers zich dagelijks van 12.00 uur tot in de late uurtjes (uiterlijk tot 02.00 uur) kunnen bekwamen in een van deze drie biljartvariaties. De aanwezige airconditioning en gezellige bar geven dit bil jartparadijs een fijne sfeer, waar het volgens Irma en Mi scha beslist niet de bezoeling is om alleen te biljarten. Aan de ze bar is het ook mogelijk om van de sfeer te genieten. Noviteit Voorts wordt het plan uitge werkt om aan competities te gaan deelnemen en is men druk bezig om het aanbieden van biljartlessen te realiseren. Bij het spelen van snooker, heeft het paleis ook een novi teit. Bij aanvang van het .spel wordt de verlichting computer gestuurd geregeld. Aan alles is gedacht om de klant het naar de zin te maken en vanaf 18.00 uur was Snookerpaleis De Graanbeurs officieel voor het publiek opengesteld. geten dat ik ergens orgel moest spelen. Dat heb ik toen onmid dellijk in èen stukje ver werkt". In de regel waren de Musicolumns luchtig van toon zetting, maar zo nu en dan was het louter ernst. In één van zijn Musicolumns vergeleek Marzas de duif die gevangen geraakt was in een kerkgebouw en wanhopig naar een uitweg zocht met honge rende kinderen in Somalië die ook vergeefs naar een uitweg zoeken. In een andere Musico- lumn beschrijft hij onder de ti tel Van Kyrie tot Bubbelbad hoe zijn kinderen, onderweg naar een feestje in een subtro pisch zwemparadijs achterin de auto het Kyrie Eleison aan heffen. „Misschien wordt dat wel de titel van het boekje; Van Kyrie tot Bubbelbad. Maar daar moet ik nog eens over na denken hoor". Reacties Marzas kreeg altijd veel reac ties op zijn Musicolumns. Som migen waren beledigd als hij ergens de spot mee dreef in zijn soms satirische stukjes, maar in de regel bleken mensen veel in zijn schrijfsels te herkennen en werd hij er regelmatig over aangesproken. „Dat is voor mij ook steeds de drijfveer geweest om door te gaan. Anders was ik al veel eerder met het schrijven van Musicolumns gestopt". Van der Veer schreef zijn Musi columns vaak in het weekend. „Natuurlijk heb je niet altijd inspiratie, maar ilC vond ge woon dat het stukje na het weekend af moest zijn", aldus Van der Veer. „Ik denk achteraf dat ik de leukste Musicolumns geschreven heb als ik geen in spiratie had". Na vijf jaar mu zikale commentaartjes raakte Van der Veer uitgekeken op de Musicolumn. „Ik wilde wei eens iets anders gaan doen, en dat is het Nootverband gewor den". Zelf had hij geen enkele van zijn Musicolumns bewaard en toen hij door de Kampense uit geverij benaderd werd en bleek dat men interesse had in een bundel met zo'n 35 a 40 Musico lumns moest Van der Veer naarstig op zoek. Via verschil lende trouwe lezers beschikte hij in no-time over bijna het complete oeuvre Musicolumns. „En als ik dan sommige achter af lees denk ik 'Hè, wat flauw' of 'Dat had ik best anders en beter kunnen omschrijven'. Van der Veer wil dan ook nog eens heel kritisch naar-zijn ei gen schrijfsels kijken en som migen zonodig herschrijven. „Ja, ik moet wel aan fret werk en het moet vlot ook want de uitgeverij wil dat het boekje al in september dit jaar in de boekwinkels ligt". NEELTJE JANS - Vrijdag 29 januari wordt de expositie De Ramp in het Ir. J. W. Topshuis op Neeltje Jans geopend. Voor de officiële openingshandeling zorgt meteoroloog Erwin Kr oil. Om 12.30 uur worden de geno digden in de koffieshop Delta Expo ontvangen. Na een wel komstwoord door F. H. van Spaandonk, algemeen mana ger van Delta Expo krijgt Er- win Kroll het woord. Hij zal stilstaan bij natuurlijke facto ren die destijds leidden tot de overstromingen. Om 13.00 uur verricht hij de officiële ope ning. Mar van der Veer. ZIERIKZEE - „Ik kreeg er altijd veel reacties op, en ook nu krijg ik nog weieens commentaar op oude Musicolumns die ik zelf allang weer vergeten ben". Aan het woord is M. van der Veer uit Zierikzee, orga nist, dirigent en schrijver van de veertiendaagse ru briek Het Nootverband in de Zierikzeesche Nieuws bode. Voor het Nootverband verzorgde hij vijf jaar lang wekelijks een Musicolumn onder het pseudo niem Marzas. Uitgeverij Kok-Voorhoeve uit Kampen brengt binnenkort een bundel van Marzas' Musico lumns op de markt. Het idee voor het schrijven van de muzikale commentaartjes kwam destijds van Van der Veer zelf. Hij vond dat er in de krant best iets meer aandacht aan muziek zou kunnen wor den besteed en hij bood aan we kelijks onder de titel Musico lumn een bijdrage aan de re dactionele kolommen te leve ren. In vijf jaar tijd schreef hij zo'n 250 muzikale commenta ren. „Het ging mij erom om op een speelse manier informatie te geven over muziek, maar het werden al snel persoonlijke be levenissen die ik in die Musico lumn verwerkte", aldus Van der Veer. Hij omschrijft de inhoud van zijn Musicolumns als: 'Stukjes waarin beschreven *werd wat mensen met muziek doen en wat muziek met mensen doet'. In de verhalen van Van der Veer kwam altijd wel muziek voor, maar hij schroomde ook niet de politiek, zij het mild, te bekritiseren. „Het waren meestal verhaaltjes met een knipoog, maar soms waren ze ook wel serieus getoonzet", al dus Van der Veer. Zowel in zijn werk, Van der Veer zit in het onderwijs, als in zijn hobby, musiceren en diri geren, heeft Van der Veer veel te maken met mensen en daar put hij ook de inspiratie uit voor zijn schrijfsels. „De Musi columns waren voor mij een hobby, maar tegelijkertijd ook een uitlaatklep", aldus de schrijver. „Ik ben ooit eens ver- ZIERIKZEE - Het voetbal team El van voetbalvereni ging Zierikzee is door slagerij Ornée Bolier uit Zierikzee voorzien van nieuwe shirts. Op de foto staand vlnr.: John nie Verkaart (trainer), Rutger Kooman, Marius van Koeve ringen, Michel Westdorp en Robert Praet. Zittend vlnr.: Dennis van Nieuwenhuyse, Michiel Tame- rus, Michael Koster en Frank Bolier. Niet op de foto staan Maurice Groenendijk en Ans Salomons (trainster).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 11