Geen waardering voor aanpak van Milieu Educatief Centrum Eerst harde toezeggingen voor financiering mobiliteitsplan Prijs benzine Suriname sterk verhoogd zierikzeesche® nieuwsbodeII Slachtoffer hulp Commissie vergadering Heropening arbeids bureau Zierikzee Algemene beschouwingen CDA-fractie Westerschouwen Algemene beschouwingen WD-fractie Westerschouwen DINSDAG 19 JANUARI 1993 NR 25293 Verwachting t/m zaterdag 23 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 6 Vrijdag Zonneschijn 10% Kans op neerslag 70% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuidwest 7 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 7 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 ZON- EN MAANSTANDEN 20 jan. Zon op 08.35, onder 17.02 Maan op 06.56, onder 14.56 21 jan. Zon op 08.34, onder 17.03 Maan op 07.33, onder 16.02 Nieuwe Maan: 22 jan. (19.28) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Het wisselvallige weer houdt aan. Met een krachtige west tot zuidwestelijke stroming worden storingen vanaf de Atlantische Oceaan naar het noordwesten van Europa gevoerd. Vanavond neemt de bewolking weer toe op de nade ring van zo'n storing. De wind krimpt hierbij naar het zuidwesten en neemt weer toe. Vannacht gaat het van het westen uit regenen bij temperaturen die niet veel lager zullen liggen dan 5 graden. Morgenoverdag is er nog steeds veel bewolking en van tijd tot tijd valt er regen of motregen. De aangevoerde lucht is zacht; de tem peratuur ligt rond 8 graden. Landin waarts is de zuidwestenwind vrij krachtig, windkracht 5, aan de kust hard of stormachtig, kracht 7 a 8. Na morgen verandert er maar weinig aan het weerbeeld. Er is steeds veel bewolking, het waait tamelijk hard en vooral op vrijdag valt er regen. De temperaturen bewegen zich op een niveau dat veel te hoog is voor de tijd van het jaar; 's nachts een graad of 6, overdag wordt soms de 10 graden gehaald. PARAMARIBO - Verwachte drukte bij pompstations in Su riname bleef maandag uit. Kennelijk bedacht men zich bij het kopen van benzine en diesel, dié drastisch in prijs zijn veHioögfL' Benzine was 1,55 gulden per liter en kost nu zes gulden. Voor diesel moeten automobilisten in plaats van 85 cent 5,70 gulden neertellen. Als gevolg van beperkte devie- zeninkomsten wil de regering de brandstofrekening, die bij na 5 miljoen dollar per maand bedraagt, minstens halveren. Om de voorziening niet in ge vaar te brengen zal een deel van de importen naar de paral- lelmarkten worden verwezen. De overheid denkt ook aan de invoering van een rantsoene ringssysteem. Uitgever Drukkerij .Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L: van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11. Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers 1 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vj% B.T.W. ,,De Stichting Slachtofferhulp is niet meer weg te denken uit onze provincie, het is een be grip geworden". Deze uit spraak staat te lezen in het jaarverslag 1991 van de Stich ting Slachtofferhulp Zeeland. Wat moet je met zo'n uit spraak. Blij zijn dat zo'n in stantie bestaat en dat er geluk kig nog mensen zijn die zich bekommeren om het lot van anderen die het slachtoffer zijn geworden van een mis drijf? Of droevig om het feit dat zo'n instantie nog steeds, nee, steeds méér nodig blijkt te zijn? Dat onze samenleving meer en meer verloedert is niets nieuws. Sla er de kranten maar op na. Er gaat geen dag voorbij of er staan berichten in de krant over allerlei vormen van delicten. .Ingebroken in woning", vrouw verkracht", ,,man met mes bedreigd", zijn voorbeelden van koppen die regelmatig in de landelijke maar ook regionale kranten zijn terug te vinden. Koppen waar een hoop leed achter ver scholen gaat. Wanneer je een maal te maken hebt gehad met een bepaald delict, is dit leed niet voorbij. De verwerking van hetgeen is gebeurd en be leefd neemt langer tijd in be slag. Voor hulp bij deze ver werking zorgen de vrijwilli gers van de Stichting Slachtof ferhulp. Geen langdurige the rapieën van professionele hulpverleners, maar praktisch gerichte en korte hulp. Bij de vrijwilligers kunnen de slacht offers met andere woorden ge woon hun verhaal kwijt, het geen vaak al voldoende is. Het jaarverslag van de Stichting Slachtofferhulp laat wat be treft de provincie Zeeland ver ontrustende en harde cijfers zien. In een jaar tijd is het aan tal aanvragen voor hulp dat de stichting bereikt, verdubbeld. In 1991 zijn meer dan 3000 slachtoffers geholpen. Maar liefst een kwart van de aan vragen had betrekking op ge weldsdelicten waar onder meer onder wordt verstaan (poging tot) doodslag, bedrei ging, mishandeling en diefstal met geweld. Ondanks deze alarmerende cijfers, die wat betreft het landelijk gemiddel de nog laag te noemen zijn, be sluit het R-ijk te bezuinigen op politie-mankracht. Teneur alom? Nee, er is ook po sitief nieuws te lezen in het jaarverslag. Het aantal vrij willigers dat zich aansluit bij de Stichting Slachtofferhulp blijkt meer dan verdubbeld. Het geweld volledig uitroeien lukt niet, maar door de inzet van dit soort mensen kan het leed van velen toch nog enigs zins worden verzacht. P.S. EINDHOVEN - In Eindhoven opent op 28 februari het Daf Museum de poorten. Het is ge deeltelijk ondergebracht in het gebouw waarin Hub van Door- ne destijds zijn bedrijf startte. BURGH-HAAMSTEDE - Mor gen, woensdag 20 januari, ver gadert in het gemeentehuis in Burgh-Haamstede de commis sie grond- en pachtzaken. Aan vang van de commissieverga dering is om 19.30 uur. Op de agenda van de vergade ring staat onder meer het ver zoek van de PTT tot aankoop van grond voor uitbreiding van het telefoongebouw. De vergadering is openbaar. Tussen 19.00 uur en 19.25 uur kunnen de stukken worden in gezien. ZIERIKZEE - Op vrijdag 5 fe bruari wordt het arbeidsbu reau Zierikzee heropend. Dat gebeurt na een verbou wing die bijna vijf maanden in beslag nam. Het bureau dat is gevestigd aan de Oude Haven in Zierikzee kreeg hiermee een heel nieuwe entourage. De offi ciële openingshandeling is ge pland om 15.00 uur. Daaraan voorafgaand wordt in hotel Mondragon aan het Havenpark 21 vanaf 14.00 uur een bijeen komst gehouden waarbij de di recteur van het arbeidsbureau Goes, drs J. Janssens, de regio naal directeur arbeidsvoorzie ning Zeeland drs M. J. Tbs en de directeur van het Arbeidsbu reau Zierikzee G. C. van de Wielen het woord voeren. Na de officiële openingshandeling worden de genodigden rondge leid door het gebouw en wordt een receptie gehouden. Kunstwerken Instemming kreeg het collége met het beschikbaar stellen van 30.000 gulden voor onder zoek en planning van het te realiseren Milieu Educatief Centrum. Wel vindt de VVD dat er eerst een gedegen plan van opzet en exploitatie op ta fel gelegd moet worden en dat moet worden nagegaan waar er eventuele subsidies te verkrij gen zijn. Tegenstrijdig noemde de WD dat de provincie enerzijds een kleine-kemen-beleid volgt, en tegelijkertijd bepaalt dat Noordwelle niet meer mag worden uitgebreid. Het college werd gevraagd of het overleg over dit onderwerp met gede puteerde staten al iets heeft op geleverd. Enige groei van het inwonertal is gunstig en nood zakelijk in verband met een aantal voorzieningen en het winkelapparaat in de gemeen te", zo gaf de VVD het belang aan van een stijging van het aantal inwoners van de ge meente Westerschouwen. In de algemene beschouwingen vroeg de fractie van de VVD aan het college of zij wil onder zoeken of er net buiten Renesse een lokatie te vinden is dat dienst kan doen als bedrijven terrein. Naar de mening van de VVD zouden enkele bedrijven uit de kern in dat geval naar het nieuwe terrein kunnen ver huizen waardoor én de bereik baarheid van deze bedrijven verbeterd zou kunnen worden, maar ook de leefbaarheid voor de inwoners van Renesse. Daarnaast werd de vraag ge steld welke gevolgen de ingrij pende politiereorganisatie die landelijk wordt doorgevoerd, heeft voor de gemeente Wester- schou'wen. Tbt slot sprak de VVD haar verontrusting uit over de opheffing van de ambu lancedienst in Westerschou wen. Het college werd verzocht te onderzoeken of er nog moge lijkheden bestaan om te komen tot een stationering van een ambulance zowel in de zomer als buiten het toeristenseizoen en welke financiële consequen ties deze eventuele statione ring met zich meedraagt. tussen de scholen onderling. Dat het ondanks het uitvoerig overleg dat de gemeente heeft met de recreatieondernemers nog steeds nodig blijkt te zijn om bij de recreatiebedrijven te controleren op overstanden, wordt door het CDA betreurd. Zij dringt er op aan dat naast de zes weken zomerseizoen ook in het Hemelvaartsweekeinde en het Pinksterweekeinde vijf extra eenheden worden toe gestaan. Wat betreft de illegale recreatie ziet het CDA alleen iets in het instellen van een kampeerpolitie als hierin wordt samengewerkt met de buurgemeenten. Duidelijk werd dat de fractie van het CDA niets ziet in het plan van het college te komen tot een permanente ruimte waar kunstenaars voor een be paalde tijd Westerschouwen in kunst kunnen omzetten. Hier voor zijn er voldoende moge lijkheden, is de mening. Wel vindt zij dat er dit jaar vaart gezet moet worden met het plaatsen van kunstwerken in de gemeente, het liefst van kunstenaars uit Westerschou wen. Het CDA vindt dat de ge meente zoveel mogelijk mede werking moet verlenen aan het openhouden van de stortplaats aan de Hoosjesweg, zoals wordt gesteld in het PAP III. Hierbij wordt afval geaccep teerd uit Zuid-Holland wat ex tra inkomsten met zich mee brengt die gebruikt kunnen worden voor de kosten van een milieu-verantwoorde eindaf- dekking. Een goede zaak, zo vindt het CDA, de lasten voor de burgers kunnen hierdoor beperkt worden. CDA-fractie: Haast maken met de inrichting van het dorpsplein Renesse. (Archieffoto). BURGH-HAAMSTEDE - De manier waaróp het college van burgemeester en wethouders meent te moeten komen tot een Milieu Educatie! Centrum is bij de fractie van het CDA niet goed gevallen. Dit bleek gisteren, maandag, bij het voorlezen van de algemene beschouwingen. Het CDA meent dat in het plan een omgekeerde richting wordt gevolgd. In tegenstelling tot de inhoud van het plan van het college vindt het CDA dat er eerst overleg moet plaatsvinden met de overige gemeenten op Schouwen-Duiveland en de consulent voor natuur- en milieu-educatie, waarna verdere planvorming kan plaatsvinden. Volgens het CDA heeft het col lege niet juist gehandeld. Eerst is gekozen voor de lokatie, een boerderij in Renesse, in overleg met de eigenaar-is een verbou wingsplan opgesteld wordt er gewerkt aan een inrichtings plan en een exploitatieover zicht om tenslotte het volledige plan aan de overige gemeenten voor te leggen. „Naar onze me ning dient éérst samen met de gemeenten in onze regio, als mede met de consulent een plan ontwikkeld te worden, dat de instemming van de sub- sidiënten heeft", aldus het CDA. Met de uitgebreide verant woording van het milieubeleid van de gemeente gesteld in de begroting, töonde het'CDA zich niet gelukkig, Doordat<aan«een> groqt deel. yan de taken nog geen uitvoering is gegeven, kan de indruk ontstaan dat het mi lieubeleid een zaak van papier is, zo werd gemeend. De fractie liet weten binnen enkele maan den het gezamenlijk werkpro gramma van het kaderplan van aanpak Nationaal Milieube leidsplan als wel het beleids plan Gemeente Westerschou wen, Milieuvisie Plus op tafel te willen zien. Naast het MEG en de milieu plannen ging het CDA uitvoe rig in op de overige deelonder- werpen van'dé begroting 1993: <Wat> 'betreft dö ifipenbare orde- eri veiligheid,;tvïi.zij dat nog maals onderzocht' w;ordt welke mogelijkheden er bestaan om met Pinksteren samen te wer ken met de Duitse politie. De kosten voor de brandweer, zo meende het CDA, moeten goed in de gaten worden gehouden. De fractie drong wederom aan op een doorberekening van kosten, die tot op heden nog niet heeft plaatsgevonden. Uit gekeken moet worden volgens het CDA voor het op de lange baan schuiven van plannen. Als voorbeeld werd de uitstel van de reconstructie van de Weeldeweg genoemd. Een plan dat in 1990 al op de agenda stond. Ook met de inrichting van het dorpsplein van Renes se moet volgens de christende mocraten haast worden ge maakt. „Het CDA is van me ning dat toezeggingen aan de burgers moeten worden nage komen". Ook wil zij meer in zicht, in .de subsidiemogelijkhe-, den 'bij. de uitvoeringen van plannen 'gesteld in hét mo'bill- teitsscenario. Voor wat betreft het onderwijs ziet het CDA het aangekondig de onderwij sbeleidsplan met belangstelling tegemoet. In dit plan kan naar de mening van het CDA dieper worden inge gaan op de consequenties van een mogelijke sluiting van de twee kleine basisscholen bin nen de gemeentegrenzen en een verdergaande samenwerking Tbt slot van de algemene be schouwingen werd door de fractie van het CDA de waarde ring uitgesproken over de inzet van het college en het ambte lijk personeel. Deze waarde ring was wel overgoten met een sausje van kritiek. Deze betrof de grote bergen papier die er nodig zijn voor het ontwikke len van beleid. Allerlei plan nen waar de burger nog geen resultaat van heeft gezien. „Het wordt hoog tijd dat er or de wordt geschapen in deze geld- en milieuverslindende papier-chaos, dat er een vaste koers wordt uitgezet. De bur ger beoordeelt de bestuurders op hun daden; niet op hun plannen". IJMUIDEN/DEN HAAG - De Deense bulkcarrier Gold Star is !maandag met toestemming van de Economische Controle dienst (ECD) de haven van IJ- muiden binnengevaren. Het schip heeft op last van de Ne derlandse overheid ruim drie weken met 30 opvarenden op 25 kilometer uit de kust van IJ- muiden voor anker gelegen we gens vermeende Servische be langen. van de onroerend goed belas ting, de overige belastingen in de gemeente Westerschouwen niet zijn verhoogd. Daarmee steekt de gemeente Wester schouwen gunstig af tegen het landelijk gemiddelde en ten opzichte van de overige ge meenten in Zeeland. De WD wacht met spanning de evalua tie van het beleid volgens de huidige subsidie-verordening af. „De WD zal dit jaar daad werkelijk kritischer het scala van aanvragen om subsidie van organisaties van buiten de ge meente beoordelen", zo liet zij op voorhand weten. Onbegrijpelijk vond de WD het dat in de begroting de brandweer niet aan bod wa§ gekomen. En dat terwijl de to tale kosten voor de brandweer in de laatste twee jaar met 20 procent zijn verhoogd. De WD liet weten deze gang kritisch te volgen en wil graag in een ver gadering van de commissie al gemene en bestuurlijke zaken terugkomen op de drastische stijging van kosten. Haar ver ontrusting sprak de WD uit over de tijdige realisering van een aansluiting op de Provin ciale weg voor de rondweg Re nesse, een plan dat voor 1993 op de agenda staat. De uitkomst over het parlementsbesluit be treffende het kamperen bij de boer noemde de VVD niet be vredigend. De fractie meent dat door het besluit om slechts gedurende zes weken in het hoogseizoen vijftien kampeer plaatsen toe te staan, de pro blematiek vanaf Hemelvaarts dag tot en met Pinksteren blijft bestaan. Via de provin ciale overleggroepen moet er een praktisch hanteerbare re geling worden opgezet die een oplossing geeft voor dit pro bleem, aldus de WD. BURGH-HAAMSTEDE - De fractie van de VVD wil het risico vermijden dat na dat de plannen voor het mobiliteitsscenario bekend zijn gemaakt, voor de uit werking ervan geen of te weinig subsidies te verkrijgen zijn. „Wanneer geen har de toezeggingen voor het totale project, dus over een reeks van jaren, kunnen worden verkregen zou het hele mobiliteitsplan een geweldig financieel obstakel voor onze gemeente kunnen worden en dat risico wenst onze fractie in ieder ge val niet te lopen". De fractie van de VVD liet dit standpunt gisteren, maandag, tijdens het voorlezen van de algemene beschouwingen horen. Naast het grote belang dat de WD-fractie hecht aan de fi nanciële haalbaarheid van het plan wil zij tevens dat de bevol king via informatiebijeen komsten op de hoogte wordt gehouden van de plannen en de voortgang. De haast die wet houder ir C. W. Veerhoek maakt met de plannen, noemt de WD gezien de mogelijkhe den tot subsidies begrijpelijk. Overhaasten wil de WD niet. Daarvoor noemt zij de plannen te ingrijpend en belangrijk voor de gemeente en haar be woners. Met verheuging had de WD in de begroting 1993 geconsta teerd dat, met uitzondering De WD-fractie houdt de drastische stijging van kosteti voor de brandweer in de gaten. (Archieffo- I to).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3