Belangrijke extra schade aan rest Iraakse luchtverdediging fteeéL Overlast nieuw stadion gevreesd Coalitie-overleg over wao op laatste moment mislukt Clinton populairder dan voor verkiezingen Geallieerden zetten bombardementen voort Margriet 50 jaar Nieuwe VN- troepen- macht Opening autoweg Nepbrief van PTT Telecom blijkt een grap Effect van ziekteverzuim maatregelen onduidelijk Verschil in standpunten 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Buurgemeenten Amsterdam maken zich zorgen AMSTERDAM - Burgemeester C. de Groot van de gemeente Ouder-Amstel maakt zich ernstige zorgen over de gevolgen van de bouw van het multi functionele sport- en evenementenstation in Amsterdam-Zuidoost voor het woon- en leefklimaat van zijn gemeente. LONDEN - Bij de geallieerde luchtaanval op doelen in Zuid-Irak is maandag belangrijke extra schade" toegebracht aan wat restte van de Iraakse luchtver dediging. Dat heeft de Britse minister van defensie, Malcolm Rifkind, ver klaard. In Noord-Irak kwamen Amerikaanse gevechtsvliegtuigen in actie om een radarinstallatie uit te schakelen. Hij zei dat maandagavond tij dens een hoorzitting over de Milieu-effectrapportage (MER) die werd gehouden op het stadsdeelkantoor in Amsterdam-Zuidoost. De bij eenkomst werd bijgewoond door naar schatting 75 mensen en was georganiseerd door de gemeente Amsterdam. Transferium Het nieuwe stadion wordt vol gens de huidige plannen vlak bij het metrostation Strand- vliet en het station Bijlmer ge bouwd. Onder het stadion moet een zogenaamd transferi um komen, dat plaats biedt aan circa 2.600 parkeerplaat sen. Met de bouw zou in augus tus begonnen moeten worden. De komst van het stadion ver oorzaakt volgens De Groot gro te parkeerproblemen voor de Een peiling van ABC News/Washington Post ver toont min of meer hetzelfde beeld. Achtenzestig procent -12 meer dan voor de verkiezingen - spreekt zich gunstig uit over Amerika's nieuwe president; 60 procent staat achter zijn ka binetskeuzes en maar liefst 81 procent vindt dat Clinton het in de overgangsperiode naar het presidentschap goed heeft gedaan. Meer dan de helft van de on dervraagden denkt dat Clinton het beter zal doen dan Bush, terwijl vier jaar geleden slechts 23 procent dacht dat Bush zijn voorganger Reagan zou overtreffen. De peiling van CBS/New York Times laat zien dat 57 procent DEN HAAG - Tien procent van de bedrijven en organisaties kent stimulansen om het ziek teverzuim terug te dringen, maar slechts weinige van hen kunnen aangeven of die maat regelen ook effect hebben. Dat blijkt uit een inventariserend onderzoek, uitgevoerd door het Nederlands Instituut voor Arbeidsomstandigheden. Staatssecretaris Ter Veld van Sociale Zaken heeft de resulta ten maandag aan de Tweede Kamer gestuurd. Onderzocht is in hoeverre be drijven het ziekteverzuim beïn vloeden door beloningen of straffen in het vooruitzicht te bewoners van Ouder-Amstel. Ook vreest hij nogal wat ge luidsoverlast, vooral bij pop concerten die eveneens in het stadion zullen plaatsvinden. J. Tilmans, directeur Stadion Amsterdam N.V. erkende het probleem van de geluidshin der. Er wordt volgens hem mo menteel gewerkt aan een oplos sing. Een aantal insprekers vond dat het hele project maar moet worden afgeblazen. Ook burgemeester De Groot pleitte daarvoor. In plaats van de bouw van het stadion in Zuid oost zou het Olympisch Sta dion in Amsterdam-Zuid als nog gerenoveerd moeten wor den, zo zei hij. Minister D'An- cona van WVC heeft het Olym pisch Stadion onlangs aange wezen als rijksmonument. Met de bouw van het stadion transferium in Amsterdam- Zuidoost is een bedrag van on geveer 200 miljoen gulden ge moeid. van de Amerikanen gelooft dat Clinton zal zorgen voor de be nodigde veranderingen. Voor de verkiezingen nam 41 pro cent dat standpunt in. Negen vijftig procent denkt dat Clin ton de economie zal opkrik ken; 31 procent acht 'Slick Wil lie' daartoe niet in staat. In het buitenlandse beleid van Clin ton bestaat minder vertrou wen. Bijna de helft, 49 procent, denkt weliswaar dat hij een in ternationale crisis aankan - voor de verkiezingen 27 pro cent - maar op dit punt genoot Bush een groter vertrouwen: Twee op de vijf Amerikanen zijn er niet gerust op dat Clin ton adequaat zal reageren in tijden van internationale cri ses. stellen. Zo kennen de handel en de horeca vooral een aanwezig heidspremie, terwijl vooral in de industrie en de dienstverle ning winstdeling en spaarrege lingen op basis van aanwezig heid voorkomen. Ook komt het in de industrie voor dat extra ADV-dagen wor-« den toegekend bij weinig ver zuim. De bouw laat bij veel ziekteverzuim ADV-dagen of vakantiedagen vervallen. In het algemeen blijken grote or ganisaties vaker alleen straf fen uit te delen en kleine orga nisaties juist beloningen. Werkgevers hebben in veel ge vallen nauwelijks over de maatregelen onderhandeld. De geallieerde aanval in de vliegverbodzone in Zuid-Irak, de derde sinds woensdag, was gericht tegen luchtafwee- rinstallaties en commandocen tra die bij de actie van woens dag waren gemist. Er namen ruim 40 Amerikaanse, Britse en Franse vliegtuigen aan deel. Britse Tbrnado's wierpen door middel van laserstralen gerich te bommen van een halve ton af op speciaal gekozen doelen. Alle toestellen keerden behou den terug, aldus Rifkind. Vliegtuigen ,,De actie is ondernomen als antwoord op de Iraakse pogin gen om installaties met grond luchtraketten op te stellen in het gebied ten zuiden van de 32e breedtegraad en Iraks openlijke schending van de vliegverbodgebieden", zo zei Paul Clarke, een woordvoerder van het Witte Huis. De gea- lieerden beschouwen de instal laties als een bedreiging voor hun vliegtuigen. Een van de doelen was waarschijnlijk een raketinstallatie bij As- Samawah waarmee de vlieg tuigen van het bondgenoot schap zijn beschoten, meldde HKH prinses Margriet wordt vandaag, dinsdag 19 januari, 50 jaar. BORNE - Het kunstwerk „Win- dobstructie" van de Amster dammer Henk Rijzinga is voor de tweede keer in Borne ver nield. Eigenaar J. ten Voorde van de Werkplaats voor Beel dende Kunst in Borne heeft dit maandag bekendgemaakt. Hij heeft van de vernieling aangif te gedaan bij de politie. NEW YORK - De VN overwe gen het zenden van een troe penmacht van rond 3.000 man naar de na de Golfoorlog nieuw getrokken Iraaks- Kuwaytse grens, waar zich reeds een VN-missie van een paar honderd militaire waar nemers bevindt. Naar maandag uit bronnen van diplomaten en de VN werd ver nomen hebben functionarissen van deze missie secretaris generaal Boutros Boutros Gha- li aanbevolen drie gemechani seerde bataljons te sturen voor de gedemilitariseerde zone tus sen Irak en Kuwayt. Doel van deze macht zou zijn toe te zien op het respecteren door Bagh dad van de nieuwe grenslijn tussen beide landen. een Amerikaanse tv-zender op gezag van een Iraakse oogge tuige. De luchtactie had ongeveer de zelfde opzet als die van afgelo pen woensdag maar was klei ner van omvang. Amerikaanse bommenwerpers werden bij hun aanval gedekt door zes Franse Mirage 2000-jagers en vier Britse Tbrnado GR1- jachtbommenwerpers. De toestellen werden in de lucht bijgetankt door een KC-135 tankvliegtuig. Vergelding In de noordelijke no-fly zone hebben twee Amerikaanse F- 4G toestellen raketten afge vuurd op twee radarinstalla ties ten zuidwesten van Mosul. Ook werd een Iraakse legerba sis bij Bashiqah bestookt, ten noordwesten van Mosul. Dat meldde een Amerikaanse le- gerwoordvoerder op de Turks- Amerikaanse basis Incirlik in Zuid-Turkije, vanwaar de toestellen waren opgestegen. De actie was een vergelding voor een aanval van de Iraakse luchtafweer op Britse Jaguar toestellen die een routine- vlucht boven het gebied uit- Het ziet er daarom naar uit dat de herziening van de wao in de Tweede Kamer wordt geregeld met wisselende meerderheden. De PvdA en de oppositiepartij en zullen dan de aantasting van bestaande uitkeringen te genhouden, terwijl het CDA en de WD een hardere korting op nieuwe gevallen zullen probe ren door te drukken. Kans gemist CDA-Kamerlid Biesheuvel heeft de hoop nog niet hele maal laten varen dat de twee regeringspartijen het alsnog eens worden, maar sprak maandagavond toch van „een heel belangrijke kans die nu is gemist". Volgens een PvdA- woordvoerder ontbrak echter voerden. Volgens Baghdad vie len bij de aanvallen op Noord en Zuid-Irak maandag 21 do den en een gewonde, zo meldde de radio op gezag van een le gercommuniqué. Er werden verscheidene stukken militair materieel vernield. Bij een van de acties in het zuiden „wier pen de vijandige vliegtuigen fragmentatiebommen af". De aanvallen, zijn teruggeslagen door de Iraakse luchtafweer, aldus het comuniqué. De nieu we luchtactie volgde een dag na de Amerikaanse kruisrake- taanval op een nucleaire instal latie bij Baghdad. De VN ver wierpen in het weekeinde de Iraakse eis dat de geallieerden hun luchtoperaties in Zuid- Irak moeten staken omdat an ders de veiligheid van de VN- toestellen die naar Baghdad vliegen, niet kan worden gega randeerd. Vice-premier Tarek Aziz beschuldigde maandag van VN-commissie die moet toezien op de vernietiging van Iraks massavernietigingswa pens, van medeverantwoorde lijkheid voor de Amerikaanse aanval van zondag. Rusland, dat het Westen tot dusverre steunde in de nieuwe confrontatie met Irak, zei de compromisbereidheid bij het CDA. Eerder op de avond waren woordvoerders van CDA en PvdA nog redelijk optimis tisch dat het kabinet een com promisvoorstel zou weten te formuleren. Grootste struikel blok bleek na een avond van intensief politiek beraad de mate waarin de nieuwe wao- uitkeringen zouden moeten worden gekort om de bestaan de uitkeringen te ontzien. De CDA-fractie wilde de over gangstermijn voor nieuwe ge vallen geheel laten vervallen. In de oorspronkelijke kabi netsplannen wordt voor een pe riode van I tot 4 jaar een uitke ring van 70 procent van het laatst verdiende loon gegaran deerd. De PvdA moest niets hebben van het voorstel van de CDA-fractie. maandag dat de Veiligheids raad van de VN de situatie in Irak opnieuw moet bezien. Dif beleid van Moskou komt ken nelijk steeds meer onder druk te staan van conservatieven die president Boris Jeltsin ervan beschuldigen Irak als vroegere naaste bondgenoot te verra den. „De tijd is rijp om de si tuatie (in de Golf) opnieuw te bezien. Ons standpunt is nog steeds dat de reactie op acties van Irak naar verhouding moet zijn en alleen volgens overeen gekomen beslissingen", zo stond in een verklaring van het ministerie van buitenlandse zaken in Moskou. Eerder op de dag noemde het de aanvallen van zondag en maandag „on aangepast een van vijf permanente leden van de VN-Veiligheidsraad, liet maan dag weten dat het voor een vreedzame oplossing van het conflict in de Golf is. „Wij wil len geen verslechtering van de situatie in de Golf. Wij hebben altijd gesteld dat internationa legeschillen op vreedzame wij ze geregeld dienen te worden", aldus een in Beijing uitgegeven verklaring. Libië riep maan dag de Arabische landen op de geallieerde raketaanval op Baghdad te veroordelen. Het Libische ministerie van een heid verklaarde dat het bij de aanval ging om „agressie tegen een Arabische staat" die een bedreiging vormt voor „de Arabische collectieve veilig heid". Premier Lubbers deed vervol gens in de loop van maandag het compromisvoorstel de over gangsperiode terug te brengen naar een half tot een jaar. Maar ook deze variapt bleek voor de PvdA-fractie en de PvdA- bewindslieden niet aanvaard baar. De PvdA vindt dat in het com- promisvoortsel iemand te snel terugvalt op een minimum uitkering. De PvdA heeft nog geprobeerd de lengte van de overgangsperiode opnieuw ter discussie te stellen. Maar al gauw bleek, zo zegt men in PvdA-kring, dat de CDA- fractie niet verder wilde gaan dan het compromis-Lubbers. Het kabinet zal dinsdag for meel nog zijn laatste schrifte lijke reactie geven in de schrif telijke voorbereiding voor de wao-wets voorstellen. Daarin zal de regering - nu het overleg is mislukt - vasthouden aan de bevriezing van de bestaande wao-uitkeringen voor mensen onder de 50 jaar en aan de oor spronkelijke maatregelen voor nieuwe gevallen. DEN HAAG - De opening van de nieuwe autoweg de A4 bij Putte kan pas plaatsvinden als het Belgische gedeelte van de ze weg voltooid is. Het gaat om de nieuwe zoom- weg A4 tussen de A58 bij Ril land Bath en de A12 bij Ant werpen. Door deze nieuwe weg zal de verkeersstroom door Putte aanzienlijk verminde ren. De WD-kamerleden Jor- ritsma en Tb Veldhuis vonden het te gek voor woorden dat Putte verkeersoverlast onder vond terwijl dat zou kunnen worden opgelost door voor de officiële opening de weg voor het verkeer open te stellen. Dinsdag 19 januari Zierikzee Bruidsmodeshow in de Con certzaal. 20.00 uur. Bestuursvergadering ISD in gebouw aan Oude Haven. 19.30 uur. Extra ledenvergadering WV- Zierikzee. Auberge Maritime. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH. De Schut- se. 14.00 uur. Dreischor Jaarvergadering afdeling Noordgouwe eo NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping van De Schutse. Bij familie De Bruine, Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 15.00 uur. Woensdag 20 januari Burgh-Haamstede Vergadering commissie grond en pachtzaken. Gemeentehuis. 19.30 uur. Haamstede Gebedsdienst in RK-kerk in kader oecumenisch overleg Sa men Verder. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 21 januari Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 22 januari Zierikzee Dorkas samenzangavond voor Somalië. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 23 januari Westenschouwen Excursie Boswachterij. Vanaf Hogeweg 112. 10.00 uur. Nieuwerkerk Toneeluitvoering PJZ. Dorps huis. 19.30 uur. Maandag 25 januari Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Nederland se Hervormde kerk. 19.30 uur. Haamstede Schrijf avond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (recreatiezaal). Van 19.00 tot 20.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering gemeente Westerschouwen in het ge meentehuis. 14.00 uur. Brouwershaven Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (Bostonplein). Van 19.00 tot 20.30 uur. Gemeenteraadsvergadering in stadhuis. 19.30 uur. Ouwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Familie Sies (Kon. Julianastraat 12). Van 19.00 tot 20.30 uur. Dinsdag 26 januari Zierikzee Jaarvergadering NBvP. Foyer Mondragon. 14.00 uur. Schrijfavond Amnesty Inter national. Prinses Juliana- school (Jannewekken 19). Van 19.00 tot 20.30 uur. Scharendijke Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (consistorie). Van 19.00 tot 20.30 uur. Noordgouwe Schrijfochtend Amnesty Inter national. Van 10.00 tot 12.00 uur. Nieuwerkerk Schrijfavond Amnesty Inter national. Gereformeerde kerk (zaaltje Badhuisstraat). Van 19.00 tot 20.30 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Thema-avond interkerkelijke werkgroep Gewoon Anders over homosexualiteit in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Vrijdag 29 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Nehalennia. De Driehoek. 20.00 uur. Brouwershaven Presentatie toeristische activi teiten VW Brouwershaven. Stadhuis. 20.00 uur. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand ZIERIKZEE 20 januari 01.35 139 07.35 -131 14.05 155 20.10 -125 21 januari 02.40 149 08.40 -140 15.05 165 21.00 -121 ROOMPOT BUITEN 20 januari 00.10 136 06.25 -127 12.35 151 18.50 -122 21 januari 01.10 147 07.15 -137 13.20 163 19.30 -120 BRUÏNISSE 20 januari 01.40 146 07.35 -140 14.30 163 20.10 -134 21 januari 03.00 159 08.35 -148 15.25 178 20.55 -129 WEMELDINGE 20 januari 01.35 145 07.40 -137 14.15 161 20.10 -131 21 januari 02.50 156 08.35 -145 15.15 173 21.00 -126 Springtij 24 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 TILBURG - De nepbrief van PTT Telecom en de niet be staande „Communicatie Re cherchedienst" waarvoor de Tilburgse politie eind vorige week waarschuwde, blijkt een grap. In de brief, voorzien van officiële logo's, werd houders van niet gekeurde draadloze telefoons een boete van 450 gulden opgelegd. De politie hield rekening met oplichting op grote schaal en nam de zaak hoog op. Dit ge beurde nadat een 30-jarige vrouw zich met de brief bij de politie meldde. Nadat de nep brief in het nieuws was geko men, meldden de daders - de echtgenoot van de Tilburgse en, diens broer - zich geschrokken op het politiebureau. Zij had den er geen rekening mee ge houden dat de vrouw met de brief naar de politie zou kun nen lopen, aldus maandag een woordvoerder van de Tilburgse politie. Overigens blijkt dat van een officiële aangifte geen sprake is. De briefschrijvers zouden desondanks kunnen worden vervolgd voor valsheid in ge schrifte, maar dat gebeurt niet. Wel kunnen zij binnenkort een uitnodiging verwachten voor een serieus gesprek op het poli tiebureau, aldus de woordvoer der. door Mare Legendre 45 procent positief over president t NEW YORK - Amerikanen denken positiever over de toekomstige president van hun land dan bij de verkiezingen in november. Volgens een opiniepei ling van CBS News/New York Times is 45 procent van de (ondervraagde) Amerikanen goed over Bill Clinton te spreken, terwijl zo'n 19 procent de nieuwe president maar niets vindt. Voor de november- verkiezingen liet 40 procent zich positief over Clin ton uit, maar was 41 procent veel minder enthou siast over hem. DEN HAAG - Het kabinet is er maandagavond uit eindelijk toch niet in geslaagd een voorstel te doen om uit de politieke impasse over de wao te komen. Het kabinet wilde bestaande wao'ers ontzien door harder te korten op nieuwe gevallen, maar de ma nier waarop het dit wilde bereiken vond geen gena de in de ogen van de PvdA.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2