Hoge boetes voor onverzekerd rijden bij het kantongerecht Toenemend verzet van watersportorganisaties 'Voorkoming besmetting net als bij aids de enige kans op overleving' streeknieuws Zachte winter, zomer zonder een hittegolf J. Voorn, landelijk coördinatrice iepziekte: Jaarvergadering Vrienden van Westerschouwen Tegen pleziervaartuigenbelasting VRIJDAG 15 JANUARI 1993 NR 25291 Kever vliegt naar gezonde iep en vreet de bast weg in de oksel van twijgen (meestal 2 a 3-jarigen) De houtvaten raken verstopt, hetgeen te zien is aan een donkere (bruinige) verkleuring Kever vliegt naar kwijnende iepen om eierei te leggen Kever 3 x werkelijke grootte Larve 3 x werkelijke grootte Patroon van de larvegangen onder de bast 2 werkelijke grootte Kever legt eieren in ander dood iepehout Ook in openhaardhout van ongeschild iepen Het leven van de iepespintkever in beeld gebracht. ZIERIKZEE - „De mens heeft de verspreiding van de iepziekte in de hand gewerkt door besmet iepe hout over grote afstanden te vervoeren, iets wat on der natuurlijke omstandigheden onmogelijk zou zijn geweest. Op de mens rust nu ook de verantwoor delijkheid de iep te helpen overleven". Dat is de reactie van biologe Joke Voorn, landelijk coördina trice iepziekte op de visie van natuurhovenier E. Dijst uit Dreischor op iepziekte en de vraag of be strijding daarvan enig nut heeft. Dijst schreef eerder in een arti- kei dat iepziektebestrijding ei genlijk onbegonnen werk is. ,,De natuur ruimt op wat niet meer in het systeem past", luidt de stelling van de natuur hovenier. Volgens hem wordt de gevreesde iepziekte niet al leen verspreid door de iepe spintkever, maar ook via spo ren van paddestoelen. Volgens Dijst kan elke beschadiging van een iep leiden tot besmet ting met iepziekte. Mevrouw Voorn is het daar volstrekt niet Geen paddestoelen ,,De iepziekteschimmel vormt geen paddestoelen op de bo men, sporen worden dus niet door de lucht verspreid", aldus mevrouw Voorn. „Slechts een beperkte groep schimmels doet dat. Sporen van de iepziekte schimmel kunnen slechts zeer kort buiten de boom overleven. Onderzoek uit Engeland heeft aangetoond dat wanneer de iepespintkevers meer dan drie kilometer vliegen de aan poot jes en bek klevende sporen zo ver uitgedroogd zijn dat ze niet meer kunnen ontkiemen". Iepziekte, zo stelt mevrouw Voorn, wordt veroorzaakt door de schimmel Ophiosta Ulmi. Voor haar verspreiding maakt de schimmel in Europa ge bruik van de iepespintkever. „De iepespintkever broedt on der de bast van dode iepen. Na het uitvliegen voeden de jonge kevers zich met iepebast .van gezonde bomen", aldus me vrouw Voorn. Volgens de biolo ge leverde deze levenswijze voor de komst van de iepziekte in 1919 nooit problemen op voor de iepen. „Na de komst van de iepziekte fungeerde de kever echter als verspreider", aldus mevrouw Voorn. „Al etend brengt hij schimmelspo ren in de sapstroom van de iep". Zij stelt dat om verspreiding van de iepziekte tegen te gaan vermenigvuldiging van de ie pespintkever moet worden voorkomen. Iepziekte kan ook via wortelcontact en be smet gereedschap worden over gebracht. Bijna 70 jaar inten sief onderzoek door talloze we tenschappers over de hele we reld heeft veel kennis omtrent de levenscyclus van de ie pespintkever en schimmel op geleverd. Men is erin geslaagd iepesoorten te kweken die zelfs tegen de nieuwe agressieve iep- ziektevormen bestand zijn", al dus mevrouw Voorn. Toch is het volgens haar een absolute noodzaak om zieke iepen weg te halen om te proberen andere iepen te behoeden voor besmet ting met iepziekte. Daarbij is volgens haar haast geboden. „De levenscyclus van de iepespintkever - uit het ei komen, verpoppen, uitvliegen en iepen besmetten - vergt vijf tot zeven weken. Een iep die in mei is besmet en gestorven kan in juni al als broedplaats voor kevers dienen die in juli uit vliegen en andere iepen besmetten". Het omzagen en onschadelijk maken van zieke of dode iepen, en de herinplant van nieuwe bomen, kost geld. Volgens mevrouw Voorn kun nen de kosten oplopen tot 2000,- per boom. „Daar wordt naar verwezen als er geklaagd wordt over geldgebrek. Er is haast geboden bij het vernieti gen van de zieke iepen en dat maakt alles extra duur", aldus de biologe. Stress Natuurhovenier Dijst stelt in zijn betoog dat bomen en plan ten die het niet naar hun zin hebben last krijgen van een soort stress waardoor ze extra sterk zouden gaan ruiken en daardoor extra aantrekkelijk zouden zijn voor de iepespint kever. Mevrouw Voorn; „Dat bomen in sléchte conditie ster ker ruiken is zeker waar, ze kunnen daardoor eerder opge merkt worden door de kevers. Maar vroeg óf laat waren ze toch het slachtoffer geworden. Tegen iepziekte is geen medi cijn. Voorkomen van besmet ting is net als bij aids de enige kans op overleving". Dat de iepziekte zo om zich heen heeft kunnen grijpen komt volgens de biologe omdat de ziekte in Europa en Ameri ka nooit voorkwam. „De iepen hebben dus nooit de kans ge kregen resistentie hiertegen te ontwikkelen, zoals in het oor spronkelijke verspreidingsge bied van de schimmel. Het langs natuurlijke weg ontwik kelen van resistentie tegen een parasiet of pathogeen (ziekte verwekker) kost tientallen ge neraties. In het geval van iep ziekte vele eeuwen", aldus me vrouw Voorn. Geschiedenis Rond 1919 werd het eerste geval van iepziekte in ons land ge meld. Drie Nederlandse biolo gen startten het onderzoek naar de veroorzaker van de ziekte en zij ontdekten dat de iepziekte veroorzaakt werd door de schimmel Ophiostoma ulmi, die voor haar versprei ding gebruik maakt van de ie pespintkevers. In Italië stierf de iep als gevolg van de iep ziekte vrijwel geheel uit, met desastreuze gevolgen voor de wijnteelt. De iep werd daar al duizenden jaren gebruikt als draagboom voor de wijnran ken. Vervoer per schip van met kevers en schimmel besmet ie pehout van Europa naar Ame rika bleek in 1930 verantwoor delijk te zijn voor introductie van de ziekte in dit werelddeel. De ook in dit werelddeel onbe kende ziekte veroorzaakte de sterfte van miljoenen iepen in Amerika, Engeland en het Eu ropese vasteland. ZIERIKZEE - „Ik wist niet dat de verzekering van mijn auto met terugwerken de kracht was opgezegd in verband met administratieve onduidelijkheden. Toen ik dat hoorde heb ik hij een andere maatschappij gelijk een nieuwe verzekering afgesloten. In de periode daar tussen heb ik een proces-verbaal gekregen". P. M. van de G. uit Zonnemaire kwam zich bij kantonrechter mr A. L. R. Melens be klagen over niet minder dan drie proces-verbalen. Desalniettemin vertrok hij uit de rechtzaal met boetes van in totaal 650 gulden en een voorwaardelijke ont zegging van de rijbevoegdheid. Van de G. gaat in hoger beroep. Op 28 september 1991 werd hij bekeurd omdat hij in de Lange Nobelstraat te Zierikzee ver keerd stond geparkeerd. Op 30 september 1991 stelde de poli tie in Brouwershaven vast dat de auto waarmee hij rondreed niet verzekerd was en op 28 de cember 1991 werd geregi streerd dat de Zonnemairenaar in Westerschouwen 106 kilome ter in plaats van de maximaal toegestane snelheid van 80 ki lometer reed. „Dat fout parke ren was omdat ik even naar de videotheek moest en geen kleingeld bij me had voor de parkeermeter. Van het feit dat mijn auto niet meer verzekerd was wist ik niets af, dat hoorde ik pas op 30 september. En van die snelheidsovertreding heb ik nog nooit iets gehoord", zo h de zijn verdediging. Officier van justitie mr H. F. Mos was er niet van onder de indruk. Hij herinnerde er aan dat Van de G. in juli 1991 ook werd bekeurd voor onverze kerd rijden en eiste daarom nu 750 gulden boete en voorwaar delijke ontzegging van de rij bevoegdheid voor vier maan den met een proeftijd van twee jaar. Voor de parkeerovertre- ding wilde hij 50 gulden en voor de snelheidsovertreding 300 gulden. Kantonrechter Me lens verzachtte die eisen enigs zins door respectievelijk 400, 50 en 200 gulden boete vonnis sen. Maar dat vond Van der G. nog veel te veel. Hij liet weten in hoger beroep te gaan. „Ik had de papieren voor de motorverzekering ingevuld en ingeleverd", aldus C. W. uit Zie rikzee. Kantonrechter Melens wees hem er op dat hij ook moet opletten of er vervolgens een reactie komt van de verze keringsmaatschappij. Bij W. was dat niet het geval. Het on verzekerd rondrijden met zijn motor kwam hem op een boete van 500 gulden te staan. T. H. uit Bruinisse werd twee keer aangehouden omdat hij rond reed met een onverzekerde auto. Vanwege de financiële problemen waarin H. verkeert bracht de kantonrechter de ge- eiste boete van twee keer 750 gulden terug tot twee keer 200 gulden. De voorwaardelijke ontzegging van de rijbevoegd heid voor acht maanden met een proeftijd van twee maan den die de officier vroeg wees hij wel toe. Verder kreeg S. E. D. uit Brouwershaven een boe te van 400 gulden voor onverze kerd rijden en H. J. H. uit Zie rikzee een boete van 250 gul den. „Van links is de kruising wel overzichtelijk, maar van rechts niet met al die hoge bomen", al dus H. M. M. V. uit Schijndel. Hij moest zich verantwoorden voor het veroorzaken van een aanrijding op 12 april 1992 op de kruising Kooymansweg/La- ge Zoom te Renesse. Door geen voorrang te geven aan een van rechts komende auto ontstond een forse aanrijding waarbij de passagiere van de andere auto zwaar lichamelijk letsel opliep. ,,Ik zag die auto te laat, ik kon een aanrijding niet meer voorkomen", aldus de jeugdige Brabander, die zich zeer berouwvol toonde. De kantonrechter wees er op dat het ongeval dat hij veroor zaakte bijna een misdrijf was. Hij legde V. een boete op van 500 gulden plus een voorwaar delijke ontzegging van de rij- bevoegheid van vier maanden met een proeftijd van twee jaar. Mevrouw J. van der A. uit Kerkwerve werd door de kan tonrechter niet schuldig bevon den. Zij parkeerde haar auto op een invalidenparkeerplaats aan de Gasthuisboomgaard te Zierikzee omdat ze met haar dochtertje, dat hoge koorts had niet zo ver buiten wilde lopen naar de winkel waar ze le vensmiddelen moest kopen. Tben ze terug kwam was men bezig haar auto weg te slepen. „Ik vind dat het een noodsitua tie betrof waarin u die keuze wel mocht maken. Daarom zou het terecht zijn wanneer u de wegsleepkosten terug zou krij gen van de gemeente Zierik zee", aldus mr Melens. HILVERSUM - De Vara radio herdenkt vandaag, vrijdag, de onlangs overleden pianist en componist Theo Bruins. Tij dens de uitzending vanaf zes uur op radio vier worden opna men van Bruins uit onder meer 1965, 1974 en 1991 uitgezonden. De geplande programma's De Klassieken komen te verval len. ZIERIKZEE Geslaagd Len Lagendijk, werkzaam bij makelaarskantoor Van Dijke/ Korstenbroek heeft zijn oplei ding voor makelaar voltooid. Binnenkort wordt hij als ma kelaar beëdigd. Philatelica De afdeling Schouwen- Duiveland van de internatio nale vereniging Philatelica houdt zaterdag 20 februari weer een postzegelbeurs in het gebouw van de scoutinggroep aan de Van Veenlaan in Zierik zee. Daar liggen tussen 10.00 en 17.00 uur postzegels, postzegel boekjes, mapjes, eerste dagen veloppen enz te kijk. Ook is er een dubbeltjeshoek, met daar in postzegels die niet meer dan een dubbeltje kosten. BROUWERSHAVEN/ ZONNEMAIRE Oliebollenactie Ook dit jaar houdt de Gerefor meerde Kerk Brouwersha- ven/Zonnemaire een oliebol lenactie. In Brouwershaven en Middenschouwen worden za terdag 6 februari vanaf 9.00 uur oliebollen huis-aan-huis verkocht. De opbrengst van de oliebollenactie is bestemd voor het orgelfonds van de gerefor meerde Ichtus-kerk in Brou wershaven. De oliebollen kun nen telefonisch besteld worden en wel via telefoonnummers 01112-1973 en 01119-1331. Er wordt over heel Schouwen- Duiveland bezorgd. 1992 zet warme ritme voort ZIERIKZEE - Het weer. Iedere dag het gesprekson derwerp van velen. Nu het nieuwe jaar al bijna twee weken oud is, kan een balans op worden gemaakt van het weer van het afgelopen jaar. Daaruit blijkt dat 1992 opnieuw een warm jaar was en dat de war me cyclus die in 1988 begon nog niet doorbroken is. Uitschieter in positieve zin was de maand mei. Te koud werd oktober. Al met al werd 1992 te warm, wat zonneschijn betreft normaal, maar duidelijk te nat. De winter stelde in 1992 weinig voor. In de eerste helft van de cember kwam nog wel lichte tot matige vorst voor, maar de eerste wintermaand werd op nieuw te zacht. Ook januari was zacht, al kon men vooral in het oosten van het land en in Limburg een paar dagen op de schaats komen. Opvallend wa ren wel de zeer hoge barome terstanden in beide maanden. Het eeuwrecord wat betreft de hoogste gemiddelde luchtdruk werd verbeterd. Ook in februa ri lag de gemiddelde tempera tuur twee graden boven het ge middelde. Maart schoot minder warm uit zijn slof dan voorgaande jaren en april, soms berucht om zijn grillen, verliep deze keer iets te warm. Mei werd de warmste bloeimaand van deze eeuw. Ge middeld bedroeg de etmaal- temperatuur in de Bilt 15.6 gra den, tegen 12.6 normaal. Met deze waanzinnig hoge score werd de meimaand van 1947 (15.1) naar het tweede plan ver wezen. De eerste zomerse dag werd al op 14 mei genoteerd. Met een gemiddelde van 17.8 graden veroverde de zomer van 1992 een vierde plaats in deze eeuw. Het gemiddeld mini mum van 12.9 graden beteken de een eeuwrecord. De zomer werd vooral gekenmerkt door een lange reeks van warme da gen. Hittegolven kwamen niet voor, maar aangenaam bleef het daardoor wel. Juni begon met veel onweersbuien en re gen. Daarna werd het vooral langs de oostgrens langdurig droog. In de rest van het land werd het een stuk natter. De herfst verliep eigenlijk nor maal, maar wel nat. Door het warme Noordzeewater vielen er vooral langs de kust veel buien. Naarmate de maand vorderde, werd het steeds war mer. Oktober was koud en nat. De gemiddelde temperatuur bedroeg 8.0 graden en werd daarmee de koudste wijn maand sinds 1974. November was daarentegen zeer zacht, waarbij de etmaaltemperatuur even hoog werd als die van ok tober: 8.0 graden. Dat was in de Bilt nog niet eerder voorgeko men in deze eeuw. HAAMSTEDE - Maandag 18 januari houdt de Vereniging Vrienden van Westerschouwen haar jaarvergadering. De ver gadering wordt gehouden in een zaal van de Gereformeerde kerk aan de Platboslaan in Haamstede. De vergadering j begint om 20.00 uur. Op de agenda staat naast het jaarverslag van de secretaris en het jaarverslag van de pen ningmeester ook de begroting voor 1993 van de vereniging. Na het huishoudelijk gedeelte van de vergadering wordt de film 'Oosterschelde, meer dan alleen water' vertoond. .,.•,1, niirt Ili ZIERIKZEE - Het wetsvoorstel pleziervaartuigenbelasting dat staatssecretaris Van Amelsvoort van financiën vorige week ter beoordeling naar de Raad van State heeft gestuurd stuit andermaal op grote kritiek van het Platform Plezier vaartuigenbelasting. Dat blijkt uit een persbericht van het Koninklijk Neder lands Watersport Verbond. Een groot aantal belangenor ganisaties, dat zich heeft ver enigd in dat platform streed eerder met succes tegen de vaarbelastingsplannen, waar na de Raad van State medio 1992 een vernietigend advies uitbracht en het kabinet de voorstellen naar de prullen mand verwees. Financiële problemen De invoering van de vaarbe- lasting gaat volgens het plat form volledig voorbij aan de toenemende financiële proble men van de watersportsector en komt uitsluitend ten goede aan de algemene middelen van het rijk. „Door bezuinigingen van de rijksoverheid worden lagere overheden steeds vaker geconfronteerd met hogere be heerslasten", aldus het persbe richt. Volgens het KNWV wordt dat nog eens versterkt omdat het rijk een aantal taken, zeker op het terrein van openluchtre creatie en de overdracht van vaarwegen naar lokale overhe den, afstoot. „Deze extra las ten worden op basis van het profijtbeginsel afgewenteld op de watersporter", aldus het KNWV. „Deze wordt dus in toe nemende mate geconfronteerd met brug- en sluisheffingen, vaarvergunningen en dergelij ke". Daar komt volgens het KNWV nog bij dat in het kader van het milieubeleid door de water sportsector hard gewerkt wordt aan het verbeteren van het voorzieningenniveau in de jachthavens, waardoor lig- plaatstarieven aanmerkelijk worden verhoogd. Onrechtmatig: De conclusie van het Platform Pleziervaartuigenbelasting is derhalve dat de belasting on rechtmatig is. De watersport- organisaties zullen hun bezwa ren op korte termijn in Den Haag opnieuw kenbaar maken en beraden zich nog op verdere acties. In het Platform Plezier vaartuigenbelasting zijn verte genwoordigd het Koninklijk Nederlands Watersportver- bond (KNWV), de Koninklijke Nederlandse Toeristenbond, de Hiswavereniging, de Noord Nederlandse Watersport Bond, de Koninklijke Nederlandse Motorboot Club en het Breed Overleg Waterrecreatie. Verder maken deel uit van het Platform: De Nederlandse Wa terski Bond, de Nederlandse Vereniging van toerzeilers, de Nederlandse Federatie van Brandingwatersportverenigin gen, de Unie van Watertoe risten, Scouting Nederland, de Stichting Ronde- en Platbo- demjachten, de Federatie Oud Nederlandse Vaartuigen en de heer G. Beringen. Invoering van voorbelasting gaat volgens het Platform Pleziervaartuigenbelasting voorbij aan de financiële problemen van de watersportsector. (Archieffoto).

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5