'Evenwichtig en constructief windenergiebeleid ontbreekt' Actie Doe Mee voor de auto van Corné Afwijzing subsidie-aanvraag van ouderenorganisatie PCOB Heilige koe Bouwmarkt Riekusweel Concept-beleidsnota Windenergie Zeeland: Nog dertien mille nodig Raadsvergadering Westerschouwen VRIJDAG 15 JANUARI 1993 NR 25291 3 De auto is voor veel mensen één van de meest waardevolle bezittingen. Wat moeten we zonder onze trouw vervoer middel? Natuurlijk, het niet starten van de wagen leidt wel eens tot stress en frustratie, maar meestal brengt de heilige koe ons keurig naar de plaats van bestemming. Dat auto's vervuilend zijn voor het mi lieu. weet ook iedereen. Toch laten slechts weinig mensen de auto om deze reden staan. In Westerschouwen hoopt men daar iets op gevonden te heb ben. Het Verkeerscirculatie plan moet er voor zorgen dat de auto in het hoogseizoen wordt geweerd uit de kernen en de natuurgebieden. Geen stinkende uitlaatgassen meer in je borreltje als je op een ter rasje in Renesse zit. Geen el lenlange files, geen gevaarlij ke situaties meer voor fietsers en voetgangers. Kortom, een meer leefbare situatie voor toeristen en inwoners in het drukke topseizoen. Ter ver vanging van de auto rijden kleine shuttlebussen af en aan om de mensen toch op tijd daar te brengen waar zij heen wil len. Kaartjes hiervoor zullen gratis ter beschikking worden gesteld. Maar ook worden de mensen gestimuleerd de fiets te pakken. Op grote parkeer terreinen aan de randen van het gebied kunnen de auto's worden gezet waarna kan wor den overgestapt op de fiets die bij verhuurbedrijven kan wor den gehuurd. Auto's moeten dus worden vervangen door de fiets of benenwagen. Nu al is duidelijk dat Westerschouwen wat betreft dit ambitieuze plan een voorbeeldfunctie zal hebben voor andere gemeen ten in Nederland. Het moet daarom wel heel raar lopen wil de gemeente hiervoor niec veel financiële steun krijgen uit Den Haag en Middelburg. In het beleid van de overheid en provincie wordt immers ook al lange tijd prioriteit ge geven aan het milieu. Deze 'schone' voorzet van Wester schouwen kan dan ook zonder aarzelen worden ingekopt. P.S. MOERDIJK - Het aantal ar beidsplaatsen bij Shell Moer dijk wordt de komende jaren verder verminderd tot 790. Het bedrijf heeft dat donderdag avond meegedeeld aan de vak bonden. In september vorig jaar liet Shell nog weten het aantal arbeidsplaatsen te wil len verminderen naar 850. Daarmee kwam het bedrijf al terug op een besluit in maart 1992 om het aantal banen met 135 te verminderen tot 950. DELDEN - Het Zoutmuseum Twente dat sinds een jaar ge sloten is, gaat in mei weer open. Het museum is dan voor een miljoen gulden verbouwd en heringericht en zal aan eisen van deze tijd voldoen. BRUINISSE - Zaterdag 30 ja nuari houdt de gemeente Brui- nisse een bouwmarkt in het dorpshuis aan de Molenstraat. De bouwmarkt is bedoeld voor de woningbouw in de tweede fase van het plan Riekusweel. De bouwmarkt is toegankelijk van 10.00 tot 16.00 uur. Tijdens de bouwmarkt start de verkoop van woningen en gron den in Riekusweel. Bij de ver koop hebben inwoners van Bruinisse en mensen die econo misch gebonden zijn voorrang. De kavels bouwgrond voor vrijstaande woningen worden door de gemeente aangeboden terwijl voor de twee-onder-een- kap woningen en rijtjeshuizen een aantal bouwbedrijven hun plannen presenteren. De kavels bouwgrond voor vrijstaande woningen worden via loting verkocht. Dit bete kent dat gegadigden tot een maand na 30 januari gelegen heid hebben een voorkeur uit te spreken. Formulieren hier voor zijn tijdens de bouw markt beschikbaar. Begin maart worden de kavels via lo ting toegewezen. De twee-on- der-een-kap-woningen en rijt jeshuizen worden door drie aannemers aangeboden. Op de bouwmarkt geven, naast de aannemers in kwestie, ook de Christelijke Woningbouwver eniging Schouwen-Duiveland en Woningbouwvereniging Be ter Wonen acte de présence. De Christelijke Woningbouw vereniging wil in Riekusweel tien bejaardengeschikte huur woningen bouwen. Beter Wo nen is voornemens zes huurwo ningen voor bejaarden te bou wen. Er wordt vanuit gegaan dat met de werkelijke bouw van de tweede fase van Riekus weel nog voor de zomervakan tie van 1993 begonnen kan wor den. De gemeente Bruinisse verwacht veel belangstelling voor de bouwmarkt. verwachting t/m dinsdag 19 anuari WEERSVOORUITZICHTEN Zondag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 6 graden Mid.temp. 10 graden Windkracht zuid 5 Maandag Zonneschijn 30% Kans op neerslag 40% Min.temp. 4 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht zuidwest 4 Dinsdag Zonneschijn 50% Kans op neerslag 20% Min.temp. 2 graden Mid.temp. 7 graden Windkracht noordwest 4 ZON- EN MAANSTANDEN 16 jan. Zon op 08.39, onder 16.55 Maan op 02.48, onder 11.46 17 jan.Zon op 08.38, onder 16.57 Maan op 04.02, onder 12.21 18 jan.Zon op 08.37, onder 16.58 Maan op 05.10, onder 13.04 Nieuwe Maan: 22 jan. (19.28) HET WEEROVERZICHT DE BILT - Dit weekeinde is het zacht weer. Randstoringen op de Atlanti sche Oceaan en een hogedrukge- bied met het centrum boven Italië zorgen voor een zuidweststroming waarmee van oorsprong subtropi sche lucht richting Nederland wordt geblazen. Natuurlijk is deze lucht op de reis naar het noorden geleide lijk afgekoeld, maar morgenmiddag kan het kwik toch nog altijd de 10 graden bereiken. En dat is met recht zacht weer te noemen, want de voor deze tijd van het jaar normale waar de van de middagtemperatuur is zo'n 4 graden. Zeker in de eerste uren van zaterdagochtend is er nog veel bewolking waaruit plaatselijk nog wat regen of motregen valt, maar in de loop van de dag neemt toch ook de kans toe dat de zon er even bij komt. Er waait een matige zuidwestenwind, die aan de kust af en toe hard is. Zondag verandert er in wezen niet veel. Dat betekent: op nieuw zacht (maxima wellicht 11 graden), overwegend droog en eveneens als op zaterdag een mati ge zuidwestenwind. Het ziet er naar uit dat in het begin van de volgende week de temperatuur, zowel in de nacht als overdag, een flinke stap terug doet en dat de zon meer kan sen krijgt. ROTTERDAM - „White Marria ge", het speelfilmdebuut van de Poolse cineaste Magdalena Lazarkiewicz, opent op woens dagavond 27 januari het 22ste Film Festival Rotterdam. Het is één van de 60 wereld- en in ternationale premières onder de^ongeveer 200 films en docu mentaires die het festival dit jaaf".vertoont. Advertentie Voor al uw reparaties aan radio-TV-video KLEINGELD ELECTRONICS St. Domusstraat 79 Zierikzee, 01110-13348 Zl LRl KZttSCH t [jS® NIFUWSBODF» Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoo»- Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1. 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183.00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 6% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11-30 uur Vrijdagkrant donderdag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag. ..succesjes" (t/m 4 regels) f 7.- De advertentieprijzen zijn exclusief 17'/2% Ö.T.W. ZIERIKZEE - Ruim 12.000 heeft de werkgroep Wij doen mee voor de auto van Corné van Caritas Zierik zee opgeleverd. Daarmee heeft deze actiegroep bijna de helft van het bedrag vergaard dat nodig is om missionaris Corné Lathouwers te voorzien van een nieuwe auto. Corné Lathouwers werkt als missionaris in Manado op Su lawesi (het vroegere Celebes). Om zich in het uitgestrekte werkgebied te kunnen ver plaatsen maakt Lathouwers gebruik van een vijftien jaar oude Tbyota pick up. Na dik 280.000 kilometer door de brousse begint deze nu duide lijk slijtage-verschijnselen te vertonen. Daarom is een werkgroep van Caritas Zierikzee vorig jaar oktober begonnen met een in zamelingsactie voor een nieu we auto voor de missionaris. Daarvoor is in totaal zo'n 25.000 gulden nodig. Een heel bedrag, zo krijgen de leden van de werkgroep wei eens te horen. Dat mag dan zo zijn, maar volgens de werk groep moet het toch haalbaar zijn om dit bedrag bijeen te krijgen. Zeker wanneer men kijkt naar de ongeveer vieren veertig miljoen die met de jaar wisseling is „verknald". Door nog eens wat extra aan dacht te vragen voor deze actie hoopt de werkgroep alsnog de resterende dertien mille bijeen te krijgen, zodat deze de missi onaris begin maart kan verras sen met een nie 'we auto, waar mee hij zijn werk weer een aan tal jaren kan voortzetten. Tbt 15 februari kan men zijn gift storten bij de ABN/ AMRO-bank en wel op reke ningnummer 51.06.38.244. Dit onder vermelding van: Caritas Bijzondere Aktic Zierikzee. AMSTERDAM - Het Victoria hotel in Amsterdam is donder dagmiddag geveild voor 44,5 miljoen gulden. De koper is een nog onbekende groep waarin buitenlandse en Neder landse beleggers deelnemen. Het hotel werd geveild in op dracht van de ABN Amro bank, de belangrijkste hypo theeknemer. DEN HAAG - Het SGP- Tweede-Kamerlid Van Dis is opnieuw in de pen geklommen over aanstotelijk naakt. Hij vindt het totaal verwerpelijk dat het ministerie van defensie meewerkt aan de verspreiding van het tijdschrift Playboy on der de Nederlandse VN- troepen in het voormalige Joe goslavië. Hiervoor draagt zij twee argu menten aan. Allereerst meent zij dat het subsidieverzoek is beïnvloed door een aanvraag van subsidie door de FNV. Daarnaast vindt de PCOB het vreemd dat de ANBO wel sub sidie krijgt voor gemeentelijke activiteiten en de PCOB niet. In het raadsvoorstel laat het college weten teleurgesteld te zijn in de starre houding van met name de ANBO en de PCOB door niet met behoud van eigen identiteit gemeen schappelijke activiteiten te willen oppakken. De aanvra gen voor structurele subsidies moeten dus niet in overweging worden genomen, zo meent het college. Daarentegen laat zij wel ruimte open voor inciden tele subsidieverzoeken. Specifiek voorlichtende activi teiten die geen overlapping hebben met activiteiten van andere ouderenorganisaties, kunnen wel in aanmerking ko men voor een geldelijke bijdra ge. Te meer omdat zeventig PCOB-leden afkomstig zijn uit Westerschouwen Naast dit subsidieverzoek wordt de raad voorgesteld in te stemmen met de jaarrekening 1991 van De Bewaerschole en de begroting 1993 van De Be waerschole en De Burghse Schoole. Belangrijkste onder deel van de vergadering is ui teraard het houden van de alge mene beschouwingen. De ver schillende fracties geven door middel van het voorlezen van de algemene beschouwingen hun mening over de begroting 1993. Een week later, op maan dag 25 januari, volgt het ant woord van het college op de be- schouwirtgen en kan de begro ting 1993 worden vastgesteld. Deze vergadering begint reeds om 14.00 uur en wordt eveneens gehouden in het gemeentehuis ,van Westerschouwen. BURGH-HAAMSTEDE - Als het aan het college van burgemeester en wethouders van de gemeente Wes terschouwen ligt, wordt niet ingegaan op een her nieuwd subsidieverzoek van de Protestantse Chris telijke Ouderen Bond (PCOB). Deze subsidie-aan vraag komt aanstaande maandag 18 januari aan de orde tijdens de raadsvergadering. Deze vergadering begint om 19.30 uur en wordt gehouden in het ge meentehuis. Al eerder werd een subsidie verzoek van de PCOB afgewe zen. Argument dat hiervoor door het college werd aange dragen, was dat er eerst struc tureel samengewerkt moet worden tussen de vier verschil lende ouderenorganisaties die actief zijn op het gebied van be langenbehartiging van oude ren. Deze organisaties betref fen de CNV, FNV, ANBO, PCOB. Versnippering De bonden moeten dus ge meenschappelijk activiteiten ondernemen, anders bestaat de kans dat er versnippering en dus geldverspilling kan plaats vinden is de mening van het college. In een schrijven laat de PCOB weten het hier niet mee eens te zijn en vraagt het colle ge opnieuw het subsidiever zoek in overweging te nemen. doen aan de bestaande ge bruiksfunctie", aldus de be leidsnota. In de beleidsnota wordt onder scheid gemaakt in drie catego rieën. In categorie A vallen de kleine projecten met één tot vier windturbines. Als er spra ke is van een groep van vijf of meer windturbines wordt ge sproken over categorie B. In ca tegorie C vallen de echt grote windturbineparken. Voorlopig wordt er daarbij van uitgegaan dat deze windmolenparken mi nimaal 10 megawatt moeten le veren. Op een speciale Beleids- kaart Windenergie wordt aan-' gegeven waar, volgens de sa menstellers van de beleidsno ta, wat mogelijk is. Polders De echte grote windmolenpar ken maken weinig kans op Schouwen-Duiveland. In het overgrote deel van de Kop van Schouwen mogen, zo blijkt uit de kaart, geen windmolens neergezet worden. Ook het Schelphoekgebied is taboe voor windmolens en langs vrij wel de hele zuidkust van Schouwen-Duiveland dienen windmolens geweerd te wor den. Rond Brouwershaven mo gen geen windmolens ge plaatst worden en rond cen trumgemeente Zierikzee kan wellicht wel een enkele wind molen neergezet worden, maar mag geen sprake zijn van de plaatsing van groepen wind molens. Een gedeelte van de noordkust zou eventueel wel in aanmerking komen voor de plaatsing van windmolens of windmolen-parken en hetzelf de geldt voor het overgrote deel van het open polderlandschap. Zoals al aangestipt is volgens de samenstellers van de be leidsnota een combinatie van landbouw en windmolens heel goed denkbaar. Daarbij moet wel een aantal zaken in het oog gehouden worden. Een wind turbine is een bouwwerk en derhalve een obstakel dat de boer niet in de weg mag staan. Door de windturbines aan ,de. rand van kavel bouwgrond te plaatsen zou de boer volgens de beleidsnota niet al te veel last hebben van de windturbines. Probleem is wel dat door plaat sing van meerdere windmo lens, bijvoorbeeld langs de slootkant, het sproei vliegen onmogelijk wordt. Voor wat betreft het geluid hoeft plaatsing van meerdere windmolens op een perceel bouwgrond geen hinder op te leveren. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat midden in een windturbinepark, aan de voet van een mast, het geluidsni veau niet hoger is dan 70 dba en. dat is volgens de beleidsno ta binnen de wettelijke nor men. De invloed van windtur bines op de gewassen is vol gens de beleidsnota nihil en ook vee zou zich niet af laten schrikken door de bouwwer ken. rode gebieden (cat. A B uitgesloten) oranje gebieden (cat. A afwegen, cat. B uitgesloten) witte gebieden cat. A B (in beginsel inpasbaar) Energie. De overheid wil'ener- gie besparen en wil ook niet af hankelijk zijn van een of twee energiebronnen. Met dat gege ven in het achterhoofd wordt gezocht naar exploitatie van al ternatieve energiebronnen als water, zon en wind. In ons kou de kikkerlandje is het op grote schaal benutten van met name windenergie interessant, en dat met name in de windrijke kustgebieden. Wat dat betreft liggen in de provincie Zeeland volgens de samenstellers van de beleidsnota meer dan vol doende kansen. Maar men te kent daar wel meteen bij aan dat er eerst duidelijke regels moeten komen over wat er mo gelijk, wenselijk en haalbaar is.- Megawatts De rijksoverheid heeft de sti mulering van de ontwikkeling van windenergie in haar pro gramma opgenomen. Voor het jaar 2000 zou in Nederland in totaal 1000 megawatt uit wind energie gehaald moeten kun nen worden. „Om deze taakstelling te halen zal het windenergievermogen de ko mende jaren sterk moeten toe nemen", aldus de concept beleidsnota. Grootste pro bleem daarbij is volgens de sa menstellers van de beleidsnota de vraag waar de windturbines die nodig zijn om wind in ener gie om te zetten geplaatst kun nen worden. Sinds het begin van de jaren '80 worden allerlei initiatieven ontplooid met betrekking tot windenergieprojecten. Dit heeft ertoe geleid dat op veel plaatsen projecten zijn gereali seerd of in voorbereiding ter wijl er eigenlijk nog geen be leid vastligt met betrekking tot windenergie en de plaat sing van windturbines. „Daar om kan zich onduidelijkheid of onzekerheid voordoen over de realiseringskansen van winde nergieprojecten", aldus de be leidsnota. Middels de nota wil de provin cie aan de ene kant duidelijk heid scheppen over de moge lijkheden voor plaatsing van windturbines in de provincie Zeeland en aan de andere kant initiatiefnemers van winde nergieprojecten stimuleren. Daarom worden in de beleids nota een aantal gebieden op een rijtje gezet waar toepas sing van grootschalige wind energie, in de vorm van een windmolenpark bijvoorbeeld, mogelijk zou zijn in Zeeland. ZIERIKZEE - Het beleid van de provincie Zeeland is onvoldoende toegesneden op de ontwikkelingen met betrekking tot windenergie. ,,Een evenwichtig en constructief provinciaal energiebeleid in deze ont breekt op dit moment", concluderen de samenstel lers van de concept-beleidsnota Windenergie Zee land. In de nota worden de toekomstmogelijkheden voor toepassing van windenergie in de provincie Zeeland op een rijtj^gezet. pletter vliegen tegen mast of wieken. Een windturbine is niet geheel geruisloos en past ook lang niet overal in het landschap. In een beschermd natuurgebied zal de plaatsing van windturbines dan ook niet worden toegestaan. Een enkele windmolen in het polderlandschap zou volgens de samenstellers van de be leidsnota nog wel kunnen, maar een groep van meerdere windmolens bij elkaar, een windmolenpark, vindt men niet wenselijk. Dergelijke windmolenparken zouden bij voorbeeld weer wel in in dustriegebieden, waar toch al geen sprake is van een fraai landschap, kunnen. Een moge lijkheid voor plaatsing van groepen windmolens is volgens de beleidsnota landbouw grond. „Uit onderzoek is geble ken dat ook grote windturbiner parken op bijvoorbeeld land bouwgronden inpasbaar zijn zonder substantieel afbreuk te Ook wordt aangegeven waar windenergie op bescheidener schaal gerealiseerd zou kunnen worden en waar de initiatief nemer weinig planologische problemen mag verwachten. Men beperkt zich daarbij tot de mogelijkheden op het land. Plaatsing van windturbines in de Delta-wateren is weer een hoofdstuk apart. Mogelijkheden Om wind om te kunnen zetten in energie, lees elektriciteit, zijn twee zaken nodig: wind en een windturbine. Wind is voor al in het open polderlandschap voldoende voorhanden. Men mag echter niet zomaar overal windturbines neei; poten. Een windturbine op een verkeerde plaats kan allerlei' problem èn opleveren. Het kan bijvoor beeld voorkomen dat de molen precies in de baan ligt van de vogeltrek en dat vogels zich te i; t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3