Aanleg van bos simpel een kwestie van geld Geen boete voor Ouwerkerker Veiligheid scheepvaart op de Westerschelde Wateroverlast verplaatst van zuid- naar midden-Limburg- Rapport goede gronden voor nieuw bos Duizenden klachten over verwerking betaling Kinderpostzegels 2 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Buurtschappen door water omgeven ROERMOND - De overlast als gevolg van de ho ge stand van het Maaswater heeft zich donder dag verplaatst van zuid- naar midden-Limburg. Enkele buurtschappen binnen en nabij Roer mond zijn geheel door water omgeven. Dat heb ben woorvoerders van verscheidene hulpverle ningscentra meegedeeld. Het gaat om onder meer De Weerd, Rosslag en Ooi. In Zuid-Limburg hebben Geul- Ie en Vissersweert bij Roosteren nog veel last va het water. Met vrachtwa gens kunnen de plaatsn ove rigens nog wel worden be reikt. Wel zijn sommige wo ningen, onder meer boerde rijen, geheel geïsoleerd. De commissaris van de koning in in Limburg, E. Masten broek, die midden-Limburg bezocht, toonde zich zeer te vreden over de wijze waar op de hulpverlening wordt aangepakt. De situatie noemde hij minder erg dan aanvankelijk werd ver wacht omdat de Maas min der is gestegen dan volgens de prognoses het geval zou zijn. Mastenbroek deed geen enkele toezegging over een structurele aanpak van de regelmatig voorkomende wateroverlast. Tfechnici noe men bepaalde oplossingen of te duur, dan wel onhaal baar, aldus Mastenbroek. Noord-Limburg moet voor al vrijdag en zaterdag reke ning houden met veel water overlast. Donderdag haalde de politie geparkeerde auto's weg van een onderge lopen terrein nabij de Maas in Venlo. De parkeerplaats van het Sint Maartensgast- huis in Venlo kon vantvege het hoge water niet meer worden gebruikt. Het zie kenhuis zelf kampt niet, zo als in 1984, met waterover last. Een woordvoerder van rijkswaterstaat liet weten dat een vaarverbod is inge steld vanaf Buggenum, ten noorden van Roermond, tot nabij Sambeek. Binnen schippers worden ook opge roepen buiten dit gebied met matige snelheden te va ren om ongunstige golfslag te voorkomen. De Zuidlim burgse Maasdorpen Borg haren en Itteren zijn weer bereikbaar voor al het ver keer. De politie treft even wel maatregelen om nieuwsgierigen, vooral tij dens het komende weekein de, uit de dorpen te weren. Zij sluiten toegangswegen af. Familieleden van bewo ners van beide dorpen heb ben wel toegang. VLISSINGEN - De Nederlandse minister van ver keer en waterstaat mevrouw J. R. H. Maij-Weggen en haar Vlaamse collega J. S au wens hebben overeen stemming bereikt over een verscherpte loodsplicht op de Westerschelde. Schepen, die op weg zijn naar de Vlaamse havens Antwerpen en Gent, zullen voortaan (net als voor de scheepvaart op Nederland se havens al het geval is) onder een verscherpte loodsplicht vallen. Verscherpte loodsplicht houdt in dat zeeschepen boven de zestig meter een loods aan boord moeten nemen, evenals alle zeeschepen die gevaarlijke stoffen vervoeren (olie, gas, chemicaliën). Als een kapitein geen gebruik maakt van een loods, kan hij daarvoor worden bestraft met een zware boete dan wel hechtenis. Zeeschepen boven veertig meter worden verplicht gebruik te maken van de walraderbeloodsing. Verder zal de veiligheid op de Westerschelde worden bevor derd door bij slechte weersom standigheden loodsdiensten te blijven^ aanbieden via het sy steem van loodsen-op-afstand. De loods verricht dan zijn dien sten niet vanaf het schip, maar met gebruik van moderne ap paratuur op de wal. De rijksha venmeesters kunnen, als de veiligheid daarom vraagt, aan wijzingen aan de scheepvaart op de Westerschelde geven. De ministers Maij en Sauwens zijn voornemens op 21 januari de gemaakte afspraken met hun handtekening officieel te be krachtigen. De Westerschelde is één van de drukst bevaren en grilligste stromen ter wereld, waaraan zeer dicht bevolkte regio's grenzen. Bekommerd om de veiligheid en in het licht van de toename van het volume en het gevaarlijk karakter van de scheepsladingen blijkt het nog méér noodzakelijk het risico op ongevallen te voorkomen. Op dit ogenblik bestaat voor wat de scheepvaart op de Vlaamse havens betreft de loodsplicht zonder meer. Dit betekent dat de gezagvoerder niet verplicht is een loods fy siek in te schepen, maar dat het volstaat het loodsgeld te betalen. Thans werd tussen Nederland en Vlaanderen overeengeko men de loodsplicht te verscher pen. Dit brengt mee dat voor de toekomst niet alleen het loodsgeld te allen tijde ver schuldigd is, maar tevens dat strafrechterlijke sancties wor den toegepast, indien de gezag voerder nalaat een loods aan boord te nemen. Daar waar de huidige norm voor de bestaan de loodsplicht een diepgang van 22 decimeter bedraagt, zal de verscherpte loodsplicht nu gelden voor schepen langer dan zestig meter en zonder be perking van lengte voor alle schepen die gevaarlijke goede ren vervoeren. Hierdoor beo gen de beide ministers de vei ligheid op en aan de Schelde te optimaliseren. Tijden en standen volgens getijdetafel Hydro-meteocentrum Zeeland t.o.v. NAP ZIERIKZEE ROOMPOT BUITEN Datum Hoogwater Laagwater tijd stand tijd stand 16 januari 09.10 147 02.50 -118 21.55 139 15.30 -150 17 januari 10.15 137 03.45 -114 23.00 130 16.30 -138 18 januari 11.30 133 05.05 -114 17.50 -131 16 januari 08.00 146 01.40 -114 20.40 138 14.15 -145 17 januari 09.10 134 02.45 -109 21.55 126 15.30 -130 18 januari 10.25 129 04.00 -107 23.05 126 16.50 -122 16 januari 09.20 158 02.50 -128 22.00 153 15.25 -158 17 januari 10.25 149 03.45 -123 23.05 142 16.30 -145 18 januari 11.35 145 05.00 -120 17.50 -136 16 januari 09.15 154 02.50 -124 21.55 148 15.25 -155 17 januari 10.20 145 03.50 -120 23.10 138 16.35 -142 18 januari 11.35 141 05.05 -118 17.50 -134 WEMELDINGE Doodtij: 17 januari Actuele informatie over afwijkingen 06-91122353 DEN HAAG - Als het geld voor de honorering van al le „boscommissies" was besteed aan de uitbreiding van het bos, zou Nederland aanzienlijk meer bomen kunnen tellen. Binnen het tijdsbestek van een jaar hebben maar liefst drie duurbetaalde commissie zich gebogen over de toekomst van het Nederlandse bos. Donderdag verscheen het jongste rapport: „Goede gronden voor nieuw bos". Vorig jaar juni kwam de commissie-Vollenhove al tot de conclusie dat van het natuurbe leid niet veel terecht komt, ten zij het kabinet er aanzienlijk meer geld voor uittrekt. Nog geen maand later kwam de commissie-Verschuer met de boodschap dat de boseigenaren geldelijk moeten worden be loond om het bos in stand te kunnen houden. Natuurfunctie Nederland telt momenteel 334.000 hectare bos. Nog deze eeuw moet daar 25.000 hectare bijkomen. Het gaat daarbij vooral om bos met een zogehe ten natuurfunctie; zodat flora en fauna ongestoord hun gang kunnen gaan. Het kabinet vindt dat echter nog niet ge noeg. Om diverse redenen moet er meer bos komen. Om de teloorgang van natuur en landschap tot stand te brengen, maar ook om de behoefte van toerisme en recreatie te voor zien. Zo mag het bos zich ver heugen in een toenemende be langstelling van de recreant. Gemiddeld brengt elke Neder lander vertien keer per jaar een bezoek aan het bos. Het bosbezoek vervult daarmee de belangrijkste plaats in de vrij etijdsbesteding. Houtbehoefte Daarnaast is bos nodig om te kunnen voorzien in dé behoefte aan hout. Nederland haalt meer dan 90 procent van het be nodigde hout uit het buiten land. Ons land levert daarmee een belangrijke bijdrage aan de vernietiging van het tro pisch regenwoud. Daarom moet de zelfvoorzieningsgraad omhoog. Landen als Groot- Brittannië en België voorzien bijna geheel in de eigen hout behoefte. Het kabinet is tevre den als op termijn in ieder ge val een kwart van het benodig de hout van eigen bodem komt. Tén slotte is daar nog het broei kaseffect, veroorzaakt door het hoge energieverbruik en de daarmee gepaard gaande uit stoot van kooldioxyde. Planten nemen kooldioxyde op uit de lucht en slaan dat op, zodat het broeikaseffect vermindert. Bossen kunnen ook wat dat be treft een nuttige functie ver vullen. Economie Het probleem is echter dat het planten van bossen economisch niet aantrekkelijk is. De kos ten wegen niet bij lange na niet op tegen de opbrengsten. De aanleg van een hectare naald bos kost minimaal vijfduizend gulden, populierenbos circa drieduizend gulden terwijl een eikenbos maar liefst achtdui zend gulden kost. De opbrengsten (subsidies en houtverkoop) liggen niet hoger dan vierhonderd gulden per jaar. En daar moet dan het on derhoud nog van worden be taald. Particuliere boseigena ren klagen al jaren steen en been dat ze niet uit de rode cij fers kunnen komen. Ze vinden dan ook dat ze recht hebben op meer subsidie, omdat het bos een belangrijke maatschappe lijke functie vervult. Met deze gegevens toog de commissie- Bosuitbreiding in september aan de slag, in opdracht van staatssecretaris Gabor (land bouw en natuurbeheer). Bin nen vier maanden voerde voor zitter mr. F. Rauwenhoffdaar bij geholpen door onder andere G. van Aard enne en prof. P. Vellinga, ruim 25 gesprekken met belanghebbenden. Don derdag werd het advies aange boden aan Gabor en de minis ters Alders (milieu) en An- driessen (economische zaken). Keuzes maken Hoofdconclusie is dat het hui dige overheidsbeleid drastisch moet worden veranderd. Zo niet, dan komt er geen bos bij, stellen Rauwenhoff en de zij nen in het rapport „Goede gronden voor nieuw bos". Als de politiek echter kordaat te werk gaat en keuzes durft te maken, dan kan er de komende 25 jaar 50.000 hectare bos extra worden aangelegd. Dat moet gebeuren op landbouwgrond. Door de technische ontwikke lingen binnen de agrarische sector is er steeds minder grond nodig om de produktie op het huidige peil te handha ven. Omdat er bovendien toch al te veel graan is binnen de EG, kan er flink veel akker bouwland uit de produktie worden genomen. De commis si e ziet de Nederlandse akker bouwer als de boseigenaar van de nabije toekomst. In totaal kan op 30.000 hectare bouw land bos worden geplant. De behoefte aan bos is ten slotte groter dan de behoefte aan graan, stelt Rauwenhoff. Bosakkers Het EG-landbouwbeleid biedt mogelijkheden om over te schakelen van graanakkers naar bosakkers. Akkerbou wers kunnen subsidie krijgen op de aanleg van bos. Het ani mo daarvoor is echter niet bij ster groot. Veel boeren zijn bang dat ze beboste akkers in de toekomst niet meer mogen gebruiken als landbouwgrond. De overheid zou die onzeker heid moeten wegnemen, vindt de commissie. Daarnaast moe ten de subsidies voor „bosboe- ren" flink omhoog. Een boer die zijn land tijdelijk bebost zou voor een periode van vijf tien jaar 1.500 gulden per hec tare per jaar moeten krijgen. Voor elke hectare-blijvend bos zou hij gedurende twintig jaar 1.800 gulden per jaar moeten ontvangen. De overige 20.000 hectare bos zou permanent moeten worden onttrokken aan de landbouw door de grond een andere bestemming te geven. De commissie denkt daarbij bij voorbeeld aan de aanleg van bos in combinatie met woningbouw. Met name in de Randstad is de behoefte aan mooi wonen en de bereidheid om er ruim voor te betalen groot, stelt de commissie. Een bouw kavel voor de vrije seetor dat komt te liggen in nieuw bos, zou goed geld kunnen op brengen. Volgens het idee van de commissie moet het moge lijk zijn met de meerprijs die het bouwkavel opbrengt bij voorbeeld tien hectare open baar bos achter het huis aan te leggen. Nieuwe landgoederen Een soortgelijke gedachte heeft de commissie over de aanleg van nieuwe landgoede ren. In het verleden hebben particulieren overal in den lan de mooie landhuizen gebouwd, rustiek gelegen in uitgestrekte bossen. Tegenwoordig worden die landgoederen beschouwd als schitterende stukjes na tuur. Volgens de commissie moeten dergelijke landgoede ren ook in deze tijd kunnen worden aangelegd. Daarbij moet dan worden gedacht aan zeer welgestelde lieden die in het buitengebied enkele hon derden hectare landbouwgrond opkopen om er een enorme vil la te bouwen. Aan de bouwvergunning wordt dan tegelijkertijd de eis gekop peld dat de lap grond wordt be bost. Uiteraard hoeft over het landgoed geen vermogensbe lasting worden betaald. Ten slotte denkt de commissie nog aan een soort compensatie regeling. Jaarlijks verdwijnt in Nederland nog steeds 300 hectare bos dat niet opnieuw wordt ingeplant. Bij voorbeeld door de aanleg van wegen. Dit lek moet worden gestopt, door een verplichting in te voeren dat het bos elders moet worden herplant. Het hout dat uit de nieuwe bos sen komt, kan worden ge bruikt door de bouw, de meu belindustrie en door elektrici teitscentrales. De laatsten zou den kwalitatief slecht hout kunnen gebruiken om elektri citeit op te wekken. Volgens de commissie wordt de schatkist ontzien door het inschakelen van particulier vermogen. Als uitsluitend de overheid de aan leg van duizend hectare bos zou moeten bekostigen, kost dat 55 miljoen gulden. Met de uitvoe ring van de commissievoorstel len kost het het Rijk slechts acht miljoen. MOERDIJK - Het aantal ar beidsplaatsen bij Shell Moer dijk wordt de komende jaren verder verminderd tot 790. Het bedrijf heeft dat meegedeeld aan de vakbonden. In septem ber vorig jaar liet Shell nog we ten het aantal arbeidsplaatsen te willen verminderen naar 850. DEN HAAG - Het produkt- schap voor Zuivel is tegen in krimping van de melkproduk- tie in de EG. De EG wil de melkquota in 1993 en 1994 met jaarlijks één procent vermin deren. Volgens voorzitter H. Schelhaas van het produkt- schap is een quotumkorting dit jaar ongewenst. EMgEHE gulden. A. van der H. uit Dirksland werd helemaal vrij gesproken omdat, uit de foto die tijdens de snelheidscontro le werd gemaakt, bleek dat hij niet zelf zijn auto bestuurde. „Wij hadden die fuik helemaal niet gezien. Hoe kun je onder water vaststellen waar zich een fuik bevindt", aldus P. van den B. uit Rotterdam. Hij werd tij dens het beoefenen van de duiksport in de Oosterschelde bekeurd omdat hij op minder dan 25 meter van vistuig zou zijn gekomen. De Rotterdam mer bereikte met zijn verhaal dat hij schuldig werd bevonden zonder dat daarbij straf werd opgelegd. „Het is de intentie van de wet dat je in een goedgekeurde auto rijdt en dat deed ik". B. P. B. uit Ouwerkerk hield voet bij stuk ten aanzien van het ver wijt dat voor zijn auto geen geldig APK-keuringsbewijs voorhanden was. Dat papier werd niet afgegeven omdat hij geen kentekenbewijs bij zich had toen hij zijn gekeurde auto ophaalde bij de garage. De kan tonrechter legde hem een boete van 100 gulden op, maar de Ou werkerker liet weten in hoger beroep te gaan Ook D. S. uit Dreischor en E. van A. uit De Liere kregen respectievelijk 100 en 150 gulden boeten voor het ontbreken van het APK- keuringsbewijs. DEN HAAG - De Stichting Kinderpostzegels Nederland (SKN) is overstelpt met tele foontjes over de verwerking van de automatische betaling van de kinderzegels. Sinds be gin dit jaar hebben ongeveer 9.000 mensen gebeld met klachten. Dat heeft een woord voerster van de SKN donder dag verklaard. De stichting stelde begin dit jaar al een speciaal 06- telefoonnummer in om de naar schatting 15.000 tot 30.000 klachten over verkeerde of on terechte afschrijvingen te kun nen verwerken. „Tbt nu toe lijkt het dus mee te vallen. Er bellen minder mensen dan wij eerder hadden voorspeld", al dus de woordvoerster. Intussen is het grootste gedeelte van de in totaal drie miljoen betalin gen verwerkt. „Natuurlijk heeft nog niet iedereen een af schrift binnen, dus er kunnen nog steeds mensen bellen." De SKN had de incasso uitge steld tot eind vorig jaar toen bleek dat er een chaos was on- staan in de administratie van de verkochte zegels. In tegen stelling tot voorgaande jaren betaalden de kopers niet meer contant aan de kinderen, maar vulden ze een machtiging of ac ceptgirokaart in. Daarbij zijn zo veel fouten gemaakt door de kopers en verkopers dat een enorme verwarring onstond. Volgens de SKN zullen de extra kosten voor de verwerking van de klachten niet drukken op het resultaat van c[e actie. De opbrengst van de zegelverkoop is nog niet bekend, maar is in ieder geval „aanzienlijk ho ger" dan de gemiddeld tien miljoen gulden die in voor gaande jaren werd opgehaald. „Aan het 06-nummer zijn kos ten verbonden en de instelling van een klachtenlijn hadden we al begroot. Daarom hebben we nu weinig extra kosten." AMSTERDAM - Een lek in het glazen dak van het Stedelijk Museum in Amsterdam heeft in totaal vijf kunstwerken uit de collectie van het museum beschadigd. Een woordvoerder van het museum heeft dat be vestigd. Over de omvang van de schade valt volgens hem nog niets te zeggen. Het wachten is op de resultaten van het onder zoek van de restaurateurs. door Mare Legendre eestë. tee-aw^asu, l/AMMAZ teije&J lV£ eeesr vijp mihutem nsimt, VAAZUA M'MUf£AJ £0/<M££ LÉS, PM HxlMif seccrtoEfiJ £AJ uw e>icCaè/£ Vrijdag 15 januari Zierikzee Startcursus vergader- en dis cussietechnieken, van JOVD Schouwen-Duiveland in Mon- dragon. 19.00 uur. Optreden Deep River Quartet in de Concertzaal. 20.00 uur. Oosterland Ledenvergadering Oranjever eniging. Oosterhof. 19.30 uur. Zaterdag 16 januari Serooskerke Feestavond met toneel SV Velo- citas. Dorpshuis. 20.00 uur. Burgh-Haamstede Nieuwjaarsbijeenkomst AN- BO in De Schutse. 14.00 uur. Maandag 18 januari Zierikzee Nieuwjaarsbijeenkomst On dernemerskring Schouwen- Duiveland. Restaurant Mon- dragon. 16.30-18.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering gemeente Westerschouwen in het ge meentehuis. 19.30 uur. Dinsdag 19 januari Zierikzee Bruidsmodeshow in de Con certzaal. 20.00 uur. Bestuursvergadering ISD in gebouw aan Oude Haven. 19.30 uur. Extra ledenvergadering VVV- Zierikzee. Auberge Maritime. 20.00 uur. Kerkwerve Soosmiddag in 't Zuudènde. 14.00 uur. Burgh-Haamstede Bijeenkomst NVvH. De Schut se. 14.00 uur. Dreischor Jaarvergadering afdeling Noordgouwe eo NBvP. Dorps huis. 20.00 uur. Oosterland Verkoping van De Schutse. Bij familie De Bruine, Lage Maire- weg 14. Van 09.30 tot 15.00 uur. Woensdag 20 januari Haamstede Gebedsdienst in RK-kerk in kader oecumenisch overleg Sa men Verder. 19.30 uur. Nieuwerkerk Verkoping lingerie. Kerkzaal Gereformeerde Gemeente in Nederland. 19.30 tot 21.00 uur. Donderdag 21 januari Scharendijke Gemeenteraadsvergadering in het gemeentehuis. 19.30 uur. Vrijdag 22 januari Zierikzee Samenzangavond voor Soma lië. Gereformeerde kerk. 19.30 uur. Zaterdag 23 januari Nieuwerkerk Toneeluitvoering PJZ. Dorps huis. 19.30 uur. Maandag 25 januari Kerkwerve Jaarvergadering Oranje comité. Consistorie Nederland se Hervormde kerk. 19.30 uur. Burgh-Haamstede Raadsvergadering gemeente Westerschouwen in het ge meentehuis. 14.00 uur. Woensdag 27 januari Zierikzee Ouderenmiddag NCVB. Neder lands Hervormd Kerkcentrum. 14.30 uur. Donderdag 28 januari Zierikzee Thema-avond interkerkelijke werkgroep Gewoon Anders over homosexualiteit in Her vormd Kerkcentrum. 20.00 uur. Vrijdag 29 januari Zierikzee Nieuwjaarsbal Nehalennia. De Driehoek. 20.00 uur. Brouwershaven Presentatie toeristische activi teiten VVV Brouwershaven. Stadhuis. 20.00 uur. Dreischor Nutsavond met dia-serie Op reis door Indonesië. Dorpshuis. 20.00 uur. Advertentie INSTALLATIEBEDRIJF SCHU0EFEBEURS - TEL. {mKf-16255

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 2