'In 25 jaar is het bedrijf stukje van mezelf geworden' dichters Werktuigenvereniging neemt afscheid van H. J. van Driel Cursus historische hof- en theaterdansen Jubileumbijeenkomst voorman binderij Lakenman Ochtman, R. Coomans <D Q) Jan Midavaine exposeert foto's in Bewaerschole Terugloop investeringen gezondheids zorg Man rijdt 33 jaar zonder rijbewijs Miljoenen Amerikanen zonder ziektekosten verzekering Hotelbrand in Brussel K DINSDAG 12 JANUARI 1993 NR 25289 5 Directeur D. L. van 't Leven bedankt M. C. Coomans voor zijn inzet gedurende 25 jaar bij drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Gedurende 25 jaar bewaarde hij alle edities van het personeels blad Grafikul, kaarten waarmee jubilea van collega's werden aangkondigd, brieven waarin de directeur zijn nieuwjaarswensen uitsprak. Dat alles werd door Rinus Coomans en later door zijn echtgenote Matty zorgvuldig ingeplakt. „Want de band met Lakenman Ochtman is toch wel heel belangrijk. In 25 jaar is het bedrijf een stukje van mezelf geworden", aldus de 42-jarige voorman bin derij van drukkerij/uitgeverij Lakenman Ochtman, Rinus Coomans. Politiek Ik vroeg eens aan een goede kennis. Hoe denk jij over politiek. Hij keek me aan en zei hoofdschuddend. ItI De politiek, die maakt me ziek. Niet alleen de Nederlandse politiek hoor. 't Is overal een grote troep. Als ze één probleem opgelost hebben. Loopt een andere in de soep. Neem nou die Amerikanen. Met die grote verkiezingsstrijd. Ze hebben niet eens in de gaten. Dat de burger er onder lijdt. En de Russen met hun communisme. 't Is alles armoe wat de klok slaat. Ja de groten profiteren. 't Is de arbeider die het gelag betaalt. Van Nederland kun je ook geen hoogte krijgen. Als Lubbers ja zegt, zegt Kok nee. Na veel gewauwel en compromissen Gaan ze weer met elkander mee. Maar jij zegt hij, wat denk jij er dan van. En nu keek ik hém eens aan. Er was iets goeds, heel lang geleden. Wat Vader Drees voor ons heeft gedaan. C. J. v. d. Maas, Renesse Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode, Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. BURGH-HAAMSTEDE - In de Bewaerschole in Burgh-Haamstede zijn in de periode van zaterdag 16 tot zaterdag 30 januari foto's te zien van Jan Mida vaine uit Westenschouwen. Deze foto's geven een beeld van het Verre Oosten. De Bewaerschole is van maandag tot en met zaterdag tussen 13.30 en 16.30 uur voor het publiek geopend. Vrijdag kwam. het personeel van het bedrijf in de foyer van restaurant Mondragon bijeen om zijn 25-jarig dienstverband bij het bedrijf te vieren. Direc teur D. L. van 't Leven om schreef de jubilaris daarbij als een uniek persoon. „Hij kan op je overkomen alsof hij het ver trouwen in de goede afloop van een project een beetje mist. Meestal weet ik dat hij de af loop al lang heeft overzien of een aantal mogelijkheden reeds heeft overwogen. Hij wil niets aan het toeval overlaten, hij wil het geregeld hebben. Ik denk dat Rinus hierdoor een goede voorman is, een vakman met een goed inzicht in moge lijkheden en produktietijden die zijn afdeling op efficiënte wijze leidt en er uit haalt wat er in zit". De heer Van 't Leven haalde herinneringen op aan de loop- In het dorpshuis te Nieuwer- kerk haalde de voorzitter van de Coöperatieve Werktuigen vereniging CVEL Nieuwer- kerk, de heer A. J. Romeijn baan van Rinus Coomans die op 17-jarige leeftijd bijLaken- man Ochtman in diénst- kwam als leerling boekdruk ker. Ruim dertien jaar geleden werd hij voorman van de bin derij, een functie waarbij hij ook leerlingen in het bedrijf opleidde. Rinus Coomans span de zich ook jarenlang in als bedrijfs-EHBO'er en was ver trouwensman voor de vakver eniging CNV. „We hebben hier te maken met een opvallend persoon", aldus de heer Van 't Leven. Hij sprak er zijn waardering over uit dat Rinus Coomans ondanks enke le dieptepunten in zijn loop baan steeds bleef kiezen voor Lakenman Ochtman. Hij slaagde er zelfs in met veel doorzettingsvermogen een ziekte te overwinnen die aan vankelijk ongeneeslijk leek te zijn. vrijdagavond herinneringen op aan de loopbaan van de heer H. J. van Driel. Het waren heel wat herinneringen, want de heer Van Driel was dertig jaar De directeur betrok ook echt genote Matty" Cooman'S" 'in zijn waarderende wóórden. „Zé is beter dan menige partner op de hoogte van je dagelijkse werk zaamheden. Haar belangstel ling voor het binden en op knappen van boeken ging zelfs zover dat ze menige keer mee hielp met het afwerken van spoedklussen, zowel in de bin derij als thuis". Namens de directie bood de heer Van 't Leven zijn mede werker een enveloppe met in houd aan. „Wij zijn trots op ons bedrijf, maar nog meer op de mensen die zich er zo voor in zetten dat ze er eigenlijk een beetje mee getrouwd zijn. Ri nus, ook jij hoort in dit rijtje thuis, bedankt". „Meneer Van 't Leven stelt het een beetje rooskleuriger voor dan de werkelijkheid", relati- als bedrijfsleider werkzaam bij de vereniging waarin een aantal boeren uit Nieuwerkerk samenwerken in de aankoop en het gezamenlijk gebruik van veerde de jubilaris de lof die hem werd toegezwaaid. Hij toonde zich verrast en blij over de grote hoeveelheid collega's die naar de jubileumbijeen komst kwamen. Zijn naaste collega's bedankte hij voor de- steun die ze hem gaven tijdens de moeilijke periodes. „Anders was .het .allemaal stpkkep moeilijker vop,r- me geweest". Hij haalde herinneringen op aan zijn vroegere baas bij La kenman Ochtman, de heer Verschuur en de eindeloze oefe ningen op de handdegel die hij bij hem deed. „Als het niet goed was trok hij zo de legger weg en dan kon je opnieuw be ginnen. Toen vond ik dat niet leuk, maar als je er naderhand op terug kijkt weet je dat het goed was. Het bracht je wel een stuk discipline bij. Hoe ouder je wordt, hoe meer plezier je daarvan hebt". De jubilaris riep zijn collega's op om onderling contact met el kaar te houden. „Het is mooi als een bedrijf groeit en uit breidt. Maar je moet wel zor gen dat je als personeel met el kaar blijft praten en contact houdt met elkaar". Namens de collega's bood Joost van Leeu wen de voorman enkele ca deaus aan. landbouwmachines. De heer van Driel is nu gestopt met zijn werk om gebruik te maken van de VUT-regeling. De heer Romeijn herinnerde aan de ledenvergadering in 1963 toen de coöperatieve ver eniging onder voorzitterschap van H. J. van de Zande besliste over het aanbod van de heer Van Driel om zijn loonbedrijf over te doen aan de sproeivere- niging en zijn verzoek om bij de vereniging in dienst te ko men. De overname vond plaats voor een bedrag van 42.500 gul den en Henk van Driel werd als bedrijfsleider in dienst geno men voor een bruto-loon van 150 gulden per week. De heer Romeijn somde de per sonen op die onder Van Driels leiding voor de werktuigenver eniging werkten. „In die perio de na 1963 stonden de ontwik kelingen op mechanisatiege- bied niet stil. Veel arbeids krachten trokken vanuit de landbouw weg naar fabrieken of de Deltawerken". De voor zitter prees de heer Van Driel vanwege de wijze waarop hij zijn werk aanpakte. „Je had al tijd je woord klaar en via een omweg kwam je waar je wezen wou om het werk zo snel moge lijk gedaan te krijgen. Dat ge beurde zowel bij leden als niet- leden en ook bij de mechanisa- tiebedrijven wist je waar je wezen moest". Dankwoord De voorzitter dankte de schei dende werknemer voor zijn in zet voor de werktuigenvereni ging en betrok daarbij ook zijn echtgenote. Hij bood het echt paar bloemen, een pen en een enveloppe met inhoud aan. UTRECHT - De investeringen in ziekenhuisvoorzieningen dreigen terug te lopen. Voor zitter G. van Aardenne van het College voor Ziekenhuisvoor zieningen, het adviesorgaan van de regering voor planning en bouw in de gezondheids zorg, liet maandag die waar schuwing horen in zijn nieuw jaarsrede. Eén van de gevolgen van de stelselwijziging in de gezond heidszorg (het plan Simons) is da't het Rijk niet langer auto matisch opdraait voor de risi co's van geldleningen voor zie- kenhuisbouw. Volgens Van Aardenne zijn banken en insti tutionele beleggers daardoor minder bereid hun geld te ste ken in ziekenhuisvoorzienin gen. Zij lopen immers het risi co hun geld niet terug te zien. Op zich hebben de instellingen met de meer bedrijfsmatige aanpak uit het plan Simons, die overigens voor de zieken huizen pas in de volgende kabi netsperiode gaat gelden, niet zo veel moeite, aldus Van Aar denne. Maar zij vinden wel dat zij vanuit een gezonde finan ciële positie aan hun nieuwe toekomst moeten kunnen be ginnen. De budgetten zijn de laatste jaren echter zo inge krompen dat daarvan geen sprake is, zo menen de instel lingen. „Het wachten is nu op de politiek om dat signaal te beantwoorden," aldus de voor zitter van het college. AMSTERDAM - De Amster damse politie heeft maandag de 51-jarige J. H. uit Leider dorp gearresteerd die al 33 jaar auto reed zonder rijbe wijs. Toen hij 18 jaar was heeft hij tien maal vergeefs gepro beerd het roze papier te halen, zo maakte de politie bekend. De man ramde in de Sieg vaz .Diasstraat in de hoofdstad een geparkeerde auto. Hij bleek onder invloed van alcohol, te verkere^ (2,1 promille). De' auto, die hij geleè'nd had vari een vriend, raakte totaal ver nield. Tégen de man, die bij de aanrijding een hoofdwond opliep, is proces-verbaal opge maakt. WASHINGTON - Meer dan 36 miljoen Amerikanen waren in 1991 niet tegen ziektekosten verzekerd. Dat blijkt uit de jongste cijfers die maandag door de Amerikaanse regering zijn gepresenteerd. Driehonderdduizend kinderen en 36,3 miljoen volwassenen hadden volgens deze gegevens geen ziektekostenverzekering. In vergelijking met 1990 bete kent dat een toename met 300.000 personen. Procentueel houdt het cijfer van 1991 in dat 16,6 procent van de bevolking geen ziektekostenverzekering had afgesloten. De onverzeker- den bevinden zich vooral in de lagere sociale klassen. Was hington kent het hoogste per centage (30) onverzekerden. Ongeveer 70 procent van de be volking in de Amerikaanse hoofdstad is zwart. De bekend making van de verzekeringscij- fers komt kort voor de inaugu ratie van Bill Clinton. De aan staande Amerikaanse presi dent heeft tijdens zijn verkie zingscampagne aangekondigd het stelsel van ziektekosten verzekeringen zodanig te her vormen dat alle burgers enige mate van bescherming genie ten. BRUSSEL - Vier Nederlandse hotelgasten zijn dinsdagoch tend opgenomen in het zieken huis, nadat er in hun hotel in Brussel brand was uitgebro ken. In totaal werden er 23 per sonen, bevangen door de rook of in shock-toestand, naar het ziekenhuis gebracht. De brand in hotel Arenberg brak omstreeks half drie in de nacht uit op de tweede verdie ping van het 155 kamers tellen de hotel in het centrum van Brussel. De brand zou door kortsluiting zijn veroorzaakt. De materiële schade bleef be perkt en de meeste hotelgasten konden het ziekenhuis weer snel verlaten. Centraal'in dezefoto-expösitie-^ staat het leven van alle dag in landen als Indonesië en Thai land. Aan de hand van foto's, dia's, batik-schilderijen, vi deo's en boeken krijgen de be zoekers van de expositie een in druk van de cultuur en gods diensten daar. Tijdens zijn rei zen heeft Midavaine ook een aantal mensen geportretteerd. Deze geven samen een indruk van het leven van de verschil lende volkeren in het Verre Oosten. Deze expositie heeft verder ook een educatief karakter. Sa men met medewerksters van de Openbare Bibliotheek in Burgh-Haamstede, de Zeeuwse De lessen worden zodanig ge presenteerd dat zowel gevor derden als beginners in de dans er aan kunnen deelnemen. Bij de lessen wórdt gebruik ge maakt van muziek^ en kos tuums uit de tijd waarin de dansen ontstonden. In vroeger eeuwen was dans aan de ko ninklijke hoven een zo belang rijke zaak dat elk hof van enig aanzien over een eigen dans meester beschikte. Wie van adel was of wie het zich finan cieel kon permitteren liet zich scholen in de dans. Men ging er van uit dat de dans het innerlij ke van een mens weerspiegel de. Soms was dat zelfs het cri terium bij het kiezen van een huwelijkspartner. Mevrouw Baris, die docente dansnotatie en historische dans is, bestudeerde de noti ties van diverse dansmeesters van vroeger. Daardoor werd zij bekend met de verfijnde en rijk versierde dansen uit die HILVERSUM - De Nederland se televisiekijker laat zich niet weerhouden door de lands grenzen als zijn favoriete tele visieprogramma of televi siester te zien is op een niet- Nederlands station. Het marktaandeel van de buiten landse zenders steeg zondag avond tot niet minder dan 18 procent, dank zij „Traumhoch- zeit" van Linda de Mol op RTL en „De zomer van '45" op BRT1. Bibliotheek 'in Middelburg; 'de' Onderwijs Bibliotheek Dienst, de directie van de Kirreweie en de Stichting Westerschouwen Kultureel heeftfMidavaine vrij recent video-materiaal van de Voorlichtingsdienst Ontwikke lingssamenwerking en de Stichting Nederlands Instituut voor Audiovisuele Media op de kop weten te tikken. Daardoor heeft de expositie ook een edu catief tintje gekregen en leent deze zich voor groepsbezoek. Leerkrachten die met hun groep de tentoonstelling willen bekijken kunnen daarvoor een afspraak maken met Annema- rie van der Wiel-Jansen, tele foon 01116-1794 of 01115-3512. tijd. Dansen die de bakermat vormen voor de huidige ball- roomdansen en het klassieke ballet. Naar aanleiding van de nieuwe cursus nam de VVV Brouwers haven het initiatief om rondom het thema historische hof- en theaterdansen een aantal ar rangementen samen te stellen. Mensen die een korte (mid week- of weekend) vakantie in de gemeente Brouwershaven doorbrengen kunnen dat kop pelen aan historische dansles sen. Tijdens een meerdaags lesprogramma maken zij in Noordgouwe kennis met Ba rok- en renaissancedansen zo als de courante en het menuet. Uiteraard kan men ook aan de lessen deelnemen wanneer men zelf op Schouwen-Duive- land woont. Voor nadere infor matie en opgave kan men con tact opnemen via telefoonnum mer 01112-1562. AMSTERDAM - De kans voor 35 jonge illegale Westafrikanen om alsnog op de zogenaamde Kosto-lijst te worden ge plaatst, is nihil. Dat werd maandagmiddag duidelijk uit opmerkingen van wethouder volkshuisvesting L. Genet. De groep claimt dakloos te zijn ge worden door de vliegramp van 4 oktober, maar kan dat niet bewijzen. Sinds ruim twee maanden bivakkeren ze in buurtcentrum Gem. De voorzitter van de Coöperatieve Werktuigvereniging A. J. Romeijn (rechts) bedankt de heer N. J. van Driel (midden). (Foto: Marijke Folkertsma). NIEUWERKERK - „Henk had de mentaliteit om jonge krachten op te leiden tot tractorchauffeur. Wanneer hij maar even het idee had 'dat kan die jongen wel' liet hij hem al op de tractor rijden, want het werk moest zo snel mogelijk gebeu ren". Vanaf 29 januari in Noordgouwe NOORDGOUWE - Docente aan de Rotterdamse Dans Academie, Vera Baris uit Noordgouwe presen teert vanaf vrijdag 29 januari in haar woonplaats een cursus historische hof- en theaterdansen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5