Accountantsunie ZLM fuseert Eerste organisaties kunnen in april intrek nemen in voormalige school Mannen welkom bij NCVB- avond Iepziekte Politie arresteert brand stichter Damherten ontsnapt Presentatie speeltuinplan Zonnemaire Vergadering Helpt Elkander Dijk afgesloten door ijs Derde inval Irak Kuwayt Restauratie pakhuizen in commissie financiën I I DINSDAG 12 JANUARI 1993 NR 25289 3 Aan de Huybertstraat in Zierikzee Jfte Zierikzeese wethouder D. van der Wekken verwacht dat in de komende maanden veertig organisaties hun intrek kunnen nemen in het voormalig schoolgebouw aan de Huybertstraat. (Archieffoto). ZIERIKZEE - Naar verwachting kunnen in april de eerste verenigingen en groe pen hun intrek nemen in het voormalig schoolgebouw van de Christelijke Scho len Gemeenschap aan de Huybertstraat te Zierikzee. De Zierikzeese wethouder D. van der Wekken verwacht dat alle (ruim veertig) organisaties, die te kennen hebben gegeven hun intrek te willen nemen in het gebouw, daar ook een lokatie toegewezen krijgen. KERKWERVE - De afdeling Kerkwerve van de Nederland se Christen Vrouwen Bond (NCVB) houdt op woensdag 20 januari een speciale avond. Bij de bijeenkomst die dan wordt gehouden zijn namelijk voor het eerst in de geschiedenis van de NCVB ook mannen wel kom. Staatssecretaris Gabor van het ministerie van landbouw, natuurbeheer en visserij is uit eindelijk dan toch overstag ge gaan voor de argumenten van onder meer de gemeente Wes- terschouwen dat de landelijke overheid geld beschikbaar moet stellen voor de bestrij ding van de iepziekte. Een ziekte die binnen Westerschou- wen welig tiert. In eerste in stantie was de staatssecretaris niet van plan hier een cent aan te besteden. Jarenlang was het de taak van zijn ministerie om de iepziekte te lijf te gaan. Het probleem was naar zijn me ning echter dusdanig beheers baar geworden dat de gemeen ten daar nu zelf voor zorg kon den dragen. De natuur echter is niet gevoelig voor dit soort vooronderstellingen en vele tienduizenden iepen raakten wederom besmet. Pas nadat verscheidene gemeenten die waren getroffen door de iep ziekte, waaronder Wester- schouwen, luid en duidelijk aan de (nood)bel trokken en enkele politici in de Tweede Kamer vragen stelden, sloeg Gabor om. De verantwoorde lijkheid blijft vooralsnog bij de gemeenten maar de staats secretaris was wel bereid om 75.000 gulden over te maken aan de gemeente Westerschou- wen. Niet genoeg voor de tota le uitbanning van de ziekte, eerder een druppel op een gloeiende plaat, maar wel een teken dat de staatssecretaris de grote problematiek van de iepziekte onderkent. In het ge val van Westerschouwen ver dwijnen door de ziekte name lijk niet alleen tienduizenden iepen, maar wordt tevens zoals wethouder Veerhoek het ver woordt, 'het decor van de ge meente naar de bliksem gehol pen'. Een decor dat van levens belang is voor Westerschou wen, want mede hierdoor be zoeken grote stromen toe risten jaarlijks de gemeente. Met het geld en eventuele aan vullende subsidies van Gabor wil de gemeente Westerschou wen ter vervanging van de ie pen nieuwe bomen inplanten. Hiermee wordt voorkomen dat er op langere termijn niet alleen weinig bomen, maar ook weinig toeristen meer te vinden zijn in Westerschou wen: Daarnaast heeft Wester schouwen aangetoond dat door samenwerking met ande re gemeenten er wel degelijk een vuist richting 'het verre' Den Haag gemaakt kan wor den. P.S. APELDOORN - De politie van Apeldoorn heeft dinsdagmor gen een 28-jarige man in bewa ring gesteld die vertelde dat hij maandag brand heeft gesticht in de trein van Berlijn naar Schiphol. De politie van Apeldoorn heeft dit meege deeld. De man was maandagavond reeds in verwarde toestand aangetroffen op een parkeer plaats tussen Apeldoorn en Barneveld. Toen deed hij zijn bekentenis tegenover een mo toragent. Na een nachtje op het bureau bleef hij bij zijn ver haal. Hij had een kaartje voor de bewuste trein in zijn bezit. Het gaat om iemand die in Duitsland is geboren en Neder lands spreekt. Telefonische meldingen De politie heeft overigens meerdere telefonische meldin gen binnengekregen van men sen die zeggen de brand te heb ben gesticht. De politie wil via technisch onderzpek echter eerst vaststellen of er werke lijk sprake is geweest van brandstichting voordat de aan gehouden man verder wordt vervolgd. ,,Aan alleen een be kentenis hebben wij niets", al dus een politiewoordvoerder. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Eén wagon brandde uit en twee coupés raakten licht bescha digd. ROTTERDAM - Uit een her tenkamp aan de Terletweg in Rotterdam zijn op maandag 20 damherten ontsnapt nadat vandalen de afrastering had den doorgeknipt. Een legertje politiemensen en boswachters had in de loop van de ochtend pas 12 herten gevan gen. De zoekactie in het park Zestienhoven gaat nog door. Uit een toelichting van de wet houder blijkt dat de ingebruik name geschieden zal volgens een zogenaamd estafette-sys teem. Dat houdt in dat in april de eerste organisaties van het gebouw gebruik kunnen gaan maken en in de maanden daar na steeds meer. De wethouder zei te hopen dat eind van dit jaar alle organisaties van het gebouw gebruik maken. Hij sloot daarbij niet uit dat in die periode ook bouwkundige aanpassingen uitgevoerd wor den aan het gebouw. Zoals be kend willen theatergroepen zo als de Amateur Comedie Zie rikzee en de theatersportgroep Kiekieris graag een podium in het gebouw en hebben ook di- De restauratie van deze panden gaat zo'n 430.000,- kosten. De ze restauratie zal bovendien in etappes worden uitgevoerd. Als eerste staat het opknappen van de kapconstructie en de go ten op het programma. In het bestedingsplan voor 1992 is hiervoor een bedrag opgeno men. Het plan is nu om de te ontvangen subsidie van 322.500,- toe te-voegen aan de ACG-ZLM Accountants- en Be lastingadviesbureau verricht diensten op het gebied van ad ministratie, accountancy, be lastingen, juridische zaken, economische zaken en organi satie. Het aantal cliënten bedraagt ongeveer 15.000. De jaaromzet van ACG-ZLM Accountants- en Belastingadviesbureau be loopt ongeveer 40 miljoen gul den. Het aantal medewerkers is ongeveer 430. Het aantal vestigingen bedraagt 27. Ten gevolge van de fusie vallen er geen ontslagen onder het per soneel en worden geen vesti gingen gesloten. De raad van commissarissen van de nieuwe organisatie verse andere organisaties wen sen die alleen via bouwkundi ge aanpassingen gerealiseerd kunnen worden. Volgens de heer Van der Wek ken is de toestand en de inrich ting van het gebouw zodanig' dat alle organisaties er hun in trek kunnen nemen zonder dat daarvoor een steen verzet hoeft te worden. Hij schat in dat het onderkomen in de loop van de jaren verder zal worden aange past om tegemoet te komen aan de wensen van de gebrui kers. Nadat de Christelijke Scholen Gemeenschap in augustus 1992 haar deuren sloot, werd in sep tember in het gebouw een bij reserve Verbouw etc. panden Meelstraat 11-19 en Paternos terstraat 1. Hierover wordt nu het advies van de commissie gevraagd. Verder bespreekt de commissie een aantal subsidieverzoeken, zoals het verzoek van het Buro Slachtofferhulp om de gemeen telijke bijdrage te verhogen tot 22 cent per inwoner, hetgeen wordt gevormd door de heren J. G. van Leeuwen uit Slijk- Ewijk (voorzitter), J. C. Geluk uit Dinteloord, D. van Nijhuis uit Putten (Gelderland), M. Sinke uit Middelburg en A. Versteeg uit Brakel. Het bestuur (directie) wordt ge vormd door de heren drs. J. G. D. Heij RA uit Doetinchem, mr. F. H. Schraven FB uit Til burg, B. Veerbeek AA/FB uit Goes. Op 1 januari 1993 treden als ge volg van de fusie de commissa rissen F. A. Dees uit Wissen- kerke, A. de Visser uit Aagte- kerke en P. Risseeuw uit Cad- zand uit functie. Het werkgebied van ACG-ZLM Accountants- en Belastingad- eenkomst gehouden voor orga nisaties die belangstelling had den voor het huren van een on derkomen in het voormalige schoolgebouw. Ruim veertig verenigingen en groepen dien den naar aanléiding van een rondgang door hetrgebouw een officiële aanvrage in. Daarbij meldde men welk lokaal men op welke tijdstippen zou wil len gebruiken en welke bouw kundige aanpassingen gewenst waren. Naar aanleiding daarvan werd een werkgroep gevormd waar in de gemeente Zierikzee en toekomstige gebruikers verte genwoordigd waren. Ambtena ren van de gemeente bogen zich over de aanvragen van de di verse organisaties en maakten neerkomt op een subsidie van zo'n 2200,-. Dit betekent dat de gemeente Zierikzee 950,- meer zal moeten betalen. Dit bedrag moet, zo stellen b en w voor uit de post onvoorzien worden gehaald. Een ander subsidieverzoek be treft het subsidiëren van de cursus activiteiten voor men sen met een verstandelijke handicap. Voor deze cursus, die in '92 voor het eerst werd gege ven bestaat inmiddels een wachtlijst. Ook voor dit be drag wordt gedacht aan de post onvoorzien. Dat geldt ook voor het verzoek van het Zeeuws Centrum voor Amateurtoneel. viesbureau omvat Gelderland, Zeeland, Utrecht en Noord- Brabant. De fusie past binnen het besluit tot integratie van de Geldersche Maatschappij van Landbouw, de Zuidelijke Land- bouwmaatschappij en het Utrechts Landbouw Genoot schap, in welke organisaties de fusiepartners hun wortels vin den. Herbezinning op de toe komstmogelijkheden wijst uit dat de banden met de sector land- en tuinbouw voor beider fortuin kunnen en moeten wor den versterkt. Een gelijkwaardige aandacht voor andere ondernemingssec toren is een voorwaarde voor evenwicht in diverse opzichten en voor kwaliteitsbevordering ten behoeve van alle cliënten. Diverse sectoren ondervinden invloeden van buiten de eigen provincie. De internationale en Europese dimensie laat haar invloed direct op bedrijfsni veau voelen, zowel economisch als juridisch en fiscaal. Daar naast wordt van de bedrijfs- hoofden steeds meer kennis ge vraagd. Niet alleen die kennis is van belang in een wereld van op basis daarvan een plan voor verdeling van de lokalen. Dat plan werd door de werkgroep bestudeerd en ook oriënteerde men zich op de tarieven die ge vraagd zouden moeten worden en de contracten voor het ge bruik van het gebouw. Volgens de heer Van der Wekken is de werkgroep hiermee nog steeds bezig. Het beheer en de exploitatie van het gebouw zou in handen moeten komen van een stich ting waarvan het dagelijks be stuur zóumoeten bestaah uit een .vertegenwoordiger van de gemeente en drie vrijwilligers die niet zijn betrokken bij een van de organisaties die het ge bouw gebruiken. De organisa ties zelf zouden zitting kunnen nemen in het algemeen bestuur van de stichting. „Dat is de zelfde formule als waarmee zwembad/sporthal Onderdak wordt beheerd. Volgens ons een model dat ook in dit geval goed toegepast zou kunnen worden", aldus de heer Van der Wekken. In verband met het organiseren van het jaarlijkse eenakter festival heeft deze de gemeente om een subsidie van maximaal 1250,- gevraagd. Boot voor havenmeester Om in drukke weekeinden en op de Havendag in de haven te kunnen varen wil de haven meester op die momenten over een boot kunnen beschikken. Die boot zou gehuurd kunnen worden van de firma Bouw man en zoon. De kosten hier voor bedragen zo'n 1200,-. Ook dit komt in de commissie vergadering ter sprake. toenemende bedrijfstechnische en wetgevende ontwikkelin gen, maar vooral de wijze waarop en wanneer deze ken nis kan en moet worden aange boden. De nieuwe organisatie wil en kan daarbij een rol ver vullen. Door schaalvergroting kunnen de kosten beter benut worden, vooral met het oog op de nood zakelijke aanpassingproces sen. Aan de andere kant kan de schaalvergroting door een gro ter draagvlak meer sector- en branchekennis teweegbrengen en meer onderzoek en ontwik keling mogelijk maken. De kansen voor de medewerkers en de toekomstige medewer kers voor een zinvolle en ont wikkelingsgerichte loopbaan worden mede door een schaal vergroting bevorderd. Oplei dingen kunnen beter worden gespreid en versterkt bijdra gen aan de aanpassing van de organisatie van grotendeels verwerkende taken in meer be geleidende en adviserende ta ken, aldus de nieuwe organisa tie. Dit heeft merendeels te maken met het onderwerp dat tijdens deze bijeenkomst wordt be licht. Vertegenwoordigers van het bergings- en sleepbedrijf Smit-Thk tonen aan de hand van film en dia's alle aspecten van het werk dat door dit be drijf wordt uitgevoerd. De bijeenkomst wordt gehou den in het dorpshuis 't Zuudèn- de in Kerkwerve en begint om 19.45 uur. De mannelijke bezoe kers die deze interessante avond willen bijwonen hoeven niet per se uit Kerkwerve af komstig te zijn. ZONNEMAIRE - Op donder dag 4 februari wordt in het dorpshuis te Zonnemaire het speeltuinplan gepresenteerd. De bijeenkomst kan door ie dereen worden bijgewoond en begint om 19.30 uur. Bij het ontwikkelen van de plannen om de speeltuin in Zonnemaire te vernieuwen heeft het dagelijks bestuur van de gemeente Brouwershaven ook de een aantal inwoners van Zonnemaire en leerlingen van de basisschool Zonnewijzer be trokken. Via de presentatie in het dorpshuis wil men de be volking informeren uit de plannen die op grond daarvan zijn gemaakt. Daarbij zijn ook de tekeningen te zien die basisschool-leerlingen maak ten om hun wensen ten aanzien van de speeltuin vorm te geven. De avond wordt geleid door consulente speelvoorzieningen van het provinciaal adviesor gaan Impuls Zeeland, me vrouw Blok. De bijeenkomst wordt ook bijgewoond door de beide wethouders van de ge meente Brouwershaven, S. C. J. B. Loschacoff-de Kanter en J. K. Goemans. Ook medewerker buitendienst Van der Stelt is aanwezig. ZIERIKZEE - De Vissersver eniging Helpt Elkander heeft voor vrijdag 12 februari een vergadering belegd. Deze jaar vergadering wordt gehouden in het Huis van Nassau en be gint om 14.00 uur. Tijdens deze vergadering van de Zierikzeese vissersvereni ging spreekt voorzitter J. de Voogd over actuele visserijza- ken. Drs C. Bakker, plantonbi- oloog van het Nederlands Oe- cologisch onderzoek in Yerseke spreekt vervolgens over het plankton van de Oosterschel- de, voor en na de afsluiting. Be halve de reguliere huishoude lijke zaken komt verder ook de structuurnota ter sprake. Na de vergadering wordt er tenslotte een drankje en een koffietafel aan de leden aangeboden. ENKHUIZEN De dijk Enkhuizen-Lelystad is in de nacht van zondag op maandag enkele uren afgesloten ge weest wegens kruiend ijs. Dat heeft een woordvoerder van Rijkswaterstaat meegedeeld. De stormachtige wind dreef zondag een grote massa smel tend ijs uit het Markermeer te gen het dijklichaam op. Hoe wel de weg berijdbaar bleef, besloot Rijkswaterstaat het tracé uit voorzorg tijdelijk te sluiten en schoon te maken. De woordvoerder zegt dat er geen nieuwe problemen te ver wachten zijn, tenzij de wind opnieuw krachtig aantrekt. Ook rond Marken is sprake van kruiend ijs dat daar echter nog geen problemen veroor zaakt. AMSTERDAM - Onder de naam „Amal" (hoop) opent op 1 mei in Amsterdam een spe ciale justitiële inrichting voor criminele Marokkaanse jonge ren. Zestien jongens in de leef tijd van twaalf tot achttien jaar zullen onder toezicht van zes Marokkaanse begeleiders gemiddeld een jaar in de in- •richting verblijven. Verwachting t/m zaterdag 16 januari WEERSVOORUITZICHTEN Donderdag Zonneschijn 40% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht west 4 Vrijdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 50% Min.temp. 3 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuidwest 5 Zaterdag Zonneschijn 20% Kans op neerslag 30% Min.temp. 5 graden Mid.temp. 8 graden Windkracht zuid 5 ZON- EN MAANSTANDEN 13 jan. Zon op 08.42, onder 16.50 Maan op onder 10.34 14jan. Zon op 08.41, onder 16.52 Maan op 00.04, onder 10.55 Laatste Kwartier: 15 jan. (05.02) HETWEEROVERZICHT DE BILT - Afgezien van een enkele bui vannacht in het noorden van het land, blijft het morgen op de meeste plaatsen droog. Vannacht zijn er op klaringen en daalt het kwik in het bin nenland tot omstreeks 3 graden. Overdag worden wolkenvelden afge wisseld door af en toe wat zon. De middagtemperatuur wordt ongeveer 7 graden. De zuidwestenwind is ma tig, aan de kust af en toe krachtig, maar in het Waddengebied eerst nog hard. De komende dagen blijft de luchtdruk ten zuiden van ons land hoog. Boven de Oceaan, de Britse eilanden en het zuiden van Scandi navië staat een westelijke stroming. Hierin trekken Oceaanstoringen mee en uitlopers ervan geven bij ons af en toe wat regen. Toch zijn er ook droge perioden en de middagtempe ratuur blijft met 8 graden te hoog voor deze tijd van het jaar. KUWAïf/NEW YORK - Irak is dinsdag voor de derde maal in drie dagen Kuwayt binnen gevallen. Tussen de 150 en 160 Iraki's „in burger" drongen het noorden van het buurland binnen om „niet-militair ma terieel" op te halen, zei een woordvoerder van de VN- waarnemingsmissie voor Irak en Kuwayt. „Zij depaonteerden „geprefa briceerde huizèh" twee kilome ter 'ten èuiaêh" van Um Qasr en „namén 'alles mee wat zij mee konden nemen". De Veilig heidsraad eiste in de nacht van maandag op dinsdag dat Irak „onverwijld" aan de Verenigde Naties de raketten en ander militair materieel teruggeeft dat het zondag op Kuwayts grondgebied heeft opgehaald. In een verklaring die voorzit ter Yoshio Hatano van Japan heeft voorgelezen, waarschuw de de Veiligheidsraad Baghdad opnieuw voor de „ernstige ge volgen" van een politiek waar bij Irak doorgaat met zich niets aan te trekken van de VN. ZIERIKZEESCHEI® NIEUWSBODElüï Uitgever Drukkerij Lakenman Ochtman bv te Zierikzee. Directie D. L. van 't Leven. Hoofdredacteur P. M. M. Schrauwen Kantoor Jannewekken 11, Zierikzee. Postbus 1, 4300 AA Zierikzee. Telefoon 01110-16551. Telefax 01110-14315. Lezersservice (bezorging) De krant na 18.00 uur nog niet ontvangen? Bel 01110-17314. Maandag t/m vrijdag van 8.00 uur tot 17.30 uur en van 18.00 tot 20.00 uur. Woonhuisaansluitingen Redactie (na 17.30 uur) 01110-12951 Fotograaf (na 17.30 uur) 01112-1575. Abonnementen Per kwartaal f 48,50 Bij autom. afschr. f 46,00 Per jaar f 183,00 Bij autom. afschr. f 173,00 Losse nummers f 1,00. De abonnementsprijzen zijn inclusief 17Vi% B.T.W. Opzeggingen dienen een maand, voor het einde van de lopende abonnements-periode schriftelijk bij de Zierikzeesche Nieuwsbode gemeld te worden. Inlevertijden advertenties Maandagkrant vrijdag tot 13.00 uur Dinsdagkrant maandag tot 11.30 uur Donderdagkrant woensdag tot 11.30 uur Vrijdagkrant dondordag tot 11.30 uur Voor fouten ontstaan door telefonische of onduidelijk geschreven opdrachten wordt door ons geen verantwoording gedragen. Advertentietarieven Losse mm prijs 64 cent. Kontrakttarieven op aanvraag, „succesjes" (t/m 4 regels) f 7,- De advertentieprijzen zijn exclusief 17Vï% B.T.W. ZIERIKZEE - Naast een aantal subsidieverzoeken bespreekt de commissie financiën donderdag 14 ja nuari ook de eerste fase van de restauratie van de pakhuizen (nummer 11 tot 19) in de Meelstraat. De vergadering van de commissie financiën begint om 19.30 uur in de raadzaal van het stadhuis. ZIERIKZEE - Accountantskantoor Gelderland en Accountantsunie ZLM zijn op 1 januari 1993 volledig gefuseerd. De naam van de nieuwe organisatie is Stichting ACG-ZLM Accountants- en Belastingad viesbureau. Totdat een keuze is gemaakt voor de lo katie van een nieuw hoofdkantoor zullen de oude hoofdkantoren van beide organisaties een rol blij ven spelen in de aansturing van de gehele organisa tie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 3