Commissie achter plan voor herinrichting Bru's pleintje 1 GRATIS ADVERTENTIE PRIJZENFESTIVAL UW KRANT VAN SCHOUWEN-DUIVELANO deurloo intermeubel r Eerste Koppermaandagprent uitgereikt aan de burgemeester van Zierikzee 0 ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE I Commissielid M. C. Maaskant-Okkerse: Geen overbodige luxe Opbrengst bestemd voor de aanschaf van unieke collectie prentbriefkaarten Inbraak in café aan Nieuwe Haven Te veel gedronken de eerste knal van 1993 10-40% korting op onze showmodellen L dé krant van schouwen-duiveland! j IKZEESCHE NIEUWSBODE GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 DINSDAG 12 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25289 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 Het pleintje achter de Acacialaan moet eert vriendelijker aanzicht krijgen. (Foto: Joop van Houdt). BRUINISSE - „Het is geen overbodige luxe". Dat was het commentaar van commissielid mevrouw M. C. Maaskant-Okkerse op het plan van de gemeente voor herinrichting van het plein achter de Acacia laan in Bruinisse. Het plan kwam gisteren, maan dag, ter sprake tijdens een gecombineerde vergade ring van de commissie openbare werken en de com missie financiën van de gemeente Bruinisse. Men schaarde zich met algemene stemmen achter de plannen. Omwonenden van het plein achter de Acacialaan hebben bij de gemeente geklaagd over overlast. Zij hebben last van voetballende jeugd, het plein bezorgt hen wateroverlast en naast het idee van de omwo nenden ontbreekt het aan ver lichting van het pleintje. Ook zouden de buurtbewoners graag wat zitbanken en plan tenbakken zien en wil men het pad van het plein naar de Mei doornstraat verbeterd zien. Over de problemen rond het pleintje werd eerder een hoor zitting gewijd. Naar aanlei ding van de klachten en wen sen van de omwonenden is nu door de gemeente een plan ont wikkeld voor de aanpassing van het plein. Het is de bedoe ling om het pleintje een wat vriendelijker aanzicht te geven door er wat zitbankjes en plan tenbakken te plaatsen en de verlichting te verbeteren. Of dit werk in eigen beheer ge daan kan worden of dat" men het uit dient te besteden aan derden moet nog bekeken wor den. Zoals al aangestipt schaarde AB-vertegenwoordigster me vrouw Maaskant zich vierkant achter het plan. Ook van de kant van Lijst van de Velde po sitieve geluiden. Wel plaatste C. van den Berge een kritische kanttekening. „Eerder is dit ook ter sprake geweest en toen werd gezegd dat er geen geld was. Hoe zit dat nu", aldus Van den Berge. Hij deed de sug gestie om te bezien of voor het project middelen losgemaakt kunnen worden in het kader van de sociale vernieuwing. Ook drong hij aan op een goed contact met de omwonenden bij de verdere uitwerking van de plannen. SGP/RPF/GPV-woordvoerder G. E. Houtekomer haakte daar in. zijn reactie op de plannen van de gemeente op in. Hij stel de dat het hier gaat om een in vestering die niet in de ge meentebegroting voor 1993 is voorzien. „En dat legt een ex tra druk op die begroting", al dus Houtekamer. Hij zei zich af te vragen wat de mogelijkhe den zijn om het karwei in eigen beheer uit te voeren. Hij drong aan op snelle uitvoering van de plannen. „Er zijn verwachtin gen gewekt en nu moeten we aan de slag", aldus Houteka mer. Daadkracht Wethouder J. Huizer stelde dat het plan tot herinrichting van. het pleintje een fraai voor beeld is van sociale vernieu wing. „Elders blijft men ste ken in plannen maken, maar hier doen we er daadwerkelijk iets aan", aldus Huizer, niet ge heel zonder chauvinisme. Hij schaarde zich achter de opmer kingen van Van den Berge met betrekking tot het betrekken van de bewoners bij de verdere uitwerking van de plannen en de uiteindelijke uitvoering. „Daar zijn we het binnen het college ook over eens", aldus Huizer. „We proberen de wen sen van de bewoners zoveel mo gelijk te honoreren". P. van Beveren, hoofd van de technische dienst Bruinisse- Middenschouwen reageerde in eerste instantie zeer voorzich tig op de suggestie vanuit de commissie om het karwei in ei gen beheer te klaren. „Dat gaat toch ten koste van het andere werk van de dienst en het is wel een behoorlijk karwei waar we het hier over hebben", aldus Van Beveren. Daarop deed wethouder Hui zer de suggestie om te bekijken of de op stapel staande op knapbeurt van een aantal brandpaden niet uitgesteld kan worden ten gunste van het opknappen van het pleintje. Van Beveren zegde toe de mo gelijkheden te zullen onderzoe ken. Burgemeester A. Vogelaar reageerde op de vragen om trent de financiering van het project met de opmerking dat een en ander niet uit de post onvoorzien zal worden gefinan cierd, maar dat gekeken zal worden of de pot sociale ver nieuwing voldoende ruimte biedt. Ook wil, zo deelde de burgemeester meg, de gemeen te een beroep doen op de pro vincie voor een financiële bij drage in het kader van de ver betering van de sociale veilig heid. „We hebben in het kader daarvan eerder een beroep op de provincie gedaan en ook geld voor een aantal projecten gekregen",, aldus de burge meester. Tafeltje Dekje Geen moeite had de commissie verder met het voorstel van het college om aan de Stichting Protestantse Bejaardenzorg Duiveland in Bruinisse een subsidie te verlenen. De stich ting hoeft de gemeente ge vraagd een bijdrage in de loon kosten te verstrekken voor het verzorgen van warme maaltij den in het kader van Thfeltje Dekje. De hoogte van het te verstrekken bedrag wordt be paald aan de hand van het aan tal inwoners en het aantal ver strekte maaltijden. mond. Hoewel de dag met een waas van mysterie wordt om hangen, is dit vermoedelijk de uitleg van het begrip Kopper maandag. Zoals zo veel tradi ties verdween ook de Kopper maandag en wel op het mo ment dat de politieke beteke nis van de gilden afnam. Slechts binnen de drukkerswe reld werd deze dag nog in ere ZIERIKZEE - In het stadhuis van Zierikzee kreeg gisteren, maandag, de burge meester van deze stad, mr J. J. P. M. Asselbergs de eerste Koppermaandagprent 1993 uitgereikt. De overhandiging geschiedde door de voorzitter van het bestuur van het district Zuidwest-Nederland van het Koninklijk Verbond van Grafische Ondernemingen (KVGO), mevrouw M. Brands-de Jongh. Binnen dit district van het KVGO zijn de Zeeuwse en Westbrabantse drukkers vertegenwoordigd. De opbrengst van de verkoop van de Koppermaandagprent, 2500 gulden, wordt ge bruikt voor de aanschaf van een unieke collectie van 1500 prentbriefkaarten van Zierikzee uit de periode van 1890 tot 1970. Burgemeester Asselbergs toon de zich zeer verguld met het ge schenk dat, zo beloofde hij, een mooie plaats in het stadhuis zou krijgen. Eerlijkheidshalve moest hij hieraan toevoegen nog nooit van Koppermaandag en de bijbehorende prent deze hebben gehoord. Niet zo ver wonderlijk want voor de oor sprong van de Koppermaandag moet er ver worden terugge gaan in de tijd. Geschiedenis Mevrouw Brands-de Jongh ver strekte in haar toespraak, die voorafging aan de overhandi ging, wat meer duidelijkheid over het ontstaan en de ge schiedenis van Koppermaan dag. Koppermaandag is de eer ste maandag na Driekoningen en was in de Middeleeuwen voor de gilden een feestdag. In een tijd van hard werken werd deze dag gebruikt om één keer per jaar de zorgen te vergeten en de dag in 'ledigheid en vro lijkheid' door te brengen. Bij deze feestdag ging naast de grote hoeveelheden eten ook de 'kop', de drinkbeker, van hand tot hand en van mond tot Burgemeester Asselbergs bekijkt de Koppermaandagprent aandachtig. (Foto: Joop uan Houdt). gehouden. De gezellen, dë^zèt- ters en drukkers van een druk kerij, vervaardigden de prent waarop een Nieuwjaarsgroet werd gegeven. Deze wens werd meestal in rijmvorm op de prent aangebracht. De prent werd vervolgens aangeboden aan de burgerij, de heer of pa troon of aan familieleden. De bezorger kreeg in dank hier voor een fooi. Tbch was de Kop permaandagprent niet alleen bedoeld voor het uitspreken van de beste wensen voor het nieuwe jaar. Op Koppermaan dag herdacht men namelijk ook de uitvinder van de boek drukkunst, Laurens Janszoon Coster. Rond 1860 verdween de ze verering van Coster en werd de Koppermaandagprent meer gebruikt voor reclamedoelein den van de desbetreffende drukkerij. Men kon laten zien waar men als bedrijf toe in staat was, een proeve van be kwaamheid dus. Later werden de prenten aangeboden aan plaatselijke notabelen, meest al de burgemeester van een stad, om uitdrukking te geven aan de sterke verbondenheid tussen de drukkers en de loka le bevolking. Letterbak Door de fusie van de districten Zeeland en West-Brabant van de KVGO had dit verbond van grafici besloten om de prent dit keer in Zeeland uit te reiken. Aan de gemeente Zierikzee viel de eer te beurt en zodoende sloegen de hier aanwezige gra fische bedrijven, Drukpunt, De Vries en Lakenman en Ocht man de handen ineen om een prent te realiseren. Om het lang vervlogen vakmanschap van het drukkersgilde te bena drukken werd gekozen voor de afbeelding van een oude letter bak. In de verschillende vakjes van deze letterbak zijn tussen de oude loden letters afbeel- vervolg pagina 2 Een plan is slecht, als het niet gewijzigd kan worden. Publilius Syrus Af en foe zon HET WEER Vannacht opklaringen. Minimum- temp. ±3 graden. Overdag af en toe zon en op de meeste plaatsen droog. Middag temp. ±7 graden. Wind zuidwest en matig, kracht 3 4, aan de kust krachtig, 6. In de loop van de dag afnemend. 3 NIEUWE BEHUIZING Naar verwachting nemen de eerste organisaties in april hun intrek in het voormalige CSG-gebouw. 3 FUSIE De accountantsunie van de ZLM fuseert met accoun tantskantoor Gelderland. 6 PARKEERHAVENS Bruse commissieleden reageerden sceptisch op het plan parkeerhavens aan te leggen in de Weststraat. 9 VERNEDERING Het damesbasketbalteam MEVO '80 werd vernederd door het Middelburgse Dynamo '70. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's ROTTERDAM - Autogas (lpg) gaat woensdag bij de zelfstan dige pomphouders, aangeslo ten bij de Novok, één cent per liter omhoog. De adviesprijs is 54,9 cent per liter. ZIERIKZEE - In de nacht van zondag op maandag werd inge broken in een café aan de Nieu we Haven te Zierikzee.^ De inbrekers kwamen het pand binnen via de achterzijde. In het café werd een kassa ont vreemd en een speelautomaat opengebroken. Er wordt een nog onbekend geldbedrag ver mist. De heer De M. uit Zierik zee deed aangifte van de in braak. OUWERKERK - De heer E. uit de gemeente Duiveland werd door de politie aangehouden omdat hij een auto bestuurde terwijl hij te veel alcohol had gedronken. De man werd in de nacht van maandag op dinsdag op de Westelijke Achterweg te Ouwerkerk door de politie- aangehouden voor een routine controle. Toen uit de eerste blaasproef bleek dat hij te veel had gedronken, werd de heer E. meegenomen^naar het poli tiebureau te Zierikzee voor een ademanalysetest. De uitslag daarvan was zo hoog dat hem een rijverbod werd opgelegd en zijn rijbewijs werd ingenomen. De politie maakte proces verbaal op. Advertentie Kom snel kijken Haringvlietplein 4, Zierikzee Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183, jaarabonnement met autom. afschr. f 173, en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. 1 naam Dhr./mevr. adres plaats: postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: SC Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. t~ ■=1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1