Het is allemaal genade dat ik zo oud mag worden' 1 GRATIS ADVERTENTIE Inwonertal Schouwen-Duiveland met enkele honderden gegroeid 0 M KRANT SCHOUWEN-DUIVELAND Vrachtwagen met stenen weggezakt r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE 3 De heer C. Vaane uit Haamstede honderd jaar Elektricien te water Schoorsteen brand Inbraken in auto's Alleen aantal inwoners Middenschouwen iets omlaag Wie helpt ons? van SgN oeveren dé krant van schouwen-duiveland! j 2>Zb ZIERIK SCHE NIEUWSBODE MAANDAG 11 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25288 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uil onze grote kollektie leuke, originele* en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 De honderdjarige C. Vaane. (Foto: Joop van Houdt). BURGH-HAAMSTEDE - Temidden van familie en medebewoners van het rust huis Duinoord vierde de heer C. Vaane uit Haamstede gisteren, zondag 10 janua ri zijn honderdste verjaardag. De hoogbejaarde, die lichamelijk nog in een goe de gezondheid verkeert, toonde zich ontroerd over de mijlpaal die hij bereikte. „Het is wat. Het is allemaal genade dat ik zo oud mag worden. Ik heb het niet verdiend". De heer Vaane werd geboren aan de Lagezoom te Haamste de waar zijn vader een kleine boerderij had. Na zijn lagere schooljaren werkte hij als boe renknecht bij zijn vader en la ter nog bij vele andere boeren in Haamstede en omgeving. Het salaris dat hij daar inder tijd voor kreeg bedroeg een gulden 1,25 per dag. Van 1914 tot 1918 was hij in Scha- rendijke gelegerd als soldaat bij de cavalerie. In 1917 trouwde hij met Mina Tibout die eveneens was gebo ren en getogen in Haamstede. Het echtpaar kreeg tien kinde ren; vijf jongens en vijf meis jes. Men woonde lange tijd aan de Zandweg in de boerderij van Pieter Hanse, de landbouwer waarbij de heer Vaane inder tijd werkte. Later verhuisde het gezin naar een huisje aan het Duinweegje en daarna woonde de heer Vaane met zijn vrouw en nog een kind in een bunker naast de Paashil' aan het Duinwreegje. Een onderkomen waar hij zeer tevreden mee was omdat het goedkoop was en midden in de natuur stond. De heer Vaane is namelijk een groot liefhebber van de natuur. Altijd zag hij in de omgeving van zijn bunker wel iets bijzonders aan de bo men, vogels en bloemen die veranderden met de seizoenen. Na de Watersnoodramp in 1953 werkte hij bij de aannemer die overal öp SchouvVen-Duiveland waterleiding aanlegde. Bij het graven van de sleuven voor de waterleidingsbuizen maakte de heer Vaane gebruik van zijn ervaring als boerenknecht. In plaats van met een spade groef hij de sleuven met een ploeg die werd getrokken door een paard. Vanaf het eind van de vijftiger jaren tot ongeveer 1965 werkte de heer Vaane in de vlasfa briek die indertijd in Haamste de stond. Hij was zeer bedre ven in het plaatseri van de vlastollen op het land. Ook na zijn 65e werkte hij nog halve dagen in de fabriek tot die werd gesloten omdat de vlasin dustrie op Schouwen-Duive- •land niet meer lonend was. Na het overlijden van zijn vrouw in 1973, verhuisde de heer Vaa ne in 1974 vanuit zijn bunker naar het verzorgingshuis Duin oord waar hij nu al bijna twin tig jaar woont. De honderdjarige heeft een op gewekt en humoristisch karak ter en was een harde werker en een trouwe kerkganger. Hij is lid van de Gereformeerde Kerk te Haamstede. Omdat hij mu zieknoten kon lezen speelde hij daar ook wel eens op het orgel. Ook zong hij graag Psalmen. Ondanks zijn hoge leeftijd speelt hij ook in Duinoord nog -wel eens op T V orgel en wan neer hij even op gang wordt ge holpen kan hij ook de moei lijkste Psalmen nog zeer toon- vast zingen. De heer Vaane maakt nog dage lijks een of twee keer een wan deling naar het Duinweegje waar hij zo lang woonde. Hij loopt daarbij altijd bloots hoofds en in zijn colbertje, want een jas weigert hij te dra gen, ook als het vriest. De hon derdjarige at gedurende zijn le ven nooit vlees omdat hij dat niet lekker vond. Hij hield van speculaas, zoete koek en stroopvet en suiker. De heer Vaane rookte altijd dikke zelf gedraaide sigaretten die hij echter niet inhaleerde. Ook nu nog rookt hij af en toe een pijp je of een sigaar. Van zijn tien kinderen zijn er momenteel nog vijf in leven. Een zoon die in Canada woont en vier dochters die verspreid over heel Nederland wonen. De honderdjarige heeft 23 klein kinderen. Veel familieleden kwamen zondag naar Duin oord om de honderdste verjaar dag van hun vader en grootva der mee te vieren. BRUINISSE - Afgelopen vrij dag omstreeks 15.00 uur is elektricien P. S. uit Bruinisse in het ijskoude water van de gemeentehaven terecht geko- Het ongeval gebeurde nadat S. in opdracht van zijn werkge-- ver, de firma vh. J. Huibers en Zonen werkzaamheden aan boord van de Bru 26 had uitge voerd. Tben de elektricien via de stalen steiger van boord wil de gaan gleed hij uit en viel met gereedschap en al de haven in. Omdat het op dat moment hoog water was, was de val niet groot maar wel koud. De jonge werknemer wist snel uit de ha ven te klauteren en kon in een warme bakkerswoning zijn natte kleding verwisselen voor droge. BRUINISSE - Kordaat ingrij pen van de Bruse brandweer voorkwam gisteren (zondag avond) dat een schoorsteen brand in een woning aan de Dorpsweg verder uit de hand liep. Terwijl de familie M. even na negenen in de woonkamer ver bleef, ontdekte overbuurman B. de vlammen uit de schoor-, steen. B. sloeg alarm waarop hef brandweerkorps binnen en kele minuten met twee eenhe den op de Dorpsweg arriveer de. Twee brandweermannen veegden de schoorsteen met een zogenaamde ramonneur terwijl collega's de open haard in de huiskamer afsloten. Bin nen een kwartier waren de vuurbestrijders de schoor steenbrand meester..—Volgens brandweercommandant M. Ju- melet bleef de schade naast wat schoonmaakwerk beperkt tot een gebarsten schoorsteen pijp- SEROOSKERKE - Drie Bel gen deden zaterdagmiddag aangifte van diefstal uit hun auto. De auto, eigendom van D. uit Etterbeek, stond gepar keerd aan de Stolpweg in Se- rooskerke. De auto werd opengebroken en van alle drie de aangevers wa ren spullen gestolen waaron der foto-apparatuur, kleding en geld. V. uit Bruinisse deed eveneens aangifte van diefstal uit zijn auto. De auto stond ge parkeerd aan de Plantage in Bruinisse. In de nacht van vrij dag op zaterdag werd een in de auto aanwezige kluis ge kraakt. Een exact schadebe drag is bij de politie niet be kend. ZIERIKZEE - De bevolking van Schouwen-Duive land is in 1992 met 358 mensen toegenomen. Alleen het inwonertal van de gemeente Middenschouwen laat een lichte daling zien. De andere Schouwen- Duivelandse gemeenten zijn gegroeid. De groei van het inwonertal is vooral te danken aan het forse ves tigingsoverschot. Over heel Zeeland gezien is eveneens een groei zichtbaar. Een telling op 1 januari van dit jaar leerde dat Zeeland in to taal met 1725 mensen gegroeid is. De groei bestaat uit een ge boorte-overschot van 1024 en een vestigingsoverschot van 701. Vorig jaar werden in Zee land 4510 kinderen geboren. Alles bij elkaar overleden 3486 mensen. In totaal 15.890 men sen vestigden zich in Zeeland, maar daar staat tegenover dat 15.189 mensen hun heil elders zochten. Geboorte-overschot Als er meer mensen geboren worden dan er mensen overlij den is er sprake van een ge boorte-overschot. Het grootste geboorte-overschot werd met 383 geregistreerd op Walche ren. Als er zich in een provincie meer mensen vestigen dan er mensen de provincie verlaten wordt gesproken van een vesti gingsoverschot. Het grootste vestigingsoverschot komt met 434 op het conto van Zuid- Beveland. Van alle Zeeuwse regio's groeit Zuid-Beveland het sterkst en wel met 773 inwoners. De re gio's West-Zeeuwsch Vlaande ren en Noord-Beveland gingen in inwonertal achteruit. Het in wonertal van West-Zeeuwsch- Vlaanderen daalde met 108 en dat van NoordBeveland met 75. Met 44.084 inwoners is Vlissin- gen de grootste gemeente van Zeeland. De kleinste Zeeuwse gemeente, met 2365 inwoners, is Sint Philipsland. Qua inwonertal is Zierikzee de grootste gemeente van Schou wen-Duiveland. Volgens de laatste tellingen is het inwo nertal inmiddels opgelopen tot 10.019. Het aantal vrouwen en mannen in Zierikzee ontloopt elkaar weinig. In totaal 5110 in woners van Zierikzee zijn van het vrouwelijk geslacht tegen 4909 van de andere sekse. In Zierikzee werden in 1992 even veel mensen geboren als er overleden. Driehonderdzesen tachtig mensen verruilden Zie rikzee voor een andere woon plaats. Daar staat tegenover dat 510 mensen Zierikzee tot hun nieuwe domicilie kozen. Netto levert dat een vestigings overschot van 124 mensen op. Groeiers Met 5731 is Westerschouwen de tweede grootste gemeente van Schouwen-Duiveland qua in wonertal. De groei van het in wonertal is fors te noemen. In 1991 werden 5597 inwoners ge teld, maar dat zijn er inmid dels 5731. Een netto groei van 152 inwoners. De grootste winst in Westerschouwen wordt geboekt middels een fors vestigingsoverschot. Twee honderdvijftig mensen ver trokken uit de gemeente, maar daar staat tegenover dat 404 mensen zich in de gemeente vestigden. Een vestigingsover schot derhalve van 154. In tegenstelling tot de andere gemeenten op Schouwen-Dui veland is in Westerschouwen sprake van een sterfte-over- schot. In 1992 werden in de ge meente 52 mensen geboren, maar overleden er 72. In de ge meente Duiveland weer een heel ander beeld. De bevolking groeide van 5549 met 37 men sen naar 5586. In Duiveland werden in 1992 82 mensen geboren en Duiveland is daarmee de gemeente met het grootste geboortenaantal op Schouwen-Duiveland. Ne genentwintig mensen overle den in 1992 in Duiveland. Netto boekte men een geboorte-over schot van 53 mensen. Tegenover dat geboorte-over schot staat ook weer een ver- trekoverschot. Tweehonderd tien mensen vertrokken uit de gemeente terwijl 194 zich in '92 in Duiveland vestigden. De ge meente Brouwershaven heeft zowel een vestigingsoverschot als een geboorte-overschot. Al les bij elkaar steeg het inwo nertal van Brouwershaven met 36 van 3708 naar 3744 inwoners. Ook het inwonertal van de ge meente Bruinisse groeide en wel met 54 mensen van 3215 naar 3269. Ook in Bruinisse is sprake van een geboorte-over schot (2) en een vestigingsover schot (52). Honderdzestig men sen vestigden zich in het oude vissersdorp terwijl 108 mensen uit Bruinisse vertrokken. De gemeente Middenschouwen heeft als enige gemeente op Schouwen-Duiveland te maken met een terugloop van het aan tal inwoners. In 1991 werd Mid denschouwen nog bevolkt door 2498 mensen, maar volgens de telling in januari 1992 wonen er nu nog 2480 mensen. Een te ruggang met 18 inwoners. Dat zit'em vooral in het vertrek- overschot. Honderdveertig mensen vestigden zich in Mid denschouwen, maar daar staat tegenover dat 164 de gemeente vaarwel zegden. Een vertrek- overschot van 24. UTRECHT - Een deel van de veertig Bosnische zigeuners die sinds eind december in Wil- nis staan, komt waarschijnlijk niet in aanmerking voor de ontheemdenstatus die is aan gevraagd. Uit de gegevens die tot nu toe bekend zijn trekt het ministerie van justitie de con clusie dat sommige zigeuners eerder in ons land of een ander Europees land verbleven. Ons bestaan ligt tussen twee eeuwigheden. Pascal Kans op een bui HET WEER Af en toe zon, maar ook een en kele regen- of hagelbui. Minimum temperatuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Zuidwest tot westen wind, krachtig, 6, aan de kust hard of stormachtig, 7 8. MODELSPOORBEURS Vele honderden mensen bezochten de modelspoor- beurs in Brouwershaven. SCHARENDIJKE WEST Het plan Scharendijke West is een antwoord op de grote recreatiedruk op de Brouwersdam. ZELFGENOEGZAAMHEID Voorzitter Van Wijk waarschuwde leden van Zierikzee- se Ondernemers Centrale voor zelfgenoegzaamheid. ZEEUWS KAMPIOEN TURNEN De 17-jarige Ernani de Boer uit Zierikzee werd Zeeuws kampioen turnen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's KAPELLE - Zaterdagmorgen zakte een vrachtwagen gela den met 11 ton stenen weg in de berm Van Rijksweg N59 ter hoogte van de Viersprong bij Kapelle. Een takelbedrijf moest er aan te pas komen om de vrachtwagen weer op de weg te krijgen. Bij het wegzakken in de berm raakte een brandstofleiding van de vrachtwagen tussen twee tanks beschadigd waar door dieselolie wegliep. De brandweer pompte de diesel olie weg en reinigde de berm. Thkelbedrijf Ista uit Ooster- land rukte uit met zwaar mate rieel om de vrachtwagen weer op de weg te zetten. Kanton- niers van Rijkswaterstaat re pareerden direct de omge ploegde berm. Zowel chauffeur L. uit Dongen als zijn baas, de firma J. uit Rijsbergen, kregen een proces-verbaal inzake over treding van de rijtijdenwet. Advertentie De regionale omroep van Zeeland is nog steeds naarstig op zoek naar geschikte (kantoor)ruimte in Zierikzee voor de vestiging van een kleine hulpstudio. Huren of kopen. Reacties tijdens kantooruren telefonisch: 01 184-66355 Wouter Moraal, administrateur. Op alle radio's in Zeeland Advertentie Met boot, vliegtuig of (eigen) auto. Van Oeveren weet alles! reisburo DAM 3, ZIERIKZEE. 01110-15036 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~l naam Dhr./mevr. adres plaats: postcode: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 2E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, GQ Antwoordnummer 12, 4300 VB Zierikzee. I~: ZZN

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1