'Kleine krant met grote functie' streeknieuws N ieu w j aarsreceptie in Zeeuwse sfeer Peter Schrauwen: nieuwe hoofdredacteur van de Zierikzeesche Nieuwsbode: D66-gedeputeerde Dijkwel acht afbouw onvermijdelijk ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Hoofdredacteur Peter Schrauwen: Rust en gemoedelijkheid Schouw en-Duivelanders spreekt mij bijzonder aan'. (Foto: Marijke Folkertsma). ZIERIKZEE - De laatste twee maanden heeft hij reeds kunnen Wennen aan het hoofdredacteurschap van de Zierikzeesche Nieuwsbode. Per 1 januari 1993 is zijn benoeming tot hoofdredacteur officieel. Peter Schrauwen (29) vindt het een uitdaging om in dit nieuwe jaar a^n deze nieuwe functie te beginnen. „De Zie rikzeesche Nieuwsbode is relatief gezien een kleine krant, maar binnen de regio heeft zij een grote functie, dat bewijst de krant al bijna 150 jaar. Het is een uitda ging om samen met de collega's ervoor zorg te dragen dat de mensen op Schouwen-Duiveland in onze krant lezen wat er zich in de regio afspeelt". Peter Schrauwen is geboren in Nijmegen. Na verschillende keren in zijn leven verhuisd te zijn, streek hij twee jaar gele den neer in Zierikzee. Een stad je dat direct zijn hart stal en waar hij zichzelf nog lange tijd ziet wonen. ,,Ik ben altijd ge wend geweest om in een grote stad te wonen. Het leven in Zie rikzee is een heel ander ver haal. De mentaliteit van de mensen is niet te vergelijken met die van pakweg de inwo ners van Den Haag, waar ik ook een vijftal jaren heb ge woond. Daar gaat men veel on persoonlijker met elkaar om. De inwoners van Zierikzee en Schouwen-Duiveland stralen een soort rust en gemoedelijk heid uit. Iets wat mij bijzonder aanspreekt". Studie De journalistiek trekt hem al van jongs af aan. Toch zag het er lange tijd naar uit dat hij zijn werkkring zou moeten gaan zoeken binnen het toe risme. Na de middelbare school gaf hij zich op voor de School voor Journalistiek in Utrecht. Door het grote aanbod van studenten werd hij hier echter uitgeloot en besloot hij een studie aan de Nationale Hogeschoolvoor Tberisme en Verkeer te gaan volgen. Bij de ze HBO-opleiding volgde hij de studierichting PR en Voorlich ting. ,,Op deze manier kon ik me toch bezighouden met het schrijven van teksten en arti kelen". In Breda leerde hij Marjolein Kort uit Zierikzee kennen. Na dat beiden de studie na vijf jaar hadden voltooid, verhuis den ze naar Zierikzee. Via een open sollicitatie kwam Peter Schrauwen te werken bij het hoofdkantoor van de Dierenbe scherming in Den Haag. Hier werd hij ingezet als een soort manusje van alles. „Ik was on der meer verantwoordelijk voor de invulling van het jeugdblad Poespas, de redacti onele ondersteuning aan het verenigingsblad DIER en ik had daarnaast een functie op de afdeling PR en Voorlich ting". De files die hij iedere dag op zijn route van Zierikzee naar Den Haag en terug weer tegenkwam, maakten dat hij solliciteerde naar de functie van redacteur bij de Zierikzee sche Nieuwsbode. Die plek kwam 1 januari 1992 vrij door het vertrek van Aad van der Wouden, de voormalige hoofd redacteur. Mede door de opvang van zijn collega-redacteuren bij de Nieuwsbode had hij zijn stekje bij de krant snel gevonden. „Tben was het natuurlijk zaak om zo snel mogelijk de regio te leren kennen. Iets wat overi gens toch vrij vlot is verlopen, omdat je toch over het hele ei land achter het nieuws aan gaat". Dat het daarbij een na deel is dat hij niet van Schouwen-Duiveland komt, ontkent hij. „Je moet jezelf verdiepen in de interesses en het leven van de inwoners van dit eiland en je daaraan aanpassen en er reke ning mee houden. Trouwens als je je anders opstelt wordt dat toch niet gepikt door de Zeeu wen. En terecht". Met de accep tatie door de lokale bevolking heeft hij geen problemen ge had. „Er wordt wel eens gezegd dat Zeeuwen stug zijn, ik heb daar weinig van gemerkt". Het bestaansrecht van een krant als de Zierikzeesche Nieuwsbode staat volgens hem buiten kijf. „Het is een krant die dicht bij de mensen staat. Het klinkt misschien tegen strijdig, maar ik heb de indruk dat in deze tijden van schaal vergroting en het opengaan van de Europese grenzen, de mensen steeds meer geïnteres seerd zijn in het hetgeen zich dicht bij huis afspeelt. Wat is er nu belangrijker en meer van invloed op het leven van de in woners van dit eiland? De ver kiezing van een nieuwe presi dent in Brazilië of bij wijze van spreken de aanleg van een ringweg rond Renesse? Daarbij komt dat de overige media als televisie, radio en de landelijke dagbladen toch wel zorgen dat men op de hoogte blijft van het binnen- en buitenlands nieuws". Inhoud De inhoud van de krant wordt volgens de nieuwe hoofdredac teur voor een groot deel be paald door de lezers. „Je hebt natuurlijk wel een eigen me ning over de invulling van de krant, maar wat je altijd in het achterhoofd moet houden is dat de lezer beslist of een krant wel of niet voldoet aan de eisen die zij stellen". De rol van de le zer vindt hij dan ook erg be langrijk bij het achterhalen van het lokale nieuws. „Zaken die op gemeentelijk politiek niveau spelen achterhaal je wel via de vergaderingen van com missies en raden. In dit ver band gaat het meer om het 'kleine' nieuws, waar je als re dactie niet altijd zelf achter kan komen. De redactie staat dan ook altijd open voor sug gesties en nieuwtjes van de le zers, hoe onbelangrijk ze op het eerste gezicht ook kunnen lijken. Uit de telefoontjes van lezers, die we gelukkig regel matig binnen krijgen, komen vaak de leukste artikelen voort. En dat blijft toch de kracht van de Zierikzeesche Nieuwsbode: dicht bij de men sen en zorgen voor een goed produkt in wisselwerking met diezelfde mensen". Momenteel geniet Peter Schrauwen van een week ski vakantie- -in hët Oostenrijkse Gerlos om daarna met frisse moed aan de niéuwe functie te beginnen. Daarbij wordt hij terzijde gestaan door waarne mend hoofd-redacteur Piet Kleemans, die door zijn jaren lange ervaring bij de krant be kend is met alle ins en outs, en natuurlijk de overige redacteu ren en redactrices. „In overleg en samenwerking met elkaar zullen we er alles aan doen om ook dit jaar en de komende ja ren de lezers te bieden waar zij recht op hebben. Een objectief nieuwsblad met nieuws voor alle lagen van de bevolking". ZIERIKZEE Moonbootz in Brogum Qp zaterdag 9 januari is in het podium voor muziek en theater Brogum te Zierikzee een optre den van de groep Moonbootz. Een groep die instrumentale jazzrock brengt met een stevige dosis funk. Als speciale gast treedt de huidige zanger van de groep van Candy Dulfer, Wen dell A Morrison jr op. Het con cert begint om 23.00 uur. Moon bootz bestaat uit zes muzikan ten waarvan oprichter Ulco Bed tevens de co-producer is van Candy Dulfer Funky Stuff. Omdat hij daar de afge lopen jaren veel mee bezig was komen de muzikanten van Moonbootz maar af en toe sa men om weer eens flink te 'jammen' en nieuwe composi ties uit te proberen. Men koos daarvoor Brogurp uit omdat de band op Schouwen-Duiveland bekend is. ANBO/PCOB De ouderenbonden ANBO en PCOB houden donderdag 14 ja nuari een gezamenlijke bijeen komst in De Driehoek in Zie rikzee. Deze bijeenkomst, die toegankelijk is voor alle Zie- rikzeese ouderen begint om 14.00 uur en staat in het teken van het ouderenbeleid van de gemeente Zierikzee. Dit onder werp wordt toegelicht door wethouder D. van der Wekken (welzijn). BURGH-HAAMSTEDE Bijeenkomst NVvH Op dinsdag 19 januari houdt de afdeling Westerschouwen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen een bijeenkomst die in het teken staat van de Keuringsdienst van Waren. De werkzaamheden van deze dienst worden toegelicht door mevrouw W. de Tbom. De bij eenkomst is in dorpshuis De Schutse en begint om 14.00 uur. HAAMSTEDE Gebedsdienst In het kader van het Oecume nisch overleg Samen Verder wordt woensdag 20 januari een gebedsdienst gehouden in de RK-kerk Onze Lieve Vrouwe op Zee aan de Serooskerkseweg in Haamstede. De deelnemers aan Samen Verder - Hervorm de Kerk Burgh, Hervormde Kerk Renesse/Noordwelle, Ge reformeerde Kerk Haamstede, RK Kerk Haamstede en De Ark in Renesse - vragen aan dacht voor de week van het ge bed. „Christenen zijn verdeeld, maar toch samen geroepen om de aarde en alle leven te ver nieuwen en te beschermen". De gebedsdienst in de RK-kerk be gint om 19.30 uur. RENESSE Nieuwjaarsreceptie NBvP De afdeling Noordwelle vai^ de Nederlandse Bond van Platte landsvrouwen hield dinsdag morgen een Nieuwjaarsrecep tie in het Apollo Hotel te Re nesse. De informele bijeen komst werd door zo'n veertig belangstellenden bezocht. Pre sidente J. Mooyaart-Kooyman wenste iedereen een goed en gezond 1993 toe. Verder wees zij op de jaarvergadering die op woensdag 20 januari wordt ge houden in het dorpshuis te Se- rooskerke. Ook vestigde zij al vast de aandacht op de regio avond van de bond die dit jaar op 26 maart in Renesse wordt gehouden. Nieuwjaarsvreugdevuur Op initiatief van de onderne mersvereniging Renesse wordt op zaterdag 9 januari in Renes se een kerstboomverbranding gehouden. Iedereen kan die dag zijn kerstboom inleveren op de parkeerplaats aan de Roelandsweg tussen 15.00 en 18.00 uur. Voor elke ingeleverde boom ontvangt men een lootje waarmee men meedingt naar een cadeaubon. Tijdens het vreugdevuur worden belang stellenden getrakteerd op war me chocolademelk en panne koeken. De kerstboomverbran ding begint om 18.00 uur. BROUWERSHAVEN Jazzmiddagen Ook in 1993 wordt in het Swar- te Schaep in Brouwershaven weer een aantal jazzmiddagen gehouden en wel op de tweede zondag in de maand. De eerste jazzmiddag is zondag 10 janua ri. Om 15.00 uur begint de Cen trumjazzband onder leiding van cornettist Anton de Leuw met zijn optreden. Deze band, die ook vorig sezoen in het Brouwse etablissement optrad, brengt als gast mee de musici Bram Scharp (bassist), Frans Spuibroek (drummer) en Max Simonis (klarinet, zang. en mondharmonica). De vaste kern van de Centrumjazzband wordt gevormd door Anton Leuw, Hans Vermeer (trombo ne), Kees de Corver (banjo) en Henk Ruysch (piano). ZONNEMAIRE Oud papier Zaterdag 9 januari houdt Har monievereniging Nut en Uit spanning uit Zonnemaire een oud papieractie in de kern Zon nemaire. De ophalers gaan om 9.30 uur uit de startblokken, Men wordt verzocht het oud pa pier gebundeld gereed te zet ten. NIEUWERKERK Toneeluitvoering door PJZ Op initiatief van de afdeling Schouwen-Duiveland van de Plattelands Jongeren Zuid (PJZ) wordt op zaterdag 23 ja nuari in het dorpshuis te Nieu- werkerk weer de jaarlijkse 'grote avond' van de afdeling gehouden. Daarbij voeren le den van de afdeling het toneel stuk Een waterdicht idee op. Er wordt een grote verloting ge houden en de finale van de bij eenkomst is een bal op muziek van het Delta Combo. De avond begint om 19.30 uur. SIRJANSLAND Reformatorisch Contact Op donderdag 14 januari wordt in de kerk te Sirjansland een vergadering gehouden van het Reformatorisch Contact Schou wen-Duiveland. Nederlands Hervormd predikant te Dor- ZIERIKZEE - Wordt het huidige ouderenbeleid voortgezet dan betekent dit dat de provincie in 1997 te maken krijgt met een tekort van elf miljoen. Daarom valt aan de sluiting van zes verzorgingshui zen, Hoe pijnlijk ook niet te ontkomen. Over het hoe en waarom van deze maatregel informeert D66-gede- puteerde A. Dijkwel zijn achterban in Delta Kli maat. Het besluit van de provincie om per 31-12-1994 de deuren van zes verzorgingshuizen te sluiten is bij ve)en en niet al leen bij ouderen hard aangeko men. Dramatische berichten over ontredderde ouderen die voor geen goud hun stekkie in hun geboorteplaats wilden ver laten waren het gevolg. Hoe in grijpend en pijnlijk dat ook moge zijn, gedeputeerde Dijk wel acht die afbouw omwille van de toekomst onvermijde lijk. Allereerst om te voorkomen dat de provincie wordt gecon fronteerd met onoverbrugbare tekorten. Deze dreigende te korten zijn het gevolg van de bezuinigingen die het rijk de afgelopen jaren heeft doorge voerd. Afgelopen jaar ontstond er daardoor een tekort van twee miljoen, een tekort dat bij handhaving van het huidige beleid op zal lopen tot een ne gatief saldo van elf miljoen in 1997. Een ander gegeven dat bij dit besluit om zes verzorgingshui zen te sluiten heeft mee gespeeld is volgens Dijkwel dat het verzorgingshuis niet meer de voorziening voor oude ren is. Met name de laatste ja ren is het scala van zorgmoge- lijkheden (thuiszorg, woon zorgprojecten, aangepast wo nen en dergelijke) uitgebreid. Dit heeft ertoe geleid dat 20 tot 25% minder ouderen zich aan melden voor een plaatsje in het verzorgingshuis. Bovendien is ook de gemiddelde verblijfs duur gezakt van 5,5 tot 5,2 jaar en hier en daar is volgens de gedeputeerde zelfs al sprake van leegstand. Om het provinciaal ouderenbe leid meer te actualiseren heeft de provincie na overleg met de Vereniging voor Nederlandse Bejaardenoorden besloten om, zo zegt Dijkwel, te kiezen voor kwaliteit, met als gevolg de sluiting van zes verzorgings huizen. Dat dat diep insnijdt in het le ven van de betrokken ouderen erkent Dijkwel: „In gesprek ken kan ik op elke vraag wel een passend antwoord geven, behalve op die ene vraag van waarom moet ik verhuizen?". De zes huizen, waarvan overi gens geen op Schouwen-Duive land, zullen niet direct hun deuren sluiten. Eerst zal er ge durende anderhalf jaar een op namestop gelden. Op het mo ment van sluiting zullen de zes verzorgingshuizen volgens de gedeputeerde dan ook half leegstaan, terwijl de kosten even hoog blijven. „Daarom kun je ook niet anders dan je houden aan de sluitingsdatum van 31-12-'94, met als alterna tief 31-12-'95. Dat de gevolgen van dergelijke maatregelen verder reiken dan persoonlijk verdriet erkent de gedeputeerde ook. Een verzor gingshuis vervult vaak een bredere functie door onder meer het verschaffen van war me maaltijden en dergelijke. Ondank dit alles blijft Dijkwel van mening dat dit alles nood zakelijk is. Frustrerend vindt hij het dat bij zorgvernieuwing steeds de financiën op de voor grond treden, daardoor „ont staat het beeld dat niet de zorg- filosofie maar de financiën richtinggevend zijn". Juist ja, de heldere uiteenzetting van de D66-gedeputeerde ten spijt, blijft dat beeld bestaan. drecht ds De Groot houdt daar bij een inleiding over De ver kiezing en verwerping. Daarna wordt over het onderwerp ge discussieerd. De bijeenkomst begint om 19.45 uur en kan door iedere belangstellende worden bijgewoond. MIDDELBURG Kamer van Koophandel De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland houdt maandag 11 januari haar Nieuwjaarsbij eenkomst. Dit gebeurt in de Schouwburg van Middelburg. "Om 15.30 uur zal de voorzitter van de kamer, drs C. Hartog zijn Nieuwjaarsrede uitspre ken, waarna hij de Prijs voor Creatief Ondernemerschap '93 uit zal reiken aan een onderne ming in Midden- en Noord- Zeeland. De motivatiegoeroe Bob Delbecque zal de bijeen komst opluisteren met een op treden, dat om 16.00 uur be gint. De Nieuwjaarsreceptie tenslotte begint om 17.00 uur. DOMBURG Wandeling De Kynologenclub Zeeland houdt zondag 10 januari de jaarlijkse „snert" wandeling op het Walcherse strand. De start is om 11.00 uur bij het par keerterrein van kasteel West- hove in Domburg. De wande ling voert de deelnemers over het strand richting Oostkapel- le, daar is gelegenheid tot het nuttigen van een kop warme snert, waarna de terugtocht (via het bos) wordt aangevan gen. BERGEN OP ZOÖM Orgelconcerten In het kader van een winterse- rie orgelconcerten wordt zon dag 10 januari in de Gertrudis- kerk in Bergen op Zoom een or gelconcert gehouden door de organist Rob Nederlof uit Goirle. Op de drie orgels in de kerk brengt hij een program ma ten gehore dat grotendeel bestaat uit werken uit de klas sieke periode. Op het klop- kistorgel uit 1987 speelt hij werk van Albrechtsberger en Haydn (Flötenuhrstucke). Op het historische koororgel uit ongeveer 1700 brengt hij werk van Mozart (Ouverture) ten ge hore en op het Ibach-hoofdor- gel speelt hij werken van Hum mel, Beethoven en Reger. Het concert begint om 16.00 uur. In De Schutse BURGH-HAAMSTEDE - Mijn Zeeland. Dit lied met als thema de Watersnoodramp in 1953 werd dinsdag middag gezongen in dorpshuis De Schutse in Haam stede. Het was een van de liedjes en voordrachten in Zeeuws dialect die werden gepresteerd tijdens de Nieuwjaarsreceptie van de afdeling Westerschou wen van de Nederlandse Vereniging van Huisvrou wen. E. Vos in zondagse Schouwse dracht en S. Henkes (aan de piano) in daagse Schouwse dracht zorgden voor een Zeeuwse sfeer tijdens de Nieuwjaarsreceptie van de Nederlandse Vereniging van Huisvrouwen. (Foto: Joop van Houdt). De Zeeuwse sfeer tijdens de bijeenkomst werd verzorgd door dirigente/zangeres Elvira Vos en pianiste Sally Henkes, beiden uit Burgh-Haamstede. Zij hadden zich voor de gele genheid in de zondagse Schouwse dracht en de daagse Schouwse dracht gestoken. Me vrouw Vos droeg het Zeeuwse verhaal voor van Lieven den weduwman en zong Zeeuwse liedjes als Een Zeeland, Vroe ger en nu, De vrachtrijder, Wammes Kenters en Vroeger, een lied dat werd geschreven door de heer H. Blom uit Re nesse. De liedjes werden op piano begeleid door Sally Hen kes die door de zangeres werd aangekondigd als Keetje, mijn pianiste. De Nieuwjaarsbijeenkomst werd geopend en gesloten door de voorzitster van de afdeling, mevrouw T. Gakes uit Burgh. Daarbij werd tevens officieel afscheid genomen van Elvira Vos die acht jaar het koortje van de afdeling leidde Tbt ja nuari nam Sally Henkes tijde lijk die taak op zich. Omdat geen andere dirigent werd ge vonden moet het koor nu wor den opgeheven. De dames Vos en Henkes kregen waarderen de woorden voor hun inzet en mevrouw Gakes overhandigde hun een boek. De Nieuwjaarsreceptie werd verder ingevuld met een gezel lig samenzijn. En dat was ook bet geval bij diverse andere vrouwenverenigingen op Schouwen-Duiveland waar het nieuwe jaar werd begonnen met een Nieuwjaarsbijeen komst.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 6