Marijke Folkertsma legt brokken herinnering vast GRATIS ADVERTENTIE UW KRANT I SCHOUWEN-BUIVELAND 'Boeren zullen in de toekomst nog vaker samen machines moeten kopen' r ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 8 januari om 16.00 uur gesloten. Drukkerij Lakenman Ochtman Zierikzeesche Nieuwsbode In opdracht van Comeliastichting H. J. van Driel neemt na dertig jaar afscheid van Coöperatieve Werktuigenvereniging Nieuwerkerk 6 Inbraak in bedrijf dé krant van schouwen -duiveland! j SifcxS ZfÉRIKZEESCHE NIEUWSBODE DONDERDAG 7 JANUARI 1993 149e JAARGANG NR 25286 WAARIN OPGENOMEN DE ZIERIKZEESCHE COURANT 1797-1889 GEBOORTE, HUWELIJK, JUBILEUM? Maak dan nu uw keuze uit onze grote kollektie leuke, originele en moderne kaarten. Wie deze kaarten bij ons bestelt en laat drukken heeft recht op een gratis advertentie bij de familieberichten in de Zierikzeesche Nieuwsbode. drukkerij lakenman ochtman bv Jannewekken 11 4301 HH Zierikzee Tel. 01110-16551 Kunstenares bij één van de twaalf onderdelen van het project. (Foto: Joop van Houdt). ZIERIKZEE - Officieel heet het project Reminiscen ties, maar in gewoon Nederlands bestaat de serie van twaalf werkstukken eigenlijk uit brokken her innering die, beeldend kunstenaar Marijke Fol kertsma met foto's en triplex kleurvlakken in twaalf puzzelachtig-afbeeldingen tot uitdrukking brengt. Deze twaalf werkstukken zijn aangekocht door de Comeliastichting en sieren daar de twaalf huiskamers van de vier afdelingen van dit verpleeg huis. Reminiscenties, oftewel herin neringen maakt duidelijk hoe fragmentarisch herinneringen eigenlijk zijn. Van een bepaal de gebeurtenis leven bepaalde elementen in de herinnering voort, terwijl het grotere ge heel soms al in de vergetelheid is geraakt. Die fragmentari sche beelden komen maar al te vaak bovenborrelen na het zien van bepaalde voorwerpen: De geërfde koffiekan van opoe, het beeldje dat vroeger in het ouderlijk huis op de schoor steen stond of een vergeelde fo to van een bolderkar, het roept onmiskenbaar herinneringen op aan de jeugdjaren. Dat freelance fotografe, gale riehoudster (Transartica) en beeldend kunstenaar Marijke Folkertsma voor deze opdracht het thema reminiscenties ofte wel herinneringen heeft geko zen is vrij eenvoudig te verkla ren. De opdracht die ze in fe bruari '92 van de Comelia stichting kreeg, was immers om „iets" te ontwerpen dat aansloot bij de belevingswe reld van de bewoners van dit Schouwen-Duivelandse ver pleeghuis. Bovendien moest het werk ook een oriëntatie punt zijn voor bewoners en be zoekers. Raakvlakken Vrij snel rijpte bij Folkertsma dan ook het idee om voor deze opdracht het thema herinne ringen te kiezen. Niet alleen"" omdat dat alle bewoners van de Comeliastichting (lichame lijk zieken en psycho-geriatri- sche patiënten) raakvlakken zou bieden, maar ook omdat die flarden herinneringen vaak het enige houvast zijn in de schemerende wereld van de mente ouderen. Jaren twintig Als uitgangspunt daarvoor koos ze de jaren twintig, een tijd waarin het merendeel van de Comelia-bevolking jong was. Om dat tijdsbeeld tot uit drukking te kunnen brengen maakte Marijke Folkertsma eerst een serie van vijftig foto's van voorwerpen in het Land bouwmuseum en van nostalgi sche koopwaar in curiosawin- kels. Porseleinen poppen, een gra cieus beeldje, een porseleinen theeservies, een houten keu kenstoel met rieten zitting, een lampetstel, een arreslede en een bolderkar. Dit alles zou herinneringen op moeten roe pen aan de jaren twintig. Her- Trineringen die in feiieTiiet an ders zijn dan de stukjes van een legpuzzel. Een legpuzzel waar altijd wel een of ander stuk ontbreekt. Iets dat ook in het werk van Folkertsma dui delijk wordt. De afbeeldingen en vormen - met een figuurzaagmachine in triplex uitgezaagd zijn maar gedeeltelijk afgebeeld, maar dan wel zo dat er sprake is van een ruimtewerking waardoor de gedachte ontstaat dat men een kamer binnenstapt. Soms is de helft van het voorwerp herkenbaar, maar soms is slechts een heel klein detail van dat voorwerp in het werk terug te vinden of zijn alleen de contouren weergegeven. Drieluiken Hoewel de twaalf moderne drieluiken - twee series van elk zes afbeeldingen - over de vier afdelingen van de Comelia stichting zijn verspreid, zit^r wel degelijk een lijn in het ge heel. In de eerste serie, waarin heldere kleuren als geel, rood en groen de boventoon voeren zijn het vooral eenvoudige ge bruiksvoorwerpen uit vroeger tijd: een houten paard, een een voudige stoel en een ketel zijn hier voorwerpen die hetzij als foto hetzij als houten vorm te zien zijn. Het leuke daarbij is dat het middenstuk van het drieluik in feite de afbeelding is, terwijl het rechtergedeelte teruggrijpt op het vorige drieluik. Het lin kergedeelte daarentegen ver wijst al weer naar het volgende werkstuk. Datzelfde patroon is ook terug te vinden in de twee de serie, waarin wat luxere ar tikelen zoals een porseleinen theepot, een rijk versierde lamp en een arreslee zijn ver werkt en waarin de combinatie blauw/oker opvalt. Hoewel Marijke Folkertsma bij dit alles te werk is gegaan volgens een vaste basisstruc tuur heeft het geheel toch iets onvoorspelbaars en onuitput telijks. Dat is ook datgene wat de Zierikzeese kunstenares be oogt, want zegt zij „als het voorspelbaar wordt dan vind ik het niet interessant meer". Dat stukje bij beetje verder fantaseren en steeds opnieuw nieuwe dingen ontdekken ver klaart ook waarom zij graag kiest voor leg-puzzelachtige af beeldingen, waarop je niet gauw uitgekeken raakt. Dat geldt ook voor herinneringen, want ook die zijn hoe fragmen tarisch ook onuitputtelijk. Nieuw! Nadat Reminiscenties eerst te zien was in de groepsexpositie van kunstenaars van de Zeeuwse Kunstkring, hangt het werk nu sinds dinsdag in de Comeliastichting. Tot nu toe is het project, dat in feite het resultaat is van een integra tie van Folkertsma's werk zaamheden als fotografe en schilderes, goed ontvangen. In Middelburg gaf een van de be zoekers van de expositie aan het niet eens te zijn met het standpunt van WVC dat Remi niscenties in feite niets nieuws toevoegt aan de beeldende kunst in Nederland. Een argu ment om subsidie voor dit pro ject te weigeren. In het gasten boek vermeldde deze bezoeker dan ook nieuw met een dik uit roepteken. Herkenning' Ook in de Comeliastichting lijkt het werk van Folkertsma goed te zijn ontvangen. Bij het ophangen van de eerste serie bleek al dat er bij sommige be woners sprake is van het her kennen van de oude voorwer pen, waardoor het aansluit bij hun belevingswereld, waarin voor velen het verre verleden helder voor de geest staat, ter wijl recente voorvallen uit het geheugen zijn verdwenen. Voor de kunstenares zijn die eerste reacties bemoedigend. „Het is leuk dat het aanspreekt terwijl het geheel toch niet kitscherig en niet echt nostalgisch is" vindt ze. NIEUWERKERK - Een spuitmachine met een breedte van twaalf meter, die werd voortgetrokken door paarden. Dat was in 1948 het eerste apparaat dat werd aangekocht door de pas opgerichte Coöperatieve Werktuigenvereniging CVEL (Coöperatieve Vereniging Exploitatie Landbouwwerktuigen) Nieuwer kerk. Nu, bijna 45 jaar later, heeft de organisatie van hoeren die samen land bouwmachines aankopen en gebruiken, een indrukwekkend machinepark van tractoren, maaidorsers, zaaimachines, aardappelrooiers en een bietenrooier met motor. Terwijl de jaaromzet gestaag groeide naar ruim een half miljoen, daalde het aantal leden van de vereniging van 65 naar 35 boeren. „Er zijn veel kleine boeren verdwenen en voor de boeren die overblijven wordt het steeds moeilijker om grote investeringen te doen. Daarom zullen boeren in de toekomst nog vaker samen landbouwmachines moeten kopen", aldus de heer H. J. van Driel uit Nieuwerkerk. Na ruim dertig jaar als opzich ter bij de werktuigenvereni ging te hebben gewerkt, neemt de 59-jarige Nieuwerkerker morgen (vrijdag) afscheid. Ter gelegenheid daarvan wordt in het dorpshuis te Nieuwerkerk een bijeenkomst gehouden waar de heer Van Driel wel wat tegenop ziet. „Ik heb niets bij zonders gedaan, altijd alleen maar mijn plicht. Dankzij het personeel is de vereniging bloeiend geworden. Dat zijn de mensen waarmee je het rond moet zien te krijgen". De heer Van Driel werd in Nieuwerkerk geboren als zoon van een landbouwer. Omdat hij motoren interessanter vond dan het landbouwwerk wilde hij na de lagere school naar de Tbchnische School. „Dat mocht niet van mijn vader. Hij was bang dat ik dan knecht zou worden en dat werd gezien als iets minderwaardigs. Ik moest dus naar de Landbouwschool. Maar achteraf gezien is dat ver loren tijd geweest". De heer Van Driel ging wel op het be drijf van zijn vader werken, maar zette daarnaast een eigen loonbedrijf je op. Vanaf 1955 wijdde hij zich uitsluitend aan dat bedrijf. Toen het machine park was uitgegroeid tot een motor-maaidorser, twee tracto ren, een stro-pers en een dorsmachine besloot hij in 1963 met het bedrijf op te gaan in de Coöperatieve Werktuigenvere niging die toen vijftien jaar be stond. Hij werd benoemd tot be drijfsleider en kreeg de taak om de werkzaamheden te plan nen en die samen met de vier andere werknemers van de ver eniging bij de boeren uit te voe ren. „In die tijd konden we met de maaidorser per dag onge veer zes hectare bewerken, te genwoordig met twee mensen tien twaalf hectare". In de winter kregen de landbouw machines een onderhouds beurt in de schuur van de Werktuigenvereniging aan de Middenweg in Nieuwerkerk. Het was niet alleen door dit technische aspect dat de heer Van Driel zijn werk leuk vond. „Het was een zeer afwisselen de baan. Je kwam op verschil lende bedrijven bij verschillen de mensen en je was altijd bui ten in de natuur". Tbch was het ook afzien. De heer Van Driel herinnert zich nog heel goed het jaar 1974 waarin het, na een zeer warme en droge zomer, re gende van half september tot half december. „Iedere dag op nieuw moesten we constateren dat we het land niet op konden om de aardappelen en de uien te rooien. Daar waren we op tweede kerstdag mee bezig en in april 1975 nog". De financië le consequenties waren zo groot dat de Werktuigenvereni ging in 1974 haar financiële verplichtingen aan de bank niet kon voldoen. „Gelukkig kregen we uitstel van betaling en in 1975 waren de prijzen voor landbouwprodukten heel goed". Nu de landbouwmachines zo groot en efficiënt zijn gewor den dat het werk op het land door één persoon gedaan kan worden, denkt de heer Van Driel met een zekere weemoed terug aan de periode dat daar voor de inzet van vele mensen nodig was. ,/Iben hadden de mensen meer binding met el kaar. Het was gezelliger en men was sneller tevreden. Op vaste tijden zat je samen koffie te drinken waarbij allerlei ver halen werden verteld. Dat gaf een gezellige werksfeer". De heer Van Driel vindt het jam mer dat dat allemaal is veran derd. „De werkdruk is tegen woordig veel groter omdat er veel meer moet worden gere geld en de boeren waar het werk moet worden gedaan veel kritischer zijn geworden. Je kunt er lang niet altijd terecht omdat ze andere activiteiten hebben. Daarom duurt het soms tot half december eer we al het werk hebben kunnen doen. Daar ga je 's nachts over liggen piekeren". Om die reden en omdat het be leid van de Coöperatieve Werk tuigenvereniging er op was ge richt om het personeel terug te brengen van drie naar twee mensen, koos de heer Van Driel er voor gebruik te maken van de VUT. „Ik heb er zelf voor ge- vervolg pagina 2 De herinnering is het parfum der ziel. George Sand Perioden met zon HET WEER In de nacht enige tijd regen, over dag perioden met zon. Minimum temperatuur omstreeks 4, middag- temperatuur ongeveer 6 graden. Matige westenwind, kracht 4. o TELEVISIE-OPNAMEN De VPRO maakt in Zierikzee opnamen voor het televi sieprogramma Open-Deur TV. JUBILEUM BUURT- EN CLUBHUIS Het buurt- en clubhuis De Lichtboei bestaat dit jaar veertig jaar. NIEUWE HOOFDREDACTEUR Peter Schrauwen is benoemd als nieuwe hoofdredac teur van de Zierikzeesche Nieuwsbode. INDOOR-CROSS Eric van der Wekken uit Zierikzee test zijn 250 cc mo tor bij de indoorcross in de Zeelandhallen. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's DEN HAAG - Het areaal waar op krachtens beheersovereen komsten gesubsidieerd op na tuurvriendelijke wijze land bouw wordt bedreven is in 1992 met 4.500 hectare uitgebreid tot bijna 25.000 hectare. WESTENSCHOUWEN - In de nacht van maandag op dinsdag werd ingebroken bij be drijf van de heer T. in Westen- schouwen. Bij de inbraak werd bestek ontvreemd, maar verder wor den geen goederen vermist. De inbrekers kwamen het gebouw binnen door een gedeelte van het keukenraam te vernielen, De Tbchnische Recherche stelt een onderzoek in. Advertentie My Way, en we hebben nog veel meer reisburo Mr, van ve/ oeveren DAM3.ZIERIKZEE.OHIO-15036 j Advertentie l.v.m. het jubileum van een van onze medewerkers zijn onze kantoren op Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183,— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. naam Dhr/mevr. adres postcodeplaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3E Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar O Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie, CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee. ~i i— ZZN_|

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1