De feestdagen zijn voorbij; de dieetmanie slaat weer toe Grote poppenbeurs in De Staver met bekende poppenmakers uw krant van schouwen-duiveland r GRANDIOZE VERKOOP SHOWROOM-MODELLEN deurloo intermeubel Tweede vakantiehuis voor kankerpatiëntjes wfv KRAMER tForo nztirnor TP1- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE ■=1 de eerste knal van 1993 10-40% korting op onze showmodellen Tips om op een gezonde manier af te vallen zonder de gezondheid in gevaar te brengen Op zaterdag 1 mei in Middelharnis BEGIN 1993 GOED GA DANSEN! GRATIS dans- en balletschool FOTO VERSCHOORE dé krant van schouwen-duiveland! j NIEUWSBODE WOENSDAG 6 JANUARI 1993 GRATIS HUIS AAN HUIS BLAD EDITIE SCHOUWEN DUIVELAND Kom snel kijken Haringvlietplein 4, Zierikzee SCHOUWEN-DUIVELAND/GOEREE-OVERFLAKKEE - Het nieuwe jaar is weer begonnen en ook de goede voornemens zijn weer van stal gehaald. In me nig huisgezin heeft men uit oogpunt van die goede voornemens intussen alweer angstvallig de stap op de weegschaal gezet om tot de conclusie te komen: er moet wat af. Damesbladen springen hier grif op in en komen met de meest fantasti sche diëten op de proppen. De één nog zwaarder dan de ander en altijd met de belofte van uitzonderlijk hoge resultaten. Maar of het nu allemaal zo gezond is Mevrouw M. M. Moelker-van de Stoipe is diëtiste in het Zweedse Rode Kruis Zieken huis in Zierikzee; met haar een gesprek over deze manier van afvallen. Als diëtiste krijgt zij veelal mensen voor haar bu reau die op medisch voor schrift een dieet krijgen. Sui kerpatiënten voor een aange past dieet, hartpatiënten voor een cholesterol-arm dieet en nierpatiënten voor een eiwit- arm-dieet. Maar ook mensen die door overgewicht proble men met hun gezondheid krij gen zijn haar niet vreemd. Toch zijn kant-en-klare diëten zoals die in damesbladen worden aangeprezen het laatste wat zij voorschrijft in dergelijke ge vallen. Discipline ..Neern het brood-dieet wat een tijdje terug erg in trek was. Daarbij zet je mensen letter lijk en figuurlijk de ene dag op water en brood terwijl ze de an dere dag gewoon weer eten. wat ze willen. Zo'n brooddieet vergt erg veel discipline; iets wat geen probleem schijnt te zijn. Terwijl als iemand een dieet van de diëtist moet vol gen hij of zij het veelal niet kan volhouden. Ik denk wel eens dat wij als diëtisten te weinig inspelen op het idee van men sen dat een dieet bijzonder moet zijn. Mensen willen ook gelijk vier kilo in een week af vallen. Dat kan natuurlijk ook wel met zo'n extreem dieet, maar zodra ze ermee stoppen komen ze weer aan. Hoe komt dat? Omdat de mensen hun eet patronen niet voorgoed veran deren". „Vermageren betekent dat je blijvend je eetpatroon moet veranderen", vervolgt me vrouw Moelker haar verhaal. „Dat zien de mensen niet in.- Zij denken: „Als we een paar weken als een gek lijnen is het er af en kunnen we weer op de oude voet verder". Dat kan ook wel, maar dat betekent dat ze telkens opnieuw zullen moeten beginnen. Je krijgt dan een soort jo-jo-effect. Als mensen hun eetgewoonten aanpassen, op een verantwoorde manier, gaat het misschien niet zo snel, maar levert het wel langduri ger resultaat op. Mensen die willen vermageren stoppen vaak met het ontbijt. Ze gaan zonder ontbijt de deur uit en worden hierdoor rond een uur of elf 'flauw'. Dus nemen ze snel even iets tussendoor; een koekje of een snoepje. Rond de lunch hebben ze daar weer spijt van en eten dan weer slecht, met als gevolg dat ze rond drie uur weer 'flauw' zijn. En dan nemen ze weer iets ver keerds om de honger te stillen met als zelfde gevolg dat de avondmaaltijd verkeerd wordt genuttigd. Dit is misschien iet wat overtrokken, maar het geeft een beeld van hoe mensen soms verkeerd hun eetpatroon kunnen veranderen om af te vallen". Mevrouw Moelker maakt bij haar werk onder meer gebruik van adviezen van het Voorlich tingsbureau voor de Voeding. Jaren terug werkte zij voor dit voorlichtingsbureau en daar zij zich over het algemeen pri ma kan vinden in de adviezen van dit bureau maakt zij ook in haar huidige werk hiervan ge bruik. Tien voedingsadviezen die volgens het Voorlichtings bureau voor de Voeding nooit vergeten mogen worden zijn: 1) eet gevarieerd; 2) wees matig met vet; 3) eet volop zetmeel en vezels; 4) eet drie maaltijden per dag en gebruik niet vaker dan viermaal iets tussendoor; 5) wees zuinig met zout; 6) Drink dagelijks minstens 1,5 liter vocht, maar wees matig met alcohol; 7) houd het ge wicht op het juiste peil; 8) voor kom voedselvergiftiging door goede hygiëne; 9) houd reke ning met aanwezigheid van schadelijke stoffen (wees ma tig met nitraatrijke groenten, orgaanvlees en zoetwatervis); en 10) lees wat er op de verpak king staat. Hoewel er vele mensen kam pen met overgewicht is het vol gens mevrouw Moelker maar zelden dat iemand blij is met de adviezen die zij kan geven. Zij vertelt: „Mensen vinden het natuurlijk nooit leuk als ze te horen krijgen dat ze iets ver keerd doen. Dat is ook wel te begrijpen. Maar het overkomt me regelmatig dat ik ergens op een verjaardag zit dat mensen bij het aannemen van een ge bakje naar mij kijken en dan zeggen: „Dat vind jij zeker niet goed voor me?". En meerdere malen is het me overkomen dat ik patiënten in de supermarkt tegenkom die ik dan tegen hun partner hoor fluisteren: „Daar loopt de diëtiste, niet te veel in het karretje gooien". Mensen schijnen altijd een soort van controle van mij te verwachten als ze me ergens tegenkomen". Wat is goed Concreet gezegt is het bij afval len dus heel belangrijk dat men de eetgewoonten blijvend aanpast. Een 'gewoon' ontbijt, -lunch en diner. En zo min mo gelijk tussendoortjes. Daar naast vertelt mevrouw Moel ker dat het erg belangrijk is dat men minder vet gaat ge bruiken. „Veel mensen denken te minde ren met vet door minder jus te nemen. Maar daarnaast zijn het de verborgen vetten die het doen. Vet is de grootste ener giebron die we kennen. Als je wilt afvallen moet je juist min der energie tot je nemen, dus minder vet. In een plakje kaas zit al dertig procent vet, ook in koekjes, bonbons, royaal vlees komt veel verborgen vet voor. Ook al zijn bonbons of koekjes maar klein, ze dragen wel bij aan het dikker worden. Eén ge bakje bijvoorbeeld kun je. ver gelijken met een kilo appels. Nu eet je eerder een gebakje dan een kilo appels achter el kaar, en je voelt jezelf met één gebakje minder 'vol' dan met een kilo appels. Eén van de op merkingen die ik vaak krijg is dat diëten duur is. Het klopt dat magere vleessoorten duur der zijn, maar als je dan het ge bakje toch laat staan, kom je budgettair weer neutraal uit. Mannen hebben over het alge- Moelker-van de Stoipe. (Foto: Marijke Fol- meen minder last van lijnnei- gingen dan vrouwen weet me vrouw Moelker nog te vertel len. „Vrouwen zijn over het al gemeen wat ij deler over hun gewicht; zij praten ook vaker over lijnen. Daarbij komt dat mannen meer verbranden van hetgeen ze tot zich nemen. Hun spijsvertering is sneller; dat is natuurlijk zo geregeld. Vrou wen zijn daarnaast over het al gemeen ook wat kleiner en ver richten minder zware lichame lijke arbeid. Die factoren spe len een rol bij het feit dat meer vrouwen dan mannen lijnen. Als mensen ouder worden wordt het meer geaccepteerd dat men dikker wordt. Het wordt dan ook moeilijker om af te vallen, «maar het is niet onmogelijk. Het duurt dan al leen wat langer. Maar is het niet beter om blijvend af te val len, hoewel men er wat langer overdoet dan dat men een ex treem dieet gaat volgen en daarna nog sneller weer op het oude gewicht terug zit? Je kunt het bot zeggen: mensen die te dik zijn eten verkeerd. Blij vend je eetpatroon veranderen is dan de beste oplossing". Informatie Wie meer informatie wil over verantwoord afvallen en het eetpatroon aanpassen kan schrijven naar het Voorlich tingsbureau voor de Voeding, Postbus 85700, 2508 CK Den Haag. Ook kan men vragen recht streeks aan de aan dit bureau verbonden diëtisten stellen. Zij zijn op werkdagen bereik baar van 12.00 tot 16.00 uur. Het telefoonnummer is 070- 3510810. Zij kunnen dieper in gaan op dit onderwerp. MIDDELHARNIS - Over enkele maanden wordt sporthal De Staver in Middelharnis omgetoverd tot een groot imposant poppenhuis. Max Lucas Wolters houdt op zaterdag 1 mei een poppenbeurs waar alles op het gebied van het vervaardigen van poppen te zien is. Een pop vdn José Noorman gemaakt van zelfhardende klei. Max Lucas Wolters is geen on bekende in de poppenwereld. Sinds 1984 organiseert hij elke week ergens in het land een poppenbeurs. Max Lucas Wol ters vervaardigd geen poppen, maar is opgegroeid met pop pen en poppenmatksters. Zijn zus Susan Wolters behoort tot de beste replica maaksters van Nederland en zijn zus Diana Wolters is een van de redacteu ren van het Vakblad voor de Poppenmaakster en van het be renblad de Tbddy-Beer. Grote variatie Het doel van een goede pop penbeurs, zoals die op 1 mei te zien is, is een overzicht te bie den van de grote variatie op dit gebied. Tb zien zijn de vele ver schillende stijlen, technieken en materialen. Om een zo com pleet mogelijk overzicht te ge ven zijn deelneemsters uit het hele land uitgenodigd. Nu al is bekend dat zeker dertig be kwame poppenmaaksters hun medewerkinf aan deze beurs verlenen. Het is voor Max Lu cas Wolters elke keer weer een uitdaging om iets nieuws aan zijn beurzen toe te voegen. Op de komende beurs is een workshop te zien van poppen- maakster Clarine Bemelmans uit Dirksland. Clarine geeft op de beurs les aan beginnende poppenmaaksters. Zo wordt duidelijk wat er gebeurt tij dens de lessen die zij in haar huiselijk atelier geeft en zal de stap om daadwerkelijk een cursus te gaan volgen kleiner worden. Voor alle deelnemers aan deze beurs geldt dat zij niets liever doen dan hun hob by uitdragen. Landelijk bekend Op de beurs zijn drie landelijk bekende poppenmaaksters aanwezig. José Noorman uit Breukelen laat haar kinder poppen, gemaakt van zelfhar dende klei, zien. Peuters en kleuters van diverse leeftijd en ras zijn haar specialiteit. Ilon- ka de Haan uit Haarlem maakt elegante damespoppen van Fi- mo, een zelfhardende klei die in de gewone huishoudoven ge bakken kan worden. Verder is Ans Jansen, eveneens uit Haar lem, aanwezig met haar harem- en clownspoppen. Deze hebben een gezichtje van zeemleer dat met cement stevigheid krijgt. Een met de meest exotische stoffen aangekleed stoffen lijf je maakt de pop af. Wie zegt of denkt dat een pop 'maar' een pop is, heeft het mis. Iedereen kent de pop uit haar jeugd nog. En veel jon gens die nu mannen zijn herin neren zich vast nog wel die zachte teddybeer. Op veel beur zen wordt beer ook wel gepre senteerd als het broertje van pop. Weggestopt op zolder bele ven pop en beer vaak vele een zame uren nadat ze jarenlang het vriendje waren die nooit iets terug zei, maar er wel al tijd was. Misschien was dat wel de functie van pop en beer. Er gewoon zijn. Poppenvirus Wanneer men zichzelf toestaat om de pop van toen weer als vriendje te zien bestaat er ech ter wel de kans dat men besmet wordt met, zoals Max Lucas Wolters zegt 'het poppenvirus'. Hij spreekt uit ervaring. Ook bij hem sloeg het virus in alle hevigheid toe, maar Max Lucas Wolters is daar best gelukkig mee. „Ik maak dan wel geen poppen maar ik organiseer graag poppenbeurzen. Ik regel graag de zaken achter de scher men, maar de poppen maaksters en andere standhou ders maken de beurs. Ik zorg voor de voorwaarden om het geheel zo perfect mogelijk te laten verlopen". „Het is mijn beloning als ik over de beurs loop en zie dat er veel mensen genieten en vooral als een aantal mensen gegre pen wordt door deze hobby en daarin verder gaat." Op de vraag of het maken van poppen moeilijk is antwoordt Max Lu cas Wolters dat die mogelijk heid voor iedereen is wegge legd. „Poppen maken is een kwestie van geduld, liefde en een goed 'oog'. Het heeft maar weinig te maken met artistieke aanleg. Willen is kunnen", zo stelt Max Lucas Wolters. Poppenhobby Zo'n vijftien jaar geleden werd het zelf maken van poppen po pulair. Daarvoor mag een Bel gische fabrikant die een zelf hardende klei op de markt bracht als verantwoordelijke worden aangewezen. Maar een klei die in de buitenlucht hard wordt vraagt een geheel andere bewerkingstechniek dan klei die in een pottenbakkersoven gebakken wordt. Dankzij dit nieuwe materiaal breidde de hobby van het poppenmaken zich snel uit. Iemand die veel heeft gedaan voor het verbrei den van deze poppenhobby is Niesje Wolters-van Bemmel. Zij demonstreerde in waren huizen haar verfijnde tech niek. De damespoppen die zij maakte werden niet lang daar na door vele liefhebbers nage maakt. Over haar techniek gaf zij in ei gen beheer een lesboekje uit waar er 20.000 van zijn ver kocht. De uitgave Van dit boek je betekende tevens de start voor de op poppen gerichte uit geverij die zij samen met haar man begon. Inmiddels zijn er ruim veertig titels verschenen van steeds weer een andere poppenmaakster. Deze les boekjes hebben in belangrijke mate bijgedragen aan de popu lariteit van het poppen maken. Vier jaar geleden is deze pop- penuitgeverij begonnen met een Vakblad voor de Poppen maakster, een kwartaalblad vol informatie. Het blad is ver krijgbaar in de betere boek handel. Veelbelovend Niesje Wolters-van Bemmel or ganiseert zelf ook poppenbeur zen. De grootste, haar ko ningsstuk, vindt elk jaar weer in november plaats in Ahoy in Rotterdam. Voor wie deze beurs niet heeft kunnen bezoe ken bestaat er nu de mogelijk heid om op zaterdag 1 mei een eveneens veelbelovende pop penbeurs te bezoeken. Naast de poppenmaaksters zijn er ook stands waar men de vaak zeer moeilijk verkrijgbare materia len kan kopen. Tevens zijn er goed geïllustreerde boekjes te koop en andere zaken die het beginnen aan deze verslavende hobby eenvoudiger naken. Als bijzondere gast is op deze pop penbeurs de poppendokter aanwezig. Poppendokter Hem- kes uit Den Haag houdt op de ze dag een open spreekuur in De Staver, waar alle patiënten en hun begeleiders waardig be handeld worden. Zijn praktijk richt zich niet alleen op stuk- gespeelde poppen van kinde ren, maar vooral oudere pop- penmoeders kunnen zich met hun emotioneel waardevolle poppen uit hun kindertijd voor een consult bij hem vervoegen. Ring 39, 4305 AG Ouwerkerk Telefoon 01114-1241 UITNODIGING aan tafel met Europa zondag 10 januari Nieuwjaarsbrunche van 12.00-15.00 uur TRUUS en PETER DEN DEKKER Langs de Rampweg in Renesse RENESSE - Er komt langs de Rampweg in Renesse een tweede vakantiewoning voor jeugdige kanker patiënten. Het is de bedoeling dat de woning ruim voor het begin van het vakantieseizoen, voor 1 april 1993, opgeleverd wordt. Dat blijkt uit een persbe richt. In mei 1991 werd in Renesse door staatssecretaris Simons van Volksgezondheid het va kantiehuis Thuredriht officieel geopend. De bouw van het va kantiehuis was een initiatief van CJV Samen Verder uit Zie rikzee en Lionsclub Thuredriht uit Dordrecht. Idee achter het vakantiehuis was dat kinderen die aan kanker of een andere kwaadaardige aandoening lij den en de naaste familie van die kinderen een plek moeten hebben waar zij tot rust kun nen komen. Niet iedereen kan een vakantie betalen en om dat wel mogelijk te maken werd in Renesse de vakantiebungalow gebouwd. Het gaat om een volledig voor rolstoelgebruikers aangepaste woning. Het initiatief is een groot succes gebleken. Zonder uitzondering zijn de gezinnen die gebruik hebben gemaakt van de nieuwe vakantiemoge lijkheid enthousiast over hun verblijf in de woning. Volledig bezet Sinds de ingebruikname van de bungalow is deze dan ook tot ver buiten het vakantiesei zoen volledig bezet geweest. Het aantal aanvragen voor een verblijf in de bungalow óver- trof de mogelijkheden en dat was voor de Lionsclub Thure driht aanleiding om met plan nen voor een tweede vakantie huis te komen. De serviceclub is al volop bezig met het werven van fondsen. Alles bij elkaar is een bedrag van een half miljoen gulden nodig. Advertentie nieuwe clubs starten in de week van 11 januari 1993 Clubs voor: Kinderen Scholieren Paren Gehuwden PAREN: EERSTE LES 't Vrije 2 - Zierikzee 01110-13132-17458 Advertentie MAR r /inkelt' fotograf fotografie-video foto's in 1 uur klaar ZIERIKZEE - DAM 5 - TELEFOON 01110-12796 Blijf op de hoogte van al het nieuws op Schouwen- Duiveland, met de Zierikzeesche Nieuwsbode, en neem een abonnement. JA, ik wil een kwartaalabonnement f 48,50 C kwartaalabonnement met autom. afschr. f 46,— jaarabonnement f 183.— jaarabonnement met autom. afschr. f 173,— en ontvang de Zierikzeesche Nieuwsbode de eerste twee weken gratis. Ik betaal nog niet, maar wacht eerst uw bericht af. ~1 naam Dhr./mevr. adres postcode plaats: telefoon handtekening: Bij automatische afschrijving uw bank-/gironummer vermelden: 3d Zend de bon in open envelop zonder postzegel naar Zierikzeesche Nieuwsbode abonnementenadministratie. CO Antwoordnummer 12. 4300 VB Zierikzee.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 1