dichters K GA VOOR DE TOP Met de beste wensen TICHTING TOT BEVORDERING VAN NOOTZAKEN E VINDEN ME NIET ECHT De achtergronden van het GATT-akkoord tussen EG en VS <u Veiliger blussen met krachtige ventilator EN DAN NOG DIT,.,. Waar zijn de boeren het niet mee eens? ZIERIKZEE - Protestdemonstraties richting Den Haag. Het storten van wortelen en aardappelen op straat. De boeren in Nederland zijn het niet eens met de overeenkomst die de Europese Gemeenschap wil sluiten met de Verenigde Staten. Waarom proteste ren tegen het zogenaamde GATT-akkoord en wat zijn de nadere achtergronden van deze verbintenis? DINSDAG 5 JANUARI 1993 NR 25285 ZIERIKZEE - ..Tijd is geld weerd, dat is waar; en verstonden 't vele lieden, zij en zouden aan elkaar niet zo neerstig (uitgebreid) 't Nieuwjaar bieden". Deze dichterlijke woorden van Guido Gezelle, neergelegd in de bundel Tijdkrans-Jaarkrans gingen maandagavond niet op, getuige de vele Nieuwjaarswensen die het Zierikzeese gemeentebestuur ontving. Ondanks de winterkoude, schaatsblaren en andere ongemakken verzamelden allerlei vertegenwoordigers uit het bedrijfs- en verenigingsleven alsook gewone" burgers en ambtenaren zich maandagavond in de Vierschaar om gezellig koutend elkaar alle goeds toe te wensen voor het inmiddels drie dagen oude nieuwe jaar. Een jaar dat, als al die wensen eens in vervulling zouden gaan niet stuk meer kan. De realiteit zal een wat ander beeld geven, maar eerlijk is eerlijk, een goed en voorspoedig begin met een glaasje en een hapje is het halve werk. (Foto: Joop van Houdt). <D Wie geeft het antwoord? Nu overal ter wereld de vlucht bovenaan staat, de vlucht voor de ander {/I die dolend alleen gaat, is het niet vreemd dat vele miljoenen in het diepst van hun wezen zo zielsgraag verzoenen? Want het kan niet bestaan dat het ontluikend leven nog langer het onrecht onverdiend moet beleven. Of is bij de geboorte dan toch reeds bepaald dat vrede op aarde niet kan worden behaald? Toch kan het gebeuren dat het tij zich eens keert. Dan wordt dus bewaarheid wat men beweert. Maar laten we niet wachten op wat eens komen zal, de basis voor wachten is al te smal. Ach laat niet de klokken in Bethlehem klinken en wij weer gesticht in onze ego wegzinken. Editoria Ickowiak, Deze rubriek verschijnt wekelijks in de dinsdag-uitgave van de Zierikzeesche Nieuwsbode en biedt thuis-dichters uit de streek de gelegenheid hun gedichten aan een groter publiek te presen teren. Wie denkt een of meer geschikte gedichten te hebben kan deze opsturen naar de Zierikzeesche Nieuwsbode. Postbus I, 4300 AA Zierikzee. De redactie behoudt zich het recht voor de gedichten wel of niet te plaatsen. Wijzigingen worden vanzelfsprekend niet doorgevoerd. De naam van de schrijver of schrijfster staat onder het gedicht. MAARSSEN - De brandweer van Maarssen zet sinds enkele weken een zeer krachtige ven tilator in bij het blussen van grote branden. Volgens com mandant J. Ruibing wordt met dit nieuwe hulpmiddel veel ef fectiever en veiliger geblust en wordt de brand- en blusschade vaak fors beperkt. Maarssen heeft het idee overge nomen van de brandweer in Aken. Volgens Ruibing, die be stuurslid is van de Koninklijke Nederlandse Brandweer Ver eniging en deel uitmaakt van de Arbocommissie van de Ne derlandse Brandweer Federa tie, heeft Maarssen de Neder landse primeur. Veel korpsen hebben al belangstelling ge toond. De ventilator blaast met een enorme druk lucht in het brandende pand. De verstik kende rook wordt snel verdund en in een paar minuten tijd ver dreven. Daardoor hebben de brandweerlieden veel eerder zicht op de vuurhaarden en zijn zij zeker van een schone teru groute. De ventilator staat op een paar meter van het bran dende gebouw en verspert de weg niet. Doordat het blussen sneller gaat, wordt niet alleen de schade door het branden zelf maar ook de waterschade en de vervuiling door bluswa ter gereduceerd. De brandweer van Maarssen heeft de ventila tor de afgelopen weken twee keer ingezet en is nu al enthou siast. Een brandende woning werd in een mum van tijd „schoonge- blazen". ,,De ventilator ver plaatst per minuut 350 kubieke meter lucht. Een gemiddelde woning heeft een luchtinhoud van 500 kubieke meter. Dus tel uit je winst", aldus Ruibing. ,,Door dit apparaat zullen we in de toekomst veel minder mensen met ademhalingsmoei lijkheden hebben". Amerika en de EG hebben af spraken gemaakt over het we derzijds landbouwverkeer. Een vrijer verkeer moet de voorlo per zijn van een wereldhan dels-overeenkomst van 108 lan den, het GATT-akkoord. Jaren lang was de groeiende Europe se landbouwexport een doorn in de Amerikaanse ogen. Voor al de toenemende graanuitvoer zit Amerika dwars. Lange tijd hebben de beide grootmachten, de VS en de EG, overlegd om de liberalisatie in de landbouw op te voeren. Deze tendens moet goed zijn voor met name de Ne derlandse land- en tuinbouw. Met een jaarlijkse produktie ter waarde van 37,5 miljard gulden naar de EG-landen en het restant (nog altijd voor twaalf miljard gulden) naar landen buiten Europa. Op het eerste oog moet zo'n exportge richte land- en tuinbouw baat hebben bij een vrijere en open markt in internationaal ver band. Protest Vanwaar dan toch die pro testen? Het Amerika-Europa landbouwakkoord bevat drie hoofdelementen. Allereerst zullen invoerbeperkingen in zes jaar tijd worden afge bouwd. Het tweede element be treft een vermindering van niet toegestane steun aan de boeren. Het derde onderdeel heeft te maken met de afbouw van de exportsteun. Het steekt de boeren dat juist zij de uit- voerhoeveelheden moeten te rugbrengen. En het zijn juist enkele goedlopende exportpro- dukten die moeten worden te ruggenomen. Een sprekend voorbeeld is de Nederlandse kaas. Deze exportreductie valt niet direct op te vangen met marktverruiming binnen Eu ropa. Melkprijs sterk onder druk De veehouder vreest daarom dat zijn melkprijs sterk onder druk komt. Een ander protest betreft de suikerprijs en de sui kerbietenteelt. Deze laatste is immers een kurk waarop me nig akkerbouwbedrijf drijft. Een ruimere markttoegang en minder export mondt uit in een prijsdaling voor suiker en dus in een lagere bietenprijs. Het zijn allemaal onderdelen uit het landbouwakkoord die voor boeren pijnlijk overko men. Toch zijn er ook positieve kanten aan het akkoord. Pro- duktiesectoren als tuinbouw, varkensvlees, pluimvee en pootaardappelen kunnen al leen maar winnen bij een gro ter wordende markt. Wat ech ter het probleem is, is dat de Nederlandse land- en tuin bouw zeer verscheiden is en een reeks van produktiesecto- ren kent. Juist deze verschei denheid bemoeilijkt een een duidige opstelling. Wat goed is voor een graanteler is minder gunstig voor een veehouder. Tuinders zetten dus hun troe ven op een uitgebreidere markt, akkerbouwers vrezen de concurrentie. Probleem voor de boeren vormt dus het feit dat zij geen eenduidige mening richting de politiek kunnen la ten horen. LOPIKERKAPEL - Omroepve renigingen kunnen per televi siezender een individuele con cessie voor tien jaar krijgen. Voor de radio wordt één geza menlijke concessie aan de NOS-nieuwe stijl uitgereikt. Dat blijkt uit een brief van de minister van WVC aan het NOS-bestuur. JAARGANG 3 HOOFDREDACTEUR: NICOLAAS NOTENBAERD 's Middags zit ze ijverig Bach te studeren en 's avonds is ze lekker aan het dansen op rockmuziek. Gewoon, omdat muziek muziek is en er voor haar geen hekjes bestaan. Ze houdt van mime, beweging en ook van vioolspelen. Daarom is ze nu 5e jaars stu dente viool aan het Conservatorium in Utrecht: Karin Haak uit Nieuwerkerk. 'Blijkbaar pas ik niet in het beeld van een echte violiste. Een mooi jurkje, een staartje. Dat cultuurtje hoeft voor mij niet zo. In het begin van mijn conservatoriumtijd heb ik me zelfs afzijdig gehouden van violisten die zo aan elkaar klitten. Later is het kontakt beter geworden. Vioolspelen heeft m'n interesse en geeft me plezier. Maar voor mij is er niets verhevens aan. Er is veel meer in de wereld dan alleen vioolspelen'. Eindelijk heb ik Karin te pakken gekregen. Want ze had het druk, druk, druk, zei ze door de telefoon. Bijna te druk om kerstfeest te vieren. Momenteel is ze bezig aan een leerplan voor viool, dat ze moet maken in het kader van een afstudeerprojekt voor de onderwijsakte viool. 'Ik had nooit gedacht dat ik lesgeven zo leuk zou vinden.' Naast haar studie geeft ze momenteel les aan een muziekschool in Doorn en tijdelijk ook in Den Haag. Wat er leuk aan is 'Je ziet een verlegen meisje losser worden, meer streek gaan maken. Je ziet kinderen een betere hou ding krijgen waardoor ze ook de vibrato-tech- niek leren beheersen. Het is gewoon leuk om met mensen om te gaan of ze nu acht of acht enveertig jaar oud zijn.' Het belangrijkste van het vioolspelen is de basishouding. Vaak ziet ze bij mensen die viool spelen dat die ver keerd is. 'Je kunt er zoveel mee verpesten. Als de houding verkeerd is krijg je ook geen goede techniek. Na jaren les moet je dan soms helemaal opnieuw beginnen.' De leeftijd om viool te leren spelen is niet belangrijk. Behalve dan in het geval van een moeder die haar onlangs vroeg hoe oud haar kind moest zijn om viool te leren spelen. Toen Karin vroeg 'Hoe oud is uw kind dan bleek het kind nog vrolijk in de buik van de moeder rond te spartelen.' Een te vroege vraag.' Misschien wil het kind wel drummer worden....' Het ideaal van Karin bestaat uit twee delen: lesgeven en part-time meespelen in een orkest. Het laatste zal niet meevallen. Er zijn minder orkesten, er is buitenlandse concur rentie en in vergelijking met Amerika is de opleiding voor orkestmusicus in Nederland slecht. Haar solo-optredens zijn de laatste tijd wat minder geworden. Moeder Haak wordt erbij gehaald om wat bijzondere optredens uit het verleden te noemen. 'Die T.V. reclame voor Teacher's Whisky...' Karin springt op. 'Ach nee toch, dat zet je er toch niet in...' Maar het is al te laat. De muzikale begeleiding bij een film voor het Nederlands Filmfestival, concerten op Zuid Beveland en niet te verge ten vorig jaar in Tilburg toen ze samen met haar lerares, de Finse violiste Eeva Koskinen optrad. Maar ook op eigen bodem wil Karin weer dolgraag optreden. Men zal genieten van prachtige vioolmuziek, wellicht met name van Bach, de laat-Romantiek of muziek uit het begin van de twintigste eeuw. Want Karin is natuurlijk zeer muzikaal. Maar niet verbaasd opkijken als hetzelfde gebeurt als enkele jaren geleden. 'Ik ga me even verkleden' riep ze na een ontroerend stukje Bach. Opeens was ze in leer gehuld en sprong achterop een brommer. 'Dag' riep ze. 'Ik ga nog even naar Brogum Van zijn eerste blokfluitlessen werd hij na drie maanden afgestuurd. 'Gebrek aan inzet'. Vandaag zit hij in het voorbereidend jaar van het Utrechts Conservatorium en nog even dan speelt hij er elke dag. Geen blokfluit, maar zijn lievelingsinstrument: de waldhoorn. Ronald Slager uit Dreischor. Elke woensdagmiddag fietsen leerlingen van 6 Atheneum naar huis toe. Behalve Ronald Slager. Hij gaat naar Utrecht om een uur les te nemen bij zijn favoriete leraar, Theo Schoonbrood. Het betekent voor zijn moeder dat ze elke week anderhalf uur auto rijdt, een uur wacht en als moederlijk taxibedrijf de zoon weer terugbrengt naar Dreischor. En dat alle maal omdat Ronald al jarenlang een ideaal heeft: hoornist worden en zelfs meer, een hele goede hoornist worden. Jaren geleden werd er in Goes een hoorndag gehouden. Ronald was toen nog een kleine jongen die eufonium-les had aan de Zeeuwse Muziekschool. Op die dag was hij verkocht: verliefd op de hoorn. De muziekvereniging Crescendo waarin in die tijd wel op de alt hoorn werd gespeeld, maar niet op de wald hoorn, kocht speciaal voor Ronald een wald hoorn. De studie ging zo goed dat Ronald op zijn 15e jaar ging voorspelen bij de 1e hoor nist van het Brabants orkest, Theo Schoonbrood, tevens leraar hoorn aan het Utrechts Conservatorium en... het moederlijk taxibedrijf kon worden opgericht. Na bijna drie jaar kan de taxidienst worden opgeheven. In het najaar van 1993 gaat Ronald op kamers in Utrecht en kan hij elke dag studeren. Leuk vraagje: Ga je veel studeren. Ronald. Dan komt het studieschema aan de orde dat zijn leraar heeft opgesteld, elke morgen van 9-12 etudes studeren, 's middags van 2 - 5 concer ten studeren en 's avonds van 7-10 orkest studie. Lang leve de hospita. Toch zal het schema een ideaal blijven, want naast de hoornstudie vragen ook de verplichte bijvak ken met name in de eerste jaren hun aan dacht en de hospita moet je natuurlijk ook te vriend houden. Maar het ideaal is volop aan wezig. Veel studeren om de top te kunnen halen. De top is 1e hoornist in een symfonie orkest en misschien zelfs hoornsolist. Over twee mensen laat Ronald zich enthousiast uit: het zijn Johan de Witte, dirigent van het orkest in Dreischor die Ronald veel ruimte en muzikale vrijheid laat, zo zelfs dat Ronald min of meer 2e dirigent van Crescendo geworden is. De ander is Theo Schoonbrood, een man met wie hij een uitstekend kontakt heeft opge bouwd en die eigenlijk twee dingen zegt: pro beer zo hoog mogelijk te komen, maar blijf met je beide benen op de grond staan. Het is natuurlijk ook mogelijk'dat Ronald de top net niet haalt, dat er net een paar musici zijn die beter zijn dan jij. Ook daarover heeft de hoor nist nagedacht. In ieder genval wil hij na drie jaar hoornstudie het hoofdvak direktie voor harmonie- en fanfareorkesten 'erbij nemen' Want ook dat spreekt hem erg aan. Op het laatst praten we nog even over de vraag wat Ronald nu juist in de hoorn aanspreekt. 'Een hoorn kan introvert van klank zijn, een hoorn kan ook spetteren. De hoorn is een brug tus sen hard en zacht koper.' Sinds kort heeft hij een nieuwe hoorn. Het instrument is bijna speciaal voor hem gemaakt: Een duur instru ment? 'Hoornen groeien niet aan de boom' zegt Ronald. - dit keer twee muzikale por tretten van jonge Schouwen-Duivelanders die een beroepsstudie (gaan) volgen in de muziek. Een strijkende dame en een bla zende heer. - kent u het verhaal van die hoornist tot wie de dirigent zei: Ja, wat blaast u eigen lijk? De hoornist zegt ver ontschuldigendIk blaas het er echt mooi in en ik weet ook niet waarom het er zo beroerd uit komt'. - dat het in muziek niet altijd 'harmonie' is bewijst een hele boze brief van een combo uit Nieuwerkerk. Toen aan het slot van een twee uur durende zang avond in Zierikzee een apo theose-sfeer ontstond en de (kerkorganist) een lied van het koor waagde mee te spelen wekte dat na enkele weken de muzikale toorn op van de begeleidende com boleden. Het gaf inspiratie tot een limerick: Het Combo E. te Nieuwerkerk vond 'combine ren' echt geen werk Men was gekwetst. 'het was verp...' het combo werd com-boos. Da's sterk! - Gelukkig ook een hele aar dige kaart uit het Duivelandse. Maar... wie zijn nu eigenlijk de 'Duivelandse noten' - alle orkestleden, koorleden, bandleden, solisten en loslopende muziekliefheb bers een muzikaal 1993 toe gewenst. Mensen die van het komende jaar iets aar digs willen maken doen er goed aan zich zo spoedig mogelijk aan te melden als lid van een koor of orkest. K 1

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1993 | | pagina 5